Onderzoek naar Marokkaanse bende Duit Heerlense junk krijgt keuze: Afldcken of cel Haagse relschoppers krijgen gevangenisstraf Officier Breda eist drie jaar voor medeplichtigheid aan dood Chinese Rechtbank hoort kadetten over blote KMA-collega's Gelijkschak voor Italia; Hoogste recJ BINNENLAND Rechtszaken tegen verdachten van overvallen uitgesteld op verzoek van justitie Breda Politie ontdekt hennepkwekerij n Naheffingen voor expediteur Italië haalt diplomaten weg uit Algiers DE STEM WOENSDAG 13 JULI 1994 A4 Van onze verslaggeefster Heerlen - Drugverslaafden die in Heerlen veelvuldig in aanraking komen met politie en justitie krijgen voortaan de keuze tussen afkicken in een verslavingskliniek of ge vangenisstraf. Deze aanpak is het nieuwste middel in de strijd tegen de overlast die drugverslaafden in Heerlen opleveren. Junks die al vaker zijn opgepakt voor diefstal, inbraken en autok raken mogen de eerstvolgende keer dat ze aangehouden wor den, kiezen tussen behandeling in de verslavingskliniek Welland van psychiatrisch centrum Wel- terhof of gevangenisstraf. Wie kiest voor behandeling wordt eerst vier weken opgenomen in Welland en belandt vervolgens bij het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) voor verdere hulpverlening bij zijn of haar verslaving. Degenen die het afkickprogramma volhouden, kunnen bij justitie op enige cle mentie rekenen bij de strafver volging. Wie voortijdig afhaakt, loopt de kans opnieuw opgepakt te worden om dan alsnog zijn of haar straf te krijgen. Deze aanpak van drugverslaaf den is voortgekomen uit een sa menwerkingsproject van politie, justitie en hulpverlening en heeft tot doel de overlast die verslaaf den opleveren te verminderen. Door behandeling aan te bieden hopen de verschillende instan ties de vicieuze cirkel waarin drugverslaafden zitten te door breken. Als de junks geen be hoefte meer hebben aan drugs hoeven ze immers niet meer via inbraken aan geld voor die drugs te komen. In het als vroeghulp interventie project (VIP) aange duide samenwerkingsverband zitten het CAD, de verslavings kliniek Welland, de politie basi seenheid Heerlen-centrum en het openbaar ministerie van het ar rondissement Maastricht. In Amsterdam heeft eenzelfde aanpak, daar als straatjunken- project aangeduid, goede resul taten geboekt. Inmiddels worden ook in andere steden in het land soortgelijke projecten opgezet. Van onze verslaggever Den Haag - Justitie in Breda is bezig met een grootscheeps onderzoek naar een 'grote groep Marokkaanse jongeren'. Die zouden zich al dan niet georganiseerd bezighouden met criminele activiteiten. Dat zei officier van justitie Breeman gisteren voor de Haagse rechtbank. Het onderzoek naar de overval len op snackbars in Breda en Oosterhout, waarvoor gisteren in Den Haag zes verdachten gedag vaard waren, krijgt een nieuwe wending. De rechtszaken tegen de verdachten, onder wie een aantal jonge Marokkanen, zijn uitgesteld. Ze zullen in Breda worden afge handeld, waarschijnlijk vanaf september. Er worden nieuwe sporen onderzocht, waaronder haren en nagels, die de bewijs last tegen de verdachten moeten versterken. De actie van de Haagse officier sloeg bij de advocaten van de verdachten in als een bom. Zij hadden zich uitvoerig voorbereid op de zaak, waarbij zij zich al afvroegen waarom het onder zoek naar de overvallen in Breda en Oosterhout al sinds april stil ligt. De enige en overigens nauwe lijks minder ernstige zaak die overbleef, en waarvoor alle ver dachten in voorarrest blijven, was de brutale overval op een Haags echtpaar in januari. Voor die overval legde de Bredase J. van de L. (18) de basis door op 30 december met een valse sleu tel de woning in de Van Spe- ijckstraat te bezoeken. Die had zij gekregen van de moeder van een vriendin, die bij het echtpaar in de huishouding hielp. Van de L. kreeg bij haar inbraak waarschijnlijk hulp van twee Bredase jongens. Omdat de kluis met een cöde was beveiligd, be sloot de jonge vrouw ruim een week later, op 8 januari, dat het kennelijk welgestelde echtpaar dan maar gedwongen moest worden om de kluis te openen. Vanaf dat moment zijn er ver- Van onze verslaggever Montfort - De politie van het Limburgse Montfort heeft in de nacht van maandag op dinsdag een hennepkwekerij in die plaats opgerold. Zeven personen zijn aangehouden. Er zijn 35.000 stekken en hennepplanten in beslag ge nomen. Twee van de zeven zitten nog vast. Het gaat om de 50-jarige pachter van de kas en een 32-jarige man die zich aan de politie als de kweker presenteer de. De vijf anderen waren op het moment van de inval bezig met het stekken van de hennepplan ten. De eigenaar van de kas behoort niet tot de groep mensen die in de kwekerij werden aan gehouden. Hij moet nog worden gehoord. schillende lezingen voor het ver volgverhaal. De vrouw is degene die in elk geval ogenschijnlijk een volledige bekentenis heeft afgelegd. Zij belde met een smoesje aan bij het echtpaar en werd binnengelaten om te kun nen telefoneren. Vlak daarna werd er aan de deur gebeld. Van de L. deed die open, twee gemaskerde jongens storm den naar binnen en zij ging naar buiten. De jongens bedreigden het echt paar met een vuurwapen en eis ten dat de man de kluis zou openen. De vrouw gooide als reactie een vaas door een raam om de aandacht van de buurt te trekken. Ook de man weigerde, waarna hij in zijn been werd geschoten. Ook werd er langs zijn hand geschoten. Mislukt Door alle paniek verlieten de overvallers onverrichterzake het huis. De overval was mislukt, de man overleefde zijn schotwon den. De vluchtauto en een com positiefoto zijn later getoond in het programma Opsporing Ver zocht. Onduidelijk en tegenstrijdig zijn de verklaringen over wie er deel nam aan de overval. H. N. (18), die alles ontkent, zou de eige naar-bestuurder van de witte Mitsubishi Colt zijn. De officier vroeg tegen hem drie jaar cel. K. B. (18), tegen wie weinig con creet bewijs is, zou wel zijn meegereisd van Breda naar Den Haag, maar niet hebben deelge nomen aan de overval. Hem werd eveneens drie jaar voorge houden, al bleef volgens raads man mr. Van Schijndel alleen de verklaring van de 'hoogst onbe trouwbare' Van de L. over. Een andere Bredanaar A. L. (19), zou met de vrouw het meeste voorbereidende werk hebben ge daan. Samen zijn ze nog bij de huishoudster geweest om de weg naar de Van Speijckstraat te vragen. Hij zou volgens de offi cier een leidende rol in de bende hebben gespeeld en kan wat haar betreft vier jaar tegemoet zien. De ook ontkennende Bredanaar I. K. (20), volgens een schoorvoe tende J. van de L. berucht omdat hij meisjes zou slaan, zou de eigenaar van het wapen en wel licht de schutter zijn. Tegen hem werd met vijf jaar onvoorwaar delijk de zwaarste gevangenis straf geëist. Al leek het bewijs tegen sommi gen erg mager - vanwege de tegenstrijdige verklaringen en doordat de beschrijvingen van de slachtoffers niet lijken te kloppen - toch is geen van de verdachten is uit de voorlopige hechtenis ontslagen. De uit spraak is op 26 juli in Den Haag. Na afloop van Nederland-Ierland gingen Haagse voetbalfans de stad in. Ze plunderden winkels en staken een auto in brand. FOTO'S ANP Den Haag (anp) - Politierech ter mr. R. van der Heide heeft dinsdag gevangenisstraffen tot zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, opge legd aan negentien relschop pers die 4 'jUlH de Haagse binnenstad onveilig maakten. Na de voetbalwedstrijd Neder land - Ierland maakten zij zich schuldig aan delicten als heling en poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bij een politieagent. De zwaarste straf, een half jaar waarvan drie maanden voor waardelijk, is voor een 19-jarige Hagenaar. Hij gooide grote stuk ken glas richting politiemensen met het doel hen te raken. Offi cier van justitie mr. A. van Ne- derpelt had zes maanden on voorwaardelijk geëist. Tijdens de snelrechtzitting be stempelde de jongeman zijn da den, tot verontwaardiging van de rechter, als 'een foutje'. De Hagenaar had de rechter-com- missaris verteld dat hij was 'op gefokt' omdat ME'ers een meisje dat stond te huilen slecht behan delden. „Ik hou wel van sensatie, maar ik draaide door na zeven biertjes en een blowtje. Je moet het zien als oorlog. De ME slaat jou en jij pakt ze terug." De rechter noemde het verbazend dat de man nooit eerder met justitie in aanraking is geweest. Drie anderen kregen vijf maan den, waarvan twee voorwaarde lijk. Twee van hen, een 24-jarige en een 26-jarige Hagenaar, gooi den een steen naar een agent. Beiden ontkennen, maar getui genverklaringen vormen volgens de rechter voldoende bewijs. De derde, een 19-jarige Hagenaar, belemmerde onder meer de ar restatie van een vriend door po litiemensen te duwen, te schop pen en met stenen te bekogelen. Hij had al een flink strafblad. Tegen alledrie was vijf maanden onvoorwaardelijk geëist. Verder legde de politierechter straffen op variërend van vijf weken (waarvan vier voorwaar delijk) tot vijf maanden (vier voorwaardelijk). Zo kreeg een 23-jarige Hagenaar zes weken, waarvan drie voorwaardelijk, wegens heling. Hij had een elek trische mixer onder zijn T-shirt verstopt, afkomstig uit de Kijks hop, een van de geplunderde winkels. De dief is niet gepakt. Eveneens is onbekend wie de vele winkelruiten in de binnen stad vernielden. Een 19-jarige Hagenaar moest voorkomen om dat hij een ruit bij meubelzaak Piket zou hebben ingetrapt. De man ontkent. Zijn advocaat noemt de getuigenverklaringen twijfelachtig. De zaak is terug verwezen naar de rechter-com- missaris. De rechter wil dat de twee getuigen opnieuw worden gehoord. Een ander werd betrapt met een radio-cassetterecorder in zijn rugzak. Zijn vriend zou het ding hebben afgepakt van 'een dik mannetje van een jaar of 12', dat plotseling met twee van die ap paraten kwam aanrennen. „We hebben die spullen in beslag ge nomen omdat we vermoedden dat er iets niet pluis was met dat mannetje," aldus de man bij de rechter-commissaris. Hij kreeg vier weken wegens heling. In totaal moesten twintig ver dachten, tussen de 17 en 31 jaar, voor de rechter verschijnen. Twee van hen kwamen niet op dagen. De mannen zorgden voor een rijke verzameling aan ver klaringen. Naast het verhaal over het dikke mannetje waren er excuses als 'ik was alleen maar in de binnenstad om een meisje te versieren', en 'dat hor loge lag op straat, ik raapte het op omdat ik dacht dat iemand het had laten vallen'. Politierechter Van der Heide zei dat de straffen zwaarder zijn dan gewoonlijk, onder meer we gens de grote publieke opschud ding die de rellen teweegbrach ten. Van de straffen moet een indringende waarschuwing uit gaan. De Haagse binnenstad was de bewuste avond een grote puin hoop. Doldrieste menigten ver joegen de politie, gooiden tal van ruiten in en plunderden winkels. De schade bedraagt tussen de 500.000 en 800.000 gulden. De rechter zei dat hij tussen degenen die dinsdag verschenen geen aanstichters heeft gezien. De officier van justitie vertelde dat er veel tips zijn binnengeko men en dat spoedig meer aan houdingen worden verwacht. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Voor medeplichtigheid aan de ge welddadige dood van de 56-jarige Chinese Mok Cheung is gisteren voor de Bredase rechtbank tegen twee jonge vrouwen uit Bre da drie jaar celstraf geëist. Een van hen, de 18-jarige J. van de L., hoorde gisteren voor de rechtbank in Den Haag ook vier jaar tegen zich eisen voor haar betrokkenheid bij een overval met een zwaar gewonde. De houding van beide verdachten was gisteren tegengesteld. De 19-jarige J. van H. beschreef nauwgezet wat haar rol in de voorbereiding van de overval op het Chinese restaurant Peacock aan de Jorisstraat in Breda is geweest en wat zij voor, tijdens en na het gruwelijke geweld tegen de vrouw heeft gedaan. Mede-verdachte Van de L. heeft tegenover de politie en de rechter-commissaris verklaard dat zij aan de voorbereiding heeft meegewerkt, Mok die nacht uit haar huis heeft gelokt en tijdens de uit de hand gelopen overval op de uitkijk heeft gestaan. Gisteren ontkende zij elke betrokkenheid. „Ik ben er niet bij geweest, want ik was bij mijn ernstig zieke oma. Onder druk van de politie heb ik bekend. Die heeft mij de woorden in de mond gelegd. De jongens van de overval waren gevaar lijk, maar mij hebben ze nooit iets gedaan. Ik was voor hen niet bang," was het enige dat ze wilde zeggen. In de tweede helft van juni 1993 bespraken drie jongens en vier meisjes in een pand aan de Teteringsedijk in Breda de mogelijkheid restaurant Peacock te overvallen. De jongens (twee Marokka nen van 18 en 19 jaar en een Surinamer van 18 jaar) zouden voor vervoer en wapens zorgen, de meisjes moesten informatie verzamelen. Een van de vragen was waar de eigenaar woonde. „Ik heb niet begrepen dat ze dat wilden weten om iemand te hebben die het alarm kon uitschakelen. Ik heb ook niet door gehad dat ze zulk zwaar geweld zouden toepassen. Die avond kreeg ik van A. B. opdracht 's nachts naar de Jorisstraat te komen. Ik kwam met mijn vriendin C. N. veel te laat, maar de jongens en Van de L. stonden nog steeds te wachten." „Daar moest ik mevrouw Mok uit haar woning halen. Van de L. wist waar ze woonde. Die belde aan en duwde de vrouw naar een auto die om de hoek stond. De jongens wilden haar sleutel. Ze sloegen en schopten haar. A. L. bleef bij de auto wachten en de twee anderen drongen het restau rant binnen. Later zijn N. en ik ook naar binnen gegaan." „We zagen dat de jongens de vrouw sloegen, schopten en wurgden. Dat laatste deed A. B.. Ik heb niet gezien dat iemand haar met een pan op haar hoofd sloeg. Ik zei nog dat ze niet dood hoefde. A. T. reageerde dat ze mij zeker herkend had en dat ze daarom dood moest. Ik kreeg van hem een stomp in mijn gezicht." „Later heb ik haar hartslag en haar pols gecontro leerd en nog een pijnprikkel gegeven om te kijken of ze nog leefde. Ze was dood," aldus het monoto ne verhaal van Van H. in de ademloos toehorende rechtszaal. Deze verdachte benadrukte dat zij slechts in opdracht had gehandeld. „Ik was doodsbang. Ze hadden me tevoren een geweer tegen mijn hoofd gezet. Ik had geen keus, maar ik wist ook niet dat ze dit zouden gaan doen. Als ik afgehaakt was, zou ik zelf doodgemaakt zijn," reageerde zij op indrin gende vragen van voorzitter mr. J. van der Goes van Naters. „Ten koste van alles was je willoos uit angst voor een paar rot-blagen? Je wist dat er geweld aan te pas zou komen, want ze wilden de sleutelhouder dwingen. In en na de Tweede Wereldoorlog is gebleken dat 'bevel is bevel' nog geen geldig excuus is. Waarom hebben jullie als groepje mei den je eigen grenzen niet bepaald? Je had nee moeten zeggen of naar de politie moeten gaan. Ik geloof niet zo in die enorme angst," aldus de president. Toen de politie bij haar kwam, was J. van H. in beeld als getuige. Ze vertelde een fantasieverhaal dat ze die nacht voor de Peacock een lange blonde man in een Fido-Dido-T-shirt en met een rode Mazda had gezien. Voor de politie was dat uit 1200 getuigenverklaringen de enige bruikbare. De gege vens werden gebruikt voor het tv-programma Opsporing Verzocht, maar leverden niets op. Zeven maanden later kwam de groep verdachten alsnog in beeld toen de politie in Den Haag een groep Bredase jongens en meisjes verdacht van een reeks overvallen op cafetaria's. Na vele gesprekken mét de politie bekenden Van H., haar vriendin C. N. en ook J. van de L.. De drie jongens zijn blijven ontkennen. Zij komen op 26 juli voor de Bredase rechtbank. Volgens de psychiaters is Van H. volledig toereke ningsvatbaar en Van de L. in overwegende mate. De laatste zou langdurig begeleid moeten worden om te resocialiseren. Bij haar speelt het gevaar van nieuwe geweldsfeiten. Beide verdachten hebben een moeilijke jeugd gehad en werden geplaatst in jeugddorp Maria Raboni in Teteringen. Officier van justitie mr. H. van der Meijden baseerde zijn bewijs op de verklaringen van de drie vrouwen, de bevindingen van twee getuigen die de bewuste nacht bij de woning van mevrouw Mok geschreeuw hebben gehoord en de technische sporen. De vrouwen hebben een belangrijke rol gespeeld in het voortraject en hebben op de uitkijk gestaan, was zijn conclusie. Hij concludeerde tot medeplichtigheid aan doodslag. De strafzaak tegen C. N. komt later aan de orde. Het psychiaterische rapport over haar is nog niet klaar. Raadsman mr. C. Verpaalen zei dat medeplichtig heid aan afpersing de waarheid van J. van H. het meest benadert. Hij noemde haar naïef en zei dat zij de druk van de jonge Marokkanen niet heeft kunnen weerstaan. Hij wees er nog op dat haar vriend haar heeft laten zitten terwijl zij van hem zwanger is van een tweeling. Hij vroeg te volstaan met een jaar celstraf. Met aftrek van voorarrest en een voorwaardelijke invrijheidsstelling kunnen haar kinderen dan in vrijheid geboren kunnen worden. Mr. E. Thomas wees er op dat Van de L. vanaf het begin als alibi haar bezoek aan haar oma heeft opgegeven. Die politie heeft dit niet gecontroleerd. Hij noemde dat een cruciale fout. Die kan niet meer hersteld worden omdat de oma inmiddels overleden is. Volgens hem heeft zijn cliënte de details over de doodslag van de politie zelf gehoord zodat zij niet uit eigen wetenschap heeft bekend. Hij vindt het uiterst vreemd dat de officier de latere verklaring van Van H. voor waar heeft aangenomen, terwijl de vrouw in het dossier diverse keren wordi afgeschilderd als een 'pathologische leugenares' Vonnissen op 26 juli. BINNENLAND KORT Hulpverleners: 'Methadon helpt wel' Rotterdam - Methadon is en blijft een prima middel om drugoverlast te bestrijden. Dat de grote steden in Nederland steeds meer last ondervinden van drugverslaafden, wil nog niet zeggen dat methadonverstrekking zinloos is. Dit zegt het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in Rotterdam, als reactie op de toenemende kritiek van de Rotterdamse gemeente raad op methadonverstrekking in de stad. Volgens de gemeenteraad zou het vervangingsmiddel voor heroïne, dat verslaafden de kans geeft om uit de criminaliteit te blijven, nauwelijks helpen omdat de criminaliteit door verslaaf den alleen maar toeneemt. Uit een CAD-onderzoek blijkt dat vorig jaar 83 procent van de methadongebruikters niet in de cel terecht kwam. Uit de laatste drie jaar blijkt tevens dat steeds meer drugsverslaafden die wel in hechtenis worden genomen, geen methadon gebruiken. Uitwisseling van bijstandsgegevens Den Haag - Nederland en de Antillen staan op het ptuit bijstandsgegevens uit te wisselen. Het akkoord hierover wordt naar verwachting in het najaar ondertekend. Doel is het voorkomen en het aanpakken van gebruik van zowel Neder landse als van Nederlands-Antilliaanse of Arubaanse uitkerin gen. Uit onderzoek blijkt dat er nu 1.100 gevallen zijn die een dubbele uitkering hebben of op één plek een baan hebben en op één andere plek een uitkering krijgen. Het is nog onduidelijk in hoeveel van deze gevallen sprake is van fraude. Groningen wil in tien jaar 450 banen kwijt Groningen - De provincie Groningen wil door een grootscheepse tien jaar 4qo tot 450 arbeidsplaatsen schrappen. >1+ rvn Q59 vrdlorUrro hanon TTit hoviTinicrmocnvaru wêgingen hebben Beroep tegen uitspraak asielzoekers Den Haag - De Staat is in hoger beroep gegaan tegen de beslissing van de president van de Bossche rechtbank begin juli om negen asielzoekers uit Zaïre niet uit te zetten. Dat heeft rnr. G. Hoogvliet namens de landsadvocaat in Den Haag dinsdag bevestigd. Volgens Hoogvliet is de uitspraak van de Bossche fungerend president mr. ,W. Hoppers opmerkelijk. Een week eerder bepaalde de rechtbankpresident in Zwolle dat een groep van twintig Zaïrezen wél kon worden uitgezet. Zij moeten in Zaïre de beslissing over hun beroep tegen de afwijzing van hun asielverzoek afwachten. Volgens 'Zwolle' is de situatie in Zaïre niet dusdanig ernstig dat uitzetting kan worden verboden. De Zwolse president baseerde zijn uitspraken op het ambtsbericht Buitenlandse zaken van begin dit jaar. De beslissing in Zwolle was de eerste over Zaïrese asielzoekers. Volgens Hoogvliet volgen de andere presidenten op dit moment deze uitspraak, met inachtneming van de individue le aspecten van een asielzaak. Gedetineerde: 'Staat discrimineert' Alkmaar - Weekendverlof uit detentie. Dat eiste mr. M. Lolkema dinsdag in kort geding voor de president van de Alkmaarse rechtbank voor een Turkse cliënte. Volgens de advocate weigert Justitie de 63-jarige N. B. uit Amsterdam verlof wegens haar Turkse nationaliteit en is deze weigering strijdig met het anti-discriminatiebeginsel. B. is tot drie jaar celstraf veroordeeld voor haar leidende rol in een drugslijn vat Turkije naar Nederland. Dé .landsadvocaat zegt dat verlof geen recht is. De staatssecreta ris van Justitie heeft daarom de verlofaanvraag terecht afgewe zen. De vrouw zou tijdens haar strafzaak geen opening van zgkén hebbei\,BÓÜen ïgêvén om haar contacten te beschermen» De kans bestaat dat zij zal terugkeren in het criminele milieu, aldus de landsadvocate. de stem yan onze correspondent VVilko Voordouw Parijs - Frankrijk gaat met ingang van 31 juli zijn troe pen van de Operatie Turquoi se uit Ruanda terugtrekken. Dat heeft de Franse minister van Defensie Léotard giste ren verklaard. Hij reageerde daarmee op de eis van het FPR, het Rwandees Pa triottisch Front, dat eist dat Pa rijs zijn troepen al aan het eind van de maand terugtrekt. Dat laatste is volgens Léotard fysiek Arnhem (anp) - Vier vrouwelijke militairen van de Koninklij ke Militaire Academie (KMA) in Breda moeten de militair rechtbank in Arnhem komen vertellen of hun mannelijk jj( collega's hen blote geslachtsdelen hebben laten zien. Dit besloot de rechtbank dins- een waslijst getuigen wil late dag in de inmiddels fameus ge- horen, worden zaak met vijf ex-kadet- Kok: „Er zijn de wildste dingei Van onze correspondent Aart He- ome - De strijd om de Italiaj nieuw hoogtepunt bereikt 'aad van bestuur en zijn ver de regering van Silvio BerlusJ ten van de KMA. In december vorig jaar zouden zij vier dames- kadetten oneerbaar hebben be naderd. Dit gebeurde tijdens de oefening Peiper in Duitsland. In de slaap zaal zouden de heren volgens justitie 'naakt achter elkaar ge lopen hebben in pijplei dingstand', 'sigaretten in hun penis gestoken' en hun ge slachtsdeel met horloges getooid terwijl de vrouwen daarbij wa ren. Op eigen verzoek lagen de vrouwen bij de mannen op zaal, maar dat betekent volgens het openbaar ministerie nog niet dat zij ook van dit soort grappen waren gediend. Er deden echter maar twee vrou wen aangifte. Voor de KMA was er, ondanks het nog ontbreken van een schuldigverklaring door de rechter, voldoende reden het verder onberispelijke vijftal te ontslaan en de marechaussee in te lichten omtrent de schennis van de eerbaarheid. Het openbaar ministerie in Arn hem vond reden genoeg de ex- kadetten te vervolgen. Zij moes ten dinsdag voor de rechter ver schijnen. De zaak werd echter niet behandeld omdat advocaat mr. A. Kok uit Ermelo, gespecia liseerd in militaire zaken, eerst geroepen over deze vijf mannet Niet alles daarvan is juist. Bo vendien waren veel meer militai ren betrokken bij het incident o( de slaapzaal. En wat de dame betreft: geen van hen heeft betrokken nacht bezwaar maakt tegen de handelingen de heren. Pas na een paar kwam een op zaal gemaakte onder ogen van een majoor werd actie opdernomen." var de Waar deze majoor volgens zelf meedeed aan KMA-feest met vrouwen in natte t-shirts e ontklede officieren, schoot 4 vertoning op de slaapzaal hemii het verkeerde keelgat. Kok daarom ook de superieuren vat de KMA, onder wie de general en gouverneur, horen over 'zogenoemde normen- en-waar denpatroon' binnen de sch» Volgens hem wordt daar twee maten gemeten. Ondanks protest van officier vz justitie mr. J. Rijkers besloot rechtbank alle twaalf getuigt op te roepen. Op 30 august» zullen zij duidelijkheid moete verschaffen. Van de vrouwen Kok vooral weten of de ten W gelegde feiten waar zijn en ook echt bezwaar maakten de gedragingen van de vijf. Van Os zegt dat er altijd tfprai is geweest van fraude met g® derendoorvoer, maar dat de onj vang sinds het wegvallen van controle 'gigantisch' is. VERVOLG VAN VOORPAGINA Tegen de tijd dat de belasting dienst echter in actie kwam, was de handelaar niet meer te ach terhalen. Waarop de fiscus de gedupeerde expediteurs vergaste op torenhoge naheffingen. Een aantal bedrijven heeft aan gifte gedaan bij justitie. Deze zaken zijn in behandeling bij de Fiod, de fiscale inlichtingen- en op opsporingsdienst van Finan ciën. Besloten is dat een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordi gers van de expediteurs en amb tenaren van de douane, gaat on derzoeken of een waterdicht sys teem kan worden ontwikkeld om de fraude met douane-formulie ren tegen te gaan. Hij pleit vrachtwagenchauffe® niet in alle gevallen vrij, schrijft de fraude hoofdza toe aan georganiseerde bendes? Zuid-Europa. Er zijn expe® teurs die de douane daar verdes ken van medeplichtigheid, harde bewijzen zijn er niet. Het ministerie van Financ® vindt dat bonafide expedite® niet de dupe mogen worden v»> de naheffing. Vandaar dat o{t' de hoogte van de aanslag als®^ de de betalingstermijn te valt. Van onze redactie buitenland K? lsruhe - De Duitse E Navo-grondgebied actief 5 goedkeuring hebben van wijziging van de grondwet Met deze historische uitspraak gisteren van het Constitutioneel! Hof in Karlsruhe, de hoogste Duitse rechter, kan Duitslanc voortaan een internationale ro spelen die beter overeenkom^ met zijn status als derde econoi mische macht van de wereld. Het hof verwierp klachten vad de oppositionele sociaal-demo-, craten en van de liberalen, die met de christen-democraten var bondskanselier Kohl regeren. D( SPD en FDP verwezen naar d< grondwet uit 1949 die moeiti heeft met de zending van Duitse soldaten naar landen buiten he| Navo-gebied. Illegaal Zowel de sociaal-democraten all de liberalen beschouwden de in zet van Duitse manschappen ir AWACS-radarvliegtuigen var. de Navo boven Bosnië als ille-, gaal. De grootste oppositieparti. had verder moeite met de Duitsr deelname aan de controle var het VN-embargo tegen Servië er Montenegro. Verder achtte dt SPD de inzet van Duitse militai ren tijdens een actie in VN-ver- band in Somalië ongrondwettig. Het hof liet blijken geen moeitt te hebben met Duitse blauwhel men of militaire bemoeienissen: buiten Navo-territorium. Hef hoogste Duitse rechtscollege ga de klagers wel gelijk waar het dt verzuimde raadpleging van hel parlement betrof. De regerinj had de volksvertegenwoordiging om toestemming moeten vragen. Bondskanselier Helmut Koh" maar ook president Clintoij Je omstreden benoeming is eer politieke overwinning voor dl premier, die met zijn eigen dril tarticuliere zenders al de helfl 'an de Italiaanse tv-markt tanden heeft. De Italiaanse staatsomroep is de jaren tachtig uitgegroeid tc: -en monstrum, dat jaarlijks hon f® ierden miljoenen guldens verlie, lijdt. Ruim een jaar geleden stel ie de regering-Ciampi een onai hankelijk college van bestuif aan op orde op zaken te stellen.1 Eind juni kwam het tot een uit Tunis/Rome (ap/afp) - Italië heeft besloten het aantal diplomaten in Al gerije te verminderen en meer soldaten te sturen om de Italiaanse missies in het land te bescher men. Dit besluit werd genomen na een vuurgevecht gisteren in de nabijheid van de Itali aanse ambassade in Algiers, "ij dat gevecht tussen ge wapende moslim-extremis ten en een patrouille-een heid vielen vier doden, twee Politiemensen en twee ex tremisten. Maandag kwamen zeven Oosteuropeanen om bij ge weld van radicale moslims, die het land willen ontrege len om het Algerijnse regi me ten val te brengen. Ver leden week vonden zeven Italiaanse matrozen de dood bij een ander door extremis ten aangericht bloedbad. Ook dit vormt reden voor bet Italiaanse besluit. De campagne van de extremis ten heeft nu al aan ruim 50 buitenlanders het leven ge kost, vooral Fransen, Italia- ben en Russen.

de Stem | 1994 | | pagina 4