DE STEM Zeeland in race voor autorally Milieufederatie: 6Milieuplannen als wapen tegen de varkensinvasie' Heen en weerheen en weer... 'Toename dijktoerisme verwacht' Besprekingen over 6wedstrijd van Europees formaat' nog in volle gang Grote bijenzwerm brengt jacht in moeilijkheden Igoperatie A5 Gevonden stoffelijke resten bij 't Zwin zijn van een vrouw Bom ontploft bij koffieshop ZWN rijdt naar Gentse Feesten J DAG 11 JULI 1994 A4 ILAND KORT van corruptie er heeft zaterdag negentien boni, broer van de Italiaanse Icht te verschijnen op beschul- lensen die rechter Italo Ghitti I het betalen van steekpennin- p van Italië, zijn voormalig t Cittaristi, ex-penningmeester partij (DC). Het zou gaan om lies. feconi ervan bijna een miljoen lebben betaald voor land dat leid werd doorgesluisd naar de onder controle fen die de afgelopen week in lersonen het leven kostten, zijn Introle, aldus de autoriteiten Catalonië en Valencia ging in rend hectare naaldbomen en Ie slachtoffers van de branden Idweerlieden, onder wie vijf neerstortte. pse president Nelson Mandela Indergaan. The Sunday Times feecretaris Maiy Mxadana die lemen met zijn ogen heeft, hkele dagen rust houden en zal 1 moeten komen. De Zuidafri- prostaatoperatie ondergaan en fes behandeld voor tuberculose. Ijzing Lubbers' Buitenlandse Zaken heeft (Duitse weekblad Der Spiegel Kanselier Kohl, wegens diens Itter van de Europese Commis- [over de afwijzing, omdat Kohl aan Den Haag geen enkel I geërgerd dat Kohl geen enkele Idenkingen", aldus de minister. Iteeds geen officiële verklaring. Kranten." lasad Koirala van Nepal heeft liend na een stemming in het 1 zware nederlaag leed. Koirala ra geadviseerd het parlement te Ingen uit te schrijven, de maandenlange kritiek op zelfs leden van zijn eigen tem stonden. Koirala kwam in pste vrije verkiezingen in het Sinds een jaar werd pand met nepotisme en corrup- hoger dan verwacht kiezingen gisteren in Oekraïne, bm het presidentschap opneemt I Leonid Koetsjma, is hoger dan leen voorlopig cijfers bracht 69 stem uit. in ieder geval rechtsgeldig lomst van 50 procent vereist. Ipeilingen op een nipte overwin- Iste ronde eindigden Kravtsjoek (vijf kandidaten. De einduitslag biddag verwacht. uit een wagen met een afbeel- na. foto epa >pvang Haïtianen an Haïtiaanse bootvluchtelingen appelen dat de Verenigde Staten ecten financieren. Dit menen mse ministerie van Buitenlandse Amerikanen over de opvang van e buitenlandse schuld hebben iraïbische landen die toezegden ik onderdak te bieden, g dat Suriname minimaal twee lingen gedurende een half jaar iren in een op kosten van de aïtianen verlaten massaal hun ior economische sancties van de daarmee de terugkomst van de fdwingen. De militaire regering Zeeland MAANDAG 11 JULI 1994 Van onze verslaggever Goes - In de strijd tegen de varken sinvasie uit Brabant wordt nog veel te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om via (intergemeen telijke milieuplannen de omvang van de veestapel te beperken. Het Zeeuwse provinciebestuur moet snel en duidelijke richtlijnen voor zo'n beleid opstellen en verspreiden onder de Zeeuwse gemeenten. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) schrijft dat in een reactie op de nota 'ruimtelijk beleid landeljke gebieden' van de provincie. De ZMF houdt tegelijkertijd een vurig pleidooi om bestaande wegen door na tuurgebieden op te heffen of af te sluiten voor verkeer. Een uitgangspunt in het Natuurbeleidsplan (NBP) van de provincie is het aanwijzen van grote, afgeronde natuurgebieden. De ZMF, die het afbreken van het wegenstelsel 'ont- snipperen' noemt, zegt dat er twee vlie gen in een klap te slaan zijn. „Dit ontsnipperingsbeleid kan gecombineerd worden met een actief beleid om wan delen en fietsen te stimuleren". De ZMF adviseert Gedeputeerde Staten verder om voorzichtig om te springen met leegkomende boerderijen. De ZMF vindt het ongewenst dat daar niet-agra- rische bedrijfjes ontstaan. „Niet-grond- gebonden agrarische bestemmingen en niet-agrarische bestemmingen wijzen we af omwille van de wens het typische Zeeuwe agrarische karakter van het landschap in het buitengebied te be houden". De federatie geeft GS in overweging mee om die boerderijen aan particulie ren over te doen. Er is kennelijk veel vraag. „De ervaring leert dat er heel wat particulieren zijn die graag in het buitengebied wonen en geld over heb ben voor het instandhouden van een boerderij en erf". Van onze verslaggever Frank Deij Hulst/Nieuwendijk - Zeeuws-Vlaanderen maakt grote kans het decor te worden voor een Nederlandse autoral ly van Europees formaat. De besprekingen over het evenement, te vergelijken met de 24 Uren van leper (B), waar jaarlijks honderdduizend bezoekers op afkomen, zijn in volle gang. De rally is gepland in mei van 1995 en trekt door de gemeenten Hulst, Hontenisse, Axel, Terneu- zen, Sas van Gent en Oostburg over 160 kilometer landwegge tjes. Dwars door het gebied ook van de waterschappen Hulster Ambacht, de Drie Ambachten en het Vrije van Sluis. Er verschij nen tussen de 120 en 150 auto's aan de start. Tijdens een bijeenkomst begin mei met de initiatiefnemers Henk en Nico Biesheuvel van de stichting Autosport Promotie Nieuwendijk (SAPN) uit het Brabantse Nieuwendijk, ge meenten en waterschappen, is volgens burgemeester A. Kessen van Hulst een principe-akkoord bereikt. In Hulst is de kiem voor het rallycircus gelegd. Bestaan Nico en Henk Biesheuvel, be faamd rally-rijders, waren dit weekend wegens verblijf in het buitenland niet bereikbaar voor commentaar. Een woordvoerder van de stichting bevestigde het bestaan van de plannen. „Er is een grote kans dat het door gaat". De 24 Uren van Zeeuws-Vlaan- deren is de uitvergroting van de Vierhouten Rallysprint die twee jaar geleden in Hulst neerstreek. Dit evenement, op kleinere schaal, gaf volgens Kessen een smakeüjk voorproefje van wat Zeeuws-Vlaanderen te te wach ten staat. „De rally heeft een enorme uitstraling voor de regio. Als je bekijkt hoeveel toeristen er alleen al in Hulst op af kwa men. Alle hotels waren bezet. De terrassen zaten vol". Kessen ziet m het evenement een 'geweldige' promotie voor de regio. Tegengas De 'kleine' ontmoette in Hulst en omstreken betrekkelijk weinig tegengas van 'andersdenkenden'. „Het is zaak daar heel zorgvul dig mee om te gaan. Vooral bij de echte milieuliefhebber kun nen dit soort zaken wel eens gevoelig liggen. Maar we hebben maar een klacht gekregen". Kessen, die im mei als navigator in de wagen van Eddy van Hoorn kroop, acht de haalbaar heid groot. „Nico Biesheuvel heeft in mei de mogelijkheden afgetast bij de andere gemeen ten. Hulst is zonder meer en thousiast en van de andere ge meenten heb ik begrepen dat er geen beletsels waren". Zoals de plannen er nu voor staan valt in Hulst het startschot en 'wordt de Markt in Hulst afgezet om te dienen als zoge naamd Pare Fermé. De rally gaat onder meer dwars door een boerenschuur van de familie Boënne in de Van Alsteinpolder bij Hulst waar een grote tribune komt te staan. Meubels Het blad Autovisie besteedt in het juli-nummer aandacht aan het evenement. Biesheuvels blik viel op Zeeuws-Vlaanderen toen hij met zijn vrouw in Hulst meu bels wilde kopen. Het is er nog steeds niet van gekomen. „Ik was op slag zo verliefd op Zeeuws-Vlaanderen dat ik met een doorreed om eens rond te neuzen. Ideaal voor een nationa le rally, dacht ik. Wat een mooi land. Afwisselend en rustig. Mooie landweggetjes, aUe denk bare soorten bestrating en ook onverwachte bochten en bo men", citeert Autovisie Nico Biesheuvel. Het parcours gaat dan over mooie landweggetjes maar is voorlopig nog geplaveid met en kele obstakels. De speurtocht naar een grote sponsor is nog niet afgerond. De rally is begroot op drie ton. Ook de strenge mi lieu- en veiligheidseisen die de Koninklijke Nederlandse Auto rally Federatie stelt zijn een bron van zorg. Het binnenhalen van vergunningen om delen van de openbare weg af te sluiten voor de op topsnelheid liggende rallywagens is voor de organisa toren al jarenlang een terugke rend probleem. Daarnaast is het taak om circa tweehonderd om wonenden langs het parcours gunstig te stemmen. „Aan boer Boënne zal het niet liggen. Maar één zuur artikeltje in een plaat selijke krant, kan een boel ver zieken", aldus Nico Biesheuvel in Autovisie. Het noodpontje VB5 van de Verenigde Bootlieden. Van onze correspondent Theo de la Ruelle de Westdorpe - „Wij zijn hier aan oever van een machtige rivier De andere oever is daarginds, en deze hier is hier De oever waar we niet zijn noemen wij de overkant Die wordt dan deze kant zodra we daar zijn aangeland. Deze regels zong Drs. P. (Heinz Polzer) in 1973 in zijn lied de Veerpont. Nederland, waterland, telt nogal wat veerponten. Als Zeeuwen weten we er alles van. Afgelopen weekend kwam daar, zij het kortstondig, een veer bij: tussen Westdorpe en Sas van Gent. De boot die dit weekend dienst deed als pontje was de VB5 van de Verenigde Bootlieden. Normaal gesproken wordt deze ingezet op de Westerschelde om loodsen aan en van boord van de grote zeeschepen te brengen en om personeel van OVET naar en van hun machtige drijvende kra nen te brengen. De bemanningsleden Tinus de Ruyter en Willem Passchier weten te vertellen dat deze boot 13 jaar geleden in gebruik is genomen. Rond dezelfde tijd dat de brug door een onzachte aanraking met een schip van de Wallenius Line weken lang buiten bedrijf was. Ook toen werd als noodoplossing een veerpontje ingezet. Dit keer is de brug gestremd wegens werk zaamheden, evenals enkele maanden gele den. Rustig Achtenveertig keer per dag vaart het boot je op en neer. De ploegendienstwerkers kunnen 's morgens om kwart voor zes met het eerste bootje mee en zijn dan net om zes uur op het werk. Daarna is het even rustig. Na verloop van tijd komen de mensen die om boodschappen gaan of naar het zwembad. Een vergeefse overtocht komt bijna niet voor. Iedere keer is er wel iemand die naar de overkant wil. Een dame wordt met haar fiets aan boord geholpen en verzucht :„Wat een gedoe." Even later voegt zij er aan toe, dat ze in ieder geval een keer over het kanaal heeft gevaren. Er worden geen kaartjes verkocht en ook de restauratie is niet geopend, ondanks het feit dat Passchier prima koffie zet. De meningen bij de passagiers zijn verdeeld. De een vindt het leuk, de ander maar niks. „Ik moet een uurtje in Sas zijn, maar ik ben twee uur onderweg." Maar als inwoner van Westdorpe weet je dat je altijd twee uur onderweg bent als je even op en neer naar Sas van Gent moet. De brug is een obstakel, je staat er altijd voor, maar je bent het gewend. De brug hoort er gewoon bij. Bij het veerpontje weet je in ieder geval dat je om het half foto wim kooyman uur over kunt, bij de brug is het altijd gokken. Aan de overkant staat een groepje zuiderburen te wachten. „Ah, we kunnen zo meevaren naar Terneuzen". Dat gaat helaas niet door. Dus varen ze maar ge woon mee naar Sas van Gent. Prachtig Een heel gezin wordt met fietsen, aan- hangwagentjes en kinderen aan boord ge holpen. De kinderen vinden het allemaal even prachtig. Bij het afmeren staan som mige mensen te wankelen. De Ruyter en Passchier vinden een dergelijk karweitje wel leuk, al zouden ze het niet altijd willen doen. Op het achterdek zit een vrouw zichtbaar te genieten van de overtocht en van het lekkere weer. Anderen maken van de gelegenheid gebruik om gezellig te keuvelen. Een vrouw komt net te laat en ziet hét bootje voor haar neus vertrekken. Dat wordt een half uurtje wachten. In Westdorpe staat weer al een peloton Bel gische wielertoeristen te wachten. Alles aan boord en weer naar de overkant. Achtenveertig keer per dag. Westdorpe en Sas van Gent hebben er voor een weekend een nieuwe toeristische attractie bij. Tot maandagochtend, want dan wordt de brug weer in gebruik genomen. Het veer West- dorpe-Sas van Gent kan dan weer bijge schreven worden bij het illustere gezel schap van de veren Terneuzen-Hoedekens- kerke en Anna Jacobapolder-Zijpe. De reddingsbridage van Hontenisse. Van onze verslaggever Kloosterzande - De gemeente Hontenisse verwacht een toe name van de dijkrecreatie nu het strandje bij Perkpolder weer een strandwacht heeft. Burgemeester T. Steenkamp zei dat zaterdag bij de officiële 'in zegening' van de nieuwe groep vrijwilligers die gedurende de zomermaanden het strand zal bewaken. Er zijn in samenwer king met de brigades in Vianen en Vught negentien strandwach- ters gerecruteerd. Op een na ko men ze allemaal van buiten de gemeente. Steenkamp gaf zaterdag hoog op van de strandwacht waarvan Perkpolder vijf jaar verstoken is geweest. „Het is niet de bedoe ling dat ze de hele dag als een zoutzak op het strand gaan zit ten. Hun taak is ook een preven tieve. Ze waarschuwen bijvoor beeld mensen die te ver in zee gaan", aldus Steenkamp. Nu het strand veiliger is ver wacht hij een toename van het aantal toeristen. Perkpolder is tot nu toe overigens niet slecht bedeeld. Vorige week, toen Zeeuws-Vlaanderen zuchtte on der tropische temperaturen za ten er meer dan 1000 mensen aan de dijk bij Perkpolder. De gemeente Hontenisse steunt de nieuw leven ingeblazen Red dingsbrigade Kloosterzande met een subsidie van 5300 gulden. De bijdrage wordt betaald uit de toeristenbelasting. „Een beter bestemming kunnen die gelden toch niet krijgen", aldus wet houder B. Pauwels die de feeste lijkheden, met een optreden van Kloortje en een demonstratie van de brigade, bijwoonde. Steenkamp liet zaterdag los dat de brigade volgend jaar opnieuw op steun van de gemeente kan rekenen mits er zicht is op een structurele dienstverlening langs de dijk. De brigade komt voor dit jaar nog zo'n 10.000 gulden te kort. De Reddingsbrigade Van onze verslaggever Retranchement - De stoffe lijke resten die vorig week in Retranchement zijn ge vonden zijn zo goed als zeker van een vrouw. Honderd procent zekerheid heeft het Recherche Bijstand steam dit weekend niet gekre gen omdat de lichaamsdelen in verregaande staat van ont binding zijn. Omtrent de iden titeit van het slachtoffer be staat nog steeds geen enkele zekerheid, meldt de politie Zeeland. De officier van justitie in Mid delburg legde afgelopen week end contact met Duitse en Frans autoriteiten. Aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust zijn in de zomermaanden veel Duitse en Franse toeristen. De politie zal toeristen die in en rond de badplaats Cadzand verblijven of daar eerder dit jaar zijn geweest, persoonlijk of schriftelijk benaderen. Zij wil weten of zij verdachte per sonen of voertuigen hebben gezien in de omgeving van het museum 't Zwin, waar de li chaamsdelen woensdagavond in een sloot naast het museum zijn gevonden. Het Recherche Bijstandteam gaat met het on derzoek terug naar januari van dit jaar. Verder wil de politie van ver- huurbureaus en particuliere verhuurders van zomerwonin gen lijsten met namen van huurders. Onder die huurders zijn traditiegetrouw veel Duit sers en Fransen. De officier van justitie in Middelburg heeft zijn Belgische ambtge noot inmiddels inzicht ge vraagd in de lijst van vermiste personen. Van onze verslaggever Frank Deij Perkpolder - Een klein jacht uit Antwerpen is gisteravond op de Westerschelde in moeilijkheden gekomen door een zwerm bijen. Rond 18.00 uur nestelden zo'n 8000 bijen zich op de mast van De Meerval. Kapitein Willem van der Voort en zijn vrouw Inge konden drie uur later in de haven van Perkpolder door een imker worden ontzet. Het bizarre avontuur begon voor Willem en Iftge op Platen van Valkenisse waar ze op laag wa ter wachtten om de rand van de boot te 'kuisen'. „Plots zagen we een grote wolk op ons afkomen. We wisten niet wat het waren bijen of wespen en ze begonnen rond de mast te vliegen", vertelt Willem kort na negen uur zijn avontuur. „Later hoorden we dat het bijen waren. Wespen ko men nooit op het water, vertelde de imker". In de kajuit vliegen nog een paar bijen. Echtgenote Inge trekt tril lend aan een sigaret. „Ik pakte een spuitbus met water en pro beerde ze weg te spuiten, maar daar werden ze zo agressief van dat we onze hut invluchtten". Daar bleven Willem en Inge ze ker een uur zitten voor Willem, broekspijpen dichtgeknoopt en een doek over zijn hoofd, voor zichtig zijn hoofd buiten durfde te steken. Hij zag dat de bijen zich rustig op de radar-reflector hadden neergezet. Ze deden niets toen hij zijn marifoon pak te. Na overleg met Zandvliet Radio en de verkeerspost Westerschel de in Vlissingen vertrok Willem naar de haven van Hansweert waar een imker hem zou op wachten. „We wisten absoluut Van onze correspondent Vlissingen - Onbekenden hebben in de nacht van zater dag op zondag in de Vrou westraat in de Vlissingse bin nenstad een zelfgemaakte bom tot ontploffing gebracht. Dat gebeurde rond vier uur vlak voor een koffieshop. Bij de aan slag is niemand gewond geraakt. Wel liepen zes woningen nogal wat schade op aan ramen, deu ren en gevels. niet wat te doen. In de verste verte was er geen boot te zien. We lagen midden in de Schelde. Maar ik moest wel naar buiten om te kunnen varen. Tot mijn grote verbazing deden die bijen niets. Eerst trok ik stil het anker op. Dan startte ik de motor én voer rustig weg". In de haven van Hansweert ving Willem echter bot. De imker die gecontacteerd was weigerde te komen. „Allez, hij wilde vanwe ge zijn geloof niet werken op zondag. Toen hebben we maar koers gezet naar Perkpolder". Daar waren Willem en Inge bin nen een half uur van hun lastige medepassagier bevrijd. De Sin- joren hebben het avontuur zon der bijensteken overleefd en zet ten gisteravond met de schrik in de benen doch een gerust hart terug koers naar de Platen van Valkenisse. Inge: „Zoiets is nog nooit voorgekomen om de Wes terschelde. Dus, dat zal ons geen tweede keer gebeuren". Van onze verslaggever Terneuzen - Naar de Gentse Feesten rijden en toch met een borrel op terugkomen? Geen pro bleem. Vervoersmaat schappij ZWN zet tijdens de Gentse Feesten van 16 juli tot 25 juli bussen in naar Gent. De bussen maken tot diep in de nacht een rondje van Hulst, via Axel, Westdorpe, Sas van Gent en Zelzate naar het centrum van Gent en terug. Een retourtje kost 13,75 gulden ofwel 250 Bel gische francs. Er wordt drie keer een rondje gemaakt. De eerste ronde begint om 12.53 in Hulst, de tweede om 18.35, de laatste bus uit Hulst gaat om 21.53 uur. stuurde het bedrijfsleven kort geleden een SOS om de strand wacht voor lange tijd draaiende te kunnen houden. Er zijn in middels 125 brieven de deur uit gegaan. Vrijwilligers De ploeg blijft de eerste vier vakantieweken en dan nog de drie daarop volgende weekends. Voor de resterende doordeweek se dagen in de reddingsbrigade nog op zoek naar naar vrijwilli gers. Steenkamp benadrukte het belang van de eigen opleidingen. Hoe meer eigen mensen de Red dingsbrigade vormen des te min der geld is de organisatie kwijt aan het onderdak bieden van mensen van buitenaf. Het gaat om mensen vanaf achttien jaar die in bezit zijn van een oplei ding strandwacht. De vrijwilligers uit Brabant en Utrecht hebben toegezegd dat ze ook de komende jaren aanwezig zullen zijn. Daarnaast willen ze Een 'drenkeling' wordt aan land gebracht. foto's wim kooyman meehelpen mensen uit de red dingsbrigade op te leiden voor de diverse brevetten. De red dingsbrigade is daarom nu al op zoek naar nieuwe leden. De mi nimumleeftijd is zes jaar en een zwemdiplomna is een vereiste. Jongens en meisjes vanaf dertien jaar die in het bezit zijn van een jeugd-EHBO-diploma en oude ren met een EHBO-diploma kunnen zich aanmelden om te worden opgeleid tot strand wacht. „Wij willen weer een bloeiende vereniging worden", zegt me vrouw C. Huisman-Vermeeren. „Eigenlijk kun je bij Perkpolder geen strandwacht missen. Bij goed weer komen er honderden mensen. Dan moet er toch een oogje in het zeil worden gehou den. Dat gaat nu dus weer ge beuren." t

de Stem | 1994 | | pagina 5