Expediteurs dupe fraude f rm /AT ZEGT. Problemen door tropische hitte Stropers slachten reeën af in natuurgebied Val dollar meevaller voor consument maar tegenvaller voor staat Fiscus legt naheffingen op van honderden miljoenen guldens LAMELPARKET ■opa 'ARKET Zomers 0'Ancona niet naar Terneuzen Karelse niet naar Engeland Geen negatief reisadvies voor Rhodos Rechtbank legt wao-boetes op Kardinaal: paus leeft botkanker Geen extra KPN- aandelen op beurs Grotere rol voor Duitsland Identificatie Somaliër was even de koning te rijk Ploeg Rominger test knechten Miguel Indurain Tour de France 94 m ■ém m M Koffieshop Vhssingen dicht na aanslagen op de eigenaar K7455 ravantrekker 7.750.- Inj. fetallic, 88.000 km, ge- 12.250.- i, kl. rood, centr. verg- etint glas, elektr. bed. 26.750.- 13.000 km, aug. 1987, n, getint glas, prima 14.250.- X I.000 km, 5-drs.- 24.500.- i, lichtbl. metallic, 5 17.500.- febr. 1987 7.500.- 2pk kl. donkergrijs, cen- s, stoel in hoogte ver- 27.500.- ti, kl. antraciet met., .vergr., getint glas, irs. uitvoering 21.500.- stationwagen antraciet met. trek- 27.500.- net., stuurbekrachti- conditioning, centrale getint glas 28.500.- ikerblauw met., achter- centr. port, vergrende- tr. vergrendeling, getint verstelbaar 13.500.- el kl. groen met., ach- itie tot 150.000 km of 18.500.- i, kl. beige 18.500.- kl. wit, achterspoiler 14.500.- ,-st. 55.000, trekhaak, 9.950.- 1800 CC blauw met., km.-st. etint glas, centrale )del) 19.750.- Zeeuws-Vlaanderen UITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN Bij 3 ongewijzigde plaatsingen binnen 7 dagen in De Stem is de 3° plaatsing GRATIS, 1x gratis in de Zeeuws-Vlaamse Koerier. ijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag lorie A Categorie B Categorie C 341 12.58 14 45 2.55 16.77 19.27 5.69 20.96 24.09 8.83 ƒ25.15 f 28.91 1.97 29.34 f 33.73 5.11 33.53 38.55 8.25 37.72 f 43.37 1 39 ƒ41.91 ƒ48.19 Brieven onder nummer: ƒ12.95 Tel nr af te schrijven 134e JAARGANG Terneuzen - Minister Hedy D'Ancona heeft haar voor mor sen geplande werkbezoek aan Terneuzen afgezegd. Reden: een extra ministerraad vanwege de rijksbegroting voor volgend jaar. Met het werkbezoek wilde ze so lidariteit betuigen aan de slacht offers van de racistische aansla gen in Terneuzen. I zie zeeland - c1 Breda - Leeds United ziet af van pogingen om de doelman John Karelse van NAC over te nemen. Dit heeft manager Howard Wilk inson van de Engelse topclub Ka relse en de leiding van de Breda se club laten weten. Bij NAC rea geerde men opgelucht, Karelse was vanzelfsprekend enigszins teleurgesteld. zie sport -b4 Den Haag - De ANWB, de reis- verzekeraars en het ministerie van Buitenlandse Zaken zullen toeristen voorlopig niet afraden naar Rhodos te reizen. Daar ont ploften gisteren opnieuw enkele bommen. Eerder deze week raak ten bij aanslagen buitenlandse toeristen gewond. Er gaan dit jaar ruim 50.000 Nederlanders naar het Griekse eiland. HET WEER MIN./MAX. tl 16/30 Broeierig Aan de zomer komt voorlopig geen einde. Vandaag wordt bet broeierig warm. In de loop van de dag meer bewolking, 's Avonds een kleine kans op een lokale onweersbui. Roermond - De Roermondse rechtbank heeft gisteren twee Limburgse bedrijven een wao- boete opgelegd. Met die uit spraak zit deze rechtbank op een ander spoor dan de rechtbanken van Assen en Amsterdam, die eerder weigerden ondernemers een wao-boete op te leggen. Als ondernemers een werknemer in de wao laten vertrekken, krijgen ze een boete (malus). Veel bedrij ven vechten die echter bij de rechtbank aan. DE STEM Vaticaanstad - Volgens de Brazi liaanse kardinaal Lorscheider heeft paus Johannes Paulus II botkanker. Hij heeft dat in Vati caanstad gehoord. Een woord voerder van het Vaticaan noemt de opmerkingen van de kardi naal echter 'ongegrond'. Er zijn a. geruime tijd berichten in om loop over de slechte gezond heidstoestand van de paus. Amsterdam - Er worden voorlo- P[g geen 20,7 miljoen extra KPN- aandelen naar de beurs gebracht. Oorzaak is het huidige beurskli- maat en het feit dat de beursgang van KPN geen groot succes is ge weest. De vraag is, vooral bij Particuliere beleggers, veel min eer geweest dan oorspronkelijk was verwacht. De koers KPN lag gisteren onder de introductie- Prijs. Karlsruhe - De Duitse strijd krachten mogen voortaan inter nationaal optreden, ook buiten net grondgebied van de Navo. 'et Duitse Constitutioneel Hof eelt dit gisteren besloten. Hier mee is de weg vrijgemaakt voor fen grotere rol van Duitsland op bInternationale toneel. "ZIE BUITENLAND - A5 Van onze verslaggevers Rotterdam/Breda - Ge organiseerde bendes be rokkenen veel Nederlandse expediteurs honderden miljoenen guldens schade door te rommelen met douane-papieren. Enkele tientallen expediteurs hebben de afgelopen maanden grote aanslagen van de fiscus ge kregen. Die houdt hen verant woordelijk voor het op de EG- markt verschijnen van goederen, die volgens de papieren voor doorvoer waren bestemd en waarover geen heffingen zijn be taald. Vorige week kreeg Furness Inter continental Services uit Rotter dam, een dochteronderneming van de Koninklijke Pakhoed, een naheffing van 78 miljoen gulden, nadat de Venlose expediteur Frans Maas al een aanslag van 35 miljoen gulden had-ontvangen. Woordvoerder Van Os van de branchevereniging Denex schat dat de fiscus voor ongeveer an derhalf miljard gulden aan ge derfde btw, invoerrechten en ac cijnzen verhaalt op Nederlandse expediteurs. De hoogste claim zou een bedrag van driehonderd miljoen gulden betreffen. De open binnengrenzen van de Europese Unie nekken de expe diteurs, zegt Van Os. Ze dreigen de dupe te worden van sinistere zakenlieden die hun goederen niet naar landen buiten de EU exporteren, zoals ze beloven, maar ze op de Europese markt dumpen. Vroeger werden douane-formu lieren, waaruit blijkt dat goede ren met een niet-Europese be stemming Nederland inderdaad hebben verlaten, aan de grens opgemaakt. Nu dat niet meer ge beurt zijn de expediteurs afhan kelijk van de douane-autoritei ten in het land waar de goederen voor bestemd zijn. Deze autoriteiten moeten beves tigen dat het transport inderdaad ter plekke is gearriveerd. Bij de Poolse en Tsjechische douane kan dat nogal eens op problemen stuiten. Malafide handelaren De Nederlandse expediteurs, die de formulieren hebben opge maakt, zijn dus niet in alle geval len zeker dat de goederen Neder land ook daadwerkelijk hebben verlaten en kunnen dat ook niet meer bewijzen. Volgens Van Os worden de expe diteurs de dupe van malafide handelaren die brood zien in de weggevallen grenzen. Zo vragen zij de expediteurs een document op te stellen voor de import en doorvoer van goederen. Omdat de lading, bij voorbeeld drank en sigaretten, niet in Nederland zal worden verkocht, hoeft er ook geen invoerbelasting over te wor den betaald. In een groot aantal gevallen ble ken de goederen toch ergens op de Europese markt op te duiken, zonder dat btw, invoerrechten of accijnzen zijn betaald. VERVOLG BINNENLAND - A3 ADVERTENTIE Industrieterrein Dordrecht west VERGEUJKDEZË I OEtoUWMARKTENjj x gelakt!!! Toplaag 2 mm!!! Profiteer van de lage dollarkoers! Prijzen zijn inclusief B.T W. Vraag aan, hef Gratis boekjehet kopen van een parketvloer" doordrs. J.G.M. Versteeg. BARI BLEISWIJK: DORDRECHT Bunsenstrai DRACHTEN: De Giek 3, tel. NEEDE: Bremstraat 23, tel. UTRECHT: WORI Een zomers tafereeltje in het Duitse Freiburg. Een jongeman beschermt zich met een paraplu tegen de zinderende zon, temidden van een veld zonnebloemen. foto epa Van onze verslaggevers Breda/Terneuzen - Gesmolten asfalt op wegen, ernstige luchtvervuiling, bosbranden, onwerkbare situaties in be drijfsgebouwen. En het botu- lisme steekt weer de kop op. Een greep uit de problemen waar Nederland mee kampt door de tropische hitte. Waar overigens later deze week een eind aan komt: dan wordt het niet warmer dan 25 graden. Het was gisteren met 33 graden tot nu toe wel de warmste dag van het jaar. De hoogste tempe ratuur ooit door het KNMI geme ten was op 23 augustus 1944 in Warnsveld. Het kwik bleef toen, hangen bij 38,7 graden, iets meer dan de 37 graden waaronder de Bredanaars op 29 juli 1911 puf ten. Op de werkvloeren in Zee land en West-Brabant zuchten veel werknemers. De hitte en ha perende airconditioning beu grij pen velen de telefoon voor een klacht bij de arbeidsinspectie. VANDAAG IN DEZE KRANT „Tientallen telefoontjes hebben we gehad; het wordt ook wel erg warm," bevestigt S. Verbeek van de ISZW in Breda, de dienst waarin de voormalige arbeidsin spectie is ondergebracht. Als de hitte in een bedrijf de werknemers echt verlamt kan de ISZW dwingende maatregelen ter verkoeling opleggen. „Maar dat is nog nergens nodig ge weest," zegt Verbeek. In de arbowet ligt min of meer vast welk klimaat op een werk plek acceptabel is. De situatie in een glasfabriek is natuurlijk wel even anders dan op een kantoor. „Maar het moet wel heel bar ge steld zijn met een werkplek wil ze niet aan de wet voldoen", stelt hij. In het Rijnmondgebied is vanwe ge ernstige smog de waarschu wingscode 2 afgegeven. Dat bete kent dat vervuilende bedrijven minder mogen uitstoten. Veel smog zit er ook in Zeeland en het oosten van het land. Met het warme weer van de laat- De meeste mensen zijn goed op de hoogte van de legitimatieplicht, die sinds 1 juni in Nederland geldt. Maar dat wil niet zeggen dat iedereen er de zin van inziet of er gelukkig-mee is. zie pagina - a2 j.rtsis SI mm; J34 1 De Groot i Helen Mar 11*» -iSaasaiuli f, f i -2 .A2-Ö3-19( 17-05-19! ]S /G IJ j psf<v. I J i Huizinga! j Velzen ste tijd steekt het botulisme weer de kop op. Er zijn reeds negen gevallen van deze besmettelijke bacterie-ziekte geconstateerd, verspreid over het hele land. In Brabant en Zeeland zijn nog geen meldingen binnengekomen. Botulisme wordt veroorzaakt door een bacterie die goed gedijt bij een hoge watertemperatuur. De meest voorkomende vorm is niet schadelijk voor de volksge zondheid. De bacterie kan wel dodelijk zijn voor watervogels en vissen. Bij een bosbrand in de Loonse en Drunense duinen bij de Efteling is drie ha bos door brand ver woest. Een brandweerman raak te ernstig gewond. In verschillende delen van Bra bant is een beregeningsverbod afgekondigd. Voor de frisdrankenindustrie tenslotte is het mooie weer een geweldige opsteker. In één klap zijn de tegenvallende resultaten in het voorzeizoen goedgemaakt. ZIE OOK PAGINA - A2 INHOUD 2 katernen Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie/Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Oudenbosch - Eens gege ven blijft gegeven. Dat moet de 24-jarige Ouden bosschenaar A. A-A. ge dacht hebben. Deze Somalische student kreeg in mei opeens 9.000 gul den op zijn bankrekening overgemaakt. In juni volgde nog eens 40.000 gulden. Beide gulle 'schenkingen' wa ren van een onroerend-goed- magnaat uit Zeeland, die het geld op de verkeerde rekening had gestort. De jongeman bedacht zich geen seconde. De eerste 9.000 gulden werden van de reke ning gehaald. En bij de twee de storting werd een zelfde bedrag opgenomen. Hij had netjes gevraagd bij de bank of hij dat geld op kon nemen. 'Geen probleem', werd hem gezegd. De Zeeuwse magnaat deed echter aangifte. Voor de stu dent een vervelende situatie. Hij krijgt nu een proces-ver baal aan zijn broek wegens het 'oneigenlijk opnemen van geld'. Want al stond het geld op zijn rekening, hij had vol gens de politie kunnen weten dat het niet van hem was. Van het totale bedrag is 18.000 verdwenen. A-A heeft dat geld aan een vriend mee gegeven die het in Somalië aan de ouders van de student gaf. De politie stelt alles in het werk om het geld terug te ha len. De Somaliër zit nog vast op het politiebureau. 8 710311 000218 I I I I I WOENSDAG 13 JULI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 GEOPEND: DINSDAG T/M VRIJDAG VAN 9.00 TOT 17.00 UUR EN ZATERDAG VAN 10.00 TOT 16.00 UUR Van onze verslaggever Theo Giele Lewedorp - Het springend hertje op het verkeersbord langs de Pietweg waarschuwt nog voor plotseling overste kend wild, maar de kans dat een automobilist een ree raakt is klein. Er zijn nauwelijks nog reeën in het natuurgebied de Piet, gelegen aan het Veersemeer, even ten westen van Goes. Stropers heb ben de groep reeën in enkele we ken tijd uitgemoord. Tientallen reeën hebben letter lijk het loodje gelegd. In de Piet is gebeurd waarvoor de leden van de voormalige veldpolitie her haaldelijk hebben gewaar schuwd: zonder het deskundige en gerichte toezicht van de spe cialisten van de veldpolitie, krij gen de stropers vrij spel. En niet alleen in de Piet. „De politie faalt volledig bij de controle van milieu- en natuur wetten," was de conclusie van een onderzoek dat het bureau AEF uitvoerde in opdracht van de ministeries van Justitie en van Binnenlandse Zaken. De zeven regionale groepen veld politie verdwenen met de samen voeging van rijks- en gemeente politie. „De stropers in Zeeland lachen zich een bult," zei een veldpoli- tieman eind vorig jaar in deze krant. Hij heeft gelijk gekregen. Jachtopzieners klagen over het feit dat ze niet meer in de rug ge dekt worden door de politie. Niet door onwil van de kant van de politie, maar het ontbreekt hen aan kennis om de stroperij aan te pakken. In een periode van een week of zes zijn zowat alle reeën in de Piet afgeschoten. Jaren geleden trokken de eerste reeën het na tuurgebied in. In de loop der tijd ontstond er volgens de opziener van de wildbeheereenheid Wolphaarsdijk een mooie popu latie. Op de reeën werd niet ge jaagd. Alleen een enkel ziek dier werd afgeschoten. Maar wat in jaren is opgebouwd is in nauwe lijks zes weken vernietigd. Ook zijn er in enkele nachten ve le tientallen, zo niet honderden hazen neergeknald. Volgens de jachtopzieners gaat het om pro fessionals en niet om stropertjes die voor hun eigen provisiekast af een toe een haas schieten. Hij vermoedt dat het wild in gro- Cahors - De ploeg van de Zwitser Toni Rominger heeft gisteren tij dens de tiende etappe van de Tour de France de knechten van gele-truidrager Miguel Indurain behoorlijk getest. Met het oog op de Pyreneeën, vandaag komt de Tour-karavaan berg-op aan, trachtte Rominger het collectief rond de Spanjaard te verzwakken. Volgens de in dienst van Indurain koersende Erwin Nijboer lukte dat aardig. „Mijn hele lijf doet verschrikke lijk pijn. We hebben de hele dag vol moeten afgeven," klaagde hij na afloop. De tiende etappe is gisteren overigens gewonnen door de 27-jarige tweevoudige Frans kampioen Jacky Durand. ZIE SPORT-BI EN-B2 Miguel Indurain (Spa| 44:49.19 1 Tony Rominger (Zwi) op 2.28 21 2 Gianluca Bortolami (Ita) op 4.37 20 3 Armand de Las Cuevas (Fra)op 4.40 19 4 5 ThieriyMarie (Fra) op 5.51 18 Thomas Davy (Fra) op 6.04 6 17 7 Chris Boardman (GB) Ja Op 6.06 Sean Yates (GB) op 6.30 16 8 Abraham Olano (Spa) op 6.31 15 9 10 Lance Armstrong (VS) op 6.35 14 60 sec. 40 sec. 20 sec. ETf 11 I R I 12 I 13 Van onze verslaggever Amsterdam - De val van de Amerikaanse dollar gaat onver minderd door. Voor de Nederlandse consument is dat een mee valler, omdat de prijzen er gemiddeld een procent door dalen en de koopkracht dus iets stijgt. Voor de schatkist betekent de goedkopere dollar echter een extra tegenvaller, die kan op lopen tot anderhalf miljard gulden. Bij het opstellen van de begro ting '94 en ook bij de voorberei dingen van die van '95 wordt uit gegaan van een gemiddelde dol larkoers van 2,00 gulden. Inmid dels zit de dollar al 1,70 gulden, 15 procent minder. Bij de berekeningen die het Cen traal Planbureau heeft gemaakt ten behoeve van de kabinetsin formateurs is geen rekening ge houden met een goedkopere dol lar en dus ook niet met een extra financiële tegenvaller. De Nederlandsche Bank heeft berekend dat een daling van de dollarkoers met 15 procent vol gend jaar een gat in de begroting schiet van 750 miljoen gulden, dat groeit tot anderhalf miljard gulden aan het eind van de kabi netsperiode. Dat komt vooral omdat de inkomsten uit de ver koop van aardgas fors daalt. Voor de consument betekent een koersdaling van de dollar goed kopere produkten in de winkel. Dat kan bij een koersdaling van 10 procent al gauw oplopen tot 'een gemiddelde prijsdaling van 1 procent. De koopkracht stijgt na venant. Op korte termijn wegen de voor delen voor de ondernemers op te gen de nadelen. Maar als de dol larkoers lang op een laag peil blijft kost het de Nederlandse ondernemers veel geld. Het grootste nadeel van de lage dollarkoers is een verslechtering van de concurrentiepositie van een deel van het bedrijfsleven. Voor ongeveer eenderde van de export moeten Nederlandse be drijven concurreren met dollar- landen, die hun produkten nu goedkoper aan de man kunnen brengen. De daling van de grondstoffen- prijzen - ook een gevolg van een goedkopere dollar - is een mee valler voor bedrijven, die van grondstoffen afhankelijk zijn. Een goed voorbeeld van een be drijf dat op korte termijn direct door de koersval van de Ameri kaanse munt wordt getroffen is Fokker. De vliegtuigbouwer koopt onderdelen voornamelijk in tegen Duitse marken en Britse ponden, terwijl de vliegtuigen worden afgerekend in dollars. Vooral ten opzichte van Ameri kaanse concurrenten als Boeing en McDonnell Douglas verliest de noodlijdende Nederlands- Duitse vliegtuigbouwer daardoor verder terrein. Op korte termijn valt daar weinig aan te verande ren. te vrieskisten verdwijnt om daar na aan poeliers en restaurants te worden verkocht. „Heel treurig dat het zo heeft moeten lopen," zegt C. Woets, voormalig commandant van de veldpolitie in Zeeland. Tegenwoordig is hij 'beleidsadvi- seur administratieve bepaling met betrekking tot de wegenver keerswet'. Hij maakt er geen ge heim van dat de verandering van werkkring niet zijn 'eerste keus' was. Niet beroepsmatig maar als lief hebber van de natuur heeft hij van de uit de hand gelopen stro perij in de Piet gehoord. Een onderzoek is niet gaande. Dat kan ook nauwelijks, want de politie ontbeert het aan kennis en materiaal om dit soort zaken aan te pakken. Vlissingen (anp) - Loco-burgemeester C. de Keijzer van Vlis- .singen heeft gisteren uit veiligheidsoverwegingen een koffie shop in die stad laten sluiten. De afgelopen weken is er meermalen op de flat van.de buitenlandse eigenaar geschoten en er is een poging gedaan diens auto in brand te steken. Afgelopen zondagmorgen richtte een bom grote schade aan in de kof fieshop in de Vrouwestraat. Bij zes omliggende woningen werden deuren, gevels en ruiten beschadigd. Volgens de politie is er geen aanwijzing voor racistische motieven te gen de eigenaar van de koffieshop. Ook klachten uit de buurt over overlast kunnen volgens de politie geen reden zijn voor de acties. De politie denkt eerder aan rancune, broodnijd of een vorm van afre kening. ADVERTENTIE EXPEDITIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Atfres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:1 Postcode: kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr Plaats:. S In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 5 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar o Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4600 VB Breda. g E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1