T TL DE STEM Strenge controle op mestinvoer PAS WIND!' QUIT DENS VOORDEEL 'De pa is naor de Gentse Fieste Man maakt amok na afwijzing van dames K .VKiamegjj ■nmm AID houdt illegale import komende tijd intensief in de gaten Vijftien tips over identiteit in Het Zwin gevonden lijk Opvallend veel ongevallen op A58/A17 bij Roosendaal Zwem-rd broek Taslan I print short Taslan .short IV 15 Gentenaar Wachtlijst verpleegtehuis afgelopen jaar korter omgekomen hij ongeval Scheldewijdingsfeesten Doel zijn toe aan twintigste editie 1994 X 53 In 4 kleurcombinaties. Maten 1)6-176 13^5 5.- Maten S-XL jjrtt 7.50 eland Met binnenbroek Maten 140-176 2W5 15.- Maten M-XL ^77 19.- Met steekzakken ^en rits in achter zak. In 4 uni kleuren. Maten S-XXL. pi NO Van onze verslaggever Aardenburg - De Algeme ne Inspectie Dienst (AID) houdt de illegale invoer van varkensmest vanuit België in West-Zeeuws- Vlaanderen de komende •jjd intensief in de gaten. pit naar aanleiding van talloze klachten van landbouwers en veehouders in de streek. De mel dingen van illegale mestinvoer zijn niet alleen bij de AID, maar ook bij de gemeente Aardenburg en de politie binnen gekomen. Het invoeren en uitrijden van varkensmest is tussen 1 juli en 15 augustus verboden in verband net de heersende varkenspest in De gemeente Aardenburg heeft instanties als de Algemene In spectie Dienst (AID), de politie en de marechaussee ingescha keld om er tegen op te treden. Besmet „Het is natuurlijk van de zotte dat dit gebeurt", zegt W. van Helden, waarnemend burge meester van Aardenburg, „Het is heel erg te moeten zien hoe Bel gische mestwagens hier mogelijk besmette varkensmest uit komen rijden", aldus Van Helden. „Als je ziet dat onze eigen boeren geen varkens mogen vervoeren, terwijl er wel mest uit België de grens wordt overgebracht." Vooral in de hoek Aardenburg/ Sint Kruis zijn de laatste dagen veel Belgische mestwagens ge signaleerd. Dit tot grote ergernis van de boeren, die door de heer sende varkenspest in België te maken hebben met een vervoers- verbod van hun varkens en met overvolle hokken zitten. CHICAGO Vitte hoekkeuken in landhuisstijl, /let fraaie houtnerf structuur, 45°goot- snkast, hoekwandkast en glas in [messing wandkasten. Afm.240 x312 cm. Ook leverbaar in cassetteprofiel. Compleet met alle inbouwapparatuur en GRATIS VAATWASSER. Van 1^745,- Voor kmaar. Noorderkade 1072-156793. ersfoort, Amsterdamseweg 10, 033- 3448 Amsterdam, Stadhouderskade 74. 0-6752956. Arnhem, Venlosingel 17 /oonboulevard), 085-812112. Beverwijk, raffelweg 95 (Meubelboulevard), 02510- 299 Capelle a/d IJssol, Hoofdweg 46, 0-4585040. Den Bosch, Reitscheweg 38 'eubelboulevard), 073-411595. len Haag, Binckhorstlaan 113, O7O-3477085 ordrecht, Archimedesstraat 10, 078- 6900. Son/ Eindhoven, Ekkersrijt 4024 leubelplein), 04990-74481. Enschede, huttersveld 1b (Meubelplein), 053-337955. loes, J A. van der Goeskade 1, 01100-50255 roningen, Peizerweg 82, (Meubelboule rd), 050-250553. Heerlen, In de Cramer ;6 (Woonboulevard), 045-754240. oofddorp. Kruisweg 785a. 020-6533462 ulst. Absdaalseweg 19, Ol 140-20080. eeuwarden, Franklinstraat 48 (Winkel- 'lein De Centrale), 058 130383. Muiden, ampusweg 2 (Naast Maxis), 02940-19718. lumansdorp, Edisonstraat 4, 01865-3772 Roosendaal, Oostplein 13 (Woonboulevard), 1650-69852 Spijkenisse, Kolkplein 21 (NJovicenter), 01880-18118 Utrecht, ollantlaan 14 (Meubelboulevard), 130-888471 Veonendaal, Kernreactorstraat 8, 08385-50025. Zoeterwoude, loge Rijndijk 195, 071-892086. utphen. Gerritsenweg 11 (Woonboule- ard Eijerkamp), 05750-17025. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag - de koopavonden, deer/on maandagmiddag geopend. Hulst zondagmiddag en maandag geopend, dinsdag gesloten 'Son/Ezindhoven maandag geopend. Ftoosondaal maandagmiddag geopend. Of de helft van de waarde in contanten, kanbiedingen zijn geldig t/m 31 augustus 1994- Druk-en zetfouten voorbehouden. Extra bordjes ft/wijl er niet alleen een ver- roersverbod geldt, maar het ook uit den boze is mest in te voeren en uit te rijden in het zonerings- gebied. De gemeenten Aarden burg en Sluis gaan extra bordjes plaatsen bij de eerder geplaatste borden die kenbaar maken dat het verboden is varkens te ver voeren. De gemeenten brengen zo nadrukkelijk onder de aan dacht dat Jjet ook verboden is mest te importeren. Volgens de loco-burgemeester van Aardenburg kan de politie in verband met de kustdrukte geen voorrang geven aan het probleem. Een woordvoerder op het Oostburgse politiebureau be aamt dat. „Maar we letten er uiteraard wel op in de surveil lance. Er is opdracht gegeven verdachte mestwagens onmid dellijk te laten stoppen, proces verbaal op te maken als er iets met klopt en ze terug de grens over te sturen." Attent Ook de brigade van de Konink lijke Marechaussee Zeeuws- baanderen let op en verleent waar mogelijk assistentie, „Wij gaan niet op jacht om illegale mestinvoer tegen te gaan. Maar omdat we toch patrouilleren in het grensgebied zijn ook wij at tent. Dat doen we in samenwer king met de politie", zegt kapi tein Van der Molen van de mare chaussee. Een woordvoerster van de AID in Kerkrade meldt dat er tot nu ke een transporteur bekeurd is. Het betreft een Belgisch bedrijf dat reed voor een Nederlandse handelaar. Er is sprake van een tweede overtreder, maar daar 'oopt nog een nader onderzoek naar. De Gentse Feesten, of 'Fieste' zoals de Gentenaars enkel voudig zeggen, zijn weer in volle gang. Honderdeenen vijftig jaar geleden begonnen als verzameling van volks feesten, verspreid over de Gentse wijken. Zanger Wal ter de Buck blies het evene ment halverwege de jaren ze ventig nieuw leven in en dat hebben ze geweten. Honderd duizenden toeristen komen er jaarlijks op af. Het openbare leven ligt op zijn gat, de .ul tieme gekte slaat toe. Van onze verslaggever Ronald Verstraten OP DE hoek van de Botermarkt stahn Luciano Pavarotti, Kiri te Kanawa en Montserrat Caballé te playbacken. Een zwaar over spannen kelner bedient de cas setterecorders die Verdi, Doni zetti en Rossini ten gehore bren gen. De gezichten strak gemas kerd geven de 'sterren' geen krimp en zingen alles door el kaar. Een glaasje wijn en dank baar applaus is hun loon. De acteurs zijn van Theater Ex ces, een van de vele straatthea tergroepen die op de verschillen de locaties, te zien zijn. De orga nisatie van de Gentse Feesten heeft dit jaar bewust geprobeerd het accent meer op het straat theater te leggen. Een geslaagde poging, als je alleen al ziet hoe het publiek massaal achter de Engelsman Mark Yeoman en consorten aanloopt. Poetsvrouw Verkleed als poetsvrouw, met een stem waar Edith Bunker jaloers op zou zijn, neemt hij de fontein op het Emile Braunplein onder handen, onder het motto 'Cleopatra cleans up'. Typisch Engelse humor waarbij twee keurig geklede Young Christians het moeten ontgelden: „You've got a lot of bright ideas, don't you! Do any convertin' today?" (Nog wat bekeerd?). Zweven in één van de attracties onder het beeld van Jacob van Artevelde. Cleopatra gaat een auto van Belgacom (de Belgische PTT) te lijf. Dweilt het dak, vraagt om 'a hand with my legs' om op haar kop naar de onderkant te ver dwijnen. De .binnenkant schreeuwt volgens haar ook om een beurt, maar de chauffeur houdt zijn raampje wijselijk dicht. Door Cleopatra's caprio len ligt het verkeer volledig lam. Auto's en trams komen er niet meer door. Een driftige toeter zorgt voor grote hilariteit. 'Het is allemaal zijn schuld', wijst Cleo patra naar de Belgacommer. Chaos en gekte die een bonte verzameling mensen aantrekken. Een jonge Aziaat probeert 'grap pige' boekjes over sterrebeelden aan de man te brengen, een meisje leurt met de Bhagavad Gita. Geen teleurstelling als je afweert, maar een gemompeld 'Hare Krishna' als afscheids groet. Zij is een van de 'Ollanders', die overigens in minder grote aan tallen komen dan in voorgaande jaren. Voor de Belgen zijn wij een beetje de 'Duitsers van het Noorden. Goed voor ons geld, maar met te grote smoelen. Te nadrukkelijk aanwezig verstoor den wij het Gentse karakter van de Fieste. Hun geklaag over de Hollandse invasie heeft blijk baar effect gehad. De parkeergarage aan de Korte Meer is 'uitzonderlijk 24 op 24 open'. Moet ook wel, want de nabijgelegen Kouter, waar nor maal 76 auto's kunnen staan, is bezet. Het muziektheater is ver sierd, honderden houten stoelen staan klaar voor het avondpro gramma. Allemaal gereserveerd voor Franfois Sermijn, lijken de namen achterop te zeggen. Ta feltjes tussenin, want daar moet op gedronken worden. 'Drup pels', toch weer uit Holland, van Schiedam Peterman. Een struise Gentse loopt luchtig gescheurd onder de koperen ploert. 'Beter een gat in mijn T-shirt... dan in de ozonlaag', is haar statement. Heel anders ge kleed zijn de oudere Gentenaars die in de grote tent op het Fran- Een slagwerker zorgt voor een 'one-man-show' in de straten van Gent. foto's wim kooyman Een kudde feestvierders trekt van terras naar eettent door het historische centrum van Gent. fois Laurentplein luisteren naar 'Reisje langs de Rijn'. Het pro gramma heet 'Nie neute, maok maor leute' en Marie van Zenave zingt. Een conferencier praat in plat Gents de onderdelen aan elkaar. René 'met zijn mals gedresseerde varkens' treedt solo op, want zijn beesten zijn gestor ven aan de varkenspest. Lieftallig Het Filmcafé naast de St. Baafs is nog bijna leeg, maar de terras-- jes beginnen al aardig vol te raken als de Swam River Band er met oude stijl jazz op los swingt. Mensen op plastic tribu nes kijken naar mensen op plas tic tribunes, vrachtwagens sle pen groot bier aan, braadwors ten en pittas glijden naar bin nen. Radio Roelant interviewt Johan Verminnen. „Doe de groe ten aan uw lieftallige echtgeno te". Twee vrouwen zitten zwijgend aan een tafeltje op het terras van Taverne de Snep. Hun koffie is op, maar ze lijken op iets te wachten. Plots beginnen ze te zwaaien en te lachen. Helemaal boven, in de top van de St. Baafstoren, zien ze dochter en schoonzoon. „Mèn èrm doet er zjeer van" zegt de een dan en ze stoppen met zwaaien. Ze wach ten weer, maar het duurt hen te lang en ze turen weer naar de toren. „Ze komen er niet af. Zou er een caféke zijn daarboven?" Stad en cafés lopen verder vol. 'Op het terras worden enkel spij zen gebruikt van de eigen zaak', waarschuwt een bordje. Kan een geruststellende gedachte zijn. Intussen trekken De Equador Manta Inkas op de brug bij de Groentenmarkt veel publiek, terwijl de Andes lokt via hun hemelse muziek. Slechts een en keling heeft nog oog voor de wassen kostuums die op het wa ter drijven. Fout Het feest is er ook voor de kinde ren. Ze zijn volledig in de ban van Clown Pepe de Pipo op de Korenmarkt. „De trein vertrekt altijd te vroeg, omdat gij te laat zijt", legt hij uit. „En als ge dan thuiskomt, wie wacht er dan op' u?". „Mama!", roepen ze in koor. „En wie nog?" „Papa!". Maar het antwoord is fout. „Bè, njee. Niet de papa, want die is naor de Gentse Fieste." onze correspondent Nieuwvliet - De 30-jarige G. ynendaele uit Gent is gister- Middag bij een eenzijdig ongeval "ft het leven gekomen, e man reed met zijn motor over Gemaal in Nieuwvliet en raakte door onbekende oorzaak een flauwe bocht de macht °ver het stuur kwijt. Hij botste ervolgens tegen een houten af- rastenngspaal en kwam in de «ruiken tot stilstand. slachtoffer werd daarbij waar gewond. Een passerende s trachtte te reanimeren, uar de man overleed ter plaat- e aan 0Pgelopen hersenletsel. Van onze verslaggever Middelburg/Axel - De wachttijden voor opname in één van de Zeeuwse verpleeghuizen zijn in het afgelopen jaar sterk verminderd. Via nauwe samenwerking tussen de verpleeg- en verzorgingshuizen kunnen ouderen langer in de rusthuizen blijven. De Stichting voor Regionale Zorgverle ning (voorheen de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen) meldt dit in het jaarverslag over 1993. Volgens het stichtingsbestuur zal deze ontwikkeling zich in de komende jaren verder voortzetten. De daling van de wachttijden is het gevolg van het beleid dat de Stichting enkele jaren geleden inzette. Destijds werd besloten om in de verscheidene Zeeuwse regio's tot verdere samenwer king tussen de verpleeg- en de verzor gingshuizen te komen. „De effecten zijn duidelijk merkbaar in verkorting van de wachtlijsten", zo schrijft de stichting in het jaarverslag 1993. „Mensen kunnen langer opgenomen blijven in 'lagere' afdelingen." Gesprekken over verdergaande samen werking tussen verpleeg- en verzorging stehuizen gaan ook komende tijd door. Mede door de aangekondigde opheffing van de Wet op de Bejaardenoorden (WBO) en de provinciale bezuinigings plannen, waardoor zes kleine verzorging stehuizen hun deuren moeten sluiten en andere hun aantal plaatsen zien vermin deren. Minder voorspoedig echter verlopen de samenwerkingsprojecten, waarbij klèin- schalige woonvoorzieningen of verzor gingstehuizen worden omgezet in zoge naamde woonzorgcomplexen. „Er zijn vaak forse investeringen nodig om de voorzieningen op lange termijn aantrek kelijk te houden. De huurprijzen die daarvan het gevolg zijn liggen echter al snel ongunstig in de huidige woning markt". Per 1 januari is er een juridische fusie tussen SVRZ en De Vurssche in Axel tot stand gekomen. Bedoeling is mettertijd een nieuwe complex voor verpleeghuis en ouderenzorg te stichten in plaats van het huidige De Vurssche. Die plannen ken merken zich door een zorgvernieuwend concept, dat getypeerd kan worden als 'het Dreeshuis voorbij'. Iedereen enthou siast over die plannen, maar vervolgens is daar dan het College voor Ziekenhuis voorzieningen dat zich op formele nor- DONDERDAG 21 JULI1994 DEEL1 Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Gebrek aan succes bij de dames, deed in de vroege ochtend van woensdag bij een jeugdige inwoner van Sas van Gent de stoppen doorslaan. Het kwam hem uiteindelijk op een beschadigde auto en een proces-ver baal van de politie te staan. De jonge Sassenaar ontmoette de dames in de loop van dins dagavond in een horeca-gele- genheid in Cadzand-Bad. Maar de dames bleken niet echt van zijn toenadering ge diend en maakten duidelijk dat ze de vakantie ook wel zonder zijn aanwezigheid kon den vieren. Boos en teleurgesteld droop de Sassenaar af. Maar in een tweede café ondernam hij een tweede poging om de vrouwen alsnog voor zich te winnen. Andermaal echter zonder suc ces. De dames waren zijn ge drag buitengewoon beu en dat gaven ze ook zeer duidelijk aan, aldus de politie. In hun afwijzing kregen ze steun van enkele vrienden en omstan ders. De jongeman wond zich om die bijval zodanig op dat hij een 23-jarige man uit Axel vol in het gezicht stompte. Die liep daardoor een gebroken neus op. Een plaatselijke arts verwees de Axelaar voor be handeling door naar het zie kenhuis in Oostburg. Maar nog was de woede van de Sassenaar niet bekoeld. Na de rake klap verliet hij het café, gevolgd door een aantal bezoekers. Buiten stapte hij in zijn auto en reed volgens ge tuigenverklaringen in de rich ting van de omstanders. Die verklaarden tegenover de poli tie dat ze snel opzij moesten springen om niet onder de au to terecht te komen. De jongeman zorgde vervol gens voor enig stuntwerk door met zijn auto allerlei capriolen uit te halen. Die eindigden plotseling abrupt tegen de af zetting van de plaatselijke bank. De inmiddels gewaar schuwde politie maakte pro ces-verbaal op. Retranchemènt - Het Recherche Bijstands Team (RBT) Zee land heeft gisteren vijftien tips ontvangen over de mogelijke identiteit van de vrouw, wier stoffelijke resten begin deze maand werden gevonden in zomerdorp Het Zwin bij Cad zand-Bad. De meldingen zijn het resultaat van de opsporingsberichten die de politie dinsdagavond via de Nederlandse en Belgische televi sie uitzond in een poging om meer informatie over het mis drijf te achterhalen. Tien van de tips zijn afkomstig van Nederlanders, vijf komen er uit België, aldus politiewoord voerder H. Kramer woensdag middag. Over het 'gewicht' van de meldingen kon hij (nog) geen mededelingen doen. Het RBT zal ze de komende tijd stuk voor stuk grondig onderzoeken. De stoffelijke resten van de vrouw zijn gevonden door een toerist in een sloot pal naast het bezoekerscentrum Het Zwin aan de Gerrit van Hoeckestraat. Ook gespecialiseerd nader onderzoek van de lichaamsdelen op het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk dat momenteel wordt uitge voerd moet meer helderheid brengen over de identiteit van de vrouw. Het rechercheteam dat zich met het Zwin-misdrijf bezighoudt, is inmiddels sterk ingekrompen. Aanvankelijk werkten twintig mensen aan deze zaak. Volgens Kramer is dit aantal, onder meer als gevolg van vakanties, inmid dels gehalveerd. Het is de bedoe ling dat de sterkte van het team de komende tijd verder wordt afgebouwd tot twee of drie men sen. Dat betekent niet dat de politie haar naspeuringen vermindert. Het Recherche Bijstands Team is in geval van ernstige misdrijven meestal tot maximaal twee we ken bijzonder bezig met het on derzoek met het doel zoveel mo gelijk informatie te vergaren. ZIE OOK ZEELAND - C3: 'Snelle puzzelaars van de politie'. Van onze verslaggever Roosendaal - Rijksweg A58/A17 langs Roosendaal kent een zeer hoog aantal ongevallen. Uit cijfers blijkt dat op deze weg, die qua ligging en drukte toch geacht wordt veilig te zijn, sinds april 1993 meer dan vijftig ongevallen plaats vonden. Daar bij springen de bocht nabij par keerplaats Spuitendonk en de afslag Roosendaal/Breda bij het Franciscusziekenhuis er uit. Opvallend is dat er op deze weg een zeer groot aantal zogenaam de eenzijdige ongevallen plaats vindt. Veelal gaat het dan om mensen die, door onbekende oor zaak, in een slip raken of met hun wiel in de berm terechtko men. En daardoor de vangrail inknallen of andere wagens mee sleuren in een ongeval. Ook het aantal kop-staartbotsin- gen, al dan ,niet door onoplet tendheid, is op dit stuk snelweg erg hoog. De kille cijfers van de Roosendaalse politie geven niet altijd de precieze oorzaak aan. Bij de Roosendaalse politie kan niemand een verklaring geven voor de grote aantallen ongeval len op de ongeveer vier kilome ter snelweg. men baseert. „Regels die zorgvernieuwing blokkeren deugen niet. We bezien wat er te masseren valt", staat in het jaarverslag te lezen. De uitkomst is ook van belang voor de bouwplannen die de stichting heeft voor Ter Mantelinge. De vraag naar aanvullende verpleeghuis zorg in verzorgingstehuizen blijft stijgen. Door deze ondersteuning kunnen ouderen langer in het verzorgingstehuis blijven en kan opname on het verpleeghuis uitein delijk voorkomen of uitgesteld worden. Gewezen wordt in het jaarverslag op het zogenaamde subsitutienetwerk van Ter Schorre. Het eerst project werd ruim twee jaar geleden begonnen in De Molen hof m Zaamslag. Na De Vurssche in Axel is Ter Schorre ook begonnen met projec ten in De Redoute (Sas van Gent) en Het Verlaet (Westdorpe). Van onze correspondente Doel - In het Scheldedorp Doel, niet ver van de witte koeltorens van de kerncentrale, woonde een gemeenschap van boeren, vissers en schippers. De traditie wordt in ere gehouden en dit jaar vinden voor de twintigste maal de Scheldewijdingsfeesten plaats in het weekend van 6 en 7 augustus, De Scheldewijding is een groots volksfeest met als belangrijkste gebeurtenissen de eucharistieviering, de Scheldewijding en de vlootshow. Daar omheen vele activiteiten zoals demonstraties van volkskunst, muziek, straatanimatie en sportieve wedstrij den. De twintigste editie herneemt gedeeltelijk het 'Clown-thema' van 1993 omdat dit vorig jaar door het overlijden van koning Boudewijn verviel. De nadruk ligt dit jaar op de muzikale shows. Er komen acht internationale en Belgische bands naar Doel. Verder zijn er volksdansshows en een van de groepen is Pofajdok uit Zeeuws-Vlaanderen. Op het feestterrein is er een rommelmarkt, dierenshows en veel animatie. Ook dit jaar wordt de spectaculaire walvissloepenrace gehou den, reeds acht groepen schreven zich in om te strijden voor de Scheldecup. De opening van de Scheldewijdingsfeesten is zaterdag 6 augus tus om 19.00 uur, daarna volgt de ontvangst van de kapiteins van de deelnemende jachten en begint het dansfeest in zaal Saxonia om 20.30 uur. Zondag 7 augustus is er de Scheldewijdingsmis en wijding zelf om 10.30 uur en daarna barst het volksfeest los. De folkloris tische stoet is om 14.30 uur, de bootwijding en vlootshow op de Schelde om 16.00 uur. De strijd om de Scheldecup start om 16.30. Er is een watershow een paradropping, een fakkeltocht en natuurlijk het groot muzikaal vuurwerk als besluit om 22.30

de Stem | 1994 | | pagina 11