rlijk Wao voor rekening werkgevers lft omlaag' Gevangenisstraffen tot vijf jaar geëist in Veluwse zedenzaak Last minute reizen toch in trek De mensen in 't land moeten geduld oefenen met formatie Vader ziet eindelijk zijn kind aken Sociale partners en verzekeraars voorzichtig positief over plan Kok: Voorbeeld Italië ANDERE S5S VROUWEN DE STEM BINNENLAND A3 Nederland krijgt miljardeiisteun voor werklozen DE STEM COMMENTAAR Steeds meer deelnemers Vierdaagse vallen uit Mooi weer is volgens reisbureaus geen 'spelbreker' BINNENLAND KORT imzm lil WAT DEED DIANA IN AMSTERDAM? DONDERDAG 21 JULI 1994 A2 foto ap jk ri et a- nt en an ie en stoord, wat niet alleen funest bleek voor de dinosauriërs, maar ook voor talloze andere levensvormen. De aarde is dus niet gevrijwaard van kosmische rampen zoals die zich nu op Jupiter afspelen. Twee jaar geleden ontstond enige be zorgdheid na berichten dat de komeet Swift-Tuttle in augustus van het jaar 2126 met onze planeet in botsing zou komen. De berekeningen zijn inmiddels bijgesteld en Swift-Tuttle lijkt de aarde niet te zullen raken. De Amsterdamse wetenschapsjournalist Govert Schilling rekende destijds op een lezing aan de Technische'Universi teit Eindhoven zijn gehoor voor dat de kans dat ons land door een ongenode bezoeker uit de ruimte van de kaart wordt geveegd, ongeveer even groot is als de kans dat een willekeurige Neder lander het leven verliest bij een vlieg tuigongeluk. Hoe klein die kans ook is, ze blijft aanwezig. De vraag is natuurlijk: is daar iets aan te doen. Volgens sommigen wel. Aan hangers van de 'Star Wars'-plannen va president Reagan hebben bijvoorbeeld voorgesteld ballistische projectielen te gebruiken om onwelkome ruimtegasten te bestoken. Misschien, redeneren zij, zijn we in staat zo'n rotsblok helemaal aan stuk ken te schieten, maar zoniet dan moet het mogelijk zijn het met behulp van krachtige explosies uit zijn baan te brengen. Andere geleerden hebben echter hun twijfels over de haalbaarheid van der gelijke plannen. Zij zeggen dat de echt gevaarlijke ruimterotsen zo groot zijn en zich zo snel voortbewegen dat het vrijwel onmogelijk zal zijn om ze on schadelijk te maken met de middelen die ons nu ter beschikking staan. DONDERDAG 21 JULI 1994 den moeten sten te ko niet doen. aak blij als og van kan oeveel tijd eeld in de et opstellen contract en 'nt met een n een uur ivoerder van nlevingscon- ïrieven voor is 50 procent ruben schipper met de cliënten. Vervolgens wordt het uitgewerkt; soms gaat het om een standaardsituatie, maar een partner kan bijvoor beeld ook weer kinderen uit een eerder huwelijk hebben. Dit be tekent weer meer werk." „Vervolgens wordt er een uitge breide persoonsgerichte brief bijgevoegd. Dan moet een mede werker alles administratief uit werken. Vervolgens hebben de cliënten meestal weer vragen die beantwoord moeten worden en pas daarna kan het contract on dertekend worden. Ook dit neemt wel weer een half uur a drie kwartier in beslag, waarbij dan ook nog twee medewerkers van het kantoor als getuigen aanwezig moeten zijn. In totaal volgens Oostinga zo'n vijf tot zes uur werk, die met een vergoeding van 690 gulden zeker niet winstgevend zijn, zelfs niet na de stijging van de tarieven. Oostinga: „En dan heb ik alleen nog maar de factor arbeid bere kend." Draagkracht Het werk dat Nederlandse nota rissen leveren is volgens heffl uniek in de wereld. Oostinga: „Binnen twee dagen is er een gegarandeerde overdracht van eigendommen en kunnen de cliënten er zeker van zijn dat de geldstromen in goede banen worden geleid." Een dienstverlening die een ambtenaar van het kadaster vol gens hem nooit op dezelfde ma nier zou kunnen leveren (zoa[s de Vereniging Eigen Huis voor stelt, red.) Die bezit daarvoor volgens Oostinga niet de nodige juridische kennis. Oostinga: „In feite draagt ieder naar draagkracht bij aan het ffl stand houden van een goed nota rieel produkt. Dat is het elegante aan ons tarief systeem." Zutphen (anp) - „Zeer ernstige, ont hutsende feiten, die in de samenle ving grote onrust hebben veroor zaakt." zo omschreef officier van justitie mr. K. Wetzels gisteren voor he rechtbank in Zutphen de zaak tegen zes mannen en twee vrouwen, hie ervan worden verdacht dat zij jarenlang stelselmatig hun perverse lusten hebben botgevierd op drie kinderen uit Vaassen. Wetzels eiste gevangenisstraffen tot vijf jaar. De hoogste eis was voor de moeder van de kinderen. De officier achtte nagenoeg alle feiten bewezen. Een aantal verdachten legde in het vooronderzoek bekentenissen af, die zij later weer introkken. Volgens mr. Wet zels blijven de bekennende verklaringen echter pal overeind en zijn zij alleszins bruikbaar voor het bewijs. De enige die ook voor de rechtbank bleef toegeven dat hij de drie kinderen ontelbare keren heeft aangerand en ver kracht was de 24-jarige R. van Z.. Vorige maand stond Van Z., evenals drie anderen die deze week voor de Zuphense rechters verschenen, in hoger beroep nog terecht voor zijn aandeel in de beruchte Eper zaak. Het gerechtshof in Arnhem legde hem toen achttien maanden cel en tbs met dwangverple ging op. Woensdag hoorde hij ander maal achttien maanden tegen zich ei sen. Van Z. heeft in tientallen verklaringen ook uitvoerig gepraat over de rol van zijn medeverdachten. Het misbruik van de kinderen zou begonnen zijn toen zij twee, negen en veertien jaar oud waren, tijdens partnerruilsessies van hun ouders met Yolanda van B. - het mid delpunt van de Eper zaak - en haar ex-man W.S. (44), eveneens verdachte in de huidige zaak. Daarna breidden de wanpraktijken zich uit als een olievlek. In het ouderlijk huis in Epe, en later in Vaassen, op de camping in Hoenderloo, in de Velüwse bossen - nergens zouden de kinderen veilig zijn geweest voor een steeds gro ter wordende groep daders. De urenlange opsomming van de be wijsmiddelen door de officier was een duizelingwekkende stortvloed van ui terst onaangename, onsmakelijke fei ten, gepleegd door mensen bij wie zelfs het geringste normbesef zou zijn wegge drukt door ontembare lichamelijke lus ten. De rol van moeder S.H. nam Wetzels het hoogst op. Er werd vijf jaar tegen haar geëist. De vrouw, die altijd heeft ontkend, heeft volgens de officier 'als moeder gefaald'. H. beschermde haar kinderen niet en liet haar medeverdach ten ongehinderd hun gang gaan, aldus de visie van de officier. Ook zou zij actief hebben deelgenomen aan het mis bruik. Tegen de vader van de kinderen, de 52-jarige A.H., eiste mr. Wetzels vier jaar gevangenisstraf. W.S., de voorma lig echtgenoot van Yolanda van B., hoorde drie jaar tegen zich eisen. De andere eisen varieerden van een jaar (en tbs) tot drie jaar tegen tegen de moeder en twee broers van R. van Z. en tegen G.K., de ex-vriend van moeder VanZ. Vandaag komen de advocaten van de verdachten aan het woord. Van onze Haagse redactie Den Haag - De verantwoordelijkheid voor arbeidsonge schiktheid en ziekte - en daarmee de betaling van de premies zw en wao - moet helemaal bij de werkgevers komen te liggen. De werkgevers moeten zelf uit zoeken op welke wijze ze zich tegen ziekte en arbeidsonge schiktheid van werknemers kun nen verzekeren, maar de over heid blijft de voorwaarden en de hoogte van de uitkering bepalen. De hele operatie laat de hoogte van de uitkeringen voor ziekte en wao ongemoeid. Dat is in grote lijnen het voorstel van informateur Kok dat maan dag naar de fracties van PvdA, CDA, WD en D66 gaat. Kok wil de zogenaamde overhevelings toeslag - die werd geïntrodu- Brussel (anp) - Nederland krijgt ruim 2 miljard gulden steun uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) om kansarme werklozen aan een baan te helpen. Het betreft een bijdrage aan het zogenoemde Nationaal Plan dat door het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) is voorbereid. De Europese Com missie heeft de ESF-bijdrage aan dit plan goedgekeurd, zo is gisteren in Brussel bekendge maakt. Het Europees Sociaal Fonds (ESF) neemt 45 procent van de kosten (4,45 miljard gulden) van het Nationaal Plan voor zijn re kening. De rest moet Nederland zelf financieren. De bijdrage wordt over de looptijd van het project (1994-1999) uitgesmeerd. De hulp is bestemd voor zo'n 167.000 werklozen die heel moeilijk aan de slag komen, on der wie jongeren, gehandicapten en gedeeltelijk arbeidsonge schikten. Het programma is on der meer gericht op verbetering van basis- en beroepsscholing en het aanboren van nieuwe werk- gelegenheidsbronnen. Ook moet de sociale vernieuwing een im puls krijgen. ceerd na de belasting-operatie Oort - grotendeels afschaffen: dat scheelt de werkgevers jaar lijks rond dertig miljard gulden. Datzelfde bedrag kunnen de werkgevers dan besteden aan de betaling van premies wao en zw. De operatie is kosten-neutraal, zowel voor werkgevers als werk nemers. Voordeel van de operatie is dat de werkgevers zelf actief kunnen werken aan het terugdringen van het beroep op zw en wao. Uiteindelijk houden de werkge vers de hoogte van de premie min of meer in de hand, al zullen er tussen bedrijfstakken ver schillen gaan optreden, In het plan-Kok vindt een voor zichtige vorm van privatisering plaats, waarbij werkgevers zelf kunnen kiezen voor de vorm van verzekering: via bedrijfsvereni gingen of via een particuliere verzekeraar. Er komt ook een onafhankelijk instituut dat moet beoordelen of mensen al dan niet terecht in een arbeidsonge schiktheidsuitkering terecht ko men; zowel werkgevers als werk nemers kunnen daar in beroep gaan tegen een besluit van een verzekeraar of bedrijfsvereni ging- Het is nog niet duidelijk of de vier fracties warm lopen voor het voorstel. Kok hoopt zowel op steun te kunnen rekenen van CDA als van WD. Werkgevers en vakbeweging hebben voorzichtig positief ge reageerd op de voorstellen van Kok. Zowel het VNO als de FNV nemen pas een definitief stand punt in als het hele plan bekend is. De verzekeraars hebben intussen informeel laten weten wel iets te zien in het plan-Kok. Na zes maanden op de Adriatische zee te hebben doorgebracht kan deze vader zijn kind voor het eerst in de armen sluiten. Terwijl pa aan boord van het luchtverdedigingsfregat Jacob van Heemskerck deelnam aan de operatie Sharp Guard werd zijn kind geboren. Gisteren keerden de 180 bemanningsleden terug in Den Helder. foto anp EIGENLIJK WAS de slag om de melkquota door Nederland al eind '92 verloren. Toen stelden de EG-landbouwministers Italië een uitbreiding van het melkquotum van 900.000 ton in het vooruitzicht als het land eindelijk de superheffing correct zou gaan toepassen. Begin '95 zou het besluit daartoe worden genomen. Die beloning heeft Italië al deze week in Brussel gekregen. De tegenstemmen van de Nederlandse minister Buk- man en zijn collega's van België en Luxemburg konden dat niet verhinderen. Zuur voor onder andere de Nederlandse veeboeren. Het systeem van de melkquota - gekoppeld aan een superheffing voor elke kilo melk die te veel wordt geproduceerd - is tien jaar geleden ingevoerd om de overcapaciteit aan melk op Europese schaal in te dammen, rekening houdend met een bepaalde verdeling van ue melkproduktie over de landen van de Europese Unie. In ons bid zijn de regels al die jaren streng toegepast. Sindsdien is in ons land de melkproduktie met twintig procent gesaneerd en betaalden de veehouders samen bijna een miljard aan superhef- ting-boete. Maar in Italië werd er vanaf het eerste begin royaal de hand mee gelicht. De eerste acht jaar trokken de veehouders er zich, gesteund door de Italiaanse regering, zelfs helemaal niks van aan. Uit die jaren dateert nog steeds een schuld aan niet geïnde superheffing-boete van meer dan 3 miljard, die de Italiaanse negering op haar beurt nog steeds weigert af te dragen aan de tu. En van enige sanering van de melkproduktie is in dit fuideuropese land de afgelopen tien jaar niets terechtgekomen, ["tegendeel. net resultaat is dat de dwarsigheid en chantage van Italië uiteindelijk is beloond: de veeboeren mogen in dat land bijna een Jriiljoen ton melk méér produceren dan indertijd afgesproken. Dat steekt natuurlijk. En dat het in Nederland niet tot een boerenopstand zal leiden, is enkel en alleen te danken aan de omstandigheid dat het Nederlandse melkquotum op het huidige niveau blijft, terwijl men vreesde voor een verdere afkalving uaarvan. Dat verzacht de pijn. laar in de haak is het natuurlijk niet. Dat een land zo makkelijk en afspraak aan zijn laars kan lappen, er geen sancties volgen, "|te'ndelijk de anderen maar door de bocht gaan, illustreert t de Europese Unie nog steeds maar een verzameling autono- e landen is, zonder feitelijke politieke en economische macht, ver Tr9 van andere landen in de toekomst in gelijkbare gevallen op een idee brengen. Geen hoopgevend Nijmegen (anp) - Op de tweede dag van de Vier daagse begon de warmte haar tol te eisen. Er vielen maar liefst 1283 wandelaars uit. Vierdaagse-wandelaars worden evenwel steeds in ventiever in de strijd tegen de hitte. Velen lopen nu met een waterpistool, zodat ze zichzelf regelmatig kunnen natspuiten. Het verzoek van veel wandelaars om vroeger te mogen starten - om zo de hitte vóór te blijven - is door de marsleiding van de Vierdaagse van de hand ge wezen. Pas bij 30 graden of hoger worden er maatrege len genomen. Wetenschap en commercie hebben inmiddels de Vier daagse ontdekt, want wan delen is. volgens hen de sport van de toekomst. De nieuwste wandelschoen is zelfs vernoemd naar de Vierdaagse: The Nijmegen. Van onze verslaggever Breda - Of er de laatste we ken vanwege het mooie weer minder vraag is naar last mi- nute-vakantiereizen? De blonde baliemedewerkster van D-Reizen in Breda schudt haar rood verhitte hoofd: „Pff ik heb er niets van gemerkt..." Volgens A. van der Hoek van het reisbureau is er deze zomer zelfs zo'n tien procent meer vraag naar last mmute-reizen dan een een jaar geleden. Niet alle reisbureaus in de regio melden een stijging in de boe kingen, maar volgens de meeste is er ondanks het mooie weer toch sprake van bijna dezelfde vraag als vorig jaar. „Maar vergelijken met de vorige zomer is sowieso moeilijk omdat 1993 een uitzonderlijk jaar was," legt G. Zwaan van reisbureau Meeus in Breda uit. „Aan het begin van het jaar werd er veel minder geboekt, omdat de men sen wilden wachten op voordeli ge aanbiedingen in de zomer. Toen het weer in de zomer ver volgens zo slecht bleek, ontstond er een hausse in de vraag naar last minute-reizen." „Dit jaar hebben de meeste klanten al vroeger in het jaar geboekt. Maar toch valt ons op hoeveel vraag er ondanks het mooie weer nog is naar last minute-reizen. Dat heeft me ver rast," aldus Zwaan. Is de vraag naar last minute-va- kantiereizen volgens de meeste bureaus nog groot, het aanbod is minder dik gezaaid. „We kunnen de mensen moeilijk weg krijgen. Turkije lukt nog wel, maar Spanje zit bom- en bomvol tot half augustus. Ook Portugal is al volgeboekt. In Griekenland is nog wel iets te vinden en voor Cyprus kan men ook nog wel boeken," zegt D. van Loenhout van reisbureau B en L uit Roosendaal. D-Reizen meldt dat klanten de komende twee, drie weken nog wel een vakantiereis naar Spanje of Griekenland zouden kunnen Agressieve scholier wordt vervolgd Amsterdam - De 15-jarige mavo-scholier die samen met zes vrienden begin juli drie medewerkers van het Amsterdamse Mondriaanlyceum mishandelde, wordt justitieel vervolgd. Hij werd na hef incident gearresteerd maar is weer op vrije voeten. Een van zijn vrienden zit nog vast. Tegen de overige vijf kameraden is proces-verbaal opgemaakt. De leerling kreeg ruzie bij het inleveren van schoolboeken omdat hij twee onbekende jongens bij zich had. Na een scheldpartij verdween hij, om kort daarna terug te keren met zes vrienden van buiten de school. De jongens spoten een vrijwilli ger van het boekenfonds met traangas in bet oog, een amanuen sis werd getrapt en een docent liep een gat in zijn hoofd op. Allen moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen. Stelende neuroloog mag blijven Harlingen - De neuroloog van het Harlinger ziekenhuis Oran jeoord die maandenlang geld stal uit een potje met giften van dankbare patiënten, mag van dé directie in functie blijven. Zijn vertrek zou leiden tot sluiting van de afdeling, want een nieuwe neuroloog is niet zomaar gevonden. Oranjeoord-directeur A. de Rouw dreigde enige tijd geleden nog dat de dader op staande voet zou worden ontslagen. Maar een afdeling sluiten waar twintig mensen werken, gaat De Rouw te ver. Gisteren heeft de neuroloog de zeer strenge voorwaarden van de directie geaccepteerd, waaronder hij kan blijven. De diefstal betreft enige honderden guldens. Om er achter te komen wie telkens geld uit de pot haalde, werd onlangs door de politie een verborgen camera opgesteld. De band leverde een aansluipende neuroloog op, die met zijn pincet de buit uit het potje ontvreemdde. Ex-CD'er Graman wordt vervolgd Amsterdam - De voormalige fractievoorzitter Y. Graman van de Amsterdamse Centrumdemocraten wordt vervolgd voor poging tot moord en brandstichting. Ook wordt hem deelname aan criminele organisaties en wapenbezit ten laste gelegd. Graman, die nog steeds vastzit en door zijn partij is geroyeerd, viel in april door de mand toen hij pochte over zijn misdadige activiteiten tegen een undercover-verslaggever van het TROS- programma Deadline. De dit jaar voor het eerst in de raad gekozen CD'er deed zijn verhaal nietsvermoedend voor een verborgen camera. Hij bekende samen met anderen twee branden te hebben aangestoken, waaronder die in een opvangcentrum voor Suri naamse verslaafden aan de Lijnbaansgracht in september 1979. Daarbij vielen ettelijke gewonden. Graman wordt er verder van verdacht dat hij van 1975 tot april 1994 heeft deelgenomen en een leidende positie had bij criminele organisaties. Erg veel woonwagenbewoners werkloos Den Haag - Negen op de tien woonwagenbewoners is werkloos. En de vooruitzichten zijn somber. De onderwijsachterstand van woonwagenbewoners is groot en de concurrentie op de arbeids markt moordend. Dat blijkt uit de gisteren verschenen nota 'Woonwagenbeleid, 20 jaar later halverwege' van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Nederland telt tussen de 25.000 en 30.000 woonwagenbewoners. Het aantal uitkeringsgerechtigden onder woonwagenbewoners is gestegen van 62% in 1970 tot naar schatting meer dan 90% nu. Voor een belangrijk deel is dat te wijten aan het overheids beleid. Werden woonwagenbewoners in de jaren zestig nog gestimuleerd om sloopbedrijfjes op te zetten, vanaf midden jaren zeventig werden 'diverse aanslagen gepleegd op de slope rij', onder meer via strenge milieumaatregelen. Helmonilse gynaecologen beraden zich Helmond - De drie vrouwenartsen die door het Helmondse Elkerliekziekenhuis de laan zijn uitgestuurd, overwegen juridi sche stappen te ondernemen tegen het opzeggen van hun contract. De ziekenhuisdirectie heeft gistermorgen vroeg onmid dellijk een waarnemend vrouwenarts laten komen. Dat was nodig 'omdat geen van de drie gynaecologen s morgens in het ziekenhuis verscheen. Directeur J. Jager zegt de bewuste beslissing genomen te hebben omdat het collectief van gynaecologen niet in de opdracht geslaagd is die de directie hen in maart had gegeven. Het is hen niet gelukt tot een verantwoorde samenwerking te komen. In maart werd bekend dat vier pas geboren baby's waren overleden in de voorgaande twee jaar. Een van de redenen zou zijn dat de vrouwenartsen niet met elkaar door een deur konden. (ADVERTENTIE) vinden. Ook bij reisbureau Meeus zou een reis naar die landen in de komende tijd nog lukken, maar klanten moeten volgens G. Zwaan dan niet reke nen op koopjes. Zwaan: „Voor 900 gulden hebben we echt niets. Het wordt al gauw 1200 tot 1300 gulden voor twee weken appar tement in Griekenland of Span je. Ook een beetje fatsoenlijk appartement in Turkije lukt niet voor onder de 1000 gulden." De krapte in het aanbod zou volgens de reisbureaus te maken hebben met het voorzichtige in- koopbeleid van touroperators voor dit jaar. A. van der Hoek van D-Reizen: „Omdat mensen vorig jaar, mede op aanraden van Frits Bom, pas zo laat gin gen boeken waren veel tourope rators bang dat ze met hun han del zouden blijven zitten. Uitein delijk zijn ze alles wel kwijt geraakt, maar toch hebben ze besloten om dit jaar voorzichti ger aan te doen. Dus blijft er ook minder over voor last minute- aanbiedingen." EXCLUSIEF OOK GiK OP DE HELFT VAN ONS KONINKLIJK HUIS IS ALLOCHTOON... qmifm WAT EEN STRAF.' IRENE'S ZOON CARLOS MOET MEI TANTE BEATRIX MEE OP VAKANTIE iM-yiilJHi ttiptifttöI 'inrnrr "TTJ3 ...Ülj L_ NIEMAND WIST VAM HAAR BKZOCK Door Henk Bouwmans en Jan Greyn HET SOMBERSTE scenario - officiële status heeft 't geen enkele - vermeldt de maand oktober als finale datum van een kabinetsformatie. Het zou beteke nen dat informateur Wim Kok nog minimaal twee-en-een-halve maand moet sleuren om drie partijen zover te krijgen dat ze samen een meerder heidsregering vormen. Het oude kabi net presenteert in die redenering op Prinsjesdag nog een keer een miljoe nennota, zonder franje en met nauwe lijks tien miljard aan bezuinigingen. Maar het kan ook een stuk optimisti scher. Op 15 augustus heeft Kok zijn miljoenennota voor het nieuwe kabinet klaar, hij moet nog wat afspraken maken over teksten en de drie fractie leiders zullen nog wat namen door spreken van de nieuwe bewindslieden. En op 1 september staat een kabinet- Kok op het bordes van Huis Ten Bosch. De samenstelling? In ieder ge val PvdA en D66, maar of VVD dan wel CDA deelneemt, staat nog in de sterren. Het is nauwelijks voorstelbaar dat de PvdA-fractie het Kok zo moeilijk zal maken dat de sociaal-democraten zelf zullen afhaken. Waarnemend PvdA- fractieleider Wallage drukte zijn frac tiegenoten deze week op het hart dat er moeilijke tijden aanbreken. Het pakket van Kok zal stevig zijn en er zal veel gemor te horen zijn in en rond de fractiekamer van de PvdA. Maar de PvdA'ers zullen hun Kok niet laten vallen, want de Partij van de Arbeid zal in dat geval geheid weer in een nieuwe crisis komen. Hoe dan ook zal het beeld opduiken van veel ru moer en gekrakeel bij kamerleden als Sharon Dijksma, die zich per slot van rekening liet kiezen om te vechten voor de jongeren. Maar snel zal ook Dijks ma duidelijk worden dat een kamerlid maatschap er is voor het algemene belang. Bij het CDA zal het iets anders gaan. Als de CDA-fractie de bezwaren tegen centrum-links laat varen - en daar ziet het naar uit nu Brinkman door het dagelijkse bestuur op de vingers is getikt - zullen de christen-democraten onder aanvoering van - nog steeds - Brinkman van zich laten spreken in hardnekkigheid en komma-vrijerij. Het CDA wil ook het beeld vestigen dat van alles uit het vuur is gesleept, voor de póórten van de hel zelfs. Alles moet anders, vindt Brinkman. En daarbij ondervindt hij ongevraagd steun van D66-leider Van Mierlo. Bij D66 is het hetzelfde laken een pak: nieuw is het toverwoord. Van Mierlo praat inmiddels niet meer over het 'geloofwaardigheidsexamen' dat PvdA en CDA moeten afleggen, willen ze voor een vrijage met D66 in aanmer king komen. Maar het staat vast dat Van Mierlo veel 'nieuws' in het pro gramma wil hebben. Het is de vraag of dat nieuws correspondeert met de ver langens van Brinkman; hier zit een ander obstakel in het formatieproces. En hoe moeilijk doet de VVD? Het zit er dik in dat de conservatief-liberalen het eerst zullen afhaken, ondanks de enkele progressieve elementen in de fractie die voor 'paars' zijn. Maar de conservatieven zullen uiteindelijk win nen, al is deze voorspelling erg breek baar. Koks programma dat in de loop van de volgende week naar de fracties gaat, zal aangeven of er nog een plaats in de politieke herberg is voor de WD. (Dat Bolkestein de gebroken paarse draad deze week weer oppakte, was natuurlijk begrijpelijk. Paars is de eni ge kans voor de VVD om te regeren. Had de WD-leider paars nu afgewe zen dan had hij tegen Kok gezegd te kiezen voor de oppositie.) Koks persoonlijke opvatting is dat centrum-links de meest gewenste coa litie is. Dat sluit aan bij zijn verleden als vakbondsman. De verkiezingen wa ren nog maar nauwelijks achter de rug of Kok mopperde al bij het vooruit zicht dat hij een paars, CDA-loos kabi net zou moeten leiden. Onnatuurlijk leek hem dat. Maar hij begon, zeggen ingewijden, snel te wennen aan het paarse idee, zon der er overigens echt verliefd op te worden. Kok mag zijn persoonlijke voorkeur niet meer nadrukkelijk laten blijken. Dat doet een informateur niet. Een informateur is een staatsman. Een staatsman staat boven alle partijen, ook boven zijn eigen partij. En juist daarom maken enkele PvdA-kamerle- den zich zorgen. Als Kok maar niet teveel staatsman wordt en al te objec tief naar cijfers gaat kijken. „Het financieringstekort zegt ook niet alles," probeerde Wallage gisteren, staande voor de Eerste Kamer waar Kok aan het werk is, de cijferbrij te relativeren. „Het gaat erom wat men sen in het land eraan hebben." Pro bleem is dat 'de mensen in het land' geen eenduidige groep vormen. PvdA, CDA, VVD en D66 hebben daar alle maal andere opvattingen over, zoals bekend. Daarom kan de kabinetsinfor matie best nog enige tijd duren én zullen de mensen in het land nog enig geduld moeten oefenen.

de Stem | 1994 | | pagina 3