Een derde gif te zwaar voor milieu Onderzoek naar drughandel op Limburgse kazerne De Veluwse paden op RK Kerk vraagt om ambtsproblemen VNO hamert bij kabinet op doorgaan lastenverlichting Thijs Wöltgens wellicht lid Eerste Kamer Terug in het vaderhuis Kleine Betuwe-gemeenten voelen zich gepasseerd DE STEM BINNENLAND Deel van bestrijdingsmiddelingen levert volgens onderzoek onaanvaardbare risico's op verhoor naar Japan Henk Terlingen gestorven DE STEM COMMENTAAR Mariënburgvereniging legt met rapport vinger op zere plek BINNENLAND KORT G 13 JULI 1994 A2 egenomen, dus we krijgen Dit vervelende reacties." de Sociale Dienst in Hulst n de meeste inschrijvers ook ed op de hoogte van de legiti- itieplicht. Volgens C. de Dij. r is er voor de medewerkers n de dienst sinds vorige and ook niet zo erg veel ver- derd, omdat in Hulst al sinds >ruari bij inschrijving iagd wordt naar een paspoort. >e meeste mensen hebben wel i geldig legitimatiebewijs bij :h, maar weten niet dat ze ook t officiële document van iastingdienst met daarop hun fi-nummer moeten meene- in," verklaart H. van Tilborg ,n de RBA West-Noord-Bra- .nt (waaronder de arbeidsbu- aus van Roosendaal, Bergen f i iom, Steenbergen en Rucpkffi .lien). Van Tilborg legt uit dat ensen die wel een geldig legiti- atiebewijs hebben, maar alleen papiertje met daarop het ifi-nummer nog tot 1 septem- er bij het arbeidsbureau inge dreven worden. Na die datum roet echter altijd ook het origi- :1e sofi-bewijs worden getoond. ordaat eer op het station van Breda ■obeer ik een bejaard echtpaar vragen of ze op de hoogte zijn in de legitimatieplicht. De man :gint zijn antwoord met 'Jawel ior, ik...' maar wordt dan de ond gesnoerd door zijn kordate htgenote. De vrouw, argwa- :nd: „Hoe weten we eigenlijk iker dat u wel van De Stem :nt? Hebt u iets om u te legiti- eren?" erbouwereerd moet ik toegeven it ik geen legitimatiebewijs bij e heb. De vrouw: „Ja, ja en dan oeten wij zeker geloven dat u erkelijk van de krant bent. Ik m me écht niet voorstellen dat Stem u niet iets zou geven aarop staat.dat u voor de krant erkt." Terwijl ze haar man aan arm meetrekt hoor ik haar >g tegen hem mompelen: „Je oet er zö mee uitkijken hoor genwoordig. Ze kunnen je wel n alles wijsmaken..." WOENSDAG 13 JULI 1994 A3 irco in mijn auto plaatsen. noet vrijdag naar Zuid-Frank- ijk! lolgens Houpst gaat het vaak m impuls-telefoontjes: „Mensen :omen er achter dat ze op va- antie moeten, dat het daar ook varm is en willen dan op stel en prong een airco in hun auto. len, twee dagen hitte merk jt iet, maar na een week dit weel egint autorijden, ook met open amen, een bezoeking te wor- .en." liet iedereen die belt, wordt dant. De prijzen van een in te touwen koelsysteem in de auto (eginnen bij 5000 gulden po' nstallatie. Een elektronisch go- 'egelde klimaatbeheersing is nol luurder. Toch, zegt Houpst, is airco i mto geen luxe meer. De Houfrü- lirecteur, die eenentwintig j33? n de branche zit: „Dat gaat erat Jooral de laatste drie, vier ja3' s de vraag explosief gestegen- n Nederland komen er per ja3 0.000 auto's met airconditi0" lij. Van de auto's in de prijsklas* e van 50.000 gulden en hog3 leschikt ongeveer 15 tot 20 Pr0" ent al over een airco-installahe' ie zijn herkenbaar aan de r3' nen. Die zijn altijd dicht, ook3^ s het buiten 32 graden. Bij Ame' ikaanse auto's is de airco dooi' gaans standaard ingebouw foor Europese wagens is het no. :en luxe. Het Japanse merk Nis- an levert de airco standaard iet model Primera. Van onze verslaggever Blerick - Justitie is bezig met een onderzoek naar drughan del op de Frederik Hendrik kazerne in Blerick. De Arnhemse persofficier van justitie die belast is met militaire zaken, A. Besier, deelde dat gis teren mee. Berichten als zouden beroepsmilitairen dienstplichti gen aansporen tot druggebruik bevestigde Besier niet. Volgens hem kan het uitgelekte nieuws over de drughandel binnen de kazernepoorten het onderzoek dwarsbomen. Het ochtendblad De Telegraaf meldde gisteren dat rij-instruc teurs van de militaire rijschool Venlo (RSV) dienstplichtingen van allerlei drugs zouden voor zien. Enkele van de ongeveer 130 rij-instructeurs zouden soldaten 's avonds benaderen om hen on der meer XTC- en LSD-pillen aan te smeren. Cocaïne zouden ze gratis verstrekken totdat ver slaving optreedt. De vrees dat de betrokken instructeurs loslippi ge soldaten tegenwerken bij het behalen van hun rijbewijs, zou er de reden van zijn dat tot dusver nog geen dienstplichtige melding heeft gemaakt van de praktijken op de RVS. Besier zegt dat het onderzoek al enkele maanden loopt. Hij wil niet zeggen op hoeveel mensen de naspeuringen zich richten en welke functie zij hebben. Even min wil hij kwijt om welke soor ten en hoeveelheden drugs het gaat. „Aanwijzingen van handel in drugs binnen de krijgsmacht zijn een ernstige aangelegenheid. Daarbij is het niet van belang of Het om softdrugs of harddrugs gaat." Kazernecommandant T. de Boer kreeg gisteren tientallen tele foontjes van verontruste ouders van dienstplichtigen die aan drongen op maatregelen. Dat is volgens De Boer echter (nog) niet aan de orde, omdat de zaak in onderzoek is. Overigens was De Boer ook verrast door het nieuws. Volgens hem heeft Justi tie hem niet op de hoogte gesteld van het onderzoek. Besier beves tigt dat. 'Ereschulden' voor Den Haag (anp) - Vier verte genwoordigers van de Stich ting Japanse Ereschulden vertrekken vandaag naar To kyo. De rechter in de Japanse hoofd stad zal hen horen in het proces om schadevergoeding dat de stichting tegen Japan heeftaan- gespannen. De verhoren zijn maandag tij dens een zitting waarvoor twee uur is uitgetrokken. De recht bank is vooral geïnteresseerd in de effecten die de oorlog op het latere leven van de slachtoffers heeft gehad. Gehoord worden daarom A. de Pijper, die als meisje in een jappenkamp zat en later haar baan moest opgeven en in de wao terecht kwam en E. van der Ploeg die heeft moeten werken als seksslavin. Beide vrouwen krijgen een half uur de tijd inclusief de vertaling. Voorzitter S. Lapre van de Stichting Japanse Ereschulden en zijn juridisch adviseur G. Jungschlager moeten ieder ver tellen over hun leven als gevan gene. Ook moeten ze het doel van de stichting toelichten. Een Nederlandse student van de uni versiteit van de Japanse hoofd stad vertaalt de getuigenissen. Het is niet bekend of de zitting openbaar is. De stichting probeert voor 77.000 Nederlanders een schade vergoeding te krijgen voor het in de jappenkampen ondergane leed. Acquoy (anp) - De journalist/ presentator Henk Terlingen (52) is dinsdagavond in zijn Gelderse woonplaats Acquoy na een kort stondige ziekte overleden. Vrien den hebben dat laten weten. Terlingen, geboren op 31 augus tus 1941 in Amsterdam, begon zijn carrière in Hilversum in 1959 als omroeper bij de KRO. In 1967 werd hij presentator van Sport in Beeld, het latere Studio Sport, waar hij tot 1983 werk zaam bleef. In 1983 verliet Terlingen de ra dio- en tv-wereld voor een baan in de bedrijfscommunicatie. In 1991 keerde hij in Hilversum terug als redacteur van het pro gramma Stop de Persen (Vero nica) en als eindredacteur van de Avro-talkshow Karei. Hij ging daarna naar RTL4 als eindre dacteur van het sportnieuws. Bilthoven (anp) - Bijna 30 procent van de in Nederland toegelaten bestrijdingsmiddelen kan bij gebruik in de agrari sche sector een onaanvaardbaar risico opleveren voor vissen, algen, kreeftjes en andere waterorganismen. Dat blijkt uit een rapport dat het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven heeft opgesteld. De rapportage geeft een overzicht van de milieu-effecten van 243 bestrijdingsmiddelen. Het is het grootste rapport dat op dit ge bied in ons land is uitgebracht. Nederland stelt zeer strenge re gels aan de toelating en het gebruik van bestrijdingsmidde len. Zo mag het gebruik geen onaanvaardbaar risico opleveren voor bij voorbeeld mensen, of organismen in water. Dat laatste is bij één op de drie middelen dus wel het geval. Ze voldoen daarmee niet aan de criteria die Nederland wil hanteren bij de toelating van nieuwe bestrij dingsmiddelen. Het gebruik van de 'verdachte' stoffen is wel legaal, omdat ze indertijd zijn toegelaten volgens oude regels. Nederland moet overigens de toelatingscriteria binnenkort aanpassen aan de soepeler Europese eisen. De landbouwministers van de Euro pese Unie hebben die onlangs vastgesteld. Uit het RIVM-rapport blijkt ver der dat 50 procent van de beoor deelde middelen goed afbreek baar is in de grond. Bijna één op de vijf middelen kan echter in een te hoge concentratie in het grondwater terechtkomen. Dat kan een probleem vormen bij de drinkwatervoorziening. Het RIVM-rapport is opgesteld op verzoek van het ministerie van Vrom. Den Haag (anp) - De werkgeversorganisatie VNO verzet zich tegen het voorstel van minister Kok (Financiën) om tegenval lers op de rijksbegroting van volgend jaar op te vangen door een eerder aangekondigde lastenverlichting gedeeltelijk te schrappen. Volgens het VNO 'kiest Kok weer de weg van de minste weerstand'. Het kabinet is deze week bezig met het opstellen van de uitga venkant van de begroting 1995. Daarbij wordt het geconfron teerd met tegenvallers van in totaal 2,1 miljard. Die worden veroorzaakt door onder meer la gere aardgasbaten, hogere kos ten voor de opvang van asielzoe kers en het succes van een spaar loonregeling voor bedrijven. Als de tegenvallers niet worden weggewerkt, komt het overheid stekort volgend jaar op ruim 4 procent van het nationaal inko men uit, in plaats van op 3,75 procent, zoals de bedoeling was. Kok heeft aangekondigd even tueel een bedrag voor lastenver lichting van twee miljard dat voor volgend jaar was gereser veerd, te zullen aanspreken om de tekorten te dekken. Hij denkt in het bijzonder aan de zeshon derd miljoen die de schatkist misloopt door de spaarloonrege ling. Kok wil echter eerst proberen de tegenvallers via gewone bezuini gingsmaatregelen op te vangen. Weliswaar is het kabinet gehan dicapt door zijn demissionaire status, maar volgens de minister kan eventueel een beroep wor den gedaan op de maatregelen waarover PvdA, WD en D66 het tijdens hun mislukte paarse for matiepoging eens zijn geworden. Voor een aantal van die maatre gelen bestaat immers brede steun in de Tweede Kamer. Het VNO wees er dinsdag op dat de lastenverlichting van twee miljard 'nodig en rechtvaardig' is. De werkgeversorganisatie on derstreept dat burgers en bedrij ven de afgelopen jaren al meer dan genoeg op lastenverzwarin gen zijn getracteerd. Overigens heeft ook minister Andriessen van Economische Zaken enkele dagen geleden ge zegd dat de lastenverlichting volgend jaar moet doorgaan. De CDA-bewindsman vervangt sinds enkele dagen zijn PvdA- collega Kok, die het te druk heeft in zijn functie van infor mateur. Kok heeft de opdracht een con cept-regeerakkoord te schrijven met speciale aandacht voor de begroting van volgend jaar. Slaagt hij erin een stuk te schrij ven op basis waarvan een nieuw kabinet kan worden gevormd, dan komen de afspraken die het demissionaire kabinet over de begroting 1995 heeft gemaakt, te vervallen. Tot en met vrijdag lopen de deelnemers aan de Internationale Vierdaagse Wandeltochten rond in het hartje van de Veluwe. Hier passeren ze een overgang van de Veluwse Stoomtrein Maatschappij bij Apeldoorn. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Tweede-Kamerlid Thijs Wöltgens, vorige week benoemd tot burgemeester van Ker- krade, sluit niet uit dat hij zich beschikbaar stelt als kandidaat-Eerste-Kamerlid. Wöltgens is door PvdA-partijvoorzitter Rottenberg gepolst over een mogelijk lidmaatschap van de Eerste Kamer. Wöltgens wil ook eerst de Ker- kraadse gemeenteraad raadplegen over deze 'bij baan'. Hij reageerde gisteren terughoudend over zijn eventuele kandidatuur. „Ik heb daar nog nauwe lijks over nagedacht," aldus de ex-PvdA-fractielei- der. „Ik stel me voor dat ik ideologisch wat kan betekenen voor de Partij van de Arbeid en dat zou inderdaad vanuit de Eerste Kamer ook kunnen." De verkiezingen van de Eerste Kamer - door de leden van Provinciale Staten - zijn op 29 mei volgend jaar. Anderhalve maand eerder (op 8 maart 1995) zijn de verkiezingen van Provinciale Staten. Ook in de WD is een landelijk kopstuk kandidaat. Oud-WD-leider Hans Wiegel neigt ertoe zijn kandidatuur te stellen. „NAAR MOSKOU, naar Moskou," verzuchten de drie zusters in Isjechovs gelijknamige drama om het hardst. Ze voelen zich in nun provincieplaatsje afgesloten van het grote leven en verlan- 9en daarom terug naar de navel van hun wereld. Ze willen weer contact met de groten van het bestaan. ui Kiev en Minsk lijkt nu hetzelfde aan de hand. De Oekraïense en wtrussische bevolking heeft gekozen voor presidentskandidaten die aansluiting willen bij Moskou. Die terugverlangen naar de tijd dat hun republieken als delen van een wereldmacht meetelden, ten reconstructie van het vroegere kerngebied van de Sovjetunie uikt zodoende slechts een zaak van afwachten, oor de stabiliteit in Oost-Europa, nu zo'n probleem, is zo'n grotere politieke en economische eenheid op het eerste gezicht en goede zaak. Bij nadere beschouwing blijken de gevaren echter niet van de lucht. nar w'n,na?r 'n Kiev, Leonid Koetsjma is weliswaar minder Inn- [ftisoh georiënteerd dan zijn voorganger Kravtsjoek. Hij dan j8Cu1t?r.meer Kans een splijtzwam voor het eigen land te zijn n de huidige president. Koetsjma is gekozen met steun van het min^enuV®j cie Oekraïne, het gebied waar een grote Russische rnnH i woont-. Het westen, de aan Polen grenzende streek arh? Ï/V ^"vov 'n ^et fassisch - staat echter als een man dem -vtsioeK' Het nationalisme vindt daar zijn voedingsbo- nn an? Z'in meest extreme aanhangers. Onder deze lieden wordt ai nardop gesproken over afscheiding. Ais het zover komt, is 'van stabiliteit weinig meer over. ap°en nieuwe Witrussische president, Aleksandr Loekasjenko, is a en garantie voor rust. Hij heeft zijn overwinning te danken aan hl,, P0hu ist|sche verkiezingsbeloften. Dat hij die allemaal kan fpjrf fn' 's uhgesloten. De bevolking zal zich daarom ongetwij- opur,iVr0e®er 'ater C'00r hem bedrogen voelen. Met alle arhr;^fn van onvrede van dien. Loekasjenko is een Zjirinovski- komlt- ^'gelijkbare nationalistische leuzes en overeen- ditcnnïl6 ®?e. het gehoor liggende slogans. De gevaren van u't soort politici zijn overduidelijk. samenwerking van de Slavische republieken van de die eaX? sovjetunie is van belang voor de wereldvrede. Maar of amenwerking er kan komen, is meer dan twijfelachtig. Door onze redacteur Jan Bouwmans Buitenstaanders kunnen de drukte erover misschien niet vatten, maar voor het chris tendom gaat het om een es sentiële kwestie, waarover tot voor kort geen enkele verschil van mening be stond. De katholieke Ma riënburgvereniging heeft nu ook een van de laatste ei landjes van theologische rust in rumoer gebracht. Het betreft het voorgangerschap in eucharistievieringen. Of ouderwets gezegd: wie mag de H. Mis doen? Bij protestan ten heet 't het avondmaal be dienen. Dat was en is voor de meeste christenen tot op de dag van vandaag geen enkele vraag. Voor rooms-katholieken, angli canen en orthodoxen natuurlijk alleen de priester, voor protes tanten uiteraard alleen de do minee. Met andere woorden, het daartoe bevoegde ambt in de kerk. Waarom? Wel, alleen dan stelt het iets voor, alleen dan is het echt, alleen dan heeft het de waarde van een sacra ment. Een paar jaar geleden opperde voorzitter dr. P. Jansen op het congres van zijn katholieke Mariënburgvereniging in Til burg dat het best goed zou zijn dat, als leken bij elkaar kwa men in Gods naam, zij met elkaar het brood zouden breken en de beker zouden delen. Hun dankzegging was net zo goed eucharistie en God zou wel uit maken of het hem aangenaam was. Jansen hing hiermee voor het eerst aan de grote klok, wat hier en daar al wel eens ge beurde als onderdeel of ter af sluiting van afdelingsbijeen komsten. Een storm van reacties volgde. De Nederlandse bisschoppen kondigden per omgaande een leerstellig document aan. Het werd de brief In Christus' Naam, waarin getracht werd begrijpelijk te maken, waarom in de katholieke kerk zonder priester geen brood gebroken en beker gedeeld kan worden. De boodschap was dat dit ab soluut zuiver gehouden moest worden. De Mariënburgvereni ging besloot desondanks eens een inventariserend onderzoek te doen naar de praktijk van 'brood-en-wijn-vieringen'. In de Nieuwsbrief van de vereni ging van juni dit jaar werd gemeld dat de ad hoc-commis- sie haar eerste rapport had in geleverd. Over dat rapport is pas deze week deining ontstaan. En wat een wonderbaarlijk toeval toch, dat juist ook deze week dezelf de kwestie in de Anglicaanse kerk van Engeland aan de orde was. De Anglicaanse synode verwierp in York met overgrote meerderheid het principe, dat leken zouden kunnen en mogen voorgaan in de eucharistie. Het debat erover duurde twee uur. Het synodelid Timothy Royle verklaarde in dat debat, dat in een niet onbelangrijk aantal Anglicaanse parochies de eu charistie feitelijk al niet meer door een priester werd geleid. Er is echter meer aan de hand. De synode van het Anglicaanse aartsbisdom Sidney in Austra lië heeft een tijdje geleden be sloten, dat met ingang van ok tober van dit jaar ook leken in dit aartsbisdom mogen voor gaan in de eucharistie. De be treffende motie werd zonder noemenswaardige tegenstand aangenomen. Zolang de aarts bisschop van Sidney, Harry Goodhew, het synodebesluit niet goedkeurt, heeft het geen rechtskracht en wordt het dus niet uitgevoerd. Goodhew zou er ook voor te rugschrikken, hoewel hij er zélf sympathiek tegenover staat. Maar hij vreest voor nieuwe woelingen in de Anglicaanse wereldgemeenschap en verdere beschadiging van de relaties met de Rooms-Katholieke Kerk en de Orthodoxe Kerken. Edoch, zo klein is het ook be gonnen met de priesterwijding van vrouwen in de Anglicaanse kerk. De zaak leeft dus blijkbaar breder dan bij de Mariënburg vereniging in Nederland. Hier echter geen synode die het de kop indrukt, zoals voorlopig in Engeland. Maar enkele bis schoppen die het bestuur op informele wijze te verstaan te hebben gegeven dat het rapport absoluut niet kan. Waarop het bestuur de zaak sust met de mededeling dat het rapport geen bestuursstandpunt weer geeft noch een verenigings standpunt, maar een aanzet tot meningsvorming. De bisschoppen hebben alle re den tot schrik. Want hoe be perkt van omvang de inventari satie ook is - 100 beantwoorde vragenlijsten van de 180 ver stuurde aan Mariënburgle- den - als het voor 80 procent geen wezenlijk verschil maakt of een priester dan wel leek voorgaat bij de 'Maaltijd des Heren', dan is hier misschien toch sprake van dat kleine, maar te vrezen begin van voor bisschoppen nieuwe ellende. Mariënburgers zijn immers geen randkerkelijken, maar ac tieve en betrokken kerkleden. Het is echter duidelijk. Zolang de kerk blijft vasthouden aan uitsluitend celibataire priesters van alleen het mannelijke ge slacht, vraagt zij om steeds gro tere moeilijkeden in deze tijd. Vier jaar cel voor cocaïnesmokkel Alkmaar - De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag de 25-jarige G.G. uit Utrecht wegens cocaïnesmokkel en het ronselen van koeriersters veroordeeld tot vier jaar celstraf. Officier van justitie mr. B. Vermeulen had vijf jaar geëist. De verdachte haalde jonge vrouwen over om cocaïne Curapao naar Nederland te smokkelen. Zij ontvingen per kilo coke 8.000 gulden. Ook verweet de rechtbank G., anderen te hebben laten opdraaien voor de kans op betrapping. G. ontkende tijdens de strafzaak elke betrokkenheid maar volgens de officier 'zit de nette student uit Utrecht in Den Helder volop in de drugshandel'. De zaak kwam aan het rollen in december 1993 toen de politie in Den Helder een gestolen auto aanhield. Daarin bevonden zich spijkerbroeken en -blouses die met coke waren geïmpregneerd. In totaal zou in opdracht van G. bijna tien kilo cocaïne ter waarde van zeven ton Nederland zijn binnengesmokkeld. Celstraf voor schietgrage mannen Zwolle - De rechtbank in Zwolle heeft dinsdag twee mannen veroordeeld tot celstraffen, nadat zij in maart in Almere op elkaar hadden geschoten. De 21-jarige G.K. uit Almere is veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens een poging tot moord op de 23-jarige S. van D. uit Den Haag. De laatste moet voor zijn aandeel in de schietpartij twee jaar zitten. Er was respectievelijk vier en drie jaar geëist. Van D. kwam er met poging tot doodslag vanaf, omdat hij pas in actie kwam nadat K. enkele schoten op hem had gelost. Bij de schietpartij op de openbare weg werd de auto van een hoog zwangere vrouw tweemaal beschoten. De Almeerder had zijn revolver getrokken omdat de Hagenaar een schuld van 4000 gulden, inclusief 1000 gulden rente, kwam opeisen Aanvragen voor opfrisverlof toegekend Den Haag - Het ministerie van Onderwijs heeft dit jaar nagenoeg alle aanvragen van leraren voor het zogenoemde opfrisverlof toegekend. Slechts tien van de ruim 1.200 aanvra gen werden afgewezen omdat ze te laat waren ingediend. Voor het opfrisverlof is jaarlijks 12,5 miljoen gulden beschikbaar. Het opfrisverlof werd in 1990 geïntroduceerd in de overeen komst die de bewindslieden Ritzen en Wallage sloten met de onderwijsbonden om de positie van leerkrachten te verbeteren. De regeling komt erop neer dat leraren de mogelijkheid krijgen hun arbeidstijdverkorting vier tot acht jaar op te sparen en vervolgens in een keer op te nemen. Op kosten van het ministerie wordt het aantal dagen vervolgens bijna verdubbeld. Volgend jaar kunnen de eerste leraren hun opgespaarde dagen opnemen. Harderwijk: Extra asielzoekers opvangen Harderwijk - Het gemeentebestuur van Harderwijk is in princi pe bereid tijdelijk maximaal 200 asielzoekers op te vangen in de Jan van Nassaukazerne. De kazerne staat gedeeltelijk leeg en wordt in de zomermaanden voor een deel niet gebruikt. Burgemeester J.G. de Groot benadrukt dat het nog niet zeker is of de kazerne daadwerkelijk voor dit doel zal worden gebruikt. „Defensie stelt nogal wat eisen en het is nog niet bekend of WVC daarmee akkoord gaat." Ook de gemeenteraad van Harderwijk moet nog beslissen over de komst van de asielzoekers. Het gaat om een periode van twee maanden. WVC wil voorko men dat zoals vorig jaar mensen buiten moeten slapen door gebrek aan opvangplaatsen. Het ministerie van Defensie heeft gezegd dat het tijdelijk medegebruik door WVC het afstotings proces van de kazerne door Defensie niet mag doorkruisen. Zo zal Defensie voor WVC geen personeel beschikbaar stellen en is het gebruik van keukens en eetzaalfaciliteiten niet mogelijk. Negen jaar celstraf voor ontucht Roermond - De rechtbank in Roermond heeft dinsdag de 53-jarige G.S. uit Echt wegens ontucht met minderjarige meisjes en verkrachting van een vrouw tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van officier. Van de zes ten laste gelegde feiten sprak de rechtbank S. van één geval van ontucht met een minderjarig kind vrij. Van een ander geval ontsloeg ze hem van rechtsvervolging. S. heeft alles steeds ontkend. Volgens hem hebben vrouwen, voor wie hij een populaire minnaar was, een complot tegen hem gesmeed en hem valselijk beschuldigd van ontucht met minder jarige kinderen. De verdediger van S., mr. C. Noordhuis, heeft namens zijn cliënt meteen tegen het vonnis hoger beroep aangetekend wegens 'de krankzinnig hoge straf' en omdat de verdediging nooit de kinderen met wie ontucht gepleegd zou zijn, heeft mogen horen. Utrechter prefereert de fiets Utrecht - De fiets is hèt favoriete vervoermiddel van Utrechters die zich binnen de stad verplaatsen. Het openbaar vervoer is weinig populair en komt na de auto pas op de derde plaats, blijkt uit een representatieve peiling onder duizend inwoners. Meer dan de helft van de Utrechters die in de stad naar werk of school gaan, kiest doorgaans de fiets of de brommer. Bijna 30 procent stapt in de auto, een kleine minderheid kiest voor de bus. Wie sport, winkelt of een bezoekje aflegt in de-wijk, wie uitgaat of winkelt in het centrum kiest de fiets of gaat te voet. De auto verdringt de fiets pas als de Utrechter naar elders in de stad moet. Het openbaar vervoer wordt ook niet erg massaal gebruikt door Utrechters die in de regio werken. Van hen kiest 79 procent voor de auto en nog eens 12 procent voor fiets of brommer. Een derde van alle Utrechters pakt nooit een bus, 65-plussers daarentegen gebruiken de bus in meerderheid vaak. Van onze Haagse redactie Den Haag - De bezwaren van de kleine gemeenten tegen de Betuwelijn worden onvoldoende serieus genomen. Valburg, Echteld, Kesteren en Dodewaard voelen zich achtergesteld bij grote gemeenten als Gorinchem, Barendrecht en Tiel waar kostbare geluidwerende voorzieningen langs het Betuwetracé worden aangebracht. Dat vinden de burgemeesters Harinck (Dodewaard), Zomer dijk (Echteld), Moree (Kesteren) en de loco-burgemeester Kuik van Valburg. Het viertal bezocht gisteren het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Daar boden ze topambtenaar Westerduin - symbolisch - vierduizend be zwaarschriften tegen de goede- renlijn aan, afkomstig van bur gers uit hun gemeenten. De be zwaarschriften zijn later op de middag bezorgd bij het In- spraakpunt Betuweroute, dat de reacties op de Betuweplannen verwerkt. Harinck beklemtoonde dat be stuurlijk overleg met de regiona le vertegenwoordiger van het ministerie, de hoofdingenieur directeur (HID), tot nu toe geen enkele toezegging heeft opgele verd. Westerduin vindt dat ech ter begrijpelijk, omdat uiteinde lijk het nieuwe kabinet zal be slissen over de precieze'loop en uitvoering van het tracé. Na afloop van de korte bijeen komst uitten de drie burgemees ters en de loco-burgemeester forse kritiek op het verloop van het bestuurlijk overleg. Ze vin den dat de HID 'geen enkele onderhandelingsruimte heeft' om serieus met de kleine ge meenten te praten. Zomerdijk: „Het heeft er alle schijn van dat wij op onze wensen moeten inle veren voor kostbare voorzienin gen die elders worden getrof fen." Moree voegde eraan toe dat 'er gewoon minder aandacht is' voor de problemen van de plat telandsgemeenten. Harinck be nadrukte dat dat volledig onte recht is. Hij wees erop dat de vier gemeenten Dodewaard, Echteld, Kesteren en Valburg sa men dertigduizend inwoners tel len. „Naar die mensen moet ook worden geluisterd."

de Stem | 1994 | | pagina 3