DE STEM Voor VYV valt drukte tegen Doi Schietpartij Terneuzen: afbreken relatie reden voor moord 'Waar het warm is, is het altijd gezellig' Ondanks fraaie weer nog plaats aan de Zeeuwse kust Vliegerf 'Gemeent Aardenburgse Braderie kent 'geweldige explosie' Duif J. Poelman grootse winnaar van wedvluchten Nieuw bestuur Studiecentrum Arno Francke kampioen van IJzendijke Sfeervolle folkloristische dag in IJzendijke DE STEM Bluesfestival op strand Groede Stichting houdt fietstocht in Kuitaart Het circus houdt stand Meisje gew< FOTO VAK Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - Het niet kunnen verkroppen dat de jonge vrouw de relatie met hem had verbroken, was volgens de politie Zeeland voor een 47-jarige Gentenaar vrijdagmiddag reden de 28-jarige Ineke Schieman uit Sas van Gent dood te schieten. De schietpartij, onder ogen van veel omstanders, vond vrijdagmiddag rond half vijf plaats op de Herengracht in Terneuzen. Nadat hij de jonge vrouw met vijf schoten had vermoord, vluchtte de dader met zijn auto via Hoek naar Philippine. Daar veroorzaakte hij een eenzijdig ongeval door zijn auto tegen een boom te parkeren. Een hierover binnengekomen melding bracht de politie zeer snel bij de schutter, die tot dan nog spoorloos was. Een half uur na het plegen van zijn daad kon de Gentenaar worden ingerekend. Vandaag wordt de verdachte voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg. Die moet be slissen of er een gerechtelijk vooronderzoek komt en of de Belg in bewaring dient te worden gesteld. Vrijdagavond na zijn aanhouding werd de schutter op medische indicatie opgenomen in streekzieken huis De Honte in Terneuzen. Zaterdag werd hij rond het middaguur daaruit ontslagen en ingeslo ten op het politiebureau van Terneuzen. Daar werd Van onze verslaggever Cadzand/Zoutelande Prachtig weer met goede vooruitzichten. De voor Zeeland belangrijkste re gio's, zoals Zuid-Neder land en Rheinland-Westfa- len (D) hebben vakantie. En toch zit toeristisch Zee land niet vol. Hotels en campings direct aan de kust hebben nog 'gaatjes', overloopterreinen zijn wel opengesteld maar hebben nagenoeg geen gasten. „Geen optimale situatie. Eigen lijk best een beetje zorgelijk," zegt M. de Muynck-Hovestadt, adjunct-directrice van de Pro vinciale VW Zeeland. Een telefonisch rondje langs de diverse plaatselijk VVV's in Zee land leerde haar dat vooral de mini-campings, ook die in de directe nabijheid van de kust, nog plaatsen te over hadden. Echter ook in hotels, pensions en grote campings waren er nog overnachtingsmogelijkheden. En dat in het weekeinde dat aan vankelijk als drukste van het hele jaar werd aangezien. „Cadzand sprak van een gezelli ge drukte, maar eigenlijk is dat een tegenvallend verhaal. Het zou nu tjokvol moeten zitten," zo zegt De Muynck. Opvallend vindt men het bij de Provinciale VW dat heel veel mensen afgelopen weekeinde maar voor één nacht geboekt hebben. „En daarbij ging het vooral om plaatsen in de goed kopere gelegenheden. De duur dere hotels in Zeeland hadden afgelopen weekeinde nog plaats genoeg." Doorverwijzen van gasten die een plek zochten naar de hotels en campings in het achterland was afgelopen weekeinde dus nergens het geval. „Zelfs in Zou- telande en Renesse was er nog plaats," zegt De Muynck met enige verbazing in haar stem. De verwachtingen voor het toe ristisch seizoen 1994 waren afge lopen maanden in Middelburg al wat naar beneden bijgesteld. Het voorseizoen verliep aarzelend en de boekingen voor het hoogsei zoen bleven achter. „Vorig jaar hebben wij natuurlijk een volko men verregende zomer gehad. Veel mensen hebben toen kenne lijk gezegd: dat nooit meer, we zoeken het volgend jaar wat zui delijker. Nu het prachtig weer is en de vooruitzichten voor ko mende tijd ook niet slecht zijn, is daar niets meer aan te verande ren. Mensen zijn elders al ver plichtingen aangegaan." In Middelburg houdt men het hart vast voor de periode na 5 augustus, als het feitelijke hoog seizoen voorbij is. „Dan vallen er in de accommodaties op grote schaal gaten en dan is volgens ons de opgelopen achterstand ten opzichte van voorgaande ja ren niet meer in te halen. Niet zo'n best seizoen, dat 1994." Van onze verslaggever Aardenburg - Het in proble men verkerende Zeeland Stu diecentrum in Aardenburg heeft een nieuw bestuur. De plaats van vertrekkend voor zitter J. van Rest is ingenomen door M. Stoffels uit Veere. Stof fels is voorzitter van de raad van commissarisen Indigo service- groep in Terneuzen. Secretaris is geworden A. de Haan uit Loo- perskapelle, dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duive- land. Als penningmeester is aan getreden prof. drs. A. Kamp- fraath uit Koudekerke. Hij is gewezen hoogleraar bedrijfskun de in Wageningen. Net mis.. IJzendijke - Arno Fran cke is zaterdag de win naar geworden van het kampioenschap van IJ zendijke bij het ringrij- den te paard. Diana Wis se stak een ringetje van 10 millimeter en won de pollepel. Het ringrijden met versierde sjezen werd gewonnen door Bram en Angelina Fran cke. Uitslagen: Ringrijden te paard, och tendkampioenschap: Arno Francke. Ringrijden om de pollepel: Diana Wisse. Kam pioenschap van IJzendijke: 1. Arno Francke, 2. Diana Wisse, 3. Simon de Visser, 4. Bennie Pauwe. Ringrijden met versierde sjezen, och tendkampioenschap: Bram en Angelina Francke. Kam pioenschap: 1. Bram en An gelina Francke, 2. Jan en Corrie de Visser, 3. Leo en Mieke de Visser, 4. Daniel Eckhart en Natasje Verfla ge. Mooist versierde sjees: 1. Ries de Visser en Marja Pro voost. Duivenloopvlucht: 1. Herman Dellart en Robin Dellaert, 2. Gustaaf de Boe- vere en Yanninck Ocke, 3. Andre du Puy en Tom du Puy, 4. Andre du Pon en Jaap Bosman. Prijsvraag gewicht trekpaarden: juiste gewicht 29975 kg, Chris de Visser. Aagtekerke boog schieten: 1. Peter Drye- pondt, Knokke-Heist krul- bollen, bekers: Marcel Dhondt, Willy Cornelis en Frans Pieters. Prijsvraag dorpsblad: Frank de Bruyc- kere. Van onze correspondent IJzendijke - De 23e folkloris tische dag, die zaterdag in IJzendijke werd gehouden, was opnieuw sfeervol en trok veel publiek naar Petit Paris. De weergoden waren de or ganisatoren goed gezind en de temperatuur tussen de kraampjes op de jaarmarkt en het marktplein liep hoog op. Velen verkozen de unieke en ge zellige sfeer op en rond het marktplein boven een bezoek aan het strand. „Waar het warm is, is het altijd gezellig," zegt speaker Pol van de Vijver om het publiek gerust te stellen. „Het aantal bezoekers is van minder belang dan de sfeer. Daar gaat het allemaal om." Zaterdagmorgen was de folklo ristische dag traditioneel van start gegaan met een optocht door de ringrijders en trekpaar den met versierde sjezen. De paarden zorgden er in een mum van tijd voor dat iedereen kon ruiken dat het startsein was ge geven. Het aroma kwam je tege moet, maar niemand die zich daar aan stoorde. Ouderwets Nadat burgemeester J. Kruize zijn openingswoord had gespro ken, werd de duivenloopvlucht gewonnen door Herman Dellaert met loper Robin Dellaert. De folkloristische dag was begon nen. De ringrijders gingen ouderwets tekeer, de terrassen waren goed gevuld en ondanks de hoge temperatuur werden er op de jaarmarkt goede zaken gedaan. Ook de oude ambachten Publiek en deelnemer in IJzendijke zien nog maar één ding, de ring. en de kunstenaars hadden over belangstelling niet te klagen. „Er is hier van alles te doen, dit mag nooit verloren gaan. Als. je zo'n man als Pol van de Vijver hoort, dan krijg je toch kippevel. Prachtige paarden, spanning, een lekker pilsje en met zijn allen genieten. Mensen, wat wil je nog meer," zegt een vaste bezoeker, die in Petit Paris zijn tweede woning heeft. Braziliaans „Jaaaaa... hij pakt' m," brult speaker Van de Vijver op zijn Braziliaans in de microfroon als een van de ringrijders het kleine ringetje opsteekt. De ringrijders zorgen weer voor een spannende wedstrijd. De ringrijders in hun zware zwarte pakken met oranje sjerp duiken weer de kroeg in. Winnen is niet belangrijk, als je maar kan deelnemen. Arno Francke wordt kampioen van IJzendijke, terwijl Diana Wisse, 18 jaar pas, .de pollepel wint door een minis- cuul ringetje van 10 millimeter te steken. Rond zes uur zaterdagavond is het afgelopen. De gemeenteman nen gaan samen met de knok- MAANDAG 18 JULI 1994 A6 hij uitvoerig verhoord. Over de inhoud van deze verhoren doet de politie geen mededelingen. Mede door een oproep in deze krant heeft een groot aantal getuigen zich bij de politie gemeld. Mensen die zowel de schietpartij hebben gezien als de gedragingen van de verdachte in zijn auto tijdens de rit Herengracht-Philippine. „Hierdoor is een vrij duidelijk beeld ontstaan van hetgeen vrijdag is gepasseerd," aldus een politiewoord voerder. ploeg aan de slag, want later op de avond is er nog een drukbe zocht concert van het tamboer korps van de Koninklijke Lucht macht met onder meer IJzendij- kenaar Andy de Schipper. De straten zijn dan al schoonge veegd, maar de reuk van de 23e folkloristische dag zal nog even blijven hangen. De ringrijders moeten de boot halen, maar ra ken moeilijk weg. Een tweetal trakteert het concertpubliek nog op een dansje. Nadat de laatste dorst gelest is, worden ze door de concertbezoekers uitge zwaaid. Tot volgend jaar dan maar weer. Van onze correspondent Aardenburg - De tweedaagse Aardenburgse Braderie had over belangstelling niet te klagen. Ondanks het strand weer op de zaterdag zat het centrum van het Kikkerstadje propvol. De rommelmarkt barste uit zijn voegen. les van Haneghem lid van de organisatie: „De rommelmarkt van Aardenburg is bezig de grootste van de regio te wor den. Opvallend dit jaar was de grote opkomst van de Belgen met hun tweedehands-spul. Ze hebben schijnbaar ontdekt dat de grenzen open zijn. We heb ben hier mensen gesproken die vanuit Kortrijk kwamen. Dat is toch bepaald niet vlak bij de deur. „We zullen ons zelfs in de toekomst moeten beraden hoe we die geweldige explosie van deze rommelmarkt in de juiste banen moeten leidden want het wordt te groot. Vroeger meldden zich de eersten al rond vier uur in de vroege morgen. Nu waren we de vrij dag de kramen voor de Brade rie aan het plaatsen toen de eerste auto's met aanhangwa gen binnenkwamen. Die men sen slapen gewoon in hun auto om maar een goed plaatsje te hebben." Een succes was zeker ook het Bourgondisch saladebuffet op het pleintje voor de Kaaipoort. Mede door de uitstekende weersomstandigheden kon men tot ruim over midder nacht buiten blijven zitten op het nostalgisch pleintje dat verkeersvrij was gemaakt. Ook de kermisattracties op het Kaailpein waren een succes. Het sportieve evenement op de zaterdag, de Braderieloop, trok ruim zestig deelnemers. Zondag zat Aardenburg even eens goed vol. De weersom standigheden waren ook nu weer aan de zijde van de Aar denburgse Braderie. In de middaguren was er on dermeer een Karaoke-show met de Twilight Road Show als ondersteuning. Daarnaast een optreden van de Breskense zanger Jaap Smoor. Dit op een podium in de Weststraat. Terneuzen - Een drie-jarige doffer van Johan Poelman uit 's-Heer Arendskerke is winnaar geworden van de afgelopen zaterdag gehouden wedvlucht van de Zuid Nederlandse Bond van Postduivenhouders (ZNB) vanuit het Franse Tours. Uiter aard wint de duif ook de eerste prijs in de provinciale wedvlucht, waaraan werd deelgenomen door leden van de afdelingen Zeeland van zaterdag- en zondagvliegers. FOTO'S WIM KOOYMAN Het is een vogel, waarvan Poel man zelf zegt op te kunnen ver trouwen. De doffer heeft, ook vorig seizoen, geen enkele een- daags-fondvlucht waarvoor hij werd ingezet gemist. De duif won in 1993 in de Con- coursbond Zuid-Beveland de eerste prijs in de fondvlucht vanuit Limoges. Ook dit jaar kwam hij tot goede prestaties in verschillende wedvluchten. Het enige verwijt dat Poelman zijn gevleugelde vriend kan maken, is het feit dat hij niet altijd bij thuiskomst van een vlucht direct op de plank valt, maar enkele Van onze verslaggever Groede - Motorrijders en an dere liefhebbers van de blues kunnen op zaterdag 30 juli weer naar het inmiddels tra ditioneel geworden Beach Blues Festival. Alleen moeten ze dit keer naar Groede in plaats van Cadzand. De organisatoren van het festi val verwachten nog meer bezoe kers dan bij voorgaande edities, vandaar dat ze naar het strand van Groede zijn uitgeweken. Op het affiche staan vijf bands, die vanaf 17.00 uur zullen optreden. Achtereenvolgens zijn dat Todd Sharpeville the Blues Barons, Eddy the Hot Rods, the Brothers Grimm, Lightnin' To nes en de Bananapeel Blues Band. Ook dit jaar mogen de motoren weer aan de binnenkant van de dijk worden geparkeerd. Motor club De Wanderers zorgt voor orde en veiligheid, de totale or ganisatie is in handen van de leden van Harley Davidson club The Hogs uit'Sluis. Bovendien werken er nog zo'n zestig vrij willigers mee. Toegangskaarten voor het festi val kosten 20 gulden in de voor verkoop en 25 gulden aan de kassa. De voorverkoopadressen zijn: J.S. Cars en Clubhuis The Hogs in Sluis en De Waterput in Terneuzen en Hulst. Van onze verslaggever Kuitaart - De stichting Dorpsbe langen 'Rond de Kleine Vogel' in Kuitaart houdt zaterdag 23 juli een fietstocht van 35 kilometer voor jong en oud door de polders van de gemeente Hontenisse. Vertrek is om 13.30 uur vanuit 't Dreefken in Kuitaart. Het slot is om 17.30 uur in Lamswaarde. Er zijn drie rustpauzes ingelast. Deelname is gratis. minuten blijft rondvliegen of gaat zitten op het dak van zijn hok. Dat was ook zaterdag hel geval, maar daarmee kwam, zo bleek, de overwinning niet ii gevaar. Vroegste meldingen Tours. Joh, Poelman, 's-Heer Arendskerke, ge klokt zaterdagmiddag om 14.12 uur, snelheid 1153 meter per minuut, 2. Comb. Danckaert-Van Riel, St.-Jan- steen, 14 uur, 1150mpm: C. Riemens, Cadzand, 13.52 uur, 1149mpm: Ch, de Poorter, Souburg, 14.07 uur, 1143mpm: L. Kerckhaert, Hengst dijk, 14.09 uur, 1141mpm: R. de Caluwé, Sas van Gent, 13.53 uur, 1141mpm: A. de Smit, Sluis, 13.50 uur, 1139mpm: Comb. De Bruijn, Philippine, 13.58 uur, 1138mpm:A. de Groote, J. Looyer, St.-Jansteen, 14.05 uur, 1138mpm: A. de Groote, Biervliet, 14 uur, 1136mpm: J. enJ. P. Nolet, Axel, 14.02 uur, 1135mpm: Ch. de Beule, Heikant, 14.05 uur, 1135mpm: Comb. De Smet-Van Kerkhoven, Clinge, 14.09, 1135mpm: J. Baas, Wemeldinge, 14.26 uur, 1135mpm: J. van Spaandonck, Lamswaarde, 14.13 uur, 1134mpm: J. Steenhard, Goes, 14.22 uur, 1134mpm: M. van Iwaarden, Krui- ningen, 14.22 uur, 1133mpm: D. Dobbelaar, Boschkapelle, 14.10 uur, 1132mpm: P. Ridderhof, Yerseke, 14.27 uur, 1132mpm:' H. Calon, Hoofdplaat, 14.04 uur, 1132mpm: E. Cornells, IJzendijke, 14.04 uur, 1129mpm: P. Theune en zoon, Vlis- singen, 14.12 uur, 1128mpm: P. de Smet, IJzendijke, 14.02 uur, 1125mpm: C. van Biezen, Sluiskil, 14.06 uur, 1122mpm: G. Weyers, Vlissingen, 14.15 uur, 1118mpm: J. du Puy, Sluiskil, 14.08 uur, 1117mpm: T. de Jonge, Oostburg, 14.04 uur, 1114mpm; O. van Dam me, Koewacht, 14.10 uur, 1113mpm. Van onze verslaggever Terneuzen - Vreemdsoor tige, bestofte wagens tor sen de last van duizenden kilometers, olifanten trompetteren, een leeuw brult verveeld. Een grote tent wordt aan zijn punt de hemel ingetrokken. Het circus is in de stad. Een lichte opwinding maakt zich meester van de bevol king. Jong van lijf of toch tenminste van hart, dromen ze van de onverschrokken leeuwentemmer, de werve lende paarden, de verblin dende trapezewerkster, hoog in de nok. Wie zegt dat er geen romantiek meer is? Alle soorten van kijk- en ander voorgeprogrammeerd genot ten spijt, houdt het circus stand, trekt jaarlijks nog duizenden mensen. Zo ook het Berlijnse Circus Renz dat volgende week zijn tenten opslaat in West- Zeeuws-Vlaanderen. Het hooggeëerd publiek kan er zes dagen naar toe. De voor stellingen, achtereenvolgens in Nieuwvliet-Bad (19 juli), Pare St. Pierre (20 en 21 juli) en bij de haven in Bres- kens (22, 23 en 24 juli), beginnen telkens om 19.00 uur. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij de VW. Cadzand-Bad - Een daags vliegerfestijn l-, j0en Caricole in Cadzai was de terechte conclu, Verduin die samen met Liere, Peter Toussaint e Grip verantwoordelijk evenement. Van onze verslaggever Graauw - Bij het koo tegenstanders van grootscheepse rally Zeeuws-Vlaanderen, zich nu ook de dorp Graauw gevoegd. Graauw kan men zie wat voorstellen va problemen bij een d lijk evenement, twee eerder - tijdens Vierhoutenrally - ra racemonsters in en o ze kleine gemeenscha Het dagelijks bestuur i Dorpsraad zet daarom vraagtekens bij dit gel Men vindt het jammer gemeente - zo gaat de richting Hulst - zich 1 bezighoudt. Varkens „Wij kunnen wel andere noemen om eens aan te i De komst van de varkens rijen en hier in Graauw t beeld de aanwezigheid zogenaamde mestzak. Of i tasting van het milieu Graauwse Kreek," zc woordvoerder M. Ivens. ly, zoals aangekondigd misschien veel bezoeke: Maar die andere zaken toeristen nu juist weg." Paalsew'eg Wat vooral vragen oproe] situatie van de Paalsew levensgevaarlijke weg me pe bochten. Misschien voor rallyrijders, maar d< raad ziet liever dat die w ger wordt gemaakt. „He in Zeeuws-Vlaanderen, i smalle wegen, elke dag Daar hoeft zo'n evenem bij," vindt Ivens. Randverschijnselen Hij vreest ook voor de schijnselen rond een i als de rally. „Bij de vor was er zo'n interessant bij Paal, waar ook dw; een schuur werd gereden is dat veel toeschouwers stoken door de rallyrijc derhand ook over de w( ginnen de scheuren, meestal oudere bewon Paal reden om maar b blijven. Die durfden de uit." Landweggetjes De gewraakte rally is voor mei 1995 en zou kilomter lang parkoer door de gemeenten Huls nisse, Axel, Terneuzen burg. Liefst over landv in het buitengebied. Er nen tussen 120 en 150 a de start. Van onze corresponden Breskens - Een zes-jar uit Ede (Gelderland) i: middag bij een verkee °p de Nieuwesluisweg kens gewond geraakt. Het kind werd toen z Nieuwesluisweg fietste den door een personen een bovenarmfractuur ambulance overgebra het Antoniusziekenhui; burg. (ADVERTEN' FOTOJI VERSC" HULST 's-Cravenhofplein

de Stem | 1994 | | pagina 6