Indurain rijdt weg uit ziekenboeg K. /k/b/k/A 'Br Boardman houdt zijn woord en stapt af 'Giftige' pijltjes inspireren Erik Dekker Teun van DE STEM TOUR DE FRANCE 94 Diarree-aanval kluistert Toni Rominger 's nachts aan het toilet Bortolami maakt de belofte waar Van Poppel praat over verlenging contract TOUR IN MEERVOUD De jonge en de oude Bartali DE STEM VANDAAG f/S Rustdag RADIO&TV Fazantenjac1 DONDERDAG 14 JULI 1994 B2 Van onze verslaggever Hautacam - Oud-werelduur recordhouder Chris Board man hield woord. Nog geen dag nadat de Britse debutant in de Tour, de eerste drager van de gele trui, had aange kondigd het voor gezien te houden, stapte hij ook daad werkelijk af. Dat gebeurde gisteren bij de eer ste ravitaillering op 100.5 kilo meter. „Het is zinloos verder te gaan," aldus de Brit. „Ik kan me nu op de baan rustig voorberei den voor het WK op mijn specia lisme, de tijdrit." De voormalige werelduurrecordhouder is de grote favoriet voor het goud tij dens het WK baan, dat in augus tus op Sicilië plaatsvindt. Voor GAN-ploegleider Roger Legeay blijft Boardman in de naaste toekomst zijn belangrijk ste man. „Hoeveel renners heb ben dit seizoen gepresteerd zoals hij? Nog geen jaar geleden was hij alleen maar bekend als we relduurrecordhouder, die nau welijks op de weg koerste. Ik ken zijn limieten nog niet, maar die liggen verder dan wij met z'n allen vermoeden. Bij het begin van dit seizoen peinsden we er nog niet over hem voor de Tour te selecteren, maar zijn presteren dwong me daartoe. Ik nam me zelf voor hem aan de voet van de Pyreneeën eruit te halen want op het WK hebben we meer aan hem. Maar hij nam zelf al de beslissing." Legeay kan op het WK wat suc cessen best gebruiken nu een andere belofte, Didier Rous, in de Tour moest opgeven, en Greg LeMond afhaakte. De ploeglei der over de drievoudig Tour winnaar: „Greg heeft te veel voor het wielrennen betekend om zich op een dergelijke manier te laten vernederen. Zoals hij de laatste twee jaar echter bezig is, kan niet meer. Hij moet echter zelf zijn besluit nemen." Chris Boardman legt vanuit de ploegleiderswagen uit dat het voor hem en GAN beter is dat hij de Tour vanaf gisteren voor gezien houdt. foto ap Tour de France 94 Door Jean Nelissen Hautacam - Een aanval van diarree bij Tony Rominger bracht Miguel Indurain gisteren op de eerste Pyreneeën-rots een stap dichter bij zijn vierde Tour-zege. In de nacht van dinsdag op woensdag zat de Zwitser meer op het toilet dan dat hij in bed lag. „Ik ben helemaal leeg gelopen," vertelde hij. „Na 150 kilometer in de etappe voelde ik de krachten uit mijn benen wegvloeien. Ik weet niet wat ik verkeerd gegeten heb. De rest van de ploeg mankeert niets. Misschien is de hitte van de laatste dagen er de oorzaak van. Maar dat me dit overkomt in de eerste bergetappe is een ramp." Miguel Indurain had al in het begin van de slotklim naar het ski-oord Hautacam gezien dat zijn rivaal moeite had het tempo te volgen. „Ik heb Jean-Fran?ois Bernard gevraagd zo snel moge lijk naar de top te rijden. Ik keek om en zag dat Rominger loste. Vanaf dat moment heb ik het zelf afgemaakt." Een Tour kan alleen door puur gezonde mensen gereden wor den. De dagelijkse inspanningen zijn zo uitputtend, dat een op zich ongevaarlijke aandoening de atleet al ver kan terugwerpen. Jammer voor het spanningsveld in de Tour, maar de diarree van Rominger heeft Indurain een heel eind op weg naar een nieu we zege gebracht. De macht van de man uit Pamplona is indruk wekkend. Alleen de herboren Franse klimmer Luc Leblanc kon hem op de mistige rots even buiten het bedevaartsoord Lour- des volgen. Toen Indurain zijn ritme gevon den had, gingen ze er allemaal af. Gevleugelde klimmers als Marco Pantani en Laudelino Cu- bino, die probeerden aan te val len, maar in het moordende tem po terug moesten. Piotr Oegroe- mov, Armand de las Cuevas, Alex Zulle, Bjarne Riis en Ro berto Conti. Ze konden zich kor te tijd aan het achterwiel van Indurain handhaven, maar hij joeg ze allemaal over hun ritme. Erik Breukink, Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse waren toen al gelost. Goede slag „Ik wist dat veel renners er moeite mee hebben van de grote versnelling over te schakelen op een kleine," vertelde Indurain, „ik had een goede dag. Ik ken deze berg, want ik heb hem een maand geleden als eens beklom men. Het is een verraderlijke helling omdat je voortdurend moet schakelen. En wie niet echt goed is, gaat aan die tempowis selingen ten onder." Indurain was ongewoon spraak zaam. Ook bij hem viel veel spanning weg. „De eerste klim in een ronde blijft voor elke renner een verrassing. Je kunt op de vlakke wegen wel goed rijden, maar je weet nooit of je ook goed omhoog gaat. Het is me reuze meegevallen. Ik heb een goede slag geslagen. Luc Leblanc heeft me in de slotkilometers gehol pen, omdat hij de etappe wilde winnen. De laatste twee kilome ter waren voor mij de moeilijk ste. Maar op de top voelde ik me opgelucht. De Tour is nog niet afgelopen, maar ik heb een mooie voorsprong opgebouwd." Zieke 'duivel' Toni Rominger was niet de enige zieke in het peloton. Claudio Chiappucci, de 'duivel' uit Ubol- do, passeerde de streep als een zielig hoopje mens. Hij werd als een van de eersten gelost. De voormalige bergkoning kan al twee dagen geen eten meer bin nen houden. Hij moest in de klim naar Hautacam nog een paar keer overgeven en bereikte bijna 24 minuten na winnaar Leblanc de finish. „Als het morgen niet beter gaat, ga ik naar huis," huilde Chiappucci. Indurain kan zich nu, met zijn belangrijkste rivalen in de zie kenboeg, alvast opmaken voor het feest in Parijs. Er moet al een klein wonder gebeuren als de Spanjaard nog in problemen komt. Het vorig jaar werd hij zelf in de laatste Tour-week ziek. Nu straalt hij gezondheid uit. „Ik heb me nooit zo goed gevoeld," zei de man uit Na- Luc Leblanc zet aan voor zijn belissende jump. Op de achtergrond Miguel Indurain met in zijn wiel de Italiaan Pantani. foto anp varra, „het hele jaar door heb ik gesukkeld. In februari in de Ruta del Sol kreeg ik koorts. In de Ronde van het Baskenland had ik een ontsteking in mijn knie, in Parijs-Nice kreeg ik last van mijn pollenallergie. Ik heb ge noeg ellende gehad en ben op het juiste moment in vorm geko men." Wraak Voor de tweede opeenvolgende dag juichten de Fransen. Ze vierden de come-back van hun meest begenadigde klimmer, het 'ongelukskind' Luc Leblanc. In de afgelopen jaren nam Leblanc zijn supporters mee over hoge toppen en door diepe dalen. Vijf de in de Tour van 1991 en gele truidrager na afloop van de twaalfde etappe in Jaca. Het jaar erna Frans kampioen en winnaar van de Midi Libre. Als kanshebber in de Tour gestart, maar wegens ruzie in de ploeg ten prooi gevallen aan een men tale crisis. Te laat aan de finish in Alpe d'Huez en langs de ach terdeur uit de Ronde gestapt. Knie-operatie einde 1993, ruzie met de Franse pers en vlucht naar Festina in Andorra. Toen hij vorig jaar trouwde met een Spaanse studente uit Madrid, waren slechts twee Franse ren ners uitgenodigd, de rest werd de deur geweigerd. Luc Leblanc heeft gisteren wraak genomen op zijn landgenoten, die hem miskenden. „Ik zou te slap zijn voor dit beroep, te week. Mij is verweten dat ik een stiekemerd ben. Ik heb nu laten zien dat ik weer geschikt ben voor mijn be roep. Mijn supporters mogen geen wonderen verwachten, want door mijn operatie is mijn spiermassa afgenomen. Maar ik kan nog bergritten winnen. En Indurain volgen en dat wil heel wat zeggen." Van onze verslaggever Hautacam - De Italianen be gonnen met aardig wat ve dettes aan deze Tour, zoals Chiappucci, Bugno, Bontem- pi, Chioccioli en vele ande ren. Van de veertig in totaal nestelen voorlopig alleen Gianluca Bortolami (7e) en Enrico Zaina (10e) zich bij de top-10. Bortolami met name maakt als een van de meest talentvolle jeugdrenners van de laatste ja ren zijn belofte waar. Dat dankt hij vooral aan de ritzege in Ren- nes, zijn knappe tijdrit (11e op 6.12 van Indurain) en het succes volle koersen. „Ik krijg wel de nodige aanwij zingen van mijn kopman Toni Rominger," bekent de Italiaan, „maar hij weet dan ook wel dat hij voornamelijk wat aan me heeft in de meer vlakke ritten. Een berggeit ben ik echt niet." Dat bleek gisteren in de klim naar het bijna 1600 meter hoog gelegen Hautacam, een col van de 'bovenste categorie' die in de Tour voor het eerst genomen werd. Tijdens die rit moest hij in de voor klimgeit ideaal gescha pen Marco Pantani, die uiteinde lijk derde werd achter Luc Le blanc en Miguel Indurain, zijn meerdere erkennen. Toch was zijn prestatie, 34e op ruim vier en een halve minuut van Le blanc, nog zo gek niet. Hautacam - Na de rustdag in Lourdes gaat Jean-Paul van Poppel in de slag met Festina over een nieuw contract. De sprinter wil in principe bij de in Andorra gevestigde ploeg van horlogefabrikant Rodriguez blij ven. Van Poppel, winnaar van de etappe in Bourlogne-sur-Mer, wil voor een jaar bijtekenen. „Ik kijk nooit verder dan een jaar vooruit. Tenslotte gaan de jaren voor mij ook tellen." Door Jacques Hautacam - Hij bereikte de top van de eerste col buiten categorie ruim een kwartier na winnaar Luc Leblanc. Hij was bij lange na niet de eer ste Nederlandse renner aan de eindstreep op Hautacam. Erik Dekker was gisteren echter wel de enige landge noot, die van zich had doen spreken. „Het werd tijd ook om een keer wat te laten zien," legde de Ge- mertse prof uit. „Ik loerde al een paar dagen op een kans. Die kwam maar niet. Daarom was ik vastbesloten om aan te vallen. Het lijkt dan wel of je het geluk afdwingt." Het was niet alleen het eigen spookbeeld geweest om als de butant volstrekt anoniem te blij ven, dat Dekker had geïnspi reerd tot offensieve daden. Hij erkende ruiterlijk dat hij ook was geprikkeld door ploegleider Jan Raas. Die had bij het vertrek in Cahors wat 'giftige' pijltjes afgevuurd in zijn richting. „Ja, de baas gaf me voor de start wat steken onder water. Hij vroeg zich af waarom hij mijn naam de afgelopen dagen nog niet op de Tourradio had gehoord. Dat zin netje had ik goed in m'n oren geknoopt." Erik Dekker, die in de aanloop naar de Tour de Ronde van Zwe den yvon, kwam na 137 kilome- Erik Breukink ploetert tijdens de eerste echte klim van deze Ronde van Frankrijk naar boven. ter voorop met Swart, Jarmann, Magnien en Ghirotto. De voor sprong van het vijftal liep op tot maximaal 6.40 minuten en daar was aan de voet van de klim naar Hautacam nog slechts veer tig seconden van over. „Vanaf dat moment heb ik m'n eigen tempo gereden," gaf hij, opmerkelijk fris, als verklaring voor zijn forse achterstand op de top. „Ik wilde mezelf absoluut niet over de kop rijden. Wat was ik daar wijzer van geworden? Misschien had ik een paar minu ten minder hoeven inleveren, da's alles. Het was voor mij alleen nog maar een kwestie van op tijd binnenkomen. Als we met tien minuten voorsprong aan de beklimming hadden kunnen be ginnen, was er misschien iets moois uit gerold. Maar die hoop had ik al ver voor de klim laten varen." Dat gold ook voor de overige Nederlanders met enige klimca- paciteiten. Breukink, Rooks, Theunisse, Jonker, geen van allen hadden ze hoop gehad, wel pijn in de benen. „Ik kon het tempo drie kilometer volgen, toen moest ik lossen," vertelde Erik Breukink, op 5.08 minuten foto anp van Leblanc de beste landgenoot op Hautacam. „Het ontbrak me aan kracht en dat had ik voor de klim al gevoeld. Als ik nog iets wil bereiken, zal ik niet moeten wachten tot de finale. Ik zal het moeten hebben van een vroege ontsnapping." De ONCE-renner vond het lo gisch dat hij, ondanks z'n 'slechte benen', met z'n ploegge noten vol had gejaagd op de vijf vluchters. „Het was eigenlijk meer een kwestie van voren rij den," aldus Breukink. „Op die smalle wegen richting Hautacam was het veel te link om te ver van achteren te zitten. Het was zo'n nerveus gedoe, dat het ge vaar om betrokken te raken bij een valpartij veel te groot was." Patrick Jonker, het talent uit de ploeg van Post, had weinig tekst na de eerste kennismaking met het hooggebergte in deze Tour. „Ik ben blij dat ik klaar ben voor vandaag. In het begin al werd ik gelost. Het is me allemaal reuze tegengevallen, maar ja, als de benen niet willen...," en weg was de zwaar getekende Australische Nederlander. „Tegen zo'n col op sprinten, is niet echt mijn specialiteit." Ste ven Rooks en Gert-Jan Theunis se riepen het bijna in koor. Bei den hadden dan ook het besluit van de meerderheid gevolgd om in eigen tempo naar boven te fietsen. Het duo dat ooit wieler- gek Nederland in zijn ban kreeg door indrukwekkende prestaties in het hooggebergte is van me ning, dat het met de eigen vorm wel snor zit. „Maar er zijn er te veel die super zijn," lichtte Rooks toe. Dat belooft al met al dus helemaal niks voor morgen en voor volgende week in de Alpen. Maar dat is geen nieuws. Bart Voskamp hield zich tussen de Nederlandse klimmers rede lijk staande. Na Breukink en Rooks arriveerde hij als derde Nederlander, op 6.01 van de winnaar, aan de finish. „De ber gen zijn weliswaar hetzelfde als tijdens de Ronde van Spanje, maar het niveau van het deelne mers ligt hier wel een stuk ho ger." Maandag 18 juli, over vier dagen dus, viert Italië feest, omdat Gino Bartali dan 80 jaar oud is. Zonder twijfel is Bartali, die gisteren in de Tour de France in Lourdes verscheen, een der meest le gendarische wielrenners, wiens heldendaden nog altijd niet vergeten zijn, hoe lang geleden het inmiddels ook is. Bartali is precies een halve eeuw ouder dan Miguel Indu rain, maar of diens 80e ook zo gevierd zal worden? We zien het tezijnertijd wel. Bartali is nooit een aanko mend renner geweest: hij was er van de eerste dag af. Pas 21 was hij al kampioen van zijn land. Op zijn 38e deed hij dat nog eens. In 1936 bracht hij de Giro op zijn naam plus de bergprijs. Zo is het doorge gaan: totaal 4 keer de Giro, 2 Rondes van Zwitserland, al lerlei klassieke eendagswed- strijden, vooral in eigen land: 4 x Milaan-San Remo, 3 x de Ronde van Lombardije, 5 x Ronde van Toscanië, en na tuurlijk ook twee maal de Tour. Het bijzondere van deze schitterende loopbaan is dat er een enorme kloof in zit. Er is sprake van twee Gino Bar- tali's, de jonge en de oude. De jonge reed tot 1939 als een internationale ster. Toen brak een oorlog uit, die het grote wielrennen voor jaren stilleg- de, zeker voor Italianen. On danks deze geforceerde kloof kwam daarna een nieuwe Gi no terug, nu zonder het jeug dig elan, maar rijper en even machtig. Zijn bijnaam II Vec- chio, de oude, werd met het jaar meer van toepassing, want Gino wist met 40 nog niet van ophouden. In 1937 kwam de jonge Itali aan voor het eerst naar de Tour, meteen maar als kop man. Hij maakte dit onweer- Door Frans Oudejans legbaar waar, toen hij in de Alpen zo te keer ging, dat.de rangschikking compleet om ver werd gegooid. Met het geel om de schouders reed Bartali verder, maar een dag later kwam hij ernstig ten val, zodat hij kort erna de strijd staakte. Volgend jaar dan maar? Nou en of. 1938 liet zien welk een kampioen hier aantrad. Op acht van de twaalf bergen arriveerde hij als eerste. In de Pyreneeën verloor hij kostbare tijd door een kapot wiel, maar in de Alpen stokte de rest. Met gro te voorsprong kwam Bartali als eerste in Parijs aan. Het duurde tien jaar eer Gino weer een kans kreeg. En op nieuw sloeg hij toe. Met 34 jaar te oud, werd vooraf ge zegd. Nou, hij won zeven rit ten, waarvan vier in de ber gen, schreef de bergprijs op zijn naam en uiteraard ook de Tour, met een klein half uur voorsprong op Schotte. Dit alles zonder noemenswaardi ge hulp van landgenoten. Inmiddels was in Italië een nieuwe ster opgestaan, de even schitterende Fausto Co- ppi. Bartali, de oude, zou nog veel winnen, maar geen Tour meer. Toch, als iemand de titel campionissimo heeft ver diend, dan is hij het. Morgen: Fausto Coppi. Gino Bartali, Tour-winnaar in 1938 en 1948. Op de foto boven de Italiaan in 1938, op de foto onder in 1948. foto archief de stem Tour de France /tjff Tour de France DONDERDAG 14 JULI Rustdag. 14.30-15.30 Eurosport: Tour France, etappe van gistere" (hoogtepunten) De elfde etappe van de L stour van Dagblad De St gewonnen door de 76-jari van Hooie uit het Zeeu- vlaamse Hulst. Samen Hennie Goos uit Prinse had hij voor de ritwins gisteren in de Ronde Frankrijk Luc Leblanc Met een voorspelde tij 6.56.16 was de Hulstenaa concurrent te snel af. De heer Van Hooie wa~ heel gelukkig mee. Hij ne jaren deel aan het Toursp De Stem, maar slaagde e mer in een etappe op zijn te schrijven. Gisteren w dus bingo voor hem. To - Quinty Talboom uit Axel handigde hem met veel een forse ruiker plus de geerde blauwe Stem-trui. Uitslag elfde etappe 1.E. van Hooie (Hulst) 6.56. 2. Hennie Goos (Prinse 7.24.15. Hautacam - Op de ryboot van Ports naar Cherbourg ware vorige week onafsch lijk tot in de vroege tjes. Ze proostten en ken, praatten honde en lachten voortd Laurent Fignon, Planckaert en Teun Vliet, een mooi stel. tv-verslaggevers lere de Tour dit jaar va andere kant kennen. Zes jaar geleden droeg Te Vliet drie dagen de gele de Ronde van Frankrijk. H het hoogtepunt in de wiel rière van de Westlander, in dezelfde Taur een dr sche wending nam. Hij Parijs niet als gevolg van ge maagklachten. Het '89 begon nog hoopvol, snel protesteerde het li van Van Vliet opnieuw. H jaar bleef hij tobben gezondheid. In 1990 nam Van onze verslaggever Hautacam - Bolletjestrui Peter de Clercq is tijde Tour de France nog gee tegengekomen en dat schien maar goed ook, Belg is in staat te stoppe~ „Ik houd fazanten thuis,' hij, „en om je eerlijk te een fazant op zijn tijd bijzonder goed. Zeker al zelf verzorgd heb. Dan zi keer zoveel vlees aan d neer je hem in de winkel Vandaag tijdens de rus Lourdes kan hij zoals z was, de 'bollekestrui' n showen. „Maar dan is het pen." UITSLAG Elfde etappe Cahors-Lour acan 263.5 km 1. Leblanc (Fes) 263,5 km (gemiddelde snelheid 37,81 2. Indurain (Ban) 0.02 3. Pantani (Car) 0.18 4. Virenque (Fes) 0.56 5. De Las Cuevas (Cas) 0.58 6. Tonkov (Lam) 1.26 7. Oegroemov (Gew) 8. Zaina (Gew) 1.36 9. Conti (Lam) 1.46 10. Cubino (Kei) 1.50, 11. Zulle (One) 1.52, 12. (Car), 13. Bodriguez (Mob Pellicioli (PLT) 2.21, 15. R 16. Rominger (Map), 17. B 16. Lino (Fes) 2.31, 19. (Ban) 2.35, 20. Rincon (On 21. Olano (Map), 22. Fur 3.21, 23. Elli (GBM) 3.28, (GBM) ,25. Camargo (Kei Audehm (Tel), 27. Dufaux Davy (Cas), 29. Buenahora Van de Laer (Lot), 31. Mejia (Mot) 3.51, 3 (Nov), 33. Peron (PLT) Echave (Map) 4.20, 35. (PLT), 36. Munov Fernan 37. Bortolami (Map) 4.39, 39. Gonzalez (Map), (Fes), 41. Caritoux (Haz), 42. (Gew), 43. Seigneur (Ga cartin (Map) 4.50, 45. Eki 4 55, 46. Breukink (One Oonzalez Arrieta (Ban) (Nov), 49. Bugno (PLT) Skibby (TVM) 5.20, ?i; Hambwger (TVM), (TVM), 53. Herve (Fes) Lauritzen (TVM) 6.01, 55 (TVM), 56. Arroyo (Haz theunisse (TVM) 6.23, 58. parov (PLT), 59. Heppne Aldag (Tel), Vanzella (GBM), 62. (Mer) 6.39, 63. Bobrike Armstrong (Mot) 7.03, !Easl' 66- Kvalsvoll (Wor v -34 68. Alcala (M „,en (Lam), 70. Santarom '1. Aparicio (Ban) 7.47, Lamacho (Kei) 7.54, (Nov) 7.57, 74. Roosen Madouas (Cas) 8.01, 76. i?;1?' 77. Gouvenou (Ga Me inert (TVM) 8.49, 7 Hi i 8®- Jonker (Nov) 9 mn,irhanteur (Haz). HVM) 9.25, 83. Tsjmil Bourgeot (Haz) 9.46, 8- n°,V,) 9'50' 86- Kasp 10-22, 87. Uriarte (Ban Cadena (Kei), 89. Rue Bontempi (Gew) 12.07, Sergeunt (Nov), 9 (Wor), 93. Anderson (M

de Stem | 1994 | | pagina 8