hodos blijft omvol Regeling euthanasie versoepelen' 4 se jongeren Politie zet twintig verslaafden Maastricht uit 4Graancirkels zijn geen toeristische attractie' Muis helpt bij onderzoek naar zwakzinnigheid Wie met pek omgaat Voetbalsponsor verdacht van witwassen druggeld zelf DE STEM BINNENLAND A3 CDA woedend over standpunt PvdA-bewindsman Kosto OV-kaart DE STEM COMMENTAAR 'Wurgheffing bij te veel mest' BINNENLAND KORT ATERDAG 16 JULI 1994 A2 aren amateuristische bom- n. Geen Semtex, geen tij- tekingen, maar gewoon wat jes dynamiet bijeengebonden langzaambrandende lonten, knallen waren twee straten er in Rhodos al niet meer te n. Wel in de rest van Europa, eteen op stelten stond. Onze slaggever nam een kijkje en d een stoïcijns-reagerend ei- d. „Ach, zo'n bommetje, dat 'e niks voor." Ook de toeris- laten zich niet afschrikken; Rhodos blijft bomvol. te wijzen zo vaag of zo oud, maar dagelijks vallen er doden. De haat tussen Grieken en Turken echter een geval apart. Praat met Palês- tijnen over joden en de woede slaat als een verzengende hitte over. Noem zwar ten broeders bij blanken en het gif spuit als zuur over tafel. Maar noem Turken bij Grieken en je hoort... niets, wegwerpgebaar, of schouderophalen, en het onderwerp wordt veranderd. Ze willen er niet over praten. „Ze vinden het de eer niet waard over te praten. En zeker niet met bui tenlanders. Het Turkse probleem is ta boe," weet Jackie Harrison, een Ameri kaanse die al tien jaar op het eiland woont en werkt. „Er bestaat een woord voor, het is 'Dat waar men niet over spreekt'. Over Tur ken praten is een vorm van erkenning. En dat willen de Grieken niet, ze nege ren ze. Het is een aparte vorm van haat Maar niet minder gevaarlijk, want 'als er iets gebeurt, ook al is het maar een verkeersongeluk zonder schuldige par tij, dan nog dreigt er onmiddellijk een lynchpartij." Zoekacties En dus neemt de Griekse regering bomaanslagen van afgelopen week wel degelijk serieus. Een speciale boot bracht woensdagochtend een ploeg van 120 anti-terreur- en bomexperts naar het eiland. Omdat alledrie de bommen in prullen bakken of afvalcontainers zaten, wer den deze stuk voor stuk doorzocht en ook daarna nog gecontroleerd met spe ciaal getrainde honden. Met hulp van de bevolking werden de afvalcontainers -er staan er honderden in de mede daarom ook brandschone dorpjes - om het uur geleegd. Maar die intervallen werden steeds groter en vrijdag was de maatregel alweer vergeten. contact met je ouders op, die horen er gewoon bij. -En dat schept ook vertrouwen in de Ma rokkaanse gemeenschap. Men weet ons inmiddels al te vin den." Ligthart heeft kritiek op de Ne derlandse samenleving, die de problemen beter onder ogen zo» moeten zien. „Maar in onze sa menleving bestaat de neiging offl groepen op basis van een zwak ke sociaal-economische positie te marginaliseren. Dat is een gevaar voor de maatschappij, j.e ziet wat de gevolgen zijn." Hij pleit voor betere opvang, naast een justitiële aanpak. „Alle® opsluiten heeft geen zin; dat lost de problemen niet op." Middenweg „Onze inspanningen moeten 8 meer op gericht zijn de Marok kanen zelf in staat te stellen iets te doen. We moeten ze proberen gevoelig te maken voor de ver schillen die er zijn tussen de Nederlandse en Marokkaanse cultuur. We moeten ze leren een middenweg te vinden. Goed Ne derlands onderwijs zou een aar dig beginpunt zijn. Het belang rijkste instrument waarmee mensen hun positie kunnen ver beteren is zelfvertrouwen. Daar om betrekken wij de ouders ook bij de hulp. We zeggen: ju 1 zijn even belangrijk als ju"1 zoon." „Momenteel is de situatie op arbeidsmarkt erg moeilijk- het aantal voorzieningen neem steeds verder af. Het risico be staat dat er in Nederland 'sociaal getto' ontstaat. u •ven om JR VIVEEN ;ls een en jaar het ex- zet. Als ijft Ka- :s alles t is een e jonge- in alle toe heb- tact met onen de en niet ijd met- ze bin- meteen ZATERDAG 16 JULI 1994 maatschappij verhardt en minder aandacht voor de zwa keren. Maar ik blijf optimist^ De Nederlandse samenlev®> heeft al vaker crises bezwor» dat moet hiet ook kunnen." heef Van onze verslaggevers Maastricht - De regiopolitie Zuid-Limburg heeft gisteren twintig buitenlandse drug verslaafden uit Maastricht verwijderd. Dat gebeurde op basis van het noodbevel dat gisterochtend, direct na de sluiting van een 'junkiepark' in het stadsdeel Wyck, werd afgekondigd. Volgens univer sitair hoofddocent mr. Reiner de Winter is het bevel een 'schending van de mensen rechten'. Burgemeester Houben van Maastricht wil met het bevel een einde maken aan het drugtoeris- Docent staatsrecht: Noodbevel is schending van de rechten van de mens me en de handel in harddrugs. Beide zouden de laatste tijd zijn gegroeid door de lage prijs van de drugs en het geringe risico voor zowel handelaren als ge bruikers. Volgens de Maastrichtse politie chef P. Dolmans werd de situatie in en om het parkje de laatste tijd steeds grimmiger. Handela ren uit alle delen van het land en uit Frankrijk en België verkoch ten er harddrugs. „Zij gebruik ten plaatselijke junkies als koe- Bij de ontruiming van het park -die overigens zonder proble men verliep - en het omwoelen van de grond, werden tientallen spuiten gevonden. Het terrein is inmiddels afgeschermd met een twee meter hoog hekwerk. Het wordt nog het hele weekend be waakt door de politie. Een helikopter van het Korps Landelijke Politiediensten cir kelde gistermiddag enkele uren in de lucht om te kijken waar de drugverslaafden zich na hun verwijdering uit het park zouden ophouden. De politie wil voorko men dat de verslaafden zich op een andere plek concentreren. De verslaafden die met de trein uit het Belgische Luik in Maas tricht aankwamen, werden door de spoorwegpolitie meteen weer naar huis gestuurd. De prijs van heroïne is, aldus de politie, intussen fors gestegen. Afgelopen weekend werd voor een halve gram heroïne in Maas tricht nog veertig gulden neerge teld. Dat is inmiddels gestegen tot vijfig gulden. Volgens hoofddocent staats- en bestuursrecht mr. Reiner de Winter van de Rijksuniversiteit Limburg is het noodbevel van Houben een schending van de mensenrechten. Het bevel is naar zijn mening vaag, slordig en veel te ruim. Alle niet-Maastrichtenaren, die zich waar dan ook in de stad ophouden, kunnen worden opge pakt en over de grens gezet. Hij denkt dat mensen die worden vastgezet een goede kans lopen dat de rechter ze vrijuit laat gaan. In het verleden keurde de Raad van State noodbevelen van de burgemeesters van Amster dam en Deventer af, omdat die op een te grote groep van toe passing waren. De Winter noemt de maatregel 'idioot' en 'alleen geslaagd als media-kraker'. „Het is misschien wel snugger van de gemeente dat nu overal bekend wordt dat de gemeente zich impopulair maakt bij junks. Want dat betekent dat ze zich geliefd maakt bij andere bevolkingsgroepen, zoals toeris ten en mensen die hier congres sen willen bezoeken. Maar juri disch slaat het nergens op. In een rechtsstaat als de onze is het niet geoorloofd om zó op te treden." Van onze Haagse redactie Den Haag - De euthanasie regeling moet worden versoe peld. Bovendien worden veertien al lopende zaken te gen artsen die euthanasie hebben gepleegd, opnieuw bekeken. Demissionair minister Kosto (Justitie) meent dat het kabi netsstandpunt over euthanasie 'nuancering' behoeft na een ar rest van de Hoge Raad. De CDA- fractie is daarover 'ontstemd en ontsteld'. Kosto heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het D66- kamerlid Kohnstamm over het arrest. De Hoge Raad bepaalde op 21 juni dat een arts die eutha nasie heeft gepleegd of geholpen heeft bij zelfdoding van een pa tiënt die niet lichamelijk lijdt of in de stervensfase verkeert, toch vrijuit kan gaan. De Hoge Raad accepteerde dat de Haarlemse psychiater Chabot een patiënte die zeer depressief was. hielp bij zelfdoding. Wel had Chabot volgens de Hoge Raad collega-artsen, die hij om advies vroeg, zelf de patiënte moeten laten onderzoeken. Uit eindelijk kreeg Chabot geen •straf. In het huidige kabinetsstand punt kan een arts alleen vrijuit gaan als hij euthanasie of hulp bij zelfdoding heeft toegepast bij een patiënt die lichamelijk on- Den Haag - De nieuwe open baar-vervoerkaart voor studen ten wordt aangepast. Studenten met een zogenoemde weekkaart kunnen vanaf 1 november op vrijdag tot 19.00 uur in plaats van 16.00 uur gratis reizen. Ook de weekendkaart ondergaat veranderingen. Het weekeinde, waarin gratis gereisd kan wor den, gaat in op vrijdagavond om 19.00 uur en niet om 16.00 uur. Wel geeft de kaart ook op maan dagochtend vóór 9.00 uur recht op korting. Minister Ritzen (Onderwijs) is dat overeengekomen met de openbaar-vervoerbedrijven. draaglijk en uitzichtloos lijdt en van wie het levenseinde nadert. Het meldingsformulier dat een arts moet invullen na het overlij den van een patiënt, is onder andere op dit principe geba seerd. Kosto concludeert nu op grond van de uitspraak van de Hoge Raad dat de regels moeten wor den aangepast. Hij zal als demis sionair minister zelf echter waarschijnlijk niet meer met een voorstel kunnen komen. Daarmee wordt de euthanasie regeling wellicht weer inzet bij de nu lopende formatie-bespre kingen voor een nieuw kabinet, want het CDA is het totaal on eens met Kosto (PvdA). In de onderhandelingen voor een paars kabinet, zonder het CDA, waren de onderhandelaars tot de afspraak gekomen om de rege ling over een jaar opnieuw te bezien. Het CDA is 'ontstemd en ont steld' over het besluit van Kosto. „Kosto gooit de verantwoorde lijkheden van de Kamer en de rechter door elkaar," vindt woordvoerder Van den Burg. „De Kamer moet natuurlijk niet een stapje terug doen naar aan leiding van een uitspraak van de rechter." Van den Burg wijst erop, dat de afspraak is dat de nieuwe eutha- nasie-regeling, die op 1 juni is ingegaan, na drie jaar wordt geëvalueerd. „Een arts moet al tijd de vraag yoorgelegd krijgen of de dood van de patiënt aan staande was. Op die manier heeft het CDA de regeling met volle overtuiging kunnen verde digen." De vergadering van procureurs generaal, die beslist over de strafrechtelijke vervolging van veertien artsen die vorig jaar euthanasie hebben gepleegd of hulp bij zelfdoding hebben ver leend, bekijkt deze zaken op nieuw. In twaalf van de veertien gevallen was het onduidelijk of het overlijden van de patiënten op korte termijn te verwachten was. „Van geval tot geval zal worden bezien wat de conse quenties van het arrest zijn voor de concrete zaken," schrijft Kos to in zijn antwoord. KONING VOETBAL heerst en dus is aller aandacht gericht op de wedstrijden in de Verenigde Staten. Alleen voetballiefhebber Silvio Berlusconi kijkt niet. Tijdens de wedstrijd Italië-Bulgarije vaardigde hij een decreet uit dat van corruptie verdachten nog slechts in voorarrest mogen worden gezet als er gevaar is voor ontvluchting. Zelfs al bestaat er grote kans dat de beschuldigden bewijsmateri aal laten verdwijnen of dat zij zullen proberen de met het onderzoek belasten om te kopen, mogen ze niet in voorlopige Hechtenis worden genomen. net is een grote slag voor het Italiaanse opsporingsapparaat. Veel van de verdachten zijn gaan praten omdat ze in de cel hun zonden konden overdenken. Berlusconi, die zichzelf geafficheerd heeft als een buitenstaander die met het oude, corrupte regime niets van doen had en die Italië vanwege zijn schone handen een nieuwe kans en een nieuw blazoen kon geven, laadt de schijn op zich zijn critici gelijk te geven. Te kritikasters geloofden niets van het verhaal dat hij, als enige fan de Italiaanse rijken, buiten de smeergeldaffaires gebleven was. Hoe was hij anders in staat geweest zo'n groot vermogen, zoveel macht en zo'n grote invloed in de media te verwerven. hebbV°°r moest vriendjes °P de juiste plaatsen gehad I?1 Pu ?.oe k°n de verdenking nooit hard gemaakt worden. Wel o'oek zijn broer en zakenpartner dichter bij het zwarte geld verkeerd te hebben dan goed was voor de familienaam. De premier bleef echter steeds buiten schot, wet zijn vrijwel in het geniep genomen maatregel geeft Berlusco- h' ni®| alleen voedsel aan de geruchten dat hij wel degelijk strokken geweest is bij de schandalen uit het verleden en dat hij aarom wat terug moet doen voor zijn oude relaties, maar wat og veel erger is; hij tast de naam van het nieuwe Italië ermee «art. slphtaarn was a' discutabel- Berlusconi's'politieke ster kon ve h a° Sne' r''zen vanwe9e z'jn almacht in de media. Het sch ■nnet neo"fascisten zaaide twijfel aan zijn democrati- e gezindheid. Nu is daar een discussie over de persoonlijke regriteit van de politicus-zakenman-mediamagnaat en voetba- H'genaar bijgekomen. zittpnv re°tti en ^rax' w" 9een Europees leider meer aan tafel Ot tri Kunnen ze dat nog wel met de nieuwe Italiaanse premier? en ze als Gullit en Van Basten slechts naar de buitenkant? Den Haag (anp) - Het kabinet heeft gisteren eindelijk de knoop doorgehakt over het te voeren mestbeleid per 1 januari 1996. Er gaat een wetsvoorstel naar de Raad van State dat voorziet in de invoering van een wurgheffing voor te veel geproduceerde mest. Boeren mogen echter, onder nog nader te bepalen voorwaarden, ook kiezen voor de zogeheten mineralenboekhouding. Dit is een minder vergaand systeem waarbij veeboeren zelf bijhouden hoeveel minera len (fosfaten en nitraten) het bedrijf in- en uitgaan. Over het overschot aan mineralen dat in de bodem verdwijnt, moet een heffing worden betaald. Met dit compromis wil het kabinet enerzijds voorkomen dat vertraging optreedt in de uitvoering van het mestbe leid en anderzijds het draagvlak onder de boeren in stand houden. Het Landbouwschap is tevreden over het compromis. „Wat er nu ligt, hebben we steeds gevraagd. Het is vooral minister Alders die flink water in de wijn heeft moeten doen," aldus een woordvoerder. De minister Alders van Milieu en Bukman van Landbouw ruziën al geruime tijd over de toekomst van het Nederlandse mestbeleid. Het voorgenomen systeem, de invoering in 1996 van een mineralenboek houding met een verplichte heffing, is echter te fraudegevoelig, aldus een ambtelijk rapport. Om die reden wilde Alders de wurgheffing invoeren. Boeren die hun mest niet op verantwoorde manier kwijt kunnen, krijgen een zo hoge heffing opgelegd dat zij hun veestapel wel haast moeten inkrimpen. Dat zou bedrijfssluitingen tot gevolg kunnen hebben. De CDA'er Bukman, met de hete adem van het landbouwbedrijfsle ven in zijn nek, voelde maar weinig voor de wurgheffing. Hij pleitte, gesteund door het Landbouwschap, voor koppeling van beide maatregelen. Het Landbouwschap dreigde eerder het vorig jaar bereikte mestakkoord eenzijdig op te zeggen als die koppeling zou worden losgelaten. Een nieuw kabinet moet overigens definitief beslissen over invoering van het wetsvoorstel. Boer Hanse bij de cirkels in zijn tarwe. Hij kent niemand die een dergelijke grap zou willen uithalen. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA Toen was meteen het hek van de dam. Hanse: „Donderdagavond al stond het Algemeen Neder lands Persbureau op de stoep. Vandaag heb ik al drie helikop ters en een vliegtuig boven ons land gesignaleerd." Mevrouw Hanse: „En de journalisten lopen af en aan." Zonder dat hij nu eens zelf de publiciteit gezocht heeft, komt de toeloop van journalisten Han se niet slecht uit. Het is een mensensoort waarop hij het niet erg begrepen heeft. Zijn opvatting: „Ze schrijven de landbouw de grond in, zonder te weten waar ze het over hebben. Ik werk 80 uur in de week, met de politie en controleurs van de AID, de gemeente, de provincie en het waterschap in mijn nek. Aan het einde van het jaar leg ik geld toe. En nog krijg ik van journalisten de schuld van alles. Als ik dan eens een ingezonden brief stuur, dan wordt 'ie gewei gerd. Dan is die te lang, of niet ter zake. Ik kan me daar mate loos over opwinden." Vanzelfsprekend roept het Zie- rikzeese 'natuurverschijnsel' herinneringen op aan de twee Britse kunstenaars Doug Bower en David Chorley die tien jaar lang in heel Engeland cirkels trokken in graanvelden. Wetenschappers en kranten trachtten elkaar te overtreffen in hun speculaties: ufo's, milieu-ef fecten of zelfs 'kosmische hiërogliefen' zouden het zijn. Toen er zelfs boeken over begon nen te verschijnen en anderen grof geld begonnen te verdienen aan hun grap, onthulden de kun stenaars hun geintje: met een loodlijn aan een baseball-pet als een soort passer trapten zij met planken keurige cirkels in het graan. Leen Hanse zegt niemand in de kennissen- of vriendenkring te hebben die hij aanziet voor een dergelijke grap. Omdat de cirkels vanaf de weg niet te zien of te. bereiken zijn zullen ze niet kunnen uitgroeien tot een toeristische attractie. Want akkerbouwer Hanse wil absoluut niet hebben dat hordes dagjesmensen door het wuivende graan gaan waden, op zoek naar de cirkels. „En ik entree heffen en ijsjes verkopen zeker? Geen denken aan." Van onze verslaggeefster Breda - De genetisch gemani puleerde muizen van onder zoeker dr. B. Oostra raken verdwaald in het doolhofje en kunnen slechts met veel moeite het eilandje vinden in het zwembadje. Het zijn de zogenaamde 'fragiele X muizen', muizen die speciaal door de afdeling Klinische Gene tica van de Erasmus Universiteit en het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam zijn 'gemaakt' om zwakzinnigheid en gedragsaf wijkingen te bestuderen. Met als doel om in de toekomst deze erfelijkheidsziekten te behande len. De gemanipuleerde muizen zijn het pas ontwikkelde diermodel voor het 'fragiele X syndroom' dat bij de mens een van de belangrijkste oorzaken is van er felijke zwakzinnigheid. Deze week hebben de onderzoekers hun ontdekking gepubliceerd in het Amerikaanse wetenschappe lijke tijdschrift Cell. Het 'fragiele X gen' is de boos doener van zwakzinnigheid bij de mens. Dit werd al in 1991 ontdekt door een team van Ne derlandse en Amerikaanse on derzoekers, onder leiding van Oostra. Door een afwijking wordt het gen bij overerving, dus van generatie op generatie, steeds groter en groter. Daar door kan het gen niet meer goed functioneren hetgeen zwakzin nigheid tot gevolg heeft. Een moeder, draagster van het afwijkende gen, kan een zwak zinnige zoon krijgen, als bij hem het gen net te groot is geworden om nog goed te werken. Het gen maakt dan geen eiwit meer aan. Het 'fragiele X syndroom' komt voor bij ongeveer 1 op de 1200 pasgeboren jongens. Dankzij de ontdekking van dit syndroom in 1991 kunnen potentiële draag sters nu tijdens de tiende week van een zwangerschap worden onderzocht. Oostra wil nu met de 'fragiele X muis' onderzoeken wat precies de functie is van het gen in de hersenen. Het is duidelijk dat het gen de oorzaak is van zwak zinnigheid, maar niet hoe het precies werkt. „Dat is nog een groot mysterie," zegt Oostra. Omdat het syndroom niet voor komt bij dieren in de natuur, moest er een diermodel worden gemaakt. Hemofilie bijvoorbeeld komt niet alleen bij mensen voor, maar ook bij honden. Een hond met hemofilie is dus voor deze ziekte een diermodel. De onderzoekers besloten als diermodel een muis te maken met het 'fragiele gen X'. In cellen van de embryo van een muis hebben ze het normale fragiele X gen vervangen door een inactief gen. De nakomelingen van deze muis hebben net als fragiel X patiënten geen actief fragiele X gen meer. De mannelijke fragiele X muizen blijken afwijkingen te tonen die vergelijkbaar zijn met die van menselijke fragiele X patiënten. Proeven tonen dat deze 'zwak zinnige' muizen, in vergelijking met hun gezonde soortgenoten, veel dommer zijn, aldus Oostra. Ze verdwalen in het doolhofje en doen er veel langer over om naar het eilandje te zwemmen in het bassin. Duidelijk is dat ze een veel slechter geheugen hebben. Oostra en zijn medewerkers ho pen over 'een jaar of vijf' achter haald te hebben wat het 'fragiel X gen' precies in de hersenen doet. „Daar komen we vast en zeker wel achter. Dan gaan we kijken hoe we die kennis kunnen gebruiken in het voordeel van de patiënt. Het is nu te voorbarig om te zeggen dat we de patiënt met het 'fragiele X gen' kunnen genezen. We mogen geen ver wachtingen wekken die we niet kunnen waarmaken, maar wel licht kunnen we dan, dankzij dit onderzoek, fragiele X patiënten behandelen, bijvoorbeeld met medicijnen." Fransman vervolgd voor bommelding Amsterdam - Een 59-jarige Fransman wordt vervolgd omdat hij donderdagavond op Schiphol tijdens de veiligheidscontrole bij zijn vliegtuig naar Parijs opschudding had veroorzaakt met een valse bommelding. De man werd aangehouden en kwam gister morgen met een dagvaarding vrij. Hem wordt rustverstoring door een vals alarm verweten. Bij controle van zijn handbagage voor de vlucht zei de man dat zijn koffer explosieven bevatte. Het valies zou ontploffen als het zou worden geopend. De vlucht liep een vertraging op van anderhalf uur, mede doordat de bagage uit het ruim van het vliegtuig moest worden gehaald. Twintig jaar voor moord op Poolse vrouw Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de 32-jarige C.G. veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Het hof acht hem verantwoordelijk voor het bloedbad in de shoar mazaak in Rotterdam, op 13 mei 1991. Daarbij kwam een 30-jarige Poolse vrouw om het leven. Haar vriend raakte levensgevaarlijk gewond. Die nacht kwamen twee gewapende mannen de zaak binnenstormen. Ze doorzeefden de slachtoffers met een regen van kogels. Buiten wachtte een auto met chauffeur, wat een bliksemsnelle aftocht mogelijk maakte. De tweede verdachte was een een broer van G., maar die is inmiddels overleden. Eerder veroordeelde de rechtbank in Rotterdam G. tot achttien jaar. De man gat in cassatie. Vier jaar cel voor invoeren cocaïne Middelburg - Voor hun betrokkenheid bij de invoer van bijna 16 kilo cocaïne in Vlissingen zijn de Rotterdammers M.S. (30) en L.G. (45) gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier jaar. De 21-jarige R.S. uit Paramaribo kreeg achttien maanden opgelegd, terwijl twee weken geleden zes jaar was geëist. De cocaïne zat verborgen in een aantal dozen met gedroogde vis die per schip op 19 maart in Vlissingen werd aangeland. Een kleine week later werden de dozen met inhoud vanuit een loods overgeladen in een bestelbus, die onderweg naar Rotterdam door de politie werd onderschept. Meer botsingen op overwegen Den Haag - Het aantal botsingen op spoorwegovergangen stijgt weer. Volgens gisteren gepubliceerde cijfers van de NS beliep het aantal vorig jaar 106 tegen 99 een jaar eerder. In totaal vielen er 44 doden, vier meer dan in 1992. Bijna 80 mensen raakten gewond, een stijging met ruim dertig. Alcoholgebruik speelt een steeds grotere rol bij de ongelukken. Bij 6 procent van de botsingen was drank in het spel, het hoogste percentage in tien jaar. Veel fraude met kopieermachines Den Haag - Vervalsingen van waardevolle documenten via kleurkopieerapparaten nemen een schrikbarende vlucht. Men sen uit de wereld van fraudebestrijding en het bankwezen schatten dat de totale schade jaarlijks tot een miljard gulden bedraagt. Bij het ministerie van Justitie zijn geen exacte cijfers bekend maar dat er sprake is van een serieus probleem, lijdt geen twijfel, aldus minister Kosto. Volgens hem moeten instanties die waardedocumenten in omloop brengen zelf beveiligingsmaatre gelen treffen. Observatieteam op advocaat gezet Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft advocaat mr. L. van Kleef in de gaten laten houden door een observatieteam. Van Kleef is advocaat van een man die ervan wordt verdacht te hebben deelgenomen aan de criminele drugorganisatie van voormalig autocoureur C.Z.. Onlangs publiceerde het dagblad De Telegraaf grote delen van telefoongesprekken van een Amsterdamse hoofdinspecteur met zowel een rechercheur als een officier van justitie die is belast met de vervolging van criminele organisaties. De gesprekken zijn afgeluisterd door criminelen, die daarbij mogelijk hulp hebben gehad van medewerkers van de PTT. In die gesprekken meldt de betrokken rechercheur dat het observa tieteam achter de advocaat aan moet van de handlanger van Z.. Van Kleef wil opheldering van justitie in Amsterdam over de vraag of het vertrouwelijke contact tussen hem en zijn cliënt is geschonden door de inzet van het observatieteam. De Telegraaf wordt waarschijnlijk vervolgd wegens 'heling van uit misdrijf verkregen goed'. Rotterdam (anp) - De Rotterdamse voetbalsponsor en auto handelaar J. van Dijk wordt er door justitie van verdacht betrokken te zijn bij een criminele geldstroom van zijn zakenrelatie J.L. uit Zwijndrecht. Dat heeft officier van justitie mr. L. de Jonge gistermidddag be vestigd. Justitie vermoedt dat Van Dijk druggeld voor L. heeft witgewassen. De autohandelaar werd dinsdag aangehouden en een dag later weer vrijgelaten. „Van Dijk is gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij valsheid in ge schrifte," aldus mr. De Jonge. Van Dijks zakenrelatie staat bij de politie te boek als een ge welddadige drughandelaar. Hij wist woensdag 18 mei in de buurt van Rotterdam Airport aan zijn arrestatie te ontkomen. Van Dijk blies enkele jaren gele den het zieltogende SW uit Schiedam nieuw leven in. SVV fuseerde later met het door fa brieksdirecteur Kees den Braven gerunde Dordrecht'90. Een jaar na de turbulente fusie trok Van Dijk zich terug. Van Dijk is directeur van een van de belangrijkste verkoop punten van het automerk Merce des-Benz. Behalve het automo bielbedrijf runt hij ook een taxi onderneming in Rotterdam. Ver der is hij onder meer actief in de artiestenwereld. Van Dijk mocht naar huis nadat hij diverse ver klaringen had afgelegd. „Hij heeft toegegeven betrokken te zijn geweest bij een geld stroom via zijn zakenrelatie," aldus de officier. „Het gaat om een bedrag van enkele tonnen. Justitie vindt dat het een crimi nele geldstroom betreft, maar de verdachte bestrijdt dat. Het on derzoek zal uitwijzen wie er ge lijk heeft. Voor de arrestatie heeft justitie voldoende gronden gehad." Van Dijk zelf toonde zich gister middag verbaasd over de han delwijze van justitie. „Ik ben dinsdag als verdachte thuis op gehaald en woensdag in een goe de verstandhouding weer naar huis gegaan, maar als getuige. Ik heb toegegeven een vrienden dienst te hebben verricht. Het ging om een overboeking van 260.000 gulden. Over de details zeg ik verder niets." Van Dijk denkt dat justitie hem heeft laten arresteren nadat op 16 mei van dit jaar bij hem huiszoeking is verricht. Dat ge beurde door het Laundry-team van de Rotterdamse recherche, dat het wit wassen van druggel den onderzoekt. Die maandag rolde de politie een Nederlandse, drugbende op die vermoedelijk relaties onderhield met een Suri naams drugkartel. Van Dijk zakenrelatie J.L. (50) wordt in deze zaak beschouwd als topfiguur. Diens naam viel voor het eerst, nadat in 1991 een partij van 357 kilo cocaïne uit Suriname in boomstammen naar Nederland was gesmokkeld, via L.'s groothandel in Zwijndrecht. Justitie zegt niet te weten of L. nu in het buitenland verblijft, of uit handen van de politie blijft door steeds van adres te wisse len. De Rotterdamse politie verdenkt de bende van J.L. ervan voor miljoenen guldens cocaïne te hebben verhandeld via Suriname en Colombia. Het druggeld werd witgewassen via de auto-, cam per- en botenhandel. Op 16 mei deed de politie invallen op 28 plaatsen in Rotterdam, Zwijn drecht, Krimpen aan den IJssel en Oss.

de Stem | 1994 | | pagina 3