Dorpsraad Graauw legen rally o BEVEILIGING VTiegerfestijn Cadzand-Bad 'voor tweehonderd procent' geslaagd Paalklimmen tijdens kermis in Clinge POLITIE rapport DAG klapper UITSLAGEN 'Weer speelt feesten van Ossenisse parten' Braderie ^e explosie' ian grootse wedvluchten 'Gemeente kan zich beter met andere zaken bezighouden' Vlammen en stofwolken in Cadzand 6 Dintelse Gorzen belangrijk voor bedreigde diersoorten' errit Het circus houdt stand DE STEM ZEELAND A7 Meisje gewond FOTO VAN DIA SilH:'.cii."ri.rnTTTni Badritten weer op programma Gewond na botsing tegen schakelkast Disco-gangers aangereden Auto gestolen Huis leeggeroofd examens Sterrittencompetitie sport KORT het veiligste adres INDAG 18 JULI 1994 A6 \ardenburgse Braderie had agen. Ondanks het strand- jntrum van het Kikkerstadje pte uit zijn voegen. lom maar een goed plaatsje te I hebben." [Een succes was zeker ook het I Bourgondisch saladebuffet op Ihet pleintje voor de Kaaipoort. I Mede door de uitstekende F weersomstandigheden kon men tot ruim over midder nacht buiten blijven zitten op het nostalgisch pleintje dat verkeersvrij was gemaakt. Ook de kermisattracties op het Kaailpein waren een succes. Het sportieve evenement op de zaterdag, de Braderieloop, I trok ruim zestig deelnemers. Zondag zat Aardenburg even eens goed vol. De weersom standigheden waren ook nu weer aan de zijde van de Aar- denburgse Braderie. In de middaguren was er on dermeer een Karaoke-show met de Twilight Road Show als ondersteuning. Daarnaast een optreden van de Breskense zanger Jaap Smoor. Dit op een podium in de Weststraat. (doffer van Johan Poelman uit lar geworden van de afgelopen van de Zuid Nederlandse Bond vanuit het Franse Tours. Uiter- ïeerste prijs in de provinciale feelgenomen door leden van de |ag- en zondagvliegers. minuten blijft rondvliegen of gaat zitten op het dak van zijn hok. Dat was ook zaterdag het geval, maar daarmee kwam, zo bleek, de overwinning niet in gevaar. Vroegste meldingen Tours. Joh. Poelman, 's-Heer Arendskerke, ge klokt zaterdagmiddag om 14.12 uur, snelheid 1153 meter per minuut, 2. Comb. Danckaert-Van Riel, St.-Jan steen, 14 uur, 1150mpm: C. Riemens, Cadzand, 13.52 uur, 1149mpm: Ch. de Poorter, Souburg, 14.07 uur, 1143mpm: L. Kerckhaert, Hengst dijk, 14.09 uur, 1141mpm: R. de Caluwé, Sas van Gent, 13.53 uur, 1141mpm: A. de Smit, Sluis, 13.50 uur, 1139mpm: Comb. De Bruijn, Philippine, 13.58 uur, 1138mpm: A. de Groote, J. Looyer, St.-Jansteen, 14.05 uur, 1138mpm: A. de Groote, Biervliet, 14 uur, 1136mpm: J. en J. P. Nolet, Axel, 14.02 uur, 1135mpm: Ch. de Beule, Heikant, 14.05 uur, 1135mpm: Comb. De Smet-Van Kerkhoven, Clinge, 14.09, 1135mpm: J. Baas, Wemeldinge, 14.26 uur, 1135mpm: J. van Spaandonck, Lams waarde, 14.13 uur, 1134mpm: J. Steenhard, Goes, 14.22 uur, 1134mpm: M. van Iwaarden, Krui- ningen, 14.22 uur, 1133mpm: D. ■o Dobbelaar, Boschkapelle, 14.10 uur, 1. 1132mpm: P. Ridderhof, Yerseke, Lil 14.27 uur, 1132mpm: H. Calon, Hoofdplaat, 14.04 uur, 1132mpm: E. Cornelis, IJzendijke, 14.04 uur, 1129mpm: P. Theune en zoon, Vlis- singen, 14.12 uur, 1128mpm: P. de Smet, IJzendijke, 14.02 uur, 1125mpm: C. van Biezen, Sluiskil, 14.06 uur, 1122mpm. G. Weyers, Vlissingen, 14.15 uur, 1118mpm: J- du Puy, Sluiskil, 14.08 uur, 1117mpm. T. de Jonge, Oostburg, 14.04 uur, 1114mpm; O. van Dam me, Koewacht, 14.10 uur, 1113mpm. Itl- JPr" Ide Een |he I in Van onze verslaggever Terneuzen - Vreemdsoor tige, bestofte wagens tor sen de last van duizenden kilometers, olifanten trompetteren, een leeuw brult verveeld. Een grote tent wordt aan zijn punt de hemel ingetrokken. Het circus is in de stad. Een lichte opwinding maakt zich meester van de bevol king. Jong van lijf of toch tenminste van hart, dromen ze van de onverschrokken leeuwentemmer, de werve lende paarden, de verblin dende trapezewerkster, hoog in de nok. Wie zegt dat er geen romantiek meer is? Alle soorten van kijk- en ander voorgeprogrammeerd genot ten spijt, houdt het circus stand, trekt jaarlijks nog duizenden mensen. Zo ook het Berlijnse Circus Renz dat volgende week zijn tenten opslaat in West- Zeeuws-Vlaanderen. Het hooggeëerd publiek kan er zes dagen naar toe. De voor stellingen, achtereenvolgens in Nieuwvliet-Bad (19 juli), Pare St. Pierre (20 en 21 juli) en bij de haven in Bres- kens (22, 23 en 24 juli), beginnen telkens om 19.00 uur. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij de VW. MAANDAG 18 JULI 1994 Cadzand-Bad - Een geslaagd twee daags vliegerfestijn bij strandpavil joen Caricole in Cadzand-Bad. Dat was de terechte conclusie van Jan Verduin die samen met Herman van Liere, Peter Toussaint en Marijn de Grip verantwoordelijk was voor dit evenement. Het festijn had gedurende de twee da gen de volledige medewerking van de weergoden. „Ik noem dit niet honderd, maar tweehonderd procent geslaagd," aldus een tevreden Jan Verduin na afloop. Op het strand was een vak van 50 bij 50 meter afgezet voor het evene ment. Daarbuiten vergaapten de strandgasten zich aan alles wat gebo den werd. Met name de demonstraties op muziek deden het goed, maar ook het stuntwerk mocht gr zijn, terwijl de jeugd 'knokte' in het rulle zand om de lollies tijdens de balonnendropping. Deelnemers vanuit Duitsland, België Almere en Den Helder verhieven het geheel boven het regionale en gaven het een internationaal tintje. Op de eerste dag kwamen een zestigtal deelnemers in actie. Op zondag meldden zich ruim honderd deelnemers voor dit festijn. De organisatoren hadden ook een work shop voor de jeugd ingericht, waarbij vliegers konden worden geschilderd. Van de 300 aangeboden exemplaren bleven er maar negen ongeschilderd achter. De beschilderde vliegers werd om kwart over drie zondag tegelijker tijd in het luchtruim gebracht. Een uniek gezicht. De organisatoren bliezen op de tweede dag om vijf uur de zaak af. Verduin: „We hadden gezien de belangstelling nog wel een aantal uren door kunnen gaan, maar wij vonden het voldoende." Van onze verslaggever Graauw - Bij het koor van tegenstanders van een grootscheepse rally door Zeeuws-Vlaanderen, heeft zich nu ook de dorpsraad Graauw gevoegd. In Graauw kan men zich wel wat voorstellen van de problemen bij een derge lijk evenement, twee keer eerder - tijdens de Vierhoutenrally - raasden racemonsters in en om de ze kleine gemeenschap. Het dagelijks bestuur van de Dorpsraad zet daarom grote vraagtekens bij dit gebeuren. Men vindt het jammer dat de gemeente - zo gaat de vinger richting Hulst - zich hiermee bezighoudt. Varkens „Wij kunnen wel andere zaken noemen om eens aan te pakken. De komst van de varkenshoude rijen en hier in Graauw bijvoor beeld de aanwezigheid van de zogenaamde mestzak. Of de aan tasting van het milieu van 'de Graauwse Kreek," zo zegt woordvoerder M. Ivens. „De ral ly, zoals aangekondigd, trekt misschien veel bezoekers aan. Maar die andere zaken jagen toeristen nu juist weg." Paalsew'eg Wat vooral vragen oproept, is de situatie van de Paalseweg. Een iei'fflsgevaariijke weg met scher pe bochten. Misschien ideaal voor rallyrijders, maar de dorps raad ziet liever dat die wat veili ger wordt gemaakt. „Het is hier in Zeeuws-Vlaanderen, met zijn smalle wegen, elke dag al rally. Daar hoeft zo'n evenement niet bij," vindt Ivens. Randverschijnselen Hij vreest ook voor de randver schijnselen rond een 'gebeuren als de rally. „Bij de vorige rally was er zo'n interessante bocht, bij Paal, waar ook dwars door een schuur werd gereden. Gevolg is dat veel toeschouwers, aange stoken door de rallyrijders, na derhand ook over de wegen be ginnen de scheuren. Voor de meestal oudere bewoners van Paal reden om maar binnen te blijven. Die durfden de deur niet uit." Landweggetjes De gewraakte rally is gepland voor mei 1995 en zou een 160 kilomter lang parkoers volgen door de gemeenten Hulst, Honte- nisse, Axel, Terneuzen en Oost burg. Liefst over landweggetjes in het buitengebied. Er verschij nen tussen 120 en 150 auto's aan de start. Van onze correspondent Breskens - Een zes-jarige meisje uit Ede (Gelderland) is vrijdag middag bij een verkeersongeval op de Nieuwesluisweg te Bres kens gewond geraakt. Het kind werd toen ze over de Nieuwesluisweg fietste aangere den door een personenauto. Met ven bovenarmfractuur is ze per ambulance overgebracht naar net Antoniusziekenhuis in Oost burg. (ADVERTENTIE) FOTO VAN FOTO FOTO DIRECT VAN FOTO VERSCHOORE ^HULST 's-Gravenhofplein 8 01140 16162 Van onze correspondent Clinge - De kermis in Clinge staat ook dit jaar weer in het teken van allerlei activiteiten. Naast de gebruikelijke kermisattracties vonden er op verschillende plaatsen evenementen plaats, waar iedereen zich voor kon aanmel den. „Het organiseren van dergelijke activiteiten brengt de ouderwetse sfeer tijdens de kermis weer terug op Clinge," was her en der te horen onder het publiek. Zondagmiddag werden tijdens de kermis te Clinge door het feestcomité de Opkloppers op het terrein van cafe de Land bouw kinderspelen georgani seerd, zoals mastklimmen en het spellenfestival. De oude ren konden hun krachten to nen bij de boomzaagwedstrijd. Bij het mastklimmen ging de eerste prijs naar Joey Schut ten en de deelnemers Ellen Goossens, Pieter, Nele en Stijn de Loos vormden de winnende groep bij het spellenfestival. Bij het boomzagen ging bij de dames de eerste prijs naar Greet en Marleen Goossens met een tijd van 22 seconden en bij de heren was Patrick Koole met een tijd van 24 seconden winnaar. Zaterdagavond organiseerde de carnavalsvereniging de Sloebers voor de vierde keer de zeskamp. Het aantal deel nemende ploegen was dit jaar niet groot. Er hadden zich maar zes ploegen aangemeld. De sfeer werd er niet minder om. Het in groten getale opge komen publiek genoot van de missers en valpartijen. De deelnemers aan de zes kamp moesten naast het rode- draadspel, bestaande uit een zeephelling, hun kunnen laten zien bij het gewichttrekken, parapluhangen, het brand- weerspel, de kruiwagenrace en waterdraagspel. Speaker Mare van Poele praatte alles aaneen en de leden van de carnavals vereniging de Sloebers hadden gezorgd voor een perfecte or- ganisatie. Vanavond vinden er op het zelfde terrein nog touw trekwedstrijden en trucktrek- ken plaats. De wedstrijden vangen aan om 18.00 uur. Een van de jonge deel- neemstertjes heeft een zetje nodig. foto wim kooyman Van onze correspondent Oostburg - Traditiege trouw houdt de West- Zeeuws-Vlaamse Auto club (WZA) ook deze zo mer weer enkele zoge naamde Badritten. Puz- zelritten voor automobi listen die gemakkelijk zijn te rijden. De eerste wordt gehouden op donderdag 21 juli in de omgeving van Retrenche ment. Inschrijven voor deel name is mogelijk in de kan tine van camping De Wild- hof aan de Kanaalweg tus sen 18.15 en 19.15 uur. De twee volgende ritten zijn op 28 juli te Cadzand (in schrijven voor deelname in hotel Du Commerce te Cad- zand-dorp) en op 5 augustus in Groede, waar de in schrijftafel is gevestigd in café-restaurant De Wulpen- hoek aan de Slijkstraat. Ook voor de badritten in Cadzand en Groede is de inschrijftijd gesteld tussen 18.15 en 19.15 uur. „Het was behoorlijk warm en ik denk dat veel mensen wat eerder op vakantie zijn gegaan, of dat ze het weekend hebben doorge bracht aan zee waar toch meer verkoeling is. Het aantal belang stellenden viel ons wat tegen maar het was over het geheel wel gezellig druk," vertelt een van de bestuursleden van de stichting Hof ter Nesse. Vrijdagavond werd een bingo gehouden in het gemeenschaps huis en zaterdag waren er de traditionele activiteiten zoals gaaibollen en schieten op de lig gende wip. De hoofdvogel werd afgeschoten door Theo Assel- mans. Het gaaibollen was een open wedstrijd waar vele prijzen mee in de wacht gesleept konden worden. Voor de eerste keer had de orga nisatie nu eens geen kinderspe len voor de jeugd, maar een optreden van het Jeugdcircus Reinardi uit Hulst. De aanwezi gen genoten van hete anderhalf uur durende optreden, maar hadden zichtbaar last van de drukkende warmte. Veel aanloop was er bij het Rad van Avontuur dat spanning en ontspanning opleverde. De meesten gingen met een levens middelenpakket als prijs naar huis. Als het Zomerfeest een batig saldo oplevert, wordt het geld besteed voor toekomstige activi teiten in en rond Hof ter Nesse. Een van de tractor-monsters in de 2600-klasse in Cadzand. foto wim kooyman Van onze correspondent Cadzand - Ofschoon de andere deelnemers zaterdag tijdens de tractor-pulling-wedstrij den in Cadzand ook voor veel spektakel hadden gezorgd, was Liberty's Pyromaniac toch een echte sensatie. De meterslange vlammen uit de jetpijp brachten wat licht in de duisternis, de ruim 2500 bezoekers drukten de oren dicht, de stofwolken werden steeds dikker. Een adembenemende afsluiting van een spannende tractor-pulling-wedstrijd. De tractor-pullmg trok zaterdag veel publiek naar Cadzand. Het nieuwe terrein van Piet van Iwaar den is in alle opzichten een verbetering, maar wat de deelnemers op de baan lieten zien was dan ook van echte klasse. De sleepwagen No Mercy deed zijn naam alle eer aan. Het 'record' werd zeker gebroken bij de minipullers, waar een deelnemer niet verder kwam dan enkele centimeters. Bij de start van minipuller Landy kwam er zoveel kracht vrij, dat het leek alsof de machine ging opstijgen. Landy raakte de witte lijn en werd helaas afgevlagd en kon de hoofdprijzen wel vergeten. De meeste aandacht ging daarna toch uit naar de zwaardere jongens. In de 3,4 ton klasse behaalden Asterix, Beverol Eager Beaver en The Rebel in de eerste trek een full-pull, maar het was toch Asterix die met 99,06 meter met de eerste prijs aan de haal ging. In de 4,4 kg ton klasse bleef It Kypmantsje bijna 60 centimeter voor Q8 Team Popeye in de finale. Beiden hadden bij de eerste trek een full-pull gehaald. Voor de organisatoren van deze wedstrijd, het team van Green Spirit uit Biervliet, was er weinig geluk. Voor eigen publiek kwamen ze helaas niet verder dan een derde plaats in de 5,4 ton klasse. In de eerste trek hadden ze samen met Q8 Team Popeye en It Kypmantsje een full pull gescoord, maar de mannen uit Biervliet kwamen in de finale niet verder dan 74,62 meter. Popeye werd winnaar met 83,43 meter. „Technische problemen hebben ons de das omge daan," werd er vanuit het Green Spirit-renners kwartier gemeld. Ook lang nadat Liberty's Pyromaniac zijn laatste vlammen de lucht in had geslingerd, bleef het gezellig in Cadzand. De bezoekers hebben, dankzij het geboden spektakel en de prima weersomstan digheden, genoten en de organisatoren waren na afloop dan ook dik tevreden. De oordopjes kunnen weer voor een jaar de kast in. Uitslag: 3400 kg: 1 Asterix full pull en 99,06 meter 2 Beverol Eager Beaver fp en 96,67 m 3 The Rebel fp en 93,30 meter two wheel drive: 1 Cloud Nine 90,04 m 2 Heart Beat 89,02 3 Miss Liberty 87,41 meter truck klasse: 1 Innovation full pull 2 Black Out 91,36 meter mini puller: 1 Lambada III fp en 76,22 2 Cloud Nine fp en 73,07 3 The Stubborn Sister 96,62 meter. 4400 kg: 1 It Kypmantsje fp en 84,22 meter 2 Q8 Team Popeye fp en 83,63 3 Terminator 97,14 meter super stock 4400 kg: 1 Bits 'n Pieces 96,11 2 Hurricane 95,63 3 European Maid 94,13 meter 5400 kg: 1 Q8 Team Popeye fp en 83,43 2 It Kypmantsje fp en 80,67 3 Green Spirit IV fp en 74,62 meter. Hoofdplaat - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de West- langeweg in Hoofdplaat is za terdagmorgen een bestuurder van een personenauto gewond geraakt. Hij is per ambulance overgebracht naar het Anto niusziekenhuis in Oostburg. Door onbekende oorzaak ver loor hij de macht over het stuur van zijn voertuig en botste tegen een schakelkast van het Delta Nuts bedrijf. Daarbij werden de schakel kast en de personenauto zwaar beschadigd. Groede - Zaterdag werden kort na middernacht op een parkeerterrein bij een disco theek te Groede twee voetgan gers aangereden door een ach teruitrijdende personenauto. Beiden werden met letsel aan de benen overgebracht naar het Antoniusziekenhuis te Oostburg. Sint Jansteen - In de nacht van zaterdag op zondag is in Brouwerijstraat in St.-Jan steen een personenauto gesto len. Het betreft een blauw kleurige Datsun, type Cherry, voorzien van het kenteken nummer YP-52-HZ. Terneuzen - In het afgelopen weekeinde is ingebroken in een woning aan de Newton- straat in Terneuzen. Het huis werd vrijwel volledig leegge roofd. Voor de gedupeerde ei genaar een schadepost van on geveer van 25.000. Tilburg - Katholieke Universiteit Tilburg, doctoraal fiscaal recht: Peter Pierssens, St.-Jansteen, MAANDAG CLINGE -Café De Landbouw, 15.00 uur kermisschieting. LAMSW AARDE - Café De Lamsoren, 14.00 uur vleeskaarting. B ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur kaar ting. B SAS VAN GENT - De Roselaer, 14.00 uur kaarting KBO. KAARTINGEN Oostburg - Hotel Du Commerce, vrije wedstrijd Oostburgse Bridgeclub. Groep A: 1. Lange- dijk/De Ruijter,2. Christianèn/ Pielaet, 3. Van der Hooft/Le grand. Groep B: 1. Luijks/Zwart, 2. Hendriksen/PIasschaert, 3. echtpaar De Badts. Van onze correspondente Ossenisse - De zomerfeesten in Ossenisse kregen afgelopen weekeinde minder belangstelling dan in vorige jaargangen. De organisatie vermoedt dat het ligt aan het 'te mooie weer'. Aardenburg - TC Axel blijft de Zeeuws-Vlaamse sterrit tencompetitie beheersen. De Axelaars wonnen ook de tien de sterrit in Aardenburg. Het verschil met nummer twee 'Wielertoerist' was weliswaar niet groot, maar toch werd in de algemene stand de leidende positie versterkt. TC Westdor- pe blijft het goed doen. De Westdorpenaren pakten ach ter Freewheel'79 de vierde plaats en krijgen uitzicht op de derde plaats in de klasse ring. In Aardenburg, waar TC Aardenburg voor de organsia- tie tekende, kwamen 108 deel nemers afstempelen in 'De Jonge Leeuw'. Komende woensdag houdt TC HAS, met cafe Cambrinus in Axel als stempelplaats, de volgende sterrit. Dit tussen 18.30 en 20.30 uur. Uitslag sterrit TC Aardenburg: 1. TC Axel 75,93 punten, 2. Wieler toerist 74,68, 3. Freewheel'79 55,87, 4. TC Westdorpe 45,34, 5 TIO 39,60, 6. TC HAS 38,17, 7. TC Breskens 38,00, 8. TC Aardenburg 35,90, 9. TC Zwinhoeve 34,00, 10. TC Sas van Gent 19,32 punten. Stand na tien sterritten: 1. TC Axel 801,32 punten, 2. Wielertoe rist (Eede) 632,17, 3. RTC Delta (Terneuzen) 468,81, 4. TC West dorpe 483,87, 5. Freewheel '79 (Schoondijke) 436,02, 6. WTC Al- oy (Graauw) 389,75, 7. TC HAS (Sluiskil) 356,66, 8. tio (Oost burg) 345,30, 9. TC Breskens 278,00, 10. TC Sas van Gent 194,17 punten. Dinteloord - Het natuurgebied De Dintelse Gorzen in het Krammer Volkerak is van groot belang voor bedreigde diersoorten. Dat concludeert de Vereniging Natuurmonumenten uit een on derzoek van de Vogelbescher ming naar bedreigde en kwets bare vogelsoorten in Nederland. Natuurmonumenten heeft De Dintelse Gorzen en de aangren zende Heense Slikken sinds een paar jaar in beheer. De gorzen en slikken zitten in een over gangsfase van zout naar zoet. In het natuurgebied komen twaalf bedreigde vogelsoorten voor, zo is gebleken, waaronder kluten, plevieren en tureluurs. Die vogels staan op de zogeheten Rode Lijst van bedreigde en kwestbare vogelsoorten in Ne derland van de Vogelbescher ming. Daar staan vogels op die speciale aandacht nodig hebben omdat er steeds minder van voorkomen of omdat ze extra kwetsbaar zijn. De oorzaak van de bedreiging ligt de afname van geschikte leefomgevingen voor de vogels. Er verdwijnen te veel natuurlij ke landschappen. De Dintelse Gorzen zijn vooral voor de bont- bek- en strandplevieren van het allergrootste belang, aldus Na tuurmonumenten. Sterk punt van het natuurgebied is de afwisseling aan landschap pen. Kluut, plevieren en het vis- diefje hebben oevers nodig, een den dobberen het liefst op het water, de grutto en de tureluur zitten liever verder landin waarts, terwijl de velduil een uitgestrekt open gebied nodig heeft. Natuurmonumenten wil volgend jaar een wandelroute aanleggen door het gebied. Tot dan toe kan het alleen bezocht worden onder leiding van een gids, elke eerste zaterdag van de maand. (ADVERTENTIE) INRUK Erkend Uneto Null Beveiligings- Installateur een begrip in service en de elektronica van morgen... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 De jeugd vermaakt zich met gaaibollen in Ossenisse. foto wim kooyman

de Stem | 1994 | | pagina 7