Week md Zonnebrand- crème maken in Amsterdam DE STEM D3 MER DAG 16 juli 1994 D2 if MB i foto de stem ben steffen in een even keurige auto; bona fide zakenmensen die in tuinbouwpro- dukten doen. Dan een wrak van een Alfa met twee ruig uitziende, Franstalige Brussel aars erin. Overal deuken, één wiel hangt nog maar aan twee bouten en als je op de motorkap drukt, springt de radio-antenne spontaan omhoog, Het wrak blijkt onverzekerd. De wagen mag het land niet in, autobedrijf Bogers wordt gebeld om hem weg te sle pen. De Belgen krijgen een prent van 400 en zien hun auto pas terug wanneer die is gekeurd en de mankementen zijn verholpen. En wanneer voor dat alles is betaald. De jonge Brusselaars zijn beduusd. En woest: „Naar Nederland komen we nooit meer terug. Ze denken hier kennelijk dat iedereen voor de drugs komt. Te veel politie hier, te veel controle." Dat is eens een ander luid. Eén ding moet intussen wel opval len: 'negen van de tien mensen die naar de kant worden gehaald heb ben een min of meer donkere huids kleur. 'Opper' Gloudemans heeft de heikele vraag zien aankomen. Hij weet dat die kwestie, het al dan niet selecteren op huidskleur, hét peU de resistance van het vreemdelin gentoezicht is. En hij ontkent- „Kleur speelt geen rol. Wij kijken naar andere dingen: een ouwe auto. een auto die vol mensen zit, een Oosteuropees of Frans kenteken. Eb we letten vooral op gedrag, nervosi teit. Wanneer er wat hapert, voel je dat gauw genoeg." De marechaussee-mannen aan de grens zijn openhartiger. „Natuurlijk kijken we naar huidskleur, wat an ders? Illegalen en asielzoekers ko men nu eenmaal meest uit zuidelijke landen. En daar zien de meeste men sen er wat donkerder uit. Zo simpe' is dat." Is dat discriminatie? Een van de ma rechaussees: „Ik vind van niet. Dis criminatie is het pas wanneer Je mensen vanwege hun kleur iets wei gert, ze rechten ontzegt. En dat doen wij niet." Het is half elf 's avonds, de vliegen de brigade houdt ermee op. De ba lans, sinds vanmiddag half vier: el buitenlanders teruggestuurd en een mes gevonden. Geen echte wapens- geen drugs en geen enkele illegaa gezochte misdadiger of asielzoeke vandaag. Van de elf geweigerden zijn er twe later alsnog tussendoor gepiep'- motoragent kon ze niet meer ae^f1 halen. „Magere oogst," zegt een va„ de wachtmeesters. „Morgen beter- zegt de ander. ZATERDAG 16 JULI 1994 „Teringding, rot motor!" Een vloek doorbreekt de sacrale ochtendstilte in het Gat van de Bakens. „Kreng, waarom pleurt-ie nou steeds in elkaar als we moeten varen." Aram, dat betekent 'de verhevene', kettert op de zieltogende diesel van zijn omgebouwde Westlandpraam. Hier ligt hij; met zijn schuit gestrand in de Biesbosch. In het Gat van de Vissen kijken zwijgzaam werkende vissers uit Hardinxveld verstoord naar de eerste bootjestoeristen. Ze halen hun netten; de donkere schaduw van hun mediterrane hoeden verbergt hun stuurse blikken. Een peloton eenden steekt onverschrokken het Gat van Beneden Petrus over. Sportvissers zijn nog donkere silhouetten bij de rietkraag. Een aalscholver koestert zich met de vleugels wijd genotzuchtig in de eerste warme zonnestralen. Het vroege licht kleurt deze wereld in honderd tinten groen. Het wordt ochtend in de Biesbosch. Het is het begin van een korte zwerftocht door 'een nationaal park'. Door Paul de Schipper Foto's Cor Viveen De groene vrijheid Eens kijken wat er op een hete zomerdag leeft en luiert achter de wilgen van dit wilde waterland. Aram, de getatoueerde verhevene, schept een paar handen uit de kreek om de slaap uit zijn ogen te spoelen. „Een zootje... en mijn maat is ook al niet technisch." Hij overziet mopperend de uitdragerij op het dek, de onge wassen koffiemokken, de los neer gesmeten kleding, de klapstoelen, de lijmklem die het gangboord vast houdt en de pan waar de visschub ben van het laatste avondmaal nog inzitten: „Nou ja, dan maar bomen, doen we het op de ouderwetse manier... trouwens kunnen jullie ons niet een sleepje geven? We moeten naar Zierikzee." Bijzondere zomergasten kom je hier tegen. De Biesbosch bij 32 graden is een lauwe, lome wereld, waar iedereen koelte en beschutting zoekt. Boot jes zien eruit als marktkramen, opgetuigd met parasols, lakens en bouwzeilen. Ze liggen er om de paar honderd meter of in groepjes bij elkaar. Die paar honderd meter is de groene vrijheid, de privacy die water en natuur je hier nog bieden. Maar je bent niet alleen. Neem het Gat van Van Kampen, een nauwe kreek waar de boom toppen elkaar bijna raken en zo een smoorhete natuurlijke tunnel vormen. Daar worstelt zich de Ca- tharinaplaat tussen de oevers door. De Catharinaplaat is een huishoge rondvaartboot uit Lage Zwaluwe. In _het kielzog vaart de Zilver meeuw uit Drimmelen met een paar honderd mensen aan boord en daar weer achter een kleine file van motorboten en kano's. De file slingert zich door deze bochtige kreken, waar je eerder krokodillen verwacht dan een scheepsluidspre- ker die de wonderen van dit stilte- gebied tussen de wilgen laat weg galmen. Toegegeven, de vogels blij ven gewoon fluiten. De rondvaartschepen hebben hier bijna de oudste rechten. Het bedrijf De Zilvermeeuw bijvoorbeeld werd in 1959 opgestart door schipper L.J. Schiller die zijn riethandel in de Biesbosch teloor zag gaan en succesvol omschakelde. Strandjes onderbreken het Amazo ne-beeld van wilgen-wortels die zich als mangroven in het water vasthouden. Aan het strandje in het Gat van de Kerksloot, krijg je olie tussen je tenen. Waar het vandaan komt? Van de Maas? België of gewoon van morsende recreanten? Op het strandje zijn ook de radio's, de barbecues, de blaffende honden en daar liggen de kratten bier on der water te koelen aan de anker- lijnen. Op een drukke dag verblijven er drie- tot vierduizend mensen in deze gecultiveerde resten vloed woud. „Vorig jaar," vertelt de dame van het beherend recreatieschap De Biesbosch, „hadden we nog veel last van speedboten. Dit jaar nog niet. Negentig procent van de men sen in de Biesbosch houdt zich aan de regels. Het zijn over het alge meen vaste bezoekers met vaste plekjes, mensen die gesteld zijn op rust." De rustzoekers liggen vaak een beetje verborgen. Ze lijken op zoek naar de oude mystiek van wat ooit een ruig land geweest moet zijn. De modder en de kreken van de Biesbosch verbergen een geschie denis van vijf eeuwen. In 1421 stroomde de Groote Waard in. Nog lang moeten de kerktorens boven water gestoken hebben, maar al lengs toch vormde het getij dit land en maakte er een groene wildernis kwam. Bedijkers en planologen, gestuurd door politici, maakten er, meer recent, een beschermde wa- tertuin van. Het verleden van de Biesbosch is vol stropersromantiek, onderdui- kersverhalen en anecdotes over het kooikersbedrijf, de rietsnijders en griendwieders, over Aaike van De Dood en over 't boerke van Kijf hoek. Zij leefden van de Biesbosch, de rustzoekers genieten ervan. Rust in de Biesbosch, dat is een kano stiekem in het riet geschoven, terwijl de jongen teder zijn vrien din met zonnebrandcrème in smeert. Dat is een andere kano in een rimpelloos kommetje, waar een man als Adam water spettert naar zijn vrouw. Of een man in zijn motorbootje, doezelend onder het zeil van zijn kuip. „Ik ben hier altijd alleen." zegt hij. En om de bocht is Eva, een pril topless meis je, onschuldig uit het water oprij zend. De zon laat mensen lachen, maakt lelijke lijven mooi. Ieder geniet op zijn manier, bloot, met bier, met de ghettoblaster en met de liefde. De Biesbosch is rust, dachten de man en de vrouw uit de Randstad, die hun huwelijksjubileum afgelo pen voorjaar hier wilden vieren: met goede vrienden op een oude klipper. De schipper wist wel een plek, achter de spaarbekkens, ge garandeerd stil. Ze meerden er af. De mannen van de bootjes verder op waren toen al aangeschoten. „Ik voelde me gegeneerd," zegt de Biesbosch-liefhebber, „ik had stilte beloofd, mensen uit het hele land uitgenodigd voor een rustig week end, maar ze hadden daar een halve nacht een piraat aan." „Zal ik een eind hout pakken," zei de schipper. Hij deed het maar niet. Een nacht later, lagen ze aan de kade van Drimmelen, bij de jachthaven. De bedrogen Biesbo- schfan: „Daar hebben we rustig geslapen." Jan Kepers, opzichter buitendienst van het recreatieschap, 'corrigeert' soms het gedrag van de Biesbosch- bezoekers: „In de zin van het gast heerschap, een beetje sturend". ^VERDER^f LANDINWAARTS Verder Landinwaarts is een ru briek met toeristische en culturele uitgaanstips Neeltje Jans - De derde zondag in juli en augustus kunnen belang stellenden een excursie bijwonen door de natuur van Neeltje Jans. Dit werkeiland kwam vrij met het voltooien van de Oosterschelde ke ring. Met bulldozers en zand werd er 'natuur van gemaakt'. De excur sie start om 14.00 uur bij het bord van de Vereniging Natuurmonu menten en Het Zeeuws Landschap in de zuidwesthoek van het hoogst gelegen parkeerterrein van Delta Expo (dichtst bij de losse pijler). Vooraf aanmelden is niet nodig. Amsterdam - Zelf zonnebrand crème maken en 'Proeven op pad', dat zijn de twee extra activiteiten die het Technologie museum Nint, Tolstraat 129 in Amsterdam, de komende weken aanbiedt. Onder de noemer 'Proeven op pad' nemen medewerkers van het museum sa men met bezoekers en rijdend in experimentele wagentjes allerlei verschijnselen uit de natuurweten schap onder de loupe. Vier keer per dag kunnen bezoekers onder bege leiding hun eigen zonnebrand crème maken. Beide activiteiten staan tot en met 4 september op het programma. Open: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag, zondag en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Den Haag - Twee weken lang staat het Haagse Zuiderpark in het teken van de internationale ruitersport. Daar worden van 27 juli tot en met 7 augustus de Wereldruiterspelen gehouden. Daarnaast zijn in zo'n twintig galeries, musea en hotels in Den Haag tentoonstellingen rond het thema 'Het paard in de kunst' te zien. Verder serveren restaurants speciale thema-menu's. Groningen - In 1594 werd de stad Groningen definitief onderdeel van de Nederlandse staat. Dat wordt dit jaar herdacht, onder meer met de tentoonstelling 'Bolwerk van het noorden'. Groningen was eeuwen lang een van de belangrijkste grensvestingen van Nederland. De tentoonstelling over 'bolwerk' Gro ningen vindt plaats in het Noorde lijk Scheepvaartmuseum, Brug straat 24 in Groningen. De exposi tie duurt van 10 juli tot en met 30 september. Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag 13.00 tot 17.00 uur. Enkhuizen - 'Reizigers' heet de nieuwe expositie in het binnenmu seum van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. De tentoonstelling toont de ervaringen van reizigers en toeristen in het Zuiderzeege bied, van de zeventiende-eeuwse handelsreiziger tot de hedendaagse watersporter. De tentoonstelling is te bezoeken tot en met 30 oktober. Er zijn combi-toegangskaarten voor mensen die niet alleen het binnenmuseum, maar ook het bui tenmuseum willen bezoeken. Dat museum toont het Zuiderzeeverle- den uit de periode 1880-1932. Zuiderzeemuseum, Wierdijk 18. Open: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Den Haag - Omniversum, het Haagse 'ruimtetheater', is deze zo-1 mer langer open. Er zijn drie extra avondvoorstellingen, om 17.00 uur, 19.00 uur en 20.00 uur. Op vrijdag en zaterdag is er ook om 22.00 uur een extra voorstelling. Geprogram meerd staan 'Titanica', 'De ontdek kers', 'Is daar iemand?' en 'Antarc tica'. Omniversum is te vinden aan de President Kennedylaan. Amsterdam - Theater het Amster damse Bos speelt tot en met 27 augustus de Kersentuin van Anton Tsjechow. De voorstellingen wor den gespeeld van dinsdag tot en met zaterdag. Aanvang telkens 21.30 uur. V

de Stem | 1994 | | pagina 25