DE STEM Rechtbank in Middelburg spreekt meer faillissementen uit MOET in |i 1491 9.- 55! u 1991 5.- !u 249! 5.- lu 1 39! 5.- lu 199! 5.- r liers Gemengde reacties op autorally Brand in loods vlasbedrijf snel geblust Straatfestival van start met 'Ei' van Haenen RAL ADVERTISING Iröpean furniture masters Sluimeren op het strand itenlandse inde data Meeste gemeenten en waterschappen in Zeeuws-Vlaanderen willen wel meewerken Nachtje Griezelen in Ledeltheater Oostburg Recherche verspreidt pamfletten in Cadzand I vergeet dan niet de I Ook vandaag t aar waar u wel van iesteld in de show- e en kleur mogelijk rantie-voorwaarden I Middelburg - Faillissements- laanvragen worden steeds va- iker gebruikt als verkapt in- Icassomiddel. Het is voor Imensen die vorderingen heb- |ben uitstaan veelal goedko per om druk via de rechtbank luit te oefenen dan een incas sobureau in te schakelen. Een faillissementsaanvraag kost zevenhonderd gulden. Automobilist rijdt honderd kilometer te hard Om achter identiteit vrouw te komen Krulbolweken in Oostburg NS willen nieuwe vaste spoorbrug bij Arnemuiden Effectieve creativiteit? 994 EVEN tijd OM TE LEZEN? Kleintjes" door te Lemen. Er staat vast iets I van uw gading bij. Zeeland DINSDAG 12 JULI 1994 DEEL 1 l1 I Van onze verslaggever Een woordvoerder van de recht bank in Middelburg plaatste die kanttekening gisteren bij de halfjaarcijfers van de rechtbank. De rechtbank heeft in de eerste helft van dit jaar zeventig faillis sementen uitgesproken, dertig meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het gaat daarbij voornamelijk om eenmanszaakjes, BV'tjes en kleine bedrijven met hoogstens vier of vijf werknemers. De fail lissementen vielen in alle secto ren van het bedrijfsleven. Volgens een woordvoerder van de rechtbank is het moeilijk om een verklaring te geven voor de sterke stijging van 75 procent. „Mensen zoek altijd naar een link maar die is niet altijd aan te geven. Er zitten ook nogal privé faillissementen tussen en dan heb ik het over mensen die de Otto en de Wehkamp niet beta len". In faillissementsland vielen de afgelopen zes maanden twee za ken op. Die van een gerechts deurwaarder in Zierikzee. En de surséance van betaling van de lampenfabriek, Vrieland. „De eerste omdat het uniek in Neder land is dat een deurwaarder fail liet gaat. De tweede vanwege de omvang omdat er 55 banen mee gemoeid zijn". De uitgesproken faillissementen kunnen ook maar moeilijk die nen als graadmeter voor de Zeeuwse economie. „Het is meestal een erg gevarieerd aan bod. Het gebeurt ook zelden dat je er een bepaalde bedrijfstak kunt uithalen. We hebben een periode gehad, en dat was niet in een kalenderjaar, dat er iets meer transportbedrijven failliet gingen. Het ging in die tak in derdaad ook wat slechter maar je kunt daar toch niet op afgaan. Er kan sorake zijn van een alge hele opleving van de economie terwijl een bepaalde bedrijfstak daar toch niet in meedoet. Fail lissementen zijn eerder een ver traagde reactie op de economie. Ze lopen zeker niet synchroon met de laatste ontwikkelingen", aldus het rechtbankverslag. Als de trend zich voortzet zal de rechtbank in december zo'n 130 bedrijven failliet hebben ver klaard. Vorig jaar waren dat er 108. ■Van onze verslaggevers IHulst/Terneuzen/Oostburg - De plannen voor een auto- |rally, de 24 Uren van Zeeuws-Vlaanderen, zijn gisteren |met gemengde gevoelens ontvangen. ■Gemeenten en waterschappen Itonen in zijn algemeenheid be- Ireidheid om mee te werken aan ■het evenement, dat volgend jaar Imei door zes gemeenten loopt en tienduizenden bezoekers naar I Zeeuws-Vlaanderen moet lok- Iken. Enkelen zijn echter scep tisch en terughoudend. Kritiek is er over het gebrek aan ■informatie en overleg met de I initiatiefnemers, de Stichting Autosport Promotie Nieuwen- i dijk (SAPN). L.Sinds het eerste overleg in april |hebben we niets meer vernomen jvan de initiatiefnemers", aldus ivethouder L. Marquinie van de |gemeente Sas van Gent. „Na- uurlijk willen we graag mee- Iwerken aan zo'n evenement naar we willen toch wel graag weten wat er van ons wordt Iverwacht en aan welke voor- vaarden we moeten voldoen". Wachten De gemeente Oostburg zit zeker met te wachten op de rally. „Wij |zijn een recreatiegemeente en als zodanig zeer op rust gesteld", zegt woordvoerder L. Polfliet. Jostburgs burgemeester J. Krui- |ze was zeer verbaasd te horen dat er al overeenstemming is bereikt, aldus Polfliet. „Wij we- [ten voorlopig helemaal van niets. Een eventuele aanvraag Hen wij zeker ook erg kritisch bekijken. Er zitten toch behoor- jlijke nadelen aan vast", zegt hij |over de autorally. „Je hebt te naken met geluidsoverlast, ver keersoverlast en kapot gereden vegen en bennen". Een -weliswaar licht- voorbe houd klinkt door in de reactie van waterschap De Drie Am bachten (Terneuzen). Echte zor gen over eventuele schade aan vegen en bermen maakt men ^ich bij dit waterschap niet, ge pen de ervaringen bij het buur- waterschap Hulster Ambacht. |Schade |..We zijn ingedekt tegen schade. The kosten komen voor rekening van de organisator. Wij hebben er echter alle vertrouwen in dat ,de opbrengst naar een goed doel kan gaan", aldus A. de Putter, hoofd van de afdeling waterke ring en wegen. „Maar", voegt De Putter daar *el aan toe, „mocht dat vertrou wen onverhoopt worden be- Van onze correspondent Vogelwaarde - Met een snelheid van 183 kilometer per uur 'vloog' zondagavond een automobilist over een van de Zeeuws-Vlaamse wegen. De politie fotogra feerde het voertuig tijdens een snelheidscontrole op de "rovincialeweg in Vogel waarde. Wat de snelheidsovertre ding betrof spande de auto mobilist de kroon, want er mag ter plaatse 80 kilome ter per uur worden gereden. Overigens was hij niet de enige die zondagavond in de tout ging. Bij de controle Wssen 17.30 en 21.20 uur werden nog 255 bestuurders °P de bon geslingerd. Dat was 18 procent van de 1415 gecontroleerde voertuigen. ™t landelijk gemiddelde gt rond de zeven procent. schaamd en ontstaan er rare si tuaties, dan zullen wij in de toekomst niet meer meewerken". Waterschap Het Vrije van Sluis (Oostburg) is er niet bang voor dat de racemonsters schade toe brengen aan wegen en bermen. „Er vindt een voor- en een na- inspectie plaats", zegt water schapssecretaris A. Mouton. „Er zijn sluitende afspraken ge maakt. Als er dingen kapot wor den gemaakt, betaalt de organi satie. Zon Ook Hulster Ambacht kan de zon in het water zien schijnen. Hulst en Hontenisse hebben al twee jaar ervaring met de zoge naamde Vierhouten Pallets rally, waar begin dit jaar burgemees ter A. Kessen zelf aan mee deed. „Ik begrijp dat dit een vervolg is op de rally in Hulst. De ervarin gen daarmee zijn positief. We hebben nog geen contact gehad maar ik verwacht geen proble men". Ook burgemeester T. Steenkamp van Hontenisse denkt er zo over. „We waren natuurlijk al eerder in het spel. Wij staan er positief tegenover. Als het net zo gebeurt als de vorige twee keer hebben we geen enkel probleem. We hebben toen gevraagd of ze de mensen langs de route willen waarschuwen. Dat is netjes ge beurd. We hebben geen enkele wanklank gehoord en meestal staan ze hier toch erg snel op de stoep", aldus Steenkamp. Hulst, waar de kiem voor de rally is gelegd, liet eerder al weten laaiend enthousiast te zijn. Bij Axel en Terneuzen, waar ze overigens wel van het bestaan van de plannen wisten, was nie mand beschikbaar voor com mentaar. Bij SAPN zijn de ver antwoordelijke mensen Nico en Henk Biesheuvel met vakantie. De brandweer van Axel blust het brandje in de kloddenmachine. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Koewacht - Een storing in een klodden- machine heeft gisteren brand veroor zaakt in een loods van het vlasbedrijf Martens-De Letter in Koewacht. Door kordaat optreden van enkele perso neelsleden, die lid zijn van de brandweer, bleef de schade beperkt tot enkele duizenden guldens. De brandweer uit Axel, die met groot materieel en alle beschikbare man schappen was uitgerukt, was de brand snel meester. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond even na half elf na het vastlopen van een lager in de kloddenmachi ne, waar vlasafval in wordt verwerkt. Het personeel reageerde alert door de machine en ook de afzuiginstallatie onmiddellijk uit te schakelen. De brandende 'prop' vlasafval werd met poederblussers bestreden en ver volgens de loods uitgereden. „Er is zeer goed gereageerd", zegt brandweercommandant C. de Pooter. „De brand is klein gehouden en vervolgens zijn wij gewaarschuwd". Axel rukte uit -voorzorg groot uit omdat het dichtstbijzijnde waterpunt voor de brand weer zeshonderd meter verder bij bejaarden tehuis De Lange Akkers lag. De brandweer blies rond 13.00 uur af. Van onze verslaggever Vlissingen - Het Straatfestival Vlissingen 1994 gaat op 29 juli van start met het muziektheaterproject 'Gekookt Ei' van Paul Haenen. Het wordt uitgevoerd door Zeeuw se amateurtoneelspelers, een improvisatie- cast en drie muzikanten. Het project beperkt zich niet tot Haenens thea terstuk, maar wordt ter gelegenheid van het festival uitgebreid met een expositie van kunst werken rond het thema ei of ei-vormen. Vijfen dertig beeldend kunstenaars stellen tot 29. au gustus werk tentoon in het Arsenaaltheater, in twee galeries en langs een kunstroute. Het festival denkt ook nog aan aanvullende activi teiten in de vorm van een expositie van boeken over het ei, verhalen rond het ei in Zeeuws dialect, levensliederen over het ei, het ei culinair en het 'ei la Loesje'. 'Gekookt Ei' wordt drie keer uitgevoerd. De try-out is op donderdag 28 juli, de première op vrijdag 29 juli en de laatste voorstelling is op zaterdag 30 juli. De voorstellingen zijn steeds vanaf 21.00 uur in het Arsenaaltheater. Het publiek neemt een kijkje in de slaapkamer van het echtpaar Kees en Babette, de hoofdpersonen uit 'Gekookt Ei'. Een uur lang wordt er gepraat, of juist niet, ruzie gemaakt, de liefde bedreven. Voorafgaand, tijdens en na de voorstelling zijn er verschillende improvisatie-acts. De regie is van Marijke Reuser. De uitvoering wordt begeleid door muziek van het rocktrio Gill'ard, Kasander en Toussaint die eerder samenwerkten in de groep 'Eye to Eye'. Ronald Gill'ard en Peter Toussaint waren bo vendien de initiatiefnemers van de Zeeuwse uitvoering van The Wall, waarmee het festival in 1991 opende. Toegangskaarten voor 'Gekookt Ei' zijn vanaf 15 juli in de voorverkoop S 12,50 verkrijgbaar bij de WV/ANWB Vlissingen. Aan de kassa van het theater kosten ze 15 gulden. Gedurende het Straatfestival zijn er tal van gratis voorstellingen, vooral op de straattheater dag (30 juli). Er zijn echter ook voorstellingen en concerten waarvoor entree moet worden be taald, zoals die van De Nieuwe Snaar op 1 augustus en The Gipsy Boys op 13 augustus. Kaarten kosten 15,00// 17,50 (voorverkoop/ kassa). In de St. Jacobskerk speelt op 4 augustus het Novobirsk Philharmonic Orchestra onder leiding van Arnold Katz en op 15 augustus het Moscow Chamber Orchestra met Constantine Orbelian als dirigent. Voor beide concerten moet 20,00 in de voorverkoop en 22,50 aan de kassa worden neergeteld. De straattheaterdag vindt zoals gebruikelijk in het centrum van Vlissingen plaats, van 13.00 tot 17.00 uur. Er nemen twintig artiesten en groe pen aan deel. Opvallend is dat naast Nederland, met onder anderen het Mobiel Blaasorkest en Theater Popject, vooral Groot-Brittannië sterk vertegenwoordigd is. Er komen zes Engelse groepen, waaronder The Uncles en de Desperate Men. Uit België komen er vier theatergroepen/- artiesten en uit Frankrijk twee. Het festival duurt tot 16 augustus. Iedere avond zijn er voorstellingen, niet alleen op de reeds genoemde locaties, maar ook in het Dijktheater en in het Bellamypark. Daar treedt bijvoorbeeld op 31 juli het Zomerorkest Nederland op. 'Kam je Haar' en The Emmeroyts zijn in het Dijkthea ter te zien (1 en 3 augustus), De gebroeders Flint op het Scheldeplein (5 augustus), Kaz Lux/El Kroppo op 6 augustus in het Bellamypark. Het festivalprogramma ziet er zoals altijd aantrek kelijk uit, maar herbergt minder bekende namen dan op de afgelopen edities. W&ffi Een badgaste geniet op het strand van Groede van het avondzonnetje en kijkt naar de passerende schepen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Oostburg - Wie eens een nachtje flink wil griezelen, moet op zaterdag 23 juli voor middernacht in het Ledeltheater in Oostburg zijn. Klokslag twaalf begint daar de Horror- night: acht uur vrijwel onafgebroken griezelfilms. Voor de gelegenheid is het Ledeltheater tot in details aan het festijn aangepast. Dat wil zeggen: niet alleen de inrich ting van theater en foyer, ook de drankjes en de hapjes, het personeel -alles ademt gruwel en griezel. Vier horrorfilms -want daar is het uiteindelijk om begonnen- staan er op het programma. De eerste is 'Man's best friend', het verhaal over een genetisch gemanipuleerde hond die zich ontpopt als een levensgevaarlijk monster. Daarna volgt 'In the mouth of Madness' over de hel van Sut ter Cane, een door monsters bevolkte wereld. Na de pauze draait 'Return of the living death III'. De film vertelt het verhaal van het meisje Julie, dat de grootste moeite heeft om haar honger naar mensenvlees te onder drukken. De vierde en laatste film is 'Necronomicon'. Een drieluik, waarin onder meer een man probeert om zijn do de geliefde weer tot leven te wekken en een agent afdaalt tot in de krochten van de hel. Ter afsluiting van het nachtje griezelen is er zondagmorgen om een uur of acht koffie met een broodje om weer wat bij te komen. De griezelnacht is een uit vloeisel van het Weekend of Terror in Amsterdam. In meer dan veertig Nederlandse ste den is er als vervolg daarop een nachtelijke horrorshow. Voor aanvang van de filmver toningen is er vanaf 23.00 uur in het Oostburgse Ledelthea ter een schimmenspel, zo ver meldt het programma. Voor verkoop bij de VW's in Sluis en Cadzand en bij de gemeen te Oostburg. Van onze verslaggever Retranchement - Het Recherche Bijstands Team heeft gisteren in Cadzand en omgeving pamfletten verspreid om meer informatie te vergaren over de stoffelijke resten van een vrouw, die vorige week zijn aangetroffen nabij het bezoekers centrum Het Zwin. In drie talen (Nederlands, Frans en Duits) vraagt de politie om verdachte personen of voertui gen, of gevonden voorwerpen die mogelijk verband houden met het misdrijf te melden. Ze liggen op het VW-kantoor en cam pings, en in hotels en bankfilia len. De politie gaat in het onderzoek terug tot januari dit jaar. Vol gens woordvoerder H. Kramer omdat op het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk niet vast te stellen is of de vrouw nog langer geleden al om het leven is ge bracht. „We durven op grond van de bevindingen in het labo ratorium in het onderzoek niet Van onze correspondent Oostburg - De krulbollers gaan drukke weken tegemoet. Krulbolclub Raak tegen Staak en de Stichting Oost burg Promotion hebben de komende zaterdagen weer heel wat op het programma staan. Aanstaande zaterdag wordt op de banen aan de Q.van Uf- fordweg vanaf 14.00 uur de eer ste toeristenbolling afgewerkt. Voor de prijswinnaars zijn be kers beschikbaar. Op zaterdag 23 juli wordt voor de 48ste maal het Nederlands kampioenschap voor clubteams gespeeld. Er zullen vanaf 14.00 uur twintig pelotons van drie personen in actie komen. Wet houder L. Cuelenaere-Faes ver zorgt de prijsuitreiking verzor gen. De tweede toeristenbolling wordt dan op zaterdag 6 augus tus gespeeld, aanvang eveneens 14.00 uur. Als klapper op de vuurpijl staat dan weer de keizerbolling op de affiche. Voor de 29e maal komen de koningen van de bolclubs uit de regio naar Oostburg om daar na een felle strijd uit te maken wie zich tot keizer man kronen. Ook de keizer van vorig jaar, Johan Blondeel, zal niet ontbre ken en proberen zijn titel te prolongeren. De keizerbolling begint om 14.00 uur. Daarna houdt Raak tegen Staak nog een bolling voor ie dereen. De krulbolliefhebbers kunnen zich weer opmaken voor enkele spannende weken. verder te gaan. De maximum termijn is zeven maanden. Het is ook volstrekt onduidelijk of de lichaamsresten al die tijd bij het bezoekerscentrum hebben gele gen of dat die daar later zijn gedumpt", aldus Kramer. Op het gerechtelijk laboratorium zijn specialisten momenteel nog druk bezig met de vaststelling van de identiteit van de vrouw. Dat wordt bemoeilijkt door de verregaande staat van ontbin ding waarin de lijkresten zich bevonden. Een van de middelen die het laboratorium ter be schikking staan, is een genente- st, maar die kost veel tijd. Het buurtonderzoek is eveneens nog in volle gang en levert slechts mondjesmaat tips op. Probleem is hierbij dat in de omgeving van de vindplaats va kantiedorp Het Zwin ligt. „Er zijn dus weinig vaste bewoners. Er komen louter vakantiegan gers en het kost veel tijd om die te benaderen." Van onze verslaggever Arnemuiden - De Nederland se Spoorwegen willen de be weegbare spoorbrug bij Ar nemuiden vervangen door een vaste brug. Aanleg van een vaste brug betekent dat Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland niet meër per water bereikbaar zijn via het Kanaal door de Oude Arne. De NS hebben de provincie ge vraagd om dit deel van het vaar water aan het 'openbaar scheep vaartverkeer' te onttrekken. Ver vanging van de oude brug door een nieuwe vaste heeft grote ge volgen voor de bewoners van de woonboten, de jachthavenver eniging van Nieuw- en Sint Joosland en een scheepsrepara- tiebedrijf in Arnemuiden omdat zij, althans via het water, van de buitenwereld worden afgesloten. De provincie houdt op 23 augus tus een hoorzitting over het ver zoek van de spoorwegen. Slijta ge van de oude brug is volgens de spoorwegen reden voor de bouw van een nieuwe. De keuze voor een vaste brug is gebaseerd op het grote verschil kosten: een nieuwe vaste brug kost drie mil joen. Het bouwen van een nieu we beweegbare zeven miljoen gulden. (ADVERTENTIE) RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van P.O.S -materiaal tot house-style. Benieuwd? Bel (013) 362021

de Stem | 1994 | | pagina 13