Busbedrijven niet ontevreden 21 Uur van Oostburg krijgt toch uitgebreide braderie' Diurongolf blijft dit jaar vooralsnog uit POLITIE rapport DUIVEN sport Touringcarbedrijven in regio bieden malaise in branche aardig het hoofd Voor derde keer Folkloremarkt Sas van Gent Vogelwaarde in ban Walhalla-popfestival Grondwater Hansweert kan in toekomst vervuild raken door baggerslib DE STEM ZEELAND Survivaltocht in Belgische Ardennen Muziekavond in strandkerk Cadzand-Bad Schelpenprijsvraag Biologisch museum Hengelaar steekt zeil surfer kapot Opera Hayc Aaron Cop1 WOENSDAG 20 JULI 1994 C3 Vari onze verslaggever Oostburg - De 24 Uur van Oostburg krijgt toch een uitgebreide braderie. En volgend jaar vindt de braderie niet langer in het centrum plaats, maar op een andere locatie. -< Dat zegt voorzitter A. Jansen van de stichting die het jaarlijkse wielerfestijn in de Eenhoornstad organiseert. De stichting trekt zich er niets van aan dat de gemeente de uitbreiding van de braderie niet ziet zitten. „We hebben een vergunning om de braderie te mo gen houden en daar staat niets in over aantallen", zegt Jansen beslist. „De uitbreiding' komt er. Niet in de Brouwerijstraat, de Kloosterstraat en op het Eligiusplein. Maar wij gaan niet terug en zetten alle kramen gewoon. In de Erasmusstraat, het Eenhoornplant soen en op het Raadhuisplein. Morgen (woensdag, red.) nemen we daarover de beslissing. Als het de gemeente niet zint, dan moeten ze maar een bus met ME'ers huren om ze weg te halen." Het gemeentebestuur van Oostburg wil de braderie even groot als voorgaande jaren houden. Het argument is dat er al markten genoeg zijn en het evenement ook zonder uitbreiding financieel rond te breien is door de organisatie. Het organisatiecomité begrijpt geen snars van dat standpunt van de ge meente. Immers, de 24 Uur van Oost burg is met de Fokveedag en de Einde jaarsactie een van de topevenementen in Oostburg. De moeizame communicatie met het gemeentebestuur is voor de stichting 24 Uur in elk geval aanleiding geweest zich te beraden over de toekomst van de braderie. „Op deze manier blijven we niet werken", zegt Jansen. „Hoogst waarschijnlijk is de braderie volgend jaar niet meer in het centrum. Waar die dan wel precies komt, weten we nog niet. De opstelling van de gemeente is belachelijk. En die van de winkeliers vereniging trouwens ook. Die doen er ook niets aan." De 24 Uur van Oostburg is vrijdag 5 en zaterdag 6 augustus. Van onze verslaggever Axel/Sint Jansteen - De Zeeuws-Vlaamse touringcarbe drijven bieden de algehele malaise in de particuliere busbranche aardig het hoofd. Cito-Tours uit Axel, met twaalf bussen de grootste, verwacht dit jaar meer uren op de weg te zitten dan vorig jaar. Touringcarbedrijf Boehlé uit Sint Jansteen (drie bussen) ziet zijn omzet met dertig procent stijgen. Werkgeversorganisatie Busver voer Nederland (BVN) wees vo rige week op basis van een ver gelijkend (prijzen)onderzoek op de problemen in de branche. Overcapaciteit en hevige concur rentie, met name uit België, drei gen voor een aantal bedrijven de doodsteek te worden. Het aantal touringcarbedrijven steeg van 285 in 1988 naar 470 nu. Door de harde concurrentie is de rentabi liteit fors gedaald en belanden bedrijven in de rode cijfers. Directeur P. Esselbrugge van Ci to-Tours uit Axel beaamt dat de rendementen van zijn bedrijf, dat op meerdere poten rust (au toverkoop, bedrijfsvervoer en reizen) onder druk staan. „Het is echt niet zo dat het bij ons rozegeur en maneschijn is. We moeten elke cent omdraaien". Het bedrijfsvervoer betekent voor Cito-Tours nog steeds een goede basis ook al loopt in die tak het aanbod door ontslagen bij de grotere bedrijven terug. En de orderportefeuille voor de meerdaagse reizen naar uiteen lopende bestemmingen in Euro pa is vodt dit jaar goed gevuld. Een bus van Cito is gemiddeld 200 dagen op weg. „Daar schie ten we dit jaar zelfs iets boven", aldus directeur P. Esselbrugge. De concurrentie vanuit België speelt ook zijn bedrijf parten. België heeft de naam goedkoper te zijn maar dat is volgens Essel- burgge niet altijd het geval. „Voor dagreisjes hoor ik soms bedragen waar ik het zeker voor had kunnen doen". Wel zijn Bel gisch busondernemingen in hun algemeenheid goedkoper dan Nederlandse. Het verschil zit 'm volgens Esselbrugge in de cao. In België wordt een chauffeur per dag betaald, in Nederland per uur. Een Nederlandse chauffeur komt daardoor nogal gauw aan overuren die in vrije tijd of in loon betaald moet worden. „Vooral op lange reizen heb je daar last van". Een bijkomend nadelig effect is dat de overcapaciteit en onder linge concurrentie door tourope rators handig worden uitgebuit. De prijzen zakken daardoor over heel de linie. Esselbrugge denkt in deze concurrentiestrijd rede lijk sterk te staan. „Ik zie het echt niet somber in". Op korte termijn verwacht hij zeker ook geen ontslagen. Bij het bedrijf werken 65 mensen. „Maar je weet niet wat de toekomst brengt. Een paar.jaar geleden hadden we de problemen met de Golfoorlog. Toen durfde geen enkele Amerikaan te reizen en zijn er een heleboel ritten gecan- celd. Daar kun je niets aan doen. Je bent nu eenmaal afhankelijk van je opdrachtgevers". Touringcarbedrijf H. Boehlé uit Sint Jansteen ziet zijn bedrijf groeien. „We doen zeker dertig meer procent meer meerdaagse reizen. Dat komt voor een groot deel door de wintersport. En nu pendelen we voor een toeropera- tor naar Zuid-Frankrijk. Vrijdag weg, zondag terug. Wij mogen niet mopperen". Minder te spre ken is hij over de concurrentie van Belgische collega's. Hij heeft dit jaar maar een schoolreisje in het Land van Hulst gehad. Steeds staken de Belgen hem de loef af. „Omdat de tarieven uit eenlopen zeggen ze dan. Maar hoeveel krijg je nooit te horen. Dus daarom pakken we het maar op een andere manier aan". Van onze verslaggever Werkendam - De campagne om gemeenten zover te krijgen het onkruidbestrijdingsmiddel diuron niet meer te gebruiken, lijkt deze zomer al tot een schonere Maas te leiden. „Op basis van de meetgegevens tot nu toe, verwacht ik deze zomer geen innamestop meer voor de spaarbekkens in de Biesbosch door een te hoog gehalte diuron." Dat zegt J. Volz, directiesecreta ris van het Waterwinningbedrijf de Brabantse Biesbosch in Wer kendam. Hij spreekt de voorzichtige hoop uit dat met name de Nederlandse gemeenten de diuronspuit min der vaak uit de kast zuilen halen en kiezen voor alternatieve me thoden van onkruidbestrijding. Jaarlijks kon hij er de klok op gelijk zetten dat na spuiten met diuron in het voorjaar, er 's zomers hoge concentraties van het spul via regen in de Maas terecht kwamen. En dat noopte het waterinningbedrijf weer de inlaat in de spaarbekkens in de Biesbosch te staken. Vorig jaar leidde dat tot een langdurige innamestop, waarbij de bodems van de spaarbekkens die de Rijnmond en Zeeuwsch-Vlaan- deren van drinkwater voorzien, letterlijk in zicht kwamen. Rijkswaterstaat, Brabantse en Limburgse waterschappen, het Rijksinsituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwater behandeling en het waterwin ningbedrijf hielden dit voorjaar een door staatsecretaris D. Ga- bor ondersteunde actie om ge meenten over. de streep te trek ken. „We zijn momenteel aan het uitvissen of het gebruik van diu ron inderdaad is afgenomen en of onze acties iets hebben opge leverd. De reacties op onze actie van april stromen binnen. Er zijn 163 gemeenten aangeschre ven en we hebben ongeveer hon derd reacties ontvangen. Dege nen die nog niet hebben gerea geerd, krijgen een nieuwe brief waarin we vragen om met diuron te stoppen," aldus Volz. De reacties zijn volgens hem heel Leden van een Indonesische dansgroep wagen zich aan een Vlaams volksspelletje op de Folkloremarkt in Sas van Gent. FOTO WIM KOOYMAN Van onze medewerker Theo de la Ruelle Sas van Gent - Voor de derde maal stond de Folklo remarkt op het programma van het Internationale Folk lore Festival Zeeland en ze ker niet voor de laatste maal. Het idee om de weekmarkt op het Keizer Karelplein als decor te gebruiken voor optredens van de dansgroepen werd drie jaar terug geboren. Dit sloeg destijds zo goed aan dat de organisatie besloot de markt ook vorig jaar in het program ma op te nemen. Mede vanwege het succes van gisteren zal de Folkloremarkt in de toekomst permanent deel uitmaken van het Folklore Festival. Naast de optredens op de weekmarkt was er in een zevental horeca bedrijven een aantal Vlaamse volksspelen opgesteld. Terwijl de diverse groepen optraden op de markt, konden de overigen bij de horeca-gelegenheden .kennis maken met de volksspe len. Met veel enthousiasme waag den zij zich aan het pier- en gaaibollen en sjoelen. Zij kon den zij het daarnaast niet laten ook de vaak overvolle cafés te vullen met hun vocale en muzi kale klanken, waarbij regelma tig de beentjes van de vloer gingen. Daarnaast werden spontane optredens gegeven op de straat, waarbij ook het pu bliek betrokken werd. Podium 's Avonds kwam er een nieuw programma-onderdeel aan bod, namelijk de landenvoorstellin- gen. In het verleden kwam het vaak voor dat de diverse dans groepen slechts een gedeelte van hun oeuvre op het podium konden brengen, omdat de tijd hen beperkte. Tijdens de lan- denvoorstellingen hebben zij de gelegenheid zich volledig te presenteren aan het publiek. Daarnaast kunnen zij het pu bliek ook kennis laten maken met hun land en hun cultuur. De samenstelling van het pro gramma hebben zij volledig in eigen hand. Gisteravond wer den landenvoorstellingen ver zorgd door Rossianka uit Rus land in de Vlaanderen, Tzaba- rim uit Israël in 't Oude Raedt- huys in Westdorpe en Kabumi uit Indonesië in 't Meulegat in Sluiskil. Deze avonden werden door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Slovacky Kruzek uit Tsjechië gaf samen met dansgroep Hava Naquila uit Vogelwaarde een geslaagd op treden bij De Reizende Man in Kloosterzande. Vanavond wordt om 20.30 uur een landenvoorstelling ver zorgd door Nrutya Lok uit In dia in de Vlaanderen. Daar naast zijn de groepen uit Indo nesië en Tsjechië te bewonde ren tijdens de Dolle Woensdag in Breskens om 19.00 uur. Daarnaast worden er tevens optredens verzorgd in de Panne (B). Morgen vindt er in Sas van Gent een Oosterse Markt plaats, die gehouden wordt in samenwerking met de midden standsvereniging SAS'70. Daarbij zal Kabumi uit Indone sië onder meer een optreden verzorgen op de Markt in Sas. Morgenavond verzorgt deze groep tevens een landenvoor stelling in de Vlaanderen, die om 20.30 uur begint. Door de overige groepen worden onder meet optredens verzorgd in Nieuwvliet, Barneveld en de Panne. Topper is het optreden van de Ierse band The Big Geraniums divers. „Sommige gemeenten la ten weten dat ze al jaren, geen diuron en ook geen simazine en atrazine meer gebruiken. Ande ren besluiten te stoppen naar aanleiding van onze actie. Maar er zijn ook gemeenten die bewe ren dat er geen goede alternatie ven zijn." Zo besloten Berda en Oosterhout onlangs met diuron te stoppen. In Oosterhout hield men aanvan kelijk lang vol dat borstelen en afbranden van onkruid veel te duur was, maar liet de gemeente zich door de campagne alsnog overhalen. Volgens Volz heeft een twintigtal gemeenten laten weten naar aanleiding van de campagne zijn leven te zullen beteren. Van onze verslaggever Oostburg - De streekjeugdcen- trale houdt een survivaltocht in de Belgische Ardennen. Met behulp van kaart en kompas lopen de jeugdige deelnemers door de ruige, ongerepte natuur, fietsen op een mountainbike, va ren in een kano, gaan over een touwbrug heen en bouwen zelf een vlot. Eten gebeurt op een zelfgemaakt vuurtje en slapen doen de overlevers in een een voudig onderkomen. De survivaltocht is van vrijdag 30 september tot zondag 2 okto ber. De kosten voor deelname (inclusief busreis, huur kayak en mountainbike, eten, overnach ting en verzekering) zijn hon derdvijftig gulden. Aanmelden kan tot 10 augustus bij de streekjeugdcentrale in Oostburg. Van onze correspondent Vogelwaarde - In het tweede weekend van september wordt in Vogelwaarde weer het Walhalla-popfestival ge houden. Door de sfeer en kwaliteit heeft dit festival een grote faam opgebouwd onder de muziekliefhebbers uit Zeeuws-Vlaanderen. Organisator Ron de Kort pro beert dit jaar met de program mering ook zuiderburen naar Vogelwaarde te lokken door twee bands van naam uit België te boeken. Maar met het vastleggen van de achtkoppige band The Big Gera niums voor vrijdag 9 september heeft hij de grootste vis aan de haak geslagen. Deze uit Ierland afkomstige band is bezig inter nationale aandacht te krijgen. Hun videoclip wordt nog steeds op "MTV gedraaid en de groep wordt door een Amerikaans mu ziekblad genoemd als een veel belovende nieuwe band in Euro pa. Him debuut-album 'Tall tales short stories' bereikte de gouden staus in Ierland en de hiervan uitgebrachte single stond we kenlang op de eerste plaats van de hitlijsten. Sinds begin 1994 is de groep, met Amsterdam als basis, bezig om het vasteland van Europa te veroveren. Zo speelde de band op bijvorbeeld festivals in Ros- kilde en Montreux. Binnenkort verschijnt het twee de album van 'de Ierse pogo-par ty' zoals de groep ook wel be kend staat. Hun stijl is een men geling van Ierse volksmuziek met ska en punk. Met deze band zal het festival op vrijdag 9 september worden afgesloten. Het festival begint die avond om 19.30 uur met een optreden van de Axelse band Them Bones, die kort geleden op het School's Out-festival in Axel haar debuut maakte. Het is de enige Zeeuwse band op het programma van het popfestival. Als tweede band treedt om onge veer 20.30 uur Soapstone uit Gent op. In België al erg bekend, waar ze veel samen met Burma Shave optreden. Om ongeveer 22.00 uur staat er weer een Bel gische band op het podium, Ash- bury Faith. Het is een trio uit Malle bij Antwerpen en bestaat sinds december 1990. Hun mu ziek werd in het Nederlandse muziekblad OOR bestempeld als een mix tussen Chili Peppers- funk en Chuck Berry-achtige rock roll. Zelf noemen ze het gewoon 'funkrock'. Kaarten voor deze avond zijn vanaf 8 augustus in de voorver koop te verkrijgen bij café Ons Vermaak in Vogelwaarde, mu ziekhuis Sonora in Axel en Ter- neuzen en Europe's Music Cen ter in Hulst. In de voorverkoop kosten de kaarten 12,50 gulden of Bfrs 250, op de avond zelf 17,50 of Bfrs 350. Op zondag 11 september is het tweede gedeelte van het festi- val.Het wordt om ongeveer 13.30 uur geopend door de band Mor dancy uit Hulst. De band is vorig jaar opnieuw begonnen nadat.de oude Mordancy in 1992 uit el kaar was gevallen. In 1993 heb ben ze bij Shiver Records een single uitgebracht, eind 1994 gaan ze de studio in voor het opnemen van een nieuwe demo. De band bestaat uit Angelo de Bruyn (zang), Jaimy van Lande- gem (gitaar), Mischa Serrarens (drums), Frank Schobben (gi taar) en Erwin van Dorsselaar (bas). Om 15.00 uur is het podium voor de Terneuzense band Broodje Ei met Ui. Deze viermansformatie werd opgericht in 1987 en 'soos- rock' brengt. De teksten zijn Ne derlandstalig, hetgeen de eigen zinnigheid van de band nog eens extra benadrukt. De bezetting van de band is Martijn Pfaff (drums), Corne Riemslag (bas), Hilaire Risseeuw (sologitaar en zang) en Jack Roelans (slaggi taar). Om 16.00 uur treedt de Bel gische band Reality op. Zij zijn afkomstig uit de omgeving van Temse en kunnen putten uit een zeer breed repertoire dat behalve covers ook veel eigen werk bevat onder de noemer bluesrock. Als afsluiting van deze middag treedt om 17.00 uur op Melting Point. Deze band werd in 1992 opgericht door Jaap van Dron- gelen en Arnold Veenstra. Op het repertoire van de band staan artiesten als Melissa Etheridge, The Doors, Lenny Kravitz, Stone Temple Pilots, 4 Non Blondes, Rage against the Machine en een serie eigen nummers. De groep bestaat uit Jaap van Drongelen(zang/gitaar), Hans de Groot (leadgitaar), Ellen Min- derhoud (leadvocals/keyboard), Arnold Veenstra(bas), Stafan Si mons (drums) en Wendy Smit huis (lead en backing vocals). Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Leden van de koren die zijn aangeslo ten bij de Chr. Zang- en Muziekvereniging West- Zeeuws-Vlaanderen verzor gen op 24 juli een zomer-, zang- en muziekavond in de r.k.-strandkerk in Cadzand- Bad. Het gelegenheidskoor staat onder leiding van Jaak Roose. Muziekvereniging Excelsior, gedirigeerd door Tony Venneman, draagt ook een steentje bij. De muziekavond begint om 20.00 uur. De toegangskaar ten kosten 3,50. Kinderen hebben gratis toegang. Inbraken in kantines Clinge/Hulst - De kantines van de voetbalvereniging Clinge en die van de plaatse lijke tennisvereniging blijven het doelwit van inbrekers. In de voorbije laatste weken kre gen ze ongeveer tien keer be zoek van ongewenste gasten. De jongste bij de W Clinge dateert daarbij van afgelopen maandagnacht. De buit be stond uit een viertal dozen versnaperingen. Eveneens die nacht werd ingebroken in de kantine van de voetbalvereni ging HW'24 aan de Zand straat in Hulst. Men verschaf te zich toegang door het force ren van een deur. Ook hier was de buit gering, maar in alle gevallen was de toege brachte schade aanzienlijk. Brandje in afvalbak Hulst - Gistermorgen woedde er een brandje in een afvalbak bij een woning aan de Zwa luwstraat in Hulst, die vlakbij een stapel openhaardhout stond. De afvalbak werd door het vuur vrijwel geheel ver teerd. Ook het hout werd prooi van de vlammen, terwijl de woning en de garage aan zienlijk werden beschadigd. „Ik heb een n vaag. Dat Ma Duif L. Kerckhaert wint wedvlucht vanuit Tours Terneuzen - De kring Midden- Zeeuws-Vlaanderen hield met een deelname van 562 oude duiven, ingekorfd door 81 postduivenhouders een wed vlucht vanuit Tours. Winnaar werd een jaarlingduif van L. Kerckhaert uit Hengstdijk met een gemiddelde snelheid van 1140,66 meter per minuut. 2. Comb. De Bruijn, Philippine, 3 en 7. R. de Caluwé, Sas van Gent, 4. H. van de Veeke, Westdorpe, 5. J. en J. P. Nolet, Axel, 6. D. Dobbelaar, Boschkapelle, 8. M. Klaassen, Axel, 9. Comb. Visser- Lensen, Axel, 10. Chr. van Bie zen, Sluiskil. Inkorfcentrum Kloosterzande, 123 oude duiven, 1134,36mpm: 1. J. van Spaandonck, Lamswaarde, 2, 6 en 7. L. de Waal, 3 en 8. E. Kint, beiden Kloosterzande, 4 en 9. G. Vioen, Lamswaarde, 5. Th. Voet, 10. Fr. de Kort, beiden Kloosterzande. Nieuw Leven Koewacht, 61 oude duiven, 1113,61mpm: 1, 2 en 5. Om. van Damme, Koewacht, 3, 9 en 10. Th. de Block, Heikant, 4 en 7. R. van de Bilt, 6. R. van Dam me, 8. A. de Vliegher en zoon, Heikant. Met Moed Vooruit Bosvhkapelle, 90 oude duiven, 1140,66mpm: 1, 3, 8 en 10. L. Kerckhaert, 2 en 4. D. Dobbelaar, 5. Th. van Damme, 6. B. en J. van Leemput, 7 en 9. A. Nicolaas. Concourscombinatie Biervliet, 90 oude duiven, 1136,64mpm: 1. A. de Groote, 2 en 10. A. Boeije, 3, 4 en 6. A. en E. de Boevere, 5. M. Deveneijns, 7. J. von Hout, 8. M. de Dobbelaere,9. H. en W. de Krijger. Eerste de Beste Schoondijke, 74 oude duiven, 1102,28mpm: 1. P. Cornelis, 2, 4, 6 en 10. J. de Poorter, 3 en 8. W. van de Velde en zoon, 5 en 7. L. van de Leije, 9. C. Boogaard. VZV Hoofdplaat, 99 oude duiven, 1131,02mpm: 1, 4, 9 en 10. H. Calon, 2 en 7. A. de Poorter en zoon, 3. E. Cornelis, 5. Ch. de Poorter, 6. Comb. Den Hamer, 8. A. Temmerman. Nog Sneller Breskens, 111 oude duiven, 1100,20mpm: 1 en 3. L. van de Wege,2. L. Ras, 4. Comb. Van Mulken-Mookhoek, 5. Gebrs. Pijcke, 6. H. Mookhoek en zoon, 7. A. van Oeffelen, 8. J. van Oostenbrugge, 9. R. de Smit, 10. Th. Smallegange. De Voorwaarts Zaamslagveer, 62 oude duiven, 1132mpm: 1, 4, 5, 8 en 9. H. de Feijter, 2. A. Schieman en zoon, 3. F. Scheele, 6 en 10. M. Scheele en zoon, 7. D. Nice. PONT ST. MAXENCE Verwachting Axel, 308 jonge dui ven, 1047,69mpm: 1 en 5. R. Her man, 2, 6, 7, 9 en 10. P. de Poorter, 3. P. de Bakker, 4. D. Dieleman, 8. J. en J. P. Nolet, 34 oude duiven, 989,83mpm: 1, 2, 3, 4 en 5. P. de Poorter. De Vrede Sas van Gent, 451 jonge duiven, 1008,64mpm: 1. J. van de Veeke, 2, 4, 5 en 6. P. Koers, 3. W. Winne en zoon, 7. F. de Mul, 8 en 9. H.' van de Veeke, 10. Comb. Elegeert, 81 oude duiven, 973,34mpm: 1 en 2. B. van de Berghe, 3. M. van Dam, 4. Th. van Zeele, 5 en 7. R. van de Berghe, 6, 9 en 10. T. Freyser, 8. E. en L. Breepoel. Volharding Westdorpe, 161 jonge duiven, 992,93mpm: 1, 2, 3, 5, 6 en 10. P. Baecke, 4. J. de Waal, 7. René Kwikkelberghe, 8. Comb. Visser-Lensen, 9. Arn. van Pae- mel, 60 oude duiven, 991,30mpm: 1. Ed. de Smet, 2. Comb. Gijsel- Istas,3 en 4. P. Baecke, 5. R. Soethaert. Sluiskilse Reisduif, 287 jonge duiven, 984,13mpm: 1, 5, 6 en8. J. en R. Dane, 2 en 7. A. Bouchaut en zoon, 3. Comb. De Clerck- Dhaene, 4. Comb. Bracke, 9. J. van de Graaf, 10. A. Zegers, 32 oude duiven, 981,27mpm: 1 en 2. J. en R. Dane, 3. J. Harms. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 304 jonge duiven, 966,64mpm: 1, 3 en 5. A. Nicolaas, 2. A. Wauters, 4. J. van Doorn, 6. Th. Dobbelaar, 7en 10. A. Schuren en zoon, 8. L. Kerckhaert, 9. Th. van Damme, 53 oude duiven, 965,84mpm: 1 en 3. L. Kerckhaert, 2. D. Dobbelaar, 4 en 5. A. Nicolaas. Recht voor Allen Sluis, 149 jonge duiven, 978,2lmpm: 1, 2 en 7. Comb. Coppens-Baert, 3. O. Moens, 4. P. Denneman, 5. G. Tanghe, 6, 8 en 9. G. Tanghe, 10. H. van Damme. De Getrouwe Duif Cadzand, 354 jonge duiven, 1015,34mpm: 1. M. de Lijser, 2 en 4. A. Duininck, 3, 6, 7, 9 en 10. C. Riemens, 5. D. van Kerkhoven, 8. J. Kools, 33 oude duiven, 1056,60mpm: 1, 2,3 en 4. J. Kools, 5. J. de Mey. Nog Sneller Breskens, 326 jonge duiven, 1014,12mpm: 1. W. Tailly, 2, 7 en 9. R. de Smit, 3. J. van Oostenbrugge, 4. L. van de Wege, 5. Gebrs, Pijcke, 6 enlO. P. Ger- naert en zoon, 8. P. Boogaard Sr., 34 oude duiven, 1022,19mpm: 1, 2, 3 en 5. L. van de Wege, 4. J. Quaars. Van onze verslaggever Hansweert - Over 500 tot 1000 jaar kan aan de rand van de huidige bebouwde kom van Hansweert vervuiling van het grondwater door verontreinigd baggerslib in de oude buiten haven meetbaar worden. Van onze verslaggever Middelburg - Jongeren tot 14 jaar, die schelpen verzamelen, kunnen meedoen aan een schel penprijsvraag van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle. De verzamelaars kunnen hun collectie tot 30 augustus opstu ren of inleveren bij de afdeling communicatie van het Zeeuws Museum in Middelburg. Als er genoeg reacties komen, wordt in het Biologisch Museum een 'Schelpenstukken-tentoonstel ling' ingericht. Om inspiratie op te doen voor hun eigen verzame ling wordt hen aangeraden eens te gaan kijken in beide genoem de musea, of in het Bezoekers centrum 't Zwin en het Visserij museum in Breskens. De twee meter dikke kleilaag, die de onderkant van dit bagger- depot moet afschermen, is min der dicht dan Rijkswaterstaat op grond van geologische kaarten had aangenomen. Het transport van de vervuiling door de kleilaag is nu berekend op 5 millimeter per jaar. En daar heeft Rijkswaterstaat een pro bleem. Immers de normen voor nieuwe slibdepots stellen dat dit transport slechts 2 millimeter mag zijn. Rijkswaterstaat wordt met die huidige normen geconfronteerd omdat in 1991 een voor het de pot afgegeven vergunning door de Raad van State ongeldig is verklaard, omdat geen milieu-ef fect rapportage (MER) was opge steld. Tegen dé vergunningverle ning was protest aangetekend door de Zeeuwse Milieu Federa tie en het comité Leefbaarheid Hansweert. Rijkswaterstaat mocht het werk toendertijd af maken volgens de voorwaarden van de oude vergunning, maar moest wel achteraf een nieuwe vergunning aanvragen. Een aan vraag die vergezeld diende te zijn van een MER. In de oude buitenhaven is inder tijd eerst drie meter vervuild baggerslib gestort, daarna afge dekt met zeven meter schone grond. De te verwachten vervui ling is eigenlijk te verwaarlozen. „Toch is het voor ons een uiter mate vervelende zaak", zegt Rij kswaterstaat-woord voerder Jos Geluk. „Wij worden tenslotte als deskundige gezien en dan blijkt dat wij niettemin toch een foutieve aanname hebben ge daan. Wij zitten daar wel mee." De onveiligheid moet wel in zijn juiste perspectief worden gezien. De in de toekomst te verwachten vervuiling is een tiende van de concentraties die de jaarlijkse regenval veroorzaakt. De milieu effect-rapportage wordt nu af gewacht. Vermoedelijk is die volgend voorjaar bekend'. Daarin wordt bekeken welke eisen aan het depot gesteld moeten worden en hoe Rijkswaterstaat aan die eisen gaat voldoen. De uiterste mogelijkheden zijn: er gebeurt niets of de zaak moet worden afgegraven. Dit laatste wordt een afschuwe lijk dure grap. „Als je de onvei ligheid die kan optreden afweegt tegen de kosten dan zijn daarvan wel betere dingen te doen voor de veiligheid van het milieu. Als ik in Hansweert zou wonen, ging ik er in ieder geval niet voor verhuizen", zegt de woordvoer der. Van onze correspondent Breskens - Sportvissers wer pen in alle rust hun hengeltje uit om daarna starend naar de dobber geduldig af te wachten of er een visje valt te verschalken. Die rust werd een 59-jarige man uit Oss niet gegund toen hij maandagmiddag viste nabij Paalhoofd 10 op het strand bij Breskens. Surfende jongelui kwamen gevaarlijk dicht bij de visser. Toen op een gegeven mo ment een van de surfers zijn vislijn kapot voer, was voor hem de maat vol. „Als jullie mijn middag verzieken, dan zal ik ook jullie pret verzieken", en na deze woorden stak hij met een mes het surfzeil van de 'dader', een 17-jarige knaap uit Silvolde, ka* pot. Achteraf vond hij zijn daad niet verstahdig. Na bemiddeM door de politie besloot hij de veroorzaakte schade te betalen. ik Door Jos Kessels De laatste jaren is he der geworden wan grote filmster IS aandoet. Des te op ker is het dat Eddie in twee jaar tijd e\ malen ons land bezof „Ik houd van Arr Twee jaar geleden, hier was voor 'Boom de stad me bijzon bevallen. Het is een stad om 's avonds len en er zijn een ho tenten, die ook nog bij elkaar liggen". Dit keer heeft hij Nicole Mitchell bij mee hij sinds vorig trouwd is. In oktober ten ze hun derde kind haar graag Amsterdan laten zien". Daarna, ontschuldigend: „Het keer wel wat rustige gaan, een etentje en naar bed". Toch bevalt het hem goed, het familieleven scoopregistratie van show 'Raw' zette hij af tegen trouwen, Amerikaanse vrouwei geld en status te d< huwelijken met beken „Nicole is mijn kar moeder van mijn ki vertrouw- haar volkc tuurlijk leid ik een ven, maar het bevalt Ik vind het heerlijk kinderen naar Disn gaan, of thuis met ze „Ik ben ouder en ri; den, daar heeft het ken. Ik ben nu 33 meer de losbol van ontwikkeling hebben 'Beverly Hills Cop tonen. Na de tweede het is afgelopen met Je kunt niet eindeloc dondersteen uithangei „Toen rolde er dit sc waar lang aan geweri een duidelijke ontwi Ik ben niet meer de s lijk die het politiet Beverly Hills op ste! or Als operacomponi Haydn niet de ges gegaan. In dit ger niet de grote sch stand waarmee werd. Het leverer behoorde tot Hayc het hof van de Esz schreef er enkele durende de lange in adellijke dienst ste was L'Infedelt Verijdelde Ontroui Deze eersteling, dc presenteerd als ee: musica, een kluc dalletje, werd in 1773 'uraufgeftihr Eszterhazy, gelege van Oostenrijk en aanwezigheid van ria Theresia. De L'Infedelta Delusi in een etmaal vc bals, vuurwerk, n; pers, openluchtba der vermaak voo ken. Het zwoegen gen boerenprolet zich eraan vergapi Geheel in tegens groteske omstani de première is van deze opera tot stand kwam zinde kerk in Haa Sigiswald Kuijkei tite Bande, ondc vinden we gereni calisten als N, Philip Varcoe en gardien. (BMG/ 77316 2) HANE De Amerikaanse ponist Aaroi (1900-1990) schr. muziek voor Bijvoorbeeld (Morning on the Bunkhouse, Story en Our plarid schreef filmmuziek, kenbaar Ameri 'Amerikaans' zo; jaren '30 idealitc ken. Coplands filmrm geen tot het lijnde en op toegesneden ziek. De tycoon:, vonden Coplanc een Th i the 1 Ti is het uite een

de Stem | 1994 | | pagina 14