Gentse haven doet goede zaken «sin ie klas Ie krant 20 iw 6Een koe met mooie droge benen9 elegenheid Stichting showt historische kostuums in Grote Kerk in Yeere 1079 DE STEM POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER UITSLAGEN Goederenoverslag is eerste kwartaal van dit jaar met 7,3 procent gestegen Oma ziet Sara Jongetje kijkt zijn ogen uit ZEELAND C2 50% KORTING Maurice en Loes pzorger Gefeliciteerd hartelijk gefeliciteerd Ter Gelegenheid S|raffen van zes 'AHütR muATf N I Kleurenfoto's 99 .49 469 79 Persil ESBLgarr-aM jaar geëist voor cocaïne-smokkel COC houdt play-backshow editie zeeland De krant als spiegelruit SCHIETINGEN L11994 x 66 DE STEM DONDERDAG 21 JULI 1994 Van onze correspondente Veere - Walcherse kleder drachten behoren al tot de historische kostuums. De Stichting Het Walchers cos- tuum verzorgt zaterdag 23 juli een show in de Grote Kerk in Veere, aanvang 20.00 uur. Deze stichting heeft tot doe] het conserveren en reconstrueren van kostuums die van ongeveer 1800 tot heden op Walcheren gedragen werden. Het doel wordt op verschillende wijzen nagestreefd: door het verzame len van authentieke kostuumon derdelen, het in bruikleen geven van materiaal aan musea en ex posities, het houden van lezingen en kostuumshows. De stichting is een voortzetting van hetgeen M. de Jager-de Pagter uit Dom burg opgezet heeft. De show geeft een getrouw beeld van het kostuum in de loop van tweehonderd jaar. Het is duide lijk dat er in die perioden vele veranderingen en aanpassingen in de kleding plaatsvonden. Er doen belangeloos 35 mensen mee die de kleding showen. Ook de bijbehorende attributen en sie raden zijn tijdens de show te zien. Voor de kostbare kledij en sieraden wordt gebruik gemaakt van replica. Voorzitter Han van den Broeke zorgt voor tekst en uitleg tijdens de show, eventueel met een woordje Engels en Duits voor de toeristen. Tijdens de show gaat hij ook in op de functie van de kleding. Zo is er werkkleding, vrijetijdskleding en kledij in tij den van devotie en feesten. Een accordeonist zorgt voor een pas sende begeleidingsmuziek. De toegangskaarten kosten een tientje; houders van CJP/PAS65 krijgen reductie. De kaarten zijn verkrijgbaar in de Grote Kerk. ens, bedankje, jubileum, tie, huwelijk, verloving, ning, prestatie, examen, Abraham, enz. per kolom 1.09 incl. BTW, te regel verplicht. Foto of ing, formaat 35 x 40 mm cl. BTW. Overige tarieven op aag. Foto's worden niet geretourneerd. -236882 of geef uw tekst óór plaatsing af bij één van toren. Schriftelijke opgaven sluitend geaccepteerd indien dres bekend zijn, ook indien betaling bijgevoegd is. en ons het recht voor teksten aaf van redenen te weigeren, uitgever klachten bereiken pgegeven tekst behoudt de ch het recht voor om de naam drachtgever bekend te maken. lag! Hartelijk gefeliciteerd en een i gewenst! |iëlle en Pieter. i in Zegge, Chiel van Dijk in Breda. ■aar waar, bn Philly, I Nathalie. Angela, Talitha en Kayleigh Van onze verslaggever Gent/Terneuzen - De Gentse haven is het eerste kwar taal van dit jaar goed begonnen. De (zee)goederenover- slag steeg in de eerste maanden in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar met 7,3 procent naar 8.597.725 ton. Het aantal zeeschepen daalde licht, met j,7 procent. Daarmee wordt ook in Gent het bewijs geleverd dat de lading steeds vaker in grotere schepen wordt aangevoerd. Gent doet het volgens de drie maandelijkse nieuwsbrief van liet Havenbedrijf Gent iets beter dan de omringende havens. De stijging is te danken aan een verhoogde overslag van land- bouwpr°dukten (plus 47,5 pro cent), vaste minerale brandstof fen (plus 23,8 procent), ertsen en metalen (plus 16,3 procent) en ruwe miniralen en bouwmateria len (plus een procent). Bij de landbouwprodukten gaat het met name over een verhoogde aan- en afvoer van tarwe en gerst (300.000 ton meer dan in 1993). Bij de vaste mineralen brandstoffen scoorden antraciet en andere steenkolen hoger dan |chting Krant in de Klas Tel. (020) «647536 h?8 Kanis Gunnink 500 gr. 11 Q9 mega-L perls a, Fanta navulzak div. soorten I Advertentie geldig vanaf 20.7.94 t/m 26.7.9* I zolang de voorraad strekt I Prijswijzigingen voörbehotide^ Breda - Wegens smokkel van cocaïne vanuit Venezuela en Aruba is deze week voor de rechtbank in Breda tegen de I 34-jarige L.N. uit Tilburg en zijn s-vrouw J.G. (36) zes jaar cel straf geëist. In ongeveer anderhalf jaar tijd is via 35 postpakketjes zo'n twintig kilo cocaïne ingevoerd, met een straatwaarde van 3,5 miljoen gulden. I Dtzendingen gingen naar diver- I se adressen in Nederland en Bel- gie. De ontvangers kregen per zending een vergoeding van dui zend gulden. Volgens de officier van justitie, ar. G. van der Burg, heeft de Venezolaanse vrouw J.G. in Ne derland de grootste rol gespeeld. G. heeft volgens de officier in Nederland een heel netwerk op gezet. De vrouw zou ook haar voormalige echtgenoot N. erbij hebben betrokken. Ze ontkent overigens alles. Advocate M. Oude Luttikhuis stelde dat G. als 'doorgeefluik' hoogstens medeplichtigheid valt te verwijten. De officier eiste behalve de cel straf ook teruggave van de ver diende winst. N. zou 100.000 gulden moeten terugbetalen en G 60.000 gulden, l'itspraak 2 augustus. Terneuzen - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van het COC houdt vrijdag 29 juli in café De Uientuin een play-backshow. De activiteit is onderdeel van de serie speciale avond die het COC sinds kort elke vijfde vrijdag van de maand organiseert. Deze avonden vinden buiten het normale ontmoetingscentrum in Kalashnikov plaats. Aanmeldin gen voor deelname aan de play- backshow bij De Uietntuin of bij het COC. Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cootgn, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport). Peter Oggel (editiechef), Harold be Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- «030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- tjeverslaggever). hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten tPlv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin ooeije. Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751. ^[tegenwoordigers: tddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muur- 'bans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings meten van overige afdelingen °P Pagina A2. in 1993 (366.000 ton meer). Gent stevent met deze cijfers af op een jaartotaal van rond de 23 miljoen ton, meer dan de Zeeuw se havens Terneuzen en Vlissin- gen bij elkaar. De Zeeuwse ha vens zijn samen goed zijn voor 20 miljoen ton. De Gentse sche pen van havenzaken R. Wijnak ker gaat er vanuit dat de over slag in Gent de komende jaren fiks zal toenemen. Het Havenbe drijf Gent begint volgend jaar met de bouw van de Kluizendok ken op de linkeroever van het kanaal Gent Terneuzen. De dok ken wordt in etappes aangelegd; de eerste aanlegplaats is naar verwachting na de zomer van 1996 gereed. Capaciteit De haven van Gent krijgt met de Kluizendokken erbij een over slagcapaciteit van 35 tot 40 mil joen ton. Een nog grotere capa citeit is alleen haalbaar als er in Terneuzen een nieuwe zeesluis wordt gebouwd en het kanaal wordt verbreed. Dan wordt het mogelijk om zogenaamde Cape Size schepen, die zo groot zijn dat ze om de Kaap moeten varen omdat ze niet door het Suezka- naal kunnen, naar Gent kunnen. De discussie over een betere toe gankelijkheid van Gent is al zo'n twintig jaar aan de gang. Als morgen groen licht voor een nieuwe zeesluis zou komen duurt het nog minstens elf jaar voordat ze er ligt. Een jongentje is onder de indruk van de gigantische truck die in Breskens staat opgesteld. De belangstelling voor de Dolle Woensdagen in Breskens neemt elk jaar toe. Ook gisteren togen veel toe risten naar de vissersplaats om te genieten van de optre dens van volksdansgroepen tijdens deze braderie, die een aantal malen in het zomersei zoen worden gehouden. Dit jaar voor de negende keer. Het leverde gisteravond op nieuw een gezellige drukte en enthousiast publiek bp in Breskens. foto wim kooyman Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - De speaker op het parkeerterrein bij Den Hoekzak in Oostburg laat zijn kennersblik glijden over de koeien die door de ring lopen. Voor mij zien de koebeesten er allemaal hetzelfde uit. Maar de omroeper vertelt dat achtereenvolgens een koe met 'mooie droge benen', een koe met 'een uier dat even ietsjes slijtage vertoont' en tot slot een soortge noot met 'slijtage in de lendenen' door de ring lopen. De dieren worden gekeurd op de 57e Fokveedag in Oostburg, waar het al in de vroege ochten duren een drukte van belang is. Niet alleen van boeren met hun beesten, maar bovenal van toe risten die het strand een dagje laten voor wat het is. Kwaliteit Op het Ledelplein leunt land bouwer Raymond Calon verge noegd tegen het dranghek van de ring voor rundvee. De keuring is ook hier op dat moment in volle gang. „Een geweldig mooi kop pel," zegt hij over de een-enge tweeling vaarzen van P. Plas- schaert uit Baarle-Nassau. De kwaliteit van het aangevoerde vee is, zo zegt Calon, over het algemeen vooral bij de jonge vaarzen uitstekend. Calon is lid van het Belgisch Wit-Blauw Rundveestamboek Nederland, een club die voor het eerst deel uitmaakt van het bestuur van het comité dat de fokveedag in Oostburg organiseert. „Wij zijn blij met die nieuwe opzet," zegt Calon. „Voorheen hadden we niets te vertellen, maar nu zit er eindelijk ook iemand van ons in het bestuur." Dat is terecht, meent hij, want het stamboekvee zorgt met 76 Grote drukte op de jaarmarkt in Oostburg. dieren voor de grootste inzen ding van de veekeuring. Op de fokveedag staan in totaal zo'n tweehonderd stuks vee: rundvee, 18-5-94 De dikbilparade na afloop van de keuring. foto wim kooyman handelsvee, melkvee en vleesvee. Verder zijn nog enkele tientallen schapen te bewonderen. Standwerkersconcours Niet alleen de dieren zorgen voor bezienswaardigheid in het Oost- burgse centrum. Het is woensdag en dus ook marktdag. Markt kooplieden doen hun best hun waren aan de man te brengen. Sommigen hopen tevens in de prijzen te vallen bij het stand werkersconcours. Deelnemer nummer een probeert een 'revo lutionaire, milieuvriendelijke af- voerremiger te slijten en is niet te beroerd zijn hoofd daartoe te dompelen in een verstopte bak vol water. Schuin tegenover hem staat een auto in de kraam van een vlotge bekte handelaar, die Super Au- towas aanprijst voor een habbe- krats. En hij liegt nooit. „Want eerlijk duurt het langst, zegt mijn moeder altijd." Een eindje verderop staat Ber- tus, deelnemer nummer zestien aan het standwerkersconcours. Bij hem is alles gratis en zijn keukenmachine gaat zonder pro blemen 'driehonderd jaar mee'. Ook Bertus heeft goed geluisterd naar de wijze raad van zijn ma ma. „Mijn moeder heeft altijd gelijk. Als je nooit iets weggeeft, zegt ze, krijg je nooit iets terug." Men noemt de krant wel de spie gel van de sa menleving. Een mooie en juis te metafoor. Maar evenzeer is de krant vergelijkbaar met de spiegelruit van een enorme etalage, waarin onze verdor venheden, onze goede daden en onze stupiditeiten worden uitgestald. Vaak biedt die uit straling een soort journalis tiek beeldrijm. dat te denken geeft. Als je bijvoorbeeld in één en dezelfde krant leest dat Zeeuws-Vlaanderen niet on der een varkensinvasie uit kan komen en je verneemt een paar kolommen verderop dat er weer varkenspest heerst, dan gaat er - althans bij mij - iets in de grijze massa bewegen. Een milde paniek breekt uit. Dit verschijnsel deed zich ten zoveelste male voor toen ik las dat de Zeeuws-Vlaamse wegen tot de dodelijkste van Nederland behoren, maar dat dit niet aan de weggebruiker mag worden verweten. Nee. het zit hem in de wegen. Die zijn ongevalsgevoelig. Akkoord, denk je dan - de automobilist als zodanig treft geen blaam. Het zijn de we gen die niet deugen. Dit feit heb je dan net tot je geeste lijke eigendom gemaakt en daar lees je dat de politie op de Zeeuws-Vlaamse wegen - bijvoorbeeld te Vogelwaarde - auto's mag nakijken die bo ven de 180 kilometer per uur rijden. In Vogelwaarde bleek bij controle achttien procent van de vierwielers te hard te gaan en op de Oostkade in Sluiskil zelfs ruim 26 procent. Nu veronderstel ik. als den kende Nederlander, dat niet alleen de politie daar wat te gen moet gaan doen. Veel gas - veel doden en gewonden. Dat is een natuurwet. Nee. eigenlijk moest eenieder die zich met de gedragsregulering bemoeit zich over het snel heidsprobleem buigen. Op de scholen, in de kerken, in de verenigingsgebouwen, op de sportvelden, in de huiska mers: overal zou het snel heidsprobleem aan de orde moeten worden gesteld. We zijn zo kien op het milieu inzoverre dat door fabrieken en boeren wordt belaagd, waarom zijn we dan zo mild als het gaat om de meest pri maire en dodelijke bedreiging die er uitgaat van ons wegge drag? Okay, zeg je dan - het is te gek voor woorden, maar het is niet anders. Laat ons. als leden van een verantwoorde lijke samenleving (hoort u het Lubbers nog zeggen?) ver trouwen op de kracht van de overheidsvoorlichter en des- zelfs goede voorbeeld. Welnu, daar biedt de krant ons het voorbeeld al aan. Als nie mand er een stokje voor steekt krijgen wij volgend jaar mei een promotiecampagne voor het scheuren te zien die zijn weerga in de regio niet heeft. Over 160 kilometer landweggetjes zullen wij boli des met snelheden van 160 kilometer per uur en meer over de dijkjes zien razen. Begrijpelijk dat een man als A. Lodder van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid er slapeloze nachten van krijgt. Zo hoort het. Elke autoriteit met normbesef behoort in zijn sponde te woelen bij de ge dachte aan het komende eve nement... Zo niet de burgemeester van Hulst, die tot de meest opge togen gangmakers van het benzinefestijn behoort. De start zal dan ook in de Rei- naertstad plaatsvinden en als hij mag zal de burgemeester gaarne een parcoursje meerij den. zoais hij dat buiten me dedinging al eerder heeft ge daan. De grap kost drie ton. Dat is dertigmaal het bedrag dat de reddingsbrigade Kloosterzan- de nodig heeft om de levens reddende strandwacht op peil te houden. Ook die stond die dag in de krant... Brandje in Inbraken in keukenkast Clinge - Dinsdagavond ont dekte een 29-jarige bewoner van een woning aan de Gra venstraat in Clinge dat er rook kwam vanuit een keukenkast. Daarin was brand ontstaan. Oorzaak was vermoedelijk een smeulende sigaret die in de prullemand was gegooid, die in de kast stond. Met behulp van omwonenden werd de brand geblust. De kast en het aanrecht liepen aanzienlijke schade op en ook een wasma chine werd door het vuur aan getast. Ruiten vernield Terneuzen - Van het kerkge bouw van de gereformeerde gemeente aan de Frans Hal slaan in Terneuzen zijn twee grote ruiten vernield. De scha de bedraagt ongeveer twee duizend gulden. woningen Terneuzen - Gisternacht is in gebroken in twee woningen aan de Prof. Zeemanstraat in Terneuzen. Uit een van de wo ningen werden een video, een radio en verder computerap paratuur ontvreemd. Mogelijk wordt nog meer vermist. De inbraak werd derhalve ont dekt door familieleden. Ook een nabijgelegen woning kreeg ongewenst bezoek. Er is niets gestolen. Computer gestolen Vlissingen - Uit een woning aan de Batenburgstraat in Vlissingen is dinsdagnacht bij een inbraak voor tienduizend gulden aan apparatuur ont vreemd. Vermist worden een kleurentelevisie, computer- disc, videorecorder, computer, twee geluidsboxen en 300 cd's. Men was binnengekomen door het forceren van een zijraam. Axel GRENSTOCHT - De Trimclub Axel houdt zondag 31 juli de grenstocht over een afstand van naar keuze 60 of 120 kilo meter. De start is tussen 7.30 en 10.00 uur bij café Cambri- nus op de Markt. Verderë in lichtingen: 01155-62457. DONDERDAG LAMSYV AARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur schieting voor bejaarden. KLOOSTERZANDE -Café de Kastanje, 19.30 uur kaarting. HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14.00 uur prijs- kaarting. RETRANCHEMENT -Camping De Wildhof, 18.15 tot 19.15 uur inschrijven badrit WZVA. Kwadendamme - Pyramide- schietmg verenigde sociëteiten Kwadendamme met 141 perso nen. Eindstand: 1. H. Franse, 2. P. Repkes, 3. J. Platschorre en M. Goeree. Jeugd: 1. E. Joossen. Vrouwen: 1. Jobien de Jonge. Blokschieting: 1. Johan Repkes, 2. Jac Doene, 3. J. Harinck, 4. L. Rentrpeester, 5. J. Vermeule. Wip 2: eerste hoge vogel. P. de Visser, tweede hoge vogel: J Platschorre, eerste zijvogel: M. Goeree, tweede zijvogel: J. Boelens, derde zijvo gel: M. Verdonk, vierde zijvogel: P, Doene. Ellewoutsdijk Sint-Sebastiaan (Kloetinge), schieting staande wip met 45 personen. Wip 1. eerste hoge vogel; H. van Leeuwen, tweede hoge vogel: J. van de Guchte, eerste zijvogel: J Ver meule, tweede zijvogel: Jac. Doe ne, derde zij vogel: li. Goetheer, vierde zijvogel: A. de Jong, groot ste aantal (7): L. de Jonge. Wip 2; eerste hoge vogel: P. Maat, twee de hoge vogel: W. Voet, eerste zij vogel: A Rentmeester, twèede zij vogel: J. Vermeule, derde zijvo gel: R. Verdonk, vierde zijvogel: A. Pikkaart, grootste aantal (6): J. de Koeyer. Kwadendamme - Victoria, 25-jarig jubileum P. Traas, met deelname van 42 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: P. Repkes, tweede hoge vogel en vijfde zijvo gel: Jac Doene, derde hoge vogel: J. de Baar. eerste zij vogel: M. Verdonk, tweede zijvogel: C. Jere- miasse, derde zijvogel: P Vette, vierde zij vogel: M. Verdonk, grootste aantal (10): J. Rentmees ter. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Rentmeester, tweede hoge vogel: R. Verdonk, derde hoge vogel: C. Stouthamer, eerste zij vogel: H. van Hekken, tweede zijvogel: A. Rijk, derde zijvogel: R Kiippeï, vierde zijvogel: Jac Doene, vijfde zijvogel: mevrouw D. Verdonk, zesde zij vogel. H. Breemer, groot ste aantal (6): W. Nije

de Stem | 1994 | | pagina 13