Bols en Campari wellicht samen ECONOMIE KORT 'ND KORT vergeefs iOch Neuss' Campari wil meer diversiteit en Bols zou marktpositie in Italië willen versterken Economische Zaken is bezorgd om RDM-werf Brug in wording Boete of celstraf voor Van der Valk-directeur Participatiefonds zoekt tnet spoed kredietnemers Winstbejag van 'knakenjagers' KPN meegevallen Bedrijf VS wil Gronings stadsvervoer overnemen DE STEM ECONOMIE A5 Geen orders meer voor bouwen onderzeeërs 14 JULI 1994 A4 naar Gaza' peeft PLO-leider Yasser dat hij heeft geprobeerd ken te smokkelen. Vier l zijn, behoorden tot het gm in de Gazastrook. autoriteiten betrokken Iraeliërs het leven hebben Ten Peres sprak over een fcheid van Arafat aantast. It de Palestijnen zal leren fan te komen. Arafat gaf he door de vier terug te Ihet vredesproces gepaard bloedvergieten aan beide itenlanders dat de daders van de drie Jriekse nationaliteit heb- l daders in het buitenland, pek van bij de aanslagen Isdag raakten acht vakan- Itenlanders. Dinsdagnacht |nti-terreureenheid van de aan, met talrijke speur- Ispeelde er gisteren op dat ije komen. Dat kan de toch nnd verslechteren. ïpen Izijn gevallen van schurft pychiatrisch ziekenhuis in maatregelen genomen om [teren worden zo'n duizend en verplegend personeel) ps scabiës, is een huidziekte "churftmijten, die hun eitjes Je is een van de belangrijk met hevige jeuk, is erg ken de kwaal werd vastge- |ien besmet zijn. Ue |Mandela van Zuid-Afrika 'zeer moeilijke', drie uur gisteren bekend gemaakt. Ihjke ingreep - behandeling loeren omdat Mandela een plijkt te hebben ten gevolge traanklieren), een aandoe- |elopen door het stukhakken dens dwangarbeid op Rob- Lachting een week moeten Iroperatie zal op een later jurgers nog verder beft gisteren nieuwe regels; van de burgers nog verdei leden buitenlanders zonder pet Chinese burgers die ervan letten te hebben overtreden, en van alles wat de staatsvei- Iwordt als 'sabotage' aange- 1 geruchten of het maken van Ig met VS voort bn voeren volgende week in le functionarissen. De Noord- lid dat de gesprekken moeten ploog tussen Pyongyang en J nucleaire programma van Irijdag net in Genève begon- In de Noordkoreaanse leider 1 De aankondiging is volgens It Noord-Korea en de politiek [lijden van Kim Il-sung zijn DONDERDAG 14 JULI 1994 prt van wanhoopsbevel, met en. Maar Sammy ontsnapte |ook, vermoedelijk niet eens water van de Straberger jlaatsen meer dan 20 meter pe Duitse steden Dormagen pers gebruikt, vleesresten als aas gebruikt, maar de kroko dil was niet te verschalken, ook al zijn de jagers enkele keren op maar twee meter van 'm verwijderd geweest. In de nacht van dinsdag op woensdag werd tenslotte, na alle mislukte pogingen, voor het uiterste middel gekozen: doodschieten, door drie poli tiemannen. Sammy dook op, een politieman schoot en dacht het klusje geklaard te heben, maar gistermiddag dook Sammy weer vrolijk op. Jörg Zars kocht zijn kaaiman vijf jaar geleden; sindsdien is Sammy zijn huisdier, die de meeste tijd in een terrarium doorbrengt. Jörg, werkloze electnciën, voelt zich wanho pig. Want sinds de politie de duizenden baders dringend verzoekt uit het water te blij ven, klagen de uitbaters van Imbiss-tenten, warme-worst- handelaren, ijsverkopers en kioskhouders steen aan been over geweldige verliezen. E" daar willen ze Jörg Zars voor laten boeten. Die helpt sinds zondag vrijwel ononderbroken bij het zoeken. Maar het enige dat de kaai man op het droge kan jagen is een lage temperatuur van het water. En dat kan nog heel lang duren. Van onze cor espondent Rome - Het Nederlandse drank- en kaasconeern BolsWessanen krijgt vol gens geruchten op de Itali aanse beurs mogelijk een belang van meer dan 20 procent .n de Italiaanse onderneming Campari. Bols zou zijn produktie-activi- teiten in Italië willen overdragen aan Campari in ruil voor een aandeel in het Italiaanse bedrijf. Een andere mogelijkheid is dat Bols en Campari met gemeen schappelijk kapitaal een nieuwe joint venture gaan opzetten. Bols zou zijn positie op de Italiaanse markt willen verstekren. Cam pari zou meer verschillende pro- dukten willen gaan maken. BolsWessanen maakte dinsdag bekend dat het met Campari onderhandelde 'over vergaande vormen van samenwerking'. Wat dat precies inhield, wilde een woordvoerder niet bekendma ken. Directeur M. Perelli Cippo van Campari bevestigde woensdag een mogelijke aandelentransac tie: „Bij een dergelijke coöpera tie is het mogelijk dat er een minderheidsbelang wordt uitge wisseld." Wel tekende de hoofd manager aan dat de gesprekken in een voorbereidende fase ver keren. Zijn concern en BolsWes sanen praten over 'krachtenbun deling in Italië'. Zowel Campari als Bols is een financieel gezond bedrijf. Cam pari is momenteel de enige onaf hankelijke Italiaanse dranken producent. Het bedrijf dat Davi- de Campari 130 jaar geleden stichtte in Milaan, is nu nog volledig in handen van de erfge namen van de oprichter. Vorig jaar haalde Campari, dat in 170 landen wordt verkocht, een om zet van 480 miljoen gulden en een winst van 60 miljoen. De voornaamste overweging van het bedrijf om een buitenlandse partner te zoeken, is de uitbrei ding van het produktenscala. Campari heeft zijn kracht altijd gezocht in één enkel produkt, het over de hele wereld bekende rode aperitief dat de naam van de fabrikant draagt. Voor de Italiaanse markt wordt Campari ook aangelengd met spuitwater geproduceerd in karakteristieke driehoekige flesjes. En dan is er nog Cordial Campari, een mier zoete likeur met frambo- zensmaak die echter maar voor 1 procent bijdraagt in de totale omzet. Het akkoord met Bols zou kunnen leiden tot een fikse kostenbesparing door het opzet ten van gezamenlijke produktie- activiteiten en distributie-lijnen, onder meer in de nog weinig geëxploreerde Oosteuropese markt. Bols/Wessanen heeft wereldwijd een omzet van circa 5 miljard gulden, waarvan eenderde in de dranksector. In Italië bedroeg in 1993 de omzet 420 gulden en de winst 70 miljoen. In elk respec tabel Italiaans café zijn de bont gekleurde Bols-likeuren ver krijgbaar, maar daarnaast heeft de Nederlandse multinational zich in de afgelopen jaren een marktaandeel verworven door een de overname van een reeks Italiaanse merken. BolsWessa nen bezit ook het aperitiefmerk Crodino dat in Italië marktleider is. Door het akkoord met Campari zou Bols zijn positie versterken op de Italiaanse markt, die sinds de devaluatie van twee jaar gele den uitermate aantrekkelijk is gebleken voor buitenlandse in vesteerders. Zo zijn eerder dit jaar beroemde merken als Marti ni en Cinzano overgenomen door respectievelijk het Amerikaanse Bacardi en het Britse Seagram. Ook Campari zelf heeft onlangs een aanbod gekregen van de Amerikaanse gigant Grand Me tropolitan, die 2,4 miljard gul den bood voor de hele boedel. Het bedrijf lijkt echter de voor keur te geven aan de formule waarover nu wordt gediscussi eerd. Campari zou daardoor im mers de onafhankelijkheid be houden, waaraan het door de jaren heen heeft gehecht. Den Haag/Rotterdam (anp) - Op het ministerie van Economi sche Zaken maakt men zich zorgen over de toekomst van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM), een dochter onderneming van de Begemanngroep uit Breda. Verder dan deze opmerking wilde het departement woensdag niet gaan. RDM verkeert in de problemen omdat het geen orders meer heeft voor de bouw van onder zeeboten. Geregeld overleggen ambtenaren van het ministerie afzonderlijk met RDM en met de vakbonden over de continuïteit van het bedrijf. Na de oplevering een week geleden van de laatste onderzeeër, de Walrus, hebben de bonden weer in Den Haag over RDM gesproken. Algemeen-directeur loep van den Nieuwenhuyzen van Bege- mann vindt het beraad met Eco nomische Zaken niet intensiever dan anders. Het gaat om 'maan delijks overleg, dat d een half jaar loopt'. RDM zelf wilde zich woensdag niet uitlaten over de situatie. Wellicht zal het bedrijf over één tot twee weten nadere jnededelingen doen. De besprekingen met het minis terie gaan volgens Van den I [Nieuwenhuyzen over de finan- 1 Iciële situatie van RDM, over fi- I pandering van nieuwe opdrach ten en over zachte laringen aan landen die eventued bij RDM willen afnemen. De oiderneming onderhandelt over le levering van drie onderzeeboten van het nieuwe type Moray aan Paki stan. Ook is er sprake van moge lijke levering aan twee niet na der genoemde NavoJanden, al dus Van den NieUvenhuyzen. Verder is Indonesië ii beeld. Van den NieuwenhiVzen is zel den somber en nu ock niet. RDM heeft volgens hem efn korte-ter- mijnprobleem. Op de lange ter mijn 'ziet het er voor RDM goed uit', meent hij. Nu Is er heel weinig mogelijkheid voor nieuw bouw, maar op termijn zal er een vraag voor vervanging van zo'n honderd onderzeeboten losko-1 men. Voor RDM moeten er wel binnen twee tot drie jaar orders voor nieuwe onderzeeërs binnen zijn. Zolang moet RDM het volgens Van den Nieuwenhuyzen zien uit te houden met civiele opdrach ten. „Die civiele opdrachten zijn natuurlijk leuk en aardig, maar onvoldoende om het teveel aan kosten door het hoge kennisni veau op de werf te dekken." Een van de mogelijkheden om RDM die moeilijke periode te laten overbruggen, is de verkoop van bedrijfsterreinen. RDM zou die vervolgens van de nieuwe eigenaar kunnen huren. Een dis cussie die volgens de Begemann- president niet nieuw is. Een der gelijke constructie is in het over leg met EZ onderwerp van ge sprek, aldus Van den Nieuyyep- huyzen, maar dan slechts als deel van een heel scala van mo gelijke maatregelen voor verbe tering van de zaken bij de Rot terdamsche Droogdok. Er zijn volgens Van den Nieu wenhuyzen 'een stuk of zeven opties om de know how bij RDM op de middellange termijn veilig te stellen'. De dochteronderne ming zelf doet er geen enkele mededeling over. sip. Zijn' fonds met ruim drie ton in las, dat onderrtmingen wil fi nancieren die gecontroleerd worden door werknemers, heeft sinds de oprichmg in 1991 niet erg lekker gedriaid. „Werknemerszilfbestuur is een wat beladen tirm geworden. Al die geitenwoli'n sokken. Dat be staat niet mer. maar dat beeld beeft ons wejlang achtervolgd," constateert lij. De ambitieuze doelstelling^ bij de oprichting - bet kapitaa) moest omhoog met enkele miljifnen guldens, terwijl er enkele tihtallen leningen ver strekt zoucfn worden - zijn, zo geeft Landmeer ruiterlijk toe, bet bereik. „Het is niet mislukt ioor. We iebben misschien wat ®eer tijd nodig", verklaart de sestuurdf. Bet kapitaal is in 1993 nauwe- bjks gegbeid en het aantal nieu we partiiipaties bleef steken op drie. Weiswaar is de portefeuille gevuld net namen als uitgeverij Sun uit Nijmegen, theewinkel/ tbeehuü Camellia in Wagenin- gen. drikkerij Werktuig (Zwolle) de Amsterdamse drukkerij jtaddriaier, maar het feit dat tIJB u het afgelopen jaar twaalf. Partldpaties kende die samen slechk f 100.000 hadden ge- centj is niet iets wat Landsmeer bti] naakt. Het louden er veel meer moeten zijn. Het fonds schat dat er in ^edtrland zo'n 2500 onderne- sungen bestaan met een vorm «ut werknemersparticipatie. En- «e londerden kunnen toch wel aanmerking komen voor een ninj van zijn financierings- unds, denkt Landsmeer. eze ondernemingen draaien eestal goed. Volgens een on- crzoek maakt 74 procent van e kleine bedrijvett en 90 pro- In de bascuulkelder (rechts) van de m aanbouw zijnde Erasmusbrug in Rotterdam is gisteren 3600 ton cement gestort. Het beton is nodig om een deel van de brugkabels te verankeren. Het dient ook als contragewicht indien het bewegende brugdeel wordt gebruikt. FOTO ANP l'trecht (anp) - Iet lijkt een luxe probleem. Je hebt geld dat je wil investeren m 'demokratische' bedrijven, maar bijna nie- nand wil je jeld hebben of weet je te vinden. Hans Landsmeer, beftuurssecretaris van de Stichting Financie ringsfonds Deiiokratische Bedrijven (FDB), kijkt een beetje cent van de grotere winst. Om dat de commerciële banken hui verig zijn voor de financiering van deze coöperatieve samen werkingsvormen denkt de FDB een rol te kunnen spelen. Zo worden gunstig geprijsde lenin gen aangeboden. „We geven steun aan een onderneming die dan op haar beurt weer naar een gewone bank kan gaan met het argument: „Kijk, ik heb al wat dekking geregeld", zegt pen ningmeester Wiet Baggen. In de eerste jaren heeft FDB, voortgekomen uit de Groningse Methöferstichting en Vereniging de Socialistische Unie, zich vooral gericht op de vergroting van het kapitaal. Met drie ton ben je immers in investeerders- land een dwerg. Die acties zijn bijna op niets uitgelopen. Het jaarverslag meldt dat religieuze ordes zijn benaderd, maar de respons was miniem. In 1993 kwam er welgeteld één donatie van f 100 binnen. Wel verstrekte de Congregatie van de Zusters der Liefde een achtergestelde le ning, maar die bijdrage stamde al uit de jaren tachtig. Baggen denkt dat de terughou dendheid bij de potentiële geld schieters te maken heeft met het te lage bedrag aan uitstaande leningen. „Misschien hebben we te weinig uitgeleend. Waarom zou je geld geven als tweederde van ons kapitaal nog op de bank staat." Om een eind te maken aan de stagnatie gaat het roer radicaal om. Al het geld dat FDB in kas heeft, wordt uitgezet. Binnen drie jaar moet de driehonderd duizend gulden geplaatst zijn bij participerend Nederland. „De eerste drie aanvragen hebben we al binnen." Van onze verslaggever Roermond - De Roermondse politierechter mr. F. Oelme- ijer heeft gisteren de 38-jarige directeur A. van der Valk van het Van der Valk motel in Gilze-Rijen veroor deeld tot een geldboete van 25.000 gulden. De rechter acht medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte - de frauduleus opgemaakte boek houding van het zuivelver- werkingsbedrijf Peroma in Maria-Hoop - bewezen. De boete -bij niet betalen te vervangen door 120 dagen cel- blijft onder de straf die officier van justitie mr. J. van den Hark twee weken geleden eiste. Die meende dat een boete van zestig duizend gulden op z'n plaats was. De rechter heeft lager gevonnist omdat hij A. van der Valk niet als enige schuldige in deze straf zaak beschouwt. De directeur, die ook verdachte is in het grote fraude-onderzoek naar het fami liebedrijf, had binnen het con cern de afdeling zuivel en snacks onder zijn hoede. In die hoeda nigheid was hij verantwoordelijk voor de veehouderij in de ge meente Nuland die zwart leverde aan Peroma en daarmee de su perheffing op melk ontdook. Oelmeijer legt de schuld niet alleen bij de directeur. Het open baar ministerie de andere lei dinggevenden van de boerderij echter niet vervolgd. Zodoende valt de boete lager uit dan de geëiste zestigduizend gulden. Ter zitting, twee weken geleden, ontkende de Van der Valk-direc teur ook maar iets onwettigs gedaan te hebben. Hij betoogde als directeur van 22 Van der Valk-bedrijven wel iets anders aan zijn hoofd te hebben dan illegaal voordeel te halen uit de verkoop van een 'beetje melk op een boerderij'. De verdachte gaf toe dat hij ooit de contracten met Peroma had afgesloten. In die overeenkomsten werd gere geld dat de Van der Valkboerde rij meer melk dan het beschikba re quotum kon leveren omdat Peroma nog ruimte binnen ande re quota overhad. In ruil voor deze dienst van Peroma, mocht het zuivelverwerkingsbedrijf room leveren aan Van der Valk. Maar dat Peroma achteraf bui ten quota om melk van de Bra bantse boerderij had verwerkt, daarvan wist de directeur niets. „Ik heb me tot op heden nooit met de boekhouding van de boerderij bezig gehouden. Pero ma heeft fraude gepleegd. Maar maak mij niet verantwoordelijk voor het bedrijf van anderen", betoogde hij. Uit het feit dat de directeur toegeeft met de inmiddels ver oordeelde Peroma-leiding af spraken te hebben gemaakt, concludeert de politierechter dat hij weet gehad moet hebben van de exacte hoeveelheid melk die geleverd werd. Dat die hoeveel heid niet overeen kwam met de zogenaamde 'melkgeldafreke- ningen' die de boerderij van Peroma ontving, maakt de direc teur medeplichtig aan de fraude die Peroma pleegde, redeneert Oelmeijer. Van onze redactie economie Amsterdam - De winstne- ming van de zogeheten 'kna- kenjagers', die snel na de eer ste notering van het KPN- aandeel hun stukken ver kochten, is zeer beperkt ge bleven. Naar schatting heb ben zij voor niet meer dan vier miljoen gulden aan aan delen verkocht in de tweede helft van juni. Deze particuliere beleggers pro fiteerden daarmee van de kor ting van 2,50 per aandeel die zij kregen op de uitgifteprijs van maximaal 75 KPN-aandelen. Dat zegt de woordvoerder van de ABN Amro-bank die de beursintroductie leidde. Vanwe ge de dalende beurskoers, die al snel na de eerste notering van 50,50 op 13 juni terugviel on der de uitgifteprijs van 49,75 heeft de ABN Amro geen ge bruik gemaakt van de zogeheten 'green shoe-optie'. Die gaf het recht om bovenop de 138 miljoen geplaatste aandelen nog eens 20 miljoen aandelen extra te kopen bij de staat om aan eventuele navraag te voldoen en te beurs koers te stabiliseren. Plaatsing van deze aandelen had de staat 1 miljard gulden extra opgeleverd, bovenop de reeds geïncasseerde 6,9 miljard gul den. Het uitoefenen van de 'green shoe-optie' was niet no dig, omdat beleggers de KPN- stukken al snel na de introductie beneden de uitgifteprijs konden kopen. De eerste dagen na de beursin troductie verwisselden enorme pakketten KPN-aandelen van ei genaar. De ABN Amro zegt dat zij namens cliënten pakketten heeft aan- en verkocht, maar niet zelf als actieve koper is opgetreden om de beurskoers te steunen. Wel beaamt dat bank dat meer aandelen in omloop zijn geweest dan de geplaatste 138 miljoen. Deze aandelen zijn gebruikt om de zogeheten 'flow back' op te vangen. Daarmee worden snelle wisselingen van grote pakketten aandelen bedoeld die tot koers schommelingen kunnen leiden. De ABN Amro noemt de 'flow back' een technisch instrument om 'een zeker evenwicht te kun nen bewaren.' Ofschoon KPN evenals de hele beurs, last heeft van een terug val, blijft de ABN Amro ervan overtuigd dat het een 'goed aan- Van Heijst Beveiliging breidt uit Den Bosch - Van Heijst Beveiliging in Den Bosch heeft het beveiligingsbedrijf Holland Security Systems in Wormerveer overgenomen. Met de overname wil Van Heijst zich een sterke positie in de Randstad verwerven. De acht Holland-werknemers komen bij Van Heijst in dienst. Directeur Van Heijst begon zijn bedrijf negen jaar geleden in Breda. Het heeft nu vijftig werknemers en een jaarlijkse omzet van bijna vijf miljoen gulden per jaar. Volgens Van Heijst behoort zijn bedrijf tot de vier grootste beveiligingsbedrijven in het land. Particulieren, semi-overheidsinstellingen, fabrieken en winkels vormen het grootste deel van de klantenkring. Philip Morris vergroot winst Washington - Het Amerikaanse voedings- en genotmiddelencon cern Philip Morris heeft de nettowinst in het eerste halfjaar vergroot met 6,2 procent tot 2,4 miljard dollar. In het tweede kwartaal steeg de winst met 17,6 procent tot 1,23 miljard dollar. Per aandeel ging het resultaat van 1,19 naar 1,42 dollar. Philip Morris heeft in Bergen op Zoom een sigarettenfabriek. Koffie in Duitsland flink duurder Bremen - Jacobs, de grootste Duitse koffiebrander, verhoogt opnieuw zijn prijs. Een pak koffie van 500 gram wordt vanaf 25 juli maar liefst twee mark duurder vanwege de 'dramatische ontwikkeling van de grondstoffenprijzen', aldus Gerd Berssen- briigge van Jacobs. Eind juni verhoogde Jacobs zijn de prijs al met anderhalve mark tot 8 a 9,50 mark. Andere koffiebranders zullen volgen. Door de vorst in Brazilië zijn de prijzen op de grondstoffenter- mijnmarkt in New York sinds eind juni tot 240 dollarcent per pound gestegen. De koersval van de dollar compenseert de duurdere grondstof fenprijs onvoldoende. Douwe Egberts, marktleider in Nederland, heeft geen plannen om zijn prijs weer te verhogen. DE verhoogde de prijs dit jaar al drie keer. Volgens DE heeft de Nederlandse consument nog niets gemerkt van de Braziliaanse vorst in de vorm van hogere koffieprijzen. Wanneer dat wel zal gebeuren, kon de DE-woordvoerder niet zeggen. Onderzoek naar licenties Philips en Sony New York - De Amerikaanse justitie onderzoekt de afspraken die Sony en Philips hebben gemaakt bij de licentieverlening voor de produktie en verkoop van compact discs, meldt het Amerikaanse dagblad Wall Street Journal. Sony en Philips hebben in de jaren zeventig samengewerkt bij de ontwikkeling van cd's. Zij wisselden eikaars licenties uit. Philips is verant woordelijk voor de inning van die rechten. Iedere ondernemer die cd's wil verkopen, moet een bepaald bedrag afstaan aan de twee uitvinders. Per jaar ontvangen de twee patenthouders miljoenen dollars. Verschillende Amerikaanse bedrijven hebben van justitie een bevel ontvangen om documenten over de licentie-afspraken te overleggen.' De autoriteiten willen kijken of de twee geen misbruik maken van hun overheersende positie op cd-gebied. Een woordvoerder van de Amerikaanse justitie wil overigens niet bevestigen dat het onderzoek gericht is op Philips en Sony. Rabobank sluit drie kantoren in Duitsland Utrecht - Rabobank Deutschland gaat haar activiteiten concen treren in Frankfurt, Düsseldorf en Hamburg. De vestigingen in München, Stuttgart en Hannover gaan dicht. Het kantoor in Berlijn wordt een vertegenwoordiging. De maatregel kost 43 arbeidsplaatsen. Dit heeft de Rabobank woensdag bekendge maakt. De Duitse Rabo-organisatie richt zich voornamelijk op de belangrijkste bedrijven in de Duitse agri- en voedingsmiddelen- industrire. Rentestijging nekt koers Robeco Rotterdam - De rentestijging heeft de koersvorming bij de Robeco-beleggingsgroep omver gehaald. Bijna alle beleggings fondsen van Robeco noteerden in de eerste helft van 1994 een negatief beleggingsresultaat, aldus de Robeco Groep. De aande lenfondsen Robeco en Rolinco zagen hun koersen achteruit gaan met respectievelijk 4,3 procent en 3,7 procent. Obligatiefonds Rorento zag zijn koers zelfs met 11,7 procent dalen. Door de flinke stijging van de kapitaalmarktrente werden de financiële markten in het afgelopen halfjaar ontregeld. De koersen op de Europese en Amerikaanse markten zakten flink. Uitzondering op het negatieve beeld bij het beleggingsyndicaat was Nettorente Fund dat belegt in kortlopende middelen. In de eerste zes maanden noteerde dat fonds een, zij het bescheiden-, positief beleggingsresultaat van 1,1 procent. Fikse order voor broedmachine-fabrikant Zeddam - Machinefabriek Pas Reform heeft van de Indonesi sche pluimveehouderij Anwar Sierad een order gekregen voor de levering van 96 'voorbroedmachines' en 96 'uitkommachines'. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van f 7 miljoen, heeft het bedrijf uit Zeddam woensdag bekendgemaakt. Pas Reform is een van de middelgrote producenten van machi nes voor de pluimveehouderij. Daarbij richten de 45 werkne mers zich vooral op de ontwikkeling en produktie van apparaten voor grootschalige, industriële bedrijven. Per jaar is Pas Reform goed voor een omzet van ongeveer f 12 miljoen. Ongeveer 80 procent van de produktie gaat naar het buitènland. Vooral in Europa zijn afnemers te vinden, maar de laatste tijd richt de Zeddamse fabrikant zich op Zuidoost-Azië. Tektronix schrapt 130 banen Heerenveen - Tektronix, producent van test- en meetapparatuur voor de elektronica-industrie, wil 130 van de 182 banen in de vestiging in Heerenveen schrappen. Het personeel is daar woensdag van op de hoogte gesteld. Produktie en reparatie worden overgeplaatst naar andere landen, heeft de directie de bonden laten weten. De vakbonden hebben met verbijstering op de aankondiging gereageerd. Volgens de Industriebond FNV had het Amerikaan se concern vorig jaar nog het plan de Friese vestiging een belangrijke rol te laten spelen in de Europese activiteiten. Tektronix wil nu de produktie verplaatsen naar de Verenigde Staten. De reparatie van apparatuur wordt per land geregeld of geconcentreerd in Engeland. De bonden wijzen het plan van de directie af. ABN Amro had ten tijde van de beursgang voor in KPN geïnteresseerde beleggers speciale loketten ingericht. foto anp Groningen (anp) - Het Amerikaanse transportbedrijf Vancom Transportation uit Illinois onderzoekt de mogelijkheid van overname van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf (GVB) in Groningen, aldus directeur A. van Beek van het GVB. deel is'. „De AEX-index is sinds de introductie van het KPN-aan- deel vijf procent gedaald, terwijl KPN zelf maar met één procent is teruggegaan. KPN heeft het bovendien beter gedaan dan de vergelijkbare telecom-aande- len," aldus woordvoerder H. Wolf. „Telecom is een industrie segment dat groeit, 't Is geen wild aandeel, maar we verwach ten wel een goede performance". Over het verwachte koersverloop de komende maanden wil de ABN Amro zich niet uitlaten. Het GVB in Groningen is een naamloze vennootschap, waar van alle aandelen in handen zijn van de gemeente Groningen. Vancom Transportation wil nu met de gemeente Groningen on derzoeken of het mogelijk is deze aandelen over te nemen. Het Amerikaanse bedrijf, na Greyhound de grootse buspassa giervervoerder in de Verenigde Staten, wil actief worden op de Europese markt. Van Beek denkt dat een overna me in het belang kan zijn voor de continuïteit van zijn bedrijf: „Vancom is een financieel sterk bedrijf dat bovendien veel ken nis van zaken heeft. Het laat de dochterondernemingen een grote mate van vrijheid." Eerder lie pen besprekingen over een fusie met het Groningse streekver- voersbedrijf Gado stuk. In mei van dit jaar werd bekend dat een Amerikaanse en een Britse onderneming belangstel ling hadden om actief te worden in het Nederlandse openbaar vervoer. Ze spelen daarmee in op plannen om ons land te verdelen in 28 regio's en daar het open baar vervoer via een openbare aanbesteding te gunnen aan on dernemingen.

de Stem | 1994 | | pagina 5