DE STEM 'Olifantje' een geboren klimmer Hoe stond te voethet was in één keer over Duitsland Marco Pantani, het moedigste mannetje van de Tour Zesde Colombiaanse zege STIKKE LEUK Jean-Paul van Poppel negende Nederlandse uitvaller in de Tour TOUR IN MEERVOUD Nederlanders profiteren van lobby Leblanc VANDAAG fy/ RADIO TV DE STEM VARIA die ..Kleintjes" in Oe Stem. Omdat er zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen in staan. Elke dag weer Sport Val Thorens - In de rit naar het dak van de Tour werd alle aandacht op geëist door Marco Pantani. De talentrijkste klimmer van de jaren negentig, die de unieke demarrage van de 'Engel van de Bergen' Charly Gaul heeft geërfd, deed zijn fans sidderen door een val op de Glan- don. Pantani wilde opge ven. Hij bloedde uit zijn neus en hij dacht dat zijn linker knieschijf gebroken was. Tour de France 94 Door Jean Nel issen Pantani: „Ik had zulke helse pij nen, dat ik wilde afstappen, om erger te voorkomen." Dokter Gerard Porte, chefarts van de Tour, onderzocht het gewricht en overtuigde de Italiaan dat hij verder kon rijden. Pantani ge loofde het aanvankelijk niet. Omringd door zijn ploegmaats Chiesa, Rossi en Mantovan, raakte hij anderhalf minuut ach ter op het wandelende peloton. Geen breuk Op een moment dat de wedstrijd morsdood was en de renners een pact hadden gesloten om het op de bijna 2000 meter hoge Glan- don kalmaan te doen, haakten Alberto Elli en Marco Pantani met hun fietsen in elkaar. Panta ni viel op een hoopje dikke keien en haalde zijn linker been open. Vooral de knie werd geraakt. Zijn manager Davide Boifa kwam langszij en Pantani vertel de dat hij wilde opgeven. „Ga Eric Breukink in zijn eentje op weg naar Val Thorens. eerst nog eens langs de dokter", adviseerde Boifava, „en dan ne men jullie de beslissing." Dr. Porte onderzocht vanuit zijn au to rijdend het gewricht en kwam tot de slotsom dat de knie enkel gekneusd was, maar niet gebro ken. Eerst toen durfde Pantani weer wat druk op de knie te zetten. Hij maakte met zijn hel pers z'n achterstand goed en demarreerde vervolgens op de Madeleine waar hij door Indu- rain werd teruggepakt. En ver volgens op de slotklim naar het ijskoude en mistige ski-oord Val Thorens, waar hij Miguel Indu- rain een minuut en 29 seconden vooraf ging. De Italiaan schoof pp naar de derde plaats in het algemeen klassement. De etappe werd gewonnen door de Colombiaan Nelson Rodrigu ez die de Let Potr Ugrumov in de sprint versloeg. De twee wa ren op de Madeleine uit het verbrokkelde peloton ontsnapt. Aanvankelijk in het gezelschap van Bjarne Riis, bouwden ze hun voorsprong uit tot vijf minuten. Op laatste col zette Pantani de achtervolging in, maar hij kwam net weer te laat voor de etappe zege. De 24-jarige, kalende Pantani, die in Italië 'Het olifantje' wordt genoemd wegens zijn grote oren, wordt vrijdag in de bergtijdrit de grote rivaal voor Miguel In- durain. De uit Cesena afkomsti ge Pantani, weegt slechts 56 kilo bij een lengte van een meter 72. Grootste Volgens zijn persoonlijke arts dr. Giovanni Grazzi, de rechterhand van de beroemde professor Giu seppe Conconi, heeft Pantani veel meer talent dan Claudio Chiappucci. Pantani zelf relati veert zijn talent. „Ik verzuur eerder dan types als Indurain en Berzin. Mijn anaerobe grens ligt lager. Ik kan ook niet harder dan 48 kilometer per uur rijden, zo dat ik in tijdritten altijd terrein verlies." Volgens dr. Grazzi, die hem vele malen onderzocht heeft, is Mar co Pantani geboren voor de ber gen. „Hij heeft de ideale spier- functie en het gewicht om berg op te rijden." Dat bewees de Italiaan al in de Ronde van Italië van dit jaar. In de vijftiende etappe van de Giro waren de Dolomietenreuzen Stevio, Marti- rolo en Valico Santa Cristina opgenomen. Pantani reed eerst Berzin en vervolgens Indurain uit zijn wiel en kwam zegevie rend aan in Parica. Zijn talent werd eerder ontdekt in de Baby-Giro. Hij finishte Val Thorens - Met het verdwijnen van Jean-Paul van Poppel is het percentage Nederlandse uitvallers in de Tour gisteren op zestig gekomen. Van de vijftien landgenoten die op 2 juli aan de 81e uitgave van 'La Grande Bouclé' begonnen, rijden er op vier dagen van Parijs nog zes rond: Erik Breukink, Erik Dekker, John Talen, Gerrit de Vries, Erwin Nijboer en Rob Mulders. Van Poppel vond z'n Waterloo op de Col de la Madeleine. Hal verwege de beklimming van de Alpenreus van eerste categorie doofde de vlam bij de sprinter. „Ik stond te voet, het was in één keer over," snauwde hij kortaf en zwaar gedesillusioneerd bij aankomst in het studiocomplex La Portillo in Val Thorens. Gistermorgen bij de start van de korte, maar loodzware Alpe netappe stond het gezicht van Van Poppel al op onweer. In schril contrast met zijn humeur op alle voorgaande dagen, rea geerde hij chagrijnig op elke begroeting en alle vragen. „Ik voel me zo slap als een vaat doek. Laat me alsjeblieft met rust," gromde hij naar iedereen die belangstellend informeerde naar zijn gezondheid na de rit ten over de Mont Ventoux en naar l'Alpe d'Huez. „Op de klim naar l'Alpe d'Huez ben ik de man met de hamer tegengekomen," wilde Van Pop- pel in het ski-oord, na een uren lange zit in de auto naast Mi guel Moreno, de tweede ploeg leider bij Festina, nog wel kwijt voordat hij zich opsloot op z'n kamer. „Na het avondeten ben ik meteen m'n bed ingedoken, zo kapot was ik. Vanmorgen bij het opstaan voelde ik me nog steeds geen mens. Toen wist ik al hoe laat het was. Als je in de Tour niet herstelt van een zware inspanning, is het over en slui ten. Zo simpel als wat." Het is alleszins te begrijpen dat het vroegtijdige afscheid hem vreselijk dwars zat. Want Jean- Paul van Poppel had zondag middag op de Champs Elysées nog één keer een huzarenstukje willen opvoeren. Zoals hij dat in het begin van de Tour deed in Boulogne-sur-Mer, waar hij weer eens het maximale rende ment haalde uit zijn fenomenale sprintgave en meer dan waar schijnlijk voor het enige Neder landse succes zorgde. De fraaie overwinning in de kustplaats was z'n negende ritzege in de Ronde van Frankrijk en daar mee kwam het nationale record van tien (op naam van Raas, Knetemann en Zoetemelk, JE) riant in-beeld. Van Poppel mocht ook hopen op evenaring van dat record. Hoe wel hij, wijs geworden door er varingen in het recente verle den, twijfelde over z'n kansen bij directe confrontaties met de sprinters van de huidige gene ratie, kwam hij boordevol am bitie naar de Tour. Hij voelde kracht in z'n machtige benen. Dat stelde hem gerust, aange zien hij de aanval tot strijdplan had verheven. Het leverde hem zelfs, en tot grote hilariteit van vooral hemzelf, voor één dag de bolletjestrui op. Terwijl de sprinter werd gehul digd als beste klimmer, voerden ambulances in allerijl twee ge- Van Poppel niet, maar John Talen bereikte gisteren de finish wel, zij het meer dood dan levend, als 119e en op 26.30 van de ritwinnaar. De laatkomers werden niet gediskwalificeerd. foto anp vreesde concurrenten, Wilfried Nelissen en Laurent Jalabert, af naar het hospitaal als belang rijkste slachtoffers van een frontale botsing met een foto graferende politieman. „Het is alle dagen oorlog," reageerde Van Poppel koeltjes op de vre selijke crash. Gehard in het me tier had hij meer oog voor de toegenomen eigen kansen dan voor de wreed verstoorde Tour- dromen van z'n rivalen. Op de rustdag in Lourdes stond Van Poppel nog altijd op scherp. Van de ploegleiding mocht hij z'n biezen pakken. Hij had z'n geld opgebracht. Maar hij wilde niks weten van een vroegtijdig afscheid, hoewel hij zijn eigen succes bij die gelegenheid bagatelliseerde. „Ach, al win ik hier nog een paar ritten, het maakt allemaal niks uit. De Tour leeft niet in Nederland en daarin kan ik geen verandering brengen. Het gaat om Erik Breukink, om zijn klassement. Al het andere is bijzaak." In stilte bleven de gedachten van Van Poppel echter bij Parijs en de 'elf'. Met het monsterlijke verzet van 54 tandjes voor en elf achter had hij in Boulogne-sur- Mer Olaf Ludwig met een paar millimeter verschil verslagen. Daarmee had hij zich als bijna- veteraan weer weten te scharen tussen de sprinttop. Op de Champs Elysées zou hij met trappen die hem per omwente ling 10.43 meter verder brach ten ritzege nummer tien voor zich opeisen. Daar was hij zeker van. Maar het mocht niet zo zijn voor Jean-Paul van Poppel. Op de Col de la Madeleine, op vier dagen van het einde in hartje Parijs, raakte gisteren de brandstof op. DONDERDAG 21 JULI 1994 DEEL B aanvankelijk als derde en twee de en schreef in 1992 de nationa le amateurronde van Italië op zijn naam. In de bergen was hij toen al onaantastbaar. Volgens Lucien van Impe, met zes over winningen in het bergklassement van de Tour met Federico Baha- montes recordhouder, is Pantani de grootste klimmer die hij in tijden aan het werk heeft gezien. „Ik had het al met een half oog gezien, dat is er een van ons kaliber." Gesloten Pantani is een enigszins gesloten jongen. In zijn jeugd was Clau dio Chiappucci zijn idool. Hij heeft zijn grote voorbeeld in zijn tweede profjaar nu al overklast, maar Marco heeft niet de bra voure van Claudio. Hij is een voudig, maar wel zeer zelfbe wust. Hij is niet getrouwd en woont nog bij zijn ouders. Het schriele ventje heeft bliksemsnel naam gemaakt in het métier. In de Pyreneën en Alpen heeft hij op bijna alle cols aangevallen. Als hij versnelt, kan niemand hem volgen. De rit naar Val Thorens beteken de bijna de halvering van het peloton Liefst 68 renners kwa men 48 seconden te laat binnen. Maar de Tourdirectie veranderde snel het reglement, zodat de groep vandaag weer mag star ten. Was de directie niet over stag gegaan, dan was Erik Breukink vandaag de enige Ne derlander in de Tour geweest. Want alle andere landgenoten zaten in de groep, die eigenlijk te laat de finish bereikte. Breukink viel twee keer aan, op de Made leine en op Val Thorens. Weer eens bleek dat Breukink geen greintje macht heeft. Zijn spron gen waren van korte duur. Hij moest terug en bereikte de finish als 23ste. En Pantani? Zijn knie werd gis teravond behandeld. Het nieuwe onderzoek wees uit dat ook de kniebanden niet beschadigd zijn. Pantani: „Ik zal morgen weer aanvallen." Bernard Hinault, winnaar van de Tour de France in 1978, 1979, 1981, 1982 en 1985. foto anp Elk decennium kent zijn superster. Was het in de jaren '70 Eddy Merckx. die heerste als een vorst en in de jaren '90 tot nu toe Miguel Indurain. de grote man van de periode '80 is zonder twijfel Bernard Hi nault geweest. Het is alweer acht jaar gele den dat 'de Das', zoals hij genoemd werd, in het zicht van zijn 32e verjaardag af scheid nam. Nog niet versle ten, nog altijd gevreesd, maar gewoon omdat hij dit lang tevoren had aangekondigd en omdat hij er genoeg van had. De bijnaam heeft overigens niets met het dier das te ma ken, wel met de haarband, die hij jarenlang droeg om zijn toen nog wapperende hoofd- dos in toom te houden. Als zestienjarige nieuweling was hij in 1971 begonnen: meteen maar twaalf overwin ningen. Hij zou in zijn loop baan totaal op 254 eerste plaatsen komen. Dan te we ten dat hij in 1973 buiten competitie moest blijven we gens militaire dienst. Op iede re oudejaarsavond van zijn twaalf jaar als beroepsrenner kon Bernard terugkijken op een of meer grote triomfen: het kampioenschap van zijn land als wegrenner of achter volger, het wereldkampioen schap op de weg, een groot aantal klassiekers, de Rondes van Spanje, Italië en Frank rijk, telkens al bij zijn debuut, maar ook allemaal in meer voud. Door Frans Oudejans Hinault: superster en een grote persoonlijkheid Het zou een saai rijtje wor den, Hinaults prestaties in de Tour. Debutant in 1978 en meteen eerste voor Zoete melk (3 etappezeges). Een jaar later de herhaling, op nieuw Zoetemelk tweede en 7 gewonnen ritten. In 1980 uit gevallen (na 3 ritten te heb ben gewonnen) wegens een knieblessure. „Moet-ie maar niet zo'n verschrikkelijk ver zet draaien," zei de latere winnaar Zoetemelk van hem. En ook: „Ik zeg niet dat dit z'n einde is, maar het ziet er niet best voor hem uit." Bernard zelf was er om Zoe temelks woorden te loochen- straffen. In 1981 en 1982 won hij opnieuw de Tour, de twee de keer wéér met de Neder lander op de tweede plaats. Het jaar erna bleef hij thuis, opnieuw wegens die knie. In 1984 moest hij knarsetandend zijn vroeger ploegmaat Fig- non laten voorgaan, maar in '85 won 'de Das' zijn vijfde Tour. Toen was al duidelijk dat zijn beste jaren erop zaten en dat zich een nieuw talent meldde, de Amerikaan Greg LeMond. Die versloeg hem in 1986 in de Alpen en Hinault eindigde als tweede. Het was gedaan; een der sterkste persoonlijkheden uit het wielerpeloton stapte af op het moment dat zijn roem onaangetast was. Hij kwam in de leiding van de organisatie van de Tour de France, staat als zodanig nog altijd op het eerste plan en niemand, die het hem betwist. Renners als Bernard Hinault, groot in da den, onaantastbaar als aan voerder, propagandist voor de sport, vinden niet gemakke lijk hun evenknie. Morgen: Laurent Fignon. Val Thorens (anp) - De ritzege van Nelson Rodriguez in de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk was de zesde voor Colombianen. Alle overwinningen behaalden zij in bergritten. In 1983 nam voor het eerst een Colombiaanse wielerploeg aan de Tour de France deel. Lucho Herrera en Fabio Parra wonnen ieder twee keer, Oliviero Rincon en Nelson Rodriguez een keer. De beste klassering in het eindklassement was voor Parra. Die eindigde in 1988 als derde achter winnaar Pedro Delgado en Steven Rooks. De overwinningen van de Colombianen: 1984: Herrera (L'Alpe d'Huez), 1985: Herrera (Avoriaz, Saint-Etienne), Parra (Lans-en-Vercors), 1988: Parra (Morzine), 1993: Rincon (Andorra), 1994: Rodriguez (Val Thorens). Val Thorens (anp) - Uitgeput hingen ze een meter na de finish tegen de hekken. Ver slagen door de tachtig kilo meter klimmen en het lage tempo van de etappe. De tijdslimiet was door het uur gemiddelde van 28,483 km acht procent, ofwel 25 minu ten en zes seconden. Mulders, Nijboer, Dekker, Talen en de Vries hadden echter 48 tellen of iets meer nodig. Met de Nederlanders nog 63 coureurs, die meer dood dan levend de mistige top van Val Thorens be reikten. Ze wisten dat ze te laat binnen waren, maar hoopten op clemen tie van de jury. Die kwam er ook. Vrij snel zelfs. Als de grens niet was opgetrokken naar 31 minuten en 23 seconden (tien procent) hadden 68 renners de Tour moeten verlaten. Onder hen op Breukink na alle Neder landers en bijvoorbeeld ook de drager van de groene trui Ab- doesjaparov. In dat geval had den donderdag slechts 58 ren ners aan de start gestaan voor de achttiende etappe. Erik Dekker had eigenlijk ner gens meer op gerekend. Was to taal gesloopt. „Dit is absurd. Meer dan tachtig kilometer klimmen en dan op een paar seconden naar huis worden ge stuurd door een extreem lage tijdgrens." Als beloning mocht hij in koers blijven. De jury zwichtte onder de druk van Tourdirecteur Jean- Marie Leblanc, die aandrong op een ruimere limiet. Tour de France /A 18e etappe 21 juli 174,5 km Cluses 174,5 km Ugine FRANKRIJK Albertville 23 km Esserts-Blay 14 km Moütiers hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Is Colonv les Saisies 1633m Ie Marais la Croix-Fry 837m 1467m I '74^ anp t Societe du Tour de Fr»0 Tour de France i f r DONDERDAG 21 JULI 10.00-11.00 Eurosport: Tour de France etappe van giste ren 13.45-16.30 Nederland 2: Tour de France 18e etappe Moü tiers-Cluses (170.5 km) 13.50-16.25 Eurosport: Tour de France 18e etappe: Mou tiers-Cluses 13.50-16.25 BRT 2: Tour de France 18e etappe Moütiers- Cluses 18.38-19.25 Nederland 2: Studio Sport met Tour de Fran ce samenvatting van daag verreden etappe en het Tour-journaal 20.00-21.20 BRT 2: Tour Bis samen vatting 18e etappe 22.00-23.00 Eurosport: Tour de France. Etappe van van daag. Hoogtepunten door Ivar Penris Dublin - De Nederlar terug bij af. Zonder volc meer in staat op grol presteren. Duitsland kl WK in Dublin met 2- Wentink terug naar de 1 met acht. Het ultieme doel van Went die na de teleurstellende 01 pische Spelen van Bareel twee jaar geleden (zesde pla werd aangesteld als bondsco zijn de Spelen van 1996 ïn lanta. Na de grote leeg! slechts drie speelsters bh over, zou hij met een comp verjongde ploeg gaan wei aan de weg naar eremetaa Amerika. Na de Champions Trophy, v jaar in Amstelveen, werd doel echter bijgesteld. Nederl verloor in Amstelveen pas ii finale van Australië na straf len en het optimisme groeide jonge meiden waren al veel der dan gedacht werd. Ond< het afhaken van routiniers Mieketine Wouters, Carole T en keepster Jacqueline Toxoj vertrok de ploeg met hoo, spannen verwachtingen i Dublin. Wentink ging uit een plaats bij de laatste 1 maar rekende eigenlijk op finale. In Ierland bleek al heel snel Nederland eigenlijk is stil ven staan, terwijl kleinere b eynaties Oranje hard voc holden. Argentinië, Amerik. Tour de France Frans Maassen wordt don dag aan -zijn zitvlak geopere Ploegarts Van Meerwijk WordPerfect verliet woensda Tour om een dag later de ing te verrichten. Maassen kreeg tijdens de r< last van een cyste in zijn ziri in de wielersport een derde genoemd. Volgens Van Meer kan Maassen binnen twee w< weer koersen. Bij TVM voelen ze zich z\ benadeeld door de Tourorg satie en door de jury. N< uitsluiting van Rob Harms en ploegleider Cees Priem w de formatie toch twee ploe derswagens inzetten voor de overgebleven renners. De tw wagen mocht echter niet i koers. „Op basis van het r ment werd ons verteld", pr-man Arjan Bos. „Volgens het reglement mag ploeg met nog maar drie ren in koers slechts één auto ii ten. Lampre en GAN he echter ook nog maar drie reurs in de Tour, maar zij r nog steeds met twee plot derswagens. Daar hebben v Tourorganisatie op gewe: aldus Bos. Het protest haalde niets ui verscheen een communiquf er in het geval van Lampi GAN een uitzondering wen maakt, omdat zij wel over gediplomeerde ploegleiders schikken. TVM na het ged gen vertrek van Priem niet. laten het er maar bij zit meende Bos. „Ze hebben k< lijk iets tegen ons." Tot opluchting van ploegleider Saiz staat Alex nu in de top-10 van het kl ment. Daar zag het na de t« stellende tijdrit in Bergerac vankelijk niet naar uit. „Maar ik kan in de bergen delijk al beter uit de voetei vorig jaar toen ik voor de ritten uit koers ben geh; aldus Zülle. „Een tijdje h dezelfde molen gedraaid a durain. Pas toen die dii ging versnellen, moest ik ken. Maar nu kwam ik gelij hem op 2.36 van Rodriguei nen. De cols zijn me echte tegengevallen. Een echte h rol speel ik nog niet, ma denk dat ik volgend jaar v het klassement mee kan spe Vijfvoudig Tourwinnaar nard Hinault, thans direi van de Tourorganisatie, hai verhalen over de zwaarti deze 81e Ronde van Frai duidelijk de keel uit. „Wa len ze Dat we de ritten i ten tot 10 km en de finish: van een etappe aan de ran een zwembad trekken?" BDe belangrijkste slacht van de valpartij aan de van de eerste Touretapf Armentières, de Belg W: Nelissen en de Fransman rent Jalabert, hebben ied training weer hervat. Jal die nog een geschonden g vertoont, beperkte die tr. echter noodgedwongen tot uur op de rollen binnei moet nog tweemaal een op ondergaan en Once-ploeg aiz rekent dit seizoen da niet meer op hem.

de Stem | 1994 | | pagina 6