'Ze maken je psychisch helemaal kapot Kelderende dollar maakt beursspecialisten nerveus 'Agre Zonnescherm Van de reser DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Kuilmatras DE STEM- Boomkweker wint juridische strijd tegen veiling ten koste van toekomst bedrijf Onderwij sbonde Deur nog open voor Y-markt DESTEM DINSDAG 12 JULI 1994 A2 Ik dacht dat ze verdwe nen waren, die oer-Fran- se hotels. U weet wel, die hotels die we collectief verafschuwen. Want het stinkt er naar mot- teballen of riekt anderszins minder aangenaam. Want het tapijt ziet er uit alsof er al in geen weken is gestofzuigd. Want aan de balie zit een dame die het woordenboek aan het uitspellen is, maar die nog niet is aangekomen bij het begrip 'glimlachen'. En dan bewaar ik het ergste voor het laatst: het bed. Want daar draait het tenslotte om'. Ik dacht heus dat ze verdwe nen waren. Van die Franse hotelkamers met matrassen, die meer weg hebben van een slecht aangespannen trampo line dan van een aangename plek om je moede hoofd te ruste te leggen. Waar je dus -hoe je je ook draait- altijd in het dal glijdt, dat het midden van de matras was en is. Om dat ze misschien al wel vijftien of twintig jaar oud zijn. Of omdat blijkbaar ooit is beslo ten dat wij allen nu eenmaal graag slapen in een diepe kuil. Ik dacht dat ze inmiddels naar het vergeetboek waren ver bannen, dit soort midd- en-in-de-stadhotels-die-we- everafschuwen-maar- -waar-we-met -weemoed-aan- terugdenken. Tegenwoordig vind je zelfs midden in de stad hotels met fatsoenüjke bedden. Er is meestal televisie op de kamer en 't lijkt net alsof de perso nen aan de balie een cursus aardig doen hebben gevolgd. De tegenwoordige binnen stadhotels zijn ook meestal behoorlijk proper. Kortom, ik dacht dat de 'ho tels van vroeger', zoals ik ze voor het gemak maar even noem, niet meer bestonden. Een vergissing, bleek onlangs in het Middenfranse Limoges. Daar had ik een kamer gere serveerd in Hotel Jeanne d'Arc, niet ver van het sta tion. Twee sterren. Met tele visie. Niet ver van een groot aantal restaurants, waarvan er een de vermoeide reiziger die ik was zou gaan verwennen, alvorens ik op een aangename matras het hoofd te ruste zou leggen. Dacht ik. Al direct bij binnenkomst wist ik dat ik terug in de tijd ging. De lucht was ouderwets muf. De baliedame keek mij aan alsof ik rechtstreeks van Mars kwam. Ze snauwde mij de prijs van de kamer toe, wierp de sleutel op de balie en zei dat ik naar de vierde etage moest. Eenmaal op mijn ka mer werd mijn vermoeden nog eens bevestigd. De enkele ramen lieten doordringende treingeluiden door. Ik viel op het matras neer. En jawel. Een kuil. Nieuwsgierig toog ik naar de douche. Weinig wa terdruk en door de verkalkte douchekop spoot het weinige water alle kanten uit. De rest van de inventaris van mijn kamer was de televisie. Ik drukte op de knop en stelde vast dat van de vijf Franse televisiezenders er maar twee te ontvangen waren. In plaats van woest naar be neden te rennen en een ander hotel te gaan zoeken viel ik terug op bed. En besefte me dat ik een belangrijk moment in mijn journalistieke loop baan meemaakte. Ik zou die nacht slapen (nou ja...) in een historisch monument. En wat voor monument. Vlakbij een station. Met treingeluiden. Met een nachtportier die, zo dra ik uit het restaurant terug kom, met een ontevreden ge zicht de sleutel geeft. Hiep- hoi. Door Wilko Voordouw Nostalgie overmande mij die avond. Ik dacht terug aan dat prachtige vriendinnetje, waar mee ik mijn eerste Franse reis had gemaakt. Het was warm, nee, het was heet. We waren nog tevreden met een enkel stokbrood, de goedkoopste camembert en een fles wijn waar ik nu mijn neus voor op zou trekken. De kuilen in het bed waren geen probleem. Het onvriendelijke personeel, de herrie op straat, het kon ons allemaal niet deren. We waren gelukkig, als goden in Frankrijk. Terugdenkend aan die mooie momenten vond ik dat er voor de Jeanne d'Arc een monument moet worden op gericht. Sterker nog, het hotel moet een monument worden. Er moet heel snel een wet worden aangenomen waarin staat dat niets aan het hotel mag veranderen. En iedere keer als ik naar Limoges ga,| wil ik kamer 413 hebben. Die nacht sliep ik als een roos. De volgende morgen kwam er maar een iel straaltje water uit de douchekop. Ach ja, bedacht ik me, iedereen neemt nu zijn douche en er stond al zo weinig druk. Stille tjes verheugde ik me op het ontbijt. Zaterdagavond, tegen half twaalf. Het verkeer is weer op gang gekomen en een buurman komt naar buiten. Hij loopt naar zijn auto en schuift met driftige bewegingen het mandarijntje van zijn antenne. Het intussen misplaatst geworden oranje vlaggetje aan het zijraam wordt eveneens binnengehaald. Zij vrouw krabt onderwijl de affiches met aanmoedigingen voor Dick en zijn jongens van de ruiten van de voorkamer. Het plakkaat tegen Johan Cruyff wil niet zo gemakkelijk. De volgende morgen zijn buuf en bruid nog nauwelijks aanspreek baar. Ze zijn niet teleurgesteld zeggen ze over de schutting, ze hebben het alleen maar warm. 's Middags als de hitte werkelijk toeslaat, discussiëren ze luidruch tig, is tot in de tuin te horen. Zij vindt dat het zonnescherm moet zakken. Hij is tegen, want het is oranje en heeft de afgelopen weken als symbool voor andere zaken dienst gedaan. Buurvrouw wint. Een mislukt weekend, hoort God hem brommen. CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. I De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. RUIM vijf jaar lang streed de Zundertse boomkwekersfamilie Van Geel-Domen tegen de 'machtige' Bloemenvei ling Holland om de beta ling en afname van een bestelde partij planten. De Hoge Raad kwam pas zeer recent met de bevrij dende uitspraak. De bloemenveiling moet on geveer anderhalve ton aan de boomkwekerij be talen. Een schrale troost voor de familie. „We hebben dit juridische ge vecht dan wel gewonnen, de toekomst van ons be drijf ligt aan diggelen." De familie Van Geel-Domen midden in de kwekerij in Zun- dert. Rechts zoon Frank die zijn toekomst buiten het be drijf moest zoeken. Links dochter Marlies. In haar armen heeft zij het dikke dossier van alle brieven en rechtszittingen, waarvan zij de afgelopen vijf jaar de administratie heeft bij gehouden. Van onze verslaggever René Kloeg ELF JAAR lang werkten vader en zoon Van Geel samen in het bedrijf. Vanwege alle ellende moest Van Geel jr. een andere baan zoeken. „En we moesten grond verkopen om het hoofd boven water te houden. Die schade is nooit meer te herstellen. Een medewerker van de veiling zei 'Van Geel, ge bent er aan'. En juist dat is ze niet gelukt. Van Geel-Domen bestaat nog." Maar mevrouw Van Geel-Domen krijgt tranen van woede en teleurstelling in haar ogen als ze vertelt dat haar zoon nu 's morgens met pijn in zijn hart naar zijn werk gaat, als hij zijn vader alleen op het land ziet werken. Tegelijk krijgt ze tranen in haar ogen van vreugde als ze het heeft over alle hulp van vrienden, dochter Marlies en broer en zwager Christ Domen en collega-boomkwekers in de moeilijkste periode van hun leven. En ze lacht van puur genot als haar kleinkinderen het kantoortje van de boomkwekerij binnen komen. Rustiger Het zijn de kinderen van de zoon, die eind jaren tachtig de boomkwekerij van zijn vader zou over nemen. „We hadden het allemaal zo goed gepland. We hadden al een overeenkomst afgesloten, dat mijn man en ik het wat rustiger aan zouden gaan doen." De naam van het bedrijf was al omgedoopt in vennootschap onder firma Van Geel-Domen Zn. Vader en moeder zouden verhuizen naar het naast de kwekerij gelegen woonhuis van zoon Frank. Frank zou met vrouw en kinderen in het huis van zijn ouders het bedrijf gaan voeren. De kwekerij van Van Geel en zijn vrouw was eind jaren tachtig groot genoeg om twee gezinnen van te onderhou den. „We stonden goed bekend bij onze afnemers en te groot wilden we niet worden." Eind 1987 begon in Zundert het Internationaal Boom- en Heestercentrum (IBH). Later verhuisde dat naar Rijsbergen om uiteindelijk failliet te gaan. Dat boom- en heestercentrum moest voor de boomkwekerijwereld in Zundert, waar jaarlijks voor honderden miljoenen aan groene produkten wordt verhandeld, de sprong worden naar de internationale markt. Daarnaast moest het voor de groothandelaren in groenprodukten een soort cash en carry-bedrijf worden. Bloemenveiling Holland, die zelf niet' rechtstreeks exporteerde, wilde wel iets in de melk te brokkelen hebben en richtte het Bemiddelings Bureau Zundert op. Een dependance van de bloe menveiling die, zo werd het destijds gepresenteerd, de boomkwekers een snelle afname van de produk ten moest garanderen. Bovendien zou het bemid delingsbureau de betaling van de leveringen ga randeren. Garanties Dat woord, garanties, beheerst al jaren het leven van de boomkwekersfamilie. Van Geel-Domen le verde verschillende malen kleinere partijen via het bemiddelingsbureau. Dat ging inderdaad snel en de betaling volgde vlot. In de tweede helft van '88 kwam een inkoper van het IBH naar de kwekerij. Die wilde een grote partij planten kopen. „Ik heb toen gezegd dat ik uitsluitend zaken deed via het Bemiddelings Bureau Zundert. Wij hadden geko zen voor de garanties, die dat bood." Jos van Geel weet het nog als de dag van gisteren. De man van het heestercentrum ging op die voorwaarde in en kwam terug met een vertegen woordiger van het bemiddelingsbureau. „Ze koch ten 80 procent van onze voorraad. De planten werden gekeurd en alles werd op papier gezet," aldus zoon Frank. In totaal ging het om de levering van 4,5 ton voor 1 mei 1989. Tot december riep het IBH voor 9000 planten af, zoals dat in kwekersjargon heet. Daarna kwam de eerste kink in de kabel. Op 13 december kwam er van het bemiddelingsbureau, dat garant zou moe ten staan voor afname en betaling, een telefoontje dat er niet meer mocht worden geleverd. „Ze zeiden daar dat de levering maar even was stopge zet, omdat de bankgarantie onvoldoende hoog was. Die zou worden aangevuld en dan konden we verder leveren." Die stopzetting was de voorbode van een ramp voor de boomkwekerij Van Geel-Domen Zn. Begin februari was er nog steeds niets geleverd. Het IBH wilde begin en eind februari en begin maart planten geleverd hebben. Het Bemiddelings Bureau gaf daarvoor geen toestemming. Er werd driftig over en weer getelefoneerd, want Van Geel-Domen had voor meer dan 400.000 planten op zijn grond staan. Hij moest daardoor andere klanten teleurstellen en kon vanwege het leverver bod van het bemiddelingsbureau niets leveren aan het IBH in Rijsbergen. ■Eind maart is er nog steeds geen toestemming om te leveren. Jos van Geel ziet hoe een ramp zich voltrekt. Gelukkig wijst oudste zoon Alfons hem op zijn rechtsbijstandsverzekering. Via die verze kering vraagt hij advies aan mr. Lotstra, van een advocatenkantoor in Tilburg. Lotstra eist al snel van het bemiddelingsbureau dat Van Geel mag beginnen met leveren. Van Geel heeft onkosten gemaakt, maakt nog steeds onkosten en dreigt in financiële problemen te komen. Contract Terwijl Lotstra zijn acties begint komt er een opzegging van de koopovereenkomst binnen. Het bemiddelingsbureau kende kennelijk het eigen reglement niet goed of onderschatte de reglement kennis van Van Geel en Lotstra. De koopovereen komst mocht namelijk uitsluitend worden ontbon den, wanneer nog geen levering had plaatsgevon den. Van Geel had al voor 9000 geleverd en dus kon er van ontbinden geen sprake zijn. Lotstra spande namens de kwekerij een kort geding aan. Op 31 maart 1989 deed de president van de rechtbank in Breda uitspraak. De veiling moest overgaan tot onmiddellijke betaling van 91.000. „Wij dachten dat de veiling de betaling van het volledig bedrag garandeerde. Zo is het altijd gepresenteerd. Nu bleek de veiling maar voor eenvijfde van de totale som garant te staan." De rechtbankpresident legde ook een dwangsom op van 10.000 per dag met een maximum van 100.000, wanneer de veiling in gebreke zou blijven. Beroep Het bemiddelingsbureau vroeg na de uitspraak of planten uit de koopovereenkomst aan derden mochten worden verkocht. In de periode tot 1 mei heeft Van Geel met hulp van familie, vrienden en buurtbewoners alles in het werk moeten stellen om de planten op tijd uit de grond te krijgen. „We hebben ze uiteindelijk zo'n beetje op de laatste lafl -efl twee dagen bij het IBH afgeleverd. Prachtigs planten." Tegen de afspraak in trok de veiling 30.000 al van de 91.000 die op grond van het vonnis moest worden betaald. Die 30.000 was namelijk derden geleverd. Van Geel ging hier niet akkoord en begon een procedure bij de rechtbank die hem in het ongelijk stelde. Van Geel-Dome kreeg in beroep alsnog gelijk. De veiling ging vat dit vonnis in cassatie bij de Hoge Raad. Nu, vij jaar later, bepaalde die dat de veiling over de bi moet komen. De dwangsom van maxima; 100.000 moet worden betaald, evenals proces- andere kosten en de 30.000. Plus rente. Daarmee is de 'machtige Bloemenveiling Holland', zoals de Van Geels haar noemen, niet van de kwestie af. Bij de rechtbank in Den Haag loopt namelijk nog een bodemprocedure over de afwik keling van het totale contract. Van Geel en zijn advocaat betogen dat de veiling in woord en in geschrift steeds heeft gesteld de volledige afname en betaling te garanderen en niet slechts eenvijfde. De uitspraak laat ongetwijfeld nog lange tijd op zich wachten. Maar voor de familie Van Geel-Do men is dat geen probleem. Ze hebben ooit he: besluit genomen de strijd tot het bittere einde te voeren. „Wij waren lid van die grote vereniging, de veiling. Die liet een van zijn leden vallen, tot diep in het slik. Het is gewoon een keihard bedrijf. Pure macht. Ze maken je psychisch kapot," aldus me vrouw Van Geel-Domen. De vennootschap onder firma is er dan misschien aangegaan. „Maar, Van Geel-Domen is er nog. Die krijgen ze niet kapot." Een woordvoerder van Bloemenveiling Holland speekt tegen dat het Bemiddelingsbureau destijds de kwekerij Van Geel-Domen zo lang mogelijk aan het lijntje heeft gehouden en geprobeerd heeft het leven zo zuur mogelijk te maken. Volgens hem ontstonden de problemen nu eenmaal kort voor het einde van het plantseizoen en werd het daardoor buiten de schuld van de veiling voor Van Geel-Domen moeilijk om nog nieuwe kopers te vinden. Het bemiddelingsbureau heeft zijn best gedaan om de beste oplossingen te vinden. „Na tuurlijk gaan in zo'n periode bij beide partijen de stekels overeind staan. Het gaat dan fout in communicatie, dan botst het en wordt de sfeer er niet beter op." DE kelderende dollar koers maakt steeds meer beursspecialisten zenuw achtig. Wat zij zien als een 'magische grens' komt snel dichterbij: 1,60 D-mark (circa 1,50) voor een dollar. Toen in het najaar van 1987 de Amerikaanse munt lang durig onder die 'bodem prijs' ging zitten, ont stond de fameuze beurs crash die duizenden mensen bankroet maak te. Sommigen menen dat we nu voor een herhaling in zijn, maar de leiders van de landen die het meest met de economi sche gevolgen van de zwakke dollar te maken hebben, lijken zich nog niet erg druk te maken. Door onze redacteur Gerard van de' Broek 'De rijke landen hebben de dol lar latèn vallen', heette het afge lopen weekend na de G7-top. De zeven rijkste landen vergaderden in Napels over' het wel en wee van 's werelds economie, maar gingen daarbij zo goed als voor bij aan de kelderende Ameri kaanse dollar, die steeds meer beursspecialisten rimpels be zorgt. Al weken is de dollar bezig aan een vrije val. Ooit nog eens goed voor bijna vier gulden, duikelde de munteenheid de laatste dagen tot diep onder de 1,80. Voor de Amerikaanse export zo op het eerste gezicht een positieve ont wikkeling; de Amerikaanse pro dukten worden er immers goed koper van. Maar de keerzijde is dat de Amerikanen in het bui tenland duurdere inkopen moe ten doen. Bovendien is ook het export-voordeel op de lange duur te verwaarlozen, aangezien de handelspartners van de Vere nigde Staten zelf hun export-in komsten terug zien lopen en dus minder geld hebben om in de VS te besteden. Wil de koersval van de Ameri kaanse dollar dus niet alle mo netaire en economische verhou dingen in de wereld verstoren, zal er ingegrepen moeten wor den. Zulke interventies waren van de G7-top eigenlijk niet te ver wachten. Al vóór de top had de Amerikaanse president Clinton laten weten weinig te voelen voor maatregelen. De groeiende economie van de Verenigde Sta ten zou zijns inziens vanzelf wel voor een opwaardering zorgen. „De zwakte van de dollar is onterecht. De markt zal de munt juist weten te waarderen." Die markt had echter weinig vertrouwen in Clintons sussende woorden. De handelaren keken niet naar de 'goede basis' van de Amerikaanse economie, maar constateerden slechts dat de overheid niet langer wilde in staan voor een 'bodemprijs' van de dollar. Het traditionele vang net was verdwenen. Massaal ver kochten zij hun Amerikaanse dollars en zorgden ervoor dat de koers vlak voor de G7-top tot 1,7635 daalde. De Amerikaanse minister van Financiën Lloyd Bensen pro beerde de afgelopen dagen de brokken te lijmen door te ver klaren dat de overheid wel dege lijk maatregelen overweegt als de koersen verder blijven dalen. Maar zijn bewoordingen waren te voorzichtig gekozen om te overtuigen en de nietszeggend heid van de G7-top waarvoor velen bevreesd waren, kwam in derdaad uit: „Wat is het ergste dat er kan gebeuren? Het ergste is dat er niks zal gebeuren." Op de beurzen gebeurde er gis termorgen echter genoeg: bij het hervatten van de handel, daalde de koers op de Amsterdamse geldmarkt van 1,7635 naar 1,7470. Op de andere Europese beurzen was het niet veel beter en de Aziatische markten waren enkele uren daarvoor al desas treus voor de dollar geopend. Vanwaar dan toch die lankmoe dige houding over het afglijden van de dollar? Voor de Amerika nen geldt dat het inderdaad voortreffelijk gaat met de econo mie en een lage dollarkoers maakt de export alleen maar interessanter. Op de lange duur kan een lage dollarkoers echter ook in het nadeel van de Vere nigde Staten werken. De Amerikaanse produkten wor den immers wel goedkoper, maar de koopkracht van de belang rijkste handelspartners Europa en Japan vermindert evenredig. Hun produkten zijn nu immers duurder en leveren minder geld op om in Amerika inkopen te kunnen doen. Voor de VS dreigt daarmee het gevaar dat zij - bij een doorzettende export-vermin dering- uiteindelijk hun econo mische groei zullen moeten aan passen aan die van hun in reces sie verkerende handelspartners. Omgekeerd zouden de Europea nen iets kunnen doen aan hun exportpositie door de eigen geld koersen te verlagen. Dat zou kunnen door op grote schaal geld op de markt te brengen, maar dat werkt inflatie in de hand. Bij het verlagen van de rente daarentegen snijdt het mes aan twee kanten: daling van de geldkoersen en tegelijkertijd da lende rentelasten voor het be drijfsleven, dat weer goedkoper kan produceren. Dat, en een verhoging van de Amerikaanse rentestanden met het ongekeerde verhogende ef fect voor de dollar, zou beide partijen dichter bij elkaar bren gen en de wereldeconomie stabi liseren. Want sterk op- en neer gaan van de koersen heeft een nadelig effect op handelsstro men, hinderen de nationale eco nomieën en belemmeren zaken lieden in het opstellen van hun plannen. Toch valt er ook bij de Europese staatshoofden en regeringslei ders weinig hoopvols te beluiste ren. De Italiaanse premier Ber lusconi verklaarde vrijdag nog dat 'er elke dag al zoveel gehan deld wordt dat het effect van overheidsmaatregelen te ver waarlozen zal zijn'. De Duitse Bundesbank houdt liever vast aan de 'kwaliteitsstatus' van de D-mark en laat haar rentetarie ven voorlopig ongewijzigd. Opmerkelijk is echter dat ook Japan - dat het meest last heeft van de koersval - nauwelijks een krimp geeft. De Japanse munt eenheid stond begin '93 nog op een acceptabel geachte 125 per dollar. Nu is dat al 97,55 y® per dollar. Door die koersstij ging stevent de tweede economi' van de wereld waarschijnlijk op een hard pak slaag dat het zich aftekenende economise! herstel waarschijnlijk in de wie len zal rijden, omdat Japaffif produkten daardoor voor buitenland duurder worden. Stijging van de yen - die de zakenwereld van Tokyo min stens tot de herfst zal standhou den - levert daarom onnoemelij ke schade op voor het bedrijfsle ven. De Japanse exporteurs gen dan ook om het hardst. „Iedere stijging met één heeft gevolgen voor de winsten Als de dollar inderdaad onder de grens van 100 yen blijft, wordt dit waarschijnlijk het vijfde op eenvolgende jaar van dalend' winsten in Japan," aldus deviezenhandelaar in Tokyo. Veel Japanse bedrijven, waaron der bekende namen als Hitacta Sony, Canon en Honda, gerekend op in het slechtste PT val 105 yen tegen de dollar basis voor de wederopbouw H de vierjarige recessie. Nu zitte® ze met veel te hoge produkti® kosten, een afgenomen vraag veel te veel capaciteit in eif land. Leiden (anp) - Meer dan de helft van alle baby's rookt passief. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO, dat deze week is gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Uit de enquête blijkt dat 52 procent van de baby's te maken heeft met één of meer rokers in huis. In de meeste gevallen zijn het de ouders die roken (31 pro cent vaders, 27 procent moe- Van onze redactie binnenland Amsterdam - De onderwijsboij meldingen van 'docenten die zj Exacte cijfers zijn echter niet belj De indruk bestaat dat scholen beducht zijn voor hun reputatie en dergelijke incidenten niet aan de grote klok hangen. Het minis terie van Onderwijs doet al enige tijd onderzoek naar agressie te gen leraren.e Gisteren werd bekend dat vorige week drie medewerkers van het Mondriaanlyceum in Amster dam-west zijn mishandeld door een 16-jarige leerling en zes vrienden. Bestuurder T. Roolvink van de grootste onderwijsvakbond Abop, durft geen uitspraken te doen over de mate waarin leer krachten en het overig personeel op scholen worden bedreigd. „Wij krijgen jaarlijks tien tot twintig meldingen van leden die door ouders of leerlingen worden bedreigd. Op 50.000 leden lijkt dat niet veel, maar mijn ervaring is dat veel mensen er nauwelijks over durven spreken. Ze melden het zelfs niets eens bij de direc tie. Ze zien het als een persoon lijk falen dat het zover gekomen is en zijn bang voor gezichtsver lies." Ook bij de CNV-onderwijsbon- den KOV en PCO komen gere geld meldingen binnen van leden die zijn mishandeld. Het minis terie van Onderwijs besloot al een paar maanden geleden on derzoek te doen naar agressie binnen de schoolmuren. In sep tember -wordt dat afgerond. Aanleiding waren enkele geval len van mishandeling. De mavo-leerling van het Mond- Amsterdam (anp) - De gemeente Amsterdam is bereid de sluiting van de Y-markt op te schorten. Maar dan moeten de onderne mers van de nu failliete Y-markt voor 1 september een commer cieel interessant plan mét finan ciering op tafel kunnen leggen. Deze belofte deed wethouder E. Peer van Economische Zaken gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie eco nomische zaken. Een nieuw plan moet hecht doortimmerd zijn, anders gaat de markt onherroe pelijk per 1 september dicht. De Y-markt opende acht maan den geleden met veel tamtam de deuren. Het werd het grootste werkgelegenheidsproject voor allochtonen genoemd en gepre zen om zijn originaliteit. Klan ten bleken dat enthousiasme niet te delen en bleven weg. ALS DE actieve spelers zwijgen, kans. Informateur Kok broedt partijleiders zich op de achtergrq staatslieden op de reservebank i Nam eerst de Groningse Comrr. woord met een oproep aan VVli te sluiten en dat vervolgens a verbond voor te leggen, nu hea zijn visie gegeven. Duurt de foi commissarissen nog persvertegl Het idee van Terlouw lijkt op hei Kok. Terlouw stelt, en terecht,] koord zinloos is. Niet alleen o| vooral de kamerfracties te veel niemand in de toekomst kijken] om alles voor de komende vier j tijdens de regeerperiode zich te te wijzigen? Een periode van een jaar mj, afspraken lang genoeg. Daarns aan de hand van de gegevens jaar moet gebeuren. Op zo'n basis, denkt Terlouw, i formeren zijn. Het heeft een en ter, omdat het tevoren niet zelf voor de periode van na het begi in deze gedeeltelijk extra-parlei net voorstel. Nu al rollen d- begrotingsbesprekingen vecht/ maar erger als er zelfs geen 1 voor de hele periode afgesprokl feite opnieuw geformeerd en' parlement. Tjeenk Willink heeft aan het eiil pe geconcludeerd dat een extra® 's, De problemen waarmee de J wordt zijn zo groot dat een regl meerderheid in de kamers nietf petzelfde geldt in wezen voor 's het misschien de redding, vo

de Stem | 1994 | | pagina 2