DE STEM ierde wereldtitel Brazilië Kater voor Hristo Stoitsjkov Q FIT MOTORVERHUUR Machteloze Italianen capituleren pas na strafschoppen Een treurig einde voor Franco Baresi micra breda leendert v.d. born sunny 3-, 4-, 5-drs r primera 4- benzine 5-deurs OP TV EK DE VERSCHILLEN Toer- en choppermodellen bij tigchelaar Breda Tel.: 076-281 WorldCup USA 94 Bulgaarse vedette kan niet scoren in kleine finale tegen Zweden (0-4) B IN CIJFERS C 'n Questie van Kwaliteit Als er aan uw auto iets versleten is, monteren wij de beste merken vervangingsonderdelen, gegarandeerd goed, vlug en voordelig QUALITY KOOP MET ZEKERHEID Met v.d. Born valt te praten \NDAG 18 JULI 1994 A9 Nijmeegse Vierdaagse, komt 2 pen onderzoek van de Hartstich- lie van de deelnemers ouder dan let van een aantal Nederlandse prlement. ?rnacht bvering van een Grand Café-tour Ide relatie Nederland-Duitsland. I uitzending komt vanuit een café (ede - is die dagelijkse realiteit, pngt onder anderen Bert Tigche- VoS-journaal en NCRV-radio in Imputer'. Een nieuw fenomeen in ld aan wordt verdiend. Hoe werkt pmvang? Voorts aandacht voor de Weggen als minister van Verkeer |ikt met haar terug op de hoogte- ninisterschap. ronden brengt RTL4 de mini-serie wee boeken van bestseller-auteur e Gelinas als gravin Centaine de poofdrol weggelegd voor Derek de Daarnaast doen bekende acteurs ton van Sean), Ernest Borgnine en [keer bij David Letterman te gast: rt, supermodel Cindy Crawford en fee speelfilm uit 1939 (zwart-wit). lofdrollen: Carole Lombard, Cary gevoelige man wordt verliefd op een ■Hij onderschat echter de hardnek- |tige echtgenote, die vastbesloten is i handen te krijgen. Wilderness Family Amerikaanse [ank Zuniga. Hoofdrollen: Robert F. en Heather Rattray. De Robinsons jende winter hun verblijf in de Rocky |elfs een aanvaring met een roedel een welriekend stinkdier en twee bp andere gedachten brengen. Maar longontsteking oploopt? |anse speelfilm uit 1940 (zwart-wit). rollen: Irene Dunne, Cary Grant en keert zeven jaar nadat haar schip ■e bewoonde wereld. Haar man is jibeert haar bestaan voor zijn nieuwe Ie vrouw heeft zelf echter ook zo haar Ipe bink een hoofrol speelt die haér I gehouden. se speelfilm uit 1991. Regie: Martin ristopher Reeve, Marg Helgenberger borge Westfield en zijn vrouw Crista Ik. Hij is bovendien een succesvol pgewijde moeder voor Jennie, haar pelijk. Wanneer Jenni'e door verdrin- |is Crista aanvankelijk ontroostbaar, f geloven dat zij in contact kan treden leorge staat zeer skeptisch tegenover [hulp in van de excentrieke psychiater 15-22.00) baterdag Vertikaal: 1. Een hak zetten; 2. pleister werker; 3. plas; 5. scholen complexen; 6. houwdegen; 7. telelens; 9. samenloop; 12. bendevorming; 18. rotten; 19. tuiten. 'SING japuo wejs gi .'sjqaaj ayapeiqaG g 'Beez do apuosjipaj i luappiw U8>||0/w g :sep g 'sik1! ieuj uga jeeq :uaAoqs}ipaj z luaAoqs>|U!| 'l Sport Los Angeles - Met een eerbetoon aan de overleden autocoureur Aerton Senna vierden de voet ballers van Brazilië gisteren in Los Angels hun vierde wereldti tel. De beslissing viel pas vanaf de strafschopstip na 120 minuten machteloos voetbal in de WK-fi- nale tegen Italië; (0-0). Op de rouw om Senna, enkele maanden geleden verongelukt, volgde gisteren de jubel rond de nationale voetbalploeg van de Zuidamerikanen. Aan drie rake strafschoppen had Brazilië in de epiloog voldoende. Romario deelde met Branco en Dunga mee in de eer en onderstreep te dat hij inmiddels een veelvoud waard is van de kleine 8 miljoen waarvoor PSV hem vorig jaar aan Barcelona afstond. Romario stuitte gisteren tijdens de eer ste 90 minuten en 30 minuten verlenging herhaaldelijk op Italië's Paolo Maldini en de uitgestoken benen van ingevallen Apolloni. In de verdediging bleken de Azzurri op nieuw ijskoude grootmeesters. Vanaf de strafschopstip verspeelden ze hun kan sen. Uitgerekend de routiniers Baresi en Massaro, beiden als wisselspelers bij het WK-succes van 1982 betrokken, ver zaakten. De knock out viel door een mis ser van Roberto Baggio, Italië's topsco rer op het WK, die aan het eind van de lijdensweg kennelijk alle coördinatie uit zijn tere spieren kwijt was en wild over knalde. Alleen Albertini en Evani vol brachtten hun taak voor de Italiaanse ploeg in de eerste strafschoppenserie van een WK-finale na 64 jaar. Aan Bra-, ziliaanse kant zag Marcio Santos zijn strafschop gestopt door Paghuca. Met Brazilië heeft de meeste stabiele ploeg van het WK de wereldtitel vero verd. De Zuidamerikanen verspeelden slechts een punt, tegen Zweden (1-1), in een fase dat hun kwalificatie voor de tweede ronde al vaststond. Met de vier de wereldtitel, na de vierde finale met eet verlenging, brak Brazilië de ban van 24jaar. Destijds veroverde het met Pele, Jairzinho, Gerson en Tostao als uitblin kers de wereldbeker in Mexico, met 4-1 ten koste van Italië. Van het Braziliaanse 'Jogo Boni to' Iprachtige spel) was bij de wereldtitel strijd in de Verenigde staten maar bij vlagen sprake, meestal alleen wanneer Romario op drift raakte. In de draak vas een finale tegen Italië stuitte de spits van Barcelona herhaaldelijk op de Itali aanse muur. Van zijn blessure, zaterdag nog met ijs vertroeteld terwijl de rest moest trainen, had hij geen last. Maar het zogeheten en hooggeprezen samba-voetbal van de Brazilianen vol trok zich gisteren met de snelheid van een zandloper. De Italianen loerden slechts op uitbraken, wat met Roberto Baggio uiteindelijk ook nutteloos bleek, De Italiaanse verdediger Benarrivo (3) in duel met de Braziliaan Jorginho, omdat de Italiaanse topscorer gaande weg zoveel last kreeg van blessures die hem hebben gesloopt. Voor de rust waren twee vrije schoppen van Branco en een mislukte kopbal van Romario de voornaamste wapenfeiten in de schermutselingen. Italië kon daar slechts een uitbraak van Massaro tegen over stellen. Na een pass van Baresi strandde de spits, die noch bij Milan noch in de nationale ploeg een vaste plaats heeft, op doelman Taffarel. Taffarels Italiaanse collega Pagliuca kreeg meer te verwerken. Branco mocht hem in de eerste helft twee keer met een vrije schop, telkens met effect geladen, op de korrel nemen. Het eerste projectiel leidde tot een kans in de rebound, die WorldCup USA 94 Door Henk Mees door Mazinho werd verprutst, toen hij bij een voorzet-poging over de bal maai de. De beste Braziliaanse kans in de eer ste 90 minuten was niet aan Romario be steed. In vrijwel identieke positie was zijn kopbal in de halve finale tegen Zwe den wel raak, het knikje in de dertiende minuut na een voorzet van Dunga was veel te tam. Nog minder vertier bood een tijdlang de tweede helft. Alleen wanneer Romario in stelling kon worden gebracht, vlam den de Braziliaanse motoren. Het voor zichtige getik leidde maar sporadisch tot balbezit voor Romario. In de 20e minuut sloeg de Italiaanse verdediging eventjes alarm na een duet tussen Romario en Bebeto. Schrik kreeg de Italiaanse aan hang in de Rose Bowl van Pasadena toen doelman Pagliuca in de 30e minuut van de tweede helft misgreep na een schot van Mauro Silva. De bewaker van Ro berto Baggio kreeg een vrij uitzicht op het Italiaanse doel, na een eindeloos lij kende Braziliaanse combinatie. Op de knal van Mauro Silva reageerde Pagliu ca even onhandig als Pat Bonner in het Ierse doel na een schot van Wim Jonk in FOTO EPA de tweede ronde. Italië bleef dankzij de medewerking van de paal van averij ge vrijwaard, maar kreeg evenmin moed. Ook Roberto Baggio, Italië's sluwe gauwdief in benarde momenten tijdens het WK, kon de patstelling niet doorbre ken. Acht minuten voor het einde van de normale speeltijd kreeg Baggio een kansje, maar miste zijn schot de zuiver heid die bij zijn reputatie past. Ook in het naspel was Brazilië het meest aan bod. Maar Romario lag uit balans toen invaller Cafu (al in de eerste helft ingezet voor Jorginho) hem in kansrijke positie bereikte. Uiteindelijk had Brazi lië toch het laatste woord omdat de Ita liaanse zenuwen het op de strafschop stip begaven. Los Angeles - Wanhopig be groef Hristo Stoitsjkov zijn gezicht in het Kentucky-gras ran de Rose Bowl in Los An geles. De Bulgaarse vedette had een schitterende kans ge mist om afstand te nemen van de concurrentie in de strijd om de 'gouden bal', de prijs voor de beste prijsschutter van het WK. De 4-0-neder- laag tegen Zweden in de klei ne finale deed pijn, maar lang niet zoveel als het verspelen van persoonlijke roem. Stoitsjkov verloor elk duel met Thomas Ravelli, die in het Zweedse doel gevoel voor show combineert met vakmanschap. „Hij is een uitstekende doel man, moest de Bulgaar na zeven mislukte pogingen toegeven. „Maar het was niet alleen een duel tussen ons twee." Bulgarije mag dan veruit de bes te prestatie in zijn WK-geschie- denis hebben geleverd, toch stapt Stoitsjkov gefrustreerd in het vliegtuig naar Brazilië. Daar gaat hij vakantie vieren bij zijn vriend Romario. Het tweetal vormde samen met Roberto Bag gio de grote drie van het WK. Slechts twee van hen konden in de finale staan. Stoitsjkov moest genoegen nemen met het duel om orons en zelfs dat metaal werd hem door de enthousiaste Zwe den onthouden. •>et als zijn maatje Romario on derging Stoitsjkov in het natio- hrie team een opmerkelijke ge daantewisseling. Na een misluk te WK-opening (0-3 tegen Nige- WorldCup USA 94 DoorBertWillemsen ria) bekritiseerde coach Dimitar Penev in het openbaar de aanval lers Stoitsjkov en Kostadinov. Bij het horen van zo'n vermaning pleegt de wispelturige vedette het hoofd in de wind te gooien. Maar coach Penev wist bij Stoitsjkov de gevoelige snaar te raken. De sterspeler kon zijn gang gaan, zo lang hij maar goed speelde. En dat deed hij. De ge vreesde schutter nam de Bul gaarse ploeg aan de hand en bracht ze met minimaal één doel punt per wedstrijd naar de halve finale. Maar na de sensationele overwinning op Duitsland ging het mis. De Bulgaren gaven de voorkeur aan de bar boven het trainingsveld. De gemakzucht bleef niet zonder gevolgen. Ro berto Baggio versloeg Stoitsjkov, lees Italië klopte Bulgarije in de halve finale. Brons of blik, het interesseerde de Bulgaren geen moer meer. De gouden droom was vervlogen. Alleen een individuele hoofdprijs De Zweden Tomas Brolin, Henryk Larsson, Thomas Ravelli en Kennet Andersson (van links naar rechtsvieren feest nadat zij de bronzen medaille hebben veroverd. foto epa voor Stoitsjkov kon de vermoeide ledematen nog in beweging krij gen. Hristo deelde de eerste plaats op de topscorerslijst met de Rus Salenko: zes keer scoor den ze zelf, eenmaal fungeerden ze als aangever. Daar moest voor de Bulgaar nog minstens één doelpunt bij komen. „De ploeg heeft in dienst van Stoitsjkov ge speeld," zei Penev na de wed strijd. Het mocht niet baten. In precies 39 minuten kopten en schoten Brolin, Mild, Larsson en Kennet Andersson alle Bulgaarse illusies aan flarden (4-0). Vooral de tref fer van Henryk Larsson mocht er zijn. De Feyenoorder verdiende er de onderscheiding 'man van de wedstrijd' mee. De Zweden speelden de Bulgaren van de mat. De kleine Tomas Brolin liet zien waarom hij in het wereldelftal is gekozen en de grote Klas In- gesson deed dingen waar hij af gelopen seizoen bij PSV alleen maar van gedroomd heeft. Maar voor alles leefde Zweden van zijn homogeniteit. Het brons betekende een onver wachte beloning. „Ik sla deze prestatie hoger aan dan de twee de plaats, die Zweden in 1958 in eigen land behaalde," zei de Zweedse coach Tommy Svens- son. „We hebben de vruchten ge plukt van een heel goede voorbe reiding, die meer dan een half jaar duurde." Met tranen in de ogen omarmde de man achter het Zweedse suc ces in de gang voor de kleedka mer zijn 80-jarige vader Stig. „Dat was een heel emotioneel moment. Mijn vader heeft zijn hele leven aan het Zweedse voet bal besteed. We hebben geen woord gesproken. Dat was niet nodig om elkaar te begrijpen." Los Angeles, Rose Bowl, om derde plaats. ZWEDEN - BULGARIJE 4-0 (4- 0). 8. Brolin 1-0, 31, Mild 2-0, 37. Larsson 3-0, 40. Kennet Anders son 4-0. Scheidsrechter: Bujsaim (VAE). Toeschouwers: 90.000 Ge le kaart: Kennet Andersson (Zwe), Jankov (Bul). ZWEDEN: Ravelli; Roland Nils- son, Patrik Andersson, Kamark en Björklund; Ingesson, Schwarz, Brolin en Mild; Larsson (80. Lim- par) en Kennet Andersson. BULGARIJE: Michailov (46. Ni- kolov); Hubchev, Zvetanov, Ivan- ov (42. Kremenliev) en Jankov; Kiriakov, Lechkov, Sirakov (46 Jordanov) en Balakov; Kostadinov en Stoitsjkov. MAANDAG 18 JULI 1994 DEEL Door Bert Willemsen Los Angeles - Temidden van 94.000 mensen waren ze zo eenzaam als op een verlaten eiland. Franco Baresi ving in de middencirkel van de Rose Bowl Daniele Massaro op en sprak troostende woorden nadat de aanvaller een van de belangrijke missers in de strafschoppenserie had begaan. Twee minuten eerder was de si tuatie omgekeerd geweest. Toen kreeg Baresi steun van Massaro bij het verwerken van alle emotie na zijn gemiste strafschop, de eerste in de reeks voor Italië. Dolblij rolden ze door het gras toen Marcio Santos als eerste Braziliaanse schutter eveneens faalde. Maar uiteindelijk restte er toch lou ter droefenis. De mislukte trap van Roberto Baggio betekende het definitieve einde van alle illusies. Wat had Franco Baresi graag op het erepodium gestaan met de World Cup in zijn handen. Zo'n besluit van een langdurige en succesvolle carrière als in ternational zou regelrecht zijn weggelopen uit het scenario van een Hollywood-film. Maar in Pasadena, een andere voor stad van Los Angeles, kwam die droom niet uit, Baresi en zijn ploeggenoten moesten ge noegen nemen met zilver. En wat was Italië er dicht bij geweest. Met Baresi als imspi- rator. De 34-jarige aanvoerder speelde in zijn tachtigste en laatste interland als een jonge God. Baresi groeide uit tot een van de uitblinkers in de WK-fi- nale. De libero met het door groefde gelaat hield zijn ploeg overeind in de tweede verlen ging, toen de Braziliaanse storm het Italiaanse vlagge- schip dreigde te overweldigen. Maar uiteindelijk telde dat niet meer. De krachten waren uit het lichaam weggevloeid, de benen deden niet meer wat de hersens wilden. Baresi miste en zag de wereldtitel uit zijn han den glijden. Een decennium lang heeft de Squadra Azzurra niet zonder Baresi gekund. Twee seizoenen geleden, na het missen van de EK-eindronde in Zweden, haakte de routinier af. De vos was nog wel sluw, maar begon de last van de jaren steeds meer te voelen. Italië's wereldtitel in 1982 had hij - net als zijn Mila nese clubgenoot Massaro - als reserve meebeleefd. Daarna groeide Baresi uit tot een vaste grootheid. Met zijn techniek, snelheid, inzicht en als het no dig was ook hardheid vormde de libero het hart van de verde diging. Niet alleen de nationale ploeg profiteerde daarvan. Dat gold ook voor AC Milan, dat hem al in 1977 had ingelijfd. Met zijn club beleefde Baresi grote suc cessen. Alleen met de Azzurri bleven wensen onvervuld. Vier jaar geleden zou en moest het lukken, maar het WK-toernooi in eigen land leverde slechts brons op. Zonder een grote titel hing hij het blauwe shirt aan de wilgen. Over zijn opvolging hoefde hij zich geen zorgen te maken. Paolo Maldini, een stijlvolle vleugelverdediger, WorldCup USA 94 ADVERTENTIE stond ook in het centrum zijn mannetje. De kwalificatiereeks voor het WK in de Verenigde Staten verliep echter niet naar wens. Italië had de handen meer dan vol aan Zwitserland, Schotland en Portugal. Arrigo Sacchi, die na het missen van het EK Vici- ni als bondscoach was komen aflossen, deed een beroep op Baresi en met succes. Aan de hand van de oude rot mocht Italië de Atlantische Oceaan oversteken. Bij AC Milan kreeg Baresi dit seizoen een gigantische teleur stelling te verwerken. Uitgere kend de Europacup-finale, waarin AC Milan met groot ge weld Barcelona verpulverde, moest hij door een schorsing missen. Het WK dreigde op een even grote deceptie uit te draaien. Al in de tweede wed strijd, tegen Noorwegen, moest de veteraan afhaken met een knieblessure. Er kwam zelfs een lichte medische ingreep aan te pas. Terwijl Baresi daar van herstelde, sleepte Italië zich moeizaam richting finale. Sacchi liet zijn oogappel op het grote moment niet vallen. Sa men beleefden ze succes na succes bij AC Milan. Europese bekers, wereldbeker, supercup, Italiaanse titel. Kortom alles. En dan zou Baresi de finale van het WK moeten missen? Nee hoor. De afgelopen week volgde Sac chi de laatste fase van Baresi's herstelproces met argusogen. Dinsdag draafde de libero vol uit over het trainingsveld. Geen enkel ongemak leek hem nog te kwellen. Toch speelde hij niet in de halve finale tegen Bulgarije. Sacchi wilde de er varing achter de hand houden voor de eindstrijd. Terwijl ieders aandacht zich fixeerde op het wel of niet spe len van Roberto Baggio, keerde Baresi haast onopgemerkt te rug. Vier-en-twintig dagen lang had hij geen wedstrijd ge speeld, maar gisteren leek het in de Rose Bowl van Los Ange les alsof hij nooit weg was ge weest. Probleemloos nam hij zijn oude stek weer in. „Baresi is het hart van de ploeg," had Maldini gezegd. En zo was het. Misschien had de lange rustpe riode Baresi wel goed gedaan. Probleemloos bleef hij over eind tegen Bebeto, Romario of welke andere Braziliaan zijn pad kruiste. Het monument van de Italiaan se ploeg is bereid zijn plaats in de historie in te nemen en de toekomst aan de jongeren te la ten. Paolo Maldini, de nieuwe leider, is gereed voor zijn taak. Acht jaar jonger, maar niet minder imponerend en toch al met de ervaring van 58 inter lands. Doelpuntenmakers: 1. Stoitsjkov (Bul), Salenko (Rus) 6. 3. Roberto Baggio (Ita), Romario (Bra), Klinsmann (Dui), Kennet Anders son (Zwe) allen 5. 7. Dahlin (Zwe), Batistuta (Arg), Raducioiu (Roe) allen 4. 10. Hagi (Roe), Caminero (Spa), Bebeto (Bra), Bergkamp (Ned), Brolin (Zwe) allen 3. 15. Jonk (Ned), Letchkov (Bul), Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), Dumitre- scu (Roe), Knup (Zwi), Valencia (Col), Amin (Sau), Caniggia (Arg), Hong Myung-bo (ZKo), Amunike, Amokachi (Nig), Voller (Dui), Albert (Bel), Di- no Baggio (Ita) allen 2 30. Bernal, Garcia Aspe (Mex), Aldridge, Houghton (Ier), Chaouch (Mar), Al Jaber, Owairan, Al Ghashayan (Sau), Finidi, Yekini (Nig), Massaro (Ita), Rai, Marcio Santos. Branco (Bra), Bregy, Sutter, Chapuisat (Zwi), Ljung, Larsson, Mild (Zwe), Degryse, Grün (Bel), Milla, Siasia, Embe, Omam- Biyik (Kam), Hwang Sung-hong, Seo Jung-won (ZKo), Winter, Taument, Roy (Ned), Maradona, Balbo (Arg), Rekdal (Noo), Salinas, Guardiola, Hier- ro, Luis Enrique, Beguiristain (Spa), Stewart, Wynalda (VSt), Sirakov, Bo- rimirov (Bul), Petrescu (Roe), Gaviria, Lozano (Col), Riedle, Matthaus (Dui), Erwin Sanchez (Bol), Ratsjenko (Rus) 1 Eigen doel: Escobar (Col) 1. In verband met verhuizing, lijdelijk alleen BREDA- TILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590 UITLATEN - BANDEN HEMMEN - SCHOKDEMPERS ACCU'S - OLIE VERVERSEN APK ADVERTENTIE CSÈED JvjlNVELD 33 en 37. 4615 HR BREDA Tel 076-223166 actiemodellen Jive, Tango, 1.0, 16V 3- drs. multipoint injectie 22.595.- o.a. stuurbekr., centr. vergr., brede banden, bumper in carr.kleur, elektr. schuifkan- teldak 31.295.- met o.a. gratis airco, cen- tr. vergr., 4 speakers, kantelende bestuurders stoel 37.195.- Prijzen excl. rijklaarmaakkosten

de Stem | 1994 | | pagina 11