'Angst voor kaarten een zegen' Lobbyen dagelijkse kost in Los Angeles Dia SP Uitblinken voor Ruanda of Mexic 4 Stalin was zo slecht nog niet' Technisch directeur FIFA ziet op WK resultaat van aanpassing spelregels Straf Maradona wordt 24 augustus bepaald KORTtf^ Breukii WORLD CUP USA 94 BJ Ruts, Michels, Timmer, Gore en Pfaff actief rond WK sport PRIJSVRAGEN Tony Romi Priem paLj naast Poulniko^ J DE STEM MAANDAG 18 JULI 1994 Los Angeles - Grotere doe len. Vier jaar geleden was dat voorstel het eerste her senspinsel waarmee de we reldvoetbalunie FIFA dacht tot aantrekkelijker voetbal te komen. Vanuit Rio de Janeiro lanceerde FIFA-voorzitter Joao Ha- velange destijds, tijdens carnaval, het plan voetbal wedstrijden in vier moten van 25 minuten te splitsen. De voetbalwereld, conser vatief van aard, lachte om die ingrijpende voorstellen en wees alles wat op rigou reuze veranderingen reso luut af. WorldCup USA 94 Door Henk Mees Vier jaar verder kijken spelers, coaches, scheidsrechters en vooral de FIFA tevreden terug op de minder revolutionaire ver nieuwingen. De terugspeelbal op keepers werd uitgebannen als spelbedervend middel. De vrees voor gele en rode kaarten is zo diep geworteld, dat de aanval lers meer mogelijkheden hebben gekregen. Buitenspelsignalen vormen minder vaak een onder breking van de aanval. Walter Gagg, technisch directeur van de FIFA, kijkt tevreden te rug op het WK in de Verenigde Staten. „De opdracht was ge weld meteen aan te pakken en niet te aarzelen met gele of rode kaarten. Misschien wordt nu soms te snel een kaart getrok ken. Maar het voordeel is in onze ogen veel groter. De angst voor een gele of rode kaart heeft de wedstrijden een veel opener ka rakter gegeven. Het is een zegen voor het voetbal. Aanvallers krijgen nu meer tijd een bal aan te nemen. Ze hoeven niet zo bang meer te zijn door een tack le van achteren te worden ge veld. Het aantal aanslagen op de achillespezen en enkels is hier aanzienlijk lager geweest dan bij vorige WK's. Marco van Basten had hier niet bang hoeven te zijn," zegt Gagg. Handvat Gagg, een 52-jarige Zwitser, is sinds zeven jaar in dienst van de FIFA. Voordien was hij speler en jeugdtrainer bij Xamax Neucha- tel en technisch directeur van de Zwitserse voetbalbond. Daarna strikte de FIFA hem. Vanuit Zü- rich coördineert Gagg het tech nisch beleid van de wereldvoet balbond. Jarenlang waren de spelregels het privilege van een college bejaarde officials, waarin Als het aan Michel Platini wordt iedere grove actie, waar ook op het veld, niet alleen met een rode kaart maar ook een strafschop bestraft. F0T0 AP de vier Britse bonden nu nog een zwaar wegende stem hebben. Sinds enkele jaren worden de spelregels ook gehanteerd als handvat om verveling en geweld op het voetbalveld te bestrijden. „Aanpassingen van de spelregels blijken veel effectiever dan zo maar opdrachten verstrekken aan de scheidsrechters om stren ger te fluiten. Zonder uniforme regels is het veel moeilijker de verloedering tegen te gaan dan met wijzigingen van de regels. De finale van het WK van 1990 tussen Duitsland en Argentinië is bepalend geweest om daad werkelijk actie te ondernemen," vertelt Gagg. De WK-finale werd destijds ten gunste van Duitsland beslist door een dubieuze strafschop van de Mexicaanse scheidsrech ter Codesal. Hij besloot daags daana meteen te stoppen. Argen tinië voelde zich al benadeeld, omdat vier spelers wegens schor singen niet konden spelen. Mede daarom gold voor het WK van 1994 de regel dat gele kaarten uit de groepswedstrijden werden geschrapt. Uit het WK trok de FIFA de conclusie dat de arbi trage naar een hoger peil moest en spelbederf en geweld moesten worden beteugeld. „Bij het WK van 1990 kon het nog voorkomen dat de eerste verlenging in de halve finale tus sen Italië en Argentinië 23 minu ten duurde, omdat de Franse scheidsrechter Vautrot per onge luk zijn stopwatch had stilgezet. Niemand gaf hem een seintje wanneer hij moest stoppen. Daarover zijn nu goede afspra ken gemaakt met de reserve- scheidsrechter," zegt Gagg. Doelpunt Brazilië „Over de scheidsrechters zijn we zeer tevreden. We hebben een slechte 'dag gehad, zwarte dins dag in de tweede ronde. Met Brizio uit Mexico bij Nigeria- Italië en Al Sharif uit Syrië bij Mexico-Bulgarije. Dat waren dieptepunten. In het algemeen zijn we verder tevreden. Beslis singen blijven toch altijd discus sies uitlokken. Zo vond ik dat het tweede doelpunt van Brazilië tegen Nederland wegens hinder lijk buitenspel van Romario nooit had mogen worden goed gekeurd," stelt de Belgische oud- scheidsrechter Alexis Ponnet, die lid is van de scheidsrechters- commissie. Gagg is het met Ponnet roerend eens over de omstreden Brazili aanse treffer. „In de technische groep van trainers, die het WK analyseren, zijn we het er abso luut over eens dat Romario strafbaar buitenspel stond. Hij oefende zoveel invloed uit in die spelfase, dat voor buitenspel ge floten had moeten worden. De buitenspelregel blijft door de ve le interpretatiemogelijkheden de moeilijkste regel. Hier hebben we erop gehamerd bij twijfel en bij passief buitenspel niet meer te vlaggen, zoals vroeger uit voorzichtigheid meestal gebeur de. Dat heeft tot enkele discuta bele doelpunten geleid, maar ook de wedstrijden boeiender ge maakt. In 1991 hebben we wel eens een test gedaan met een lijn ter hoogte van het strafschopge bied als zone waarin alleen nog buitenspel werd bestraft. Dat werkte averechts. Elke ploeg hield een of twee mensen achter in, die mochten de eigen helft niet verlaten. Dat was niet de opzet van de proef." Vanuit de groep technische waarnemers, onder leiding van Gagg, werd ook de elleboogstoot van de Italiaan Tassotti gesigna leerd. Een Zuidamerikaanse rap porteur kaartte het incident aan. „Als technische groep hebben wij ook een taak daarin," vindt Gagg. „Wanneer wij vonden dat een gele of rode kaart een te lichte of te zware straf was, meldden wij dat. De rode kaart, die de Zweed Thern tegen Brazi lië kreeg, vond ik te zwaar. Niet dat wij zo'n straf dan kunnen terugdraaien, maar bij de straf oplegging wordt er wel rekening mee gehouden." Voor de revisie van het spel heeft de FIFA een speciale commissie, Task Force 2000 geheten, waarin bij toerbeurt voetballers, trai ners en scheidsrechters hun zeg je kunnen doen over noodzake lijke aanpassingen. Ook Ruud Gullit maakte al deel uit van die 'denktank', net als onder ande ren Jorginho, Michel Platini, Ru- di Voller en de Braziliaanse coach Carlos Alberto Parreira. Gagg: „Misschien dat we Johan Cruijff eens moeten vragen. Hij heeft nu weer aanmerkingen ge had op de bal, hoewel die juist op ons verzoek kleiner maar ook sneller is gemaakt. Allemaal kleine middelen om het spekta kel te verhogen. Ruud Gullit heeft in de commissie vooral aandacht gevraagd voor de tack les van achteren en gewezen op de manier waarop scheidsrech ters zouden moeten lopen om dat beter in de gaten te kunnen houden. Met zulke opmerkingen houden we rekening wanneer we de scheidsrechters intensief klaar stomen voor het WK, zoals in februari in Dallas is gebeurd." Terugspeelbal Het verbod op de terugspeelbal was de eerste ingreep in de spel regels die effect had. Gagg: „Dat voorstel kwam van Daniel Jean- dupeux, een Zwitser, die in Frankrijk trainer is. Samen met zijn keeper had Jeandupeux stu die gemaakt van het aantal mi nuten dat per wedstrijd verloren ging, doordat de bal na een te rugspeelbal te lang in handen van de keeper bleef. Die studie was zo gefundeerd, dat we kort daarna de regels hebben aange past. Nu kun je zien dat de wedstrijden op dit WK gemid deld zes tot acht minuten meer effectieve speeltijd hebben opge leverd dan op het WK van vier jaar geleden in Italië." Lennart Johansson, de voorzitter van de Europese voetbalunie UEFA, wil de terugspeelbal nog verder aan banden leggen. Gagg: „Op voorstel van Johansson staat nu ter discussie ook terugs pelen met borst of hoofd te ver bieden. Ook daar zitten elemen ten in die overbodig zijn in het voetbal en dus verboden kunnen worden, omdat ze spelbedervend zijn." In petto De FIFA heeft nog meer in petto. „Op het volgende WK zal vrijwel zeker bij verlengingen de sudden death worden toegepast. Zo gauw een doelpunt valt, is de verlenging afgelopen. Op het EK van 1996 in Engeland is dat al het geval. Bij experimenten heb ben we tot nu toe wel gemerkt dat de scheidsrechters dan min der snel voor een strafschop flui ten. Omdat zo'n strafschop in de verlenging meteen het einde van de wedstrijd kan betekenen en dus een beslissend karakter heeft," stelt Gagg. Op komst is ook het vervangen van de inworp door een intrap. Op jeugdwereldkampioenschap pen in Japan en Nigeria zal al worden proef gedraaid. Ook in de tweede divisies van België en Hongarije wordt in het nieuwe seizoen met die wijzigging geëx perimenteerd. Gagg: „Eigenlijk is het een heel logische verande ring. Voetbal is toch geen hand bal of volleybal. Waarom hand haaf je nog een inworp, wanneer een intrap vanaf de zijlijn, zon der het gevaar buitenspel te ko men, meer spektakel biedt." Rood en strafschop De vooralsnog meest spectacu laire wijziging waarop de FIFA nog broedt, is een voorstel van Michel Platini. Gagg: „Als het aan Platini ligt, wordt aan elke agressieve daad over het hele veld, waarvoor een rode kaart geldt, tevens een strafschop ver bonden. Platini denkt dat het aantal tackles en elleboogstoten dan nog verder afneemt. Dan zou Brazilië bijvoorbeeld tegen de Verenigde Staten na die elle boogstoot van Leonardo niet al leen met een rode kaart zijn bestraft, maar had het aan de andere kant van het veld ook nog een strafschop tegen gekre gen. Dat soort voorstellen liggen er nog, maar eerst gaan we nu analyseren welke maatregelen na dit WK verder noodzakelijk zijn." Door Henk Mees Los Angeles - Lobbyen. Ziel tjes winnen, in de gunst zien te raken, een mooi baantje proberen te versieren. Waar kan dat beter dan in de lobby van een hotel? Zeker bij grote evenementen als een WK voetbal is de hal het trefpunt om te lobbyen. In de lobby van het statige hotel Ritz-Carlton van Pasadena, het onderkomen van de wereldvoet balbond FIFA tijdens de laatste dagen van het WK, loopt ook Jacques Ruts rond, met echtge note. Op uitnodiging van de KN VB, als dank voor zijn formatie werkzaamheden bij de vorming van het huidige sectiebestuur Betaald Voetbal, was hij eerder enkele weken in Orlando, totdat Ruts .door penningmeester Aal- bers werd weggekeken. In Los Angeles is de voormalige voorzitter van PSV terug. „Ik was eens bij PSV in Eindhoven, toen meneer Ruts mij zei dat hij wel interesse had in een functie als commissielid van de FIFA. Wanneer was dat ook al weer? Vorig jaar, nee, in april. Voor een lunch tussen de middag, ja. Toen heeft meneer Ruts mij dat gezegd," vertelt Sepp Blatter, de secretaris-generaal van de FIFA. „Ik heb hem toen gezegd dat commissieleden moeten worden voorgedragen door hun nationa le voetbalbond, in dit geval dus door de KNVB. Daarna heb ik er niets meer over gehoord. Blatter dribbelt verder door de gangen, Ruts zoekt naar andere bekende gezichten. Rinus Mi chels is er ook, met echtgenote Jean-Marie Pfaff was tijdens het WK'94 in Hollywood druk aan het lobbyen voor zijn film 'A hero from zero'. Acht jaar geleden werd zijn optreden tijdens het WK in Mexico vanwege zijn knappe keeperswerk en zijn uitstraling geëerd met de bijnaam 'El Simpatico'. foto archief de stem Will en hun maatje Gerrit van der Valk (in shorts). Michels is een van de weinige Nederlan ders, die in de FIFA-registers als commissielid voorkomt. Net als Kees Rijvers staat hij als tech nisch expert te boek. Verder hebben alleen in de onbeduiden de takkken Tom van der Hulst (zaalvoetbal), Joop Janssens (vrouwenvoetbal) en Jan Huij- bregts (administratieve zaken) een taak als commissielid. Inci denteel is bovendien vorig jaar Ruud Gullit nog even actief ge weest als lid van denktank 'Task Force 2000', het orgaan dat ij vert voor spelverbeteringen. Voor de 23 bestuursfuncties van de FIFA komt al tientallen jaren geen Nederlander meer in aan merking. Zo'n bestuurslid wordt in de watten gelegd, zoals het protocol duidelijk maakt. Van de hoogste orde zijn FIFA-voorzit- ter Havelange, eerste vice-voor- zitter Canedo, Sepp Blatter, Alan Rothenberg, de Ameri kaanse WK-organisator, en voorzitter Juan-Antonio Sama ranch van het Internationaal Olympisch Comité. Overal waar het vijftal opdook, moest een limousine beschikbaar staan, een luxueuze hotelsuite, een 'ambas sadeur' voor hun gezelschap en bij de eerste gang naar een van de negen WK-steden was de plaatselijk organisatie verplicht twee cadeaus te schenken, eentje ter waarde van 300 dollar plus een van 100 tot 125 dollar. Pas op de derde rang is de eerste Nederlander ingeschaald: KN- VB-voorzitter Jeu Sprengers. Voor hem geen auto, slechts een standaard-hotelkamer en de twee cadeautjes hoefden maar zeventig en dertig dollar te kos ten. Sprengers moest zelf de weg vinden in de Verenige Staten, voor begeleidend gezelschap kwam hij volgens het protocol niet in aanmerking. Van nog lager allooi, in de vijfde catego rie, wordt KNVB-directeur Har ry Been beschouwd. Hij kreeg alleen een hotelkamer aangebo den, met een welkomstfolder als verrassingsgeschenk. Niet alleen de bobo's worden in hotel Ritz-Carlton verwend. Ook de scheidsrechters en grensrech ters huizen er. Grensrechter Yousif Al-Ghattan uit Bahrein is nog niet naar huis gestuurd. „Ik ben blij met mijn beslissing. Ver der mag ik van de FIFA geen commentaar geven," zegt hij over zijn waarneming bij Roma- rio's buitenspelsituatie vooraf aan de tweede Braziliaanse goal tegen Nederland. Al-Ghattan Los Angeles (dpa/anp) - De tuchtcommissie van de FIFs bepaalt op 24 augustus de strafmaat voor Diego Marado- De Argentijn werd tijdens het WK voetbal in de Verenigde Staten betrapt op doping. In zijn urine werden sporen ge vonden van het verboden mid del efedrine. De Argentijnse bond trok de 33-jarige ster speler daarna terug uit het toernooi. De FIFA heeft al laten weten dat bij de vaststelling van de straf rekening zal worden ge houden met de prachtige staat van dienst van Maradona en diens privé-omstandigheden. Ook de tijdige, disciplinaire maatregel van de Argentijnse bond wordt in de besluitvor- ming meegenomen. Over de toekomstplannen van Maradona bestaat onzeker- heid. Na zijn verbanning bij het WK zei 'Pluisje' dat hij onder geen voorwaarde zijn loopbaan op deze smadelijke manier wilde beëindigen. Bij zijn terugkeer in Argentinië liet de ontmaskerde vedette zich echter negatief uit. „Ik wil niets meer met het voetbal te maken hebben," sprak hij resoluut. WorldCup USA 94 Blinda: geen commentaar Abdellah Blinda, bondscoach van het in de eerste ronde uitgeschakelde Marokko, ontloopt in zijn vaderland de pers. Blinda brengt het grootste deel van zijn tijd door achter de muren van een privé-tennisclub. Commentaar op de uitschakeling weigert hij te geven. Een reactie op de berg kritiek die er op zijn functioneren is geuit geeft hij evenmin. In Thailand blijven de scholen vandaag dicht. Leraren en leerlingen werden daarmee in staat gesteld de WK-finale, die midden in de nacht lokale tijd werd uitgezonden, rustig te volgen. „De afgelopen weken zijn er te veel lessen geweest waarbij leerlingen in slaap vielen, of leraren helemaal niet meer wisten waarmee ze bezig waren," aldus een woord voerder van het ministerie van onderwijs. De Amerikaanse voetbalbond heeft de eerste sponsors voor een nieuwe profliga binnen. Nike en Mitre meldden zich aan om kleding en ballen te leveren. Nu de clubs, spelers en investeer ders nog. „Maar het gaat als een sneltrein lopen," aldus optimist Alan Rothenberg, voorzitter van zowel het WK-organisatieco- mité als de landelijke voetbalbond. Je koopt een duur vliegticket zet een oranje petje op en noemt je een voetbalfan. Maar dan val je toch echt in het niet bij die ene Braziliaan, die op zijn groen-geel-blauwe motor de afgelo pen 53 dagen 25.000 kilometer reed om zijn favorieten naar en in de Verenigde Staten te volgen. Japan wU voor het WK van 2002, waarvoor het land zich kandidaat heeft gesteld, vijftien nieuwe voetbalstadions met ieder een toeschouwerscapaciteit tussen de 50.000 en 70J zitplaatsen. WorldCup USA 94 DE STEM Los Angeles (anp) - Romario gaf zijn geldprijs aan eel campagne tegen honger in vaderland Brazilië, Baggio koor voor de noodlijdende kinderen in het door oorlog geteisterd Ruanda. De beste voetballers van de wereldtitelstrijd mochteij van een handelaar in plastic geld een goed doel steunen. lacht daarbij vriendelijk zijn tanden bloot. Bill Clinton In Los Angeles, vooral dan Hol lywood en Beverly Hills, wemelt het van de hotels en restaurants waar de jetset zich thuis voelt. De Belg Eddy Kerkhofs, afkom stig uit Lanaken, zegt het beste restaurant van Beverly Hills te runnen: Le Dome. Op vrijdaga vond prikt Philips-baas Timmer een vorkje in Le Dome. Ook voor Philips, een van de hoofdspon sors van het WK, is het even tijd om goede zakenrelaties van dienst te zijn. Eigenaar Kerkhofs van Le Dome pronkt met gasten als Julio Iglesias, die dit weekeinde op trad in Beverly Hills, en Bill Clinton, maar gruwelt van de veiligheidsmaatregelen die bij een etentie van de Amerikaanse president vereist zijn. Een dag later wordt dat duidelijk, wan neer de stroom bezoekers in de Rose Bowl bij Zweden-Bulgarije een kwartier lang stagneert, om dat vice-president Al Gore met een peloton lijfwachten naar de ereloge moet worden geleid. Rond Jean-Marie Pfaff is het aanzienlijk rustiger. De ex-doel- man van België presenteert zich in Hollywood als toekomstige filmster. Joe Schotte, de zoon van ex-wielerploegleider Briek Schotte, kondigt zichzelf aan als producent van de film. 'A hero from zero' moet de titel worden. Dezelfde Belgische journalisten, die Pfaff jarenlang hebben ver afgood, blijven nu vrijwel mas saal weg. De titel voor de tweede film hebben ze al klaar: 'From hero to zero'. Jean-Marie zal nog veel moeten lobbyen. Het streven was nobel, ware het niet dat sponsor Mastercard zo verschrikkelijk te koop liep met zijn goedheid. In persberichten bijvoorbeeld: „Toen doelman Pat Bonner met een fraaie duik een schot van Noorwegens Mykland stopte, mocht Ierland naar de tweede ronde. Gelijktijdig hielp Bonner de nood in de Derde Wereld lenigen." Ook de bekendmaking van het FIFA-sterrenteam in het Ritz- Carlton hotel, met daaraan ver bonden de nodige cheques voor de armen, was ter meerdere eer en glorie van de sponsor. Loka- tie: het Ritz-Carlton hotel in Pasadena, waarschijnlijk de meest decadente plaats in de omgeving. De beste speler van elke wed strijd mocht duizend dollar in de eerste ronde of, in de latere fases, 2500 dollar spenderen. De uitverkorenen voor het sterren team, opgesteld door specialisten onder wie Pele en Bobby Charl- Lotto 28: 9 - 14 - 18 - 28 - 33 - 39. Reservegetal: 37. Cijferspel: 571757. Belgische lotto: 3-8-10-14-25-41. Reservegetal: 15. Joker: 9462373. Duitse lotto: 2 - 15 - 22 - 24 Reservegetal: 14. Supergetal: 0. Spie) 77:6400132. Super 6:067521. Moskou (rtr) - Relletjes voor het WK, ruzie tijdens he' WK. En het bleef nog lang onrustig in Rusland. Veel Russische voetballers za gen er eigenlijk geen heil in onder leiding van bondscoach Sadyrin naar de Verenigde Staten af te reizen. Toen de bond hen niet tegemoet kwam, meldde het merendeel zich op hangende pootjes terug in het trainingskamp. „Maar de sfeer was toen al verspest," sprak assistent- bondscoach Semin na terug keer in zijn vaderland. De na tionale ploeg stelde in Ameri ka zwaar teleur. Na nederla gen tegen Brazilië (2-0) en Zweden (3-1) werden alleen tegen Kameroen de kwalitei ten getoond met een 6-1-zege. „We zijn met 22 spelers op stap gegaan. Niet met een team," Waagde Semin. „Toen we tegen Zweden met 1-0 voorkwamen, stond er maar één reserve te juichen. De i keek chagrijnig. En toen Sa-1 Ienko historie schreef door er vijf te scoren tegen Kameroen, treurde de rest. Ook de Russische sportpers] had zich geërgerd aan de in stelling van de spelers. Een passage: „Dit team heeft geluk dat de tijden van Josef Stalin voorbij zijn. Bondscoach Sa-1 dyrin zou anders van de bodem verdwijnen en Joeraft I Ratsjenko en Gorloekovffi I hadden kunnen gaan 'ijsbal-1 len' in Siberië. En al die ande- ren zouden uit de communisti sche partij worden gegooid en tevens verplicht worden "P het allerlaagste niveau verder te voetballen." De schrijve' besloot het relaas met: genlijk was die Stalin slecht nog niet..." ton en omwille van weer commercie twee dagen voor d finale geopenbaard, konden nti eens 3000 dollar de man scheil ken. En het kinderfonds Unicf kreeg 10.000 dollar. Wat vertegenwoordiger deed opmsi ken: „Daarmee kunnen we del zend kinderen inenten. Mil schien zijn onder hen de voetbsl kampioenen van de toekomst.' De Duitse voetbalbond stichtl al tijdens het WK van 1986 1 Mexico een weeshuis in QuertT taro. Jürgen Klinsmann, tv.d voudig 'man of the matcl| schonk zijn prijzen aan dat dot „Ik bezocht het weeshuis in dl cember met Lothar Matthaus er Bodo Hlgner. Het liet grote ii| druk achter. Ik zal nooit de oge van zeventig kinderen vergetl die oplichtten toen we ze cil deautjes gaven voor Kerstmi! Het was onze bedoeling meerj Mexico achter te laten dan i herinnering aan onze doelpirl ten." Montpellier - TVM-p der Cees Priem en Ro meling zijn gisteravoi de wedstrijdjury uit gezet. pie verregaande beslissi genomen, nadat een commissaris, die vanaf zicht houdt op geloste had gerapporteerd dat c uit Nij verdal tot drie langdurig aan de auto sportdirecteur had Montpellier - Het vooravond van de negentien renners, o| mey en Voskamp, drl de koers werd gezetf inspanningen van da standsvermogen gesll aanvallen van diarre^ Vele renners konden afgelopen weekeinde il van 35 tot veertig grl slapen. Hun kamers ll na's, het lawaai op st| in de drukkende war: de kleine uurtjes aaii vielen er tientallen sla onder wie de vedetten J minger en Gianni Bug Dooie mussen Zaterdag, stapte de van de hoogtestages, I minger, in het gehuJ Gérard in de Tarn na meter van zijn fiets.| dween schielijk uit nadat hij op ëen vil waar een wat hinderlijl woei, tot drie keer tij uit de wielen werd gen Hoogtestages zullen vd wel niet meer gehoude Ze zijn kostbaar, tijcf ze brengen niets op. in deze Tour op de J wordt afgegaan. Het zijn, maar alle rennel op grote hoogte, in verf landen hebbèh voorn ziek, hebben de TouiJ verlaten of rijden, voq ze nog aanwezig zijn mussen rond. Dramatisch De opgave van Ron een dramatisch momd zovele sinds 1903 zl kend. Uitgeputte, uitf zieke, leeg gereden en vergiftigde slachtofi] zwaarste sportieve ning, die de menshej Van onze verslaggev Montpellier VlaJ nikov zal volgend voor de TVM-ploe| Priem rijden, 29-jarige Oekraïner] jawoord had gegeven Afgelopen weekeind onverwacht een kink De Duitse Telekoq Walter Godefroot ner, die momenteel I van het Italiaanse f mille meer. Bovej Poulnikov de verz hij zijn persoonlijk een soigneur mee ml „Over het geld wl nog wel te praten I dus een teleurgesl „maar over de andq den absoluut niet.] nen we niet aan. overtuigd dat alles J de papierwinkel nJ heel jammer dat H Hoewel ik nu tocl| kingen heb gekre met een renner, i blijkbaar niets waa ook niet echt pretti] Van onze verslaggs Montpellier H ON CE-ploegleidJ kans meer maaktf door in de rit naq Samen met Bjarne initiatief voor de fierste overwinning "Het was jammer] afloop. „Hij stak klassering kregen L ik in de laatste weg eukink hoopt inj je een superdag zJ dat geval alles 1 voorsprong aan da want anders kan i

de Stem | 1994 | | pagina 12