DEEL! Ruanda loopt langzaam leeg 'RIJZEN!! Koreanen huilen om hun Grote Leider VS en Rusland eisen onvoorwaardelijke acceptatie vredesplan Bosnië 1 ns Verenigde Naties: Ramp neemt afgrijselijke proporties aan Bont gezelschap neemt zitting in nieuw Europarlement Israël beschuldigt Iran van aanslag Argentinië Komeetinslagen op Jupiter vanuit Hoeven niet te zien BUITENLAND A4 'sanicur "Berlusconi gokte en heeft verloren' BUITENLAND KORT DE STEM WOENSDAG 20 JULI 1994 Sanicur bad-ofdouchegel f flacon 500 ml j i Persil of I wwwww .PT 1 aegaperls navulpah 2400 gram Verse worst t eigen slagerij, 1000 gram 'voorJ#^"nu met BON voor I van 21/7 t/m 25/7 :'J Tot en met 27 augustus krijgt u bij Torro een gratis Kortingsmunt bij uw bood- schappen.* Tegen inlevering van deze munt krijgt u een topprodukt voor de halve prijs. *bij minimale besteding >an flO,. New Energy? 1 (jyiiP* 5-pacR I Van onze redactie buitenland Pale - De Verenigde Staten en Rusland hebben gisteren geëist dat de Bosnische Ser viërs het internationale vre desplan voor Bosnië zonder voorwaarden accepteren. De Amerikaanse minister Chris topher van Buitenlandse Zaken zei vanuit Damascus dat hij van de Serviërs een antwoord ver wacht 'zonder voorwaarden' en 'zonder dubbelzinnigheden'. „Als de Bosnische Serviërs het plan afwijzen, komt verscher ping van de sancties op de agen da," citeerde het Russische pers bureau Interfax een hoge ambte naar van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Moskou. Dergelijke stoere taal was ook vanuit Washington te horen. De Bosnische Serviërs maken pas morgen of overmorgen in Genève bekend welke beslissing zij hebben genomen over het vredesplan. Moslims en Kroaten hebben het voorstel al geaccep teerd. Het zelfbenoemde parlement van de Bosnische Serviërs nam giste ren een verklaring aan over de gebiedsopdeling van Bosnië- Herzegowina, maar over de in houd ervan volgde geen enkele mededeling. Waarnemers denken dat de Ser viërs met hun verklaring een ja en een nee tegen het vredesplan willen omzeilen. Maar de VS, Rusland en EU, de opstellers van het plan, hebben meerdere keren gezegd alleen genoegen te nemen met een onvoorwaardelijk ja. Een eventuele afkeuring van het plan zou de Serviërs op nieuwe - en scherpere - sancties komen te staan en dat willen Karadzic, leider van de Bosnische Serviërs, en de zijnen ten koste van alles voorkomen. Aanvaarding van de vredesrege ling zou echter betekenen dat de Bosnische Serviërs instemmen met het gegeven dat zij 49 pro cent van het grondgebied van Bosnië-Herzegowina krijgen, terwijl ze nu ruim 70 procent van het land bezet houden. Waarnemers gaan ervan uit dat de Bosnische Serviërs er meer dan 49 procent willen uitslepen en daarom voorwaarden aan een ja verbinden. Het Bosnisch-Servische persbu reau SRNA meldde dat de Ser viërs de vredesregeling onder drie voorwaarden zouden willen accepteren. De sancties tegen Klein-Joegoslavië moeten on middellijk worden opgeheven en de landkaart moet in het voor deel van de Serviërs worden aangepast. Bovendien willen de Serviërs meer informatie over de inhoud van de toekomstige grondwet van Bosnië. Sla-fris french of Sla-fris tropical fles 250 mi VERVOLG VAN VOORPAGINA De tekst van het nieuwe voorstel is op drie punten fundamenteel verschillend van die van het de creet. 1. Het voorarrest voor corruptie en fraude blijft gehandhaafd. 2. Journalisten die berichten over nog niet afgeronde gerech telijke vooronderzoeken kunnen daarvoor niet worden vervolgd. 3. Het terugbrengen van de maximum-termijn (van twee jaar naar drie maanden) waar binnen politie in het geheim on derzoek mag verrichten naar maffiose organisaties, wordt on gedaan gemaakt. Bovendien zal het ministerie van Justitie extra fondsen toegewezen krijgen om de processen te kunnen stroom lijnen en zo de periode van pre ventieve hechtenis toch te beper ken. Of het wetsvoorstel in deze ge wijzigde vorm wel of niet wordt goedgekeurd maakt in wezen niet veel meer uit. Duidelijk is dat Berlusconi heeft gegokt en verloren. En vermoedelijk heeft deze affaire veel Italianen ook duidelijk gemaakt door wie ze worden geregeerd. „Het is hem er alleen maar om te doen om zijn vriendjes en zijn broer te beschermen. En dan te bedenken dat ik nog op hem heb gestemd ook," zei gisteren een middelbare dame tegenover mij inde treincoupé. Rest de vraag waarom Berlusco ni die al zijn beslissingen laat leiden door opiniepeilingen van zijn eigen enquêtebureau zo'n vergissing heeft kunnen maken. Hij was gewaarschuwd, want een eerder voorstel tot prakti sche amnestie voor corrupte po litici stuitte in maart 1993 op zoveel protest dat het er toen evenmin doorkwam. Waarschijnlijk heeft hij onvol doende rekening gehouden met het effect van de keiharde ver oordeling van het decreet door de nog altijd immens populaire corruptie-rechter Antonio di Pietro, rechtstreeks voor de tv- camera's. Door de furieuze en onorthodoxe reactie van vice-premier Maroni (wiens aftreden Berlusconi nu overigens ook niet meer eist) werd het vuurtje nog verder aan gewakkerd, en wel zo hoog dat Berlusconi er uiteindelijk zijn handen niet aan wenste te bran den. Al met al blijkt de volkswoede tegen de corrupte heersers van vroeger (anders dan Berlusconi had verwacht), sterk genoeg om het WK-voetbal en de apathie van de zomerhitte te weerstaan. Van onze redactie buitenland Pyongyang - Meer dan een miljoen mensen waren giste ren in Pyongyang op de been om afscheid te nemen van de Noordkoreaanse lei der Kim Il-sung die elf da gen geleden is overleden. De autoriteiten in het geïso leerde communistische land hebben niet meegedeeld waar 'de Grote Leider' precies wordt begraven. Gisteren trok wel een uitgebreide begrafenisstoet door de stad. Op een van de wagens werd een metershoog portret van Kim meegetorst. Over de feitelijke begrafenis van Kim is niets bekend ge maakt. Wel gaan vandaag de rouw- plechtigheiden nog door. Om 12.00 uur plaatselijke tijd neemt de bevolking drie minu ten stilte in acht. Treinen en boten zullen gedurende die tijd claxonneren. En er is nog een herdenkingsbijeenkomst. De meeste buitenlandse diplo maten in Pyongyang denken dat de feitelijke begrafenis van Kim Il-sung pas vandaag plaatsheeft. „Niemand onder de buitenlan ders weet of Kim Il-sung be graven wordt en waar, of ge balsemd opgebaard blijft in een mausoleum," aldus een Euro pese inwoner van Pyongyang. Volgens getuigen heeft men ar beiders drie nachten aan een stuk zien werken in een offici eel gebouw aan het Kim H- sungplein in het centrum van Pyongyang. Dit zou heel goed kunnen worden ingericht als mausoleum. Heel Noord-Korea lijkt in zeer diepe rouw gedompeld nu het land definitief afscheid moet nemen van de 82-jarige leider. „Het hele land en de hoofdstad Pyongyang waren gehuld in het bitterste verdriet dat zich ooit heeft geuit in de geschiedenis van de natie die vijfduizend jaar omspant," meldde het offi ciële persbureau KCNA. Kim Jong-il heeft gisteren de titel 'Grote Patriarch' geërfd, die zijn vader Kim Il-sung droeg. De officiële media in Noord-Korea hebben Kim ju nior (52) ook getooid met ande- f" ïvL-t tS '"1 5, A-- A,££.v»§ï i wsfA re eretitels. Dat duidt erop dat hij zijn vader definitief opvolgt, onder meer als president, par tijleider en opperbevelhebber van de strijdkrachten. In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul is het tot een geweldda dig treffen gekomen tussen protesterende studenten en de politie. De studenten demon streerden tegen het verbod van de regering op enige manier publiekelijk uiting te geven aan het overlijden van de Noordko reaanse president. In de begrafenisstoet wordt een immens portret van Kim II Sung meegevoerd. De foto is gemaakt van beelden die de Noordkoreaanse staatstelevi sie uitzondbuitenlandse journalisten waren niet wel kom. FOTO EPA Van onze correspondent Bert Schampers Straatsburg - Ze waren er bijna allemaal, gisteren in Straatsburg waar 534 van de 567 nieuw verkozen Europar lementariërs hun plaats zoch ten. Onder hen bekende namen en win of meer omstreden politici, be Franse zakenman Bernard Tapie bijvoorbeeld, de leider van 4e Italiaanse neo-fascisten Gian- franco Fini, maar ook de klein zoon van de Franse president De Gaulle, En niet te vergeten de Griekse zangeres Nana Mous- kouri, die het beroep van artiest combineert met Europese poli tiek. Cameraploegen lopen elkaar wor de voeten in het Palais de 'Europe. Het is kwart voor tien als de parlementariërs zich naar 05 grote vergaderzaal begeven. Nana Mouskouri verschuilt zich achter een donkere bril. De be knopte biografie van het EP ver bidt dat zij artiest en ambassa deur van Unicef is, maar laat ar leeftijd in het midden. Ze 11 m het parlement namens de nekse Nieuwe Democraten, die "et als de Britse Conservatieven onderdak hebben gevonden bij e christendemocraten van Wilf- Weg ^artens en Ban ja Maij- Erankrijk heeft verschillende ex- ministers naar Straatsburg ge stuurd, onder wie de socialisten Jacques Lang, Bernard Kouch- ner, oud-premier Michel Rocard en niet te vergeten Bernard Ta- pie. De zakenman, tegen wie in Frankrijk een onderzoek loopt wegens vermeende corruptie en wiens parlementaire onschend baarheid is opgeheven, heeft met zijn nieuwe partij van Europese radicalen een veilig heenkomen gezocht in het Europees Parle ment. Tenzij ook daar om een onderzoek wordt gevraagd naar de handel en wandel van de heer Tapie. Op deze ochtend zit hij er als een patserige ondernemer bij. Veel zullen ze Tapie wel niet zien in het EP. Na de hoge opkomst bij deze eerste constituerende ver gadering, zullen ook de komende vijf jaar wederom veel stoelen onbezet blijven. Franse en Italiaanse politici la ten zich namelijk nogal eens ver ontschuldigen. Zij zijn vaak ook nog lid van het nationale of een regionaal parlement. Of ze zijn ondernemer. Hun zakelijke be slommeringen verschaffen hen dan wel een alibi om weg te blijven van de saaie vergaderin gen in Straatsburg. De aanwezigheid van Italiaanse parlementariërs lag de afgelopen jaren beneden de 30 procent, de Fransen deden het niet veel be ter. Nederlandse parlementariërs zijn plichtsgetrouw, hun aanwe zigheid schommelde rond de 78 procent. De kiezer thuis lag daar alleen niet wakker van. Neder land kende bij de afgelopen Eu roverkiezingen de laagste op komst. Het nieuwe Europarlement wordt gedomineerd door de Duitsers. De grootste lidstaat van de Europese Unie stuurt 99 afgevaardigden naar Straats burg en Brussel. Niet alleen le vert Duitsland de komende tweeëneenhalf jaar de voorzitter van? het Europarlement, in de persoon van de sociaal-demo craat Klaus Hansch - gisteren met absolute meerderheid verko zen - CDU en SPD claimen ook belangrijke functies in de parle mentaire commissies, tot onge noegen van sommige Nederland se leden. Het parlement is met de komst van enkele nieuwe partijen da nig versnipperd, naar links en naar rechts. De Europese partij van Silvio Berlusconi, Forza Eu ropa, vormt met 27 leden een eigen fractie. Maar de zes leden van Berlusconi's coalitiegenoot Lega Nord, hebben op het aller laatste moment onderdak gevon den bij de Europese liberalen, waarvan Gijs de Vries fractie voorzitter is. Dan zijn er de 'progressieve' re- gionalisten van Bernard Tapie die met steun van twee Italia nen, een Vlaamse, Spaanse en een Schotse nationalist een frac tie vormen. De extreem-rechtse partijen zijn niet in staat gebleken de rangen te sluiten, al zitten ze in het parlement wel allemaal gezellig bij elkaar. De elf leden van de Italiaanse neofascistische Natio nale Alliantie willen niet weten van een verbond met het Front National van Jean-Marie Le Pen. Opmerkelijk is nog de samen werking van SGP en GPV, sa men twee zetels in het EP, met Tapie ...veilig... FOTO AP drie anti-Maastricht partijen, waaronder de groep van de Fransman Philippe de Villiers, die bij de Euroverkiezingen in een klap dertien zetels binnen haalde. Naast Franse katholie ken zitten in dit bonte gezel schap ook nog Deense feminis ten. En dat terwijl de SGP in eigen land vrouwen geen actieve rol binnen de partij gunnen. SGP en GPV verklaren hun deel name met louter praktische overwegingen. Er is volgens Leen van der Waal (SGP) slechts sprake van een technische sa menwerking. De groep is verze kerd van de nodige faciliteiten en spreektijd. De nieuwe voorzitter van het Europees Parlement Hansch heeft plechtig verklaard boven de partijen te zullen staan. Hij zal inzetten, belooft hij, op meer openheid en minder papier. Hij vindt dat het parlement zijn be voegdheden effectief moet be nutten en dat ook laten zien. De parlementariërs moeten vol gens HSnsch tot slot meer de regio's intrekken, inplaats van, zoals nu, de halve wereld af te reizen. De twee grootste fracties in het parlement, de christen-democra ten en de socialisten staan -zij het met enige reserve- achter de voorgenomen benoeming van Jacques Santer tot voorzitter van de Europese Commissie. Van onze redactie buitenland Kigali/Goma - De grote vluchtelingenstroom van uit Ruanda naar het buur land Zaïre houdt nog steeds aan. Honderddui zenden vluchtelingen ge ven gehoor aan oproepen van de Ruandese radio het land te verlaten. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties noemde gisteren de cata strofe in Ruanda de ergste die het land ooit gekend heeft. „In onze 43-jarige geschiedenis heb ben wij nooit eerder een crisis van dergelijke omvang meege maakt," aldus woordvoerster Sylvana Foa. „Het is erger dan Somalië, Koerdistan of Joegosla vië. De ramp hier heeft afgrijse lijke proporties aangenomen. De VN-organisatie meldt dat de afgelopen dagen tienduizenden vluchtelingen om het leven zijn gekomen door uitdroging en uit putting. Artsen zonder Grenzen zegt dat in de Zaïrese grens plaats Goma meer dan 1.000 mensen per dag dreigen te ster ven als gevolg van honger, wa tertekort, slechte hygiënische omstandigheden en het uitbre ken van epidemieën. In Goma bevinden zich meer dan een mil joen vluchtelingen, overwegend Hutu's die de wijk hebben geno men voor de rebellen van het Ruandees Patriottisch Front (RPF). De radiozender van de voormali ge Hutu-regering verspreidt ver halen dat vluchtelingen in eigen land hun leven niet zeker zijn vanwege het Front. De Fransen kunnen volgens de radiozender de veiligheid van de vluchtelin gen niet garanderen in de door hen ingerichte veiligheidszone in het zuidwesten van het land. Een internationale hulporgani satie zegt echter dat die uitzen dingen moeten stoppen omdat ze niet objectief zijn en de hulpver lening moeilijker maken. Volgens de VN zijn inmiddels 2,2 miljoen mensen Ruanda ont vlucht, bijna eenderde van de totale bevolking. Artsen zonder Grenzen roept de internationale gemeenschap op 'politieke en humanitaire voorwaarden' te scheppen, waardoor vluchtelin gen het gevoel krijgen dat zij veilig de eigen woning kunnen opzoeken. Artsen zonder Grenzen maakt trouwens een lagere schatting dan de VN en houdt het erop dat de afgelopen maanden 1,6 mil joen mensen Ruanda zijn ont vlucht, van wie zich ruim een miljoen ophouden in Goma. Een tweede vluchtelingenstroom heeft zich de afgelopen twee da gen geconcentreerd bij de 150 kilometer zuidelijker gelegen stad Bukavu, eveneens in Zaïre. Hier zijn vanaf maandag al zo'n 400.000 vluchtelingen gearri veerd. In de Ruandese hoofdstad Kigali vormden de Tutsi-rebellen giste ren, zo'n drie maanden na het uitbreken van de burgeroorlog, een nieuwe regering. De regering van nationale eenheid telt een groot aantal ministers van het RPF, dat ook de belangrijkste functies in handen heeft. Sterke man is generaal Paul Ka- gamé, minister van Defensie en vice-president. Formateur van het kabinet (en premier) is de gematigde Hutu Faustin Twagi- ramungu. Het RPF benoemde zondag al de Hutu Bizimungo tot president. Vier voormalige oppositiepartijen onder de begin april om het leven gekomen pre sident Habyarimana maken eveneens deel uit van de rege ring. Centrale beleidspunten van het nieuwe kabinet, dat voor een periode van vijf jaar is gekozen, zijn herstel van rust en orde, de terugkeer van de miljoenen vluchtelingen en een nationale verzoening tussen de diverse be volkingsgroepen. De Franse minister van Buiten landse Zaken Juppé zei gisteren dat Frankrijk bereid is met. het nieuwe bewind te onderhandelen over beëindiging van de Franse interventie in het land. Bosbranden blijven Spanje teisteren Cuenca - In het oosten van Spanje zijn gisteren opnieuw duizenden hectare bos ten offer gevallen van de branden die dit seizoen voor de Spaanse bosbouw tot een rampenzomer hebben gemaakt. In Catalonië woedde het vuur zodanig dat het niet onder controle kon worden gebracht. Brandweerlieden waren gelukkiger in Aragon en Castilla-La Mancha, waar branden konden worden beteugeld. Tot nu toe zijn dit jaar 235.000 hectare bos verloren gegaan door de bosbranden. Israëlische militair gedood bij aanslag Jeruzalem - Een Israëlische luitenant is gisteren om het leven gekomen bij een aanslag door de fundamentalistische Harnas. Drie verdachten zijn in verband met deze zaak gearresteerd. Volgens het leger reed de officier met enkele soldaten in een jeep langs het grenshek bij Rafah in de Gazastrook, toen zij een ladder tegen de afscheiding zagen staan. De luitenant wilde op onderzoek uit gaan, maar werd, op het moment dat hij uitstapte, plotseling onder vuur genomen vanuit nabijgelegen huizen. Gesprek over verzoening Jemen Parijs - Na twee maanden burgeroorlog gaan Noord- en Zuid-Jemen nog deze maand in Parijs beginnen aan besprekin gen die tot verzoening moeten leiden, heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. In Sana, de hoofdstad van Jemen, werd de voorgenomen ontmoeting bevestigd. De burgeroorlog begon vier jaar nadat Noord-Jemen en het com munistische Zuid-Jemen zich hadden verenigd. Ofschoon de bevolking achter de Jemenitische eenheid stond bleef er op politiek niveau verdeeldheid bestaan. De strijd eindigde op 7 juli met de inname van Aden. Wereldbank moet soepeler worden Washington - De Wereldbank moet haar koers na 50 jaar ontwikkelingswerk en strijd tegen de armoede wijzigen, wil zij de nieuwe uitdagingen in een sterk veranderende wereld aan kunnen. De bank moet 'slanker en soepeler' worden en meer rekening houden met de veranderende behoeften van de klan ten, zegt Wereldbank-president Preston. Volgens de Amerikaan zijn de toekomstige uitdagingen van de Wereldbank enorm. Meer dan één miljard mensen in de Derde Wereld moeten van minder dan één dollar per dag leven, twee van de vijf mensen ontberen elke sanitaire voorziening, en 100 miljoen kinderen zien nooit van hun leven een school van binnen. De uitgaven zullen de komende tien jaar met 200 miljard dollar stijgen. Sinds 1944 heeft de bank 300 miljard dollar uitgekeerd. Daardoor is de levensverwachting gestegen en het inkomen per hoofd van de bevolking opgetrokken van 190 tot 390 dollar in 1993. Aanhangers Aristide op Haïti beschoten Port-au-Prince - De Haïtiaanse politie heeft gisteren het vuur geopend op leden van een pro-democratische beweging die probeerden een bijeenkomst te beleggen. Verscheidene mensen zouden gewond zijn geraakt. Haiti's militaire leider Cedras heeft onverwachts een gesprek gevoerd met een lid van het Ameri kaanse Congres, de afgevaardigde Richardson. Het was de eerste maal in vier maanden dat Cedras een ontmoeting had met een hoge functionaris uit de VS. Riina gaf opdracht voor moord Borsellini Caltanissetta - Toto Riina, de leider van de Siciliaanse maffia die sinds 1993 gevangen zit, heeft zelf de opdracht gegeven voor de moord op de onderzoeksrechter Paolo Borsellino, twee jaar geleden. Dit zei Tinebra, de openbaar aanklager in het Sicili aanse Caltanissetta, gisteren. Tinebra leidt het onderzoek naar de aanslag op Borsellino, wiens auto midden op de dag in Palermo werd opgeblazen. Daarbij kwamen ook vijf begeleiders om het leven. De procureur zei verheugd te zijn dat precies op de tweede verjaardag van de aanslag justitie weet wie de daders zijn en een nauwgezet beeld heeft van de voorbereidingen en de omstandigheden. Van onze redactie buitenland Buenos Aires/Jeruzalem - Israël is ervan overtuigd dat Iran betrokken is bij de bomaanslag afgelopen maandag op een joods centrum in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. het puin gehaald, er worden nog zeventig mensen vermist. De Argentijnse president Me nem, zoon van een Syrische koopman, beschuldigde eveneens islamitische extremisten van de aanslag. De tot dusver onbekende organi satie 'Islamitisch Commando' heeft weliswaar de aanslag op geëist in een telefoontje aan een plaatselijke krant, maar volgens de Argentijnse autoriteiten is dit 'bedotterij'. De Iraanse staatsradio meldde dat de Amerikaanse en de Israë lische geheime diensten, de CIA en de Mossad, opdracht hadden gegeven tot de aanslag, om zo Syrië onder druk te zetten in het kader van het vredesproces in het Midden-Oosten. Bij die aanslag kwamen 28 men sen om en raakten zeker 140 mensen gewond. Israël houdt de pro-Iraanse Hez bollah (Partij van God) verant woordelijk. De islamitische groepering wordt volgens Israël door Iran ondersteund en gefi nancierd. Bomexperts uit Israël, Spanje en andere landen zijn inmiddels in Buenos Aires aangekomen om hulp te bieden bij de jacht op de daders van de bomaanslag op het gebouw van de joodse ge meenschap in Argentinië. Israël heeft een ploeg geheim-agenten van de Mossad afgevaardigd. De berging van de slachtoffers is gestaakt wegens instortingsge vaar. Er is een overlevende uit VERVOLG VAN VOORPAGINA Tot zijn spijt moet sterrenkundi ge Nelson bekennen, dat de ap paratuur in Hoeven niet toerei kend is. „In Europa kunnen al leen waarnemingen worden ge daan met de grootste telescopen. Die hebben lenzen met diame ters van een meter of meer. Zo als de telescoop op Las Palmas." Niet dat Jupiter onzichtbaar is vanuit de Hoevense bossen. Met de sterkste kijker van Simon Stevin kan de planeet dichtbij worden gehaald. Maar volgens Nelson is Jupiter dan nog niet groter dan een kwartje. „De pla neet heeft een doorsnede van 140.000 kilometer. Inslagen van de komeet veroorzaken vuurzee- en van 5.000 of 6.000 kilometer groot. Daar zien wij niets van." Natuurlijk vindt Nelson het jam mer, dat hij geen getuige kan zijn van een van de meest spec taculaire astronomische ver schijnselen uit de recente ge schiedenis. Aan de andere kant: als het zich dichter bij ons zou afspelen, zou de Aarde wel eens het slachtoffer kunnen zijn van de ruimte-aanval. En een inslag van een komeet met een door snede van één kilometer, zou in een klap de provincie Utrecht in een krater veranderen. Dat houdt veel mensen bezig, blijkt uit de telefonische vragen. Wanneer slaat een komeet in op Aarde? Nelson: „Dergelijke kos mische inslagen komen eens in de 65 miljoen jaar voor, dus daar is moeilijk antwoord op te ge ven." Enige jaren geleden ver oorzaakte de landing van een komeetje van 5 centimeter nog enige schade aan een huis. Nog een paar dagen en Jupiter kan zijn baan rond de zon in alle rust voortzetten. Wetenschap pers zijn vooral geïnteresseerd in de effecten van de inslagen op de loop van de planeet. De laatste inslag wordt vrijdag 22 juli om 10.19 uur Nederlandse tijd ver wacht. Even terug naar het vreemde steentje in de tuin. Heeft dat iets te maken met de Shoemaker-Le- vy 9? Nelson lacht: „Nee. Het zou ook wat moeilijk zijn, want Jupiter staat op een afstand van 650 miljoen kilometer van de Aarde. En dat is wel heel erg ver weg!"

de Stem | 1994 | | pagina 5