v\ O. J.-hysterie in VS bereikt hoogtepunt Massaa de paui n X -DE STEM- Maastrk met drie DESTEM Troepen DE STEM BINNENLAND BUITENLAND PE STEM Heim wee- bagage Burl- en groteske rijmen (22) u FLODDERS Q Proces rond Amerikaanse atleet in moordzaak leerzaam 'dal' in Amerikaanse beschaving Kunstma hp qtpm MAANDAG 18 JULI 1994 f\\ Nijmegen - De po zaterdag in Nijmegi lo demonstraties ve zi's verhinderd. Nog voordat de Zomi Nijmegen feestelijk gingen, moest de ir beid daar zaterdagm actie komen. Een grc geveer zeventig Duits landse neo-nazi's ble to's en motoren vanui op weg naar Nijmeget Hebben ze ginds dan geen koffie?" Na tuurlijk wel, geen vakantiebestemming te be denken, waar je het zonder onze nationale opkikker moet stellen. Sterk of waterig - met prut op de bodem - romig of zoet - volgens Grieks, Turks of Arabisch recept - ijskoud met een rietje - van opgelost poeder: een kop koffie voor de toerist is er altijd. Toch gaat een pak snelfilter- maling mee. En een onverval ste Belgische filter met als onderstuk een onbreekbare mok van dezelfde diameter. Dompelaartje erbij, mij kan niets gebeuren. In de hotelka mer naast dag en nacht op- en neerstommelende lift, in vochtig vakantiehuis met bul tige bedden, in een pension waar bordpapieren wanden een mens ongewild tot spion maken, in welke penibele of bizarre situatie ook is een zelfgefilterde kop koffie van vertrouwd aroma mijn hou vast. Een bakje troost. Maar zij die hierbij zo sma lend lacht, zijzelf dan? Altijd een kilootje leeswerk bij zich, al hoeft ze maar een kwartier ver met de bus. En eeuwig die blocnote, al jaren dezelfde, beduimeld en verreisd, nau welijks vermagerd Zij ook sleept een dik dagboek mee de halve wereld rond, laat bij overbevolking van de rugzak liever het verbandtrommeltje thuis dan dat onbetaalbare medicijn van dagelijks een rustpunt om indrukken te ver werken. Zou ik me dan moe ten schamen, de koffie in een badlaken gerold ongezien meesmokkelen? Trouwens, er worden wel vreemder dingen meegeno men op reis. Neem tante Doortje. Elk nichtje dat dit familie-erfstuk op een buitenlandse-, Velu- we- of Valkenburgreis gezel schap mocht houden, weet er van. De een doet nog smake lijker verslag dan de ander. „Toen we het appartement binnenkwamen dook tante meteen in de koffer voor dat geruiten kussensloop, weet je wel, met haar speciale vakan tie-schatten. Zo, dirigeerde ze, leg dit kleed maar gauw op de huiskamertafel en deze ge blokte theedoek is gezellig bij het zitje midden op die lage tafel daar en hier is nog een gehaakt kleedje voor op de televisie." We herkennen dit tafereel, informeren naar het schilde rijtje met de klaprozen. „Ja hoor, spijker uit haar porte monnee, schoenhak als hamer en de bekende opmerking: och, zo'n klein gaatje in de muur is wel bij de prijs inbe grepen." Uit het sloop wor den ook nog kunstbloemen getoverd en een familiefoto: „Zo, nu zijn we weer thuis". We lachen vertederd: die tan te Doortje, wat zullen we haar en haar gedoe ooit missen. Maar ongemerkt klimt in de familie een waardig opvolg ster naar boven. Nicht Janny, een generatie jonger en toch: „Ik moet altijd iets eigens mee op vakantie. Zie je dat wandklokje? Heeft mijn va der geknutseld voor zijn ver loofde, het is altijd mijn moe ders pronkstuk gebleven. Zonder dat klokje ga ik niet op reis." Het is uit heimwee, hebben deskundigen nu vastgesteld, het is gewoon puur heimwee, dat we ons hebben en houen meeslepen op vakantie. Waarom we eigenlijk weg gaan? Omdat geen gelukzali ger moment denkbaar is dan na een vakantie over de drempel stappen, je huis rondkijken, benen onder de eigen tafel steken en voldaan zuchten: „Zo, nu zijn we weer thuis." Het Muildierezelsveulen Breda wordt gekweld door 'n vraag uit 't Ginneken: „Kan 'n muildier slechts bal ken of kan het ook hinneken, gezien dat de ezel de vader was hier en een merrie de moeder van het veulen muildier. Dat is bij de muilezel net omgekeerd. Bij deze soort ezels was de vader een peerd. Laat U dus niet door het vraagje verschalken of muildieren hinneken of enkel maar balken. Alter Ego Blues Ieder van ons moet met zichzeld door het leven. Zo heeft ons de wijsgeer geleerd, ook als 't blijkt bij dit menselijk streven dat men in heel slecht gezelschap verkeert. Feelings Een mens is niet ouder dan dat hij zich voelt, Door John O'Mill zegt een oud spreekwoord, als troostwoord bedoeld. Ook ik, nu 90, voel mij wis en waarachtig geen etmaal ouder dan 89. Bredase Volkswijsheid De mensen zijn zondig, ut leve kortstondig. Ge zoekt ut maor uit, maar gellof nou van mijn: moeiluk oef ut voor niemans te zijn, waant of ge nou hom zijt of geboren as kuit, Ut leve draai toch om den fluit en den duit. Carmen Byranem Meum est propositum in MacDonald mori, Sine Coke et Burgerking transit mei glori. fw» 0")>uee Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur® 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen." Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s Misschien dat het hoogtepunt van Amerika's sensa tie-lust, het dieptepunt van 's lands gerechtelijke beschaving, met de O.J. Simpson-zaak eindelijk is bereikt. Gekker dan nu lijkt het niet meer te kunnen worden. Overal in de natie zijn T-shirts te koop. Met 'O.J., God be with you' en andere teksten erop die sympathiseren met de veronderstelde dubbele moor denaar. En cassettebandjes met O.J. Simpson-songs. i O.J. Simpson in de rechtszaal. Door onze correspondent Mare de Koninck Bij zijn huis in Los Angeles staan dagelijks de bedevaarders, alleen maar omdat ze daar willen zijn waar geschiedenis werd geschreven. Ze staan ook bij het huis van Nicole, zaliger gedachtenis. Gewoon om daar te zijn. En om te kijken of er televisiecamera's naar de kijkers komen kijken. Ze staan bij het gerechtsgebouw aan Temple Street. Ze bidden er. Ze discussiëren er over zijn schuld of onschuld. Met krijt brengt iemand op de stoep de plaats van het misdrijf in beeld (rood krijt voor het bloed). 'Hier lag Nicole Simpson en hier lag Ronald Goldman. En hier de bebloede handschoen'. Er volgt de waterdichte bewijsvoe ring vap de straattekenaar dat O.J. het niet, althans zeker niet alléén, gedaan kan hebben. Heftige onenigheid volgt binnen de kring van juryleden. Trottoirjustitie... Rassentegenstelling De radio-praatshows alom in Amerika krijgen telefonisch de meest bizarre theorieën over het gebeurde aangereikt. 'De Ku Klux Clan heeft het gedaan om in de persoon van de zwarte volksheld O.J. Simpson het hele Afro-Amerikaanse volks deel in discrediet te brengen'. 'De brute moord- wijze toont dat een weerwolf aan het werk is geweest'. 'Nicole en Ronald zijn niet dood. Het hele drama is geënsceneerd door de media, die om publiek en adverteerders verlegen zitten'. 'Negers moorden niet met een mes'. Ook de meest waanzinnige fantasie kan niettemin wortels hebben in de werkelijkheid. Onweer staanbaar inderdaad lijkt het raciale element de O.J. Simpson-zaak in haar lelijke klauw te krij gen. O.J. is zwart en zijn ex-echtgenote was blank. De opiniepeilers stellen vast dat zestig procent van Amerika's zwarte bevolking gelooft dat O.J. onschuldig is en geen eerlijk proces zal krijgen. Vijfenzeventig procent van de blanke bevolking meent dat de legendarische American football- ster het gedaan heeft en fair zal worden berecht. Dat kan wat worden als O.J. schuldig bevonden en wellicht zelfs ter dood veroordeeld zou wor den, daar in Los Angeles, een van Amerika's sociaal en raciaal meest explosieve steden. En dat de media de hele moord in scene zou hebben gezet is dan wel klinkklare onzin, maar achteraf handelen die media warempel alsof ze het drama zelf bedacht hebben en het nu zo agressief mogelijk 'marketten'. Ze bieden tot 100.000 dollar aan een getuige die een journalist te woord wil staan. Of het nu de 'tabloid'-sensatiepers, de ernstige kranten of de serieuze omroepen zijn, alle onder linge grenzen zijn weggevaagd en als één honge rige bedrijfstak storten ze zich op het spektakel dat geen bijzonder spektakel zou moeten zijn omdat er 25.000 moorden per jaar in de VS gebeuren, waarvan 4000 'binnen het eigen huis houden'. Media-sterren De kijkcijfers sprongen de afgelopen weken tel kens met 25(1) procent omhoog zodra de televisie stations inschakelden op de rechtzaal waarin alleen nog maar de voorlopige zitting plaatshad' die moest uitgemaken of het bewijsmateriaal tegen O.J. Simpson voldoende 'aanwijzingen voor schuld' bevatte om hem voor het gerecht te kunnen dagen. De omroepen verkochten reclame zendtijd tijdens de Simpson-uitzendingen vanuit de rechtzaal voor verhoogde tarieven. Elke moord is uniek, maar tegelijk ook niet. In 'dit soort' gevallen van crime passionelle duurt zo'n 'preliminary hearingin Amerika gewoonlijk niet meer dan twee uur. Nu duurde ze twee weken. Waarom? Omdat alle spelers in de recht zaal wisten dat ze speelden in de populairste tv-serie die het land ooit gekend heeft. Voor elk der acteurs, van rechter tot aanklager, verdediger, rechercheurs en getuigen, lag natio nale zo niet mondiale roem voor het oprapen en was het van belang zo lang mogelijk in beeld te zijn. Voor hen is de rechtzaak tegen O.J. Simpson als de Golfoorlog, waarin in korte tijd nieuwe media-r sterren werden geboren. Rechter Kathleen Ken nedy-Powell, Officier van Justitie Marcia Clarck, verdediger Robert Shapiro, de speurneuzen Van- natter, Lange, Fuhrman en Phillips, de anatoom patholoog Irwin Golden, getuigen (limousine chauffeur) Allan Park en ('blonde beach boy') Brian Kaelin, ze zijn de Norman Schwarzkopfs, Margaret Tutweilers en Pete Wilsons van 1994. Het circuit van lezingen, tv-optredens en boekpu blicaties ligt voor ze klaar. Zoals de media tijdens de omwentelingen in het voormalige Warschau-pact een nieuwe klasse 'Oosteuropa-deskundigen' creëerden om het alle maal uit te leggen aan de massa, zo zijn nu de juridische analysten van CNN, ABC, CBS, NBC en het in rechtzaken gespecialiseerde kabelka naal 'Court TV' de nieuwste bekende gezichten van Amerika geworden. Bloed Voor wie het nog niet wist: O.J. Simpson (47) is zo'n beetje de Johan Cruyff van Amerika: mis schien wel de 'grootste' atleet die het American football (het gehelmde rugby) ooit heeft voortge bracht. Op 12 juni werden Nicole Simpson en haar minnaar, Ronald Goldman, beestachtig met tal rijke messteken vermoord, gevonden in haar huis. Nicole was al een paar jaar van O.J. gescheiden, maar de verhouding tussen de twee was deson danks nadien een paar keer 'aan en uit' geweest. Spoedig leidde het (bloed)spoor naar de mogelij ke dader: de dichtbij woonachtige O.J. Simpson. Er was onder meer een bebloede handschoen op de plaats van de moord gevonden, terwijl de tweede handschoen van hetzelfde paar bij O.J. op een tuinpad werd aangetroffen. Toen de politie op het punt stond O.J. te arreste ren, begon hij samen met football-makker Al Cowlings aan de fameuze vlucht in suicidale toestand in zijn witte Ford Bronco over de freeways van L.A., gevolgd door een een vloot politiewagens en een vlucht tv-helicopters. Het werd een van de meest dramatische 'live' reporta ges. die miljoenen Amerikanen ooit hebben be leefd. Intussen is multimiljonair O.J. (Orrenthal James, maar iedereen noemt hem 'Odzjee') gevangene nummer 4013970 in de LA County Jail, waar hij in zijn cel van drie bij twee meter de kranten kan lezen die voortdurend de plattegrond afdrukken van zijn kapitale landgoed van waar hij kort na de moord met een limousine naar het vliegveld vertrok voor een vlucht naar Chicago. O.J. ontkent. Hij zou thuis zijn geweest op het -overigens niet precies vaststaande- moment van de dubbele moord. Maar tijdens de gerechte lijke hoorzitting kon de aanklager gemakkelijk grote gaten schieten in zijn alibi. Er zijn geen getuigen van de moord en het moordwapen is nooit gevonden, maar tal van 'omstandigheden' wijzen O.J. als dader aan. Een DNA-test van bloed van een derde, gevonden bij de lijken, heeft dezelfde 'print' als het bloed van O.J. Slechts een op de tweehonderd Amerikanen heeft een iden tieke 'bloedhandtekening'. Verder trof de limousine-chauffeur O.J. niet thuis toen deze naar eigen zeggen wél thuis was en zag hij even later een zwarte man met O.J.'s gestalte het huis binnenglippen. O.J. was ook al een paar keer met de politie in aanraking geweest wegens mishandeling en bedreiging van zijn (ex-)vrouw. En na de moord was hij niet alleen gevlucht, maar had hij ook brieven geschreven met teksten als: 'Ik weet niet hoe ik zo diep ben kunnen zinken'. Verrassingen? De fascinatie van het Amerikaanse publiek met de O.J. Simpson-zaak overstijgt nog die voor andere recente waargebeurde sagen: de hoorzit ting met opperrechter Clarence Thomas en de vrouw die hem van ongewenste sexuele avances betichtte, Anita Hill; de verkrachtingszaak tegen William Kennedy-Smith; het 'penisproces' tegen Lorena Bobitt; de moordzaak tegen de miljo nairszonen Menendez die hun ouders hebben vermoord, de rechtzaken naar aanleiding van de rellen van 1992 in Los Angeles, de Tonya Har ding-Nancy kerrigan-story over de poging een schaatskampioene gewelddadig uit te schakelen voor de Olympische Spelen. Niets lijkt de Amerikaanse bevolking zo te boeien als het stoïcijnse gezicht van O.J.Simpson in de rechtzaal, het wondermooie chique gezicht van een prachtige atletische man, wiens fabelachtige maatschappelijke succes (hij was ook een gevierd tv-sportcommentator en filmacteur) hem niet verhinderde ziekelijk geobsedeerd te blijven door één - ook ontegenzeglijk prachtige en uitdagend ogende - vrouw: Nicole Brown Simpson. foto ap Alleen toen in de rechtzaal de blootliggende ingewanden en luchtpijp van de bijna onthoofde Nicole werden beschreven, huilde O.J. even. Maai of dat was van spijt, van woede, van geschokt heid, bleef een mysterie. Nu rechter Kennedy-Powell het bewijsmateriaal toereikend heeft verklaard voor een strafproces met-jury, kent het O.J.Simpson-verhaal even een zomerpauze. Maar in september zal de echte zaak beginnen en lijken alle records van publieke belangstelling te zullen worden gebroken. Intussen blijven de speculaties gaande over mogelijke dramatische verrassingen in het ko mende proces. Was er misschien toch een mede plichtige? Zal Simpson alsnog bekennen, maai vervolgens ontoerekeningsvatbaarheid inroepet omdat Nicole hem 'gek' heeft gemaakt met provocaties en 'andere liefdes'? De man die zo zijn vrouw vermoordt, krijgt in de VS gemiddeld niet meer dan vier jaar. Komt er een campagne van de verdediging om Nicole postuum als i heks af te schilderen? Ook over de wetenschappelijke facetten van affaire blijven de discussies gieren door de media en door school en kantoor en huiskamer: de voors en tegen's van juryrechtspraak, de vraag of nog twaalf onbevooroordeelde burgers te vinden zul len zijn om in de jury zitting te nemen, de kwestie of de gegroeide praktijk van het toelaten van tv-camera's in de rechtzaal niet moet worden teruggedraaid, de commercialisering van de rechtspraak, de doodstraf, binnenhuwelijks weid, de psychische misvorming die een dweep zieke maatschappij haar atletische afgoden aan doet, de vraag óf alle sénsatie-rond/aandacht- voor deze zaak wel 'een dieptepunt' is... Positief Misschien immers is het allemaal eerder leerzaal» en de publieke betovering verre van ongèzi Misschien léért O.J. Simpson de Amerikaanse bevolking veel over de principes en de streken van de rechtspraak, over de nu zo goed waar te nemen neiging van media om het evenement ze verslaan tevens - wellicht onvermijdelijk - te vervormen, over liefde en geweld, over de com plexiteit van de menselijke geest. En: zal de val van O.J. de Amerikaanse jei voor wie hij een voorbeeld was, cynisch maken of juist het heilzame inzicht bijbrengen dat niemand boven de wet staat? Misschien ook kunnen andere landen leren van dit Simpson-verhaal uit een Amerika dat haai (media-)trends nog altijd pleegt te exporteren naar de rest van de wereld. Alles, ook de O.J.-hysterie, heeft positieve kan ten. Bijvoorbeeld dat daarmee het dal van d! gerechtelijke beschaving in Amerika bereikt e' voorbij zou kunnen zijn. De rolprent immers dis het geldbeluste Hollywood uiteraard ook wed van 'the O.J. Simpson-case' wil maken, is niet meer nodig. Want fascinerender dan de droge televisiebeelden - zonder special effects en zon der dramatische muziek- kan de film nooit worden. Van onze verslaggeve Maastricht - Burgi wil het vrijdag ingc dagen verlengen. H politie en hulpverle Met dit noodbevel ka mensen die niet in wonen zonder opgav nen de stad uitzetten. De burgemeester is o< een verblijfsverbod i basis waarvan ieman gere tijd het verblijf kan worden ontzegd. Ongeveer zestig pol afkomstig uit heel burg, hebben vanaf - gen na de sluiting va parkje in het Maastri deel Wyck 350 dl over de grens gezet, bruikers kwamen v< uit België. Enkelen komstig uit Frankrij land. Hilversum/Rome organisaties moete: saai laten horen d Paulus II op de wer Dit voorstel komt Bilthovense pastor, t voorzitter van de Ac weging, G. Oostvogel. „Op zo'n bijeenkon niet alleen progressi saties als de Acht Me: maar ook orden en c aanwezig zijn. Daa basis aan het wooi aldus Oostvogel. Afgc riep ook Wies Stael-J voorzitter van de katholieken op tot n zet tegen de paus. De conferentie, die d> Naties in septembe organiseren, heeft te plan op te stellen o van de wereldbev staan te brengen. De paus vreest, hee haalde malen uitges de conferentie abort Willemstad - Het kunstmatig strand zijn. Het strand komt o van de St. Annab; kilometer, dat de h Van de totale kost betaald uit voor Cl gelden. Van der V aanleg van het str een vijftal jaren g Het strand wordt t opengesteld. Van c op zich genomen. I kaarten, stoelenve: bied. Tegen de aanleg v De meeste strandei openbare stranden weer een strand bezocht. desinteresse Gemotiveerde a derophalen maakt c slachtoffers in Rue Eerst moordden c Nu het tij gekeerd geslagen omdat z_ bestaande Ruandee een volgende gen slechte raadgevers De internationale hulpkreten van de al aanwezige VN-ti wat er gebeurde, met gevaar voor gevraagd. Het gi.. belangen in Ruanda 'egen de zin in ve hoepen gestuurd geschied. En verwelkomd, relaties met het i iu goede bedoelingen Ue Franse regering terug te trekken i blauwhelmen te ze steeds geen interes: Ue paar Canadese kunnen bij g bescherming oe elkaar be: misdadigers Ondertussen Hutu's. Onde vluchtelingen bijspringen. Is veel gevraagd gin nda van rd. de Frank nu gebrek van d ,_jn komen wordt van u bestrijden Onderdak, De het c om ii

de Stem | 1994 | | pagina 2