vier stadswachten Hulst krijgt Warme Oosterse Markt in Sas van Gent Ongewenste vreemdeling uit bosjes in Terneuzen gehaald Gekte op huizenmarkt in Zeeland voorbij POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER DUIVEN SPORT Jean-Marie Pfaff eregast op Truckroll Zeeland 4Maar wij hoeven de compost niet meer' Alleen tbs voor moord in Hooghuys Toezichthouders surveilleren van vrijdag tot en met maandag in binnenstad DE STEM ZEELAND Controle Kolonel De Veer van KMA naar Defensie Inbraken in woningen Strandtas gestolen Aardenburg St.-Anna ter Muiden Oostburg Schoondijke Sluis Succes voor combinatie uit St.-Jansteen VRIJDAG 22 JULI 1994 C2 Het publiek neemt een kijkje bij een van de stands op de Oosterse Markt in Sas van Gent, Zuiddorpe - De oud-doelman van de Rode Duivels en aankomend Hollywood-ster Jean-Marie Pfaff luistert dit jaar de Truckroll Zeeland, een jaarlijks terugkerend evenement voor gehandicapten, op. Jean-Marie reikt zaterdag 20 au gustus de prijzen uit van een zaalvoetbaltoernooi in de sport hal van Axel, waarvan de op brengst geheel naar Truckroll Zeeland gaat. Het initiatief voor het toernooi komt van Edmond Ringoot uit Zuiddorpe die al zeven jaar als chauffeur gehandicapten de dag van hun leven bezorgt. Al net zo lang rijdt er rond september een karavaan vrachtwagens door Zeeuws-Vlaanderen. Elke chauf feur heeft die dag een verstande lijk of lichamelijk gehandicapte als bijrijder aan boord. De tocht* dit jaar, met start en finish in Schoondijke, valt op zaterdag 10 september. -Als ik zie hoe de stichting Truckroll Zeeland elk jaar de touwtjes aan elkaar moet kno pen voor dat evenement, heb ik daar diepe bewondering voor. Mensen die geheel belangeloos opkomen om de verstandelijk en lichamelijk gehandicapten een feestdag aan te bieden", on derbouwt Ringoot, spelend lid en secretaris van zaalvoetbalvereni ging Breda Bar, zijn voorstel. Piet de Maat, voorzitter en pr- man van de stichting juicht het initiatief toe. „Het is elk jaar weer moeilijk voor ons om de begroting sluitend te krijgen. Daarom is het een prachtig doel". Behalve uit steun van het be drijfsleven en het zaalvoet baltoernooi moet de stichting het hebben van een loterij en steun- kaarten om geld bij elkaar te krijgen. Het zaalvoetbaltoernooi is zaterdag 20 augustus tussen 10.00 en 18.00 uur. De prijsuit reiking met Pfaff is kort daarna. VERVOLG VAN ZEELAND - C1 EEN ander liet noteren: „De overheid steekt honderden mil joenen in de inzameling en ver werking van gft-afval, maar heeft niet aan de afzet gedacht. Daarvoor zijn ze van de boeren afhankelijk. Maar wij hoeven de compost met meer." Alle akker bouwers- hebben onlangs folders van de overheid gehad, waarin de afname van gft-compost Sluis - De politie in West- Zeeuws-Vlaanderen heeft bij een °P de St. Annastraat in Sluis gehouden snelheidscontrole 93 automobilisten bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid. Gecontroleerd werden dinsdag tossen 19.00 en 22.00 uur 702 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid daarbij bedroeg 98 kilo nieter per uur, terwijl maximaal 50 is toegestaan. Van onze medewerker Theo de la Ruelle Sas van Gent - Het centrum van Sas van Gent vormde gisteren het decor voor een heuse Pasar Malam. In het kader van het twintigste Internatio naal Folklore Festival Zeeland was door de middenstandsvereniging SAS'70 een Oosterse Markt opgezet, waarbij de dansgroep Kabumi uit Bandung in Indonesië het schitterende middelpunt vormde. Her en der waren kraampjes opgesteld met sieraden en hapjes. De grote drukte bleef echter weg, ook bij het optreden van de groep op de Markt. Debet hieraan was zeker niet de kwaliteit van de groep en de gezelligheid in het stadscentrum, maar waarschijnlijk het warme weer, dat veel mensen naar de kust lokte. De warmte was zelfs voor de Indonesische dansers en dan seressen iets te veel van het goede. De Hollandse warmte is immers niet hetzelfde als die in de Gordel van Smaragd. De landenvoorstelling die zij 's avonds in Evenementencentrum de Vlaanderen ver zorgden, maakte echter veel goed. Tijdens deze goedbezochte avond konden de mensen met allerlei facetten van de Indonesische cultuur kennismaken. Daar bij hoorde uiteraard de oosterse mystiek en schoonheid, die Kabumi uitstraalt. De dansgroep Rossianka uit Orol in Rus land gaf gisteren een succesvol optreden tijdens Jumping Zeeuws-Vlaanderen in Nieuwvliet-Bad. Ook daar hadden zij ech ter veel last van de drukkende hitte, waar bij één van de orkestleden zelfs eventjes 'plat' ging. Mede door deze aanhoudende warmte gaat het geplande optreden van het orkest van Rossianka vandaag in Ter- neuzen niet door. De overige dansgroepen verzorgden optredens in de Panne (B) en tijdens de Oud Veluwse Markt in Barne- veld. Vandaag wordt om 14.00 uur een Doe- Dans workshop gehouden in de Vlaande ren. Dit in het kader van de Grabbelpas, een vakantie-evenement voor jongeren in de Zeeuwse en Vlaamse grensstreek, 's Avonds wordt dit Doe-Dans evenement voortgezet in de Vlaanderen, waarbij ook de groep Suan Sunantha uit Thailand zal optreden. Zaterdag verzorgen de groepen 's middag diverse optredens op drie loca ties in het centrum van Terneuzen. 's Avonds volgt dan de Gala-Voorstelling in de Vlaanderen, gevolgd door de Nacht van de Folklore met medewerking van alle groepen. (ADVERTENTIE) wordt aangeprezen. Enkele boerekarren waren ge vuld met compost (van een Zuid hollandse composteerinstallatie) en werden demonstratief op het voorterrein van de ZNC leegge gooid. J. Verhoeven van de ZNC vertrouwde het gestorte spul niet zo en nam een monster. Hij rook er aan en merkte op: „Ik wil wel eens weten waar dit spul van daan komt. Dit is geen com post." De akkerbouwers zijn bereid heel ver te gaan voor een goede graanprijs. Die is namelijk van groot belang, omdat de prijs van veel andere gewassen van de graanprijs afhangt. NAV-be- stuurder Van Beek: „Op Europe se schaal worden de regels rond gewasbescherming versoepeld. Wij hebben gezegd, dat we die versoepeling met toepassen, als 'de graanprijs acceptabel is. De milieuorganisaties zien ons standpunt wel zitten." Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense bri gade van de Koninklijke Mare chaussee in Zeeuws-Vlaanderen heeft afgelopen woensdag een ongewenste vreemdeling opge pakt en opgesloten in de cel in afwachting van zijn uitzetting. De 35-jarige vreemdeling had zijn bivak opgeslagen in de bos jes bij de Oostsluis in de Schel- destad. Hij verklaarde de Marokkaanse nationaliteit te bezitten. Onder zoek leerde de marechaussee dat hij meerdere nationaliteiten én namen bezat. Ook bleek hij te boek te staan als ongewenste vreemdeling. Eveneens afgelopen maandag hield de marechausssee de 45-jarige Ierse kapitein van een zeeschip aan. De Ier moest nog een boete van 2500 gulden beta len. Dit omdat hij zijn beman ning drie jaar geleden opdracht gaf de ruimen van zijn schip schoon te maken en de troep overboord te gooien. Na betaling van de boete mocht de kapitein met zijn schip de weg vervolgen. In de nacht van dinsdag op woensdag hield een patrouille van de marechaussee twee jonge Fransmannen aan in een Volks wagen Golf die zij in hun vader land gestolen hadden. Ze zijn opgesloten in de cel. Ook zijn die nacht twee mensen aangehouden die te diep in het glaasje hadden gekeken. Het betrof een 45-jarige Nederlandse vrouw en een 24-jarige Belg. De vrouw mocht na het opmaken van het proces-verbaal en het invorderen van haar rijbewijs per taxi naar huis. De Belg mocht na het beta len van een boete van 320 gulden en enkele uurtjes ontnuchtering zelf huiswaarts rijden. Breda - Kolonel C. de Veer, plaatsvervangend gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, is met ingang van 27 juli aanstaan de benoemd tot plaatsvervan gend directeur-generaal Per soneel op het ministerie van Defensie. De Veer wordt per gelijke datum bevorderd tot de rang van gene- raal-majoor. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de 37-jarige H. van der W. uit Roosendaal voor moord op een mede-patiënte van Het Hooghuys in Etten-Leur tbs met dwangverpleging opgelegd. Hoewel zij de man niet geheel ontoerekeningsvatbaar verklaar de, legde de rechtbank toch geen' celstraf op. „De veiligheid voor anderen gaat in deze zaak boven de vergelding," aldus de recht bank. De behandeling 'in een strikter kader' kan daardoor eer der beginnen. De officier had naast de tbs nog twee jaar cel straf gevraagd. De man wurgde de vrouw nadat hij stemmen had gehoord die hem dat opdroegen. De politie nam na een eerste onderzoek aan dat het om zelf moord ging. Na een aantal we ken meldde Van der W. zich echter als moordenaar. Op zijn aanwijzing vond de politie de plek in de Leurse Haven waar de dader de riem had weggegooid waarmee hij zijn daad had ge pleegd. Raadsman mr. J. Gerrits meende dat zijn cliënt volledig ontoerekeningsvatbaar is. Van onze verslaggever Ureda/Terneuzen - De gekte op de woningmarkt lijkt voorbij. Volgens de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) zullen de prijs stijgingen al binnen een jaar terugvallen naar gemiddeld drie procent. In West-Bra bant en Zeeland is die trend al vorig jaar ingezet. Terwijl een gemiddelde woning in Nederland in de-eerste zes maanden van dit jaar nog 11 procent duurder werd in verge lijking met de eerste helft van '93, was die stijging in West- Brabant slechts vier procent. In Zeeland bleef de gemiddelde wo ningprijs vrijwel gelijk (plus 1 procent) ten opzichte van de eer ste zes maanden van 1993. De- gemiddelde woningprijs is landelijk nu 229.200 gulden te gen 206.800 gulden in 1993. In West-Brabant liggen deze prij zen respectievelijk op 236.100 tegen 226.900 gulden in de eerste helft van '93. Maar er zijn plaat selijk in de regio nogal grote verschillen. In Zeeland liggen die prijzen een stuk lager. De gemiddelde wo ningprijs is daar nu 184.300 gul den tegen 182.500 in de eerste helft van '93. Wel blijft de* vraag naar koop woningen in Zuidwest-Neder land onveranderd hoog. Zo steeg het aantal transacties in West- Brabant van 1904 in de eerste helft van 1993 naar 2242 in de eerste helft van '94 (plus 18 procent). De gemiddelde ver- kooptijd is gedaald van 63 naar 51 dagen. In Zeeland stegen de transacties ook met 18 procent. De gemid delde verkoopprijs ligt daar nu op 75 dagen. De NVM week gisteren af van de gewoonte om de cijfers van de eerste twee kwartalen niet uit te splitsen. De reden was dat zich in het tweede kwartaal 'een heel duidelijke tendens' op de wo ningmarkt aftekende, aldus voorzitter B. van Groenigen. In de eerste drie maanden werden huizen gemiddeld 13 procent duurder. In het tweede kwartaal duikelden de prijsstijgingen ech ter naar 9 procent. Over heel 1993 bedroeg de prijsstijging nog 8 procent. Behalve door de onwil van kan didaat-kopers om hun oren te laten hangen naar te hoog opge dreven vraagprijzen, wordt de huizenmarkt nu ook getekend door een toegenomen aanbod. Daardoor neemt de opwaartse druk op de prijzen af. In 1993 stonden gemiddeld per maand 20.000 huizen te koop. Het afge lopen half jaar waren het er zo'n 24.000. Tegelijkertijd blijft de vraag naar woningen onverminderd groot. Per saldo verwacht de NVM echter een verruiming van de markt, die op weg is naar evenwicht tussen vraag en aan bod. Vooral dertigers en veerti gers zijn op zoek naar een wo ning. Die mag gemiddeld tussen 275.000 en 325.000 kosten. Volgens NVM-voorman Van Groenigen komt de plotse om mekeer op de woningmarkt ei genlijk niet als een verrassing. Hij herinnerde eraan dat hij in zijn nieuwjaarsrede nog had ge waarschuwd dat kopers het ge vaar lopen voor 'een stuk lucht' te gaan betalen. „Toen heb ik al gezegd: de rek is eruit. Bestaande woningen wer den langzamerhand duurder dan nieuwe. Dat is een gevaarlijk gat." Terneuzen - Tijdens afwezig heid van de bewoners is tussen 17 en 21 juli ingebroken in twee woningen in Terneuzen. De dieven waren bij een wo ning aan de Iepenlaan binnen gekomen via een balkon aan de achterzijde van het pand. Niet bekend is wat er wordt vermist. Ook in een woning aan de Akkerwindelaan werd ingebroken. Het is nog niet bekend wat er weg is. Cadzand - Een strandtas is ontvreemd uit een tent op een camping. In de tas zaten va kantiespullen ter waarde van ongeveer 400 gulden. EXPOSITIE - In GaleRichel exposeert Wopke van der Kamp haar aquarellen van 21 juli tot en met 2 oktober. ZWEMBAD - In de periode 28 mei tot 1 juli bezochten 3539 personen het plaatselijk zwembad. De drukste dag was 28 juni met 506 bezoekers. CONCERT - In de Nederlands hervormde kerk geeft de groep Azul Flamenco vrijdag 22 juli om 20.00 uur een concert. Op die dag is er opnieuw een kunstmarkt op de Markt en is er tevens gelegenheid om de toren te beklimmen. ZONNEBLOEM - De Zonne bloem afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen houdt dit najaar een cursus 'huisbezoek'. Voor inlichtingen kan men contact opnemen met het afdelingsbe stuur. KOOR - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaanms Koor zingt zondag 24 juli om 9.15 uur in de plaatselijke paro chiekerk BELFORT - Het Belfort is tot eind augustus open voor be zichtiging tussen 13.00 en 17.00 uur. VRIJDAG CLINGE - Café De Landbouw, 20.00 uur prijskaarting. HENGSTDIJK -Camping De Vogel, 20.00 uur kaarting. HULST -Café De Kroon. 19.00 uur mos- selschieting. ST.JANSTEEN -Café De Kroon, 14.00 uur kaar ting. Terneuzen - In het inkorfcen- trum Hulst werden door de liefhebbers in kring Oost- Zeeuws-Vlaanderen voor de eendaagsfondvlucht vanuit Tours 304 oude duiven inge- korfd. Succesvol was de com binatie Danckaert-Van Riel uit St.-Jansteen. Ze won: 1, 8, 9 en 10, hoogste snelheid 1149,78 meter per minuut. 2. J. Looyer, St.-Jansteen, 3 en 5. P. d'Hondt, Hulst, 4. C. H. de Beuele. Heikant, 6. A. d'Valieslagers, Hulst, 7. Adrie Thijs, Sti-Jansteen. Concoursbond Zuid-Beveland, 720 oude duiven, 1152,17mpm: 1. Joh. Poelman, 's-Heer Arendskérke, 2. 7 en 10. H. Beulens, Kwadendamme, 3 en 9. J Bras, Wemeldinge, 4. M. van Iwaarden, Kruiningen, 5 en 8. J. Steenhard, Goes, 6. P Ridderhof, Yerseke. De Snelle Duif Clinge, 77 oude duiven, 1134,57mpm: 1 en 8. Comb. De Smet-Van Kerkho ven, 2, 3, 5 en 6. P. Rokven, 4. Jac. van Grol,, 7. R. Bracke, 9 en 10. L. van Vliembergen. Sluiskilse Reisduif, 52 oude duiven, 1122,60mpm: 1 en 3. C. van Biezen, 2 en 4. J. du Puy, 5. J. Harms. De Snel vliegers Oostburg, 74 oude duiven, 1113,02mpm: 1, 2 en 7. T. de Jonge, 3, 5 en 6. J. de Smet, 4. A. de Wever en doch ter, 8 en 10. J. Rietico Sr., 9. R. van Hee. De Getrouwe Duif Cadzand, 84 oude duiven, 1146,88mpm: 1, 3, 5 en 6. C. Riemens, 2. A. de Smit en zoon, 4. J. Kools, 7. G. Schrier, 8 en 9. D. van Kerkho ven, 10. A. Duininck. PONT SINT MAXENCE Kring Midden-Zeeuws-Vlaan deren, 210 oude duiven, 1030,56mpm: 1. O. Haers, Phi lippine, 2. P. de Blaeij, Terneu zen, 3. Ed. de Smet, Westdorpe, 4 en 9. Comb. Gijsel-Istas, Westdorpe, 5. P. de Poorter, Axel, 6. Comb. Rammeloo-Wis- kerke, Philippine, 7. J. en R. Dane, Sluiskil, 8. J. Geelhoedt, Terneuzen, 10. B. van de Berg- he, Sas van Gent. Concoursbond Zuid-Beveland, 333 oude duiven, 1014,42mpm: 1. J. van Maldegem, Heinkens- zand, 2 en 7. J. Hartman, Goes, 3. L. Janse, 's-Heerenhoek, 4, 5 en 6. H. Beulens, Kwadendam me, 8. Sj. van Eykeren, 's-Hee renhoek, 9. H. Koks, Goes, 10. A. Mulders, Goes. De Bonte Duif Aardenburg in samenspel met De Grensvlie- gers te Eede, 233 jonge duiven, 977,50mpm: 1, 3 en 7. O. van Quekelberghe, 2, 8 en 10. Ph. Rammelaere, 4. N. Dhondt, 5 en 6. H. Cocquit, 9. P. Dierkx, 66 oude duiven, 1039,20mpm: 1. D van de Broecke, 2, 6 en 9. N. Dhondt, 3. Eug. Rammelaere, 4. Ph. Rammelaere, 5. G. Dezut- ter, 7 en 8. H. Cocquit, 10. E. Rijkaert. De Postduif Lewedorp, 214 jon ge duiven, 989,04mpm. 1 en 10. Th. Hoondert, 2, 5, 6 en 9. P. Pieters, 3. A. Hazen, 4, 7 en 8. Mevrouw De Jonge. Vriendenkring 's-Heerenhoek, 359 jonge duiven, 989,08mpm: 1 en 9. Claessens en zoon, 2. Joh. de Jonge, 3, 4, 6, 7 en 8. Sj. van Eykeren, 5. Sj. de Vos, 10. J. Franse. De Uiver 's-Heer Arendskerke, 309 jonge duiven, 968,59mpm: 1, 3 en 9. L. Goedegebure, 2 en 4. J. van 't Westeinde, 5, 6, 7 en 8. D. Rijk, 10. J. van Maldegem. Concourscombinatie West- Zuid-Beveland, 114 oude dui ven, 1014,42mpm: 1 en 9. J. van Maldegem, Heinkenszand, 2 en 6. L. Janse, 's-Heerenhoek, 3 en 4. Sj. van Eykeren, 's-Heeren hoek, 5, 7 en 10. C. Hermes, Lewedorp, 8. M. Beenhakker, 's-Heer Arendskerke. Van onze verslaggever Hulst - Mensen die het in de binnenstad van Hulst niet zo nauw nemen met parkeren of er een gewoonte van maken in voetgangersgebieden te fietsen, kunnen dat risico beter maar niet meer nemen. Hulst krijgt met ingang van maandag vier stadswachten (of ficieel toezichthouders geheten) die van vrijdag tot en met maan dag grote delen van de dag in de binnenstad surveilleren. Wethouder P. Weemaes (finan ciën) verwacht dat de stads wachten, die in koppels zullen opereren, vooral een preventieve werking hebben. Hulst kent op dit moment twee grotere proble men in de binnenstad. Veel au to's staan in bochten van straten geparkeerd. Het gebeurt ook nog veel te vaak naar de zin van het gemeentebestuur dat bezoekers hun auto op los- en laadplaatsen neerzetten. Een ander probleem is het fiet sen in voetgangersgebieden. Met name in de Bierkaaistraat komt dat regelmatig voor. Weemaes verwacht dat de stadswachten daar een eind aan zullen maken. Dat geldt in feite ook voor de overlast die de uitgaande school jeugd op vrijdagmiddag veroor zaakt. „Af en toe is er wat trammelant bij de cafés. De toe zichthouders kunnen daar tegen optreden". Ze worden ook ingezet bij bij zondere evenementen. Weemaes noemt de Reynaertfeesten en het Tros-spektakel Gein op het Hein. De stadswachten, die zelf geen opsporingsbevoegheid hebben, komen in nauw contact (telefoon en mobilofoon) te staan met de parkeerwachters en politie zodat snel optreden gewaarborgd is. Het gaat volgens Weemaes te ver om de stadswachten ook op za terdagnacht te laten surveille ren. Hulst wordt in de weekend af en toe geteisterd door massale vechtpartijen in binnenstad. Weemaes denkt niet dat de aan wezigheid van stadswachten daar preventief op werkt. „Dat is een probleem apart. En ook wel een beetje te zwaar om daar deze mensen op te zetten. Je praat over een paar groepen die er toch wel op los slaan. De preventieve werking van een paar stadwachten mag je in dit geval niet zo hoog aanslaan". Een niet onbelangrijke taak, vindt Weemaes zelf, is de rol van stadwachter als vraagbaken voor toeristen. Als ze zelf het antwoord schuldig blijven kun nen ze de bezoekers doorverwij zen naar de VW. Hulst heeft inmiddels ook al huisvesting voor de stadswachten gereed. Daarvoor is de leeszaal van het stadhuis ingericht. De stads wachten overnachten weliswaar niet in Hulst maar moeten om het anderhalf uur een half uur uitblazen. Dat kan voortaan in het stadhuis. Het dienstrooster van de stads wachten ziet er voorlopig als volgt uit: vrijdag van 13.00 tot 22.30 uur, zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur, zondag van 14.00 tot 20.00 uur, maandag (marktdag) van 9.00 tot 17.00 uur.

de Stem | 1994 | | pagina 13