'Momenteel weinig te bieden' 'Ik ga er alleen maar beter door fietsen' Teun Toni Rominger komt nog een keer terug de stem Ploegleider Jan Raas zit tegen z'n zin in de wachtkamer /fr/A/M: de stem Lezerstour 94 destem Krajicek sta I/Gourde TOUR DE FRANCE 94 Zwitser geeft nederlaag ten opzichte van Indurain toe Priem bezig met 'topper' RADIO&TV Daniëlle Overgaag leeft op aan de zijde van vriend en wereldkampioen Lanee Amstrong TOUR 7/MZ IN MEERVOUD Ongekende roem voor Fausto Coppi Oud-Tour-winnaars bezoeken graf van Ocana VANDAAG De Leeuw bi Cubaanse hockeybond Motorsport VRIJDAG 15 JULI 1994 B2 Lourdes - Hoop doet leven. Zeker in Lourdes. Wat dat betreft had de Tour-organi satie voor Toni Rominger geen betere plaats kunnen kiezen voor de rustdag. Op de Franse nationale feestdag strekte het Tour-peloton gisteren de benen in Lourdes, waar gelo vigen en zieken nog steeds dage lijks met duizenden samendrom men in de hoop een wonder mee te maken. Zo'n mirakel kon Toni Rominger na zijn meest dramati sche dag uit zijn wielerloopbaan ook goed gebruiken. De Zwitser verkeerde woensdagavond na de aankomst op Hautacam in de zelfde conditie als de meeste mensen die Lourdes bezoeken. Namelijk ziek, zwak en in gees- telijke nood. Een dag later geeft de Zwitser weer redelijk monter een pers conferentie. Een verklaring voor zijn plotseling opgekomen maag kwaal had hij nog steeds niet. „Ik weet niet wat er aan de hand is geweest. Maar ik heb er geen last meer van," zei hij met een piepstem, die in de overvolle gesprekskamer van zijn hotel nauwelijks te horen was. Hij was woensdagavond aange slagen na zijn verlies van ruim twee minuten op een klim van 12 kilometer. De komst van zijn vrouw, die enkele uren na zijn zware nederlaag bèsloot van Monte Carlo naar Lourdes te rijden, beurde hem weer iets op. Toni functioneert nu eenmaal het beste als zijn vrouw in de directe omgeving aanwezig is. Met haar verwerkte hij de zware klap. Een jaar geleden kondigde hij in Parijs aan in de Tour terug te keren met één opdracht: eerste worden, Indurain verslaan. Maar na elf Tour-dagen is zijn sprook je voorbij, gaf hij zelf toe. „De slag is verloren, dat is triest," klonk het nog steeds een beetje ontdaan. De Tour moet Rominger niet, andersom geldt hetzelfde. De vroegere boekhouder liet het Franse spektakel in het verleden geregeld links liggen, omdat hooikoorts zijn zomermaanden tot een crime maakte. Nu hij eindelijk van die allergie gene zen is, lukt het hem ook niet in de Tour mee te rijden voor de eindoverwinning. Indurain regeert genadeloos in de tijdritten en ging woensdag voor het eerst ook voluit in de bergen. Met een macht, die nie mand voor mogelijk had gehou den. Maar ook pas na de mede deling van de Fransman Viren- que dat zijn grootste rivaal vol ledig door zijn fiets aan het zakken was. „Dat behoort tot de sport, profiteren van andermans zwakte. Daarnaast is Indurain sterker dan in de voorgaande drie jaren," keek Rominger terug op het moment dat er een zwarte waas voor zijn ogen trok. Op de twaalfde Tour-dag ver dween alle kracht, al zijn zelf vertrouwen. Voortdurend had hij gedacht aan de eerste Pyre- neeën-col. Toen hij er eindelijk tegenop moest, stortte zijn we reld en lichaam in. „Alsof ik nog nooit eerder geklommen had." Natuurlijk, hij was ziek. „Maar ik wil geen excuses gebruiken. Zo'n dag heb ik in de afgelopen vier seizoenen niet meege maakt." Aan afstappen heeft hij woens dag geen moment gedacht. Hij staat nog steeds tweede in het algemeen klassement, kan nog ritten winnen, wil zich rehabili teren. „Deze Tour winnen, kan ik vergeten. Zeker als ik vrijdag op weg naar Luz Ardiden nog zo'n slechte dag meemaak. Maar ik kom nog één keer terug. Voor de allerlaatste keer. Ik heb nu verloren, zonder dat ik strijd heb kunnen leveren. Ik weiger te ge loven dat er in de Tour een vloek op mij rust." Lourdes - Jan Raas is weinig wijzer geworden van het driedaagse werkbezoek van de directie van WordPerfect aan de Tour. Eigenlijk het enige dat de Zeeuwse ploegleider te horen heeft gekregen van de hoge bazen, is dat hij met betrekking tot de toekomst van zijn formatie nog het nodige geduld zal moeten opbrengen. De verbintenis van Raas met de Amerikaanse software-gigant loopt tot en met eind 1995. Het voortbestaan van zijn team is voor de duur van die periode verzekerd. De overname van de multinational door Novell en de, daarmee gepaard gaande groot scheepse reorganisatie, die mo menteel volop gaande is, is er de oorzaak van dat de sportdirec- over een eventuele verlenging teur op z'n vroegst pas in decern- van het contract, ber duidelijkheid zal krijgen „Er is de afgelopen dagen maar zijdelings over de toekomst ge- sproken." Raas constateert het gelaten in Lourdes, waar de Tour gisteren even tot rust kwam. „Ik had gehoopt dat ik zaken had kunnen doen, maar vooralsnog ben ik langs de zijlijn gezet. Alles wat met die overna me te maken heeft, eist nu alle aandacht op en daar heb ik me maar bij neer te leggen." Lourdes - Cees Priem wilde er niets over zeggen, maar hij on derhandelt tijdens de Tour de France wel met een aanspreken de klassementsrenner. Dat was meer dan'voldoende, meende de Zeeuwse ploegleider van TVM- Bison voor hij zijn opwachting maakte op de door de ploeg georganiseerde mosselparty in Lourdes. Is het een Nederlander of een Belg? „Nee, in elk geval niet," ging Priem vervolgens vrolijk verder. Een Deen misschien? Na de ritwinst van Bo Hamburger uitte hij zich met een soort lief desverklaring richting de Denen in zijn ploeg. „Nee, het is ook geen Deen." Priem antwoordt gewoon verder op de vragen. Staat hij bij de eerste dertig op de wereldrang lijst van de UCI? „Ja," bevestigt hij. Is het nog een jonge coureur? „Natuurlijk. Het heeft geen zin om een oude renner aan te trek ken." Zijn die gesprekken al af gerond? „Nee, anders had ik hier niet staan kletsen. Maar de naam kan ik echt niet zeggen. Er zijn nog wat kleine problemen. Het gaat wel om een klassementsren ner. Een goede, anders zou ik hem niet willen hebben." Cees Priem wilde dus niets zeggen. Wachtkamer Het zint de Zeeuw echter geens zins dat hij in de wachtkamer plaats heeft moeten nemen, want het betekent dat hij de noodza kelijk geachte restauratiewerk zaamheden aan zijn ploeg voor lopig slechts zeer ten dele tot uitvoering kan brengen. Zo had Raas een stevig fundament wil len leggen door regerend wereld kampioen Lance Armstrong aan te trekken, maar de komst van de Amerikaan is door de opstel ling van de geldschieters meer droom dan werkelijkheid gewor den. „Ik heb op dit moment weinig te bieden," realiseert Raas zich. „Met een renner van het kaliber Armstrong kun je alleen maar serieus onderhandelen als je een contract met een looptijd van twee jaar op tafel kunt leggen. Omdat ik dat niet kan, zal ik me noodgedwongen weer moeten richten op renners, die het vak nog moeten leren. Op zich vind ik dat niet erg, want ook als je wel in staat bent om toppers binnen te halen, moet je altijd maar afwachten hoe ze bij jou presteren. Na vorig jaar zou je je renners als Jaskula en Mejia hebben gewenst. En waar staan ze nu? Terwijl een coureur als Leblanc al begraven was. Ach, je weet eigenlijk nooit of je wel op de goede weg zit." Sleutel „Continuïteit is de sleutel, daar gaat het om. Voor jonge renners is dat juist helemaal van het grootste belang. Zij hebben de tijd nodig om zich te kunnen ontwikkelen, om uit te kunnen groeien tot een goed beroepsren ner. Het grote dilemma voor mij is bij de huidige stand van za ken, dat ik niet kan zeggen in hoeverre ik ze op weg kan hel pen en dat zit me behoorlijk dwars." Raas is in dat opzicht een vurig voorstander van, wat hij noemt, het Italiaans-Spaanse model. In die landen zijn miljoenen gul dens beschikbaar voor de oplei ding van renners. „Veel sponsors verbinden zich daar voor een periode van zes jaar aan een ploeg. Een kwestie van cultuur. Daarmee wordt wel de ideale situatie geschapen. Talenten krijgen er vanaf hun zestiende of zeventiende de goede begelei ding. De effecten daarvan zijn duidelijk. Je hoeft er alleen maar de resultaten op na te slaan." Toch ziet Raas wel degelijk lichtpuntjes. Hij moet zich vol gens z'n zeggen al verschrikke lijk vergissen, wil er uit de hui dige groep jonge Nederlandse renners niet eentje opstaan, die de kar uit het slop zal trekken. „Het duurt misschien nog een paar jaar, maar ik ben ervan overtuigd dat het gebeurt," al dus de Zeeuw. „En dat is gunstig richting de sponsors, want in feite wachten die op een duwtje in de rug." De overtuiging van Raas wordt gevoed door de mentaliteitsver andering, die hij heeft bespeurd. „De juiste instelling keert lang zaam maar zeker terug. We heb ben in Nederland weer jongens, die niet bang zijn om erin te vliegen. De afgelopen jaren heb ik dat nog het meest gemist. Ik heb me vaak zitten verbijten, maar nu ik merk dat die drang tot aanvallen weer aanwezig is, ben ik een groot deel van m'n pessimisme kwijtgeraakt. En daardoor heb ik ook weer meer plezier in m'n werk gekregen." Tour de France 94 VRIJDAG 15 JULI 12.00-16.30 Nederland 2: Tour de France 12e etappe: Lourdes-Luz Ardiden 12.00 België 2: Tour de France 12.00-16.30 Eurosport: Tour de France, 12e etappe: Lourdes-Luz Ardiden 18.38 Nederland 2: Tour samenvatting en Tour-journaal 20.00 België 2: Tour Bis samenvatting 12e etappe 22.00-23.00 Eurosport: Tour de France hoogtepunten Daniëlle Overgaag: „Ik ben stapelverliefd.Op wereld kampioen Lance Armstrong wel te verstaan. foto cor vos Van onze verslaggever Ad Pertijs 's-Gravenzande - Eind mei gonsde het als een gerucht door wielermin- nend Nederland: mooie Daniëlle Overgaag is definitief verloren voor de wielersport. De liefde voor we reldkampioen Lance Armstrong zou het gewonnen hebben van de passie voor fiets. Zelfs bondscoach Frans van Diepen wist in die periode niet waar zijn bekende 21-jarige fotomo del uithing: „Ergens in Italië denk ik. Bij haar vriendje." Bijna twee maanden later is het nog steeds dik aan tussen de twee. Maar aan stoppen met wielrennen heeft Daniëlle Overgaag nooit gedacht. Lachend ontze nuwd ze het gerucht. „Ik was half mei geblesseerd teruggekomen uit de Tour de l'Aude. Omdat ik toch al wat modellen werk had in Italië, ben ik daar maar een tijdje bij Lance blijven hangen. Of die knie nu daar herstelt of hier. Dat maakt allemaal niets uit." Ze geeft wel toe dat Frans van Diepen vanuit Italië weinig tekenen van leven ontving. Maar neem het haar eens kwa lijk. „Ik ben stapelverliefd," laat ze we ten. Een overbodige mededeling. Daniëlle Overgaag straalt van geluk. Ook op de fiets denkt ze hele wereld weer aan te kunnen. „Ik ben er alleen maar beter door gaan fietsen," zegt ze. De concur rentie kan het beamen. Op het NK in Meerssen streed de Westlandse weer in het voorste gelid en op de nationale titelstrijd tijdrijden pakte ze knap de zilveren medaille. Startbewijzen voor Tour Feminin en het wereldkampioen schap zitten al stevig in de knip. Dat even gevreesd werd voor de wieier- carrière van Daniëlle Overgaag is niet zo vreemd. Tot 1992 gold ze aan de zijde van vriendin Leontien van Moorsel als een van de grootste talenten uit het vrouwen peloton. In de winter voor de Olympische Spelen ging het echter mis. Goed mis. Van Moorsel en Overgaag waren niet alleen concurrenten op de weg, maar ook op de weegschaal. En dat pakte voor beiden slecht uit. De kilo's vlogen eraf. Leuk voor Overgaags pas opgestarte loopbaan als fotomodel, maar minder geslaagd met het oog op het zware wie- Ierseizoen. Ze kreeg problemen met haar schildklier en kon het fietsen dat jaar wel vergeten. „Ik at gewoon veel te weinig," zegt ze nu. „Het waren geen anorexia- neigingen, want voor een normaal mens at ik voldoende. Als sportvrouw had ik echter meer nodig en dat vergat ik." Zo slank als ze toen was, is ze niet meer. „Die les heb ik wel geleerd. Vier jaar had ik naar de Olympische Spelen toegeleeft en het was allemaal voor niets geweest. Je moet als wielrenster zondermeer op je gewicht letten, want iedere kilo die je te zwaar bent, moet je mee omhoog tillen. Maar het allerbelangrijkste is dat je ge zond op de fiets zit. Het is de kunst om de juiste balans te vinden. Aan de ene kant niet te zwaar zijn en daarnaast voldoende kracht en reserves hebben. Nu moet ik wel zeggen dat ik momenteel een paar kilo te zwaar ben. Voor de Tour Feminin gaan die er nog af." Nooit Daniëlle Overgaag zag de betrekkelijk heid van het wielrennen in. „Je kunt er toch nooit je brood mee verdienen. Daar om heb ik eerst mijn atheneum afge- Haar Lance ziet ze voorlopig een tijdje maakt en ben ik dat modellenwerk gaan doen." Sinds ze afgelopen winter tijdens een fietsbeurs in Amerika Lance Arm strong tegen het lijf is gelopen ('Het was liefde op het eerste gezicht') is de balans ook geestelijk perfect in evenwicht. „Ik ben nu heel erg gelukkig. Ik zit lekker in mijn vel." Tussen het verliefd zijn en achterna-ge- reis ('We hebben heel wat hotelkamers gezien de afgelopen maanden') door ver gat Overgaag niet te trainen. Tot veler verwondering kennelijk. „Ze zagen me op de televisie bij de ploegentijdrit rondhan gen. Maar die mensen wisten niet dat ik die dagen gewoon met de jongens van Motorola meetrainde. Zoals ik ook veel samen fiets met Lance. Een betere voor bereiding kun je toch niet hebben." Moeite om de mannen bij te benen heeft ze niet. „Ik ben het van jongsaf gewend om met jongens te trainen. Thuis was ik het enige meisje tussen drie broers. Van poppen moest ik niets hebben. Die smeet ik na een half uurtje al in de hoek en keek er nooit meer naar om. Ik wilde hutten bouwen met de jongens. Zo ben ik ook vanzelf met ze gaan fietsen." Alleen haar jongste broertje Charles zit nog op de racefiets. Danny, ook ooit deel uit ma kend van de nationale selectie, is er inmiddels mee gestopt en de oudste broer heeft het tuindersbedrijf van zijn vader overgenomen. „We zijn een heel hecht gezin, 's Middags is iedereen om twaalf uur thuis om te eten wanneer mijn vader pauze heeft. Dat is altijd al zo geweest en zoiets blijft iets vanzelfsprekends. Waar we ook zijn, we zorgen er altijd voor dat we om twaalf uur thuis zijn." niet. „Ik ben alleen een paar dagen naar Noord-Frankrijk geweest. Voor de rest bellen we elkaar elke dag. Als je zelf fietst, weet je wat de ander doormaakt. Ik heb altijd geroepen dat ik nooit een wielrenner als vriend moest hebben en Lance wilde nooit een wielrenster als vriendin. Nu is het een perfecte combina tie. Een ander zou er veel meer moeite mee hebben als zijn of haar geliefde zo vaak van huis was. Hij weet ook hoe belangrijk het voor mij is om te sporten. Donderdag tijdens de rustdag in Lourdes ben ik dan ook niet in Frankrijk. Ik rijd dat zelf een driedaagse in Brabant en Gelderland. Ik steek thuis wel een kaarsje voor hem op. Direct na zijn Tour begint onze Tour Feminin. Dan komt hij toch gewoon een paar dagen naar mij toe. Zo werkt dat bij ons." „Ik heb geleerd van dag tot dag te leven. Natuurlijk moet je in grote lijnen weten waar je heen wil in het leven, maar het heeft geen zin om dingen ver vooruit te plannen. Dat is ook een van de lessen die ik in 1992 heb geleerd. Ik ben nu gelukkig en wil er van genieten. Voor mijn gevoel is dit de liefde van mijn leven. Wie me een jaar geleden had verteld dat ik nu verkering zou hebben met Lance Arm strong, had ik voor gek verklaard. Het heeft daarom geen zin al te ver vooruit te kijken. In principe wil ik blijven fietsen tot de Olympische Spelen van Atlanta in 1996. Maar sta er niet van te kijken dat het anders loopt. Trouwen, kinderen krij gen. Wie weet wat er allemaal nog tussen komt. Als er een kind komt, wil ik daar ook zelf voor zorgen. Het heeft niets met emancipatie te maken, maar ik kan moei lijk verlangen dat Lance er zijn carrière voor opgeeft. Hij verdient met wielrennen toch iets meer dan ik." In de jaren '20 en '30 was Alfredo Binda een be roemd renner. Drie we reldtitels en vijf Rondes van Italië bewijzen het. Een cam- pionissimo, die een verbeten strijd voerde met zijn oudere concurrent Girardengo. Rond 1950 stond Binda als ploeglei der voor de bijna onmogelijke taak twee even briljante land genoten door één deur te krij gen, Gino Bartali (1914) en de vijf jaar jongere Fausto Coppi. De Tour de France werd in die tijd verreden met landenploegen en omdat de twee grootheden beiden wil den meedoen (en winnen) moesten ze het met elkaar eens worden. In 1948 gelukte dit nog niet, een jaar later wel. Dat de twee zouden samenwerken was te veel gevraagd, maar Binda wist ze te bewegen tot een wapenstilstand. Meer nog dan voor eigen kans te rijden, zou het duo de nationale eer verdedigen. Tijdens de Tour van 1949 hield vooral Gino Bartali zich hier aan, op een manier die zelfs bij de fana tiekste aanhangers van Coppi respect afdwong. In de etappe van Rouen naar Saint Malo kwam Coppi ten val. Opeens probeerde iedereen weg te vluchten om de favoriet op achterstand te zetten. Zo niet Bartali. Die hielp dapper mee om het verlies te beperken. Was het uit dank dat Bartali in de eerste Alpenrit met een minuut voorsprong op Coppi kon winnen? Daar bleef de dank dan wel toe beperkt, want een dag later besloot Fausto een moordend lange rit als winnaar. Bartali werd met klein verschil tweede; hij kampte op het eind met een lekke band. Nummer 3 volgde op 11 minuten. De Tour werd een Italiaanse demonstratie: 1. Coppi, 2. Bartali, 3. op ruime afstand de door Frank rijk tevergeefs tot held opge klopte Martinelli. Een jaar later kon Fausto we gens een blessure niet starten en in '51 beleefde Hugo Ko- blet het jaar van zijn leven. Coppi won wel een Alpenrit, maar deed het verder slecht met een 10e plaats. Maar 1952 bracht hem een schitterende Tour. Zes ritten won het fe- Door Frans Oudejans nomeen, vooral in de bergen en dan gaf hij nu en dan nog de indruk, zich wat in te hou den. Een half uur voorsprong op Ockers en nog meer op Ruiz en Bartali, inmiddels 38, bewezen zijn overmacht. De roem van Fausto Coppi heeft ongekende vormen aan genomen. Boeken, een opera en nu ook plannen voor een film hebben hem geromanti seerd. Deze roem is eerder toe te schrijven aan zijn apar te manier van leven, met een 'witte dame' als maitresse, dan aan zijn wielerprestaties. Zijn tragische dood in januari 1960 - tijdens wedstrijden in Afrika liep hij een virus op - bevorderde de legendevor ming. Toch is het juist als fenomenaal renner met een schitterde stijl van rijden dat Fausto Coppi uniek was. Morgen: Louison Bobet. Fausto Coppi, winnaar van de Tour de France in 1949 en 1952. foto archief de stem Het puntenklassement van de Lezerstour van Dagblad De Stem is, zoals gisteren reeds gemeld, volop in beweging. Nu vandaag na de rustdag in Lourdes het tweede deel van de Ronde van Frankrijk be gint, zetten we de top van die rangschikking even op een rij tje. Puntenklassement 1. J. Remie, Breda 21 punten; 2. E. van Hooie, Hulst 15 punten; E.J van de Made, Made 15 punten; 4. J. van Aerts, Axel 14 punten; W.P.J. Buyks, Etten - Leur; Jos Hendrickx, Rijsbergen; E. Lernout, Heikant; Linda Machielsen, Prinsenbeek; J.C. Marijnissen, Zundert; Mevr. J. Schelfhout, Kloosterzande; P. van der Veeken, Sint-Jansteen; 12. E. Adamski, Rijen 13 punten; H. van Bezouw, Breda; Mevr van de Kelen, Clinge; W. Molders, Hulst 16. Paul van Gennip, Raamsdonksveer 12 punten; Roel Lucas, Breda; TH. Pieters, Oosterhout; A.J. Roovers, Zundert; 20. Y.N van Beek-De Wit, Breda 11 punten; A. van de Bleek, Breda; C. de Bodt, Hank; Jeroen Leemans, Breda; W. van Dongen, Bergen op Zoom; Antoon Machielsen, Prinsenbeek; Jos Jansen, Baarle-Hertog; A.A. van de Made, Made; S. Ferket, Sint-Jansteen; Henk Martens, Breda; A. de Graauw, Prinsenbeek; E.A.V Poppe, Sint-Jansteen; J. van Hassel, Terheijden; Toontje Roovers, Etten-Leur; Jac Hoeve, Etten-Leur; W. Segers, Sint-Jansteen Toon Huygens, Breda; C.A. Severijns, Dongen; C. Janssens, Breda; P. Verhoeven, Breda; Daan Klem, Breda; Jeen Visser, Oosterhout; A. Waas, Raamsdonksveer; C. Wissel, Terneuzen; 44. Ad van Gils, Dongen 10 punten L. van Goethem, Kloosterzande; L. Jansen, Breda; C. van de Linden, Breda; Cor van den Nieuwenhuyzen, Oosterhout; Bert van Nispen, Breda; H. van de Pluym, Raamsdonk; J.P.M Schets, Prinsenbeek; M. Staes-Verdurmen, Graauw. Van onze verslaggever Lourdes - 's Ochtends op de rustdag vloog Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc met de oud- Tourwinnaars Lucien van Impe, Bernard Thevenet, Bernard Hi- nault en Roger Pingeon in een helikopter vanuit Lourdes naar Mont-de-Marsan om het graf van Luis Ocana te bezoeken. Lucien van Impe: „hij ligt op een piepklein begraafplaatsje. Ik vond het zo zielig. Er stonden geen bloemen op zijn graf, er was niks." Ocana, Tourwinnaar in 1973, schoot zich twee maanden gele den door het hoofd. Van Impe: „we hebben daarna zijn prachti ge villa bezocht. Zijn vrouw ver telde dat Louis alles zelf ge maakt heeft, de muren, het ter ras, de plafonds, zelfs de omhei ning heeft hij getimmerd. In het midden van 64 hectare wijngaar- de, die hij bezat. Op de dag van zijn dood heeft hij nog tot één uur in zijn wijngaard gewerkt. Hij kwam naar binnen, liep rechtstreeks door naar zijn kan toor. Zijn vrouw hoorde een schot, ze keek door het grote raam naar binnen en Louis hing dood in zijn stoel." Tour de France /fffti 94 12e etappe 15 juli 204,5 km frankrijk Luz-Ardiden mm' anp; Soci#tt duTourdef»0 Van onze verslaggever Léon Krijnen Rotterdam - Het Nede landse tennis zit in e hoogconjunctuur,althan! volgens de bestuurden van de Koninklijke Nede landse Lawn Tennis Bon Net als een jaar geled staat, volgens alles wat h logo van de KNLTB op blazer draagt, de de naar de halve finales v de strijd om de Davis C weer open. Weliswaar niet wagenwijd, zo: een jaar geleden tot op de d van de gedenkwaardige blama tegen Zweden op het Haagse Malieveld verondersteld wei maar ook niet op een kier. E kier die, gezien de theoretiscj krachtsverschillen, wellicht U ter als tochtkiertje beschouij zou kunnen worden. Toegegeven, het is de onmiska bare verdienste van de KNL1 dat de bond er eens te meerj geslaagd is om half Nederli met zijn optimisme aan te s ken. Zoals dat gaat, en niet leen bij voetbal, zijn bobogeh| tes bij lotingen en persconferc ties van sportevenement meestal recht evenredig aan hausse dan wel recessie waa de desbetreffende tak van sp zich bevindt. En omdat bijna iedereen in hausse blijkt te geloven, hing Nederlander gisteren gevaar. scheef van de hoogwaard heidsbekleders, sponsors, telf sieploegen en verslaggevers. Nederlander, tot vier jaar gc den een paar honderd ton roest, is tegenwoordig een var paradepaardjes van de Rot damse haven. Een schitter gerestaureerde stoomraderbi waarop gistermorgen de lot van de kwartfinales verrj werd. Door demissionair mil ter van economische zaken K Andriessen. Die, zoals het een handige kenjongen betaamt, al die rikanen ten overvloede nog even uit wilde leggen dat haven waar zij op dat mo: doorheen voeren, 's we: grootste was. Uiteraard ongl vige blikkgn, want Maas- Waalhaven ogen maar bescll den,'vergeleken bij Long Be of Manhattan. Bumpy en vrouw Jo Frazer, de voorzi Dublin (anp) - Benjamin Leeuw is technisch advise van de Cubaanse hocke bond geworden. 1 30-jarige vrijbuiter uit N derhorst den Berg moet h mannen- en vrouwentea begeleiden naar en tijde de Panamerikaanse Spelt die in maart 1995 in Argentijnse plaats Mar Plata worden gehouden. De Leeuw kwam in janu: tijdens een vakantie op Caraïbische eiland van del Castro in contact met Cubaanse hockeybond. Eil juni keerde hij terug na Havana en tekende een cc tract. Cuba telt tussen vier- en vijfduizend hoe eyers en heeft één kun grasveld, in Santiago de Vegas, even buiten hoofdstad. „Maar Cuba 1 het hockey serieus gaan 1 naderen," aldus De Leei die zich erop beroept enige buitenlandse trai op het eiland te zijn. Zelf hockeyde De Leeuw de jeugd bij Gooische. enkele jaren in het buit' land te hebben gewoo werd hij coach bij clubs Hurley en Qui Vive. Tijd het WK vrouwen in Dul verzamelt hij filmmateri om de hockeysport 'in Cl uit te dragen. DE ITALIAANSE motorol Giancarlo Falappi, die bij culaire testraces op het van Albacete op 11 juni gewond raakte, is bijgekon I een coma. De Ducati-rijdl uitkwam in het WK Sup« kan volgens de artsen zijH rière wellicht voortzetten. I validatie gaat echter nogl zes maanden duren. DE motorcrosser Stefan I heeft tijdens een training I Finse Heinola zijn sleutH gebroken. De Belg nam ;l Pen weekeinde, na zijn w;l de Grote Prijs van Zwed I leiding in de tussenstand I wereldtitel in de 250 cc I over van Greg Albertyn. H Fortuinlijke Everts is vo< I uitgeschakeld. France 94 DoorJacques Jan Raas, die weinig wijzer is geworden van driedaags werkbezoek van de directie van WordPerfect aan de Tour de France. „Ik zit tegen m'n zin in de wachtkamer,vindt de Zeeuwse ploegleider. foto archief de stem

de Stem | 1994 | | pagina 8