Komeet-trein botst op Jupiter Positie van Azië als schatkamer van het milieu loopt gevaar A4 gelucht over n van baby UITENLAND KORT DESTEM WETENSCHAP A5 Miljoenen 'atoombommen' op Jupiter WETENSCHAP KORT MAANDAG 18 JULI 1994 ob vari Huët olitie heeft een 22-jarige vrouw in gesteld, wegens ontvoering van de by Humphries. e weken geleden uit een ziekenhuis in werd vrijdagnacht teruggevonden op s van het ziekenhuis waaruit ze was t weekeinde opgelucht en blij adem -bij het drama. 'Thank God', kopte the volle breedte van de voorpagina boven t herenigde gezin. Ook de kwaliteits- ige plaatjes van moeder Karen en vader r het eerst hun dochter konden wiegen, ht fantastisch," huilde de dolgelukkige radiostations. Uit heel het land ontving ~s, bloemen en teddyberen, wieg toen agenten haar vonden. De en vrouw, haar 25-jarige zoon en diens houden. Moeder en zoon werden na iendin zal vandaag worden voorgeleid, re bijzonderheden over de omstandighe- om het aanstaande proces niet te van het Queens Medical Centre in e baby in goede gezondheid, n na een tip. Die leidde naar het huis in s al eerder was bezocht door de politie, aby een paar dagen geleden zelfs gezien liet zich om de tuin leiden door een de ontvoerster. Volgens buren zou de m zich regelmatig als een verpleegster at ook was wist niemand aangezien de p zichzelf leefde. 'politie-informante' n Ierse Republikeinse leger IRA heeft vrouw te hebben geëxecuteerd die als gewerkt voor de politie in Noord-Ier- stelde het IRA dat de vrouw al sinds vrijwillig als informante werkte en ftig en honderd pond betaald kreeg. „Zij als ze zichzelf had aangegeven bij het e organisatie die strijdt tegen de Britse Ierland. torten vliegtuigje Corsica zijn gisteren om het leven gekomen toen 'uigje van de dienst burgerbescherming strand bij Ajaccio, in het zuiden van kend aantal mensen raakte gewond. De het toestel van het type Beach 90, dat ewaking van de stranden, in zee stortte, strand van Capitello, tussen de rivier de ~n Capitello. sische steden eft vijf steden in de zuidelijke republiek ne geplaatst wegens een cholera-epidemie er islamitische pelgrims die terugkeren uit sische televisie meldde zaterdag dat een liek in de oostelijke Kaukasus al is wordt heel Dagestan van de buitenwereld r treedt af en voorlichting verantwoordelijke Franse risteren afgetreden. Volgens eigen zeggen er vrij te kunnen spreken in verband met enoble'. Bij dat proces gaat het om de -News, een houdstermaatschappij die een ntebestuur van Grenoble samenhangend ter is vooral geïnteresseerd in de korte houdstermaatschappij, die in 1988 werd de campagne voor de gemeenteraadsver- ater alweer failliet ging. e opvang vluchtelingen' Pronk van Ontwikkelingssamenwerking is nciële steun te geven voor de opvang van ti. De bewindsman wilde gisteren voor de eggen aan welk bedrag hij in dat verband de zich afgelopen week bereid een aantal vangen die de economische en politieke en ontvlucht. Paramaribo besloot tot de n de Verenigde Staten financiële steun gen. Inmiddels heeft de Haïtiaanse presi- Aristide in een verzoeningsgezinde bood- ng verklaard spoedig te zullen terugkeren, laitianen dat er onder zijn bewind geen nnden. Ier Noortl-Korea uitgesteld ea heeft de voor gisteren voorgenomen staatshoofd en partijleider Kim II Sung esteld. Het Noordkoreaanse staatspersbu- :ze voor communistisch geregeerde staten ssing zaterdag bekendgemaakt. In kringen e regering leidde dat tot speculaties dat de olger Kim Jong II (52) nog niet definitief is e verklaring voor de verschuiving van de reurende bevolking nog tot en met vandaag heid te nemen van de in een glazen kist der'. assadeur in Algerije 'veilig' ;sadeur van Oman, die samen met zijn in Algerije sinds vrijdag werd vermist, is ituatie rond de twee ambassadeurs blijft g. Het Omaanse persbureau ONA meldde het goed maakt, maar niet waar hij zich van de ambassadeur van Jemen is niets n in Algiers werd vernomen dat de twee ebied Khémis el Kechna, niet ver van de vaarin de beide ambassadeurs reisden, werd teruggevonden in dat gebied. Radicale Algerije een bloedige campagne tegen de jitenlanders vormen een belangrijk doelwit nge buitenlanders in Dreux 'ransen hebben in de nacht van zaterdag op ijdende auto met automatische wapens het a groep Noordafrikaanse jongeren en zeven van wie enkele ernstig. Na de aanslag in ometer ten westen van Parijs, zette de itervolging in. Daarbij raakte een van de gewond. Hij overleed kort daarna in een rlevende overvallers zijn gearresteerd. De tegen Racisme en Antisemitisme heeft de delijke gekte' veroordeeld en het extreein- inal verantwoordelijk gesteld voor de aan- MAANDAG 18 JULI 1994 poor Piet Smolders Houston - Kosmisch vuurwerk begeleidt de viering van het 25-jarig jubileum van de eerste stap op de maan. pat vuurwerk wordt veroor zaakt door brokstukken van de komeet Shoemaker-Levy 9, die tegen de planeet Jupiter, de grootste broer van de aarde, bot- pe komeet, traditiegetrouw ge noemd naar zijn ontdekkers.' het echtpaar Eugene en Carolyn Shoemaker en David Levy, is een goed jaar geleden ontdekt. Pe baan werd berekend en toen bleek dat de komeet al in juli 1992 rakelings langs Jupiter was gevlogen en daarbij -door de enorme aantrekkingskracht van de planeet - in minstens twintig grote brokken uiteen was gerukt. Als kralen aan een onzichtbare kosmische ketting draaien de brokken in een langgerekte baan om Jupiter. Op het moment dat de komeettrein weer in de buurt van de planeet komt, dat is voor zien in de teede helft van juli, zal deze ten onder gaan in de dichte dampkring van de planeet. De kamizake-missie zal onvermijde lijk een gigantisch vuurwerk op leveren. Als bewoners van de verre aarde hebben we daarbij zowel geluk als ongeluk. Geluk omdat in een mensenleven zo'n ruimtelijk spektakel vrijwel nooit voor komt en wij het nu toch maar, op veilige afstand, mogen mee maken, Ongeluk omdat de spectaculaire reeks botsingen zich net aan ons oog onttrekt: vanaf de aarde ge zien gebeurt het aan de achter kant van Jupiter, net achter de voor ons zichtbare rand. Maar hopelijk kunnen we de gevolgen zien, zoals weerkaat singen van licht tegen de nabije manen van Jupiter (de planeet die duizend aardbollen zou kun nen herbergen heeft minstens 16 satellieten) en enorme wervelin gen in de Jupiteratmosfeer. Omdat Jupiter snel om zijn as draait (eens in de tien uur) zul len de inslagpunten steeds kort na de voltreffer zichtbaar zijn vanaf de aarde. Naar wat er precies gebeurt kunnen we nu nog slechts gissen, vooral omdat liet om een vrijwel niet bekend verschijnsel gaat. Op aarde is iets dergelijks zo'n miljoen jaar geleden gebeurd, ton als gevolg daarvan klimaat veranderingen optraden die de dinosauriërs uitroeiden en de zoogdieren (waaronder de mens) nieuwe kansen gaven. Op dit moment denken we dat Den Haag - Als de komeet Shoemaker-Le vy in plaats van in te slaan op de planeet Jupiter de aarde zou raken, kon men spreken van de grootste ramp aller tijden die de mensheid ooit heeft getroffen. De ondergang van de wereld zou onont koombaar zijn. Bij de ontmoeting van beide hemellicha men komen enorme hoeveelheden energie vrij, waarbij de atoombom op Hirosjima maar kinderspel is. Een meteoriet van tien meter dik, die met grote snelheid op aarde terecht komt, heeft al een vernietigend effect van 20.000 ton TNT, de maatstaf voor springkracht. De inslag van een fragment van de komeet met een dikte van één kilometer is te vergelijken met een springlading van 250 miljard ton TNT (trinitrotoluol). De totale hoeveel springstof die in de twee wereld oorlogen werd gebruikt, is niet meer dan tien miljoen ton. De atoombom die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog op Hi rosjima viel, had een kracht van 'slechts' 30.000 ton TNT. Op deze foto is de beroemde rode vlek van Jupiter goed te tien. foto: anp het volgende zal gebeuren: En kele dagen voor de inslag zal elke komeet-brok het magne tisch veld van Jupiter binnen dringen. Elk fragment bestaat uit een kern van steen, ijs en koolstofrijk materiaal, van een paar honderd meter tot een paar kilometer in doorsnee. Daarom heen zit een enveloppe van gas en stof, vrijgekomen bij het op breken van de komeet in 1992. Elektrische deeltjes in het mag netisch veld van Jupiter zullen botsen met de stofdeeltjes en deze een negatieve lading bezor gen. Daardoor zullen ze elkaar gaan afstoten, zoals de haren van iemand die een elektrisch geladen trui uittrekt. Mogelijk zal de stof daardoor gaan op lichten. Wellicht wordt het stof tegelijk afgestoten, zodat de kern bezet zichtbaaer wordt. Op die manier zullen we wellicht in de laatste dagen een betere kijk krijgen op de kernen. Nu al heeft de befaamde Hubble Space Telescope, die in decem ber werd gerepareerd door de shuttle astronauten, ons een re delijk beeld gegeven van de kos mische kralenketting die door de ruimte raast, richting Jupiter. Vlak voor en tijdens de inslagen zal Hubble assistentie krijgen van een Jupiter-robot die nu op weg is naar de planeet om daar volgend jaar aan te komen: Gali leo. Dit Amerikaanse apparaat heeft weliswaar problemen met een parabool-antenne die als slechte paraplu maar gedeeltelijk is opengegaan. Maar dankzij proefopnamen weten we dat er beelden en metingen van redelij ke kwaliteit kunnen worden ont vangen, zij het niet zoveel als verwacht. De fragmenten benaderen Jupi ter over de Zuidpool en verdwij nen net voor de inslag uit ons De planeet Jupiter. blikveld. Maar Galileo zal wel een rechtstreekse getuige kun nen zijn van de voltreffers, met een snelheid van 60 kilometer per seconde of ruim 200.000 ki lometer per uur. Jupiter bestaat vrijwel helemaal uit gas en vloeistof, alleen de kleine kern -mogelijk zo groot als de aarde - is waarschijnlijk vast. Al boven de oranjebruine Jupiterwolken wordt elk frag ment door de enorme wrijving met de dampkring verkruimeld en omgeven met superhete gas sen. Elke inslag levert evenveel ener gie op als duizenden aardse atoombommen. Met enorme snelheid verdwijnen de kruimels in de steeds dichter wordende dampkring en geven aan de nachtzijde van Jupiter misschien enkele seconden evenveel licht als de hele planeet. Daardoor zullen de manen van Jupiter en een ring van kleine deeltjes die de planeet omgeeft oplichten -een effect dat mogelijk vanaf de aarde zichbaar zal zijn. Met dit alles is de show nog niet afgelopen. Ver onder de wolken komen de fragmenten tenslotte met 'piepende remmen' tot stil stand. De bewegingsenergie wordt omgezet in een bel super- hete lucht die zeer snel opstijgt en boven de wolken als een tweede intense lichtflits tevoor schijn komt. Enkele minuten lang zullen de manen van Jupi ter en mogelijk de dunne Jupi- terring opnieuw volop in de schijnwerpers staan. Tezelfdertijd zullen enorme schokgolven zich in alle richtin gen rond het inslagpunt Ver spreiden en de atmosfeer in be roering brengen. De mamer waarop dat gebeurt zal ons in zicht geven in de inwendige op bouw van Jupiter, net zoals aardbevingen ons informatie verschaffen over het inwendige van de aarde. Al 15 tot 20 minu ten na elke voltreffer zal het inslagpunt op de sneldraaiende Jupiter voor ons vanaf de aarde zichtbaar worden. De onvermijdelijke turbulenties in de Jupiter-dampkring zullen dan voor ons duidelijk zijn. Deeltjes van de komeet zullen wellicht ook in botsing komen met de Jupiter-manen en mis schien ontstaat zelfs een tweede stofring rond de planeet. De Hubble Space Telescope zal ons nieuwe beelden geven van de lichtelijk gehavende Jupiter. En de Galileo-robot zal rechtstreeks zien met welke lichtverschijnse len de inslagen gepaard gaan. Veel aardse telescopen zullen tij dens de inslagen worden gericht op de planeet. Misschien is er zelfs voor amateurs, gewapend met kleine kijkers, wat te zien. Maar wat precies blijft onzeker. In elk geval is het spannend de planeet in de gaten te houden tot 22 juli. Jupiter is momenteel bij onbewolkt weer 's avonds in het zuidwesten te zien - niet te ver warren met de nog helderder Venus die iets meer dan een uur na de zon in het westen onder gaat. Door Kunda Dixit, ips Manila - Azië is de schatka mer van het wereldmilieu. Zo kent Indonesië een grotere variëteit aan plantenrassen dan heel Afrika. In een rela tief klein land als Nepal zijn net zoveel soorten vogels als in Noord-Amerika. En ruim de helft van 's werelds reser voir aan zeevegetatie en zee dieren leeft in de wateren rond Zuidoost-Azië. Deze positie van Azië wordt ech ter ernstig bedreigd. Sommigen Seven de schuld aan de groeien de armoede, terwijl anderen juist de stijgende welvaart verant woordelijk stellen voor de ach teruitgang van het milieu in Azië. Het lijkt een paradox, maar bei tje theorieen kloppen. In de rij- ere landen van het continent, met name in Zuidoost-Azië, is sprake van een explosieve eco- tomisché groei. Als deze bruisende economieen dezelfde koers volgen als eerder m Europa en Noord-Amerika "et geval is geweest, zal door de snelle industrialisatie, ontbos sing en verstedelijking de natuur net onderspit delven. Maar ook de grote armoede die andere delen van Azië in haar Sfeep heeft, vormt een gevaar toor het milieu. Unieke gewas- .en Moeten plaats maken voor landbouwprodukten die snelle mst opleveren, en door overbe- yissing verdwijnen steeds meer issoorten. Een hongerige bevol- Mg is uiteraard meer geïnteres- eerd in het vullen van de maag dan in de zorg voor de natuurlij ke hulpbronnen. De zorg voor het milieu is echter een zaak die iedereen aangaat. Vandaar dat de term 'duurzame ontwikkeling' steeds vaker valt. Economische ontwikkeling en natuurbehoud zouden hand in hand moeten gaan in plaats van eikaars tegendeel te zijn. „Een maal uitgestorven blijft uitge storven," waarschwut A.Z.M. Obaidullah Khan van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO. Alle deskundigen zijn het erover eens dat flora en fauna in een angstaanjagend tempo uitster ven. Met exacte cijfers durven de meesten niet te komen, aange zien de wetenschappers het al niet eens zijn over het precieze aantal plant- en diersoorten op onze planeet. De schattingen lo pen uiteen van vijf miljoen tot veertig miljoen. Wel is bekend dat in de eerste helft van deze eeuw wereldwijd minstens 60 soorten vogels en zoogdieren zijn verdwenen. Ook zonder tussenkomst van de mens bestaat er een natuurlijk verloop in levensvormen, maar dat is bijna verwaarloosbaar. Zonder menselijke invloed zou elke dui zend jaar slechts één soort uit sterven. „Dit is zonder twijfel het ernstigste milieuprobleem van onze tijd," stelt Walter Reid van het Wereld Hulpbronnen In stituut). „Misschien is het zelfs wel de belangrijkste kwestie voor de mensheid als geheel. Op de milieutop van Rio werd, alweer twee jaar geleden, voor het eerst het probleem van de Olifanten op Sri Lanka. uitstervende soorten als serieuze internationale aangelegenheid beschouwd. De wereldleiders te kenden toen vol goede moed een verdrag ter bescherming van de biodiversiteit. Niet iedereen is even blij met dit verdrag. Tegenstanders wijzen erop dat de transnationale on dernemingen alle verantwoorde lijkheid voor het handhaven van de biodiversiteit in de schoot geworpen krijgen, terwijl voor de rol van de inheemse bevol king geen aandacht is. De FAO heeft berekend dat er per jaar wereldwijd 43 miljard dollar omgaat in de produktie van en handel in medicijnen die gebaseerd zijn op de kennis van inheemse volkeren. Deze miljar den gaan echter niet naar - de werkelijke uitvinders, maar naar de internationale farmaceutische industrie. Een voorbeeld is het geneesmid- foto ap del Morgosan-O. Hoewel de ba sis van het middel een genees krachtige Zuidaziatische boom soort is, berust het patent bij een grote Amerikaanse farmaceu tische onderneming. Niemand anders mag het produkt nog ma ken. „Dit noem ik bio-piraterij," zegt Khan. „De dorpelingen benutten het geneeskrachtig potentieel van deze boom al eeuwen, maar nu mogen ze dat dus niet meer doen. De industrie monopoli seert niet alleen natuurlijke le vensvormen, maar zelfs de ken nis van de oorspronkelijke be volking." De Australische milieurecht- deskundige Donna Craig beves tigt dit oordeel. „Als je het in Rio getekende verdrag onder de loep neemt, zie je dat er gaten in de gedachtengang zitten. De in heemse volkeren worden zo on geveer beschouwd als natuurlij ke hulpbron, als willoze leveran ciers van biodiversiteit. Hun wettelijke en culturele rechten verdwijnen onder de tafel." De laatste jaren gaan er stem men op voor een nieuwe vorm van natuurbehoud. In het kader van de duurzame ontwikkeling wordt er gezocht naar methoden om zorg voor het milieu en steun aan de economieën van de ge meenschappen die vlakbij unie ke natuurlijke hulpbronnen wo nen, te integreren. Maar voorals nog lijken veel van deze experi menten gedoemd 'om dood te bloeden wegens onwil of onver mogen van de regeringen. De Aziatische Ontwikkelings bank erkent inmiddels het pro bleem en is zich aan het beraden op nieuwe projecten. „We willen laten zien dat de lokale gemeen schappen de bewakers van de natuur kunnen zijn," zegt een hoopvolle Tahir Qadri, functio naris van deze internationale or ganisatie. „Natuurbehoud is ook materieel in het belang van de bevolking. Bovendien heeft elke kleine actie grote gevolgen. Wie een soort weet te redden in zijn eigen bos, heeft die daarmee voor de hele mensheid behou den." Superstructuur lijkt op ingedeukte voetbal Canberra - Franse astronomen hebben de tot dusverre grootste superstructuur van 27.000 melkwegstelsels in het heelal ontdekt, die de vorm heeft van een ingedeukte voetbal. Het melkwegstel sel van de aarde bevindt zich uit het midden aan de binnenkant van het leder. De structuur heeft een straal van bijna 300 miljoen lichtjaren - een lichtjaar is de afstand die licht in een jaar aflegt bij een snelheid van 300.000 kilometer per seconde. De omvang is vergelijkbaar met een vuistgrote bal in een bad van een kubieke meter. Ons melkwegstelsel, dat alleen al een miljard sterren omvat, is daarmee vergeleken niet groter dan een suikerkorrel. De ontdekking is gedaan door metingen van het uitspansel op zowel het noordelijke als zuidelijke halfrond van de aarde in een visualisatiecomputer te stoppen. De superstructuur omvat 27.000 melkwegstelsels,' maar er zijn miljarden van zulke stelsels in het heelal. Plan voor landing sonde op komeet Keulen - Voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart zal een onbemande sonde op een komeet landen. De start van deze Europese missie 'Rosetta' is voorzien voor het jaar 2003, heeft het Duitse instituut voor lucht- en ruimtevaart meege deeld. In de laboratoria van dit instituut wordt voor de missie bij een temperatuur van 180 graden onder nul een komeet nagebouwd om de structuur ervan te kunnen onderzoeken. De oppervlakte speelt daarbij een bijzondere rol omdat het landingsstelsel van de sonde zich met weerhaken in de komeet zal moeten veranke ren. De komeet die men op het oog heeft, is de naar zijn ontdekker genoemde 'Wirtanen'. De vlucht er naar toe zal acht jaar duren. Het belang van de missie ligt in het feit dat 'Wirtanen' een zeer oude komeet is en ons inzicht kan geven in de geboorteperiode van ons zonnestelsel. Dikke meisjes krijgen slechtere banen Chicago - Uit vergelijkend wetenschappelijk onderzoek in Groot-Brittannië blijkt dat dikke meisjes en kleine jongens gemiddeld een slechtere baan hebben. Dat geldt ook als de 'meisjes later zijn afgevallen. De wetenschappers onderzochten de lotgevallen van meer dan 12.500 jonge mensen uit, Engeland, Schotland en Wales. Gekeken werd naar gewicht en lengtes van meisjes en jongens op 16-jarige leeftijd en, na de vorderingen van hun carrière, zeven jaar later. De dikke meisjes verdienden op hun 23e minder dan het gemiddelde van hun leeftijdsgroep, ongeacht het lichaamsge wicht op dat moment. Voor jongens die op 16-jarige leeftijd te dik waren, geldt dat niet. Een inkomensachterstand valt wel te constateren bij jongens die op hun 16e te klein waren. De wetenschappers van het Dartmouth College kunnen het fenomeen alleen beschrijven, ze hebben er geen verklaring voor. „Wij kunnen niet vaststellen of het inkomenseffect van jeugd- zwaarlijvigheid bij meisjes en van groeiachterstand bij jongens een gevolg is van factoren van buiten zoals discriminatie of van psychische problemen." De auteurs benadrukken echter dat jonge volwassenen „bij hun intrede op de arbeidsmarkt een fase van intensieve evaluatie ondergaan". De studie bevestigt „het denkbeeld dat het uiterlijk de overgang van school naar het arbeidsleven kan beïnvloeden." Dit wordt gestaafd door het feit dat dikkere meisjes moeilijker een goede baan vinden, ongeacht de sociale achtergrond van de ouders en ongeacht de uitslagen van tests waarbij hun vaardig heden worden gemeten. Superphenix weer in gebruik Brest - De omstreden snelle kweekreactor Superphenix in de omgeving van Lyon zal weer in gebruik genomen worden, blijkt uit een decreet dat onlangs in de Franse staatscourant (Journal Officiel) is gepubliceerd. In 1990 werd de centrale om veilig heidsredenen stilgelegd. De kweekreactor, die in de plaats Creys-Malville staat aan de oever van de Rhone, zal in de toekomst echter voornamelijk voor onderzoek en demonstratiedoeleinden dienen. „De reactor is niet meer in de eerste plaats een kerncentrale, maar een centrum voor onderzoek en experimenten," aldus minister van milieu Michel Barnier, Tijdens het verbrandingsproces wordt in de centrale, meer plutonium gemaakt dan wordt verbruikt. In de jaren zeventig dacht men dat dergelijke centrales de oplossing waren voor het toenmalige energietekort, maar technische problemen en hoge kosten hebben de meeste regeringen doen besluiten bestaande snelle kweekreactoren stil te leggen. In Creys-Malville zal onderzoek gedaan worden naar het gebruik van plutonium, de reductie van radioactief afval en mogelijkheden om kerncentrales te beveiligen. Nadat in 1987 brand was ontstaan in een opslagplaats voor brandstofstaven liep lange tijd dagelijks 800 liter natrium weg uit de opslag plaats. Kwik oorzaak misvorming kinderen Rio de Janeiro - Kwik uit goudmijnen die de Amazone en zijrivieren vervuilt heeft geleid tot misvorming bij baby's van indianen die in het gebied wonen. Twee indianenstammen, de Tjujetutire en de Gorotiri, hebben haar-, urine- en bloedmonste- wrs laten onderzoeken op kwik bij drie Braziliaanse universitei ten. Uit het onderzoek bleek dat 30 procent van de babies bij geboorte afwijkingen hadden als gevolg van kwikvergiftiging. De arts Mario Ferrari noemde de situatie in het Amazonegebied 'tragisch'. Goudzoekers in Brazilië gebruiken de eeuwenoude methode van goudwinning waarbij ze kwik gebruiken, omdat goud daarin oplost en uit het erts loskomt. Winning zware mineralen Noordzee Groningen - Het Kernfysisch Versneller Instituut van de Rijks universiteit Groningen heeft afgelopen weken relatief hoge concentraties waardevolle mineralen gevonden op de bodem van de Noordzee. Ten noorden van Terschelling en Ameland bevin den zich gebieden waar het bodemzand gemiddeld meer dan 2,5 procent zware mineralen, zoals titaan en zirkoon, bevat. De waarde van de mineralen wordt op 200 tot 500 miljoen gulden geschat. Na bewerking zou een deel van de titaniumhoudende mineralen, vier keer zoveel waard kunnen worden, denkt prof. R. de Meijer van het Instituut. Legeringen van titaan worden onder andere gebruikt in de vliegtuigindustrie. Het KVI ontdekte de mineralen met behulp van een sensor die het instituut ontwikkelde met subsidie van onder andere het ministerie van Economische Zaken. De sensor meet de radioac tieve straling van elementen zoals thorium en uranium. Deze stralingsgegevens geven een indicatie van de hoeveelheid zware mineralen in het zand. De Rijksgeologische Dienst (RGD) verrichtte in het verleden eveneens onderzoeken naar het voorkomen van mineralen in de Nederlandse bodem. De conclusie luidde toen dat de concentra ties te laag waren om onrendabel te zijn. De apparatuur die het KVI nu gebruikt kan veel nauwkeuriger metingen doen dan boringen om de 100 meter zoals de RGD deed. Gewoonlijk bevat zand slechts 0,5 tot 1 procent aan zware mineralen. In de gebieden tep noorden van Terschelling en Ameland ligt op sommige plaatsen 10 tot 20 procent. Werkbare vriesmethode eicellen ontdekt Londen - Bevriezen van eicellen wordt evenzeer routine als al gold voor sperma en embryo's. Australische wetenschappers hebben een methode voor de cellen gevonden die geen enkele- schade veroorzaakt. Er kunnen nu eicelbanken komen net zoals spermabanken, aldus de Britse krant The Times. In de nieuwe techniek wordt evenals bij het bevriezen van embryo's gebruik gemaakt van het anti-vriesmiddel propanediol om de cellen tijdens het bevriezingsproces te beschermen. Het bewaren en het vervoer van eicellen vormden tot dusverre een van de voornaamste problemen voor specialisten op het gebied van behandelingen tegen onvruchtbaarheid. V

de Stem | 1994 | | pagina 5