Het heelal is heel gevaarlijk Wa 4Notariskosten huizenkoop kunnen met helft omlaag' Gevar Komeetinslag op aarde zou ongekende ramp veroorzaken Sociale Voorbf DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Buventroni -DE STEM- Britse eer voor Oscar Wilde Vereniging Eigen Huis vindt acht procent reductie te laag Nederlant miljarder voor wer DESTE DONDERDAG 21 JULI 1994 - jÜ Een uniek journalis tiek document, schreef het Siciliaan- se dagblad La Voce della Lupara. En terecht, want nooit eerder was het voorge komen dat een tien jaar voortvluchtige 'supercapo' van de Cosa Nostra tegenover een verslaggever zijn zegje deed over misdaad en poli tiek. Maffialeider Amedeo Buventroni heeft de omerta, de traditionele maffiose zwijg zaamheid, doorbroken omdat 'ook wij aan onze public rela tions moeten denken', zoals hij verklaarde tegenover de journaliste Penna Corrotta. Het interview werd mogelijk gemaakt door de draadloze telefoon, die voor iedere on dernemende Italiaan een on misbaar attribuut is gewor den. Het gesprek met de 42-jarige Buventroni, die groot is geworden als clanlei der in het Siciliaanse stadje Ladropoli, biedt een onge kend kijkje in de keuken van de maffia. P.C.: Don Amedeo, u hebt uzelf opgeworpen als voorzit ter van de Koepel (het hoog ste coördinatieorgaan van de Siciliaanse maffia - red.) Be tekent dit dat U niet tevreden bent met de manier waarop de maffia in de afgelopen ja ren is geleid? A.B.: Inderdaad, helemaal niet. Toto Riina (de vorig jaar gevangen maffialeider - red.) en zijn corleonesi hebben de organisatie meer kwaad dan goed gedaan. Kijk, Riina was van mening dat je de schrik er goed in moest houden, met bomaanslagen op mensen en monumenten. Daar is wel wat voor te zeggen, maar het kan ook averechts werken. Mili tairen op Sicilië, demonstra ties op straat, journalisten uit de hele wereld, dat gaat alle maal ten koste van de rust die wij voor ons werk nodig heb ben. Zelf ben ik daarom ook een meer bedachtzaam en tot overleg geneigd type, meer politicus dan militair, zoge zegd. P.C.: Maar denkt U dat de overheid bereid zal zijn om tot een dergelijk overleg te komen? A.B.: De afgelopen twee jaar hebben wij blootgestaan aan een afschuwelijke vervolging, die de organisatie veel kwaad heeft berokkend. Maar ik hoop en verwacht dat met de huidige regering een construc tieve en voor beide partijen vruchtbare samenwerking mogelijk zal blijken, net zoals dat trouwens in het verleden het geval was. U zult mij echt niet horen zeggen, dat de an ti-maffiabrigade moet worden opgeheven, maar een beetje soepelheid en wederzijds be grip, dat lijkt mij toch niet te veel gevraagd. P.C.: Wat stelt U daar van Uw kant tegenover? A.B.: Mij dunkt dat wij toch wel blijk hebben gegeven van onze goede wil. moet niet vergeten dat onze bomaansla gen vorig jaar onmiddellijk Door Aart Heering zijn gestopt toen Forza Italia aan de verkiezingsstrijd ging meedoen. Mijn collega Piro- malli heeft zijn mensen zelfs vanuit de gevangenis opge roepen om op de partij van Berlusconi te stemmen. En ik wil niet opscheppen, maar het is toch ook aan ons te danken dat heel Sicilië massaal voor Berlusconi heeft gekozen. P.C.: Bent u tevreden over deze regering? A.B.: In aanmerking geno men, dat je in deze materie een zekere omzichtigheid moet hanteren, geloof ik dat het optreden van Berlusconi tot nu toe de goede kant op gaat. Sinds het aantreden van het kabinet wordt al gespro ken over de afschaffing van de privileges voor de 'infami' (verklikkers, lett.: 'eerlozen' - red.), de verraders van de or ganisatie. Ik hoop dat het snel tot een besluit in die zin komt, dan zorgen wij zelf wel voor de rest. De vrijlating van onze vrienden die van corruptie worden verdacht en de rem op de geheime onderzoeken naar maffiose activiteiten zijn een essentiële voorwaarde voor een rechtvaardiger en menswaardiger justitie. Tenslotte doet het me deugd om te horen dat er binnen de coalitie ook stemmen opgaan om een einde te maken aan het isolement van onze gevan gen leiders die nu hun dagen moeten slijten op afgelegen eilanden ver van hun piciotti (jonge gangsters - red.), net als Napoleon op Sint Helena. Ook aan dat onrecht moet een einde worden gemaakt. P.C.: Ik dank U voor dit ge sprek. A.B.: Graag gedaan. Forza Italia! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, ®,01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s De komeet Shoemaker-Levy 9 (diagonaal in het midden), zoals die er in mei van dit jaar uitzag. FOTO AP Londen - Oscar Wilde, de Ierse dichter en toneelschrijver die niet alleen om zijn werk, maar zeker ook om zijn allesbehalve burgerlijke levenswijze grote faam verwierf, krijgt in Groot-Brittannie eindelijk de eer die hem toekomt. Hij krijgt een plaatsje in de dichtershoek in Westminster Abbey, heeft het bestuur van de Londense kerk gisteren bekend emaakt. De plaquette met Wilde's naam zal op 14 februari 1995, de dag waarop het 100 jaar is dat zijn meest geliefde toneelstuk 'The Importance of Being Earnest' in première ging, worden onthuld. De uiterst intelligente en kwistig met spitsvondigheden en rake typeringen rondstrooiende Wilde joeg het burgerlijke establishment tegen zich in het harnas toen openbaar werd dat hij een affaire had met een jonge man, Lord Alfred Douglas. Wilde werd in 1895 tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld en stierf in kommervolle omstandigheden vijf jaar later in Parijs. Wilde's plaquette zal worden aangebracht op een speciaal raam boven het graf van de Middelengelse schrijver-dichter Geoffrey Chaucer. Anderen die gereerd worden in de dichtershoek zijn Shakespeare, Milton en Wordsworth. Van onze redactie wetenschappen Eindhoven - In de science-fic- tionroman 'Lucifer's Hammer' beschrijven de auteurs Larry Ni- ven en Jerry Pournelle hoe de aarde getroffen wordt door een komeet, ongeveer zoals Jupiter momenteel wordt bestookt met brokstukken van de komeet Shoemaker-Levy 9. De komeet van Niven en Pournelle stort met groot geweld in de Stille Oceaan en veroorzaakt een vloedgolf van ongeken- 'de omvang. Alle kustgebieden die de oceaan omzomen worden overspoeld, Californië verdwijnt van de kaart en het einde van de mensheid lijkt nabij. Zo'n catastrofe kan op elk moment realiteit worden, bewijst het hemel- vuurwerk dat zich dezer dagen op Jupi ter afspeelt. Het heelal is verre van veilig. Ons zonnestelsel is vergeven van grote en kleine rotsblokken die in niet altijd even voorspelbare banen door de lege ruimte zweven. Alle planeten, dus ook de aarde, worden dan ook voortdurend vanuit de ruimte 'gebombardeerd'. Nog geen honderd jaar geleden, in 1908, is in Siberië een ruimterots neergestort van vermoedelijk slechts een diameter van enkele tientallen meters. Het voorwerp moet zijn ontploft voor het de grond raakte, want er zijn geen sporen van een inslagkrater gevonden. Naar kosmische begrippen was het dan ook een kiezelsteentje; 'fragment G' van Shoemaker-Levy, dat maandagnacht op Jupiter botste, mat mogelijk 3,5 kilome ter in doorsnee. Ooggetuigen op grote afstand meldden een felle lichtflits, gevolgd door een hevige explosie. Inspectie van de plek van de inslag leerde later dat de bomen in een straal van tientallen kilometers als lucifer houtjes tegen de grond waren gesmeten. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor omdat in het gebied geen mensen woonden. Duidelijk is echter dat, mocht de ruimterots bijvoorbeeld boven het dichtbevolkte West-Europa zijn neerge komen, de ramp niet te overzien zou zijn geweest. Gelukkig zijn de meeste ruimterotsen die de aarde treffen te klein om schade aan te richten. Heel af en toe kan zo'n bescheiden inslagje door mensen worden waarge- nomen. Zo slaagde enkele jaren terug een Amerikaanse cameraman erin het neerstorten van een 'vallende ster' te filmen. 'Vallende sterren' zijn ruimterotsen (meteorieten) die de dampkring binnen dringen. Hun hoge snelheid (tientallen kilometers per seconde) resulteert in enorme wrijvingswarmte, waardoor de meeste meteorieten al zijn opgebrand voor ze het aardoppervlak raken. De cameraman filmde een meteoriet die een langgerekte baan beschreef boven het noordoosten van de Verenigde Sta ten. Uiteindelijk boorde het ruimterots blok (een centimeter of twintig in door snee) zich in de kofferbak van een auto. Een replica van een stegosaurus. Vermoedelijk als gevolg van een komeetin slag zijn de saurus-achtigen praktisch van de ene op de andere dag uitgestorven. foto ap Die auto staat sindsdiep in het Smithsonian Institute in Washington. Dat een museum zich ontfermt over een auto die door een rotsblok uit de ruimte is getroffen, zegt genoeg over de zeld zaamheid van dergelijke verschijnselen. Toch is ook de aarde niet gevrijwaard van inslagen door grotere objecten, zo als in Siberië is gebleken. In de geschiedenis van onze planeet is het herhaaldelijk voorgekomen dat in een opvallende kort tijdsbestek veel levensvormen uitstierven. Geleerden hebben daarin een zekere regelmaat onderkend, die erop lijkt te duiden dat onze planeet ongeveer eens in de 25 miljoen jaar wordt getroffen door een catastrofaal bombardement uit de ruimte. Het beroemdste voorbeeld vormen de dinosauriërs, die 65 miljoen jaar gele den uitstierven, praktisch van de ene dag op de andere. De oorzaak daarvan was waarschijnlijk een gigantische inslag op het Mexicaan se schiereiland Yucatan. Waar nu het plaatsje Chicxulub ligt (wat in de Ma yataai ironisch genoeg zoveel betekent als 'staart van de duivel'), kwam een rotsblok neer met een doorsnee van zeker tien kilometer. Dat is bijna drie keer zo groot als de grootste stukken van Shoemaker-Levy. De inslag veroorzaakte een krater met een middellijn van tientallen kilome ters. De rotslagen op de plek van de inslag bestonden voor een groot deel uit gips- en kalklagen. Het gips en de kalk 'verdampten' bij de inslag in een oogwenk en joegen onge kende hoeveelheden zwaveldioxide en koolstofdioxide in de dampkring. Daar door ontstond een 'broeikaseffect' dat ingrijpende gevolgen had voor het leven op aarde. De voedselketens werden ver stoord, wat niet alleen funest bleek vooi de dinosauriërs, maar ook voor talloz andere levensvormen. De aarde is dus niet gevrijwaard v kosmische rampen zoals die zich nu Jupiter afspelen. Twee jaar geleden ontstond enige I zorgdheid na berichten dat de kornet Swift-Tuttle in augustus van het j: 2126 met onze planeet in botsing i komen. De berekeningen zijn inmiddel. bijgesteld en Swift-Tuttle lijkt de aard niet te zullen raken. De Amsterdamse wetenschapsjournalh Govert Schilling rekende destijds een lezing aan de Technische' Universi teit Eindhoven zijn gehoor voor dat dt kans dat ons land door een ongenodt bezoeker uit de ruimte van de kaan wordt geveegd, ongeveer even groot ii als de kans dat een willekeurige Neder lander het leven verliest bij een vlieg tuigongeluk Hoe klein die kans ook is ze blijft aanwezig. De vraag is natuurlijk: is daar iets ai te doen. Volgens sommigen wel. Aar hangers van de 'Star Wars'-plannen v; president Reagan hebben bijvoorbeel voorgesteld ballistische projectielen gebruiken om onwelkome ruimtegasten te bestoken. Misschien, redeneren zij, zijn we in staat zo'n rotsblok helemaal aan stuk ken te schieten, maar zoniet dan moet het mogelijk zijn het met behulp krachtige explosies uit zijn baan brengen. Andere geleerden hebben echter ha twijfels over de haalbaarheid van der gelijke plannen. Zij zeggen dat de gevaarlijke ruimterotsen zo groot zijn en zich zo snel voortbewegen dat het vrijwel onmogelijk zal zijn om ze on schadelijk te maken met de middelen die ons nu ter beschikking staan. Deze week kondigden de notarissen een tariefsver laging voor onroerend goedtransaeties van ge middeld acht procent aan. Maar volgens de Vereniging Eigen Huis kunnen de tarieven met minstens de helft omlaag. De verlaging van acht procent is veel te laag en 'slaat nergens op', vindt de Vereniging. „Onzin," meent een woordvoerder van het notariële arron dissement Middelburg op zijn beurt. Door onze redacteur Samir Suudi E. Boeschoten van de Vereniging Eigen Huis noemt de tariefsver laging die leden van de Konink lijke Notariële Broederschap na 25 juli hanteren 'een sigaar uit eigen doos'. Ze wijst er op dat de prijzen van huizen het afgelopen jaar met circa dertien procent zijn geste gen; van een echte tariefsverla ging is daarom volgens haar geen sprake. De claim dat het tarief voor hypotheekakte en overdracht met vijftig procent omlaag kan, wordt volgens Boeschoten on dersteund door de uitkomsten van een onderzoek van het ac countantskantoor KPMG. Dit onderzoeksrapport werd op gesteld op verzoek van de staats secretarissen Kosto (Justitie) en Van Rooij (Economische Zaken). Het onderzoek zou steun kunnen bieden aan plannen binnen het parlement om de notaristarieven in de toekomst vrij te laten. Het KPMG-rapport stelt ook dat notarissen geen verlies lijden op de tarieven voor de familieprak tijk. Hieronder valt de opstelling van testamenten en samenle vingscontracten. De tarieven voor deze diensten worden vanaf 25 juli door de notarissen met gemiddeld 14,5 procent ver hoogd. De Koninklijke Notariële Broe derschap was het niet eens met de uitkomsten van het KPMG- onderzoek en liet daarom een onderzoek uitvoeren door het accountantskantoor Moret, Ernst en Young. Dit kantoor kwam tot de conclusie dat er door de notarissen wel degelijk verlies wordt geleden op de fa miliepraktijk. E. Boeschoten van de Vereniging Eigen Huis: „De notarissen heb ben zelf meegewerkt aan de tot standkoming van het rapport van KPMG. En omdat de con clusie ze vervolgens niet bevalt, laten ze nog maar een eigen onderzoek doen. Wij vinden dat ongeloofwaardig. Ik hoop dat de regering daar niet intuint. De tariefsverlaging van acht procent die de notarissen eenzij dig afkondigden, komt volgens de Vereniging Eigen Huis bij een woning van 231.000 gulden neer op een reductie van de notaris- kosten van 3002 naar 2856 gul den. 'Onzin' D. Oostinga, werkzaam als nota ris in Goes en woordvoerder voor het arrondissement Middel burg, vindt de redenering van de Vereniging Eigen Huis 'echt on- Het feit dat de huizenprijs het afgelopen jaar met dertien pro cent is gestegen betekent volgens hem niet dat de inkomsten van de notarissen uit onroerend goedtransaeties daarmee ook met eenzelfde percentage zijn vermeerderd. „De notaristarieven lopen niet evenredig omhoog met de stij ging van de huizenprijs. In feite hanteren we een tarief naar draagkracht," aldus Oostinga. „Bovendien kunnen de huizen prijzen na de forse stijging in het afgelopen jaar over een paar maanden wel ineens weer een flink stuk gaan dalen. Dat is in de periode '79/'80 tenslotte ook gebeurd." Hij geeft toe dat de tarieven voor het opstellen van hypotheekak tes en woningoverdracht in de meeste gevallen 'meer dan kos tendekkend' zijn. Maar dit wordt volgens hem weer gecompen seerd door het feit dat andere diensten, zoals het opstellen van een samenlevingscontract of boedelscheidingspapieren in fei te verliesgevend zijn. „Ik zou bij een echtscheidings zaak eigenlijk om een voorschot van tweeduizend gulden moeten vragen om uit de kosten te ko men. Maar dat kan ik niet doen. Na zo'n zaak ben ik vaak blij als ik er de postzegels nog van kan betalen." Meer werk De notaris legt uit hoeveel tijd en werk er bijvoorbeeld in de regel gaat zitten in het opstellen van een samenlevingscontract en testament: „Dat begint met een oriëntatiegesprek van een uur De ondertekening van een contract bij notaris D. Oostinga in Goes. Volgens de woordvoerder van de Zeeuwse notarissen moet de verliesgevende familiepraktijk (testamenten en samenlevingscon tracten) financieel gecompenseerd worden door de 'meer dan kostendekkende' tarieven voor onroerend goedtransaeties. De Vereniging Eigen Huis vindt echter dat die met minstens 50 procent omlaag kunnen. foto ruben schipper met de cliënten. Vervolge» wordt het uitgewerkt; soms het om een standaardsituatie, maar een partner kan bijvoor beeld ook weer kinderen uit eerder huwelijk hebben. Dit be tekent weer meer werk, „Vervolgens wordt er een uitgF breide persoonsgerichte bijgevoegd. Dan moet een mede werker alles administratief uit werken. Vervolgens hebben cliënten meestal weer vragen ft beantwoord moeten worden pas daarna kan het contract on dertekend worden. Ook dij neemt wel weer een half uuU drie kwartier in beslag, waarbij dan ook nog twee medewerk® van het kantoor als getuig® aanwezig moeten zijn." In totaal volgens Oostinga vijf tot zes uur werk, die met e® vergoeding van 690 gulden zeker niet winstgevend zijn, zelfs na de stijging van de tarieven- Oostinga: „En dan heb ik nog maar de factor arbeid bere kend." Draagkracht Het werk dat Nederlandse nota rissen leveren is volgens he® uniek in de wereld. Oos' „Binnen twee dagen is er e® gegarandeerde overdracht va» eigendommen en kunnen cliënten er zeker van zijn dat dt geldstromen in goede ban® worden geleid." Een dienstverlening die ambtenaar van het kadaster vol gens hem nooit op dezelfde ma nier zou kunnen leveren (zoaB de Vereniging Eigen Huis voor stelt, red.) Die bezit daarvoo volgens Oostinga niet de no# juridische kennis. Oostinga: „In feite draagt naar draagkracht bij aan hetv stand houden van een goed nota rieel produkt. Dat is het aan ons tarief systeem." Zutphen (anp) - „1 hutsende feiten, d ving grote onrus' zaakt," zo omsch justitie mr. K. We de rechtbank in tegen zes mannen die ervan worden jarenlang stelselm lusten hebben bc kinderen uit Vaas: Wetzels eiste gevan jaar. De hoogste eis van de kinderen, nagenoeg alle feiten Van onze Haagse re Den Haag - De schiktheid en z premies zw en komen te liggen De werkgevers mo zoeken op welke tegen ziekte en schiktheid van wei nen verzekeren, n heid blijft de voon hoogte van de uitk De hele operatie 1 van de uitkeringe en wao ongemoeid. Dat is in grote lijm van informateur E dag naar de fract CDA, WD en D66 de zogenaamde toeslag - die we Brussel (anp) - N< ruim 2 miljard gu het Europees S (ESF) om kansar aan een baan te he Het betreft een bi zogenoemde Natie door het Centraaj de Arbeidsvoorzie voorbereid. De E missie heeft de aan dit plan goet gisteren in Brus maakt. Het Europees i (ESF) neemt 45 j kosten (4,45 milja het Nationaal Pla kening. De rest n zelf financieren, wordt over de 1( project (1994-199 De hulp is best 167.000 werklo: moeilijk aan de s der wie jongeren, en gedeeltelijk schikten. Het pr< der meer gericht van basis- en ber het aanboren vai gelegenheidsbron de sociale vernit puls krijgen. EIGENLIJK WA eind '92 verion een uitbreiding vooruitzicht als gaan toepasse genomen. Die gekregen. De t man en zijn co verhinderen. Zuur voor onde van de melkqi kilo melk die t ingevoerd om te dammen, re de melkproduk land zijn de re< ons land de r betaalden de v fing-boete. Maar in Italië v gelicht. De ei gesteund dooi aan. Uit die jat superheffing-b regering op ha EU. En van i Zuideuropese integendeel, bet resultaat uiteindelijk is ir ■ruljoen ton mr Pat steekt ne boerenopstam omstandigheid n'veau blijft, daarvan. Dat v Maar in de ha een afspraak en uiteindelijk dat de Europe ■ne landen is, De houding vergelijkbare vooruitzicht.

de Stem | 1994 | | pagina 2