fcWe zijn vluchtelingen in onze eigen stad' 'Overal zijn hordes mensen neergestreken' Woont same PARTNERPENSIOEN msr Positi Plutonium aangetroffen op Duitse zwarte markt ^Berlusconi wil nieuwe verkiezingen forceren' Britten opgelucht over terugvinden van baby de stem BUITENLAND Gevluchte Serviërs, Kroaten en moslims hebben weinig te verwachten van vredesplan Bosnië Alleen voor Abp-verzekerden Voorwaarden voor aanmelding /inn Nog geen toekenning Aanmelden Visserij oorlog Spanje en Frankrijk laait op BUITENLAND KORT de Stem MAANDAG 18 JULI 1994 f\t Hamburg (dpa) - Plutonium dat geschikt is voor kernwa pens is in Duitsland op de zwarte markt aangetroffen. Voor zover bekend is het voor het eerst dat dit cruciale materi aal voor een atoombom in de vrije handel opduikt. Het weekblad Der Spiegel en het Noordduitse televisiestation NDR meldden zaterdag de vondst, begin mei, van zes gram plutonium 239 bij een handelaar in de stad Tengen in de deelstaat Baden-Württemberg. Na onderzoek is gebleken dat het nucleaire materiaal afkom stig is uit Rusland. De Duitse bondskanselier Kohl zou tijdens de recente G-7 in Napels een wetenschappelijk rapport over de alarmerende vondst hebben aangeboden aan de Russische president Jeltsin. De Duitse minister Schmidbauer van Algemene Zaken sprak za terdag zijn grote veronrustig uit. Volgens hem kan bij een ver slechterende economische situa tie in Rusland niet langer wor den uitgesloten dat de georgani seerde misdaad de hand weet te leggen op een kernwapen. Talrijke functionarissen hebben zich volgens Der Spiegel op het onderzoek gestort. Onder meer de Duitse recherche, de geheime dienst, interpol en de Ameri kaanse FBI zijn ingeschakeld. De Duitse geheime dienst BND zou ook in Rusland met onde- zoek zijn begonnen. De BND vermoedt dat de smokkelaars werken in grote bendes, die hoge contacten hebben bij ministeries, ambassades, industriëlen en on derzoeksinstellingen. Volgens deskundigen is het waarschijnlijk dat de plutonium, opgeborgen in een plastic fles en vermengd met 54 gram kwikzil ver, afkomstig is uit een Russi sche gascentrale. De hoeveelheid van zes gram is veel te weinig voor de produktie van een atoombom, maar mogelijk ging het om een 'monster'. De onder zoekers vrezen dat ze slechts toevallig op de vondst zijn gesto ten. In de dikke dossiers wordt ook gesproken over de mogelijk heid dat ergens 150 kilo pluto nium is verborgen. De gearresteerde handelaar, in wiens garage de plutonium is aangetroffen, heeft tot nu toe geen eenduidige verklaring afge geven over de herkomst van het nucleaire materiaal. De 52-jarige automonteur bezocht regelmatig de voormalige Sovjetunie en had daar diverse contacten met an dere handelaren. Van onze correspondent Harald Doornbos Sarajevo - Wat begon als een nachtje schuilen bij familie leden voor het oorlogsgeweld, ging over in een leven als vluchteling dat nu al twee en een half jaar duurt. En als het aan het laatste opde lingsplan voor Bosnië ligt, zullen honderdduizenden moslims en Kroatische vluchtelingen nooit meer terug kunnen keren naar hun huizen. De familie Julic, een Kroatisch gezin in Sarajevo, weet een ding zeker: Terugkeren naar hun huis in de wijk Grbavica is de ko mende jaren onmogelijk. „Zeg nooit nooit," vertelt de 24-jarige Daniella Julic, „maar zoals het er nu uitziet kunnen we niet meer terug." Daniella en haar familie woon den tot aan het begin van de oorlog in de wijk Grbavica. Dat .is een wijk van Sarajevo waar veel officieren uit het voormali ge Joegoslavische federale leger wonen. Relatief vele inwoners waren Serviërs. „We leefden daar een normaal leven," zegt Daniella, die studente is. „We hadden niet in de gaten dat sommige Serviërs zich voorbe reidden op oorlog. Toen we dat eindelijk doorhadden, was het bijna te laat." In mei 1992 namen extremis tische Serviërs het roer over in Grbavica. De Julic-familie heeft dat geweten. „Moslims en Kroa ten werd het leven onmogelijk gemaakt", zegt Daniella, „we besloten op een dag te vertrek ken. Er werd overal geschoten. Morgen, als het rustiger is, ko men we weer terug, dachten we. Maar de volgende dag was de verbindingsbrug tussen Sarajevo en Grbavica gesloten. We had den alleen een tas met wat kleine spulletjes als een tandenborstel en een handdoek bij ons. Tot op de dag van vandaag kunnen we niet terug. We leven nu als vluchtelingen in onze eigen stad." Hetzelfde overkwam Ismet en Snezana Kraga en hun twee kleine kinderen. Ze woonden in de voornamelijk Servische wijk van Sarajevo, Ilidza. Hij moslim, zij Servische. „We zijn een paar jaar geleden getrouwd en we hadden twee kinderen. We leef den een comfortabel en gelukkig leven," zegt Snezana Kraga. maar ook Ilidza bleef niet ge spaard voor de gevolgen van de Groot-Servische nachtmerrie. „Het was 13 mei 1992," zegt Ismet. „Plotseling werd er ge schoten in de straten. Huizen van moslims en Kroaten werden geplunderd. Zeventien mannen uit onze straat probeerden zich te verdedigen tegen de cetniks. Maar ze hadden slechts drie ge weren en de cetniks beschikten over tanks. Dat was geen eerlijke strijd." De familie Kraga vluchtte naar vrienden die woonden in een gedeelte van Sarajevo dat de Serviërs nog niet hadden be reikt. „Ik kon het niet geloven," zegt Snezana, „ik ben zelf van Servische afkomst en ik kon niet geloven dat ze zo gek waren geworden, dat ze een grote stad als Sarajevo zouden aanvallen." De familie Kraga hoopte de vol gende dag terug te keren naar hun huis. Vanwege voortdurende gevechten bleek dat onmogelijk. Snezana: „We hebben daar alles moeten achterlaten. Al je herin neringen, al je bezittingen. Ze ven albums met familiefoto's ben ik kwijt. Ik kan pog steeds niet begrijpen wat er gebeurd is." Vluchtelingen als de Julic en de Kraga-familie hebben weinig te verwachten van het laatste vre desplan dat door de internatio nale gemeenschap is voorgelegd aan beide strijdende partijen. Volgens het plan krijgt de Mos- lim-Kroatische federatie 51 pro cent en de Serviërs 49 procent van Bosnië. Sarajevo wordt in het plan onder VN-controle ge steld. Maar de Serviërs mogen de wijken Grbavica en Ilidza hou den. De twee partijen hebben tot morgen de tijd om een oordeel te vellen over het opdelingsplan. De internationale persbureaus melden dat de Bosnische Ser viërs het vredesplan vandaag zullen verwerpen. De moslims zijn het wel eens met het plan, evenals het zelfbe noemde parlement van de Bosni sche Kroaten. Honderdduizenden vluchtelingen bijeengepakt in een geïmproviseerd kamp in het Zaïreese Kibumba, 25 km ten noorden van Goma. I VERVOLG VAN VOORPAGINA In Goma heerst totale chaos. De straten zijn verstopt. Auto's van het Rode Kruis kunnen er niet meer doorheen. Overal zijn hordes mensen neergestreken. De plaatselijke autoriteiten zijn op zoek naar een terrein buiten de stad om de vluchte lingen te kunnen onderbrengen. Militair leider Paul Kagame van het RPF zegt dat hij het offensief tegen het rege ringsleger voortzet, totdat zijn twee voor waarden voor een staakt-het-vuren wa ren aanvaard. De RPF-leider eist niet alleen dat de slachtingen onder de Tutsi's worden ge staakt, maar ook dat de leden van de Hutu-regering worden gearresteerd, om dat zij verantwoordelijk zijn voor de bloedbaden in het Centraalafrikaanse land. De voorzitter van de nationale vergade ring en drie ministers uit de Hutu-rege ring zijn gevlucht naar de stad Cyangugu in de beveiligde zone die de Franse inter ventiemacht in het zuidwesten van Ruan da heeft uitgeroepen. Kagame dreigde in een vraaggesprek met een Frans dagblad 'als het nodig is' het gebied binnen te gaan. „De Fransen kun nen onze voortgang niet stoppen, zij kun nen ons slechts tijdelijk tegenhouden." Het RPF heeft gezegd dat de nieuwe regering van nationale eenheid vandaag in de Ruandese hoofdstad Kigali wordt geïnstalleerd. (ADVERTENTIE) a Dan kunt u zich vanaf I juli aanmelden voor een mm SM S SM BMI SM ..S SSi S W mm S mm mÊÊÊ. m M v/, .-s-j#! é.-. M'"** m ÉkiM Bent u verzekerd bij het Abp en voldoet u aan de voorwaarden, dan kunt u zich als ongehuwd samenwonende aanmelden. Overlijdt de Abp-verzekerde, dan kan de partner vervolgens aanspraak maken op een nabestaandenpensioen. De aanmelding van een relatie kan alleen gebeuren door: overheidspersoneel in actieve dienst dat verzekerd is bij bet Abp; verzekerden jonger dan 65 jaar met functioneel leeftijds ontslag of die een invaliditeitspensioen, herplaatsingstoe lage, VUT of wachtgeld ontvangen; Hl verzekerden jonger dan 65 jaar die voor hun ontslag met dezelfde partner gehuwd waren. Aan de aanmelding stelt de overheid een aantal voorwaarden: SÉ U bent beiden 18 jaar of ouder. U heeft een samenlevingscontract, opgemaakt bij een notaris en daarin is geregeld dat u bijdraagt in eikaars levensonderhoud. U kunt met een uittreksel van het bevolkingsregister aantonen dat u daadwerkelijk samenwoont. Uw partner is geen bloedverwant in rechte lijn (dus b.v. geen kind-ouder, wel broer-zus of zus-zus). Samenwonenden die aan deze criteria voldoen, kunnen zich aanmelden. Toekenning en uitbetaling van een partner pensioen is het Abp toegestaan nadat de wet is veranderd. Het is de bedoeling na de wetswijziging het partnerpensioen toe te gaan kennen met terugwerkende kracht tot I juli 1994. Bij een overlijden van een ambtenaar na 31 december 1993 ontvangt de partner straks een pensioen vanaf de over lijdensdatum. De hoogte van het partnerpensioen is volledig gelijk aan het nabestaandenpensioen voor gehuwden. De nieuwe regeling betekent ook dat kinderen uit een niet-huwelijkse relatie (mits aangemeld) bij overlijden van de verzekerde partner aanspraak kunnen maken op een pensioen. Bij de personeelsdienst van uw werkgever zijn formulieren verkrijgbaar waarmee u uw relatie kunt aanmelden. Het is ook mogelijk dit formulier telefonisch bij het Abp aan te vra gen. Belt u dan - bij voorkeur - tussen 9.00-12.00 uur en 13.30-16.00 uur met 045-798118. afdeling Nabestaandenpensioenen, Postbus 4836, 6401 JM Heerlen. VERVOLG VAN VOORPAGINA In een woedende reactie eiste Berlusconi gisteren van Maroni dat hij zijn opmerkingen zou herroepen of anders aftreden. Maar de leider van de Lega Nord, Umberto Bossi, verzocht daarop Maroni om noch het een noch het ander te doen. In plaats daarvan eist Bossi dat het decreet wordt ingetrokken. Ook Berlusconi's andere bondge noot, Gianfranco Fini van het Nationaal Verbond, dringt aan op wijzingen teneinde de corrup te politici weer terug naar de cel te leiden. Berlusconi wil daar echter niets van weten en juist nog verder gaan dan het decreet door de preventieve hechtenis in zijn ge heel af te schaffen. „Om te ver hinderen dat duizenden onschul- digen in een overvolle gevange nis terechtkomen," zoals hij za terdag verklaarde. Bordeaux - In de Frans-Spaanse visserijzone is het afgelopen weekeinde een nieuwe visserij - oorlog uitgebroken. Spaanse vissers vielen zaterdag Franse collega's aan en maakten hen het werken onmogelijk. Zij sneden de netten van de Franse tonijnvissers door en ramden hun schepen. „De Fransen hebben zich weer eens niet aan de Europese nor men gehouden," zegt staatsse cretaris voor Visserij Loira. Zij moeten zich houden aan de richtlijnen van 1 januari 1994, waarbij het verboden is drijfnet ten, oftewel 'netten van de dood' van meer dan 2,5 kilometer uit te zetten. Madrid heeft de Franse vissers ervan beschuldigd drijfnetten te gebruiken die wel tien kilometer lang zijn. Vermoedelijk wil Berlusconi de zaak op de spits drijven om nieuwe verkiezingen te forceren die hij grandioos verwacht te winnen. „Als Berlusconi naar de stembus wil, dan moet hij het maar zeggen. Maar de natie zal dan ook weten dat het kabinet gevallen is op de vrijlating van de corruptelingen," dreigde Bos si daarop. Inmiddels worden ook de gevol gen van het decreet merkbaar. Ruim 1200 gevangenen, voor een tiende deel verdachten van cor ruptie en verder vooral drughan delaren, zijn al uit de gevangenis ontslagen en er zullen nog circa 3000 volgen. Ook de uitleveringsprocedures tegen een honderdtal verdachten zijn stopgezet. Excellente voort- vluchtigen als Gianfranco Troielli en Enrico Bragiotti, die ervan worden verdacht tiental len miljoenen aan steekpennin gen te hebben geïncasseerd, zijn daardoor plotsklaps vermogende toeristen geworden. Vooraanstaande maffiabestrij ders als de Palermitaanse hoofd officier van justitie Gian Carlo Caselli hebben er op gewezen dat het decreet ook een belang rijk geschenk aan de maffia in houdt. In een van de vele artike len wordt namelijk de periode waarin de politie in het geheim onderzoek mag verrichten naar maffiose activiteiten, terugge bracht van twee jaar naar drie maanden, waarna alle betrokke nen op de hoogte gesteld moeten worden. Omdat maffiaonderzoeken vaak een jaar of meer vooronderzoek vergen, is daarmee niet alleen de strijd tegen de corruptie, maar ook die tegen Cosa Nostra een zware slag toegebracht. De voor de verkiezingen gedane oproep van verschillende voor aanstaande maffiosi om op de partij van Berlusconi te stem men, komt daardoor in een schril licht te staan. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse politie heeft een 22-jarige vrouw m staat van beschulding gesteld, wegens ontvoering van i vier uur oude baby Abby Humphries. Het meisje verdween twee weken geleden uit een ziekenhuis Nottingham. Het meisje werd vrijdagnacht teruggevonden op slechts enkele kilometers van het ziekenhuis waaruit ze was ontvoerd. Heel Engeland haalde dit weekeinde opgelucht en blij adem 41] de goede afloop van het drama. 'Thank God', kopte thé Mail-on-Sunday over de volle breedte van de voorpagina boven een enorme foto van het herenigde gezin. Ook de kwaliteits kranten brachten gelukkige plaatjes van moeder Karen en vader Roger Humphries die voor het eerst hun dochter konden wiegen. „Het was fantastisch, echt fantastisch," huilde de dolgelukkige moeder voor alle tv- en radiostations. Uit heel het land ontving ze stapels gelukstelegrams, bloemen en teddyberen. De baby sliep in een wieg toen agenten haar vonden. De bewoners van het huis, een vrouw, haar 25-jarige zoon en diens vriendin werden aangehouden. Moeder en zoon werden na verhoor vrijgelaten, de vriendin zal vandaag worden voorgeleid. De politie gaf geen nadere bijzonderheden over de omstandighe- den van de ontvoering om het aanstaande proces niet te hinderen. Volgens een kinderarts van het Queens Medical Centre in Nottingham verkeerde de baby in goede gezondheid. Abby werd teruggevonden na een tip. Die leidde naar het huis in Nottingham dat overigens al eerder was bezocht door de politie. Een inspecteur had de baby een paar dagen geleden zelfs gezien maar niet herkend. Hij liet zich om de tuin leiden door een 'plausibel verhaal' van de ontvoerster. Volgens buren zou de vrouw die Abby meenam zich regelmatig als een verpleegster hebben gekleed. Of ze dat ook was wist niemand aangezien verdachte familie zeer op zichzelf leefde. IRA executeert 'politie-informante' Belfast - Het verboden Ierse Republikeinse leger IRA heeft gisteren verklaard een vrouw te hebben geëxecuteerd die als informante zou hebben gewerkt voor de politie in Noord-Ier- land. In een verklaring stelde het IRA dat de vrouw al sinds september 1992 geheel vrijwillig als informante werkte en daarvoor tussen de vijftig en honderd pond betaald kreeg. „Zij zou nog in leven zijn als ze zichzelf had aangegeven bij het IRA," aldus de illegale organisatie die strijdt tegen de Britse overheersing in Noord-Ierland. Doden bij neerstorten vliegtuigje Corsica Ajaccio - Vijf mensen zijn gisteren om het leven gekomen toe een tweemotorig vliegtuigje van de dienst burgerbescherming neerstortte voor een strand bij Ajaccio, in het zuiden van Corsica. Een nog onbekend aantal mensen raakte gewond. De politie deelde mee dat het toestel van het type Beach 90, wordt ingezet bij de bewaking van de stranden, in zee stortte vlak voor het drukke strand van Capitello, tussen de rivier Gravone en de Toren van Capitello. Cholera in Russische steden Moskou - Rusland heeft vijf steden in de zuidelijke republie Dagestan in quarantaine geplaatst wegens een cholera-epidemit die is uitgebroken onder islamitische pelgrims die terugkeren uit Saudi-Arabië. De Russische televisie meldde zaterdag dat een patiënt uit de republiek in de oostelijke Kaukasus a' omgekomen. Mogelijk wordt heel Dagestan van de buitenwereld afgesloten. Franse minister treedt af Parijs - De voor pers en voorlichting verantwoordelijke Franse minister Carignon is gisteren afgetreden. Volgens eigen zeggen 'om evenals elke burger vrij te kunnen spreken in verband met een rechtszaak in Grenoble'. Bij dat proces gaat het om de mediagroep Dauphiné-News, een houdstermaatschappij die nauw met het gemeentebestuur van Grenoble samenhangend blad uitgaf. De rechter is vooral geïnteresseerd in de korte bestaansduur van de houdstermaatschappij, die in 1988 werd opgericht ten tijde van de campagne voor de gemeenteraadsver kiezingen en een jaar later alweer failliet ging. 'Steun Suriname opvang vluchtelingen' Den Haag - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking is bereid Suriname financiële steun te geven voor de opvang var vluchtelingen uit Haïti. De bewindsman wilde gisteren voor NOS-radio nog niet zeggen aan welk bedrag hij in dat verband dacht. Suriname toonde zich afgelopen week bereid een aantal vluchtelingen op te vangen die de economische en politieke misère op Haïti waren ontvlucht. Paramaribo besloot tot de opvang nadat het van de Verenigde Staten financiële steun toegezegd had gekregen. Inmiddels heeft de Haïtiaanse presi dent in ballingschap Aristide in een verzoeningsgezinde bood schap aan de bevolking verklaard spoedig te zullen terugkeren, Hij verzekerde de Haitianen dat er onder zijn bewind gee vergelding zal plaatsvinden. Begrafenis leider Noord-Korea uitgesteld Seoul - Noord-Korea heeft de voor gisteren voorgenomen staatsbegrafenis van staatshoofd en partijleider Kim II Sung met twee dagen uitgesteld. Het Noordkoreaanse staatspersbu- reau KCNA heeft deze voor communistisch geregeerde staten ongebruikelijke beslissing zaterdag bekendgemaakt. In kringen van de Zuidkoreaanse regering leidde dat tot speculaties dat de machtsbasis van opvolger Kim Jong II (52) nog niet definitief is gevestigd. De officiële verklaring voor de verschuiving van begrafenis is dat de treurende bevolking nog tot en met vandaag nodig heeft om afscheid te nemen van de in een glazen kist opgebaarde 'grote leider'. Vermiste ambassadeur in Algerije 'veilig' Algiers - De ambassadeur van Oman, die samen met zijn Jemenitische collega in Algerije sinds vrijdag werd vermist, is 'veilig en wel'. De situatie rond de twee ambassadeurs blijft evenwel raadselachtig. Het Omaanse persbureau ONA meldde dat de ambassadeur het goed maakt, maar niet waar hij ziek bevindt. Over het lot van de ambassadeur van Jemen is niets bekend. Uit bronnen in Algiers werd vernomen dat de twee verdwenen in het gebied Khémis el Kechna, niet ver van de hoofdstad. De auto waarin de beide ambassadeurs reisden, werd zaterdag uitgebrand teruggevonden in dat gebied. Radicale islamieten voeren in Algerije een bloedige campagne tegen de zittende regering. Buitenlanders vormen een belangrijk doelwit in hun strijd. Aanslag op jonge buitenlanders in Dreux Parijs - Vijf jonge Fransen hebben in de nacht van zaterdag o zondag vanuit een rijdende auto met automatische wapens het vuur geopend op een groep Noordafrikaanse jongeren en zeven van hen verwond, van wie enkele ernstig. Na de aanslag i" Dreux, tachtig kilometer ten westen van Parijs, zette de gendarmerie de achtervolging in. Daarbij raakte een van de overvallers zwaar gewond. Hij overleed kort daarna in een ziekenhuis. De overlevende overvallers zijn gearresteerd. Internationale Liga tegen Racisme en Antisemitisme heeft dt 'wederoplevende dodelijke gekte' veroordeeld en het extreem rechtse Front National verantwoordelijk gesteld voor de aan slag. Door Piet Smolders Houston - Kosm het 25-jarig jubü pat vuurwerk wo: zaakt door brokstul komeet Shoemaker- tegen de planeet grootste broer van d( sen. De komeet, traditie noemd naar zijn ont echtpaar Eugene Shoemaker en Dav een goed jaar geledei De baan werd berek bleek dat de komei 1992 rakelings langs gevlogen en daarbi enorme aantrekking de planeet - in mins grote brokken uiteer Als kralen aan een kosmische ketting brokken in een langj om Jupiter. Op het de komeettrein weer van de planeet komt zien in de teede helft deze ten onder gaan dampkring van de kamizake-missie zal lijk een gigantisch v leveren. Als bewoners van de hebben we daarbij als ongeluk. Geluk mensenleven zo'n spektakel vrijwel komt en wij het m op veilige afstand, maken. Ongeluk omdat de reeks botsingen zich oog onttrekt: vanaf zien gebeurt het aa kant van Jupiter, n voor ons zichtbare ri Maar hopelijk ku; gevolgen zien, zoa singen van licht tej manen van Jupitei die duizend aardbol nen herbergen heefi satellieten) en enori gen in de Jupiteratn Omdat Jupiter snel draait (eens in de t len de inslagpunter na de voltreffer zi vanaf de aarde. I precies gebeurt ku nog slechts gissen, het om een vrijwel verschijnsel gaat. Op aarde is iets de 65 miljoen jaar gele toen als gevolg daar veranderingen optr dinosauriërs uitroe zoogdieren (waaron nieuwe kansen gave Op dit moment de: Op deze foto is rode vlek van Juj. zien. Door Kunda Dixit, if Manila - Azië is mer van het were kent Indonesië variëteit aan pl dan heel Afrika, tief klein land all net zoveel soorte hi Noord-Amerik de helft van 's w< voir aan zeeveget dieren leeft in rond Zuidoost-As Deze positie van Az ter ernstig bedreig geven de schuld aa de armoede, terwijl de stijgende wel\ woordelijk stellen teruitgang van h Azië. Het lijkt een parad de theorieen klopp kere landen van 1 met name in Zui( sprake van een ex nomisché groei. Als deze bruisend dezelfde koers volj m Europa en N net geval is geweer, snelle industrialis sing en verstedelijk het onderspit delve Maar ook de grote andere delen van ëreep heeft, vorm voor het milieu. I sen moeten plaats landbouwprodukte winst opleveren, er vissing verdwijner vissoorten. Een ho: king is uiteraard L rr seerd in het vullen

de Stem | 1994 | | pagina 4