RG MING IETS REN. Op vakantie DE STEM Miguel Indurain haalt uit TOT 60% KORTING 4Hoop houden nu het belangrijkste' Rominger: 'Tour begint pas in de laatste week in de Alpen' Tussentijden n en tapijtei mjzen :hting el. 01177-1517 C E R 5 M v SUMMERSALE SUMMERSALE Tour de France 94 B Nijboer testrijder radio&tv f// vandaag TOUR IN MEERVOUD Antonin Magne: soepele pedaalslag Erik Breukink blijft zich richten op topklassering <52 4) NERGENS. en Ier auto, vliegtuig, boot, fieti If desnoods per kameel di leschermende injecties bij di linderen. Ook op de meest af lelegen plekken. Dat werl |ost enorm veel geld, maar al: het per kinderleven bekijk i het een prikkie. JNICEF is een van de vastt koede doelen van de Postcodt oterij. Meespelen is dus mee helpen! En dat kan al voor eei tientje per maand. U draagt bij laan de zeven goede doelen var de Postcode Loterij en maakt [tegelijkertijd zelf kans op een nooie prijs. Twee goede rede- Inen om de bon in te sturen en Jmee te spelen. Doe het nog ■vandaag!p Speelt u mee met de Postcode Lotery? Dan kunt u rustig tp vakantie gaan. Mischien staat er dan een vir- rassing op uw bankrekenhg als u terugkomt! Want de Postcode Loterij keert alle prij zen automatisch uit. Is (at geen prettig idee voor aan let strand? Goede reis! Veemarktstraat 12, Breda. Sport A DINSDAG-12 JULI 1994 DEEL Bergerac - Miguel Indurain heeft gistermiddag niet al leen zijn concurrenten een zware slag toegebracht, maar hij heeft ook het ont leedmes door de Neder landse afvaardiging in de ronde gehaald. De Neder landse klassementsrijders kregen in de 64 kilometer tijdrijden tussen Périgueux en Bergerac een afstraf fing, zoals nooit tevoren. Breukink 23e op 7.49, Theunisse 115e op 12.47 en Hooks 128e op 13.14. Jean- Paul van Poppel, de sprin ter, reed vier minuten snel ler dan Theunisse en Rooks. Vooral voor Erik Breukink, vorig jaar aan het Lac de Madine nog keurig derde in wat ooit zijn spe cialiteit was, kwam de dreun hard aan. De nieuwe aanpak van de ON- CE-ploeg moet nu al als een mis lukking worden beschouwd. Breukink en ZüUe, die in het voorjaar van '93 prima presteer den, bleken daarna in de Tour vermoeid. Daarom gooide ploeg leider Manoio Saiz het roer om. Een voorzichtige seizoenstart, geen overbodige inspanningen, niet jagen op de zege in kleinere koersen, een hoogstestage in Amerika, élles gericht op de Tour. Maar het pakt allemaal verkeerd uit. Breukink en Zülle Van onze verslaggever Bergerac - Michael Schumacher heeft in de formule 1 Jos Vers tappen, Miguel Indurain in de Tour Erwin Nijboer. De Dene kamper werd in de individuele tijdrit door de Bask als testrijder gebruikt. Nijboer moest in de ochtenduren tijdens de 64 kilo meter het materiaal voor zijn grote baas uitproberen. Nijboer, die zelf als 42e eindigde, kreeg een dicht voorwiel en spaakwiel achter mee tijdens zijn tijdrit. Daarnaast moest hij tij dens zijn solotocht het verzet van Indurain uittesten: 55/12, de moeilijke punten en de richting van de wind aangeven. „Ik ben een soort Verstappen voor hem. Nijboer, de testrijder," aldus de zeer gewaardeerde knecht, die het werk voor het eerst deed. Indurain liet tijdens zijn winnende rit het spaakwiel achterwege. 94 Tour de France /jfc DINSDAG 12 JULI 10.00-11.00 Eurosport: Tour de France, etappe van gisteren 14.00-17.00 Nederland 2: Tour de France, verslag 10de etappe: Bergerac-Cahors (160,5 km) 14.25-16.35 BRT 2: Ronde van Frankrijk: 10de etappe, Bergerac-Cahors 14.30-16.30 Eurosport: Tour de France, 10de etappe 18.38-19.25 Nederland 2: Studio Sport met Tour de France, samenvatting 10de etappe en Tourjournaal 20.00-21.20 BRT 2: Tour Bis, samenvatting 10de etappe 22.00-23.00 Eurosport: Tour de France, etappe van vandaag (hoogtepunten) Tour de France /ff, rijden veel slechter dan vorig jaar. Zülle, in 1993 in de lange tijdrit nog vijfde, verloor zelfs meer dan negen minuten. Een persoonlijk drama. „Ik begon goed, maar ik ben totaal in elkaar geklapt," verklaarde de Zwitser. „Ik had last van de hitte, ik denk dat ik een zonnesteek heb opgelopen." De 'grote cylinder' Miguel Indu rain bleek twee minuten sneller dan zijn rivaal Tony Rominger, die ruim twintig seconden met een lekke band aan de kant stond. Vorig jaar was het verschil tussen Indurain en Rominger 42 seconden méér. De Zwitser was dan ook niet ontevreden. De Tour gedaan? „Wat een domme op merking," zei hij boos tegen de pers. „De Tour begint pas echt in de laatste week in de Alpen." Rominger had gerekend op an derhalve minuut verlies, het wer den twee minuten. „Omdat ik een tijdje op een leeglopende band heb gereden," verklaarde de Zwitser. „Op een helling hoorde ik dat er steentjes op mijn voor band plakten, ze sloegen tegen mijn remmen. Ik hoopte dat de steentjes eraf zouden vallen. Dat gebeurde niet. Mijn band liep langzaam leeg. Omdat ik juist de Fransman Davy inliep, mocht mijn ploegleider niet direct bij me om de schade te herstellen. Daarom heeft die lekke band meer tijd gekost dan normaal. Ook omdat iedereen in die volg auto super nerveus was." Ambitieus Indurain reed op het golvende parcours als enige gemiddeld bo ven de vijftig kilometer per uur. Hij kwam uit op 50 kilometer en 548 meter. Hij was gemiddeld 1297 meter sneller dan Romin ger. Een indrukwekkende pres tatie, die herinneringen opriep aan zijn beste tijdrit ooit, twee jaar geleden in Luxemburg, aan de boorden van de Moesel. Ook toen had Breukink een slechte dag. Hij finishte als 26e, op 6 mi nuten en 15 seconden. Maar uit eindelijk redde Breukink zijn Tour door in Parijs als zevende te eindigen. Psychologisch De man van de dag - Indurain - won zijn achtste tijdrit in de Tour. Dat is geen record, want Hinault won er achttien en Mer- ckx zestien. „Voor mij is het al tijd psychologisch van het groot ste belang dat ik met voorsprong de bergen in ga. Want mijn tac tiek is afgestemd op verdedigen," vertelde Indurain. „Het liep met een goed, ik reed constant tegen mijn maximum van 195 hartsla gen per minuut aan. Ik hoorde de verschillen en die waren gerust stellend. De warmte was overi gens mijn grootste tegenstander en niet Tony Rominger." Volgens Indurain zal de ronde ditmaal in de bergen en niet in de tijdritten beslist worden. „Vier aankomsten bergop stellen de klimmers in de gelegenheid op hun terrein winst te boeken. Ik heb een eerste tik uitgedeeld, maar wie weet moet ik straks zelf ook incasseren." De Spanjaard heeft in één klap weer afgerekend met de voortdu rend de kop opstekende geruch ten dat hij over zijn hoogtepunt heen zou zijn. Voor Indurain be staan er twee seizoenen. Het ene is de Tour en het andere betreft de overige wedstrijden. In april, toen hij overal kansloos werd weggereden, verklaarde hij in een televisie-uitzending van 'Télé-Madrid': „Mijn supporters kunnen gerust zijn, ik ken in mijn carrière maar één maand en dat is juli." 6,5 km 15,1 km 29,8 km 54 km 64 km 1. Indurain 9.07 20.23 36.05 1.04.30 1.15.58 2. Rominger 9.31 21.18 37.29 1.06.20 1.17.58 3. De las Cuevas 9.24 21.25 38.04 1.08.30 1.20.20 4. Marie 9.54 22.05 38.29 1.08.37 1.20.43 5. Boardman 9.39 21.59 38.33 1.09.00 1.21.25 23. Breukink 10.05 22.35 39.29 1.11.05 1.23.47 34. Van Poppel 10.33 23.34 41.03 1.12.34 1.24.45 Indurain: „Ik heb een eerste tik uitgedeeld.' foto anp Ze waren twee uitersten, Andre Leducq en An- tonin Magne, maar sa men vormden ze een koppel, dat successen garan deerde. En ze profiteerden van de aanvulling met andere goede coureurs uit het begin van de jaren '30, toen de Tour de France vijf jaar achtereen inderdaad een Tour van Fran sen was. Bij die ploegmaats vinden we Georges Speicher, winnaar in 1933, Magne's broer Pierre, Marcel Bidot en de fantastische tijdrijder Mau rice Archambaud, die in 1937 het werelduurrecord van de Nederlander Frans Slaats ver beterde. Antonin Magne, twaalf dagen ouder dan Leducq, was diens tegenpool. Leducq, de stads mens, joyeuze levensgenieter, die de indruk gaf dat alles was komen aanwaaien, Magne, de plattelandsjongen, eerder ge remd, stug en gesloten. Het voorbeeld van de ploeteraar, zo lijkt het. maar toch ook met een soepele pedaalslag. De laatste eigenschappen ken merkten zijn Tour-zeges. In de Vlaamse pers en ook wel in de Nederlandse, al kreeg de wielersport daar amper aan dacht, werd Magne amicaal Toon genoemd. Niemand zou erover peinzen Tony Romin ger zo te beschrijven, maar bij Magne paste het. Zijn sport- loopbaan is imponerend. Tus sen 1927 en 1938 startte hij 10 keer in een Tour. Daarvan kwam hij negen keer op een ereplaats aan en een maal. in 1935, viel hij uit door een zwa re val. In 1938 nam Antonin Magne afscheid van de Tour en tot enthousiasme van alle toeschouwers ging hij na de laatste rit samen met Leducq als eerste over de streep. En verder..., de lijst is lang. Wereldkampi oen in 1936, ieder jaar wel winnaar van ten minste een grote wed strijd, sterk op de wie lerbaan. Zijn eerste Tour-zege in 1931 kwam tot stand door overeind te blijven in een moor dende slijtageslag met de Belgen Demuysere en Rebry en de Itali aan Pesenti. Na afloop was de winnaar zo uit geput. dat hij het bed moest houden en maandenlang rust nam, daarmee een reeks aanlokkelijke contracten missend. Wielerloopbaan ten einde, werd geschre- Door Frans Oudejans ven en inderdaad, een jaar la ter was Antonin er niet bij. Wel in 1933 als helper van Speicher en in 1934 als een herboren kampioen, die in de tweede rit de gele trui verover de en deze behield, onderweg nog een rit door de Pyreneeën winnend plus een tijdrit over 90 kilometer. De afgeschreven ploeteraar was een renner geworden die in elk opzicht de beste bleek. Het was overigens het jaar waarin de Fransman René Vietto zich presenteerde, 20 jaar en meteen bergkoning. Na de oorlog is Antonin Mag ne 25 jaar ploegleider geweest van Mercier en in die tijd was hij de mentor van sterren als Bobet, Van Steenbergen. Pou- lidor en DeBruyne, gerespec teerd om zijn kennis, zijn ge zag en niet te vergeten zijn dubbele Tour-zege. Zo zette hij meer dan 40 jaar zijn stem pel op de wielersport. Morgen: Silveer Maes Antonin Magne, 1931 en 1934. Tour-winnaar in Bergerac Geen van de Ne derlandse Tourrenners, uitge zonderd uiteraard Erik Breukink, spande zich giste ren in de 64 kilometer lange individuele tijdrit tussen Périgueux en Bergerac voor de volle honderd procent in. Voor de meesten was de strijd tegen de klok een kwestie van overleven onder de branden de zon, hetgeen de vraag rechtvaardigt welke objectie ven de vaderlandse afvaardi ging nog heeft in de 81e Ron de van Frankrijk. Al geldt dat na de 'slag van Bergerac' na tuurlijk ook voor Breukink. „Hoop houden is nu het belang rijkste," benadrukte Erik Breukink met klem, nadat hij zich had opgefrist in de luxe bus van zijn ploeg. „Waar moet het naar toe als ook ik nu al de hoop opgeef? Ik ben aan de Tour be gonnen om te eindigen in de top vijf. Die kans is nog niet verke ken. Er staat slechts één renner op het eerste plan, Indurain, dan komt Rominger en vervolgens de rest van de klassementsrenners. In die groep zijn de verschillen niet zo heel groot." Breukink rekent erop dat hij nu meer speelruimte zal krijgen dan wanneer hij zich via een mes scherpe tijd in de top van de al gemene rangschikking had ge nesteld. „Ik vorm geen gevaar meer en daar moet ik mijn voor deel mee proberen te doen. Vorig jaar ging het na de tijdrit bergaf waarts met me, maar daar ga ik nu niet vanuit. Lichamelijk ben ik tiptop in orde; dus er is geen reden voor ongerustheid. Ik vrees alleen de hitte. Als het zo warm blijft, zullen er ongetwijfeld veel slachtoffers vallen. Het zal zaak worden om verstandig met je krachten om te springen." Breukink accepteerde zijn grotye nederlaag overigens allerminst gelaten. Hij had behoorlijk de pest in. „Jullie kunnen ervan ma ken, wat je wilt. Ik heb er geen verklaring voor," zei hij aanvan kelijk wat korzelig, om te vervol gen: „Ik lééf voor mijn vak. Ik Erik Breukink: „Anderen zijn gegroeid en ik ben in mijn ontwik keling stil blijven staan. foto anp ben nog altijd ambitieus, ik train hard. Maar vandaag lukte het niet. Ik had een slechte dag. Ik kwam nooit in mijn ritme. Ik kreeg de grote versnelling niet rond." Vier jaar geleden gold Breukink nog als de beste tijdrijder ter we reld. „De anderen zijn gegroeid", bekende hij, „en ik ben in mijn ontwikkeling stil blijven staan." Voor Patrick Jonker (eindtijd 1.26.18) vormt de tropische tem peratuur geen probleem, gewend als hij in Australië is geraakt aan het werken bij extreme hitte. Dat de talentvolle neo-prof uit de ploeg van Post, die als amateur faam verwierf als tijdrijder, het desalniettemin niet aandurfde om tot het uiterste te gaan, had dan ook een geheel andere reden. „Ik wilde me absoluut niet over de kop rijden," legde de tijdelijk in Etten-Leur woonachtige ren ner, die zijn hartslagmeter on derweg voortdurend nauwlet tend in de gaten had gehouden, uit. „Parijs is nog bijna twee we ken ver weg en het was de afge lopen dagen al zo zwaar. Ik heb enorm moeten wennen aan de hoge snelheden en lange etappes. Bovendien is mijn eerste doel in de Tour niet om een goed klasse ment te rijden. Het gaat er mij om te leren hoe het is om zo'n lange ronde te rijden. Straks in de bergen wil ik me pas een keer serieus testen. Kijken of het me lukt om op een dag met de eerste of tweede groep naar boven te rij den." Ook voor Gert-Jan Theunisse (1.28.45) gold dat hij reserves wenste over te houden voor het strijdgewoel in het hooggebergte. De Bra bantse klimmer hoopt volgende week in de Al pen een keer z'n slag te kunnen slaan en hield het gisteren daarom op een vlak schema, ver onder zijn maximale vermogen. Theunisse: „Ik heb mijn hartslag steeds op of net onder de 185 gehouden. Ooit heb ik mezelf eens getest op volle capaciteit. De uitkomst was dat het me nauwelijks tijdwinst opleverde en dat ik in de dagen erna een forse terugslag kreeg. Ik heb ingezet op een mooi resultaat in de cols; dus het zou niet ver standig geweest zijn om hier bij voorbaat mijn kansen te verspe len." Steven Rooks (1.29.12), die er over denkt om de Tour vanaf vol gend jaar niet meer in zijn sei zoensplanning op te nemen, toonde eveneens amper belang stelling voor de door hem gerea liseerde tijd. „Ik bekommer me Tour de France 94 niet zoals vroeger om het klasse ment," verklaarde de nationale kampioen, die liever vooruitblik te op de etappe van vandaag over geaccidenteerd terrein van Ber gerac naar Cahors. „Dat is mijn parcours en ik ben in vorm. Vorige week heb ik het een paar dagen verdraaid moei lijk gehad. Als gevolg van mijn hoogtestage in Mexi co kwam ik duidelijk wed strijdritme te kort. 's Avonds durfde ik m'n be nen nauwelijks aan te ra ken vanwege de pijn. Maar dat is voorbij. De voorde len van het verblijf in Mexico hebben nu de overhand. Het belangrijk ste pluspunt is dat ik heel goed herstel van de in spanningen." „Een overwinning op me zelf." Zo ervoer Rob Harmeling (1.26.20) de uitkomst van de race tegen het uurwerk. De aan z'n knie geblesseerde Twent had vooraf vloeistof in het gewricht laten spuiten om verdere bescha digingen te voorkomen. „Na 40 kilometer kreeg ik toch nog een beetje pijn," aldus de Nijverdal- ler, „maar de knie functioneert nu weer goed. Dat geeft me ver trouwen voor de komende dagen. Ik wil aanvallen waar ik kan, al zijn de mogelijkheden voor mij niet meer zo talrijk." John Talen (1.31.57), die zondag betrokken was bij een valpartij en daaraan een flinke schram op z'n kuit had overgehouden, kwam gisteren evenmin in de problemen. Zelfs een afgebroken Steven Rooks: waarschijnlijk laatste Tour. armsteun kon voor de Nederlan der in Italiaanse dienst de pret niet drukken. „Ik had een heel voorzichtig schema van rond één uur en 36 minuten opgesteld," lachte de rossige Zuidhollander in Bergerac. „Maar zonder me bovenmatig in te spannen, heb ik mezelf ruimschoots overtroffen." Over zijn objectief voor het ver dere vervolg van de Tour deed Talen schamper. „Ik ben hier om de sprint voor te bereiden, maar ik zou niet weten voor wie. Baffi is ai naar huis en Cipollini is niet eens vertrokken. Ach, misschien inp/SocttêduTourtfcFwKC komt er nog een mooie dag waar op ik in een vluchtgroepje zit, misschien ook niet." Debutant Bart Voskamp (1.26.39) had de tijdrit vooral als een test beschouwd. „Het was mijn eerste race over deze af stand," aldus de verrassende winnaar van de koninginnerit in de Vuelta van dit jaar. „Ik héb niet helemaal op maximaal ver mogen gereden, maar er toch wel dicht tegenaan. Vanavond ga ik de uitslag eens goed bestuderen. Dan weet ik ongeveer waar ik sta in het peloton."

de Stem | 1994 | | pagina 7