59 99 999 Concurrentie impuls beroepsonderwijs Massaal protest tegen de paus voorgesteld Nieuwe Goldfinger moet vooral tof worden Politie voorkomt twee demonstraties neo-nazi's Maastricht wil noodbevel met drie dagen verlengen Troepen of geld A2 eschaving pESTEM BINNENLAND A3 Kunstmatig strand op Curasao DE STEM COMMENTAAR Succes iu Nederland met nieuwe bevruchtingstechniek BINNENLAND KORT MAANDAG DINSDAG - WOENSDAG HEAVEN TEMPLE CHINESE SPERZIEBONEN SIS PATENT TARWEBLOEM SPINAZIE BRIE PATRONAGE MAANDAG 18 JULI 1994 FOTO AP toen in de rechtzaal de blootliggende nden en luchtpijp van de bijna onthoofde werden beschreven, huilde O.J. even. Maar ,was van spijt, van woede, van geschokt- eef een mysterie. hter Kennedy-Powell het bewijsmateriaal end heeft verklaard voor een strafproces- y, kent het O.J.Simpson-verhaal even een auze. Maar in september zal de echte zaak en en lijken alle records van publieke telling te zullen worden gebroken, n blijven de speculaties gaande over nog ke dramatische verrassingen in het ko- proces. Was er misschien toch een mede- ge? Zal Simpson alsnog bekennen, maar ;ens ontoerekeningsvatbaarheid inroepen Nicole hem 'gek' heeft gemaakt met haar aties en 'andere liefdes'? De man die zo duw vermoordt, krijgt in de VS gemiddeld eer dan vier jaar. Komt er een campagne verdediging om Nicole postuum als een te schilderen? ier de wetenschappelijke facetten van de blijven de discussies gieren door de media r school en kantoor en huiskamer: de voors ens van juryrechtspraak, de vraag of nog onbevooroordeelde burgers te vinden .zul- om in de jury zitting te nemen, de kwestie gegroeide praktijk van het toelaten van era's in de rechtzaal niet moet worden edraaid, de commercialisering van de raak, de doodstraf, binnenhuwelijks ge le psychische misvorming die een dweep- naatschappij haar atletische afgoden aan- e vraag óf alle sensatie-rond/aandacht- sze zaak wel 'een dieptepunt' is... lief ien immers is het allemaal eerder leerzaam publieke betovering verre van ongezond, ien léért O.J. Simpson de Amerikaanse ing veel over de principes en de streken rechtspraak, over de nu zo goed waar te neiging van media om het evenement dat slaan tevens - wellicht onvermijdelijk - te men, over liefde en geweld, over de com- ?it van de menselijke geest. 1 de val van O.J. de Amerikaanse jeugd, ie hij een voorbeeld was, cynisch maken of et heilzame inzicht bijbrengen dat niemand de wet staat? lien ook kunnen andere landen leren van mpson-verhaal uit een Amerika dat haar jtrends nog altijd pleegt te exporteren e rest van de wereld. ook de O.J.-hysterie, heeft positieve kan- ijvoorbeeld dat daarmee het dal van de telijke beschaving in Amerika bereikt en zou kunnen zijn. De rolprent immers die Idbeluste Hollywood uiteraard ook weer he O.J. Simpson-case' wil maken, is niet nodig. Want fascinerender dan de droge iebeelden -zonder special effects en zon- pamatische muziek- kan de film nooit MAANDAG 18 JULI 1994 Nijmegen - De politie heeft zaterdag in Nijmegen en Ven- lo demonstraties van neo-na- zj's verhinderd. Djog voordat de Zomerfeesten in Nijmegen feestelijk van start jmgen, moest de mobiele een heid daar zaterdagmiddag al in actie komen. Een groep van on geveer zeventig Duitse en Neder landse neo-nazi's bleek met au to's en motoren vanuit Duitsland jp weg naar Nijmegen. Onder hen zou zich ook de harde kern van een bij de Duitse poli tie bekende extremistische groep bevinden. De burgemeester verordonneer de daarop om de groep bij de toegangsroutes tot de stad op te vangen. Bij de invalswegen wer den daarom wegversmallingen aangebracht. In eerste instantie leek de maat regel overbodig: de groep was na een rustpauze bij de grensover gang A77 bij Gennep omge draaid en zette koers naar Venlo. Daar maakte de groep op een pleintje bij het station aanstal ten om spandoeken te ontvou wen en folders uit te delen. Re den voor de Venlose politie om in te grijpen. Een 31-jarige De- ventenaar die weigerde zijn spandoek op te rollen, werd daarbij aangehouden. Nadat de groep uiteen was ge jaagd, ging het grootste deel te rug naar Duitsland. Drie auto's zetten echter opnieuw koers naar Nijmegen. Bij het Taken- hofplein wist de Nijmeegse poli tie ze te onderscheppen. De acht inzittenden werden gefouilleerd. In een van de auto's werden honkbalknuppels, een mes en grote hoeveelheid propaganda materiaal aangetroffen, waaron der strooibiljetten en spandoe ken. Op de spandoeken en fol ders stonden overigens geen ra cistische leuzen, maar teksten die gericht waren tegen het be leid van de Duitse regering ten aanzien van neo-nazi's. Tegen vier van hen, drie Gronin gers in de leeftijd van 22, 27 en 37 jaar en een 29-jarige Ensche- denaar, is proces-verbaal opge maakt. Onder politiebegeleiding is de groep daarop buiten de Nijmeegse gemeentegrenzen ge loodst. Van onze verslaggever Maastricht - Burgemeester mr. Ph. Houben van Maastricht wil het vrijdag ingestelde noodbevel voor Maastricht met drie dagen verlengen. Houben praat hierover vandaag met Justitie, politie en hulpverleningsinstanties. liet dit noodbevel kan de politie mensen die niet in Maastricht ivonen zonder opgave van rede nen de stad uitzetten. Pe burgemeester is ook van plan een verblijfsverbod instellen op basis waarvan iemand voor lan gere tijd het verblijf in de stad kan worden ontzegd. Ongeveer zestig politiemensen, afkomstig uit heel Zuid-Lim burg, hebben vanaf vrijdagmor gen na de sluiting van een junk parkje in het Maastrichtse stads deel Wyck 350 drugtoeristen over de grens gezet. De drugge bruikers kwamen voornamelijk uit België. Enkelen waren af komstig uit Frankrijk en Duits land. Zes harddrughandelaren, van wie vier uit Rotterdam, een uit Brunssum en een uit Weert, wer den aangehouden en ingesloten. Een van hen was in het bezit van dertig gram heroïne. Drugge bruikers die met de trein vanuit Luik in Maastricht aankwamen, werden met dezelfde trein terug gestuurd. Dealers bij wie minder dan twintig gram harddrugs zijn ge vonden, moeten op 29 september voor de rechter verschijnen. Handelaren met meer dan twin tig gram harddrugs in hun bezit, worden tot aan hun berechting vastgehouden. Hilversum/Rome - Nederlandse rooms-katholieken en rk organisaties moeten eind augustus op een bijeenkomst mas saal laten horen dat ze de felle kritiek van paus Johannes Paulus II op de wereldbevolkingsconferentie afwijzen. Dit voorstel komt van de de staan als een middel tegen over- Bilthovense pastor, tevens vice- voorzitter van de Acht Mei-Be weging, G. Oostvogel. „Op zo'n bijeenkomst moeten niet alleen progressieve organi saties als de Acht Mei-Beweging, maar ook orden en congregaties aanwezig zijn. Daar moet de basis aan het woord komen," aldus Oostvogel. Afgelopen week riep ook Wies Stael-Merkx, oud voorzitter van de AMB, de katholieken op tot massaal ver- zettegen de paus. De conferentie, die de Verenigde Mes in september in Cairo organiseren, heeft ten doel een plan op te stellen om de groei van de wereldbevolking tot staan te brengen. De paus vreest, heeft hij her haalde malen uitgesproken, dat de conferentie abortus zal toe bevolking. De VN hebben dit ten stelligste ontkend. Het gaat de VN erom dat het aantal abortus sen wordt teruggedrongen en dat abortus geen risico's voor de gezondheid van de vrouw in houdt. Het verzet tegen de paus over dit onderwerp is over de hele wereld gaande, zegt Oostvogel. Volgens hem zijn er ook bisschoppen die kritische kanttekeningen bij het standpunt van de paus zetten. „Ik zou ontzettend graag zien dat ook Nederlandse bisschop pen zich in die zin zouden laten horen. Je mag toch namens de basis vragen stellen. Dat serviele gedrag, in de trant van: de paus is deze mening toegedaan, is achterhaald. Op die manier stel je je buiten de discussie." Willemstad - Het van der Valk hotel op Curagao zal een kunstmatig strand aanleggen dat binnen een jaar gereed kan zijn. Het strand komt op loopafstand van het hotel, nabij de ingang van de St. Annabaai, een natuurlijk kanaal van meer dan een kilometer, dat de haven van Curasao met de zee verbindt. Van de totale kosten van 6,3 miljoen gulden wordt vijf miljoen betaald uit voor Curasao bestemde, Nederlandse ontwikkelings gelden. Van der Valk bekostigt de rest. Van der Valk had de aanleg van het strand bedongen toen het Nederlandse concern een vijftal jaren geleden het hotel kocht. Het strand wordt tegen betaling ook voor het Cura?ao$e publiek opengesteld. Van der Valk heeft het onderhoud van het strand op zich genomen. Een deel van de eventuele winst uit toegangs kaarten, stoelenverhuur en dergelijke gaat naar het eilandge bied. Tegen de aanleg van het strand heerst op Curacao veel verzet. De meeste stranden zijn particulier bezit en er zijn maar weinig openbare stranden, die ook nog afgelegen liggen. Nu komt er weer een strand bij dat alleen tegen betaling kan worden bezocht. FOTO FELIX JANSSENS De nieuwe Goldfinger, zaterdagavond. Professionele dansers warmen de bezoekers op. Door René van der Lee Rosmalen - Bijna ging discotheek Gold finger ten onder aan xtc en cocaïne. Na een half jaar stilte dreunt nu weer de muziek aan de Rijksweg in Rosmalen. Geen agressieve hardcore-house meer, maar mellowhouse (oftewel 'watjes-house') en dis co. Lichtbundels schieten en draaien door het duister, vette discodreunen zoeken een weg naar büiten: het is zaterdagavond, disco theek Goldfinger is weer open. Dik een half jaar lang heeft de house- en disco-minnende jeugd haar toevlucht elders moeten zoeken. Ze gaan het anders doen deze keer, bij de Goldfinger. Ze moeten ook wel, want de gemeente en de politie zitten de mega-disco dicht op de huid. De Goldfinger moet nu gewoon een 'toffe tent' worden, zonder xtc- pillen, zonder cocaïne, zonder hardcore-hou se ook. Dubieuze randfiguren wordt de toe gang geweigerd, jongeren op gympies of in een house-broek ook. „De mensen moeten er een beetje netjes uitzien," zegt Ben van Aarle, die samen met zijn broer Jo nog altijd de directie voert. Bijna was de Goldfinger verkocht geweest aan Rijkswaterstaat. De zaak sprong echter af en dus besloten de gebroeders Van Aarle om toch maar door te gaan met 'het discoge- beuren'. Nog altijd zijn ze verbolgen over de maatre gelen die Justitie en gemeente eind vorig jaar tegen hun disco troffen. De zondagse house-parties moesten met onmiddellijke in gang gestopt worden, omdat ze een dekman tel zouden zijn voor een steeds levendiger handel in hard drugs. De verongelijkte di rectie besloot om de zaak maar helemaal te sluiten, tot groot geluk van de buurt, tot groot verdriet van de vaderlandse house-sce ne. Van Aarle en portier André van Dommelen houden het een goed half jaar later nog steeds op een 'hetze', op 'kwaadsprekerij'. „En daar is niet tegen te vechten." Natuur lijk, er zullen best eens xtc-pillen zijn bin nengekomen, maar de Goldfinger vindt dat al het mogelijke is gedaan om de drugs te weren. „Wij waren al de best beveiligde discotheek van Nederland, politie-agenten zeggen dat zelf ook," zegt Van Aarle. En nu, voor de Goldfinger-nieuwe-stijl, is er nog een schepje bovenop gedaan. Er is een professioneel beveiligings-bedrijf in de arm genomen, duizenden en duizenden guldens zijn er in de beveiliging gestoken. Buiten lopen parkeerwachten en ordebewa kers rond, bij binnenkomst wordt gefouil leerd, elf camera's houden een oogje in het zeil, herriemakers moeten hun Goldfinger- pasje inleveren en aan de deur staat nog immer een imposante spierbundel. „Ik zou niet weten wat ik nog meer kan doen," verzucht Ben van Aarle. „Incidenten kunnen misschien nog voorkomen, maar het is on mogelijk dat het week in, week uit fout zal gaan. Dat is trouwens in het verleden ook nooit zo geweest. Anders was het hier ook niet zo druk geweest." De zaak moet nu weer van voren af aan worden opgebouwd. In het begin gaat het nog rustig, maar straks gaan we weer 'knal len', belooft directeur Van Aarle. Er is een leven zonder hardcore-house, ook voor de Goldfinger, zéker voor de Goldfinger. Op vrijdag- en zondagavond wordt er trouwens nog wel mellow-house gedraaid. 'Watjes- house', noemen de hardcore-liefhebbers dat, of 'lulletjes-lampekappenhouse'. Zaterdaga vond is het disco en op doordeweekse dagen richt de Goldfinger zich vanaf vier uur 's middags op de groeiende markt van alleen staanden. Op de eerste zaterdagavond is het rustig. Het lijkt aardig vol (met dank ook aan de spiegels), maar portier Van Dommelen schat dat er hooguit 500 bezoekers binnen zijn. „En er kunnen er achthonderd in." De consumptieprijs is verhoogd van een knaak naar vier gulden, de entree kost een tientje. Al met al niet goedkoop, beseft Van Domme len, „maar er is hier ook van alles te zien, meer dan in andere zaken. Daar is geen woord van gelogen: de ver bouwde Goldfinger is bepaald geen straf- exercitie voor het oog. Vier niveaus heeft de disco: overal flitsen rode en groene neonlich- ten, overal^ spiegelen de spiegels, overal dendert de muziek. Het epicentrum van de disco, het zal niet verbazen, is de dansvloer. Om de boel wat op te warmen, zijn deze avond vier professionele dansers ingehuurd: drie mooie meiden, één mooie man. Op een verhoogd podium en in ijzeren kooien kron kelen ze zich zwetend door de avond heen. Hoe verder de nacht vordert, hoe minder kleding ze dragen. De hormonen-stimule rende dansjes werken als een splijtzwam op het publiek: je hebt er die ademloos over de balustrade toekijken, je hebt er die zich niet meer kunnen houden en op de dansvloer even de sores van alledag van zich afswin- gen. Iedereen die de eerste zaterdagavond van de nieuwe Goldfinger tot een succes heeft ge maakt, krijgt bij het verlaten van de disco een presentje: een stapeltje tissues in een zwart kartonnen verpakking. Buiten lopen twee ordebewakers met afge trainde honden over het parkeerterrein. Het was een toffe avond. desinteresse is nog erger dan nee zeggen. Tegen een 9emotiveerde afwijzing valt te argumenteren, achteloos schou derophalen maakt de vrager machteloos. En machteloos zijn de slachtoffers in Ruanda. Eerst moordden door demagogie opgehitste Hutu's Tutsi's uit. het tij gekeerd is, zijn honderdduizenden Hutu's op de vlucht geslagen omdat ze bang zijn voor de wraak van het uit Tutsi's bestaande Ruandees Patriottisch Front. Niet dat er bewijzen voor een volgende genocide zijn, maar angst en schuldgevoel zijn Rechte raadgevers. De internationale gemeenschap heeft niet gereageerd op de hulpkreten van de Tutsi's. Integendeel: het grootste deel van de al aanwezige VN-troepen werd teruggeroepen. Het was vreselijk wat er gebeurde, vond elke regeringsleider, maar om daar nu net gevaar voor eigen levens in te grijpen bleek te veel gevraagd. Het ging om ver weg en vrijwel niemand had belangen in Ruanda. legen de zin in van de andere grootmachten hebben de Fransen "oepen gestuurd. Te laat, want het grote uitmoorden was al Seschied. En de Fransen werden door de Tutsi's ook niet verwelkomd. Frankrijk onderhield meer dan vriendschappelijke eiaties met het nu verdreven Hutu-regime. Parijs heeft zich, alle goede bedoelingen ten spijt, in een wespennest gestoken, e i-ranse regering heeft daarom aangekondigd de eigen troepen rerug te trekken en de Veiligheidsraad verzocht met spoed auwhelmen te zenden. De kans daarop is minimaal. Er is nog steeds geen interesse. e paar Canadese en Ghanese blauwhelmen die nog over zijn, l "n®n Dij gebrek aan manschappen, vrijwel niets doen. Aan de iïerrn'n® v-n c'e burgerbevolking, het uit elkaar houden van elkaar bestrijdende groepen en het oppakken van de oorlogs misdadigers komen ze niet toe. H^ussen wordt Zaïre overstroomd door een klein miljoen s. Onderdak, voedsel en zelfs water is er niet voor deze biiQn '")e 'nternationale liefdadigheid zal dus moeten vppi n'n9en' 's het ban' zeker nu het 9rote moorden gestopt is, te gevraagd om in plaats van valuta troepen te sturen? Door onze redacteur Hans van den Broek Den Haag - Het middelbaar beroepsonderwijs staat aan de vooravond van een in grijpende hervorming. Voor elke leerling wat wils, luidt het devies. Loon naar prestatie voor de scholen moet de onderlinge concurrentie ver sterken. Zo worden scholen uit gedaagd maatwerk te leveren. Burgers moeten zodanig ge schoold worden dat zij een plaatsje op de arbeidsmarkt weten te veroveren. Dat is het ambitieuze uitgangs punt van de wet educatie en beroepsonderwijs. Deze wet dient een eind te maken aan de wirwar van opleidingen. Het middelbaar beroepsonderwijs, het leerlingwezen en het vor mingswerk - samen goed voor ruim 430.000 leerlingen - wor den onder één paraplu ge bracht. Al deze opleidingen moeten voor 1998 binnen 50 Regionale Opleidingscentra (ROC's) een plek gevonden hebben. Deze ROC's vervangen dan de 140 nog bestaande opleidingen voor beroepsonderwijs en een kleine 50 instellingen voor volwasse neneducatie. Demissionair minister Ritzen (Onderwijs) heeft dit lijvige wetsvoorstel onlangs naar de Tweede Kamer gestuurd. Het tot stand komen van de wet heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Het bedrijfsleven als de onderwijswereld verguis den de eerste versie. Te detail listisch, nodeloos ingewikkeld, te ingrijpend, te bevoogdend, valt de kritiek kort samen te vatten. Ook de dwang tot fusies van scholen in ROC's zint het bedrijfsleven niet. Ritzen is nu deels tegemoet ge- Ritzen FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP komen aan zijn kritikasters, in de hoop alsnog brede maat schappelijke steun voor deze hervorming te verwerven. Het belang van deze wet is groot voor wie zich realiseert dat liefst een op de drie mensen met een baan voortkomt uit het mbo of het leerlingwezen. En het bedrijfsleven heeft een nog steeds groeiende behoefte aan vaklui met een diploma op zak. Nog te veel leerlingen haken nu voortijdig af. In het leerlingwe zen ligt dat gemiddeld liefst op 50 procent. Ritzen beschouwt het als een pure noodzaak, een uitdaging om deze voortijdige schooluitval terug te dringen. Hij heeft geprobeerd daarbij zoveel mogelijk aan te sluiten bij de gegroeide onderwij spraktijk. Voor scholen die nu al nauw samenwerken in hun regio, zoals in Friesland en Zeeland, zal er dan ook niet zoveel veranderen. In deze pro vincies kunnen leerlingen nu al vaak terecht bij één loket, wor den zij niet van het kastje naar de muur gestuurd om te weten te komen welke scholing het best aansluit bij hun individue le wensen. Nu nog wordt leerlingen een breed scala aan opleidingen in het beroepsonderwijs voorge schoteld: kort middelbaar en lang middelbaar beroepsonder wijs, primair, secundair en ter tiair leerlingwezen, oriëntatie en schakeling. In de nieuwe opzet komen er vier opleidingen, in duur varië rend van een tot vier jaar. Leerlingen kunnen niet alleen volledige diploma's halen, maar ook deeldiploma's. Daardoor wordt het makkelijker voor leerlingen om door te stromen naar een andere opleiding. En zo sluiten de opleidingen naar verwachting beter aan bij de behoeften van het bedrijfsle ven. Bovendien komt er nog meer nadruk te liggen op het praktijkgedeelte. Iedere oplei ding moet minimaal eenvijfde deel van de tijd besteden aan de beroepspraktijk, stageplaat sen in het bedrijfsleven. In de nabije toekomst mogen ook commerciële instellingen, als de LOI (Leidse Onderwijs Instellingen) en Schoevers, zich storten op het reguliere be roepsonderwijs, mits zij zich aan de landelijke spelregels houden. Daarmee neemt de concurrentie verder toe. Verantwoordelijk voor de be roepspraktijk is het bedrijfsle ven, via de zogenoemde lande lijke organen. Zij zorgen vooral voor de begeleiding van de leerlingen op hun stageplaat sen. Nu zijn er nog ruim dertig zoals een voor de horeca en een voor de bouw. Dat moeten er in de toekomst tien worden. Ritzen wilde aanvankelijk de rol van deze organen, tot erger nis van het bedrijfsleven, in perken ten gunste van de scho len. Nu is afgesproken dat over de taakverdeling tussen lande lijke organen en scholen nog nader overleg zal plaatsvinden. Het bedrijfsleven draagt jaar lijks naar schatting zo'n 3,5 miljard gulden bij aan het be roepsonderwijs. Het meeste geld zit in stagebegeleiding van leerlingen. Over de wijze van rijksfinan ciering van het beroepsonder wijs wordt de komende tijd nog onderhandeld met de onderwij sinstellingen. Ritzen wil de be kostiging - dit schooljaar be taalt het Rijk 3,1 miljard gul den - baseren op het aantal leerlingen én hun prestaties in de vorm van diploma's. Daar naast is de onderwijsminister van plan scholen met specifieke groepen als allochtonen en ge handicapten extra geld te ge ven. Met het systeem van Toon' naar prestatie wil Ritzen stimuleren dat de kwaliteit van het onder wijs voortdurend in het oog gehouden wordt. Blijft een school op dit punt in gebreke, dan kan de minister uiteinde lijk de geldkraan dichtdraaien en een school verbieden nog langer officiële diploma's uit te reiken. Scholen moeten voortaan elke twee jaar een kwaliteitsverslag schrijven, waarin openbaar verantwoor ding wordt afgelegd over het gevoerde beleid. Mede om de kwaliteit te verho gen, wordt het fenomeen 'on derwijscontract' geïntrodu ceerd. Elke deelnemer gaat een schriftelijke overeenkomst aan met de school, waarin zijn/haar plichten zijn vastgelegd. Daar bij valt te denken aan studiebe geleiding, de inhoud van het onderwijs, regels over schor sing en verwijdering van de leerling. Uitvoering van zo'n onderwijscontract kan des noods via de rechter afgedwon gen worden. Utrecht (anp) - Het Academisch Ziekenhuis Utrecht heeft als eerste in Nederland een zwangerschap tot stand gebracht met een nieuwe techniek voor kunstmatige bevruchting. Dat heeft het hoofd van de afdeling vruchtbaarheidsstoornissen, professor E. te Velde, zaterdag meegedeeld. De techniek heet intracytoplasmatische sperma-injectie (ICSI). Het gaat om een variant op de gewone reageerbuisbevruchting (IVF). Bij IVF zijn al gauw 100.000 goed beweeglijke zaadcellen per eicel nodig, legt Te Velde uit. „Dat betekent dat mannen met slecht zaad geen gebruik kunnen maken van deze techniek. Bij ICSI brengen we met een vlijmscherpe pipet echter maar één zaadcel van de man in bij de eicel van de vrouw." De techniek wordt al succesvol toepast in onder meer België. Het Utrechtse ziekenhuis heeft met zijn experiment nu de Nederlandse primeur. De betrokken vrouw is verwachting van een tweeling. Volgens Te Velde zal de nieuwe ontwikkeling geen vervanging betekenen van de gangbare IVF-methode. „IVF is eenvoudiger uit te voeren en bovendien goedkoper. ICSI kan wel een nieuwe opening zijn voor stellen voor wie de IVF-methode geen uitkomst biedt." In de wereld zijn tot dusver ongeveer 150 kinderen geboren met de ICSI-methode, aldus Te Velde. Nederlander drinkt 20 flessen wijn Den Haag - De Nederlanders hebben vorig jaar ruim vijftien liter wijn per persoon gedronken. Dat komt overeen met ruim twintig flessen van 0,75 liter ofwel 122 glazen. In 1992 lag de wijnconsumptie per hoofd van de bevolking iets hoger: bijna zestien liter. Uit cijfers van het Produktschap voor Wijn blijkt dat vorig jaar 243 miljoen liter wijn op de Nederlandse markt is gebracht. Frankrijk is nog steeds de belangrijkste leverancier. Ook wijnen uit Bulgarije, Zuid-Afrika, Chili en de VS blijven populair. Pensioenfonds Aliold bezorgd over aow Zaanstad - Het pensioenfonds van Ahold (onder andere Albert Heijn) maakt zich zorgen over de aow. Vorig jaar stegen de aow-uitkeringen met 0,9 procent en was de algemene stijging van de salarissen 3,5 procent. Daardoor nemen de pensioenaan spraken bij Ahold flink toe en daarmee dus ook de lasten van het pensioenfonds. Het bestuur van het fonds vreest dat veel pensioenfondsen de regelingen zullen aanpassen als dit zo door gaat. Het belegd vermogen van het Pensioenfonds Ahold nam vorig jaar met 20 procent toe tot 1,3 miljard. Op de beleggingen werd een 'totaal rendement (opbrengsten vermeerderd met koersstijgingen) behaald van 15,35 procent, tegenover 11,28 procent in 1992. Het Pensioenfonds Ahold bouwt pensioenrech ten op voor bijna 23.000 deelnemers, bijna 2000 meer dan in 1992. Helft Zweedse amfetamine uit Nederland Stockholm - In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de Zweedse douane 48 kilo amfetamine in beslag genomen. Dit is de grootste hoeveelheid in tien jaar tijd, zo meldde zaterdag de krant Svenska Dagbladet. Ruwweg de helft van de in beslag genomen stimulerende middelen komt uit Nederland, zegt Hans Jonsson, het hoofd van de afdeling drugbestrijding van de Zweedse douane. De andere helft komt uit Polen, waar illegale amfetamineproduktiebedrijfjes hulp krijgen van 'het Neder landse drugsyndicaat'. Jonsson beschouwt Nederland als 'een grote Europese producent' van amfetamine. In het eerste halfjaar van 1993 nam de Zweedse douane 31,9 kilo amfetamine in beslag. In de eerste zes maanden van 1992 en 1991 was dat respectievelijk 29 en 10,6 kilo, is nog in de krant te lezen. Lichaam onbekende man in ruïne seksclub Simpelveld - Bij onderzoek naar de oorzaak van een uitslaande brand die vrijdagochtend de seksclub Legér in Simpelveld verwoestte, is het stoffelijk overschot van een nog onbekende man aangetroffen. Op aanwijzing van een Duits echtpaar dat toezicht op de club hield omdat de huurder ervan met vakantie is, trof de politie het stoffelijk overschot aan. Door sectie hoopt zij meer aan de weet te komen over de manier waarop de man is omgekomen.Het vermoeden dat de brand in club is aangestoken, is door het onderzoek bevestigd. De technische recherche trof negen brandhaarden aan. De brand veroorzaakte een schade van ongeveer een miljoen gulden. Schip Nedlloyd vervoerde dodelijke bijen San Gabriel - Jaren nadat wetenschappers waarschuwden dat dodelijke bijen op weg waren naar Californië zijn ze eindelijk aangekomen. Maar ze kwamen niet zelf gevlogen, maar aan boord van een Nederlands schip. Zeelieden aan boord van de Nedlloyd van Diemen, die vanuit Guatemala in de haven van Los Angeles aankwam, belden de landbouwkundige dienst om te zeggen dat een zwerm van de zogenaamde 'Killer Bees' aan boord was, meldde de krant San Gabriel Valley Tribune. De beesten kregen een warm onthaal door ze te verdrinken in een giftig insecticidemengsel. „99 procent van de dieren is gedood," aldus een van de experts. De agressieve bijen, die in de jaren '50 uit een Braziliaans laboratorium wisten te ontsnappen nadat ze daar gekruist waren met soortgenoten uit Afrika, zijn steeds verder naar het noorden getrokken. ADVERTENTIE, blik 425 gram van JUST 89 kilopak van-Uy kilo punt 250 gram van 379" Voer rle dichtstbijzijnde Jac.Herm^ 1:02154-83333 JatHermans, Geldig van maandag 18 t/m woensdag 20 juli 1994 V

de Stem | 1994 | | pagina 3