Meer bedrijven failliet BROCCOLI EN RUNDERTARTAAR. Brazilianen nekken Oranje-commercie Supporters troosten stoïcijnse De Goey Koffie binnenkort weer stuk duurder s in rtvliet Clinton op bezoek bij Duitse kanselier Kohl Vakbonden: premie wao-gat omlaag Tour de France^ '94 HARD LEUK WS KORT Reacties auto rally gemengd Machtswisseling ex-Sovjet-landen 'Agressie tegen docenten' Moslims Algiers doden zeven buitenlanders Marco van Basten weer geopereerd eer schandaal rond Tories Toeristen gewond bij hom Rhodos Eerste halfjaar in Zeeland stijging met meer dan 70 procent d-Bath Dollarkoers naar nieuw dieptepunt Steeds minder uitbraken gevangenissen Broccoli, QQ 500 gram Rundertartaar, 100 gram A&5" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Miguel Indurain in de gele trui Huwelijk Jackson met dochter Elvis LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG: 2,00 Miguel Indurain (Spa) 41:09.13' 1 C\ Tony Rominger (Zwi) op 2.28' 2 Armand de Las Cuevas (Frapp 4.40' Gianluca Bortolami (Ita) op 5.47' TKierreMarie (Fra) Tlrogjas Davy (Fra) ChréBoardman (GB) Sean Yates (GB) op 5.51 op 6.04' op 6.06' op 6.30' Èiaham Olano (Spa) op 6.31 re Armstrong (VS) Op 6.35' FAiliïËt Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. o kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. ULI 1994 B10 nteerden zich zater- ij de nieuwelingen een langdurige solo B-amateurs werd het veneens bekroond. zich de sterkste. De renner uit Hellevoet- de drie kruisjes al had oordat hij actief ging n aan de wedstrijdsport fhebbers), liet zijn me- rs drie rondjes voor het de steek en incasseerde e overwinning in dit UITSLAGEN gen: 1. M. Hayman (Au- kilometer in 1.09.26, 2. op en S. van Maastrigt (Nieu- 3. op 1.15 M. de Groot rg), 4. M. van de Pluijm H. Linschoten (Vlijmen), gers (Den Haag), 7. I. van rheijden), 8. P. van Meer Plantage), 9. A. van Kool- en), 10. A. Klop (Rotter- M. van Oord (Hank), 12. R. (Hoogerheide), 13. D. San- llevoetsluis), 14. B. Basti- ~ade), 15. J. van Kleef sch), 16. J. Verstraten aal), 17. B. Jansen (Dru- B. van der Ham (Heerle), ngenelen (Hoeven), 20. M. ateringen). urs/veteranen: 1. W. Vare- ellevoetsluis) 70 kilometer 2, 2 op 15 seconden A. van sendaal), 3. op 22 seconden k (Den Haag), 4. op 42 T. Griep (Bergschenhoek), eren (Made), 6. op 1.05 E. f (Maassluis), 7. P. Frijters illebrord), 8. F. Krebbekx rgen), 9. R. de Ridder d), 10. L. Straver (Hazers- 11 C. Stoutjesdijk (Scher- 12. M. den Rooyen (Hoge e), 13. J. Akkermans (Nieuw er), 14. J. Rovers (Breda), erheijen (Oud Gastel), 16. A. (Breda), 17. P.Bierkens rsgat), 18. M. Faro (Rotter- 9.J. Martin (Hoek van Hol- 0. J. Baars (Tilburg). die ..Kleintjes" in De Stem Omdat er zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen in staan. Elke dag weer Van onze verslaggevers Den Haag/Breda - De rake vrije trap van de Braziliaan Branco heeft niet alleen de droom van veel Nederlandse voetbalfans verstoord, ook de handel in Oranje-artikelen loopt door de uitschakeling van Oranje een deuk op.De voorraad Oranje-artikelen ver dwijnt in het magazijn of wordt voor dumpprijzen te koop aange boden. De meeste ondernemers hebben het risico van een financieel fias co echter zo klein mogelijk ge houden. Door schade en schande wijs geworden. Oranjekoorts is zeer besmettelijk maar hangt vooral af van de prestaties van het Nederlands elftal. Zo konden de onderne mers twee jaar geleden na de vroegtijdige aftocht van het Europees kampioenschap in Zweden hun Oranje-spullen niet meer aan de straatstenen kwijt. De slimme zakenlui zijn gewaar schuwd en laten zich niet meer verrassen door een onverwachte uitslag. De voorraden met de 'tijdloze' Oranje-spullen zijn groot, het aantal produkten met de 'tijdgebonden' leeuw of WK'94 erop is beperkt gebleven. Ondanks de teleurstellingen van het vorige WK en EK verwacht ten de ondernemers vóór het Amerikaanse evenement nog dat er in de Oranje-commercie hon derden miljoenen guldens zou den omgaan. Wat uiteindelijk het resultaat is geworden, blijft .een vraagteken. Uit concurrentie-overwegingen houden de bedrijven het liefst hun mond dicht over de omzet. De KNVB heeft aan de lancering van de mascotte Dutchy maar zo'n 250.000 gulden overgehou den. Voor het WK circuleerden voor de royalties van het leeuw tje nog bedragen van enkele mil joenen guldens. Een woordvoerder van V&D meldt dat het warenhuis zo goed als door de voorraad Oranje spullen heen is. De verkoop is goed verlopen. Ook bij de Hema zijn de schappen bijna leeg, zegt een verheugde inkoopleider. Wel voegt hij eraan toe dat de ver koop pas goed op gang kwam na dat de prijzen fors waren ver laagd. Voedselketen McDonalds rept van een succes als het Oran je-menu ter sprake komt. En ook Campina Melkunie heeft met de Oranje-vla geen reden tot klagen. Deze positieve verhalen staan in tegenstelling tot eenonderzoek in opdracht van Distrifood, het nieuwsblad voor supermarkten. De meeste consumenten hebben de week voor de fatale krachtme ting met Romario en zijn maten de Oranje-produkten in de su permarkt links laten liggen. Hulst - De plannen voor een au torally, de 24 Uren van Zeeuws- Vlaanderen, zijn met gemengde gevoelens ontvangen. De meeste gemeenten en waterschappen zijn bereid mee te werken aan het evenement, maar enkele gemeen ten zijn sceptisch en terughou dend. Zo is er kritiek op het ge brek aan informatie en overleg met de initiatiefnemers. ZIE ZEELAND -Cl Kiev/Minsk - In de twee GOS-re- publieken Oekraïne en Wit-Rus- land is het bij presidentsverkie zingen tot een machtswisseling gekomen. In Oekraïne moest de pro-Europese president Rravtsj- oek het afleggen tegen de pro- Russische ex-premier Koetsjma. En in Wit-Rusland versloeg de pro-Russische Loekasjenko de zittende premier Kebitsj. ZIE BUITENLAND A4 Amsterdam - Onderwijsbonden krijgen met enige regelmaat te horen dat hun leden worden be dreigd of mishandeld. Het minis terie van Onderwijs is al een on derzoek begonnen naar agressie binnen de schoolmuren. De mis handeling van drie schoolmede- werkers in Amsterdam vorige week door een leerling en diens vrienden is dus niet uniek. ZIE BINNENLAND - A3 HET WEER IMIN7MAX. [I M 118/33ff Tropisch Gisteren bijna 32 graden in onze regio. Vandaag nog een graadje warmer. De relatief droge lucht maakt het wat draaglijk. Ook de komende dagen mooi en warm zomerweer. Algiers - Moslim-fundamenta listen hebben gisteren vier Rus sen en een Roemeen doodgescho ten die werkten voor de Alge rijnse staatsoliemaatschappij Sonatrach. Later op de dag wer den bij een aanslag in een res taurant in een buitenwijk van Algiers nog eens vier mensen, onder wie twee buitenlanders, doodgeschoten. Antwerpen - Marco van Basten is gisteren in Antwerpen op nieuw aan zijn rechterenkel geo pereerd. Dokter Martens heeft in zijn enkel een apparaat aange bracht, dat het gewricht drie maanden moet blootleggen, ten einde nieuw kraakbeen te laten vormen. ZIE SPORT - B2 Londen - De Britse Conservatie ven van premier Major zijn in een nieuw schandaal verwikkeld geraakt. Minstens twee Conser vatieve Lagerhuisleden blijken geld te hebben aangenomen voor net stellen van kamervragen. Ze handelden op verzoek van een zakenman' die in werkelijkheid een journalist was. ■ZIE BUITENLAND - A4 Athene - Bij een bomexplosie op het Griekse eiland Rhodos zijn gisteren twee toeristen gewond geraakt. Niemand heeft de ver antwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. DE STEM 710311 000218 I I I I I DINSDAG 12 JULI 1994 Enkele honderden supporters hadden gistermorgen vroeg de moeite genomen om de spelers en trainers van het Nederlands elftal welkom te heten op Schiphol. De vermoeidheid en teleurstel ling om de voortijdige uitschakeling op het WK in de Verenigde Staten was nog van hun gezich ten af te lezen, maar zij vonden troost in het enthousiasme van de Oranje-aanhangers die op luidruchtige wijze duidelijk maakten dat ze tevreden waren over de prestaties van hun helden, m ZIE SPORT - B3 EN - B4 FOTO ANP t circuit te Rilland-Bath 250/500 cc. Bij de 125 cc Verhage. 2. Martin Sanders (Hooger- artensdijk), 2. Michaël Vos t.-Joosland), 2. Peter Boone al), rjo Verhage (Aagtekerke), 3. k), 2. Frans van Overveld Van onze verslaggevers Amsterdam - De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de geldmarkten in Europa en de VS naar een nieuw dieptepunt geschoten. Stond de Amerikaanse munt eind vorige week nog op ruim 1,76 gulden, gisteren ging daar vier cent vanaf. De koersval in Europa volgt op de forse daling die de dollar eer der op de dag op de Aziatische valutamarkten te verwerken kreeg. Daar belandde het groene biljet op een nieuw dieptepunt tegenover de yen. Een van de redenen voor de koersval is de besluiteloosheid van de leiders van de zeven grootste industrielanden tijdens hun top, afgelopen weekeinde in Napels. De logica op de aandelenbeurzen was gisteren ver te zoeken. Ter wijl de dollar in een duizeling wekkende vaart kelderde, rea geerde het Damrak stoïcijns. ZIE OOK PAGINA-A2 Zeeuwse Honk/Pirates e softbalcompetitie het ng van dat duel beloofde nse formatie, want mede de eerste inning met 0-2 nsley Jandroep zette de terstand om in een 4-2 lden de de bezoekers wat formatie zelfs op gelijke ~t Zeeuwse Honk/Pirates en. Gesteund door een uisploeg de gelijke stand atste' slagbeurt werd het urt kon Brasschaat niets "ge blijft het Terneuzense al komt op het terrein van rdagavond 21 juli in actie gepromoveerd is naar de t om 19.30 uur. zich in dit duel met de tegen Ajax, die op 28 juli euwse spelersgroep tegen te, Leen Koster, Paul Bom oorter, Remco van Keeken, Jaap Pijnenburg (Hoek), rm Rietjens (HW'24), Piet "g), Pieter den Hollander rikzee) en de keepers van rg) en Mario Harte (Hoek). ëreiding op het 'Zilveren augustus wordt afgewerkt ong Zeeland op maandaga- erke tegen de club van die ns dit duel beschikken over al bestaan uit: Marcel Kole anda, Erwin Dek en Mario ~eut en Michel Janse van on Gabriëlse, Ronald Fritz, re van Middelburg, Wilfred eede (Vlissingen) en Björn (beiden van RCS). Seheids- elburg. mse atletiekvereniging De de Zomerlopen aan de kust. er succesvolle serie is op en ns, waar de jeugd om 19.30 r 1500 meter. Om 19.45 uur start. Afstanden die bestaan et parkoers loopt langs de verharde wegen. Men kan et restaurant van camping 9 juli Nieuwvliet, 26 juli ie en 16 augustus Cadzand- ingen medewerking aan de Oostburg op 6 augustus, de ugustus en de Wallenloop in Het wordt doller met de dollar Van onze verslaggever Middelburg/Den Haag - Ter wijl in het hele land het aan tal faillissementen langzaam lijkt terug te lopen, ging in de eerste zes maanden van dit jaar in Zeeland juist 70 pro cent méér bedrijven op de fles. De rechtbank in Middelburg sprak het afgelopen halfjaar 70 faillissementen uit, 30 meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Daarbij ging het vooral om eenmanszaken en kleine bv's. De Bredase rechtbank meldt een sterke stijging van het aantal faillissementen in West-Brabant. In het eerste halfjaar gingen er 244 zaken op de fles tegen 197 in dezelfde periode van 1993. Een woordvoerder zegt dat de toena me hem niet verbaast. Deze cijfers staan in scherp con trast met de landelijke ontwikke ling. Het aantal faillissementen bleef in het eerste halfjaar met 3.302 wel hoog, maar de groei is er uit. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal faillissementen ten opzichte van dezelfde periode van 1993 geste gen met 6 procent, maar vergele ken met de tweede helft van dat jaar licht gedaald. In het eerste kwartaal van 1994 werden 1.755 faillissementen uit gesproken. Dat was het grootste aantal per kwartaal van de afge lopen tien jaar. In het tweede kwartaal lag het aantal op 1.547. Dit was minder dan in enig kwartaal van 1993. In april en mei werden minder dan 500 faillissementen uitgespro ken, belangrijk minder dan in de voorgaande tien maanden. Vanaf 1987 tot de eerste helft van 1991 werden er per half jaar min der dan 2.000 faillissementen uitgesproken. Vervolgens steeg dat tot en met 1992 tot tussen de 2.000 en 3.000, om vanaf 1993 halfjaarlijks bo ven de 3.000 uit te komen Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal uitbraken uit gevangenissen is in de eerste helft van dit jaar fors gedaald. Ook het aantal heenzendingen lijkt een keerpunt te bereiken. De kwartaalcijfers van justitie zeggen dat er in 1994 tot gisteren toe tien gedetineerden zijn ont snapt, waarvan drie met geweld. Vijf van de tien zijn weer aange houden. Vorig jaar ontsnapten er tot de elfde juli 43 mensen. Uiteindelijk ontsnapten er vorig jaar 59 gede tineerden, 0,9 procent van ae to tale gevangenisbevolking. ADVERTENTIE Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 juli a.s. Van onze verslaggever Bergerac - De Spanjaard Miguel Indurain zorgde gisteren in de 64 kilometer lange tijdrit van Péri- gueux naar Bergerac voor een dubbelslag. Hij triomfeerde met overmacht in de rit tegen het uurwerk - zijn naaste concurrent Toni Romin ger was exact twee minuten langzamer - en hij nam de gele trui over van de Belg Museeuw. De tijdrit verliep desastreus voor Erik Breukink, die 7 minuten en 49 seconden verloor op de ontke tende Spanjaard. „Ik had geen macht," aldus de enig overgebleven Nederlandse klassementsrijder, die de hoop nog met heeft opgegeven in Pa rijs bij de eerste tien te eindigen. ZIE SPORT - B1 EN - B2 Van onze verslaggever Utrecht - De consument moet er rekening mee houden dat de koffie binnenkort weer duurder wordt. Omdat zondagnacht de belangrijkste koffiegebieden in Brazilië opnieuw door nacht vorst zijn getroffen, schoot de koffieprijs gisteren op de ter- mijnmarkt in Londen omhoog. Van onze verslaggevers Den Haag - De vakbonden vinden dat de premies voor verzekeringen tegen het 'wao- gat' volgend jaar aanzienlijk kunnen worden verlaagd. De hoogte van die premies is ge baseerd op het gemiddeld aantal nieuwe arbeidsongeschikten van de afgelopen jaren. Nu blijkt dat door de wao-ingreep van het ka binet minder mensen in de wao terecht komen, staan de bonden in de rij om premieverlaging te eisen. Werkgevers en werknemers heb ben in de meeste cao's afgespro ken dat de door het kabinet door gevoerde verslechteringen in de wao (kortere uitkeringsduur, la gere uitkeringen) worden opge vangen met een aparte verzeke ring. Over het algemeen bedragen de uitkeringspercentages 80 procent van het laatst verdiende loon, het zelfde percentage als vóór de in greep van het kabinet. In de metaal blijkt het aantal nieuwe wao'ers 18 procent lager te zijn dan het percentage waar op de premie voor het wao-gat is gebaseerd. Dat moet in de hoogte van de premie tot uiting komen; vindt bestuurder Peperkamp van de Industriebond FNV. Nu zal dat in deze sector niet veel problemen opleveren omdat de bonden samen met de onderne mers een aparte Schade NV heb ben opgericht, die het wao-gat repareert. In de meeste andere bedrijfstak ken ligt dat evenwel anders om dat werkgevers en vakbonden daar zaken hebben gedaan met de commerciële verzekeraars. Voor bestuurder Swart van de Industriebond CNV overigens geen reden om daar geen premie verlaging te eisen. Het voordeel van een lagere pre mie voor de betrokken werkne mers zal wel even op zich laten wachten, omdat in de meeste ge vallen contracten voor twee jaar zijn afgesloten. Tussentijdse ver laging van de premies zit er dan ook niet in, al zou er geen enkele werknemer meer in de wao te recht komen. De verzekeraars staan niet on welwillend tegenover de wens van de vakbonden. Maar ze waarschuwen ze wel zich niet rijk te rekenen. Een woordvoerder zegt dat de bestaande premies al zijn geba seerd op de verwachting dat het aantal nieuwe wao'ers flink zal afnemen. Een eventuele verla ging van de premie zal daarom niet groot zijn. Verlaging van de premies moet volledig ten goede komen aan de genen die ze betalen, vinden de vakbonden. In veel gevallen zijn dat de werknemers. In een enkel geval betaalt ook de werkgever een deel van de premie. Woordvoerder Römer van Douwe Egberts wil niet vooruitlopen op de gevolgen voor de consument. Wel zegt hij te verwachten dat de tweede vorstperiode in Brazilië 'waarschijnlijk echt een effect op lange termijn' heeft, waardoor DE binnenkort de prijs opnieuw fors zal moeten verhogen. •Hij heeft evenwel geen idee van de omvang van de prijsverhoging en het tijdstip waarop die zal worden doorgevoerd. Eerder de ze maand verhoogde Douwe Eg berts de prijs voor een pak van 250 gram al met 35 cent. Het winkelconcern Albert Heijn volgde een week later. AH- woordvoerder Muller onder streept dat die prijsverhoging al in de pijplijn zat en niets te ma ken had met de vorstperiodes die Brazilië nu hebben geteisterd. De consument moet dus rekening houden met nog een forse prijs verhoging. Wanneer die wordt doorgevoerd kan ook hij nog niet aangeven. De jongste vorstaanval is de tweede die Brazilië treft. Zon dagnacht sloeg de koude toe in drie belangrijke koffiestreken van de grootste koffieproducent ter wereld. Volgens boeren in Brazilië zijn de gevolgen deze keer groter dan die van de koudegolf van twee we ken geleden. Handelaren vrezen dat vorst de helft van de oogst van het komende seizoen heeft vernietigd. Inmiddels heeft het ministerie van Handel van Brazi lië besloten de export van koffie stop te zetten om prijsopdrijving door middel van speculatie te voorkomen. ADVERTENTIE De Amerikaanse president Bill Clinton brengt een tweedaags bezoek aan Duitsland. Samen met kanselier Helmut Kohl staat hij in Bonn de pers te woord. Clinton heeft Duitsland gisteren opgeroepen een grotere verantwoordelijkheid in de wereldpolitiek op zich te nemen. Daartoe behoort volgens de president ook de deelname van Duitse soldaten aan internationale militaire missies. foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 VANDAAG IN DEZE KRANT INHOUD ZIE GIDS-DEEL D Popster Michael Jackson is getrouwd met Lisa Marie Presley, de 26-jari- ge dochter van Elvis Pre sley. Dat zegt althans de Dominicaanse krant Lis tin Diario, die eraan toe voegt dat het huwelijk al in mei in het grootste geheim is gesloten. 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2

de Stem | 1994 | | pagina 1