VS vangen bot op top rijke landen Zeel Kim Il-sung, leider van een droomwereld Geen verlenging van wapenstilstand Bosnië Troepen Noord-Jemen plunderen veroverd Aden Zoon is gedoodverfde opvolger van Kim Il-sung Milieufed Besprekinj DE STEM BUITENLAND G-7 stoppen koersval dollar niet en willen geen vrijere wereldhandel BUITENLAND KORT MAANDAG 11 JULI 1994 M Aden/Sana (rtr/afp) - De zui delijke havenstad Aden is na de verovering door Noord-Je men zwaar geplunderd. De vernielingen op grote schaal worden volgens ooggetuigen deels uitgevoerd door solda ten van Noord-Jemen. Ook zijn bendes actief die onge hinderd door de aanwezigheid van talrijke patrouilles van het Noordjemenitische leger hun gang kunnen gaan in de grootste stad van Zuid-Jemen die don derdag door noordelijke troepen werd ingenomen. Bendes ontvreemdden het meu bilair maar ook talrijke dossiers uit de regeringsgebouwen van de naar Oman gevluchtte president al-Baid. Jemens noordelijke leider presi dent Ali Abdallah Saleh gelastte zondag de aftocht van de noor delijke troepen uit Aden. Vol gens de diplomatieke bron die deze mededeling deed, zal het gezag over de stad worden over gedragen aan eenheden van de centrale veiligheidsdienst, een paramilitaire eenheid die onder beheer staat van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Saleh riep zijn volk op te helpen met de opbouw van een nieuw Jemen. De zegevierende presi dent begon zaterdag met de vor ming van een nieuw kabinet van nationale eenheid. Volgens offi ciële bronnen in Sana komen ook politici uit het Zuiden in aanmerking voor een ministers post, mits zij zich hebben uitge sproken tegen het vertrek van Aden uit de unie met Noord-Je men. Gevluchte zuidelijke lei ders verklaarden echter dat er geen einde komt aan de strijd voor onafhankelijkheid, die be gin mei begon. De noordelijke president riep koning Fahd van Saudi-Arabië op om een nieuw hoofdstuk open te slaan in de relatie tussen Sana en Ryad. Saudi-Arabië deed een scherpe aanval op de regering van Saleh en verweet het Noor den geen gehoor te geven aan internationale resoluties. Ryad liet weten Zuid-Jemen te steu- Van onze redactie buitenland Napels - De G-7, de zeven grootste geïndustrialiseerde landen, grijpen niet in om de huidige koersdaling van de dollar te stoppen. En een voorstel van de Amerikaanse president Clinton om de wereldhandel nog vrijer te maken, is het afgelopen weekeinde op een veto gestuit van Frankrijk. De zeven landen - Amerika, Ita lië, Canada, Frankrijk, Groot- Brittannië, Duitsland en Japan waren in Napels bijeen voor hun jaarlijkse politieke en eco nomische top. Rusland schoof daar voor het eerst aan tafel maar mocht al leen meepraten over politieke zaken. Bij het economisch ge deelte bleef de deur voor presi dent Jeltsin gesloten. Die gaat pas open als de Russische econo mie opleeft. De eensgezindheid was op de top vaak ver te zoeken zodat op verschillende punten niets is be sloten. Andere zaken zijn door geschoven naar de volgende top. Verstoren In de discussies speelde de koersdaling van de dollar een grote rol, in de slotverklaring van de G-7 niet. De dalende dollar dreigt de handelsbalansen te verstoren en kan in de VS tot ongewenste inflatie leiden. An ders dan bij vorige topconferen ties, grijpen de zeven nu niet in. „De hoeveelheden valuta die da gelijks van bestemming verwis selen zijn tegenwoordig zo groot dat maatregelen van de centrale banken daarop nauwelijks enig effect kunnen hebben," legde de Italiaanse premier Silvio Berlus coni uit. Netelig De internationale handelsbe trekkingen vormen op de Napo- litaanse top een ander netelig punt. Een voorstel tot verdere liberalisering dat de Amerikaan se president Bill Clinton al een week eerder had gelanceerd on der de naam 'Open Market 2000' stuitte op een veto van de Franse president Mitterrand. De Fransen voelden zich 'over vallen' door Clinton's plannen om de markten voor agrarische produkten, telecommunicatie en banken nog verder open te gooien voor buitenlandse con currentie. Het plan is volgens Frankrijk voorbarig omdat de meeste deel nemende landen de Gatt-ak- koorden, die vergaande liberali sering inhouden, nog niet heb ben ondertekend. De concrete uitwerking van Clintons plannen worden opgezouten tot de vol gende G-7-bijeenkomst, volgend jaar in het Canadese Halifax. Oekraïne krijgt van de G-7 200 miljoen dollar voor de sluiting van de kerncentrale van Tsjer- nobyl. Het land krijgt de 4 mil jard dollar waar aanvankelijk over werd gesproken pas als het zijn kernmacht heeft ontman teld. Ook moet Oekraïne de libe ralisering en de privatisering van zijn economie doorzetten. Over de ontwikkelingen in Rus land zijn de G-7 'gematigd posi tief'. Ze erkennen de 'historische betekenis van het hervormings proces in Rusland'. Chaos Maar tegelijk dringen zij erop aan dat de Russen orde op zaken stellen in een juridisch en be stuurlijke chaos ter bevordering van buitenlandse handel en par ticuliere investeringen. De Derde Wereld wordt verblijd met de belofte van een niet na der omschreven gedeeltelijke kwijtschelding van haar schul denlast. Ook worden banken en particulieren opgeroepen om in de arme landen te investeren. Op het politieke vlak riepen de 'G-IVi' (de G-7 en Rusland) de strijdende partijen in Bosnië op om het in Genève voorbereide vredesplan vóór 19 juli te aan vaarden. Dit plan voorziet in een verdeling van het territorium; 51 procent is bestemd voor de mos lims en de Kroaten en 49 procent voor de Servische Bosniërs. Het overlijden van de commu nistische dictator Kim II Sung heeft het Noordkoreaanse atoomprobleem dat al op de agenda stond, extra.actueel ge maakt. In de politieke slotverklaring wijzen de acht leiders nog eens op de problemen die zijn ont staan door het Noordkoreaanse besluit om zich terug te trekken uit het Internationale Agent schap voor Atoomenergie. Het land wordt opgeroepen om inzage te geven in zijn nucleaire programma en tevens het stok kende vredesoverleg met Zuid- Korea zo snel mogelijk te her vatten. Delors In de marge van de conferentie is nog gesproken over de opvol ging van Jacques Delors als voorzitter van de Europese Com missie. In de Napolitaanse wan delgangen viel gisteren vooral de naam te beluisteren van de Deense oud-premier Poul Schlüter, die echter de handicap heeft dat hij uit het meest Euros ceptische land van de Gemeen schap komt. Het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties (VN) in de Kroati sche hoofdstad Zagreb heeft dit meegedeeld. Telefonisch worden de strijdende partijen benaderd om alsnog in te stemmen met een tweede wapenstilstand van een maand. De speciale afgezant van de VN, Yasushi Akashi, is er vooralsnog niet in geslaagd het vier weken oude staakt-het-vuren met nog een maand te verlengen. Hij keerde zaterdag al in zijn hoofd kwartier in Zagreb terug na een rondreis langs de betrokken hoofdplaatsen. De strijd werd zondagmiddag precies een maand geleden formeel gestaakt. De wapenstilstandsovereen komst is echter op grote schaal geschonden. De VN hadden de wapenstilstand geëist als voor waarde voor de voortgang van politieke onderhandelingen. De moslims hebben bezwaar te gen een bestand voor langere tijd, omdat dit de linies zou bevriezen en de kans vergroot dat de Serviërs hun militaire overwinning politiek kunnen verzilveren. Het afgelopen week einde hebben de Bosnische Ser viërs Akashi laten weten met een verlenging van het staakt-het- vuren in te stemmen. Bovendien hebben zij verklaard achter foto afp Gedompeld in diepe rouw knielen duizenden Noordkoreanen voor het standbeeld van Kim Il-sung in Pyongyang. Seoul (rtr/afp/anp) - Het Noordkore aanse parlement en het centraal comité zullen vandaag hoogstwaarschijnlijk Kim Jong-il kiezen als opvolger van zijn vrijdag overleden vader Kim Il-sung. De 82-jarige' president van Noord-Korea stierf volgens officiële bekendmakingen aan een hartaanval. De parlementsleden en het centraal comité kwamen gisteren bijeen om de opvolging te bespreken. Uit alles blijkt dat de 52-jarige Kim Jong-il die vele jaren voorzichtig is gepousseerd als de toekomstige leider van het stalinistische land, de nieuwe machthebber wordt. In de bekendmaking over de radio van de dood van de president werd Kim Jong-il opge voerd als 'staande aan het hoofd van de revolutie en de grote erfgenaam van de revolutionaire zaak van 'Juche',' het ideaal van Noordkoreaanse zelfvoorziening. Maar ook het feit dat Kim Jong-il hoofd is van het staatsbegrafeniscomité, wijst in die richting. De begrafenisplechtigheid voor Kim wordt zondag gehouden in Pyongyang. Volgens de Zuidkoreaanse minister van De fensie, Rhee Byung-Tae, heeft het Noordko reaanse leger sinds zaterdag alle militaire activiteiten gestaakt. Zuid-Korea heeft zelf zijn leger en politie in staat van paraatheid gebracht, mocht er door het overlijden van de president van het buurland 'iets onver wacht gebeuren'. De dood van Kim Il-sung is in zijn eigen land met ongeloof en grote droefheid ont vangen. Voor velen in zijn land was het nagenoeg ondenkbaar dat Kim zou kunnen sterven. Hij is de enige leider die Noord-Ko rea gekend heeft sinds het Koreaanse schier eiland 45 jaar geleden werd verdeeld in een communistisch noorden en een Westers ge oriënteerd zuiden. Na het bekend worden van zijn dood barst ten inwoners van Pyongyang in hysterische huilbuien uit, aldus de Pool Darewiez, de enige niet-communistische journalist die ge regeld Noord-Korea binnen mag. Buitenlandse gasten zijn op de begrafenis van Kim niet welkom, ook de voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter niet. Carters bezoek begin juni aan Noord-Korea leidde tot hervatting van diplomatiek over leg tussen Washington en Pyongyang en mede tot een overeenkomst voor een topont moeting tussen de beide Korea's. Deze staat gepland tussen 25 juli en 27 juli in Pyon gyang. Clinton verklaarde zaterdag in Napels op de conferentie van de zeven belangrijkste in dustrielanden (G-7) dat Noord-Korea on danks de dood van Kim verder wil praten met de VS en dat ook de bijeenkomst van 25 juli doorgaat. De G-7 en Rusland hebben er gisteren in een verklaring op aangedrongen dat Noord-Korea de dialoog met Zuid-Korea voortzet, met name de voor eind deze maand geplande top. De onderhandelingen in Genève tussen Was hington en Pyongyang over onder meer het omstreden Noordkoreaanse nucleaire pro gramma werden zaterdag afgelast. Volgens de Noordkoreanen worden de gesprekken tussen beide landen, die vrijdag als 'zeer nuttig en constructief' werden omschreven, over enkele dagen hervat. Sommige waarnemers in Seoul betwijfelen of Kim aan de gevolgen van een hartaanval is overleden, zoals de officiële verklaring luidt. Zij sluiten niet uit dat de dood van Kim het gevolg is van een machtsstrijd binnen het stalinistische regime. Sarajevo (rtr/dpa/afp) - De onderhandelingen over een moge lijke verlenging van de wapenstilstand in Bosnië-Herzego- wina zijn zondag zonder resultaat gebleven. het vorige week gepresenteerde vredesplan van de zogeheten contactgroep te staan. Volgens dat plan krijgen de mos lims en de Kroaten 51 procent van de vroegere Joegoslavische deelrepubliek Bosnië en de Ser viërs 49 procent. De Serviërs in Bosnië staan on der druk van Klein-Joegoslavië om de nieuwe vredesinitiatieven niet te frustreren. Het officiële Joegoslavische (Servisch en Montenegrins) persbureau Tan- jug schreef zondag dat het vre desplan alle belangrijke oorza ken van de oorlog in Bosnië wegneemt en dat niemand het plan met achterlijke halsstarrig heid tegemoet mag treden. De groep van rijkste geïndus trialiseerde landen (G7) en Rus land eisten zondag op een confe rentie, dat de strijdende partijen vóór 19 juli de nieuwe verdeel- kaart van Bosnië-Herzegowina accepteren. Indien dit niet ge beurt, wordt met harde sancties gedreigd. De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken zullen dinsdag en woensdag Belgrado en het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs Pale bezoe ken om de laatste eis tot vrede verbaal kracht bij te zetten. Door Erik Beijen (anp) Den Haag - Kim Il-sung was een leider van een droomwereld, van een visi oen van de ideale maat schappij die hij voor zich zag. Zijn onderdanen moes ten daarin geloven en de meesten deden dat dan ook, zo perfect waren de leugens en zo streng de controle. De 'Geliefde Leider' kwam in 1946 aan de macht met leugens en tijdens de tientallen jaren dat hij over Noord-Korea heer ste bleef dat zo. Alles werd aangepast om aan het gewenste beeld te voldoen. De geschiedenis, de gebeurte nissen buiten het 'kluizenaars koninkrijk', de vijanden, zelfs zijn eigen verleden en dat van zijn zoon moesten er aan gelo ven ter meerdere glorie van de 'briljante onoverwinnelijke commandant met de ijzeren wil' en zijn beoogde dynastie. Kim Il-sung was van boeren- komaf, maar lang niet van zo eenvoudig als later werd be weerd. Hij werd geboren in 1912 in het plaatsje Mangyong- dae, twee jaar nadat Japan be gon Korea te koloniseren en kreeg de naam Kim Song Ju. Hij zou later vasthouden aan de naam waaronder hij tegen de Japanners vocht. Toen hij zeven jaar oud was vluchtte het gezin Kim naar China. In 1931 werd hij lid van de Chinese communistische partij en nam hij deel aan het door China geleide verzet tegen de Japanners, niet in Korea maar in Mantsjoerije. In 1941 vluchtte Kim Il-sung naar de Sovjetunie en keerde pas in september 1945 aan boord van een Sovjetschip terug in zijn geboorteland. Zijn betrokkenheid bij het daadwerkelijke verzet tegen de bezetter was gering. Hij speelde geen enkele rol in de strijd van de Russische troepen tegen de Japanners boven de 38ste breedtegraad. Desondanks werd hij later opgevoerd als leider van de strijd tegen de koloniale overheerser. In 1946 bracht hij een geheim bezoek aan Sovjet-dictator Jo zef Stalin die hem steun toe zegde voor het overnemen van de macht op het noordelijk deel van het Koreaanse schier eiland, dat tot de invloedsfeer van Sovjetunie werd gerekend. In 1948 werd hij leider van de zelfuitgeroepen Democratische Volksrepubliek Korea. Op 15 juni 1950, enkele maan den na een nieuw geheim be zoek aan Stalin, viel Noord- Korea het zuiden binnen, dat behoorde tot de Amerikaanse invloedsfeer. Na aanvankelijke successen werden Noordkore aanse invallers door een leger macht van de Verenigde Naties, voornamelijk bestaande uit Amerikaanse troepen, terugge dreven. Slechts een massale interventie van communistisch China kon voorkomen dat Kim Il-sung het onderspit dolf. De honderddui zenden Chinezen die het leven lieten, blijven onvermeld in de geschiedenisboekjes. In 1955 lanceerde Kim Il-sung de 'Juche'-ideologie, zijn plan voor Koreaanse zelfvoorzie ning. Daarmee speelde hij in op de traditionele argwaan van de Koreanen voor de boze buiten wereld. Alle opgeklopte verha len ten spijt slaagde Pyongyang er geenszins in zichzelf te be druipen. Vele jaren kon Pyongyang doen alsof het zichzelf kon bedrui pen dankzij de hulp van China en de Sovjetunie. Maar toen die twee de hulp staakten of in harde valuta betaald wilden worden voor hun leveranties, moesten de Noordkoreanen de buikriem verder aanhalen. Noord-Korea onderhield met maar 22 miljoen inwoners een reusachtig leger, met meer dan een miljoen man onder de wa penen het op vier na grootste ter wereld. En de zelfverheer- lijkende praktijken van Kim Il-sung en zijn zoon, de 'Ge liefde Leider' Kim Jong II de den eveneens een forse aanslag op de staatsbegroting. Naar schatting 50.000 beelden van Kim Il-sung, veelal van graniet of marmer, versieren dorpen en pleinen in het hele land. Kim Il-sung perfectioneerde een systeem van onderdrukking die zijn weerga niet kent. Eind jaren '80 verscheen een rapport opgesteld door twee Ameri kaanse mensenrechtenorgani saties. Daarin werd melding gemaakt van een uniek politiek klassensysteem, in 1958 door Kim Il-sung ontworpen. Volgens dit systeem was de be volking verdeeld in drie brede klassen en een reeks subklas sen. De drie hoofdgroepen zijn: de elite, de loyale klasse, de weifelende klasse en de vijan dige klasse. In de allerhoogste subklasse zaten Kim Il-sung, zijn zoon en troonopvolger Kim Jong II en hun families. De elite, ongeveer 200.000 men sen woont voornamelijk in Pyongyang en alleen deze groep heeft toegang tot alle moderne faciliteiten. Invaliden en mis- maakten zouden uit de hoofd stad zijn verwijderd. De helft van de Noordkoreanen is ingedeeld bij weifelende klasse, mensen wiens gedrag of achtergrond hen niet geheel be trouwbaar maakt. De vijandige klasse, naar schatting vier mil joen mensen, wordt ver van de steden gehouden en moet zwaar werk verrichten. Hun enige fout is vaak alleen maar dat hun vader of grootvader land eigenaar of 'kapitalist' is ge weest. Volgens dat rapport kent Noord-Korea een eigen Goelag, een systeem van gevangenkam pen zoals in de voormalige Sov jetunie. Hierin zouden tussen de 100.000 en 150.000 mensen zitten. Gevangenen worden in deze kampen zo slecht behan deld dat zij na een of twee jaar sterven. Het hoeft geen betoog dat Kim Il-sung het bestaan van een dergelijk systeem ont kende. Dat het anders kan weten de Noordkoreanen niet of nauwe lijks. Hun radio's en televisies worden in de fabriek afgesteld op de staatszender en daarna verzegeld. Broer Berlusconi verdacht van corruptie Milaan - Een Italiaanse rechter heeft zaterdag negentien mensen, onder wie Paolo Berlusconi, broer van de Italiaanse premier, opgedragen voor het gerecht te verschijnen op beschul diging van corruptie. Onder de mensen die rechter Italo Ghitti dagvaardde op beschuldiging van het betalen van steekpennin gen aan de grootste spaarbank van Italië, zijn voormalig premier Bettino Craxi en Severino Cittaristi, ex-penningmeester van de Christendemocratische Partij (DC). Het zou gaan om verdachte onroerend goedtransacties. De rechter verdenkt Paolo Berlusconi ervan bijna een miljoen gulden aan steekpenningen te hebben betaald voor land dat door Cariplo werd gekocht. Dat geld werd doorgesluisd naar de Socialistische Partij en de DC. Spaanse bosbranden zijn onder controle Madrid - De talrijke bosbranden die de afgelopen week in Spanje woedden en aan twintig personen het leven kostten, zijn op één na geblust of onder controle, aldus de autoriteiten zaterdag. In de streken Murcia, Andalusië, Catalonië en Valencia ging in enkele dagen honderddertigduizend hectare naaldbomen en eucalyptusbos in vlammen op. De slachtoffers van de branden zijn lifters, bejaarden en brandweerlieden, onder wie vijf inzittenden van een blusvliegtuig dat neerstortte. Mandela ondergaat oogoperatie Johannesburg - De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela zal woensdag een oogoperatie ondergaan. The Sunday Times citeerde Mandeia's persoonlijk secretaris Mary Mxadana die verklaarde dat de president problemen met zijn ogen heeft. Mandela moet voor de operatie enkele dagen rust houden en zal ook daarna enige tijd op verhaal moeten komen. De Zuidafri kaanse president heeft eerder een prostaatoperatie ondergaan en werd in de jaren tachtig met succes behandeld voor tuberculose. 'Geen reden voor afwijzing Lubbers' Hamburg - Minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken heeft zich in een interview met het Duitse weekblad Der Spiegel kritisch uitgelaten over bondskanselier Kohl, wegens diens afwijzing van Lubbers als voorzitter van de Europese Commis sie. Kooijmans zei verrast te zijn over de afwijzing, omdat Kohl tijdens diens bezoek vorig jaar aan Den Haag geen enkel voorbehoud had gemaakt. „Het heeft ons daarom een beetje geërgerd dat Kohl geen enkele reden heeft gegeven voor zijn bedenkingen", aldus de minister. „Tot op heden hebben wij nog steeds geen officiële verklaring. Wat we weten, hebben we uit de kranten." Premier Nepal treedt af Kathmandu - Premier Girija Prasad Koirala van Nepal heeft zondagavond zijn ontslag ingediend na een stemming in het parlement waarbij zijn partij een zware nederlaag leed. Koirala heeft de Nepalese koning Birendra geadviseerd het parlement te ontbinden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. De premier trok de conclusies uit de maandenlange kritiek op zijn beleid toen zondag bleek dat zelfs leden van zijn eigen congrespartij niet meer achter hem stonden. Koirala kwam in 1991 aan de macht, na de eerste vrije verkiezingen in het koninkrijk in het Himalaya-gebergte. Sinds een jaar werd Koirala's naam genoemd in verband met nepotisme en corrup tie. Opkomst in Oekraïne hoger dan verwacht Kiev - De opkomst bij de verkiezingen gisteren in Oekraïne, waarbij Leonid Kravtsjoek het om het presidentschap opneemt tegen de pro-Russische uitdager Leonid Koetsjma, is hoger dan vooraf werd verwacht. Volgens een voorlopig cijfers bracht 69 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uit. Met dit opkomstcijfer zal de uitslag in ieder geval rechtsgeldig zijn; er is een minimale opkomst van 50 procent vereist. Kravtsjoek zou volgens de opiniepeilingen op een nipte overwin ning kunnen rekenen. In een eerste ronde eindigden Kravtsjoek en Koetsjma als beste twee van vijf kandidaten. De einduitslag van de tweede ronde wordt vanmiddag verwacht. Een Oekraïnese hangt half uit een wagen met een afbeel ding van haar favoriet; Koetsjma. foto epa Suriname denkt aan opvang Haïtianen Paramaribo - Aan de opvang van Haïtiaanse bootvluchtelingen kan Suriname de voorwaarde koppelen dat de Verenigde Staten Surinaamse ontwikkelingsprojecten financieren. Dit menen functionarissen van het Surinaamse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij onderhandelen met Amerikanen over de opvang van Haïtianen. Washington zou de buitenlandse schuld hebben kwijtgescholden van andere Caraïbische landen die toezegden Haïtiaanse vluchtelingen tijdelijk onderdak te bieden. De Verenigde Staten zien graag dat Suriname minimaal twee duizend Haïtiaanse bootvluchtelingen gedurende een half jaar opvangt. Dat moet dan gebeuren in een op kosten van de Amerikanen opgezet kamp. Haïtianen verlaten massaal hun land. Daar is het een chaos door economische sancties van de Verenigde Naties. Die willen daarmee de terugkomst van de verdreven president Aristide afdwingen. De militaire regering van Haïti buigt echter niet. Van onze verslaggever Goes - In de strijd tegen d sinvasie uit Brabant word) te weinig gebruik gemaal mogelijkheid om via (intei telijke milieuplannen de van de veestapel te beperkt Het Zeeuwse provinciebestj Van onze verslaggever Frank Deij Hulst/Nieuwendijk - kans het decor te worde ly van Europees form: evenement, te vergelijke waar jaarlijks honderdt zijn in volle gang. De rally is gepland in mei 1995 en trekt door de gemeer Hulst, Hontenisse, Axel, Terr zen, Sas van Gent en Oostt over 160 kilometer landwej tjes. Dwars door het gebied van de waterschappen Hul Ambacht, de Drie Ambachtei het Vrije van Sluis. Er verse nen tussen de 120 en 150 ar aan de start. Tijdens een bijeenkomst bi mei met de initiatiefner Henk en Nico Biesheuvel va| stichting Autosport Pron j Nieuwendijk (SAPN) uit Brabantse Nieuwendijk, meenten en waterschapper volgens burgemeester A. Ke; van Hulst een principe-akkf' bereikt. In Hulst is de kiem het rallycircus gelegd. Bestaan Nico en Henk Biesheuvel, faamd rally-rijders, waren] i weekend wegens verblijf int buitenland niet bereikbaar commentaar. Een woordvoe van de stichting bevestigde] bestaan van de plannen, een grote kans dat het gaat". De 24 Uren van Zeeuws-Vl| deren is de uitvergroting va. Vierhouten Rallysprint die jaar geleden in Hulst neersta Dit evenement, op klej schaal, gaf volgens Kessen smakelijk voorproefje van] Zeeuws-Vlaanderen te te ten' staat. „De rally heefl enorme uitstraling voor de Als je bekijkt hoeveel toei| er alleen al in Hulst op af men. Alle hotels waren beze terrassen zaten vol". Kessel in het evenement een 'gewej promotie voor de regio. Tegengas De 'kleine' ontmoette in Hu omstreken betrekkelijk tegengas van 'andersdenkeij „Het is zaak daar heel zat. dig mee om te gaan. Vooil de echte milieuliefhebber I nen dit soort zaken welt gevoelig liggen. Maar we ht maar een klacht gekregen". Kessen, die im mei als nav: in de wagen van Eddy De reddingsbridage van

de Stem | 1994 | | pagina 4