E L DE STEM Brazilië alleen voldaan bij titel Bouwen Sacchi werpt vruchten af bij Italië SHOWROOMKEUKENS KORTING bulthaup 50% keukenarchitectuur bavel soon m/v Van Dorst Chrysler rionaris personeels- lrisadmin istratie m/v m Met Zuidamerikaanse franje en Europese discipline weer in WK-finale Sandor Puhl fluit finale bedrijfsdiensten voor gebouwen commercieel Irerken (nvtr) KWALITEIT LEASEN? CHRYSLER LEASEN I WorldCup USA 94 m Vermoedelijke opstellingen TELEVISIE Anti-Gullit lange bunder 9 - bavel tel. 01613-1422 Lt 1994 X 66 team zoeken wij enthousiaste [tie ïk) |re het maken van telefonische edewerkers met als doel de Fr onze bedrijfsdiensten. psultaat te komen zoals: en de drang tot scoren. |luisteren een professionele prospects. fie telemarketing is ook enthou- eonstem een vereiste voor een (sprekend dragen wij zorg voor Begeleiding. Deze functie is voor Ir ochtenden of vier middagen. lis een nieuwe uitdaging ziet en (zoeken wij u een sollicitatiebrief irijven aan: ven bv, Veilingkade 7, |E.M. Groffen. en jong en dynamisch bedrijf met lutomatiseringsbranche. Harbour Dort, produktie en distributie van atie is er op het gebied van Itabeveiliging en dataopslag ma le activiteiten zoeken wij een: 3n onze dealers en afnemers, op Jïs, -beheer en -support; nentatie en structuur-opbouw iputerkunde aangevuld met vak- jgineer); leden; plezierige werkplek binnen een Jecundaire arbeidsvoorwaarden. net een recente pasfoto) kunt u prland B.V. t.a.v. de directie, Post- u krijgen bij de heer E. Antenne, 16-205010. lis het vertrek van onze huidige werk boeken wij een e: ndidaat staat in voor het zelfstandig ren van de totale personeels- en sala- ïinistratie van ruim 200 werknemers en sioneerden alsmede alle daarmee ver in taken. verantwoordelijk voor het hele „back- gebeuren. ndidaat ressorteert onder de afdeling :iële administratie. etreft hier uiteraard een full-time be ng. agen: ndidaat dient te beschikken over een inte opleiding en/of werkervaring, bij eur met geautomatiseerde systemen, s van SPA/PeZet 2000 is een pluspunt. ;ft goede contactuele vaardigheden en spirit. U bent een organisatietalent en u blijk van grote inzet en flexibiliteit. Bo- ien bent u snel beschikbaar. ieden: salariëring is conform de functie- id en ervaring. ïgstellenden kunnen solliciteren binnen ie weken na verschijning van deze op- Uw sollicitatie vergezeld van cv richt u TOLLENS COATINGS B.V., postbus 4800 CA BREDA t.a.v. R. Goossens. in schriftelijke sollicitaties worden in indeling genomen. Speelhuislaan 156 - Breda - -Tel. 076-715511 Snort ZATERDAG 16 JULI 1994 DEEL b Los Angeles - Nergens ter wereld is voetbal zo verwe ven met het maatschappe lijk leven als in Brazilië. De Oranje-gekte valt er bij in het niet. Terwijl de samba voetballers in de voorbije vier weken met de nationa le ploeg op weg waren naar de finale, zakte de aan dacht voor de nieuwe pre sidentsverkiezingen naar een laag pitje. Zonder dat het volk zich roerde, onderging Brazilië een complete verandering van het nationale geldstelsel. De doelpunten van Romario wa ren veel belangrijker. Toen vlak voor Braziliës eerste WK-wedstrijd in het provincie stadje Pimento Bueno de televi sietoestellen uitvielen, waren de reacties wel massaal. Het ge meentehuis werd met stenen be stookt, de energiecentrale be stormd en een bedrijfsauto in brand gestoken. De hartstocht van de supporters in Brazilië, met 150 miljoen in woners het vijfde land ter wereld, woedde ook vier weken lang in de Verenigde Staten. Honderddui zend torcederos, vrijwel allen in geel, groen en blauw uitgedost, volgden hun ploeg op het WK. Vier weken lang ook werd Carlos Alberto Parreira belaagd. 'Vaia Parreira, vaia Parreira,' de roep om zijn vertrek bedreigt de bond scoach al maandenlang wanneer succes uitblijft. Alleen met een wereldtitel, voor het eerst na 24 jaar, zullen de Brazilianen tevre den zijn. Telefoontje De druk op Parreira gaat zover, dat hij in elk hotel de order uit- geen enkel telefoontje door te verbinden. Schriftelijk komen de boodschappen toch door. 'Pele stelt een opstelling voor met zes wijzigingen.' 'Er heeft iemand gebeld die zich Itamar Franco noemt, hij zegt president van Brazilië te zijn en wil u de groeten overbrengen met de suggestie een derde aanvaller op te stellen.' 'Uw moeder heeft gebeld. Ze zou zo graag Ronaldo zien spelen. Carlos Alberto Parreira slikt de bemoeizucht als een noodzake lijk kwaad weg. „Voetbaltrainer zijn is leuk, als bondscoach van Brazilië is het heel wat anders. Dat kost 24 uur per dag moeite, compromissen sluiten, verplich tingen nakomen. Alleen de we reldtitel kan dit werk nu nog vol doening geven." Kritiek Bondscoaches, niet alleen Parrei ra, weten hoe zwaar de druk kan wegen. In de aanloop naar Brazi liës laatste wereldtitel, van 1970, was de kritiek zo sterk, dat de voetbalbond besloot de grootste kritikaster in de kranten, Joao Saldanha, tot bondscoach te be noemen. Saldanha overleefde de kwalificatie, maar haalde het WK niet. Zijn voorstel Pele, toen 29 jaar, wegens gebrek aan vorm buiten de WK-selectie te houden, stuitte op zoveel verzet, dat Sal danha prompt zijn biezen kon Pakken. Opvolger destijds werd Mario Zagalo, nu de assistent- coach van Parreira, die in 1970 als derde coach deel uitmaakte ITALIË: Pagliuca; Mussi, Maldini, ApoIIoni (of Baresi) en Benar- gvo; Berti, Albertini, Dino jjaggio en Donadoni; Roberto Baggio (of Massaro) en Casi- raghi. BRAZILIË: Taffarel; Jorginho, Aldaïr, larcia Santos en Branco; Uunga, Mazinho (of Rai), Mau- Bebeto9 ^omario en WorldCup USA 94 Door Henk Mees De geschiedenis van het wereldvoetbal krijgt morgen voor het eerst in 64 jaar WK-voetbal een absolute kampioen met vier wereldbekers in de prijzenkast. Samen met het al in de kwartfinales naar huis gestuurde Duitsland kunnen Brazi lië en Italië bogen op ie der drie titels. Met de fi nale Brazilië-Italië komt het tot een herhaling van de eindstrijd van 1970, toen de Zuidamerikanen via een 4-1-zege voor het laatst wereldkampioen werden. Een klassieker als sluitstuk van een zo opwindend verlopen WK. De ontknoping verlost ook twee bondscoaches uit hun lijden, vermoede lijk met gemengde gevoe lens. De Braziliaan Car los Alberto Parreira en de Italiaan Arrigo Sacchi hebben ieder maanden lang onder vuur gelegen. De finale van het WK kan tevens een prèstige- strijd worden tussen de twee grote sterren, die niet alleen de uitblinkers binnen hun ploeg waren, maar ook de beslissende doelpunten maakten: Ro mario de Souza Faria, mits opnieuw geïnspi reerd, en Roberto Baggio, indien hij fit genoeg is en het weer lang genoeg vol kan houden. van de staf. Onder leiding van Zagalo (62) greep Brazilië de we reldtitel, met Pele als grote uit blinker. Parreira (51) rondt mor gen zijn derde WK als hoofd coach af. In 1982 diende hij de sjeiks van Koeweit, vier jaar ge leden die van de Verenigde Ara bische Emiraten. Als coach van Brazilië heeft het WK voor Parreira een heel ande re dimensie gekregen. 'Voetbal, dat is de bal in de touwen', luidt een Braziliaans gezegde, en daar voor moet alles wijken. Zo ver knocht zijn de Brazilianen aan hun dribbels, hun schoten en kopballen, dat ze op keepers neerkijken en zich maar zelden een topkeeper ontwikkelt. Zo ge hecht zijn ze ook aan hun eigen techniek, dat alle tactiek als een kwaad wordt beschouwd en al leen franje werd verheerlijkt. „Vroeger werd veel te vaak naar die kreten geluisterd. Steeds weer werd om spektakel ge vraagd. Daarmee werd door de bondscoaches rekening gehou den. Parreira trekt zich dat veel minder aan," zegt Jorginho, de rechtsback van Brazilië en Bay- ern Mtinchen. „Nu wordt Parrei ra belaagd met het verwijt dat we te Europees spelen. Maar we spe len helemaal geen Europese stijl. Bij ons zie je geen lange passes naar voren en ook geen mandek king achterin. Het enige wat nu anders maar ook beter is dan in het verleden, is een goede organi satie en de juiste balans tussen offensief en defensief spel. Brazi lië zou niet eens nog anders mo gen spelen. Gelukkig gebeurt dat ook niet." Met tien spelers van Europese clubs, van wie er negen vrijwel steeds spelen, verloopt die aan passing aanzienlijk soepeler dan in het verleden, toen Brazilianen zo moeilijk hun trucs van Vasco da Gama, Fluminense en Sao Paolo ondergeschikt konden ma ken aan de prestatie. „In Europa hebben we ontdekt hoe belang rijk concentratie, inspiratie en vechtlust kunnen zijn. Maar onze techniek is steeds Braziliaans ge bleven," heeft zelfs een vrije vo gel als Romario bij PSV en FC Barcelona geleerd. Ook Romario schikt zich op het WK in de tactische orders, zon der oppositie te plegen. Hij zwoegt in de Amerikaanse hitte harder dan PSV ooit van hem heeft gezien, etaleert hoeveel spelvreugde hij beleeft en komt hand in hand het veld op als lid van een ketting met respect voor elke medespeler. Die nieuwe Ro mario logenstraft de verhalen van het nukkige ventje, dat ruzie maakte toen hij in het vliegtuig naast zijn Spaanse 'rivaal' Bebe- to moest zitten en niet uit het raampje kon kijken. Teamspeler „De mensen denken dat ik altijd mijn zin wil doordrijven," zegt Romario. „Ik hoop in het Brazili aanse elftal het tegendeel te be wijzen, dat ik een echte teamspe ler ben, wanneer ik het respect van iedereen krijg. Als het aan mij ligt, zouden we veel aanval lender spelen. Nu staan Bebeto en ik vaak te geïsoleerd. Maar ik begrijp nu ook wel dat wat de supporters zo graag zien, te ris kant is voor Parreira. Hij moet winnen, de spelers hebben vol gende maand alweer een wed strijd met hun club die ze kunnen winnen." „Met Romario heb ik al sinds september vorig jaar geen moeite meer. Voor die tijd was hij kwaad omdat hij een keer niet mee had mogen spelen tegen Duitsland. Ik heb hem daarna kunnen overtui gen hoe belangrijk hij was voor de ploeg en dat heeft hij begre pen," vertelt Parreira. De ommekeer kwam in septem ber, toen Brazilië de beslissende kwalificatiewedstrijd'tegen Uru guay moest spelen. Parreira: „De kwalificatie verliep niet goed, ondermeer doordat we van Boli via hadden verloren. Heel Brazi lië vreesde voor uitschakeling. Dat we voor de eerste keer een WK zouden moeten missen. Maar toen enkele dagen voor die wed strijd tegen Uruguay Romario op het vliegveld van Rio aankwam, stelde hij iedereen gerust. 'Maak je niet druk mensen, ik ben hier naar toe gekomen om met Brazi lië naar het WK te gaan', zei hij. Zo zelfverzekerd, dat niemand meer twijfelde. Een paar dagen later scoorde hij twee keer in de laatste twintig minuten en waren we zeker van het WK. In de Verenigde Staten trekt Ro mario die draad door. Zijn mede spelers maken zich dienstbaar,' de doelpunten volgen op bestel ling. Met Romario omarmt het Braziliaanse volk voorgoed zijn nieuwe idool. Een vedette met de streken van een straatboefje, die zich bij de supporters al geliefd maakte, toen hij zes jaar geleden de penaltystip van een voetbal veld uitkoos voor zijn huwelijks plechtigheid. „De wereldtitel moet mijn hoogtepunt worden," zegt Romario. „Dan wil ik nog twee jaar doorspelen en daarna een voetbalschool beginnen in Rio. De grond daarvoor heb ik al, mijn vader wordt directeur daar van en ik zal dan blij zijn wan neer ik kan zien hoe de jeugd van Rio daar gelukkig kan zijn. Ik heb me als voetballer kunnen ontwikkelen, omdat mijn moeder vroeger jaren achtereen in een wasserette ging werken. Dankzij het voetbal heb ik de kans gekre gen iets terug te doen voor mijn ouders en dat mag ik ook hier op het WK niet vergeten." WorldCup USA 94 *2' ZATERDAG 16 JULI 21.25-23.30 alle zenders: Wedstrijd om derde plaats Bulgarije-Zweden 23.30-01.30 Eurosport: Hoogtepunten Bulgarije-Zweden. ZONDAG 17 JULI 09.00-11.00 Eurosport: Wedstrijd om derde plaats Bulgarije-Zweden. 11.05-11.30 Nederland 3: Samenvatting wedstrijd om derde en vierde plaats: Bulgarije-Zweden. 21.00-23.45 alle zenders: Voorbeschouwing en rechtstreeks verslag finale Brazilië-Italië in Los Angeles. 23.30-01.30 Eurosport: Brazilië-Italië. ^wee weken terug heb ik jullie mogen vermoeien met 'mijn' waarheid over Ruud Gullit. Één van zijn grieven aan het adres van bondscoach Dick Advo caat was dat er in de ogen van de vedette van Sampdoria, en straks weer AC Milan, onver antwoord aanvallend zou wor den gespeeld door Oranje op het WK. Nou, U kent de uitkomst: Na de dramatische groepswed strijden van Oranje tegen Sau- di-Arabië en België heeft Ad vocaat van de zogenaamde middenvelder Bergkamp ge woon weer een aanvaller ge maakt en liet de kleine Gene raal een spits (Ronald de Boer) vallen. Dat was in de ogen van Gullit al voor het WK noodzakelijk. Daarna heeft Advocaat tegen de Ieren van Ronald Koeman, die in de eerste wedstrijd Ul- rich van Gobbel liet verzuipen, een echte laatste man gemaakt dié de gaatjes moest dichten. Het ging ineens een stuk beter met het Nederlands elftal mat als gevolg drie kwartier uitste kend voetbal tegen de Ieren en 20 minuten geweldig spel te gen de - misschien wel - aanko mende wereldkampioen Brazi lië. Maar Gullit heeft het de afge lopen weken uitstekend naar zijn zin gehad. Hij voelt dat Advocaat naar hem had moe ten luisteren. Hij laat zijn om geving weten waarom hij is op gestapt en hij lacht weer... Voetbalvriend Ronald Koe man zal nooit meer een voet balvriend zijn omdat Koeman als aanvoerder geen enkele po ging in het werk heeft gesteld om Guilit te steunen. In ieder geval krijgt U allemaal de groeten van Gullit, die inmid dels weer in zijn luxe apparte ment in Milaan woont. En 'Rasta Ruudje' hoopt net als ik dat niet 'zijn' Italië, maar Bra zilië wereldkampioen wordt. We moeten er met z'n allen toch niet aan denken dat Italië, of beter gezegd, die schitte-^ rende Roberto Baggio, met dat angsthazenvoetbal dat 'ding zonder grote oren' mee naar huis mag nemen. Schei uit, alsjeblieft. Dit WK was fris, sprankelend en offensief tot aan de kwartfi nales. Normaal raak je dan pas echt geïnteresseerd. Ik weet niet hoe U het heeft ervaren, maar ik niet. Roemenië-Zwe- den. Italië-Spanje, Brazilië- Zweden en Italië-Bulgarije waren half zo leuk niet als de groepswedstrijden. Daarom moet Brazilië wereld kampioen worden. Het zal geen onomstreden kampioen zijn maar de ploeg heeft er. over het hele toernooi gezien, gewoon recht op. Brazilië dus morgen kampioen en Romario topscorer (Ik zit wel vaker mis met mijn voorspellingen, hoor). Het spijt me voor de anti-Gul- lit-mensen onder U (groten deels heeft U ook gelijk), maar ik kan me nog steeds niet aan de indruk onttrekken dat 'wij' met een gemotiveerde Gullit met dat 'ding zonder oren' op Schiphol hadden kunen staan. Gullit/Bergkamp is echt niet veel minder dan Romario/Be- beto, maar ach... Allemaal veel plezier morgen! Superster Romario hoopt zondagavond ook met de Braziliaanse vlag een ereronde te kunnen lopen. foto anp Los Angeles - Sandor Puhl is aangewezen de finale van het WK voet bal in de Verenigde Staten, tussen Brazilië en Italië, te arbitreren. De Hongaar leek kansloos voor die erebaan door zijn misser in de kwartfinales. Puhl zag toen de elleboogstoot van de Italiaan Tassotti in het gezicht van de Spanjaard Luis Enrique over het hoofd. Die overtreding werd later aan de hand van tv-beelden bestraft met een schorsing van acht wedstrijden. De wedstrijd om de derde plaats, tussen Zweden en Bulgarije, wordt gefloten door Bujsaïm uit de Verenigde Arabische Emiraten. Los Angeles - Arrigo Sacchi is de tovenaar van het Italiaanse voetbal en Roberto Baggio toont zich een ijverige leer ling. De coach heeft de vedet te het toverstokje in handen gedrukt. 'Magie Roby' zwaait er zo energiek mee, dat Italië in de finale van het wereld kampioenschap is beland. Heel Italië staat op zijn kop. Al leen al de droom om de aller grootste te worden, het enige land met vier wereldtitels, brengt de emotionele Zuideuropeanen in extase. Brazilië, dat op dezelfde uitbreiding van zijn palmares jaagt, vormt morgen in de Rose Bowl van Pasedena de laatste horde. Wordt ook die genomen, dan krijgt Italië de triomf waar het al vier jaar geleden vast op rekende. 1990 had het jaar van de 'Squa- dra Azzurra' moeten zijn. Het toernooi om de wereldtitel in het eigen, voetbalmaffe land kon slechts één winnaar krijgen: Ita lië, De favoriet beet zich echter in de halve finale de tanden stuk op de stugge Argentijnen. Donadoni en Serena misten de beslissende strafschoppen, waardoor ze een hele natie in rouw dompelden. De hoofdprijs glipte de Italianen uit handen. Die tegenvaller werd coach Azeglio Vicini zwaar aan gerekend. Twee jaar later gelukte het Italië niet eens zich te kwali ficeren voor de eindronde van het EK. Het hoofd van Vicini beland de op het hakblok. Arrigo Sacchi kreeg troffel en bouwstenen in de handen ge drukt. De man uit Ravenna had furore gemaakt met het beschei den Parma en vervolgens geoogst bij AC Milan. Maar zonder Van Basten, Gullit en Rijkaard kreeg Sacchi het fundament moeilijk in de grond. De Italiaanse interna tionals moesten zich bevrijden WorldCup USA 94 Door BertWillemsen uit het keurslijf van defensieve opdrachten, dat hen bij de clubs omknelde. Leren omgaan met de aanvallende vrijheden, die Sac chi hen schonk, kostte tijd. Die was er eigenlijk niet. Italië kwa lificeerde zich ternau wernood voor het WK in de Verenigde Staten. Het vertrouwen in Sac chi, die binnen twee jaar liefst 69 spelers verbruikte, veranderde in wantrouwen. Maar de voetbalprofeet viel niet van zijn geloof: „Als ik alleen maar oog heb voor het resultaat, ondergraaf ik de kracht van mijn ploeg," zei hij. „Het team moet goed en aantrekkelijk voetbal laten zien. Dan komen de successen vanzelf. In de eerste ronde van het WK leek het daar bepaald niet op. Uitge rekend in New York, de stad met zoveel Itali aanse immigranten, ging Italië van start met een onthutsende 0-1- nederlaag tegen Ier land. 'Een legendarisch fiasco', brulde de Itali aanse pers. Vijf dagen later, na amper een week WK-voetbal, leek het toernooi al voorbij voor de Italianen. Doel man Pagliuca trok te gen Noorwegen aan de noodrem en zijn ploeg moest met tien man ver der. De nood was hoog gestegen, maar eensklaps kregen de 'Az- zurri' de geest. Ze wormen met 1- 0 en leefden nog. Een gelijk spel tegen Mexico (1-1) bracht hen zelfs in de tweede rortde. De kri tiek vanuit het moederland was intussen aangezwollen tot een or kaan. Die ging voorlopig niet lig gen. Italië had twee miraculeuze ontsnappingen nodig om door te dringen tot de laatste vier. Ro berto Baggio ontdekte verborgen deurtjes in de doolhof. Tegen Ni geria kondigde een roemloze af- Roberto Baggio (voorgrond) wordt gefeliciteerd door aanvoerder Paolo Maldini na weer een doel punt: Het moeilijkste karwei staat ons nog te wachten.foto epa tocht zich aan. Totdat de voorlaatste minuut de gelijk maker uit de hoge hoed toverde. Tijdens de verlenging duwde hij de wankelende Italianen vanaf de penaltystip de kwartfinale binnen. Daarin stuitte Italië op Spanje en opnieuw overleefde het slechts dankzij geluk en Baggio's talen ten. Dezelfde eindstand stond na de halve finale tegen outsider Bulgarije op het scorebord. Met. weer twee doelpunten van Bag gio. Nadat hij de poort naar de fi nale had open ge duwd, huilde de ve dette van vreugde. „Dit is mijn werk, dit is mijn leven," zei hij later. „Het bestaat uit zweet en tranen. Ik huilde omdat ik heel erg gelukkig ben." De man die het Itali aanse voetbal een nieuw gezicht gaf, glimt van tevreden heid, „Ik ben vooral blij als ik kijk naar de manier waarop de ploeg zich in de loop van het toernooi ont wikkeld heeft. In het voetbal bestaan geen zekerheden. Dat geldt voor het hele leven," spreekt hij filosofisch. Roberto Baggio deelt het gevoel van opluch ting: „Tegen Bulgarije hebben we niet half zoveel geleden als in de voorgaande wed strijden." Herinnerin gen aan het WK in 1982 dringen zich op. In Spanje speelde Ita lië een miserabele eer? ste ronde. Uiteindelijk ging het toch met het kampioenschap aan de haal. De sluwe coach Enzo Bearzot gebruikte de kri tiek van het thuisfront en pers om de spelersgroep tot een hech te eenheid te smeden. Die bete kende een uitstekende voedings bodem voor Paolo Rossi om uit te groeien tot de topscorer van het toernooi. Met de helft van zijn zes WK-doelpunten schoot hij de grote favoriet Brazilië in de tweede ronde naar huis (3-2). Alle Italianen hopen dat het sce nario van destijds nog steeds een succesnummer is. De eer van het mooiste voetbal willen ze best aan Brazilië laten, als ze zelf maar de titel in de wacht slepen. Roberto Baggio wordt al vergele ken met Paolo Rossi. „Maar er is een groot verschil," zegt Baggio. „Rossi is met de Italiaanse ploeg wereldkampioen 'geworden en wij zitten pas in de finale. Het moeilijkste karwei staat ons nog te wachten. „Tegen Brazilië wordt het een fantastische finale," verheugt Paolo Maldini zich. Maar de zor gen om Roberto Baggio hangen als dreigende onweerswolken bo ven de Italiaanse ploeg. Het kneusje uit Caldogno, die op zijn twintigste al drie knie-operaties achter de rug had en op dit WK met een gekwetste achillespees sukkelde, -liep tegen Bulgarije een spierverrekkmg in de rechter dij op. En wat is Italië waard zonder de wereldvoetballer van 1993? „Baggio is ongelooflijk goed. Hij is de edelsteen in de Italiaanse voetbalkroon," roemt Gianfranco Zola, de middenvel der van Panna. Sacchi schetst Baggio in één woord: „Buitenge woon." Maldini vindt daarente gen dat het Italiaanse voetbal uit méér dan Roberto Baggio be staat. „Hij is een unieke speler, maar je hebt wel een team nodig om een voetbalwedstrijd te win nen. We hebben dit toernooi al meer spelers moeten vervangen," WBËHHI V

de Stem | 1994 | | pagina 9