Tekc Berlusconi kapt onderzoek af Hutu's Ruanda massaal op de vlucht, Frankrijk slaat alarm 'Kolenver Borsele n Duitsers krijgen applaus op Champs Elysées Bejaardentehuis stort in: bijna dertig doden Toename eig Magistraten die campagne ^schone handen' leiden nemen uit protest ontslag Kannibalisme in Rusland DE STEM BUITENLAND DE STEM BUITENLAND KORT Paus wordt bestseller-auteur Aristide vraagt om 'snelle actie' Haïti Troepen slaan protest Oost-Timor neer Opgejaagde kaaiman steeds populairder PLO-parlement mag naar Gaza komen Geen vervolging Britse Falkland-soldaten Militaire top Noord-Korea trouw aan Kim VNU koopt op buitenlandse mar Deen kandidaat voor opvolging Jacques Delors Commotie in Israël na uitspraak Peres VRIJDAG 15 JULI 1994 A4 Van onze verslaggeefster Breda - De Treintaxi BV gaat vanaf begin volgend jaar de zakenwereld een nieuwe ver- voersservice van deur tot deur aanbieden. Bedrijven en instellingen krijgen een con tract aangeboden, de zogehe ten 'Ketenkaart', waarin wordt gegarandeerd dat de reiziger op een van tevoren afgesproken tijd bij zijn huis- of werkadres wordt opge haald en dat hij op.zijn eind punt wordt afgezet. Var. onze economieredactie Heerlen - Het vermogen Pensioenfonds in Heerlen gulden gestegen tot 184,5 i Dit is 6,1 miljard gulden minde dan nodg was geweest om d financiële positie van het ambte narenpensioenfonds niet verde te laten verslechteren. Dat blijkt uit het jaarverslag va het fonds over 1993, dat gistere is gepublceerd. De tekorten va het ABP zijn inmiddels opgelc pen tot 85 miljard gulden. Spelregels Toch relativeerde ABP-bestuur: voorzitter drs. J. Kleiterp gistf ren tijdens de presentatie va het jaarverslag de omvang va het tekort. Hij wees op de vei zelfstardiging van het ABP i 1996 er de nieuwe spelregels d: dan gelden. In die gewijzigde opzet daalt hi tekort van het ABP door ond< meer verhoging van de pensioer premie en een wijziging in VUT-lnanciering tot 42 miljai gulder. Het vermogen komt di uit op 173 miljard. „Een solic financiële situatie," in de oge van kleiterp. Het ABP boekte vorig jaar et beleggingsresultaat van 17 pr cent. Eat is lager dan vergelij: bare pensioenfondsen. Volger Kleiterp komt dit omdat nu I procert van het ABP-vermog< is belegd in staatsleningen t obligates. Na de privatiserii wil het fonds daar geleideli een verschuiving in aanbrengi en 40 procent van het vermog gaan beleggen in aandelen onroerend goed. Kleiterp wees gisteren op h grote belang van het ABP vo de Nederlandse woningbouw het bijzonder en de vaderland econonomie in het algemeen. F fonds bezit in Nederland 65.0 woningen, heeft voor 16 milja Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet wel et het opwekken van elektrici' de toekomst zijn kolen een Dat schrijft demissionair min ter Andriessen (Economist Zaken) in een reaktie op 1 Energieplan van de Samenw kende Elektriciteitsproduktiel drijven (SEP). De SEP beslj eind vorig jaar de planologist voorbereidingen van de bo van de kolenvergasser met q' jaar op te schorten, m Andriessen vindt dat het w> nu moet doorgaan. Kolenvergassers, leveren rela Rome - Paus Johannes Paulus II zal binnenkort een boek met overwegingen in twintig talen met een totale oplage van tien miljoen exemplaren publiceren. Dit hebben de uitgeverijen Mondadori in Milaan en Alfred A. Knopf in New York gisteren bekendgemaakt. Mondadori is eigendom van de Italiaanse premier en zakenman Berlusconi. De opbrengst van het boek gaat naar charitatieve instellingen. Het boek met de titel 'Het overschrijden van de drempel van hoop', is door de paus zelf in het Pools geschreven in antwoord op vragen van een journalist. De paus behandelt de plaats van het rooms-katholieke geloof in de moderne tijd. Washington - De democratisch gekozen en vervolgens verdreven Haïtiaanse president Jean-Bertrand Aristide heeft gisteren de internationale gemeenschap opgeroepen tot een 'snelle en beslis sende' actie om de militaire machthebbers te verdrijven. De Verenigde Staten hebben tot nu toe toezeggingen gekregen van elf landen voor deelname aan een vredesmacht in Haïti, maar dan moeten dictator Cedras en zijn companen wel eerst vrijwillig het veld hebben geruimd. Die Latijnsamerikaanse landen zouden dan samen 2000 k 4000 manschappen wilen sturen. De Verenigde Staten overwegen een militaire invasie om de militaire machthebbers in Haïti te verdrijven, maar lieten gisteren doorschemeren dat zo'n actie op korte termijn niet te verwachten is. Dili - Troepen en politie-eenheden hebben in de Oosttimorese hoofdstad Dili gisteren met geweld een einde gemaakt aan een betoging tegen het Indonesische leger en daarbij zeker drie studenten gedood. Tientallen demonstranten zijn gewond ge raakt, heeft een mensenrechtenactivist bekend gemaakt. In november 1991 maakten Indonesische troepen eveneens met geweld een einde aan een betoging; daarbij vielen vele tientallen doden. Aan de demonstratie van gisteren deden rond de 500 studenten mee. Dormagen - 'Sammy', de kaaiman die zondag per ongeluk in een Duits meer bij Dormagen terecht kwam en waarop sindsdien vruchteloos wordt gejaagd, wordt steeds pupulaider. Gisteren werd door een Beierse radiozender een fanclub voor hem opgericht. Het dier is zo'n publieksheid geworden dat de politie heeft besloten niet meer op hem te zullen schieten. De jacht wortdt voortgezet met vangnetten. Een gediplomeerd krokodillenvan- ger uit Paderborn wordt vandaag in Dormagen verwacht om met speciale stalen netten Sammy geweldloos te overmeesteren. Gaza - Het Palestijnse parlement-in-ballingschap mag met al zijn leden naar Gaza komen, inclusief voormalige guerrillastrij ders die Israel tot nu toe de toegang heeft geweigerd, heeft de Israëlische premier Yitzhak Rabin gezegd. Israel nam het besluit nadat een medewerker van PLO-leider Yasser Arafat had gedreigd dat de 468 leden tellende Palestijnse Nationale Raad niet bijeen zou komen als niet alle leden in Gaza zouden worden toegelaten. Eerder gisteren had Israel de grenzen van de autonome gebieden heropend nadat vier PLO-functionarissen die Israel als ongewenst beschouwt, de Gazastrook hadden verlaten. Londen - Britse soldaten worden niet vervolgd voor vermeende oorlogsmisdaden op de Falkland-eilanden. De Britse autoritei- ten deelden gisteren mee dat er onvoldoende bewijs is om een strafzaak tegen het Britse elitekorps Parachute Regiment voort te zetten. Een onderzoek naar vermeende oorlogsmisdaden volgde in 1991 na verschijning van het boek Excursie naar de Hel van de voormalige valschermjager Vince Bramley. Hij schreef dat leden van zijn eenheid gevangen genomen Argentijnse soldaten execu teerden. Onderzoeken van leger en politie hebben volgens het ministerie van Justitie er bet openbaar ministerie geen harde bewijzen voor die aantijgingen kunnen aandragen. Seoul - Hoge Noordkoreaanse militairen hebben openlijk trouw gezworen aan Kim Jong II, een teken dat de zoon van de vorige week overleden dictator Kim II Sung vast in het zadel zit als nieuwe leider. Kim Jong II (52) was door zijn vader al enige tijd geleden tot opperbevelhebber van het leger benoemd, maar of de militaire top hem ook had geaccepteerd was nooit duidelijk geworden. Gisteren zwoeren de eerste hoge militairen - de chef van de marine voorop - echter openlijk trouw aan Kim. Haarlem - Uitgeverij VI heeft in de Verenigde Sta de vakbladenuitgever Communications gekoc Verkoper is Boston Ventu Management. Ook in It< versterkt het concern 2 aanwezigheid door de a koop van negen vaktï schriften. Eerder dit jaar nam VNU ir VS BPI Communications, A en heel recentelijk IBES over. 8ill Communications was v( jaar goed voor 65 miljoen dc omzet (300 werknemers) een aantrekkelijke winstmai aldus VNU. Bill geeft elf vak V'h wjaronder Succe Meetings, Food Service Direi en Contemporary Long T Care. De negen vaktitels in Italië gekocht var) de uitgeverij Etc Milaan, dieeigendom is van 1 Editori. Dj aankopen zijn v'a Ws dochter Gru Editoriale Jackson. De aanw ten versterken VNU's positii de markt Van computer- en t nologieblsden in Italië. De kochte Elas-magazines leve: 1993 f 15 miljoen aan ink sten en boden werkgelegen aan 25 mensen. Het instorten van een bejaardenhuis in het Italiaanse Motta Visconti, 35 kilometer ten zuidoosten van Milaan, heeft gisteren het leven gekost aan 27 mensen. De ramp is het gevolg van een gasexplosie. Een groot deel van de 42 bewoners bevond zich op het moment dat het gebouw instortte, in de ontbijtzaal op de eerste verdieping. Een deel van het dak kwam op hen neer. Hulptroepen konden zeven gewonden uit de puinhopen bergen, acht andere bejaarden liepen vrijwel geen verwondingen op. Ruim 300 professionele hulpverleners, vrijwilligers en buren hielpen mee. Kranen en bulldozers werden ingezet, maar red dingswerkers zochten ook met hun blote handen in de puinhopen naar overlevenden. Woensdag hadden bouwvakkers gewerkt aan de waterleiding van het gebouw. Waarschijnlijk hebben ze daarbij gasleidingen beschadigd. fotoap Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Parijs (rtr/afp) - Frankrijk heeft gisteren om een spoed zitting van de VN-Veilig- heidsraad gevraagd over 'de zich ernstig verslechterende situatie in Ruanda' Volgens de regering in Parijs is er een 'rampzalige humanitaire situatie' ontstaan, nu zo'n 2,5 miljoen Ruandezen op de vlucht zijn geslagen. Nadat dit voorjaar al honderdduizenden Ruandezen in Tanzania een veilig heenko men hadden gezocht, zijn nu tienduizenden Hutu's naar Zaïre gevlucht uit angst voor de op rukkende rebellen van het Ruan- dees Patriottisch Front (FPR). De rebellen veroverden gisteren Ruhengeri. Deze garnizoensstad ligt enkele tientallen kilometers van Gisenyi, waarheen honderd duizenden Hutu's de wijk namen na de val begin deze maand van de hoofdstad Kigali. Diverse le den van de tijdelijke Hutu-rege- ring die ook naar Ruhengeri wa ren gevlucht zijn naar Cyangugu gegaan in het gebied dat de Franse interventiemacht tot vei lige zone heeft uitgeroepen. De Franse regering liet hun echter weten dat zij niet welkom zijn. Medewerkers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen (UNHCR) schatten dat er gisteren in de Zaïrese grens plaats Goma al meer dan 100.000 Ruandese vluchtelingen waren. De UNHCR en andere hulporganisaties zien zich voor grote problemen geplaatst om hen op te vangen. Niet alleen is er een groot tekort aan drinkwa ter en zijn er nauwelijks sanitai re voorzieningen, maar ook lij den vele vluchtelingen, in het' bijzonder kinderen, aan diarree, ondervoeding en malaria. Het Internationaal Comité van het Rode Kruis kan niet voorzien in de behoefte aan medicijnen en voedsel van de vluchtelingen en is daarom van plan de Franse interventiemacht om hulp te vragen. Het UNHCR heeft de strijdende partijen gevraagd de veiligheid van de vluchtelingen in Ruanda te garanderen, zodat zij niet naar de buurlanden hoe ven te trekken. Volgens het commissariaat kan Goma, een stad van 150.000 in woners die ligt in een van dé dichtstbevolkte streken van Zaï re, de toestroom van zo'n groot aantal mensen niet aan. De Franse regering heeft een beroep op de lidstaten van de Europese Unie en de Veiligheidsraad ge daan om met spoed hulpgoede ren naar de grensstreek tussen Ruanda en Zaïre over te brengen en te proberen een staakt-het- vuren van de grond te krijgen. Faustin Twagiramungu, een ge matigde Hutu en beoogd premier van de nieuwe, door het FPR gesteunde regering, is gisteren uit Uganda in Kigali terugge keerd. Nadat hij begin april na de dood van president Habyari- mana moest vluchten, woonde hij in ballingschap in België en Canada. Twagiramungu is de leider van de Democratisch-Re- publikeinse Beweging (MDR), de belangrijkste oppositiebeweging tijdens het bewind van Habyari- mana. Twagiramungu zei 'op zo kort mogelijke termijn' een rege ring van nationale eenheid te willen formeren, maar hij sloot deelname van de partij van de vroegere president uit. De tienduizenden toeschouwers langs de Parijse Champs Elysées wilden gisteren niets weten van de polemiek over de deelname van Duitse soldaten aan een mi litair défilé over 'de mooiste ave nue van de wereld'. Voor hen was het niet meer dan een logi sche zaak. „Ik geloof in het Eu rocorps. Dat is cement voor de Europese eenwording," aldus een kalende vijftiger, die met vrouw en kinderen naar het tra ditionele onderdeel van de natio- nale feestdag, de 'Quatorze Juil- let' is gekomen. Net als zoveel Fransen gelooft hij in de Frans-Duitse vriend schap. En is hij bijzonder opge togen om alle soldaten van het Eurocorps (Frankrijk, Duitsland, België, Spanje en Luxemburg) toe te kunnen juichen. Volgens een recente opiniepeiling had zestig procent van de Fransen geen bezwaar tegen de Duitse militaire aanwezigheid in Parijs. De kwestie ligt nogal gevoelig omdat de Duitse bezetters in 1940 in triomftocht over de Champs Elysées marcheerden. Generaal de Gaulle beloofde na Internationale eenheden waaraan Duitse soldaten deelnamen, paradeerden gisteren over Champs Elysées. foto ep de oorlog dat zoiets 'nooit meer' zou gebeuren. De Fransen waren al vroeg in groten getale naar de Champs Elysées getrokken. Ruim een uur voordat de vliegtuigen van de Patrouille de France met blauw- wit-rode uitlaatgassen het ver treksein van de parade gaven, stond het publiek al rijendik te kijken naar het militaire ver toon. De massaal toegestroomde toe risten met hun videorecorders maken beelden van het histori sche moment. Twee Finnen zeg gen dat ze 'graag bij deze Euro pese Unie willen horen.' Duitse toeristen hebben het moeilijker. Met zichzelf, vooral. Een van hen: „Natuurlijk begrijpen we dat dit in Frankrijk tot een moeilijk debat heeft geleid. Maar we moeten een pagina in de geschiedenisboeken omslaan. Ik wil hier geen Duitse, Franse of Spaanse soldaten zien, maar Eu ropese." Alle soldaten van het corps heb ben eenzelfde houding aangeno men als hun Franse collega's: de handen kaarsrecht op de randen van hun voertuigen. De parade verloopt vlekkeloos. Het Euro corps slaagt voor zijn eerste op treden in Frankrijk. Eind vol gend jaar moet het corps met ongeveer 50.000 soldaten volle dig operationeel zijn. Direct na de parade geeft pr®1' dent Mitterrand zijn traditionele interview. „Ik ben gelukkig oa- we hebben kunnen kiezen tussen het verleden en de toekomst, ts gunste van wat komen gaat zegt hij. „Ik heb veel oud-stóf ders horen zeggen dat zo aanwezigheid van Duitsers op de Champs Elysées niet kunnen cepteren. Ik heb daar een andere mening over. Ik ben blij dat na 50 jaar kunnen omgaan de problemen van twee were oorlogen." (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Het défilé is al bijna een uur aan de gang. De Franse elite-troepen zijn in middels langsgekomen. De tanks zijn in slagorde, een gigantische dieselstank nala tend, de Champs Elysées af gedaald. Maar wanneer het Eurocorps langskomt, veran dert de traditionele militaire parade in een ware zegetocht. Er wordt enthousiast geap plaudisseerd, hier en daar klinkt zelfs een 'bravo' op. VYND &E DAT IK op VAKANTE EEN KcRTET BROEK, MGE MOET NEMEN IK J3E&Rl)P PAT ye OEVER- ACÜBEM <SMr, Zo zal de van miljardenfraude verdachte ex-minister van Volksgezondheid Francesco de Lorenzo worden vrijgelaten en wordt het onlangs uitgevaardig de arrestatiebevel tegen de voor malige socialistische leider Bet- tino Craxi automatisch nietig verklaard. De maatregel is een zware klap voor het gerechtelijk onderzoek 'schone handen', dat de afgelo pen twee jaar de corruptie in grote sectoren van het Italiaanse openbare leven heeft blootge legd. Magistraten uit Milaan die dat onderzoek leiden, onder wie de bekende Antonio di Pietro, hebben gisteren uit protest col lectief om ontslag gevraagd. Tegelijk hadden zij nog een an der duidelijk antwoord op het regeringsbesluit. In een van de grootste, en wellicht laatste, ar- restatiegolven in de anti-corrup tie-campagne werd een reeks Van onze redactie buitenland Kopenhagen - Denemarken heeft gisteren de voormalige premier Paul Schlütter naar voren geschoven als kandi daat voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Vandaag moet een extra EU-top in Brussel besluiten over de op volging van de huidige voorzit ter Jacques Delors en een eind maken aan de impasse hierover. De meeste lidstaten hebben geen bezwaar tegen de nogal grijze compromiskandidaat Jacques Santer, de premier van Luxem burg. De kansen van Schlüter, nu lid van het Euro-parlement voor de Deense Conservatieven, lijken daarmee zeer gering. Toch kan zijn kandidatuur nog van in vloed zijn, omdat Santer heeft laten doorschemeren dat hij eensgezindheid over zijn benoe ming wenst. De Britse premier Major liet gis teren blijken dat hij de kandida tuur van Santer niet zal torpede ren, zoals hij met die van de Belgische premier Dehaene deed. De Franse president Mitterrand zei gisteren dat hij denkt dat de regeringsleiders vandaag 'een voudig tot een besluit komen.' De nieuwe commissie-voorzitter moet, vindt Mitterrand, Frans sprekend zijn. Daaraan voldoet Santer in elk geval. vooraanstaande ondernemers en hoge politiefunctionarissen op gepakt. De aanklachten betref fen het omkopen van belastin gambtenaren. Vanaf nu worden dergelijke ac ties bemoeilijkt, want minister van Justitie Biondi heeft de rechtbanken een verbod opge legd om corrupte politici en za kenlui te arresteren. In het door hem ondertekende decreet wordt het voorarrest afgeschaft bij cor ruptie, omkoping en heling, ver grijpen die in rechtstreeks ver band staan tot de smeergeld schandalen. Volgens Biondi gaat het hierbij om bescherming van de rechten van de verdachte. Maar de ma gistraten gebruikten het voorar rest vooral als middel om de vlucht van verdachten en het vernietigen van bewijsmateriaal te voorkomen, en daaraan komt nu een einde. Geschenk Het decreet is vooral een ge schenk van Berlusconi aan de vertegenwoordigers van het oude regime die hem in verkie zingsstrijd massaal hebben ge steund, en van corruptie betichte lieden in zijn eigen kring. Voor senator Cesare Salvi, de woord voerder van de linkse oppositie, bestaat er daarom geen twijfel aan dat 'de regering rechtstreeks heeft willen ingrijpen in lopende onderzoeken in Milaan en Na pels, om dichtbij de premier staande economische en finan ciële groepen te beschermen.' De argwaan van de oppositie wordt bevestigd door de manier waarop het decreet, dat bij een normale behandeling op scherpe protesten had kunnen rekenen, is ingevoerd. Om een minimale aandacht van de publieke opinie te verzekeren, werd het besluit genomen tijdens de voetbalwed strijd Italië-Bulgarije. Jeruzalem (ap) - De Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Shimon Peres heeft gisteren verklaard dat Israël de Syrische soevereiniteit over de Golan- hoogvlakte erkent. Vanuit zijn eigen Arbeiderspartij kreeg hij hiervoor forse kritiek: Peres zou hiermee een 'capitula tie' voor de eisen van de Syrische president Assad inluiden. Peres' ministerie probeerde de commo tie te sussen door te zeggen dat Peres slechts de bestaande rege ringsvisie had herhaald. Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Een Russisch echtpaar vermoordde een vriend die bij hen op bezoek kwam en verbrandde de stoffelijke resten in de open haard. Voor zich van het lichaam te ontdoen vulden ze echter hun koelkast met vlees van het slachtoffer, waarvan de vrouw gedurende een week hamburgers maakte voor haar echtgenoot. Deze macabere geschiedenis heeft zich volgens Russische kranten afgespeeld in de stad Artjom, in het Russische Verre Oosten. Vanuit dezelfde stad werden vorig jaar enkele andere gevallen van kannibalisme ge meld. De voorvallen veroorzaken in Rusland grote opwinding. De heer des huizes, Michaïl, bracht zijn vriend Sergej met messteken om het leven, omdat Sergej seksuele toenadering had gezocht tot echtgenote Nina. Het echtpaar bekende na zijn arres tatie tegenover de politie dat ze na de moord de liefde hadden bedreven en vervolgens rustig in slaap waren gevallen. Bij het ontwaken de volgende ochtend besloot het echtpaar het lichaam van de onfortuinlijke Sergej in de openhaard te ver branden. Nina sneed enkele stukken vlees uit het lichaam waarvan ze veronderstelde dat die het 'smakelijkst' zouden zijn en legde ze in haar koelkast. Dezelfde middag kreeg het echt paar gasten, die door Nina een maaltijd van menselijk stoof vlees kregen voorgezet. De rest van het vlees zette ze in een marinade en Nina bereidde er een week lang hamburgers van voor Michaïl. SHAdr VOOR 'M eeRU)K£ PW)S. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Dank zij een bliksemdecreet van de regering van Silvio Berlusconi zullen duizenden van corruptie ver dachte Italiaanse politici en zakenlieden in de komende dagen uit de gevangenis worden ontslagen.

de Stem | 1994 | | pagina 4