Bibliotheken tellen meer leden landen. 'Het is altijd zo gezellig hier LKKEN HOEDJES DOVERTREK Aan het lijntje KORT verbaal PLAATSELIJK nieuws KORT zeeuws DAG klapper Instellingen in Hulst en Hontenisse lenen wel achtduizend boeken minder uit ar 1994 C2 1ERARD DANE Politiehonden slagen met lof tijdens keuring Michelstadt op de buis FOTO VAN FOTO F olklorefestiv al in park kasteel bij Schoten Kip Pilsje Jeugd examens 5| DE STEM ZEELAND DINSDAG 12 JULI 1994 5 ?n en kinderen, oek uit! [95 i, instopstrook en sloop! Imen wij kennis van het plotse- pn van de heer l van 54 jaar. kwam op 7 februari 1966 in Ird op 1 november 1989 kapitein, jroord als daarbuiten hebben wij ennen als een beminnelijk en op- en een prima collega en vakman. Izijn familie de kracht dit verlies U juli 1994 Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland en de medewerkers van de PSD: de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland Van onze correspondente Hulst - De openbare bibli otheken in Hulst en Hon tenisse schreven in 1993 ongeveer 120 leden meer in. Wel werd een gevoelige daling van 8000 boeken in de uitleen genoteerd. Elk jaar worden zo'n 310.000 boeken uitgeleend. Door het in krimpen van openingsuren op zaterdagmiddag en een vakan tieperiode werd de werkdruk van het personeel teruggebracht. De vrijgekomen uren zijn be steed aan het saneren van de collectie. Een kleine 1500 boe ken zijn uit de collectie geno men. Het inlichtingenbureau in de bi bliotheek krijgt steeds meer te doen. De lezers stellen begelei ding bij het zoeken en kiezen van materialen op prijs. Er is een duidelijke behoefte aan informa tie. De bibliotheekleiding wil het aantal openingsuren van dit in lichtingenbureau daarom verlen- 1 gen. De drie bibliotheken werkten een druk kalenderjaar 1993 af. Het hele jaar door werden boe- kenstands over actuele onder- i werpen ingericht. Er vonden vier Van onze correspondent Borsele - De afdeling Zee land van de Koninklijke Ne derlandse Politiehonden Ver- eniging heeft zaterdag een keuring voor de certificaten Politiehond 1 en -2 gehouden. Plaats van handeling was het terrein van de politiehonden vereniging Walcheren, gele gen in de gemeente Borsele. De drie deelnemende Zeeuws-Vlaamse combinaties uit Clinge, Graauw en Kloos- terzande slaagden allen met lof. Onder ideale weersomstandighe den en een redelijke publieke belangstelling werd in vlot tem po het dagvullende programma afgewerkt. In de morgenuren werd het kleine werk uitgevoerd en werden de honden aan een keuring onderworpen. Het spec taculaire gedeelte volgde na de middagpauze, het zogenaamde stelwerk. Daarbij moesten de deelnemende honden een vluch tende en zich met onder andere een stok verdedigende pakwer- ker tot staan brengen. Voor het certificaat Politiehond 1 werd als extra oefening vol gens het programma het onder deel de schijnaanval uitgevoerd. Bij deze oefening slaat de pak- werker op de vlucht, maar geeft zich over kort voordat de hond tot bijten zal overgaan. De hond mag zijn activiteiten alleen aan wenden tot het bewaken van de Dakwerker. Uitslagen: Certificaat Politiehond 1. (maximum te behalen punten 435, plus 25 voor de schijnaanval). M. Westdorp, Heinkenszand met de reu Django, behaalde het certificaat met lof, met respectievelijk 433 en 25 punten. R. de Loos. Clinge met zijn Hollandse herder Timo (reu) 433 plus 21 punten. J. Schot, Zierikzee, met zijn reu Rico, certificaat A, 321 punten. Certificaat Politiehond 2 (te behalen maximum 475 punten). A. Boone, Kloosterzande met de reu Rico, Cer tificaat met lof 439 punten. C. Vael, Graauw met de hond Tanja (teef) Certificaat met lof, 457 punten. Van onze verslaggever Hulst - Hulstenaren die nog niet in de gelegenheid zijn geweest een bezoekje aan zusterstad Mi chelstadt (D) te brengen kunnen donderdag 14 juli op de televisie een indruk krijgen van hoe het er daar uitziet. Om 20,15 uur is er op Duitsland 2 (ZDF) een uitzending te zien vanuit en over Michelstadt. Het programma heet 'Die Lustige Musikanten'. (ADVERTENTIE) t waar af vandaag H.Q. Tom van elk Origineel tot max A4 Het is hem hier niet aar e zien, maar hij wordt wei 3x10 H.g. Pa en Ma C. >i; uwhuis?Tennisbanen om de hoek- I vrij uitzicht? Marmeren keuken? opafstand? Tweepersoons badkuip- et 't groot in de krant, want: Je huis in de krant jt mensen over de vloer. keiaar weet van wanten en kranten- fOTO VAN DIA FOTO DIRECT VAN VOORWERPEN) tentoonstellingen plaats over il lustratoren van jeugdboeken en nog een aantal andere exposities, waaronder de tentoonstelling van milieuvriendelijk speelgoed gemaakt door basisschoolleerlin gen onder leiding van de milieu werkgroep. In het jaarverslag wordt de grensoverschrijdende samenwer king met de bibliotheek van Be- veren baanbrekend genoemd. Het nieuwe gebouw in Kield- recht waar ook de inwoners van Nieuw Namen hun boeken kun nen lenen wordt eind september geopend. In De Klinge, waar ook lezers uit het grensdorp Clinge komen, werd een nieuwe ruimte betrokken. In de basisschool St. Jozef in Nieuw Namen werd ten behoeve van de leerlingen een collectie boeken geplaatst. De contacten met de gemeente lijke bibliotheek Sint Gillis Waas werden voortgezet. Om tot een daadwerkelijke samenwer king te komen moet men het eerst eens worden over de om vang van de collectie boeken en de openingstijden. Uit het jaarverslag blijkt verder dat de volwassen lezers vooral romans lezen (62 procent), een dikke procent romans in een an dere taal en 37 procent informa tieve boeken. De verhouding tus sen leesboeken en informatieve boeken bij de jeugd ligt ongeveer zeventig en dertig procent. De uitleen van videobanden bleef gelijk, die van compactdiscs daalde met meer dan twintig procent. De Zeeuws-Vlaamse waterskivereniging verzorgde zaterdagmiddag in het noordelijk deel van De Braakman een aantal demonstraties. Een open middag, heet dat in vakjargon. Voor een skivereniging een wat moeilijke benaming. De sport speelt zich doorgaans al in de openlucht af. Niettemin trokken de demonstraties veel publieke belangstelling. Het weer was er dan ook naar... foto wim kooyman Van onze correspondente Antwerpen - In het park van het kasteel in Scho ten bij Antwerpen vindt tot en met 15 juli het internationale Folklo- refestival plaats. Dagelijks valt er te genieten van muziek en dans uit ver schillende landen. Het festi val van Schoten geniet een grote bekendheid. Dit jaar zijn er groepen uit Brazilië, Georgië, Israël, Marokko, Moldavië, Rusland, Taiwan, Thailand, Nederland en Bel gië. Het accent ligt op de dans. Dans wordt gezien als een kleurrijk en dynamisch ele ment waarin het eigene van volken herkenbaar is. Er zijn voorstellingen in de na middag en avond. Ook zijn er muziekuitvoeringen op authentieke instrumenten en verbroederingsavonden. Op het terrein zijn er ook andere folkloristische acti viteiten zoals vendel- zwaaien, demonstraties van oude ambachten. In het kas teel zelf loopt een expositie van werken van Joris Thijs. FOTO VERSCHOORE - HlJlST VGravenhofplein 8 01140 1616 De noordgrens van Zeeuws-Vlaanderen, het veer Perkpolder-Kruiningen. Perkpolder - Vijf windmo lens aan de kust bij Perk- polderhaven zwaaien me met snel draaiende wieken uit. Op het dek van de veer boot werp ik een laatste blik op de Zeeuws-Vlaamse kust. Het is druk. Op de dijken kijken mensen met de fiets in de hand over de Schelde uit. Vrolijk gekleurde para sols sieren de kustlijn. Kin deren spetteren elkaar nat, peddelen op luchtbedden langs de waterkant, of ren nen elkaar gillend achterna. Ook de veerboot is aardig vol. Binnen drinken kinderen cola met een rietje. Vergeefs worden ze door hun ouders gemaand stil te zitten. Op het dek staren toeristen hangend over de rai ling naar de Schelde. Een enke ling legt de bootreis vast op videocamera. Aan de overkant ligt Walcheren. Nog anderhalf uur in de trein en ik ben thuis. Thuis. De chaos en drukte van de stad. Dampende uitlaatgas sen. Op elke hoek van de straat een kroeg. Fietsers die onbe kommerd het rode licht nege ren. Zwervers die elke dag mijn huis voorbij sukkelen. Het heeft me goed gedaan deze drukte voor een week te ont- DWALEN DOOR ZEEUWS-VLAANDEREIj Door Ester Segers 'Zeeuws-Vlaanderen, een landje apart'. Met deze reclameleus probeert het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen deze streek aan de toerist in binnen- en buitenland te verkopen. Ester Segers, studente aan de Academie voor Journalistiek en Voorlichting in Tilburg, fietste de afgelopen week door de streek op zoek naar die 'apartheden'. Van haar ervaringen deed ze dagelijks verslag in deze krant. Vandaag de laatste aflevering. vluchten. Op de polderdijken, fietsend langs de lage vlakten en kronkelende kreekjes, is de spanning van me afgewaaid. De eenvoud van dit land werkt haast zuiverend. De akkers strekken zich uit zover je maar kijken kunt. De eindeloze pol derdijken eindigen ergens aan de horizon. En kleine boerde rijen met roodwitte luiken kij ken eenzaam over de velden uit. Dit landschap is zo ongecom pliceerd, dat alles meteen een stuk eenvoudiger lijkt. Als ik de geur van gras diep opsnuif, als ik geniet van ruisende blaadjes, of als ik een kreek bewonder, waarin zonnestralen schitterend weerkaatsten, vraag ik me steeds weer af waar ik me toch altijd zo druk om maak. 's Avonds zit ik voor mijn tentje en zie ik hoe de velden en het silhouet van een dorpje onder een oranje hemel indommelen. Ik weet dat de volgende morgen alles weer op leeft. Dat er weer dauwdrup peltjes aan het gras twinkelen en ik weer natte voeten krijg. Dat de velden weer groen zijn en er weer bedrijvigheid heerst op de boerderijen. Tot de sche mering invalt en alles zorgeloos weer inslaapt. De dorpjes zijn uitgestorven 's avonds. Er is geen kip op de weg en uit een enkel huis brandt licht. De meeste ramen zijn met luiken afgeschermd. Niemand is aanspreekbaar. Maar overdag wordt de schade ingehaald. Als ik een winkeltje binnenloop om snel een paar boodschappen te doen, ontmoet ik altijd een vrolijk babbelende winkeljuffrouw. Zelfs als ik naar de weg vraag, blijf ik even kletsen. Over het weer, over de omgeving, of zomaar ergens over. De eerste dagen van mijn tocht moet ik er nog erg aan wennen. In Tilburg kijk ik de winkeljuffrouw niet eens aan. Maar daar ben ik dan ook drie keer zo snel klaar met mijn boodschappen. Als ik de avond voor mijn ver trek in een kroeg in Vogelwaar de naar het Nederlands elftal ga kijken, verbaast het me niet meer dat het een kwartier duurt om een pilsje te bemach tigen. Een man aan de bar, vraagt me wat ik van de eind- foto wim kooyman uitslag verwacht. Mijn pilsje is al weer op als ik terug loop naar mijn stoel. Nederland heeft verloren, maar Vogelwaarde feest vrolijk ver der. De lokale band speelt oude rock-and-rollmuziek en ieder een zingt vrolijk mee. „Het is altijd zo gezellig hier," vertelt de zoon van de kroegbaas. „Op avonden als deze, als er iets bijzonders te vieren valt, gaan we door tot in de vroege uur tjes." Ik heb me al vaker afgevraagd of de jeugd zich niet verveelt in dit gebied. Er zijn weinig uit gaansgelegenheden en het lijkt me rampzalig om iedere dag tien kilometer naar school te fietsen. Van verschillende men sen heb ik gehoord dat veel jongeren wegtrekken. Naar de grote stad, om te studeren of om werk te vinden. Volgens de zoon van de kroeg baas heeft de jeugd het echter prima naar haar zin hier. „Jon geren tot een jaar of zestien gaan met hun brommertje naar een discotheek in Kloosterzan de. Als ze wat ouder zijn, ver maken ze zich in de dorps kroeg. Kijk maar eens wat hier zit. Mensen van twintig tot in de tachtig. Dat is toch schitte rend?" Motorrijder onderuit Hulst - Bij een eenzijdig ver keersongeval op de Hulster- weg raakte zondagnacht een 25-jarige motorrijder uit Ter- neuzen gewond. De man liep een sleutelbeenbreuk op en verder letsel aan handen. Zakkenroller slaat toe Hulst - Een 60-jarige vrouw uit Antwerpen is zondagmid dag tijdens het winkelen in Hulst het slachtoffer gewor den van zakkenrollerij. In de handtas zat een bedrag van enkele duizenden Belgische frank. Vlam in de pan Terneuzen - Zondagavond kort na half negen werd de brandweer van Terneuzen ge alarmeerd voor een brand in een woning aan het Berlio- zhof. Toen de brandweer arri veerde was de hele woning in rook gehuld. Met behulp van een persluchtmasker betraden enkele brandweermannen de woning en bevrijdden daaruit een hond en een kat. De brand was ontstaan doordat de 70-jarige bewoonster een pan netje op het vuur had gezet. Daarna ging ze even op be zoek bij een buurvrouw. Het pannetje vatte vlam. Ravage in kantoor Middelburg - In een inge nieursbureau aan de Nieuwe Kleverskerkseweg in Middel burg is ingebroken. Binnen werd een grote ravage aange richt. Tal van kantoorattribu ten lagen op de grond. Ook wordt een pc vermist. De toe gebrachte schade wordt ge raamd op een halve ton. Ook in het vorige weekeinde was er ongewenst bezoek geweest. Toen werd een pc gestolen ter waarde van 15.000 gulden. Inbraak in winkel Breskens - Een paar pakjes sigaretten, en geringe hoeveel heid versnaperingen en enig wisselgeld was de buit bij een inbraak in de winkel van het zwembad in Breskens aan de Nieuwesluisweg. De inbraak werd gepleegd in de nacht van zondag op maandag. Autokraker Sas van Gent - Gisternacht werd een verstraler ontvreemd van een aan de Oostdam in Sas van Gent geparkeerd staande personenauto. Een 24-jarige inwoner uit Sas van Gent deed hiervan gisteren aangifte bij de politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Handtas weg Sint Jansteen - Een ontsnapt hondje heeft zijn bazin niet enkel genoodzaakt tot wat extra lichamelijke inspanning maar door zijn toedoen ook nog een financiële strop. De 39-jarige vrouw uit St.-Jan- steen bracht haar personen auto tot stilstand in de Wilhel- minastraat in haar woon plaats. Dat deed ook het hondje maar die koos de kuierlatten. Om het dier te vangen zette ze haar handtas naast haar auto. Die was, toen ze korte tijd later bij haar voertuig terugkwam, echter verdwenen. Compleet met daarin haar portemonnee en portefeuille waarin een bedrag in Nederlands geld en verder Belgische en Franse franken, dollars en peseta's zaten en persoonlijk papieren. Koewacht HENGELEN - De Koewacht- se Hengelvereniging hield op de Konijnenputten de tweede wedstrijd voor het clubkam pioenschap met de klassieke hengel. Uitslag; 1. Rudi Matthijs 4320 grain, 2. Willie van Bambost 3020, 3. Frank Dullaert 2950, 4. Henrie Everaet 2280, 5. Wilfried Martens 2230 gram. Prosperpoltler RUILDAG - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden houden hun maandelijkse ruildag op zondag 17 juli van 9.00 uur tot 12.00 uur in feestzaal St. Michiel. OPEN DEURWEEKEINDE - Op zaterdag 27 en zondag 28 augustus wordt voor de 15e maal het Ambachtelijk Week end gehouden. Ruim 250 deel nemers zetten hun atelierdeu ren open. De bezoekers krij gen de gelegenheid een kijkje te nemen in de ateliers en de deelnemers aan het werk te zien van 10.00 uur tot 19.00 uur. Ook dit jaar gaat het Ambachtelijk Weekend tot buiten de Wase grenzen en zijn deelnemers in Hulst en Axel in de routes opgenomen. Voor dit Ambachtelijk Week end is er een speciale brochu re, waarin een wandeling en zes routes beschreven staan. Via toeristische wegen wordt men van de klompenmaker naar de koperslager, de smid of de kantklosser geleid. De brochure is verkrijgbaar bij de VW in Hulst en Axel. Breda - Hogeschool West-Brabant, Heao accountancy: L. Meer- schaert uit Clinge. Den Haag - Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, eerste graad: Eddy Schwegler uit Hulst. Goes - Scaldis College. Geslaagd voor schoonheids- en voetver zorging en ondernemer schoonheids- en verzorgingsbedrijf: Priscilla de Gucht uit Hulst. Fuchsia-show 's Heer Arendskerke - Veer tienhonderd verschillende fuchsia's zijn in de laatste week van juli te zien tijdens een show in 's Heer Arends kerke. Zeeuwse fuchsiakwe kers en -liefhebbers laten in kwekerij Westhof aan de Westhofsezandweg 3 hun bloemen zien. Toegang tot de tentoonstelling is gratis. De show is geopend op zaterdag 23 juli en van maandag 25 tot en met zaterdag 30 juli. Ope ningstijden van 9.00 tot 17.00 uur. Op de openingsdag zal de auteur-tuinarchitect Arend Jan van der Horst aanwezig zijn om zijn boeken te signe ren. Natuurvakantie Ellcwoutsdijk - Op het Fort Ellewoutsdijk wordt van maandag 25 tot en met zater dag 30 juli een natuurvakantie gehouden voor jongeren van achttien tot dertig jaar. Tij dens de week wordt 's mor gens gewerkt op terrein van Natuurmonumenten. De rest van de dag wordt besteed aan schrijven, toneelspelen of mu ziek maken. Deelname kost 47,50 gulden en men kan'zich opgeven bij de vereniging voor natuur- en milieu-educatie IVN in Amsterdam (020 -6228115). Fort Rammekens Vlissingen - Het Fort Ramme kens is tot en met 30 septem ber opengesteld voor het pu bliek. Behalve op maandag kan men dagelijks dit zestien de eeuwse militaire gebouw bezoeken van 13.00 tot 17.00 uur. Er is tentoonstelling te zien over de geschiedenis van het fort en over de natuur in en om het fort. Fort Ramme kens is te vinden nabij Rit- them in het natuurgebied Rammekenshoek. In juli en augustus worden op dinsdaga vond excursies in en rond het fort gehouden. Hiervoor kan men zich aanmelden bij de WV in Vlissingen. DINSDAG CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur koers- bal en biljarten KBO. HENGSTDIJK -Café Royal, 14.00 uur vlees- kaarting. KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. LAMSW AARDE -Café De Lamsoren, 13.30 uur schieting voor bejaarden. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 13.30 uur schieting voor bejaarden.

de Stem | 1994 | | pagina 15