N m en m auw Geen grond voor verbod op CD oplossen Kabinet-Lubbers adviseert informateur Kok over uitgaven 1995 inties Justitie: 'Partij ondermijnt gevestigde orde niet stelselmatig7 Treinverkeer ontregeld door blikseminslagen DE STEM Spits in de kijkerd Aantal deelnemers Vierdaagse lager door hitte Parade voor de toekomst Stael-Merkx wil verzet tegen standpunten paus Verwarde Eindhovenaar zet woonwijk op stelten 6Betaald werk aanvaarden om uit schulden te komen' DE STEM BINNENLAND A3 FORMATIE COMMENTAAR BINNENLAND KORT kt kt let JBO l°~ Sr- en de 00 het RIJDAG 15 JULI 1994 J\ gulden per dag. Tesamen met i kosten van de rechtbank kc voorbeeld de gemeenschap dn in totaal een kleine 15.000 g den". En van deze situaties zijn jaarlijks misschien wel 100.00 in het hele land, schat Jonkei „Dat kost de samenleving du 1,5 miljard gulden per jaar. Al ik die bedragen zie dat denk 'dit houden we niet'. Onze reg geving kost te veel geld." Gewone mensen Wat Jonker vooral stoort is dt het hier niet gaat om echte cri minelen. „Crimineel zijn is ee vak. Die grote jongens laten ziel niet pakken." Het gaat hier ot gewone mensen aan de onder kant van de samenleving door de noodgedwongen, opko men voor hun eigen belang. „En dat doet tenslotte iedereet Ook de middenstander die i lijks wat zwart geld wegzet, «I de toerist die na terugkomst va: zijn vakantie de reisverzekeriïj probeert te tillen. We zijn maal handig als het er op aar- komt. Net als met het invulk van ons jaarlijkse belastingforl I muiier. Het is een sport en spe\ geworden." Een teveel aan regels leidt vol gens Jonker tot nog meer contro le en daardoor een nog groter illegaal circuit. „Mensen moeten in staat gesteld worden oplossingen te zoeken zonder direct 'crimineel' te moe ten worden met het overtreden van de regels. Nu worden ze tl veel in het nauw gedreven. Dat moet wel fout lopen." VRIJDAG 15 JULI 1994 Van onze Haagse redactie Den Haag - Informateur Kok krijgt vandaag 'advies' van het demissionaire kabinet van premier Lubbers. Het kabinet stelt de zogeheten uitgavenkant van de begroting voor 1995 vast. Kok heeft de opdracht om een regeerprogram ma op hoofdlijnen te maken en de begroting voor 1995 daar al vast op af te stemmen. Vanwege zijn demissionaire ka rakter neemt het kabinet geen definitieve besluiten over de hoogte van de uitgaven en daar mee over de omvang van de bezuinigingen door de verschil lende ministers. Dat wordt over gelaten aan informateur Kok die als minister van Financiën het begrotingsberaad vandaag bij woont. „De resultaten van het begrotingsoverleg zullen als bouwstenen aan de informateur worden overhandigd," aldus een woordvoerder. Mocht Kok als informateur mis lukken of als er in de tweede helft van augustus nog geen nieuw kabinet is, zal het demis sionaire kabinet alsnog de be groting voor 1995 voorbereiden. Dat is dan noodzakelijk omdat er op de derde dinsdag van sep tember, Prinsjesdag, een begro ting bij de Staten-Generaal moet worden ingediend. Informateur Kok ontving giste ren president Duisenberg van de Nederlandsche Bank. Met Dui senberg heeft de informateur de financiële problematiek doorge sproken. Voor vandaag noch voor het weekeinde heeft de in formateur gesprekken voorzien. De verwachting is dat Kok me dio volgende week een concept regeerprogramma en begroting 1995 aan de vier grote fracties zal voorleggen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Justitie ziet geen mogelijkheden de Cen- trumDemocraten van Hans Janmaat verbieden en op te heffen. Dat kan ze pas als zij zich schuldig maken aan 'ernstige en permanente' verstoringen van de openbare orde. Dat schrijft demissionair minis ter Kosto (Justitie) aan het Ne derlands Centrum Buitenlanders (NCB), het Landelijk Bureau Ra cismebestrijding (LBR) en de Amsterdamse gemeenteraad. Die vroegen begin mei Kosto's voor ganger Hirsch Ballin te bekijken of de ontbinding van de CD wettelijk mogelijk is wegens ra cisme en discriminatie. Uit onderzoek van het openbaar ministerie blijkt, aldus Kosto, dat de CD of zijn leden de geves tigde orde niet stelselmatig on dermijnen. De recente veroorde ling wegens openlijk racisme van partijleider Janmaat of diens le vensgezel Schuurman, de ge wraakte uitspraken van partijle den in het tv-programma Dead line of de dekmantel-reportages van diverse weekbladen bieden het openbaar ministerie onvol doende houvast voor een verbod. Het openbaar ministerie vindt zo'n verbod bovendien onver standig omdat Janmaat bij de laatste Kamerverkiezingen veel stemmenwinst heeft geboekt. Het gedachtengoed van de partij wordt met een verbod niet uitge roeid. Het LBR en het NCB zijn teleur gesteld door het brief van Kosto. In een gesprek met de minister willen ze er binnenkort op aan dringen dat justitie sneller en actiever optreedt tegen racis tische of discriminerende uit spraken van de CD of zijn leden. „Nu nog laten veroordelingen vaak vele jaren op zich wachten en worden te vaak vormfouten gemaakt. Juridische vervolging wordt daarmee moeilijk", aldus een woordvoerder van het LBR. Utrecht (anp) - Blikseminslagen in de nacht van woensdag op donderdag tussen Gouda en Woerden en tussen Eindhoven en Weert hebben het treinverkeer in die regio's donderdag de gehele dag ontregeld. voorgestelde 'godsdienstige dia loog' over de islamitische heiligt plaatsen in Oost-Jeruzalem. Et vooral dat laatste is voor Hoes sein, die zich een directe afstam meling van de profeet Moham med waant, uiterst belangrijk Het is sinds juni 1967, toen Is raël Oost-Jeruzalem op de Jor- daniërs veroverde, zonder meet zijn droom geweest om op zijl minst het beheer over dé Omar en Aksa-moskeeën terug te we nen. Bij die Aksa-moskee overige® was Hoessein getuige van di moordaanslag op zijn grootva der, koning Abdallah, in jè 1951. Hoesseins eigen leven wero op dat moment als bij een won der gered door een medaille zijn uniform, waarop de op gerichte kogel afketste. Addertjes Israël speelt dus nu met het idf om een inter-religieus beheer creëren voor de christelijke f islamitische heilige plaatsen 11 Oost-Jeruzalem, zonder daarh de Israëlische soevereiniteit ov« de gehele stad op te geven. Bi dat interreligieuze beheer zc" den Jordanië, Saoedie-Arabtë Marokko betrokken moeten z voor de islamitische heiü? plaatsen, en het Vaticaan voor de christelijke. Het Vatic®" waarmee Israël sinds kort dip'0; matieke betrekkingen heeft, trouwens al tientallen jaren de stad Jeruzalem een 'corp® separatum', een apart lichaa® zal worden. Wie weet dus zal er uit de te»' onderhandelingen, die volg®» week langs de grens tussen IsW® en Jordanië zullen beginnen, 6eJ vrede komen die het Israel'" zoals Koeshi Rimon einde'1) mogelijk zal maken op W manier een bezoek te breng6 aan dat mooie Petra. Maar zitten addertjes onder het g» Hoe zullen bijvoorbeeld de lestijnen reageren, die nu al hun kersverse grondwet hebb? bepaald dat Oost-Jeruzaleff hoofdstad van hun toekofflS Palestina is? Donderdagavond was de ver wachting dat het treinverkeer rond Gouda nog diezelfde avond weer normaal kon plaatsvinden. Tussen Eindhoven en Weert werd 's avonds nog met bussen gereden. De spoorwegen hopen dat het treinverkeer vrijdag bij de aanvang van de dienst nor maal op gang kan komen. De blikseminslag leidde bij Gou da tot schade aan een beveili gingssysteem terwijl tussen Eindhoven en Weert diverse re- laiskasten verbrandden. Voor die kasten moesten donderdagavond nog onderdelen uit Utrecht ko men. De NS spraken 'hier over een zeer langdurige stremming. Bij Gouda was er tot donderdag middag 16.00 uur geen treinver keer mogelijk tussen Woerden, Gouda en Nieuwerkerk, tussen Gouda en Zoetermeer-Oost en tussen Gouda en Alphen aan den Rijn. Op de trajecten naar Utrecht, Rotterdam en Den Haag werden pendeltremen in gezet. Na 16.00 uur werden op al die trajecten stoptreinen ingezet. Tussen Eindhoven en Weert wer den door de inslag met name de seinen ontregeld. Daardoor re den de stoptreinen van Eindho ven naar Weert tot Heeze, waar na de rest van het traject met bussen moest worden afgelegd. De intercity-treinen Maastricht- Zandvoort bleven wel rijden maar ondervonden een vertra ging van 15 tot 20 minuten. Boze reizigers hebben de trein van Zwolle naar Den Haag, die via Amsterdam werd omgeleid, donderdagochtend met de nood rem tot stoppen gedwongen toen de trein niet stopte bij het sta tion Amsterdam Centraal. Tien tallen passagiers met bestem ming Amsterdam, liepen ruim honderd meter over de rails te rug naar de perrons. Volgens een woordvoerder van de NS is er wat fout gegaan bij het omroepen van de mededelin gen over de omleiding. Op sta tion Amersfoort werd bekendge maakt dat Den Haag bereikt kon worden 'via Amsterdam'. Veel reizigers met bestemming Am sterdam besloten daarom om ge woon te blijven zitten. Vergeten werd echter mee te delen dat de trein niet zou stoppen bij Am sterdam Centraal. Een man bekijkt het plaatsen van de nieuwe spits op de toren van de St. Sebastianuskerk in het Limburgse Herkenbosch. De toren raakte zwaar beschadigd tijdens de aardbeving die Limburg trof op 13 april 1992. foto anp DUITSE UNIFORMEN onder de Are de Triomphe, het doet denken aan vijftig jaar geleden. Geen wonder dat er in Frankrijk protest weerklonk, toen nakomelingen van de voormalige vijand meeliepen in de grote parade ter ere van Frankrijks nationale feestdag. Toch was het toepasselijk en president Mitterrand had daarom gelijk toen hij de aanwezigheid van de Duitsers verdedigde met een beroep op de toekomst. Nog maar een paar dagen geleden r'ep de Amerikaanse president Clinton Duitsland op zich meer te manifesteren in de wereld. Niet omdat hij terugverlangde naar de tijd van Duitse grootheidswaan, maar omdat een economisch zo machtig land als Duitsland het zich niet langer kan permitteren afzijdig te blijven. Duitsland heeft zich de laatste halve eeuw terughoudend opge steld. Vanzelfsprekend, want de herinnering aan wat er met een beroep op Duitslands grootheid was aangericht, was nog te vers. Nu Rusland niet langer meer de rol kan spelen die het deed tot de val van de Berlijnse muur, rust de last van de wereld op de schouders van de laatst overgebleven grootmacht, de Verenigde staten. Deze taak blijkt te zwaar. Vandaar dat van andere, sterke 'enden verwacht mag worden dat ze ook hun deel van de verantwoordelijkheid nemen. Duitsland kan zich zodoende niet 'enger met een verwijzing naar het verleden en de grondwet onttrekken. Het land begint dit zelf ook te beseffen. De uitspraak van het noogste rechterlijke college dat deelname van Duitse militairen aan humanitaire en internationale vredesoperaties niet door de grondwet verboden wordt, is in dit verband van belang, e Duitse regering wilde wel, de oppositie verzette zich echter en aarom discussieerde de regering in Bonn wel mee over vrede in turopa en de rest van de wereld, maar nam slechts op zeer eperkte schaal deel aan de feitelijke vredeshandhaving. De last Di°f S|l grotendeels door de bondgenoten gedragen worden, iiir'ri a ^an Z'C'1 nu n'et 'an9er beroepen op bezwaren van irh ^en stev'9er rol in de internationale gemeen- nap en een grotere bijdrage aan de stabiliteit in Europa en de st van de wereld mag van Bonn verlangd worden. Eiimu van Duitse soldaten, als onderdeel van het «„rik?5, aan Perade voor de Quatorze Juillet is een fraai symbool voor deze toekomst. Van onze verslaggeefster Nijmegen - De organisatie van de Vierdaagse verwacht duizend wandelaars minder dan vorig jaar. Toen kwamen 35.000 mensen naar Nijme gen voor het wandelevene ment. Het warme weer zou de oorzaak zijn van het geringe aantal inschrijvingen de af gelopen week. De organisatie meldde gisteren tussen de acht- en negenhonderd mensen minder ingeschreven te hebben dan vorig jaar rond deze tijd. Het optimisme van vorige week, toen er nog 36.000 wande laars werden verwacht, lijkt achterhaald. Warmte „Mensen zijn geschrokken van de warmte," verklaart voorlich ter Dick Lammerts van Bueren de terugloop deze week. „Vorige week was het uitstekend weer. Toen dachten we: als het zo doorgaat halen we de 36.000. Nu schatten we het wat voorzichti ger in." Maar maandag kan het storm lopen, verwacht hij. „Zo ging het vorig jaar ook: op het laatste moment schrijven ze zich en masse in." Dinsdag begint de Vierdaagse. De organisatie verwacht niet dat het warme weer volgende week een probleem zal zijn voor de lopers. „De mensen zijn al een beetje gewend aan de warmte", laat E. Hendriks van de medi sche dienst weten. Voor als het toch extreem warm mocht wor den, wat hij niet verwacht, dan ligt er een draaiboek klaar. Mexico Twaalfduizend deelnemers zul len de Vierdaagse voor de eerste keer lopen. Negenduizend wan delaars komen uit het buiten land. Veertig landen worden ver tegenwoordigd, waarvan lopers uit Mauretanië, Mexico en Jor danië voor het eerst de Vier daagse meemaken. De Zwitserse militairen mogen Een kleine duizend wandelaars minder dan vorig jaar zullen zich bij de komende Vierdaagse van Nijmegen de blaren op de voeten lopen. foto anp dit jaar in verband met de nieu we vuurwapenwet geen wapens dragen, omdat ze geen lid zijn van de Navo. Alleen landen uit deze organisatie zijn toegestaan wapens mee te dragen tijdens het lopen. Ondanks het feit dat in 1919 de Vierdaagse voor het eerst door een vrouw werd uitgelopen staat het record op naam van een vrouw. Mevrouw J. Berkhout loopt deze 78ste Vierdaagse voor de 58ste keer mee. De oudste deelnemer is de 88-jarige W. Heesbeen uit Vught. M. Zeiler uit Sleewijk is met zijn 11 jaar de jongste wandelaar die aan de Vierdaagse meedoet. Hij wordt dit jaar nog twaalf en mag dus meedoen. De militairen vertegenwoordigen dit jaar dertien verschillende landen. Nieuw Zeeland doet voor het eerst mee. Militairen uit Rusland laten het dit jaar afwe ten, want het zou hen ontbreken aan financiële middelen, lieten ze de organisatie weten. Hilversum (anp) - Oud-voorzitster Wies Stael-Merkx van de Acht Mei Beweging heeft de rooms-katholieken in Nederland opgeroepen zich te distantiëren van de 'achterhaalde' stand punten van paus Johannes Paulus II over de komende wereldbevolkingsconferentie. Dit verzet vanuit de basis moet 'massaal' gesteund, zei ze don derdag voor de KRO-radio. Stael-Merkx is oud-directeur van het Katholiek Bureau voor Voorlichting en Begeleiding bij Sexualiteit en Relatievorming. De paus heeft de afgelopen maanden bij herhaling gewaar schuwd tegen de conferentie, die onder auspiciën van de Verenig de Naties in september in Cairo wordt gehouden. Volgens hem wil de conferentie abortus, voor behoedmiddelen en vrije liefde toestaan. Bisschoppen over de hele wereld hebben de paus ge steund. De VN zeggen dat het doel van de conferentie is, een plan op te stellen om de wereldbevolking te stabiliseren. Die zou in 2050 acht miljard moeten bedragen in plaats van elf, als er niets wordt gedaan. Verder bepleiten de VN abortus zonder risico's voor de gezondheid van de vrouw. De kerkelijke leiders moeten volgens Stael-Merkx heel voor zichtig zijn met hun kritiek, om dat zij nog steeds vanuit een zeer oud mensbeeld en een allang achterhaalde kijk op seksualiteit werken. Zij hebben 'heel weinig recht van spreken'. Het kerkelijk verbod op voorbehoedmiddelen is volgens Stael-Merkx 'niet meer te accepteren'". Eindhoven (anp) - Een 60-jarige man uit Eindhoven heeft donderdagmorgen in zijn woonwijk in twintig minuten tijd zijn huis in brand gestoken, bij een Aldi-supermarkt winkelpersoneel met ammoniak besprenkeld en een werk neemster van een Albert- Heijnwinkel enige tijd met een vuurwapen gegijzeld. Volgens de politie maakte de man bij zijn arrestatie een overspannen indruk. De politie kreeg donderdagmorgen in korte tijd de drie meldingen waarbij bleek dat het om dezelfde dader ging. De twee straten waar het zich allemaal afspeelde, werden afgezet en een politieman in burger ging de Albert-Heijnvestiging binnen om met de man te praten. De Eindhovenaar hield toen nog steeds een 20-jarige vrouwelijke winkel bediende gegijzeld. Na ongeveer vijf minu ten wist de politieman het pistool te be machtigen en kon de man worden aangehou den. Het huis van de 60-jarige man liep flinke brandschade op. Het winkelpersoneel van de Aldi-supermarkt, dat met ammoniak was besprenkeld, kon na behandeling in het ziekenhuis weer terug naar de winkel. De vrouw die bij Albert Heijn was gegijzeld, is in contact gebracht met slachtofferhulp. De man liep in de Aldi-supermarkt enkele .verwondingen aan zijn hoofd op toen perso neel hem trachtte te overmeesteren. Hij is in een ziekenhuis opgenomen en zal door een psychiater worden onderzocht. Het is vol gens de politie volstrekt onduidelijk waarom de man tot zijn daden kwam. Bij de gijzeling had hij ook geen enkele eis. Fons van Westerlo gaat RTL5 leiden Hilversum - Fons van Westerlo (48) volgt in september Bert van der Veer op als programmadirecteur bij RTL5. Hij werkt nu als directeur-hoofdredacteur van het Amsterdamse tv-station AT 5. RTL heeft besloten de programmatische verantwoordelijkheden te splitsen voor RTL4 en RTL5 om de identiteit van de laatste verder te ontwikkelen. Bert van der Veer kan zich zo weer helemaal wij den aan RTL4 Van Westerloo begon zijn omroepcarrière op zijn 24ste bij de Avro. Daar werkte hij als reizend verslaggever, correspondent in de VS, hoofd informatieve programma's en adjunct-directeur radio en televisie. Daarna was hij directeur van een dochterbe drijf van PTT-Telecom, dat nieuwe vormen van satelliettelevisie ontwikkelde. Hij zit sinds 1992 bij AT 5. Tankervliegtuigen 28 miljoen duurder Den Haag - De twee DC-10-toestellen die Defensie heeft gekocht van Martinair, vallen 28 miljoen gulden duurder uit. De luchtmacht neemt de DC-10's in dienst als tankervliegtuigen, maar de ombouw blijkt ingewikkelder dan voorzien. De lucht macht moet zelf voor de meerkosten opdraaien, schrijft staatsse cretaris Frinking in een brief aan de Tweede Kamer. De totale investering (aanschaf, ombouw en opleiding beman ning) komt naar nu blijkt uit op 403 in plaats van 375 miljoen. Ook zijn de verwachte exploitatiekosten bijgesteld van 18 naar 25 miljoen per jaar. De integratie van het tanksysteem en de besturing daarvan blijken tegen te vallen. Vijfduizend bezwaren tegen Betuweroute Den Haag - Het Centraal Inspraakpunt Betuweroute in Den Haag heeft ruim vijfduizend bezwaarschriften binnengekregen. Het overgrote deel van de bezwaarmakers verklaart gekant te zijn tegen de aanleg van de goederenspoorlijn. In mindere mate zijn op- en aanmerkingen gemaakt over de Aanvulling op het Milieu Effect Rapport Betuweroute, de hogere waarden voor de geluidsbelasting en de geluidrapporten per gemeenten in het kader van het Besluit Geluidhinder Spoorwegen. Vier- van de vijfduizend bezwaarschriften zijn afkomstig van de bevolking van de Betuwse gemeenten Valburg, Echteld, Reste ren en Dodewaard. Deze tracébewoners voelen zich achterge steld bij 'lotgenoten' in grote gemeenten als Gorinchem, Barend- recht en Tiet waar kostbare geluidwerende voorzieningen langs het Betuwetracé worden aangebracht. Ze veronderstellen, dat een streep wordt gehaald door de wensen van plattelandsge meenten ten faveure van de stedelijke gebieden. Foliumzuur duurder na 'slikadvies' Den Haag - Na het advies van WVC aan vrouwen die zwanger willen worden of het net zijn om extra foliumzuur in te nemen, is de prijs van dit vitaminepreparaat omhooggeschoten. De Leidse apotheker M. Bouvy meldt dit in het Pharmaceutisch Weekblad. Met het advies volgde WVC eind vorig jaar aanbeve lingen van de Gezondheidsraad en de Voedingsraad. Foliumzuur verkleint de kans op een kind met een neuraalbuisdefect (onder meer een open ruggetje). Voor de tabletten is geen doktersrecept nodig. De inkoopprijs van duizend tabletten van 0,5 milligram was volgens Bouvy in april nog 49,50 gulden. Hij verkocht ze in zijn apotheek met een zelfgemaakte bijsluiter. Leverancier Pharma- chemie maakte echter 'glimmende posters en chique folders', stopte de tabletten in doordrukstrips in plaats van gewoon in een potje en verhoogde de prijs tot 156,75 per duizend stuks. Foliumzuurtabletten van 5 mg zijn echter 'om onverklaarbare redenen' niet duurder geworden. De inkoopprijs daarvan is, net als in april, 59,95 per duizend. Landelijk bureau voor gefuseerde kerk Doorn - Üe komende Verenigde Protestantse Kerk in Nederland krijgt een landelijk bureau en negen regionale dienstencentra. Met de feitelijke integratie van de huidige drie arbeidsorganisa ties van de hervormde, gereformeerde en lutherse kerk wordt op 1 januari 1995 daadwerkelijk begonnen. Deze organisatorische opzet van de gefuseerde kerken werd gisteren bekend gemaakt op een persconferentie in Doorn. In oktober moet de gezamenlij ke synode van de drie kerken er het groene licht voor geven. De regionale dienstencentra worden, samen met de daaraan gekoppelde Algemene Classicale Vergaderingen, de motor van het kerkelijke leven. Er komt een regionaal dienstencentrum voor onder meer Gelderland, Zeeland en Noord-Brabant/Lim burg. Het landelijke bureau krijgt drie afdelingen en wordt daarmeer heel wat slanker dan de veelheid aan raden en commissies die de kerken nu nog kennen. De voorzitter van de generale synode moet het gezicht van de nieuwe kerk naar buiten toe worden. De secretaris-generaal, die scriba gaat heten, moet vooral de eenheid in theologische stellingname van de nieuwe kerk gaan bewaken. Minder boetes wegens werkgeversfraude Den Haag - De Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen (DIA) van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) heeft in 1993 481 processen-verbaal opgemaakt wegens werkge versfraude. In 1992 waren dat er nog 535. Dit blijkt uit de jaarcijfers over 1993 die minister De Vries donderdag naiar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De DIA - inmiddels opgegaan in de Dienst Inspectie en Informatie van SZW (I-SZW) - ziet onder andere toe op de naleving van de wet arbeid buitenlandse werknemers. Deze wet verplicht werkgevers een werkvergun ning aan te vragen voor werknemers van buiten de Europese Unie. Verreweg de meeste opgemaakte processen-verbaal (460) heb ben betrekking op overtreding van deze wet. De meeste overtredingen zijn begaan in de agrarische sector (223) en in de horeca (85). In totaal hadden de frauderende werkgevers 2172 vreemdelingen in dienst. Hiervan hadden 1096 de Turkse nationaliteit. Andere belangrijke groepen vormden de Polen (645) en de Marokkanen (163). De dienst heeft de aandacht verlegd van opsporing van fraude naar voorlichting. De inspec ties zijn nu minder gericht op fraude waardoor ze minder vaak resulteren in een proces-verbaal. Een andere oorzaak is het capaciteitsprobleem bij de politie en de vreemdelingendienst in enkele regio's. VERVOLG VAN VOORPAGINA Daarom pleit de commissie er voor dat er in elke gemeente een 'diaken' wordt aangesteld. Die kan de mensen wegwijs maken in de doolhof van instanties en uitkeringen. In een aantal gevallen zijn schul den veroorzaakt door verslaving, bijvoorbeeld door gokken. Vol gens Boorsma is het dan ook bijzonder vreemd dat de over heid enerzijds aan de gemeenten vraagt mensen met schulden te helpen, terwijl diezelfde over heid de komst van krasloten toe laat, waardoor veel mensen in de problemen raken. Volgens Boorsma zouden ge meenten dan ook de mogelijk heid moeten krijgen om de ver koop van krasloten te verbieden. De commissie vindt voorts dat de mensen met schulden er zelf alles aan moeten doen om uit de problemen te komen. Het aan vaarden van betaalde arbeid (als die er is) hoort daar ook bij. Als er naar een oplossing ge zocht wordt voor een schuldpro bleem zouden er speciale regels moeten gelden, zowel voor schuldenaars als voor schuld eisers. Zo'n algemene gedragsco de kan bijvoorbeeld de regel in houden dat bepaalde schuld eisers niet langer een groter deel van hun schuld betaald krijgen dan andere schuldeisers, als schulden maar gedeeltelijk te rugbetaald worden. In sommige gevallen geldt dat nu voor over heid, banken of woningcorpora ties.

de Stem | 1994 | | pagina 3