Langer vervoersverbod varkens 1 Nieuwe regels voor gebruik marifoon op de Westerschelde 'We hebben nog steeds veel hulp nodig' 'Mogelijkheden genoeg om stadshart op te vijzelen' SPORT IN HET PLAATSELIJK nieuws Liberty's Pyromaniat te zien in Cadzand de stem Na nieuwe uitbraak van varkenspest in Belgisch-Vlaanderen Ringrijden en jaarmark weer publiekstrekkers utabele ZEELAND Koor en ensemble uit IJzendijke treden op bij Gentse Feesten "M Brillenpater Jozef Cramers opent nieuwe werkplaats in Half Assini Zeeland eerste bij kleiduif- jaehtsehieten Terneuzen Dirigentencursus iii Bergen op Zoom Spullen van Olau Line onder de hamer DINSDAG 12 JULI 1994 Van onze verslaggever Terneuzen - De regels voor marifoongebruik op de Wes- terschelde tussen Terneuzen en Hansweert worden vanaf 1 november aangepast. Alle communicatie in dit scheep vaartgebied moet via één ka naal lopen. Dit besluit heeft de Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart besloten na overleg met vertegenwoordigers van het Loodswezen en de binnenvaart. Het besluit is genomen omdat Nederlandse en Belgische bin- nenvaart-organisaties grote pro blemen hebben met de huidige regeling tussen Temeuzen en Hansweert. Kern is dat er momenteel ver schillende communicatiekanalen voor de doorgaande scheepvaart en voor bestemmingsverkeer - met name binnenvaartsche pen - bestaan. Veel binnenschip pers kunnen maar naar één ka naal tegelijk luisteren en missen daardoor informatie. In de praktijk betekent deze om schakeling dat alle scheepvaart op de Westerschelde ten westen van de lijn Hoedekenskerke/Os- senisse op kanaal drie gaat zit ten, ten oosten daarvan moet er geschakeld worden naar kanaal 65. Dit besluit geldt tot 1 januari 1996. Dan wordt de situatie op nieuw bekeken omdat er nieuwe eisen aan communicatiemidde len en de kennis ervan in de maak zijn. Het wordt volgens het Directo raat Generaal Rijkswaterstaat in de toekomst wellicht verplicht gesteld om een tweede marifoon aan boord te hebben. Van onze verslaggever Aardenburg/Oostburg Het vervoersverbod voor varkens in West-Zeeuws- Vlaanderen is opnieuw met vijf weken verlengd. De maatregel is genomen, nadat vlak over de grens in Belgisch-Vlaanderen op nieuw een uitbraak van varkenspest werd gemeld. Het nieuwe geval komt op een moment dat het vervoersverbod op een eind leek te lopen. De Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW) in Breda meldde eind vo rige week dat het vervoersver bod midden juli zou worden op geheven, uitgezonderd een ge bied in de onmiddellijke omge ving van Sint Kruis. Maar nauwelijks een dag later meldden de Belgische autoritei ten opnieuw een uitbraak van klassieke varkenspest, een steen worp over de grens. Met deze melding werd het vervoersver bod in West-Zeeuws-Vlaanderen automatisch met 35 dagen ver- Strenge hygiëne Het nieuwe pestgeval in Bel gisch-Vlaanderen betekent een forse streep door de rekening van 'de gedupeerde varkenshou-' ders in* West-Zeeuws-Vlaande- ren. Die kampen al sedert begin april met een vervoersverbod. In de afgelopen maanden zijn zij er dankzij strenge hygiëne in ge slaagd de' varkenspest buiten de landsgrens te houden. In de afgelopen week versoepel de ook het Belgische ministerie van landbouw de strenge maat regelen tegen varkenspest. Dat was de derde versoepeling bin nen een bepaald gebied in nau welijks vier weken. Met deze handelwijze werd eveneens dui delijk dat door het uitblijven van nieuwe gevallen het overslaan van varkenspest naar Nederland leek geweken. Opkoopregeling Sedert enkele weken geldt voor de West-Zeeuws-Vlaamse var kenshouders een opkooprege ling. Via deze regeling zijn in middels enkele duizenden var kens en biggen afgamaakt. Op een terrein in Eede worden naar verwachting deze week de laat ste dieren geëlektrocuteerd. Van onze correspondent IJzendijke - Het r.-k. gemengd koor en het vocaal ensemble De Troubadours uit IJzendijke zijn uitgenodigd voor een concert in de St. Michielskerk tijdens de Gentse Feesten. Dit concert zal worden gegeven op donderdag 21 juli tijdens de nationale feestdag in België en begint om 16.30 uur. Zowel het r.-k. gemengd koor als het vocaal ensemble staat onder leiding van Marie Louise Ceule- mans-De Cort. Beide ensembles zeer verheugd met deze uitnodi ging. Het concert duurt ongeveer een uur en er zullen nummers wor den gebracht van Handel, Schu bert, Haydn, Rossini en Verdi. De doorgang van de markt naar de Noordstraat. foto wim kooyman DE GEMEENTE Terneuzen moet in samenspraak met On dernemersvereniging City Ter neuzen en andere belangheb benden een actieplan maken van sterke en zwakke punten van het centrum. Voorzitter J. Baart en secretaris A. Meeusen zien mogelijkheden genoeg het hart van de Scheldestad op te vijzelen. Een hart, dat momen teel wordt geplaagd door drug- toerisme, criminaliteit, vanda lisme, winkeldiefstal, slechte parkeervoorzieningen, slechte bereikbaarheid met het open baar vervoer en ontevreden burgers. Van onze verslaggever Frank van Cooten VOLGENS de ondernemersvereniging is er nog genoeg te doen en ze wil met het ontwikkelen van de mogelijkheden geen afwachtende houding innemen. De vere niging wil een serieuze gesprekspartner met de gemeente zijn. Volgens voorzitter Baart zijn de contacten nu al goed, maar zouden ze nog veel beter worden als er één krachtige ondernemersvereniging in Terneuzen zou zijn. „Hoe groter de club, hoe meer je in de melk te brokkelen hebt. Kijk, onderne mersverenigingen als Zuidpolder en Axelsestraat doen op zich goed werk, maar zijn eigenlijk klein om iets te bewerkstelligen. Een grote en krachtige ondernemersvereniging City Terneuzen heeft veel meer daadkracht. Er zijn al wat contacten hierover geweest, maar nog niets concreets." Winkelhart De ondernemersvereniging heeft vol doende pijlen op haar boog om van het Terneuzense centrum het winkelhart van Zeeuws-Vlaanderen te maken. „Er wordt te veel aandacht besteed aan negatieve zaken. Je moet het juist om draaien. Terneuzen vertegenwoordigt eenderde van de Zeeuws-Vlaamse bevol king. Uit cijfers blijkt dat Terneuzen minder crimineel is dan de rest van Zeeuws-Vlaanderen. Dus moeten we juist op weg naar een positief Terneu zen. Het beter promoten van onze sterke kanten, zoals het sluizencomplex, het waterfront, Scheldorado, de Nieuwstraat en festiviteiten, zoals de Havenfeesten en het Schelde Jazz Festi val, en het verbeteren van met name de huidige binnenstad." De vereniging heeft een waslijst met mogelijkheden om meer mensen naar Terneuzen te krijgen. Zoals een uitbrei ding van de jachthaven, een kunstijs baan, goede ontwikkeling van de Schel- deboulevard, een legaal casino en een nieuw theater op de plaats van het vervallen voormalige hotel Rotterdam aan de Westkolkstraat. „Een theater op die plaats is een goed initiatief. Je krijgt een wisselwerking tussen het theater en de horeca in de Nieuwstraat en het theater betekent een enorme impuls om iets aan de verpaupering in het achter liggende gebied te doen," aldus Baart. Oplossen Het gaat in de ogen van de onderne mersvereniging bij het oplossen van de huidige problemen vooral om de par- keerproblematiek en het bieden van een diversiteit aan mogelijkheden en win kels. „Om het parkeerprobleem op te lossen moet door middel van een voetpad een loodrechte as worden gelegd van de Noordstraat naar de Nieuwstraat en van het gemeentehuis naar de Grenulaan. Het voetpad leidt naar een grote parking op de hoek Schependijk/Scheldeboule- vard waar het personeel van de winkels, banken en dienstverlenende bedrijven door middel van een pasje parkeren. Zodoende blijft er voldoende ruimte op de bestaande parkeerplaatsen bij L'es- caut en Albert Heijn en de nieuwe parking bij de Axelsedam en de onder grondse parkeergarage onder de Oost- kolk voor het winkelend publiek," aldus Meeusen. Voorzitter Baart meent dat het tarief van de parkeergarage het eerste jaar zo laag mogelijk moet zijn. „Bijvoorbeeld twee kwartjes. Er is namelijk een stuk gewenning. Om het parkeren onder de Oostkolk te promoten, zou je het lage tarief bij wijze van proef een jaar kun nen proberen." De ondernemersvereniging pleit ook voor de inzet van een stadsbus zodat de bewoners van de diverse wijken hun auto kunnen laten staan voor een bezoek aan het centrum. Sport Bij diversiteit in de binnenstad gaat het naast het winkelaanbod ook om een portie cultuur én sport. En niet méér van hetzelfde, maar het aantrekken van branches die in Terneuzen niet of nau welijks vertegenwoordigd zijn. De ondernemersvereniging verwacht daarom niet veel van het branchepa troon voor het stadsvernieuwingsproject Steenen Beer. De branches die worden genoemd zijn immers vertegenwoordigd in de huidige binnenstad. „Zie ik de ijssalon, de body-shop, de luxe erotica- speciaalzaak, de salade-bar, de ambach telijke juwelier, de smul-shop of een speciaalzaak in dassen, sokken of iets dergelijks? Neen. Weer een gemiste kans voor zowel het centrum als de gemeente Terneuzen om een betere regionale uit straling te krijgen," aldus Meeusen. „Neem nu eens eindelijk gedurfde ini tiatieven. Wacht niet af. Laten wij er met zijn allen voor zorgen dat City Terneuzen die koopstad wordt die niet alleen uitstraalt naar de regio maar ook ver daar buiten." Hij voegt daar gelijk aan toe dat zeker de Noordstraat niet mag worden vergeten. „Want anders wordt deze straat de dumpstraat van Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de ondernemersvereniging is het nu tijd zonder enige schroom posi tief aan de weg te timmeren. „We zijn nu en in de toekomst genoodzaakt crea tiever om te gaan met onze mogelijkhe den. De omliggende steden slapen niet. Hulst, Oostburg, Sluis, maar ook zeker Axel zijn ook sterk bezig een deuntje mee te spelen om de gulden/frank van de consument in hun laatje te krijgen. We moeten ons promotioneel richting het Vlaamse achterland wenden. Gent en omgeving zijn zelfs voor Zeeuws- Vlaamse maatstaven nog onontgonnen gebied. Kunnen wij daarom geen ver broedering aangaan met een plaats of stad in België of Noord-Frankrijk? Het wordt immers tijd Terneuzen te profile ren als vermakelijke stad zonder dope en criminaliteit," zegt Meeusen. Brillenkoster Voorenberghe: paal... foto Jacques van .nieuwe mijl- archief de stem Van onze oorrespondent IJzendijke - Brillenkoster Jacques van Voorenberghe uit IJzendijke bereikte afge lopen week een nieuwe mijl paal in zijn brillenactie voor Ghana en andere Derde We reld-landen. Inmiddels heeft hij mede dankzij vele duizenden inzenders meer dan 735 duizend brillen ingeza meld. Jacques van Voorenberghe en de Stichting Brikos gaat door met de brillenactie, want uit een brief van pater Jozef Cramers uit het Ghanese Keta blijkt dat de nood nog steeds erg hoog is. Pater Jozef Cramers is al vele jaren actief in Ghana. Onlangs heeft hij in Half Assini een nieu we werkplaats geopend, 550 ki lometer van Keta. „We zitten hier dicht bij Abidjan, de hoofd stad, waar vier miljoen klanten op ons zitten te wachten," schrijft Cramers in een brief aan Van Voorenberghe. „Door de vijftig procent devaluatie van de Franse West-Afrikaanse frank is de economie nog verder achter uitgegaan." Twee personen In het nieuwe 'bedrijf van Cra mers werken momenteel twee personen. Doordat er geen stroom is worden de brillen nog steeds in Keta gemaakt en bren gen koeriers de brillen naar Half Assini, Vaak onder slechte om standigheden. „Het werk hier kwakkelt voort. De mensen zijn nu zo arm, dat ze de bus niet meer kunnen betalen. Hierdoor is onze klandizie terug gelopen, maar we kunnen het nog net redden. De grens met Togo is dicht en dat is ook een tegenslag voor ons. Als die weer opengaat, komen we er weer wat beter voor te staan. Ik moet in mijn eigen werkplaats in Keta vijftien mensen betalen en dat valt niet mee. Sommige wegen kunnen niet worden gemaakt omdat er geen geld is. Gebruikte brillen blijven nog steeds wel kom, maar ook gehoorappara ten, muskietengaas en schoeisel zijn nog steeds hard nodig." De Stichting Brikos heeft mo menteel 57.000 brillen gereed liggen ter verzending, maar kampt met ruimtegebrek. Want naast de brillen heeft Brikos ook gehoorapparaten, machines en nog veel ander materiaal voor de Derde Wereld op te slaan. Per container „We zullen dit jaar nog een zending richting Ghana verstu ren," zegt Jacques van Vooren berghe. De firma Doens Vermue zal de zending gratis naar Baan- brugge brengen, waar de zen ding terechtkomt in een contai ner voor Ghana. „De vervoers kosten naar Ghana bedragen ve le duizenden guldens en daar hebben wij als stichting Brikos Biddinghuizen - Het team van Zeeland heeft een knappe prestatie neergezet tijdens het nationaal kampioenschap kleiduifjachtschieten in Bid dinghuizen. In de A-klasse, het hoogste niveau, pakte de Zeeuwse formatie de nationale titel met ruime voorsprong. Met maar liefst achttien pun ten liet Zeeland, met Wim de Zwart uit Schoondijke' in de gelederen, het team van Fries land achter zich en zag Gel derland op negentien punten achterstand finishen. Indivi dueel scoorden de Zeeuwen eveneens erg hoog. Goesenaar Rob te Graag scoorde een 'volle bak' op de skeet en miste slechts één keer op de trap. Hij werd dan ook over tuigend kampioen van Neder, lapd. De score van het Zeeuw, se A-team was als volgt: Mar- tien de Visser (Middelburg 46-10, Adriaan van Damp (Ossendrecht) 48-3, Wim de Zwart (Schoondijke) 40-3, Rob de Graag (Goes) 49-4, Rinus Vermue (Lewedorpj 44-4, en Cees Polderdijk (Grijpskerke) 41-4. In de B-klasse kon Zeeland geen potten breken. Zeeland 2 moest met een zesde plaats een totaalscore van 146-16 noegen nemen en Zeeland i werd elfde met een score van 136-26. Kampioen van Neder land werd Drente met 168-11. In de C-klasse werd Zeeland zesde met 167-11 en veroverde Noord-Holland 2 met eens co- re van 174-6 de titel. Indivi dueel pakte Marius Zuidweg uit Kortgene in deze klasse nel naast brons met een score van 36-10. BEACHPARTY - In het wijk centrum Het Schelpenhoekje wordt zaterdag 6 augustus een beachparty/disco gehouden in het kader van de jeugd vakan tieweek. Kinderen tot 12 jaar zijn van 18.30 tot 20.00 uur welkom en kinderen van 12 tot 16 jaar van 20.30 tot 22.1 uur. Van onze correspondent IJzendijke - Zaterdag wordt in IJzendijke voor de 23e maali folkloristische dag gehouden. Al jarenlang werkt de organis tor, de commissie Streekmuseum West-Zeeuws-Vlaanders Presenteert, met een vast programma. Publiekstrekkers zijn iedere keer toch weer het ringrijden te paard en de jaarmarkt, die op en rond het marktplein wordt gehouden. Verder is er natuurlijk veel aan dacht voor de oude ambachten. Zaterdagmorgen om 10.00 uur zal burgemeester J. Kruize van Oostburg het startsein geven voor deze drieëntwintigste editie van de folkloristische dag, die als vanouds begint met een op tocht en een duivenloopvlucht. Daarna beginnen op en rond het marktplein veel activiteiten, zo als het ringrijden te paard, met versierde sjezen en kunst en oude ambacht. In het streekmuseum wordt de tentoonstelling 'West-Zeeuwse! Vlaanderen een halve eeuw! vrijd' gehouden, waar om 11. uur de plechtige onthulling een bronzen beeld zal plaats™ den. Dit beeld is geschonfe door de familie De Groof. Oi 13.30 uur volgt dan een const in de Nederlands Hervormt Kerk, met daarna bolwedste; den nabij de molen en hani boogschieten zonder vizier ini Koninginnestraat. Dit jaar is er ook een avondj gramma, want om 20.00 uur het Tamboerkorps van de ninklijke Luchtmacht een eert geven. „ilen denkt al gauw: zjjn allemaal muzika allemaal lekker kok natuurlijk r Noraly Beyer, jouri Van onze correspondent Cadzand - Zaterdag worden in Cadzand-Bad weer de tractor puiling-wedstrijden gehouden. Ieder jaar is dit evenemei georganiseerd door het tractorpulling-team van Green Spil uit Biervliet, goed voor vele duizenden bezoekers. Ook zaterdag is er weer heel veel spektakel te verwachten, want de organisatie heeft een topat tractie weten te strikken. Liber ty's Pyromaniac, een straalmotor op vier wielen, zal present zijn. De tractorpulling-wedstrijden genieten de laatste jaren een enorme populariteit. De reus- Van onze correspondente Bergen op Zoom - In september start in Bergen op Zoom een meerjarige opleiding voor koor dirigenten. De tweejarige opleiding wordt verzorgd door de stichting Sa menwerkende Nederlandse Ko renorganisaties. De lessen vinden op zaterdag morgen plaats in het Cantato- rium in de Gertrudiskerk. In september vinden toelatings examens plaats. Mensen die de opleiding willen volgen, moeten iets weten van algemene muziek leer en muziekgeschiedenis. Ver der dienen de kandidaten op een toetsinstrument te kunnen spe len. Wat ervaring in het leiden van een zanggroep is gewenst. de gelden niet voor. Misschien zijn er lezers die deze zending financieel mogelijk willen ma ken. We willen trouwens allen die aan onze acties meewerken bedanken. Uit de brief van pater Cramers blijkt dat er nog steeds veel hulp nodig is, dus onze zending kan weer vele Ghanezen gelukkig maken." Compressor De Stichting Brikos die ook voor andere Derde Wereld-landen ac- tievoert, is nog op zoek naar een tweedehands compressor voor een ziekenhuis, tweedehands fietsen, fietswielen en banden. „Er zijn nog veel mensen die op hulp zitten wachten," weet Jac ques van Voorenberghe als geen ander na enkele tientallen jaren actievoeren. In Ghana kijkt men weer al uit naar de zending uit IJzendijke. Van onze verslaggever Vlissingen - Olau Line heeft gisteren de inventaris van haar Vlissingse vestiging la ten veilen. In totaal gingen er in hotel Britannia Watertoren elf honderd stuks, van koffie kopjes tot vorkheftrucks, onder de hamer van het bu reau Troostwijk uit Amster dam. De veilingmeesters waren tevreden over de belangstel ling voor de veiling. Naar schatting driehonderd men sen kwamen op de veiling af, onder hen ook ex-werk- nemers van Olau. Over de opbrengst mocht Olau niet klagen, aldus een woordvoerder. De veiling heeft enkele tonnen opge bracht. achtige monsters op vier wiek die een sleepwagen zo ver mo| lijk moeten trekken, zorgen v( oorverdovend lawaai en spectaculair kijkspel. Zaterdag zullen de wedstrijdf voor het eerst op een nie® terrein van Piet van Iwaardi worden afgewerkt, terwijl er i korte afstand van de wedstrijc baan ruime parkeergelegenhe aanwezig is. De wedstrijden worden al werkt onder auspiciën van NTTO, de landelijke trekker trek-organisatie. De topper Green Spirit, lts Kypmantsje Popeye zullen weer voor vs rook en kabaal zorgen, maa uiteindelijk gaat het toch oml* aantal meters of de beste tijd. Green Spirit, met de vaste pi ten Peter de Regt en Prudei Buyck, hoopt natuurlijk zelf o« hoge ogen te gaan gooien, ft steund door het eigen publid en waarschijnlijk veel toeriste moet het team uit Biervliet li een van de kanshebbers worde gerekend. De bezoekers hoeven zaterdai trouwens niets tekort te kon# want in en rond de feesttent zij er genoeg versnaperingen te ver krijgen. Klaas Wiedijk zal speaker weer zijn uiterste I doen om boven het motorgewei' uit te komen. Zeker is dat de organisatie Liberty's Pyromaniac een kns Ier van formaat heeft binneng' haald. Het Liberty-team bouwt zelf een Rolls Royce turbine* tor om tot het leveren van stuw kracht, compleet met afterbuj ner. Met deze motor acceleert' fraaie squad in een seconde va nul tot honderd kilometer P6 uur. Uit de jetpijp komen o( nog eens meterslange vlamw® zodat spektakel zaterdag a kerd is. De tractorpullingwedstrijtk' beginnen zaterdag om 16.30 uur (ADVERTENTIE)"" Ma.-vr. 07.00-21.il1 Za. 08.00-21.® Zo. 09.00-21.® Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDEZOUTDIJK 2-4, 4561 hphulsi telefoon 01140-12058, telefax 01140- w* Van onze In de heist zal 'Space Poli ce', het iteuwe speeltje van Thunder! rds-bedenker Ger ry Anders in, de wereld vero veren. Kfsten noch moeite worden öspaard voor deze Brits- Am< ikaanse produk- tie. De s ence fiction-reeks telt 24 afeveringen van 1,2 miljoen dlar. De Vara z tidt 'Space Police' uit Door Jac|van de Ven Ook Pttugal kent zijn R Wim Bprensen. Ook daar publiel niet zomaar een kunsteaars die iets te ve: eigenzijnige inrichters vii edachten over kui eigen kunst We heb De bep de eeuu van de sabon seum v il n het over de expositie evingen van Bosch oj halingdie als eer rradepaardjes van Lis- te zien is in het Mu- Oude Kunst in Lissa bon. Zi gaat over het imaginai re, het nkbeeldige, de verbeef de waareelden in de kunst, de ze keel eens niet opgehangei aan stmingen als surrealismi of synolisme, maar aan blij vende denis trekke uit var bepro tegeli; 011: ite nen in de kunstgeschie sinds Jeroen Bosch ti zijn. De expositie gaa ret beroemde drieluik D hgen van Sint Antonius met afstand het impo santstjen interessantste kunst werk n heel de expositie. Om, v af het gaat over fantasii en or .naliteit van de voorstel lingsvreld, Jeroen Bosch to uitga spunt te nemen, is na tuurl:voor de hand liggend maarpm vervolgens een ten toons Hing te böflwen waarir verte nwoordigers van bijna al le sti :n en stromingen zijn op geno: :n, lijkt me niet zo slim. De t iroevingen van Bosch i de et vige herhaling is niet ge lukt s expositie omdat zij ziel niet rndt aan het het adagiun van Beschrdnkung. Zij deei mij nken aan een tentoonstel ling rer lifestyle en totempale: in 1Tropenmuseum in Am stenm enkele jaren geleder Daawas volgens de inrichter alle,1 wat je tegenkomt in he huii ge leven zo'n beetje ee: moirne totem. Of je hebt oo! wel an die amateurpsychiater diep alle vormen phallus- vagiasymbolen weten waar ner :n. Haha, wat flauw, denk dai Zi amertje Ee relfde reactie had ik op son mi momenten tijdens de expi sit in Lissabon. Bijvoorbeeld i da zijkamertje in het National Mveum voor Oude Kunst wa< enele ready-mades ve Djhamps, Breton en Giacome ;aan opgesteld. De inrichte ben de oorspronkelijk hoi tale vloer van het kamert uin gezet. Waarschijnlijk o ti he zo sc a4 te geven dat het verbar risen een werktuig als scop de Duchamps in een mi sfflm ;et en De beproeving vji dl Heilige Antonius inde (ad rogal ver te zoeken is. it is het ook, laten we elka (en nietje noemen. En als aatselijke Fuchs of Hoet zii t realiseert en zich aan kritii [enkt le kunnen onttrekken do ie vloer van de tentoonstelling juimteschuin te zetten, dan vii 'k dat lauw en een prestigieu txposite onwaardig. Brutaal Dat de éntoonstelling De proevihgt van Bosch of de ee wige herlaling toch de moe waard is, komt omdat er het groo! aantal geëxposeer! werken or ieder zijn sma toch wel - in aantal aanspreke de schild'ijen of prenten ha gen. Het egint natuurlijk alJ maal bij Jbeproevingen van Heilige yitonius. Wat een i drukweklnd en goed geconst^ veerd kmtwerk! En wat har het hier icht en onbescherr bij de gri grage vingers van publiek! at heeft wel het vo, deel dat r met je neus op 1 vernis al! uiteenlopende verl dingen, v •schijningsvormen v het kwarmismaakte gedroc ten en h fmenselijke toestell eens echvan dichtbij en in echt kui bestuderen. Je n daarvoor yel zo brutaal zijn de ander in groten getale toe do mi tl

de Stem | 1994 | | pagina 16