lORDIGERS Geld voor schonere Schelde [TE SERVICE Ooggetuigen vol afschuw over moord in Terneuzen 'Denk ik te helpenkrijg ik een geweer onder mijn neus 'Zorg in Antoniusziekenhuis behouden met Belgische hulp Vlaanderen investeert fors Hulp voor Marianne Smit bij speurtocht naar vader b.v. PROFILE KLAASSEN int wilt doen gedurende uw jren naar: 12 4800 VB Breda alleen schriftelijk) 116 D uur. Sehoondijkenaar komt om het leven Gij ongeval Motorrijder en bromfietser gewond bij ongeval in Hoek Dubbeldekker Anderhalf jaar cel voor brute overval in Yalkenisse 'Ik wist niet wat ik zag, het was vreselijk' Koperdieven op heterdaad betrapt in Middelburg J 1994 X 62 \jk aanleiding voor menige bonje met FOTO ARCHIEF DE STEM Dek dient altijd de voorkeur, want lar- burenruzies kunnen diep ingrij- de pen in het dagelijks leven. En de hinder daarvan is vaak niet [het langs gerechtelijke weg aan te pijn pakken. Verhuizen is dan meest- per- al de enige echte oplossing. [id bedrijf, dat in 1992 is gestart bedrijf heeft naast een construc- i een handelsvertegenwoordiging srs. zijn wij op zoek naar twee voor België/Luxemburg, beiden brkeur uit naar kandidaten met het schriftelijk Irdiger in België/Luxemburg, zowel en pre en zeker ervaring in ver- ndustrie. Ite zijn, stuur dan uw uitgebreide Ipack B.V., t.a.v. dhr. M. Reukers, BATAVUS ACTION f «fJA jongensfiets 24 J tUU. BATAVUS WINNER, dames- f f CA fiets trommelr., 3 versn. i.z.g.st. J tJVi GAZELLE f ACA herenfiets met trommelrem J AvV, KINDERFIETS r 47c 20 inch, jongensfiets I lv. PASSAGE - AXEL 01156-61781 iten daarna 0.60 per dag portikosten Toev.: gazelle herenfiets met trommelrem kinderfiets 20 inch, jongensfiets Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - De Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) pompt tot en met 1999 jaarlijks ruim driehonderd miljoen gulden in maatregelen voor waterzuivering in het Vlaamse gewest. Deze maatregelen zijn onder meer belangrijk om de Westerschelde schoner te krijgen. e jaarlijkse investering staat o het investeringsprogramma 1595-19 9 9 voor de verdere uit bouw van de waterzuiveringsin- iiastructuur in het Vlaamse ge west. Voor T. van der Meer, hoofdin genieur-directeur Milieu en Wa terstaat van de provincie Zee land, is deze operatie een bewijs dat Vlaanderen op de goede weg „Uit dit investeringsprogram ma blijkt dat in Vlaanderen de op waterzuiveringsgebied ten dage grondig worden dat het tijdperk louter schone woorden in- definitief verlaten is," schrijft hij aan de Statencom missie Milieu. Siudiegroep Op initiatief van de Vlaamse Milieumaatschappij en Rijkswa terstaat Zeeland is in '92 de Internationale Schelde Groep (I5G) opgericht. Deze studie- bestaat uit waterbeheer ders uit Frankrijk, België en Ne- Op basis van verzamel- worden aanbevelin gen gedaan voor een integrale stroomgebiedbenadering voor de Schelde. Om te komen tot deze benadering moeten de waterbeheerders uit Noord- Frankrijk, Wallonië, Brussel, Vlaanderen en Nederland af spraken maken over een geza menlijke aanpak van waterbe heersproblemen. Samenhang De studiegroep constateert dat het besef groeiende is dat door een integrale stroomgebiedbena dering een aantal problemen het hoofd kan worden geboden. Een stroomgebiedbenadering houdt in dat waterlopen, waterbodems, oevers en beek- en riviervalleien in hun onderlinge samenhang worden beheerd. Het doel van deze benadering is een duurzame ontwikkeling van de waterlopen, z°dat ook toekomstige genera- bes kunnen beschikken over schoon water. Dit de investering van driehon derd miljoen gulden op jaarbasis Wijkt dat de Vlaamse Milieu- Van onze correspondent Groede - Bij een eenzijdig ongeval op de Krabbedijk in ne gemeente Oostburg is gis termorgen de 21-jarige J. van Baal uit Schoondijke om het 'even gekomen. Door onbekende oorzaak raakte de man met zijn personenauto baast de rijweg raakte in een ™>P en botste tegen een boom. Daarbij kwam hij bekneld in h]n voertuig te zitten. De brand weer van Schoondijke werd ter assitentie geroepen. Een arts verleende nog wel de eerste hulp toch het slachtoffer overleed ter Plaatse aan de opgelopen ver wondingen. Hoek - Bij een verkeersongeval °P «e kruising Rijksweg N61- asjesweg te Hoek werd donder hond omstreeks half twaalf <siü' ,2(Harige motorrijder uit gewond- De man hep m°edelijk een beenbreuk op. ongeval gebeurde doordat 1.. 6 w 1 geen voorrang kreeg van een n!ïia?ge Bromfietser uit Hoek. on d Ze enkele kneuzingen f- Beide voertuigen werden aanzienlijk beschadigd. maatschappij voor deze stroom gebiedbenadering kiest. De VMM wil de investering onder andere gebruiken voor de uit voering van een waterzuive ringsprogramma in drinkwater- wingebieden, het Dender-, Ij zer-, Demer- en Netebekken en de bovenloop van de Schelde, de stopzetting van de rechtstreekse lozingen van afvalwater in de Noordzee en de aandacht voor kleinschalige waterzuiverings projecten in landelijke gebieden. De VMM hoopt met deze maat regelen het boeken van effectie ve en visueel vast te stellen re sultaten op korte termijn, het saneren van de waterlopen door het herstel van de zuurstofhuis houding, het wegnemen van de stankhinder in steden en het ab soluut bewaren van de schaarse ecologisch waardevolle beken in Vlaanderen. De Schelde is momenteel een van de meest vervuilde rivieren in West-Europa. De kwaliteit van het leefmilieu en natuur en landschap gaan door de hoge bevolingsdichtheid, de vele in dustrieën en het intensief agra risch gebruik van de landerijen achteruit. Juist daarom is de Internationale Schelde Groep gelukkig met het groeiende besef van een integrale stroomgebied benadering om de problemen het hoofd te bieden. Perkpolder - De dubbeldekker Prins Willem-Alexander komt dinsdagmorgen rond half elf weer in de vaart tussen Kruinin- gen en Perkpolder en is de dienstregeling weer normaal. Tot die tijd wordt de verbinding on derhouden door de dubbeldek ker Prinses Christina en de en keldekker Prinses Margriet. Van onze correspondente Middelburg - Eiste officier van justitie mr. van der Bel twee weken geleden gevange nisstraffen van vier jaar te gen twee 24-jarige mannen (R.B. uit Borsele en J. van H. uit Goes) voor de geweldda dige overval op twee oudere gezusters in de gemeente Val- kenisse, de rechtbank kwam vrijdag tot een beduidend milder vonnis. Ook vindt de rechtbank dat het aandeel van de Goesenaar aan merkelijk kleiner was dan dat van de man uit Borsele en zo werd het tweetal veroordeeld tot respectievelijk 36 maanden waarvan 12 maanden voorwaar delijk en 36 maanden waarvan een half jaar voorwaardelijk, beiden met een proeftijd van twee jaar. De gebeurtenissen vonden plaats op 19 februari, toen de mannen besloten tot de overval op de afgelegen boerderij van de 58-jarige vrouw. De vrouw en haar zuster die toevallig op bezoek was, werden met een nylonkoord vastgebon den terwijl hun monden werden afgeplakt met tape. Ook werden de slechtoffers ge trapt en geslagen en met een mes gedreigd. Een van de vrouwen weerde het mes af, waardoor de pezen van haar rechterhand werden door gesneden. De daders gingen er tenslotte vandoor met vijfhonderd gulden en een hoeveelheid zilveren munten. De verdachte wordt na zijn aanhouding op een brancard gezet. Van onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - Een medewer ker van een bank aan de Herengracht in Terneuzen staat om half zes nog steeds te trillen op zijn benen. Nau welijks een uurtje daarvoor zag hij de dodelijke schiet partij voor zijn ogen gebeu ren. „Ik wist niet wat ik zag. Het was vreselijk." De bankemployé is nog danig aangeslagen als hij zijn verhaal doet. „Een vrouw van een jaar of dertig stapte uit haar auto. Ik denk dat ze even wat geld wilde halen bij een bank. Opeens kwam er een witte auto met Belgisch kenteken aangereden die haar praktisch klem reed. De chauffeur zette de neus van zijn auto vrijwel tegen haar au to. De vrouw begon keihard te schreeuwen en te gillen. Het leek wel of zij de man herkende. Ze rende weg. De man stormde ook zijn wagen uit. Ik zag tot mijn ontsteltenis dat hij haar met een geweer in zijn hand achtervolgde en vervolgens van dichtbij in de' rug schoot. Ze viel op de grond. De man liep vervolgens naar haar toe, zette de loop van het geweer tegen haar hoofd en haalde nog eens vier keer de trekker over. Hij schoot haar dus nog eens vier keer door het hoofd", schreeuwt hij bijna uit. „De vrouw was geheel in het wit gekleed. Maar alles was nu rood," zegt hij aangeslagen, met een brok in de keel. „De man stapte toen in zijn auto en reed weg. Het duurde nog zeker vijf tot tien minuten voordat ie mand een deken over haar heen legde." Een collega zag de dodelijke schietpartij, eigenlijk een regel rechte executie, zich ook voor haar ogen afspelen. „Het zal vannacht niet eenvoudig zijn om in slaap te komen. Ik heb eerder ook iets schokkends meegemaakt. Ik werkte toen bij een bank in Philippine. Die bank werd overvallen. En nu de schietpartij die zich voor mijn ogen afspeelde. Ik deed direct de deur op slot. Want wie weet, misschien kwam die man wel bij ons binnen". Een andere ooggetuige, een oudere man, zat op een bankje bij de Axelsedam van het zon netje te genieten toen hij opeens een harde knal hoorde. „Het geluid kwam uit de richting van de Herengracht. Ik ben onmid dellijk gaan kijken en zag hoe een man met een geweer een vrouw, die op de grond lag, vier keer door het hoofd schoot. Ik wist echt niet wat ik zag. En dat op klaarlichte dag en op een moment dat het heel druk was in de stad." De politie is er snel bij. De Herengracht wordt direct met behulp van linten hermetisch afgesloten. Achter de linten staan veel mensen druk te spe culeren over de toedracht van de schietpartij. Blikken zijn ge richt op de grijze deken met rode strepen, waaronder de ver moorde vrouw ligt. Mensen kij ken elkaar met ongeloof aan. „Het wordt echt steeds gekker in Terneuzen." Omstanders knikken instemmend. Rond half zeyen is het aantal toeschouwers nog niet vermin derd. Met dranghekken in de hand dirigeert een aantal agen ten de nieuwsgierigen tot op flinke afstand van de plaats van de misdaad. Een man met een t.v.-camera krijgt verwijten van een politieagent dat hij opna men aan het maken is. Eigenlijk zou de agent hem dat liever willen verbieden. De camera man krijgt een nieuwe accu en filmt verder. De vrijdagse koop avond blijft steeds voor nieuwe toeschouwers zorgen. Om verdere nieuwsgierige blik ken te weren, werden gistera vond rond de plaats van de misdaad door de politie zeilen aangebracht. Van onze verslaggever Rein van der Helm Philippine - Nietsvermoe dend reed gisteravond rond vijf uur.mevrouw K. uit Phi lippine richting supermarkt in haar woonplaats. Op het kruispunt van het Spui- kompark geeft zij netjes voor rang aan een uit Hoek komende witte Renault 5 met Belgisch kenteken. Zij volgt even later deze auto en merkt dat er wat mankeert aan het voor haar rijdende voertuig. „Hij reed niet echt jofel. Plotse ling valt de wagen stil en rijdt vervolgens, na opnieuw gestart te zijn, bovenop een boom. Ik denk: zijn remmen werken niet." Mevrouw K. parkeert haar wa gen en loopt snel naar de veron gelukte auto om hulp te bieden. In de auto ziet zij een man met een bebloed hoofd. „Hij sloeg zich hard op de borst. Eerst dacht ik, die heeft een hartaan val gehad. Vervolgens begint hij wartaal uit te slaan en reageert niet op mijn vraag of ik hulp moet halen. Ik denk: die vent is dronken. Duikt hij ineens naar rechts onderin en haalt een le vensgroot geweer tevoorschijn. En hij duwt de loop onder mijn neus. Ik ben me rot geschrokken 'en maakte me ijlings uit de voeten". In hotel Au Port, waar zij naar toe vluchtte, werd onmiddellijk de politie gebeld. „Er is hier een ongeluk met een auto gebeurd en er zit een vent in die met een geweer zit te zwaaien", was de melding. Terwijl mevrouw K. in het hotel staat, ziet zij dat an dere mensen aanstalten maken om naar de 'pechauto' te gaan. Nieuwsgierig of behulpzaam. Onmiddellijk snelt zij op die mensen af, zwaait met haar ar men en houdt de mensen bij de auto weg. „Er zit een man met een geweer in". Iedereen blijft vervolgen op veilige afstand. De man, die naar later blijkt rond half vijf een vrouw in Terneu zen koelbloedig had afgemaakt met vijf schoten, blijkt helemaal buiten zinnen. Hij stapt uit de auto en begint met zijn geweer als een razende op zijn auto te beuken. Hij slaat de ruiten in. Vervolgens stapt hij weer in, rijdt snel achterruit. „Ik denk, die gaat er vandoor. Even zijn nummer opschrijven, want poli tie was er nog niet te zien. Maar de hulptroepen waren in aantocht. De gewaarschuwde politie meldt zich met sirenes en zwaailichten in Philippine. „Eerst twee man, met kogelvrije vesten aan. Ze hadden hem snel overmeesterd, die mannen ken den hun vak. En in die tussen tijd kwamen er nog ik weet niet hoeveel politiebusjes met man schappen aan. Het leek wel een spannende tv-film." De aangehouden man werd eerst overgebracht naar het po litiebureau in Terneuzen. Kort daarna arriveerde een ambulan ce, die de kennelijk gewonde man overbracht naar het zie kenhuis Nieuwsgierigen op de plaats van de moord. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen/Oostburg - De 24-uurszórg in het Oostburg- se Antoniusziekenhuis kan in de toekomst misschien' op hetzelfde peil blijven. Dit door nauwere samenwerking van de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen met (me dewerkers van) Belgische zie kenhuizen in de grensstreek. Dit schrijft algemeen directeur P. Rademacher in het gisteren gepresenteerde jaarverslag 1993 van de ziekenhuisgroep. In een toelichting op de aarcij- fers zei Rademacher dat de gang van zaken in Oostburg zeker niet slecht is. „Antonius staat er rooskleuriger voor dan hier en daar in de regio wordt gedacht", zei zei hij. Uit het jaarverslag blijkt dat deze locatie flink bij draagt aan de totale produktie van de ziekenhuisgroep. Het strategisch beleidsplan, dat in 1992 werd gepresenteerd voor de jaren tot en met 1995, sloot niet uit dat om financiële rede nen de 24-uurs zorg uit Oostburg zou verdwijnen. Het plan staat nog overeind maar ook bij de ziekenhuisgroep wordt met spanning uitgekeken naar het resultaat van een Euregio Schel- demond-onderzoek naar de mo gelijkheid van samenwerking over de grenzen heen. 1993 was het jaar waarin de reorganisaties binnen de zieken huisgroep krachtig doorgingen. Er moest voor 2,1 miljoen bezui nigd worden. Een belangrijke kostenpost wordt gevormd door personeelskosten. Door natuur lijk verloop verminderde het be stand met elf full-time arbeids plaatsen. Gedwongen ontslagen bleven tot nu toe uit. Voor 1995 biedt de nieuwe cao enig soelaas. „Er is een nul-lijn afgesproken, maar gelijktijdig hebben de organisaties wel de plicht op zich genomen extra-ar beidsplaatsen te scheppen aan de onderkant van het loonge bouw. Dat kost natuurlijk geld. Hoe wij het gaan invullen is nog onbekend", zegt hoofd Personeel en Organisatie N. Gijzel. Niet ontkend werd dat de werk druk binnen de ziekenhuisgroep, mede door de reorganisatie en het steeds meer inzetten van part-timers, hoog is. Dat bleek uit een periodiek onderzoek van de BGD, „Niettemin was er een hoge tevredenheidsscore. Dat blijkt ook uit een verder teruglo pend ziekteverzuim. Wij probe ren aan die werkdruk tegemoet te komen door verdere efficiency en het beter op elkaar afstem men van functies en werkzaam heden". Bij de ziekenhuisgroep werkten in 1993 bijna tweemaal meer part-timers dan full-timers. In sommige afdelingen is de limiet inmiddels wel bereikt, zegt Gij zel. Financieel was 1993 niet zo'n slecht jaar. Er kon behoorlijk worden geïnvesteerd, er was een klein batig saldo en er is een financiële buffer gevormd voor eventuele tegenvallers in de toe komst. Van onze correspondent Middelburg - De politie heeft donderdagnacht in Middel burg twee 24-jarige mannen uit Roosendaal aangehouden. Het tweetal werd die nacht op heterdaad betrapt bij een poging tot diefstal van een partij koper die was opgeslagen in een loods van een transportbedijf aan de Uiterschootweg op het industrie terrein te Middelburg. Ze hadden de loods reeds open gebroken. De mannen worden ook ver dacht van twee eerder dit jaar in Vlissingen gepleegde inbraken. In de nacht van 30 op 31 mei werd bij een inbraak bij een transportbedrijf aan de Poor- tersweg in Vlissingen eem hoe veelheid koper ontvreemd ter waarde van 20.000 gulden. Enkele dagen daarna werd bij hetzelfde bedrijf voor een bedrag van 15.000 gulden aan koper gestolen. Ook hiervan worden beide mannen verdacht. Van onze verslaggever Kloosterzande - Marianne Smit uit Sassenheim, die al sinds 1986 op zoek is naar haar natuurlijke vader, heeft gisteren hulp gekregen van een oud-lid van de Nederland se Binnenlandse Strijdkrachten (NBS). Marianne's moeder raakte eind 1944 in Hulst van een militair in verwachting, maar weigert tot nu toe de naam van haar toenmalige vriend, waarmee ze drie maanden ver kering heeft gehad, aan haar dochter te onthullen. Rond negen uur gistermorgen hing de heer G. Kegels uit Kloosterzande bij de redactie van De Stem aan de lijn. „Zij moet niet zoeken bij de Irene Brigade, die is nooit in Hulst geweest. Maar bij de Neder landse Binnenlandse Strijd krachten", zei Kegels. Zijn mening sluit aan bij de gegevens over de geboorte van Marianne, in september 1945 in het toenmalige Moederheil in Breda. Als vader stond daar aangegeven Alfred, een mili tair van de NBS. Zelf was Kegels ook een van die oor logsvrijwilligers, eerst in Hulst gelegerd, later voor een tropenopleiding naar .Enge land gestuurd om vervolgens toenmalige Nederlands Oost- Indië te gaan bevrijden van de Japanners. Kegels heeft een lijst 'met daarop veel namen van oor logsvrijwilligers, die eind 1944 tijdelijk in Hulst gelegerd wa ren: „Die man moet ik gekend hebben", zegt Kegels over Ma rianne's echte vader. „Maar zo een, twee, drie weet ik dat ook niet. Moet ik eerst die lijst nazoeken". Na telefonisch contact met Marianne Smit dook Kegels zijn persoonlijk archief in. „Ik ben er helemaal zenuwachtig van", zei ze na het eerste gesprek. „Hij heeft een boek met 727 namen. En meneer Kegels heeft mij uitge nodigd samen met hem naar de reünie van oud-strijders in Hulst te gaan. Dat is op 30 september. Ik zal er zijn."

de Stem | 1994 | | pagina 15