DE STEM 'Samen strijden tegen drugs' r ernooi ngen UI Brug Sluiskil viereneenhalf uur per dag voor wegverkeer gestremd Wandelen en aanschuiven in betovering van Saeftinghe rdedigt titel 'Eén Zeeuw tussen 200 mogelijke wereldkampioenen' Akkerbouw begint met boycot van gft-afval erneuzen gaat zich bij andere gemeenten oriënteren g in Biervliet 6Er zitten toch niet alleen financiële voordelen aan' strandpaviljoen olphaartsdijk ACATURES^ Bent u de activiteiten begeleider die streekverpleeghuis „Altenahove" zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Bestuur winkeliersvereniging vergeet aanvraag vergunning: geen zomermarkt in Oostburg Dow werkt twee miljoen uur veilig VRIJDAG 22 JULI 1994 B4 lessentrekkers-jeugdtennistoer- dag 25 juli van start te Vlissin- ats op zondag 31 juli. d at en ale ien uit es- ver ge- 18 ebij van De Bru-ten uit Bruinisse als eerste geplaatst, terwijl bij de oudste meisjes Nathaly Vin- koert van de organiserende vereniging de favorietenrol toebedeeld heeft gekregen. PLAATSINGEN JONGENS MEISJES Tot en met 12 jaar: 1. V. Mölders, 2 Dagmar Lijnbach, 3/4. Biajica Zwanenburg en Esther Goud. Tot en met 14 jaar: 1. Danneke Bakker, 2. Martine Simonse. Tot en met 16 jaar: 1. Nathalie Vinkoert, 2. Jessica Bakker. JONGENS Tot en met 12 jaar: 1. Chiel Mara- nus, 2. Johnny Quaak, 3/4. Domi nique Asselman en Dennis Bom- melijn, 5/6. Matthijs de Hulster en Davy de Waal, 7/8. Donald Laumen en Rens Melissen. Tot en met 14 jaar: 1. Mike Hei denrijk, 2. Joey Langeveld, 3/4. Wouter Tamminga en Sebastiaan de Buck, 5/6. Orestis Molopodis en A. Lagerwey, 7/8. Jos Korstan- je en M. Gideonse. Tot en met 16 jaar: 1. Johnny Otte, 2. S Huysmans, 3/4. Andrèj Miljoen en 'Christiaan Zwanen burg. CADZAND-BAD 01179-2180 Alle dagen geopend. Duinovergang Vlamingpolderweg - Wijk de Brabander Zeeland lerneuzen - De brug over het kanaal Gent- lerneuzen heeft vorig jaar op de kop af 7965 open gestaan. Dat is gemiddeld 21,82 keer per dag. De wachttijd komt uit op een «middelde van twaalf minuten en tien secon den. Een rekensommetje leert dat de brug Sluiskil daarmee bijna viereneenhalf uur per dag voor wegverkeer is gestremd. De brug over het kanaal bij Sas van Gent vormt nor 'landrotten' een minder obstakel. Deze brug draaide in 1993 6955 keer, ofwel negentien keer per dag tegen een gemiddelde wachttijd van der tien minuten en elf seconden. Omgerekend is dat weer iets meer dan vier uur per etmaal. Deze cijfers staan in in het jaarlijkse overzicht van Rijkswaterstaat over de scheepvaart bij de Zeeuw se bruggen en sluizen. 'Weetjes' uit het overzicht zijn ook dat de veerboot tussen Breskens en Vlissingen in 1993 10.120 keer de overtocht maakte. De collega's op de dienst Kruiningen-Perkpolder deden het met negen keer minder wat rustiger aan. De provincie Zeeland mag dan rijk aan waterwe gen zijn, het scheepvaartverkeer evenwel is vorig jaar gedaald. In de zee- en binnenvaart nam het aantal 'scheepvaartbewegingen' bij de tien Zeeuw se sluizen af met bijna vier procent, bij de recrea tievaart met vijf procent in vergelijking met 1992. Ook de zeevaart op de Westerschelde deed het vorig jaar wat rustiger aan met een daling van zo'n vijf procent. Dik 454.000 schepen passeerden vorig jaar de sluizen, zo geven de cijfertjes aan. Dat waren dan vooral binnenvaartschepen en recreatiebootjes en in mindere mate zeeschepen. Tegenover de daling van het aantal 'scheepvaart bewegingen' steeg het laadvermogen bij de binnen vaart enigszins. De zeevaart leverde licht in. De hoeveelheid gevaarlijke stoffen die over water werd vervoerd, bleef nagenoeg stabiel. De meeste gevaarlijke stoffen gaan via de Schelde-Rijnver- binding en de Krammersluizen. Veertien procent van het totaal passeert de Terneuzense sluizen. In de recreatievaart blijft de Grevelingensluis de drukste, met op de tweede plaats de Krammerslui zen. en en trimmers omité Biervliet dat vorig jaar het ,.pakt op maandag 25 juli opnieuw kkend programma. Om 12.30 uur ag geopend met een wedstrijd voor rs. Hun opdracht is vijftig kilome- 0 meter lange rondje. r hun ur op het strijd r A- r van g jaar aantal s om- n een s naar ld, dit elerco- em om terre- ar het ukels- ren is, Zeeuw- licen- erslijst en klei- waar- ke Bel- "im van Chris- Tetinck. en aan- Wester- Zeeuw- en van Dage- Arjan "aaften. m vijftig aronder ke favo riet Guus Barhorst. Voorts cri teriumspecialisten als Eric de Crom, Niels van Elzakker, Ruud Havermans, Antione Goense, Wilfred Geijs, Fran cois Franse, Louis van Mook, Erwin van Loo, Peter Hoon- dert, Tommy Post, Franklin Klaasse, John Leijs, Peter Mol, Michel Rommers, Marcel Re- mijn, Vital Timmermans, Kees Schouwenaar, Mario van Vlimmeren, Ruud Zijlmans en Jos Schipper. Dat betekent dat de Zeeuws-Vlamingen met onder anderen John-Paul van de Ameele, Davy Dubbeldam, Karei van Goethem, Patrick van Passel, Rudi Rabout, Eric Vereecken, Pascal van Bellen, Danny Schaut, Jacky Fortrei en Martin de Jaeger hun borst nat kunnen maken om zich in de prijzen te fietsen. Met de Belg Kurt Leuntjes wordt het gezelschap zelfs internatio naal en de rappe man uit Ur- sel is gelijk iemand die in de gaten gehouden mag worden. Kortom, een deelnemersveld dat garant staat voor een knap kijkstuk. Voor alle drie de ca tegorieën is er een aparte per- manance. De C-amateurs/ trimmers mogen hun rugnum mer afhalen in 't Harinkje aan de Markt. De junioren kunnen hiervoor terecht in cafe De Landbouw, terwijl de A-ama teurs bij Tobbetje in Willem Beukelsz worden verwacht. 'Dit gebied is zo prachtig, daar moeten meer mensen van kunnen genieten', luidde de optelsom van vier gedachten en De Vier Jaargetijden waren geboren. FOTO WIM KOOYMAN edonder- okter IJ- oglobine- ijn. Nor- rvoor het r tot 7,4. rote zor- ar pm alle heb ik in besloten schap te aan krijg r tikken, iegel nog te onder enig juiste t ik in de WILLEM BLAUW boswachterij Westenschouwen de laatste hand heb gelegd aan de voorbereiding op het nationa le kampioenschap halve mara thon. De vorm is er. Dat bleek tijdens de jongste lactaattesten een paar weken geleden in Et- ten-Leur, waar zelfs dokter IJ zerman van onder de indruk was. Ik schat mijn kansen dan ook hoog in. Luc Krotwaar, René Godlieb. Gerard Kappert en Michel de Maat moeten mijn grootste con currenten worden. Van dat kwartet is Krotwaar ongetwij feld de te kloppen man. Hij werd vorige week vrijdag nationaal kampioen op de 10 kilometer en verkeert i'n de vorm van zijn leven. Die nationale titel heeft ongetwijfeld ook nog zijn moraal opgeschroefd. Ik weet dat ik hem er tijdens de wedstrijd af zal moeten lopen, want ga ik met hem naar de streep dan ben ik geklopt. Hij is een betere baan- atleet dan mijn persoontje èn dat betekent dat hij meer snelheid heeft. De vraag is of hij de afstand aan kan. Tijdens de jongste twintig kilometer van Alphen aan de Rijn liet ik hem nog ruim een minuut achter me Aan dat gegeven klamp ik me maar vast, al zijn we nu al een aantal maanden verder in het seizoen en heeft hij bewezen ij1 topvorm te zijn. Daarnaast >s datgene wat voor iedere sport man geldt, de vorm van de dag, erg belangrijk. Ik weet dat ik et alles voor gedaan heb en dus is het afwachten geblazen, maar ik zou graag winnen. DAt is zeker, want een dergelijke kans om jn eigen provincie een nationale ti tel te pakken komt er wellicM voor mij nooit meer." Van onze verslaggever Emmahaven - 's Avonds laat, liefst als een zware zuidwes ter de blinden van de boerde rijen beukt, vertellen de man nen uit de Prosperpolder el kaar de verhalen van vroeger. Ook bij Magda, in het kleine cafeetje Het Verdronken Land van Saeftinghe in Emmahaven, komen tongen en ideeën los bij een Zeeuwsche Witte of een hek- senjenever. Een kruidenbrouw- met duivelse krachten waar van de samenstelling zorgvuldig geheim wordt gehouden. En waarover de mare gaat dat de eerste neut een man sterk maakt, de tweede overmoedig en bij de derde al de tong dubbel slaat. Het was echter niet de bezwe ring van de heksendrank die vier jWaaslanders begin dit jaar bij elkaar bracht, maar de betove ring van het natuurgebied Het Verdronken Land van Saefting he. Geert van Goethem, Willy Eeck- man, Daniël Ost en Monique Peeters troffen elkaar in mei bij toeval in Emmahaven en raakten aangenaam beneveld door de pracht en uitgestrektheid van het reservaat. Het idee kwam zo snel als het opkomend water in de schorren. 'Dit gebied is zo prachtig, daar moeten meer mensen van kunnen genieten', luidde de optelsom van vier ge dachten en De Vier Jaargetijden waren geboren. Uniek „De bazin van het café organi seerde tot nu toe jaarlijks een wandeling door het gebied. De belangstelling daarvoor bleef echter meestal beperkt tot een kleine groep die al lang met het landschap vertrouwd is. Het Verdronken Land is echter der mate uniek dat veel mensen het willen leren kennen. Te weinig mensen, zelfs uit het Waasland, weten hoe het gebied er precies uitziet. Wie het eenmaal heeft gezien vergeet die indruk nooit meer en komt altijd terug", geeft voorzitter Willy Eeckman de drijfveer voor de oprichting van de vereniging zonder winst (vzw) De Vier Jaargetijden aan. In de naam zit de doelstelling van de vzw verborgen. Voortbor durend op die ene excursie van Magda, wil de vereniging vier seizoensgebonden wandeltoch ten door de Saeftinghe gaan houden zonder daarbij een stormloop op het reservaat op gang te willen brengen. De groepjes worden daarom klein gehouden. Dertig personen, maximaal. Uitvalsbasis voor de tochten, die telkens op vrijdag en zaterdag vallen, wordt het café van Magda. Vandaar uit wordt, onder begeleiding van een gids, de Saeftinghe verkend en worden de verschillen in de seizoenen vastgelegd. Na afloop van elke tocht, die zo'n drie uur duurt, volgt een maaltijd met uitsluitend streekgerechten waarin het aandeel van Daniël Ost, een bloemist uit Sint Ni klaas, duidelijk merkbaar zal zijn. Typisch „Wandeling en maaltijd achteraf vormen één geheel", laat Daniël aan duidelijkheid niets te wen sen over. „Het is niet mogelijk om niet mee te lopen en alleen maar aan te schuiven. De wan deling is bedoeld om de mensen het landschap van het Verdron ken Land te leren respecteren. De gids zal uitleggen wat er typisch is voor het seizoen. En kel wie een paar uur in het landschap heeft vertoefd is in de goede stemming om achteraf ten volle van de maaltijd en het decor er rond te genieten". Een trip met de Vier Jaargetij den kost 1250 Belgische frank. Het geld gaat elke keer naar een initiatief dat bijdraagt tot het behoud van de hele streek. De eerste keer, vrijdag 5 en zater dag 6 augustus, gaat het geld naar de enige overgebleven schaapherder in het gebied Mau rice Cant (67). Hij werkt al bijna veertig jaar in de Saeftinghe. Maurice weet nu al wat hij met het geld gaat doen. „Ik koop een nieuwe spade. Die heb ik nodig om schapen uit te graven als die in de schorren vast komen te zitten". De eerste Vier Jaargetijden wan deling is op vrijdag 5 augustus. Het vertrek bij Magda is om 17.00 uur. Inschrijven vooraf (01143-5633) kan teleurstelling 'voorkomen. HOE koeren tweehon derd duiven als ze honger hebben? Huub Houben weet het als geen ander. Hij verzorgt samen met hompaan Toon vdn Dijk het Autotron in Ros malen tweehonderd jon ge duiven die meedingen laar het officiële wereld- hampioen op 11 augus- ^s. Onder de deelnemers bevindt zich slechts één Zeeuwse duif, van Piet iHaecke uit Westdorpe. |^°or Wouter ter Haar en Cees de Zeeuw in dag uit is Huub Houben met de vogels in de weer. Vlie gensvlug grijpt hij vrij willekeu- 'S een duif bij de kladden. Hou- en spreidt de vleugels van het 'er. strijkt langs de stevige pen- ea en laat het oog van de kenner over de verenpracht val len. „Tsja, dit zou best een we reldkampioen in de dop kunnen zijn. Maar je kunt ook een duif niet in de kop kijken. Het in stinct moet goed zijn. Voor de verzorging en de ideale omstan digheden kunnen wij zorgen. Je kunt er alles voor doen, behalve het vliegen." In een duivenhok hokken dezer dagen ruim tweehonderd duiven uit 27 verschillende landen. De duiven, die in de maanden fe bruari, maart en april naar het Autotron in Rosmalen werden vervoerd; doen mee aan de Olympiade van 1994, de meest prestigieuze duivenvlucht die eens in de vier jaar gehouden wordt. Uit het selecte gezelschap jonge duiven - bij het inschepen rond de 25 dagen oud - moet dé wereldkampioen van 1994 ko men. De duif die op 11 augustus het eerst vanuit het Franse Cha- teauroux naar Rosmalen terug- fladdert, krijgt het eremetaal omgehangen. Zondagvlieger Piet Baecke van postduivenvereniging De Vol harding uit Westdorpe neemt als enige Zeeuwse postduivenhou- der deel aan de Olympiade. Hij mag meedoen omdat hij in het seizoen 1993 zesde werd in het algemeen Nationaal kampioen schap oude duiven op de mid- fondvluchten. Baecke won in dat jaar onder meer de eerste prijs in het ZNB concours vanuit Chartres. De jonge duif die hij in het vroege voorjaar opstuurde naar Rosma len is evenwel van goede af komst. De eerder genoemde dof fer die de wedvlucht vanuit Chartres won is de vader van de jonge vogel. Baecke gaat 11 augustus niet naar Rosmalen om de aankomst van de duiven te zien, hoewel hij hiervoor destijds wel is uitgemo- digd.' Hij heeft, nadat hij het duifje heeft opgestuurd, verder geen contact meer gehad met iemand die bij de organisatie is betrokken, zo vertelt hij woens dagmiddag. De Westdorpse duivenmelker weet dus niet of de jonge vogel nog wel in Rosmalen aanwezig is. Ze zullen toch ook wel gevlo gen hebben in die tijd en aange leerd zijn, zo stelde hij, iets wat normaal is en moet gebeuren. Piet rekent er ook niet op dat zijn jonge duif de wereldtitel in de wacht zal slepen. „Hoewel, je weet het maar nooit." Huub Houben uit Deurne ver zorgt samen met Antoon van Dijk de aspirant-wereldkampi oenen. 's Morgens om klokslag kwart over acht worden alle dui ven losgelaten. Daarna worden alle hokken gepoetst en voorzien van vers water en voer. Rond half twaalf worden de eerste duiven terugverwacht en om klokslag vier uur herhaalt het ritueel zich weer. „Een duif is net een kind. Dat moet ook re gelmaat hebben." Houben wist zich het zweet van het voor hoofd: „Nee, deze klus is be paald geen makkie. Het is echt hard werken." Houben, Van Dijk heeft vandaag vrijaf, moet even slikken als ge vraagd wordt of er ook duiven sneuvelen. „In de goede dagen hadden we hier zo'n zeshonderd duiven. Er zijn er dus heel wat kapot gegaan," zegt de duiven- liefhebber met trillende stem. Schimmel, het vervoer, de hitte, ziektes en hardnekkige obstakels als hoogspanningsleidingen ei sen hun zware tol. Houben: „Dat is hard, héél hard. Ik vind het vreselijk, echt heel erg. Ik wil niet eens denken dat wij tekort geschoten zouden zijn. Als ik dat doe word ik gek. Ik geloof ook dat het niet aan ons ligt, maar frusterend is het wel." Houben wijst nog een paar dui ven aan. „Kijk, dat zou ook een kampioen kunnen zijn, en die en die." Hij gnuift eens. „En dat is nu het mooie van het vliegen met jonge duiven. Je weet nooit wat die dieren doen. Het gaat om het instinct van die beestjes en dat is gewoon niet te vatten. Ik snap eigenlijk ook niet hoe zo'n duif die in Cuba geboren is, hier een paar weken blijft, toch vanuit Frankrijk de weg terugvindt naar Rosmalen. Prachtig toch?" (ADVERTENTIE) VRIJDAG 22 JULI 1994 DEEL C ■1 Van onze verslaggever Oostburg - Een heleboel middenstanders in Oostburg en zo'n vijftig marktkooplieden zijn flink gedupeerd door een fout van de plaatselijke winkeliersvereniging. Het bestuur van de vereniging vergat een vergunning aan te vragen voor de zondag 24 juli geplande zomermarkt en die gaat nu niet door. Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneu zense burgemeester drs. R. Barbé vindt dat de grens gemeenten gezamenlijk de strijd moeten aangaan te gen het drugtoerisme. Barbé haakt daarmee in op een suggestie van zijn Nijmeegse col lege d'Hondt. Die pleitte deze week om de overlast van de drughandel en het drugtoerisme te bestrijden via een permanente verordening voor de hele grens streek. d'Hondt is ook voorzitter van het landelijk Korpsbeheer ders Beraad. De Terneuzense burgemeester is wel geporteerd van het idee, zo reageerde hij donderdag. Drug handel en drugtoerisme, vindt hij, vormen niet alleen lokaal een zorg maar zijn veel meer een probleem van alle grensgemeen ten. Voor de bestrijding moeten die derhalve gezamenlijk optrek*, ken, zeker in een regio. B en W van Terneuzen zoeken steeds naar middelen in hun strijd tegen de drugproblematiek in de Scheldestad. Het streven is om de gemeenteraad in oktober een aangepaste Algemene Politie (straks: Plaatselijke) Verorde ning (APV) voor te leggen, waar mee de drugoverlast harder kan worden aangepakt. Een delegatie van de gemeente brengt daarvoor op korte termijn een bezoek aan Tilburg, Heerlen en Rotterdam. De bedoeling is, legt burgemeester Barbé uit, om zich in deze plaatsen grondig te laten voorlichten over de aanpak ter plekke van het drugspro bleem. In Tilburg bijvoorbeeld wordt de handel in soft-drugs 'gedoogd'. Barbé volgt inmiddels met ar gusogen ook zijn Maastrichtse collega P. Houben. Die vaardig de vorige week een zogenaamde noodverordening af, waarmee de politie iedere niet-inwoner van Maastricht de stad kon uitzetten. Na een weekeinde van hard op treden is die verordening echter niet verlengd. Juristen noemden de maatregel in strijd met de rechten van de mens. Barbé: „Aan zo'n vergaande maatregel zitten nogal wat consequenties vast. Houben heeft de verorde ning niet voor niets ingetrok ken." Maastricht geeft de strijd tegen drugoverlast echter niet op. Deze week kwam er in de plaats van de noodverordening tot eind de ze maand een openbaar-orde-be vel. Dit bevel beperkt zich tot mensen die handelen in drugs of deze gebruiken en is bovendien niet bedoeld voor mensen die in de Limburgse hoofdstad wonen en werken. Barbé zegt dat de Maastrichtse 'methode' zeker aan de orde zal komen bij het zoeken van moge lijke oplossingen voor de drugo verlast in Terneuzen. „Afschuwelijk vervelend, maar het is onze eigen schuld," geeft J. van Baar, voorzitter van de winkeliers vereniging Oostburg schoor voetend toe. De zomermarkt was al in fe bruari gepland. Naast winke liers waren volgens Van Baar vijftig marktkramers uitgeno digd om op die markt aanwe zig te zijn. „Die zijn behoor lijk des duivels." Het bestuur van de winke liersvereniging verkeerde in de veronderstelling dat de ver gunning voor de zomermarkt tijdig was aangevraagd bij de gemeente Oostburg. Pas an derhalve week voor het evene ment kwam het bestuur tot ontdekking dat dit niet het geval was. „Een intern mis verstand. We hebben nog ge tracht iets met de gemeente te regelen, maar dat bleek niet mogelijk," zegt Van Baar. „Daar hebben we ook begrip voor. Ik kan me voorstellen dat je bepaalde procedures moet volgen. Tenslotte heb je hekken nodig om het Ledel- plein af te zetten en een veeg- machine om de boel weer schoon te maken." Het bestuur van de winke liersvereniging heeft overlegd met de marktkooplieden om een oplossing te vinden. Uit stel van de markt naar een latere datum had echter geen zin omdat de agenda's van de marktkramers vol zitten. „Maar misschien dat we vol gend jaar een extra markt kunnen houden om de koop lieden tegemoet te komen," al dus Van Baar. Van onze verslaggevers Henk den Ridder en Peter Oggel Moerdijk/Borssele - Als het aan de Nederlandse Akkerbouw Vakbond (NAV) ligt nemen de Nederlandse akkerbouwers geen kilo gft-compost meer af. Met acties in Borssele, op het industrieterrein Moerdijk en in het Drentse Wijster gaf de NAV gisterochtend het startschot voor de boycot. Inzet is de graanprijs, die dins dag in het Europese akkoord over de landbouwprijzen is vast gesteld. Als gevolg van het vorig jaar bereikte MaeSharry-ak- koord, moesten de Europese mi nisters van Landbouw wel een verlaging van de prijzen van onder meer graan en rundvlees overeenkomen. Die graanprijs bedraagt nu 36 cent per kilo. „Zo'n laag graan- rendement is funest voor de Ne derlandse akkerbouw, ja, zelfs voor de hele agrarische sector," zei vice-voorzitter C. van Beek van de NAV-regio Zuid gisteren Van onze verslaggever Terneuzen - Twee miljoen uren veilig werken. Dow Benelux in Terneuzen meld de gisteren trots die mijl paal. Het record is bereikt op 17 juli. Die dag werkten Dow-me- dewerkers in de 28 fabrie ken, de onderhoudsafdeling en de onderzoeks- en ont- wikkelingsafdelingen dat ze gezamenlijk twee miljoen uren zonder verzuimongeval hadden gewerkt. Het komt erop neer dat door ongeveer vijfentwintighon derd mensen bijna vijf maanden veilig is gewerkt, aldus de afdeling Public Af fairs van de chemiereus. Het laatste ongeval met ziekte verzuim bij Dow dateerde van 21 februari dit jaar. Sinds de start van de veilig heidsadministratie in 1991 is bij de onderneming een dergelijk resultaat niet be reikt. Bij het personeel van de aannemers vond het laat ste verzuimongeval 26 mei plaats. bij de in aanbouw zijnde com- posteerinstallatie op industrie terrein Moerdijk. Van Beek was gisterochtend met ongeveer twintig leden van de NAV in Langeweg vertrokken voor een protesttocht naar de installatie van de Zuidneder landse Composteringsmaat- schappij (ZNC) op Moerdijk. De traktoren en de aanhangers wa ren voorzien van allerlei span doeken. 'Eerst graanconflict op gelost, dan pas gft-compost', 'Zonder akkerbouw kan de over heid, ons aller gft-afval niet kwijt' en 'Graan betalen, geen gft halen'. Deze en andere teksten sierden ook spandoeken op de ruwweg twintig Zeeuwse trekkers, die gistermorgen optrokken naar Borssele. In het Sloegebied daar is eveneens een verwerkingsin stallatie voor gft-afval in aan bouw. In de ontvangsthal depo neerden de akkerbouwers als protest een lading gft-afval. 'Gft van de baan, eerst aandacht voor ons graan', meldde een spandoek. Een woordvoerder van de Zeeuwse akkerbouwers zei, dat speciaal was gekozen voor een geringe deelname aan de actie. „We willen geen wegen blokkeren en dat gebeurt wel als we met meer trekkers de weg opgaan." Niettemin gaat wat hem betreft de actie lang gaat duren. „We willen geen ons gft- afval meer. Er zijn alternatieven genoeg." Kern Want dat is de kern van de actie van de akkerbouwers: zolang de boeren geen goede prijs voor zijn graan krijgen (45 cent per kilo), nemen de akkerbouwers geen gft-compost meer af. „We heb ben voldoende grondverbeteren- de middelen beschikbaar. De compost hebben we helemaal niet nodig," zei een van de pro testerende boeren gisteren. ZIE VERDER ZEELAND - C2 VERVOLG VAN VOORPAGINA „Dat wachten wij dan maar rus tig af," reageerde pastor A. Ruy- loft van de Maria Hemelvaart- kerk in Graauw en de Joseph- kerk in Nieuw-Namen gisteren laconiek. „Er zullen toch niet alleen financiële voordelen aan zitten," veronderstelde hij op voorhand. Hij zei daarom niet te durven voorspellen hoe zijn kerkbestuur zou reageren. Zijn collega W. Vervaet van de Gregoriuskerk in Axel en de He- melvaartkerk in Zuiddorpe noemde de nieuwe bron van in komsten zeker welkom, gezien de financiële situatie. Want bei de torens moeten gerestaureerd worden. Maar als de technische voorzieningen tamelijk storend uitpakken voor het oog, dan is toestemming niet verzekerd. Het is geen volstrekt unicum om kerktorens te gaan gebruiken voor teleeommunicatiedoelein- den. In de toren van de basiliek van Hulst is apparatuur onder gebracht ten behoeve van de scheepvaart op de Westerschel de. Deze toren is echter eigen dom van de gemeente Hulst. Er blijken in het bisdom Breda trouwens meer kerktorens eigen dom te zijn van de burgerlijke overheid. Dat is behalve in Hulst bijvoorbeeld ook het geval met de toren van de Johannes de Doperkerk in St. Jansteen en de Martinuskerk in Breda-Princen- hage.

de Stem | 1994 | | pagina 11