voor Doek valt 4 Axel-Polen' 'Waterschap mag hier niet optreden' POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws DAG klapper UITSLAGEN ZAKEN nieuws Kermis in Clinge van start met schieting zonder vizier in Troubadour liep hoera >ma 62 jaar Axelse vereniging heft zichzelf op bij het vijftigjarig bestaan in 1995 Boottochtje Vlaamse gepensioneerden Getrouwd C2 Hulst SCHIETINGEN GAAIB0LLEN Burgemeesters /iSr^iek otr^°°P^nSer Barokconcert in IJzendijke DE STEM ZEELAND [lie berichten 3r Gefeliciteerd 3n Pierre en kinderen. PROFICIAT Zomerfeest in Ossenisse Kruize krijgt boekje over stad Oostburg Kaaiplein decor van braderie in Aardenburg Sport- en spelmiddag voor asielzoekers op sportveld Zeldenrust in Terneuzen Schapenfokdag Zeelandhallen Getrouwd P Jos den Tenter en Ilse Duineveld. 14 juli 1994, Breda. Axel - De Vereniging Axel-Polen, die jaarlijks in september herdenkingsac tiviteiten op touw zet rondom de bevrijding van Axel in 1944, houdt ermee op. Bij het vijftigjarig be staan in 1995 slaat de ver eniging het boek dicht. „We hebben besloten de vereni ging op te heffen, omdat de oorspronkelijke doelstelling is achterhaald", zegt voorzitter S. de Putter. „Destijds wilden we een band opbouwen en onder houden met Poolse militairen, met name die van de Eerste Pantserdivisie die Axel hebben bevrijd. Velen van hen wilden na de bevrijding niet terug naar Polen, omdat daar een commu nistisch regime werd gevestigd. Ze beschouwden Axel als een soort thuishaven." Gemakkelijk Bij de opeenvolgende herdenkin gen kwamen tal van Polen uit Nederland, België en Engeland naar Axel. Maar hun aantal werd minder. „De meesten zijn nu eind zeventig, begin tachtig jaar oud en komen niet zo ge makkelijk meer", legt mevrouw De Putter uit, „Daarbij komt dat gelukkig in Polen het tij is ge keerd en velen weer naar het eigen vaderland zijn terugge- Ledenbestand VRIJDAG 15 JULI 1994 Inbraak in bedrijf Axel - In de nacht van woens dag op donderdag werd inge broken in een bedrijf aan de Oranjestraat in Axel. De toe gang tot het pand werd gefor ceerd en geheel doorzocht. Vermist wordt een bedrag van enkele honderden guldens en verder tientallen pakjes siga retten, shag en een aantal aan stekers. Inbraak in woning Biervliet - Gistermorgen is in gebroken in een woning aan de Braakmanlaan in Biervliet. Vermist worden een geldbe drag en wat sieraden. Diefstal visfuiken Breskens - Een dief heeft twee visfuiken in Breskens gesto len. De fuiken stonden opge steld onder de laagwaterlijn aan 't Haventje. Een schade post voor de eigenaar van en kele honderden guldens. Zakkenroller slaat toe Sluis - Een man uit Antwer pen werd dinsdagmiddag in Sluis beroofd van zijn porte monnee, die hij met zich mee droeg in een schoudertas. De man kwam achter de diefstal toen hij in een winkel gekoch te goederen wilde afrekenen en zijn portemonnee miste. Daarin zat een gering geldbe drag. Inbraak in laboratorium Sluiskil - Woensdagnacht is ingebroken in het laborato rium van een bedrijf aan de Langweg in Sluiskil. Vermist worden twee computers en en kele verwarmingslampen. CURSUSSEN - In het Dien stencentrum De Lieve start onder auspiciën van de stich ting Welzijn voor Ouderen een cursus Engels. Er komen, bij voldoende belangstelling, twee groepen: één voor gevorderden en één voor beginners. Deze laatsten moeten overigens te recht in Klavertje Vier aan de Janseniuslaan. Alle cursussen lopen tot april. Aanmelden voor 1 september bij mevrouw M. Vervaet, 01140-16934. VRIJDAG CLINGE - Café De Landbouw, 20.00 uur kermiskaarting. - Malpertuus, 13.30 uur jokeren. HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20.00 uur kaarting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 20.00 uur bingo. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur kaar ting. STOPPELDIJK - 't Gelaag 13.30 uur bingo KBO. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs met 22 personen. Eerste hoge vogel en tweede zijvogel: H. van Leeuwen, tweede hoge vogel: P. Vette, eerste zijvogel: C. van de Dries, derde zijvogel: C. de Jonge, vierde zijvogel: Ko de Baar, grootste aantal (12): N. Schouwe- naar. Volgende schieting 9 augus tus. Ossenisse - Camping Mussenist met 59 personen. Hoge vogel: E. de Bruijn, rechter zijvogel: A. van de Hende, linker zijvogel: S. Maas, grootste aantal (5): A. Maas. Hengstdijk - Camping De Vogel met 32 personen. Hoge vogel: E. Sturm, rechter zij vogel: P. van Oosterwijk, linker zijvogel J. Sturm, grootste aantal (4): G. van Dorsselaer. Karwei Hulst uitgebreid Hulst - De doe-het-zelf spe ciaalzaak Karwei Bouwmarkt aan de Absdaalseweg in Hulst bestaat vijf jaar en heeft de- zaak verbouwd en vergroot van 1450 naar 2450 vierkante meter. De Bouwmarkt is vanaf het begin een succes. Dat was een jaar geleden aanleiding de zaak fors uit te breiden. De gerealiseerde verbouwing heeft tot gevolg dat er meer plaats is voor een uitgebreider assortiment. Alle bestaande afdelingen zoals badmeubels, bouwmaterialen, hout, kasten en keukens, elektra, tuinarti- kelen, sanitair en ijzerwaren zijn breder en ruimer opgezet. Burgemeester Kessen ruilde Hontenisse voor Hulst (saldo voor Hontenisse: zoveel schuld) en Steenkamp kwam in Hontenisse. In zijn behoefte om Hontenis se, respectievelijk Hulst 'op te stuwen in de vaart der volke ren' begon hij een eenmans actie, zeer ondemocratisch, om het Baalhoekkanaal terug op de kaart te krijgen. Niemand hier wil dat! Hulst-Hontenisse... waar 'de groene long' groot in kan zijn: door gebrek aan (voor uitzicht en (tegen)actie ko men hier dus 200.000 onge wenste varkens. Niemand hier wil dat! Wij leven op de meest ver- keersgevaarlijke plek - samen met Portugal - (lees De Stem van 13 juli en het oordeel van ROVZ-woordvoerder Lodder) en toch vinden Kessen en Steenkamp elkaar om in Zeeuws-Vlaanderen een auto rally op 'Europees niveau' te verwelkomen. /°PDeSs?emeren het recht vooreen fa'-^h tek°r,en en te ef I oevverfcen. Ge«?n brieven Publicatie betekent'n- r^lschd^n^ htanThetmet^ I standpunt eens is. Denken die nu echt dat nie mand in zijn auto hier alvast komt 'oefenen' tussen de (ge kapte) populieren over (nog steeds...voor hoelang nog?) kromme dijkjes? Wellicht tus sen de Brabantse-Varkens- Vrachtwagens door? Niemand hier - en zeker niet de meerderheid - wil dat! Gaat 't hier over 'de groene long' of over 'de gele lever?' Kris de Roover, Hengstdijk Van onze verslaggever IJzendijke - Twee Terneuzense musici, Petra Schuren (dwarsfluit) en Ad van de Wege (klavecimbel), verzorgen zaterdag een barokconcert in de rk kerk in IJzendijke. Op het programma staan werken van Amalea von Pruisen, Joachim Quantz en delen uit de fluitpartita in A moll van J.S. Bach. Als klavecimbel soli zijn Rondeau van Dandrieu en de Fuga in a van Bach te horen. Het concert wordt besloten met de Sonate in G moll van Bach. Petra Schuren studeert aan het Brabants Conservatorium. In 1991 werd zij tweede op het Nationaal Fluitconcours in Leiden. Ad van de Wege studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Gent (hoofdvak kerkorgel, met specialisatie kamermuziek) en aan het Instituut voor kerkmuziek in Utrecht. Het concert begint om 11.45 uur. In het kader de folkloristische dag IJzendijke is de toegang gratis. Van onze correspondent Cünge - Clinge maakt zich weer op voor de jaarlijkse kermis van van daag tot en met woensdag 20 juli. Naast de traditionele kermisattrac ties zijn er voor elke leeftijd een groot aantal nevenactiviteiten. Het programma vermeldt onder meer een zeskamp, touwtrekken en een duivenwedstrijd. De organisatie is in handen van het feestcomité van Clinge in samenwer king met De Opkloppers en de carna valsvereniging De Sloebers. De kermis in Clinge trekt jaarlijks vanuit de om geving veel publiek. Vandaag wordt de kermis geopend met een schieting zonder vizier in café De Troubadour. Aanvang 19.30 uur. Om 20.00 uur start in De Landbouw een kaarting (bieden en jokeren). Zaterdag begint om 19.30 uur een zes kamp voor verenigingen uit Clinge. Het is voor de vierde maal dat deze zeskamp plaatsvindt, aldus G. Pardon. De zes kamp wordt gehouden op het terrein van De Sterre aan de 's Gravenstraat. In De Smidse is er een optreden van het orkest Melting Point. Van zaterdag- tot en met dinsdagavond zijn er in De Troubadour discobals met dj Mark van af 21.00 uur. In café De Gouden Kroon is er eveneens gelegenheid tot dansen. Zondag houden De Opkloppers kinder spelen in en om De Landbouw. Om 14.30 uur is er mastklimmen voor kin deren tot negen jaar, vanaf 15.00 uur spellenfestival voor zes- tot twaalfjari gen. Dan is er ook een boomzaagwed- strijd. Maandag 18 juli houdt de vereniging De Opkloppers in samenwerking met de duivenmaatschappij De Snelle Duif de traditionele duivenwedstrijd. Men kan van 14.00 tot 14.30 uur inschrijven in café De Landbouw. In dezelfde lokali teit begint om 15.00 uur een schieting op de liggende wip. Van 9.30 tot 12.00 uur verkoopt de jeugd spulletjes via een rommelmarkt op het kerkplein en om 19.00 uur starten op het terrein van De Sterre de jaarlijkse wedstrijden touw trekken. Naast wedstrijdploegen nemen ook vrouwen- en recreatieve teams deel. Deze ploegen kunnen zich eveneens uitleven bij het truck-trekken. De orga nisatie van dit gebeuren is in handen van De Sloebers. Dinsdag 19 juli staat het feestcomité garant voor de wielerwedstrijden voor liefhebbers, vrouwen en amateurs. Tij dens die wedstrijden beginnen om 14.00 en 15.00 uur schietingen op respectieve lijk de staande wip (café De Landbouw) en liggende wip (café De Smidse). De kermis wordt woensdag afgesloten met een schieting op de liggende wip in café De Landbouw. Die begint om 15.00 uur. Van onze verslaggever Aardenburg - Het college van burgemeester en wethouders van Aarden burg snijdt zaterdag op het Kaaiplein een reu- zensalade in de vorm van een kikker aan op de tweede dag van de brade rie. De braderie begint vandaag al. Ook is er een kermis. Zaterdag, vanaf 19.30 urn- kan iedereen voor vijftien piek per persoon op het Kaaiplein meesmuilen van het Bourgondisch salade buffet. De organisatoren, de plaat selijke winkeliersvereniging en het organisatiebureau Bresjes, rekenen tijdens de braderie op tienduizend be zoekers in het dorp. Er is van alles te doen op beide braderiedagen. Een rommelmarkt, muziek en dans zijn de belangrijkste onderdelen van het zater dagprogramma. Ook is er die dag een braderieloop. De derde braderiedag, zon dag, is er een grote Karao- keshow en een show van Twilight uit Hoek. De af sluiting van de braderie is om 18.00 uur. De midden standers hebben zich dan drie dagen lang Ingespan nen om hun handel te pre senteren. by in Breda. dhr. Dingemans in |on Baayens in Ulvenhout. én, maar vandaag wordt ons i nog vele jaren van je mogen I genieten. 121/2 jaar, Van onze verslaggever Ossenisse - Ossenisse viert het komende weekend feest. Vandaag start het traditione le Zomerfeest om 20.00 uur met een bingo in Hof Ter Nesse. Zaterdag zijn er in en rond Hof Ter Nesse tal van activiteiten. Om 14.30 uur is er een optreden van jeugdcircus Reinardi en zijn er verscheidene kinderspelen. Op hetzelfde tijdstip begint een schieting en een gaaibolling. Om 15.00 uur start het Rad van Avontuur en Tritsen. Om 21.00 uur is er een dansavond met medewerking van Dirk van de Voorde. Zondag is er om 14.30 uur een schieting. Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester J. Kruize kreeg gisteravond op een bijeenkomst in De Een hoorn in Oostburg het eerste exemplaar van 'Oostburg, stad van de Eenhoorn'. Het promotieboekje is gedrukt in een oplage van vijfduizend exemplaren en is een uitgave van de stichting Oostburg Promotion. Op leesbare wijze is de geschie denis van Oostburg beschreven en staan de bezienswaardighe den in de plaats genoemd. Ook bevat het zestien pagina's tellen de handzame boekwerkje een wandelroute met een kaartje dat verwijst naar de tekst. „Op die manier proberen we de bezoe kers wat langer in het centrum van Oostburg te houden", aldus voorzitter Meens van de stich ting Oostburg Promotion. De distributie van 'Oostburg, stad van de Eenhoorn' verloopt via de VW-kantoren. Het is daar te koop voor 1,50 gulden. Familie of kennissen van de familie Bekaert gaan waterskiën op de kreek van het natuurgebied. ■VERVOLG VAN ZEELAND C1 Bij waterschap Hulster Ambacht weet men volgens J. Alberda- Van Ekenstein, secretaris van het schap, van niets. Het schap heeft bovendien niet de be voegdheid om op te treden tegen het varen met motorboten. „Het water en het Groot Eiland zijn eigendom van de familie Bekaert", aldus de secretaris. „Bij ons zijn geen klachten be kend." Volgens wethouder G. van de Voorde (ruimtelijke ordening) zal de gemeente Bekaert infor meren dat het op grond van de wet Geluidhinder verboden is met motorboten over het water te racen. „Het is een langslepende zaak", verzucht de wethouder. „Vroeger waren er nooit problemen. Maar nu zijn er inderdaad klachten bekend. Het is bij ons in behan deling." 'Een discutabele zaak, noemt hij de kwestie en wijst erop dat de familie Bekaert in het verleden veel geld investeer de in het natuurgebied. Tegen varen met 'rustige motorbootjes' op het water van het Groot Ei land hebben wij geen bezwaar, zegt hij. „Maar varen met boten die lawaai maken dat vergelijk baar is met dat van jetski's is in strijd met de wet Geluidhinder en daar gaan wij niet mee ak koord." Eigenaar P. Bekaert van het Groot Eiland was gisteren niet bereikbaar voor commentaar op de kwestie. Een zogenoemde zodiac scheert over het water van het Groot Eiland. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Op het sportveld van' het Zeldenrustcollege in Terneuzen wordt zaterdag 27 augustus een sport- en spelmid dag gehouden voor de asielzoekers in het opvangcentrum in het Roosevelthotel. Deze activiteit was het winnende voorstel van het project 'Weg wijs op het gemeentehuis'. Leer lingen van het Petrus Hondius en het Zeldenrustcollege maak ten op 21 april kennis met het gemeentehuis en de gemeentelij ke organisatie. Onderdeel van deze dag was het samenstellen van een voorstel. De leerlingen werden in groepjes verdeeld om de initiatieven uit te werken. Tijdens een bijzondere raadsver gadering kwam de sport- en spelmiddag als beste voorstel uit de bus. Dit project is goed voor een eenmalige subsidie van 2.500 gulden. Inmiddels zijn er vijf bijeenkom sten met leerlingen van het PH en het Zeldenrustcollege geweest om de organisatie van de sport en speldag voor te bereiden. De sport- en speldag vindt plaats op zaterdag 27 augustus van 10.00 tot 16.00 uur op het sportveld van het Zeldenrustcollege. Bij slecht weer kan worden uit geweken naar de gymzalen. Tij dens de lunchpauze van 12.00 tot 14.00 uur wordt er muziek gemaakt en worden er hapjes en drankjes verkocht. Er is inten sief contact met de leiding van het opvangcentrum om de dag zo goed mogelijk af te stemmen op de doelgroep. Vrijwilligers, die willen helpen of die de sportactiviteiten willen begeleiden, zijn nog altijd wel kom. Van onze verslaggever Goes - In de Zeelandhallen in Goes is zaterdag de Benelux- schapenfokdag voor Texelaars. Aanvang 9.30 uur. In de Zee landhallen worden ruim zeshon derd topdieren geshowd. Verder zijn er verscheidene demonstra ties van lamsvleesverwerking en is er een barbecue. gftig leden van het Vlaams Verbond voor Gepensioneerden, afdeling Ertvelde bezochten 9>s eren Terneuzen. Dit gebeurde op uitnodiging van de Algemene Bond voor Ouderenafdeling erneuzen. Het bezoek loopt vooruit op de verbroedering tussen beide ouderenorganisaties dat op 6 0^UStUj gestalte krijgt. In 1993, het jaar van de ouderen en solidariteit tussen generaties, Vp SL0rijen de eerste contacten. Toen is er gesproken over verbroedering tussen het Vlaams vJfti Jj'00r Gepensioneerden, afdeling Ertvelde en de Terneuzense afdeling van de ANBO. De Jf 'g leden van het Vlaams Verbond voor Gepensioneerden bekeken het Portaal van Vlaanderen- ze *7 70r ANBO-afdeling werden ontvangen in dienstencentrum De Veste. Hierna kregen 0 er hiding van een gids een rondrit door de streek langs het kanaal. De verbroedering krijgt Stahl uU®ustus 'n. Ertvelde een officieel tintje. De schepen van Ertvelde en wethouder A. -Hemelsoet zijn bij deze verbroedering aanwezig. foto wim kooyman Van onze verslaggever Dat de vereniging haar 50-jarig bestaan nadert, vindt De Putter op zich uniek. Maar ze wijst erop dat ook het Axelse ledenbestand er niet jonger op wordt. Daar naast hebben de Poolse oud strijders zelf te kennen gegeven dat ze wilden afbouwen, vanwe ge hun leeftijd. „Dat wil niet zeggen dat de herdenkingen moeten verdwijnen. Daar blijven we achter staan en vinden het, zeker in deze tijd waarin je weer overal met oorlog wordt gecon fronteerd, nog steeds zinvol." Taak Ze ziet in de toekomst geen taak weggelegd voor haar vereniging, maar denkt aan herdenkingen in een ruimer verband. „De doel stelling zou verbreed kunnen worden. Vandaar dat we ook dit jaar al het initiatief hebben ge nomen om te komen tot een breder gedragen comité uit de bevolking. We hopen en ver wachten dat er herdenkingen zullen blijven, maar ze zullen eenvoudiger zijn." de Kaartclub

de Stem | 1994 | | pagina 15