^Loonkosten Nederland vallen mee' 50 99 199 Vlootdagen trekken 150.000 bezoekers Piramide-klimmen voor zapgeneratie A3 Vakbonden ontstemd over mogelijke opdeling Holec DE STEM COMMENTAAR Van de regen in de drup jJH 10 BLIKJES DE STEM BINNENLAND Inkomensonderzoek: 'Nederlander houdt netto minder over dan buitenlandse collega' Shell opent als experiment avondwinkels bij pompstations BINNENLAND KORT MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG .ROYALTY TOMATENPUREE CR0WNY PANNEK0EKMIX ANDUVIE ELR0Y HUZARENSALADE 11 JULI 1994 A2 tekening matt reijndefls kelt door de beugel kunnen, ter de affaire-Gonsalves stak machtsstrijd, die alleen maar ats kan vinden als er een chtsvacuüm is. Niet voor ts kwam deze affaire naar ten op een moment dat sch Ballin Gonsalves 'opper- wilde maken, de landelijk er van de bestrijding van de minaliteit. het rapport van de commis- -Donner: 'Bij zowel politie als hterlijke macht valt kritiek te uisteren op de verregaande ezigheid van de noodzakelijk achte leiding van het OM m ncrete zaken.' commissie-Donner beveelt n om de macht van de pg's in perken door een commissie ven hen te stellen. Deze club n 'managers' zou het OM beta nen sturen. Ze zouden zelfs, nuit hun toppositie, de pg's nnen omzeilen en rechtstreeks opraken kunnen maken ipet n niveau lager, de officieren n justitie. aar het probleem is nu juist, It Schalken, dat de pg's te macht hebben. Daarom tten ze constant 'op schoot' bij t ministerie van Justitie. Ze uden een eigen budget moeten ijgen, hun eigen personeelsbe- id moeten kunnen voeren en eer bevoegdheden moeten heb- n. igenlijk, verzucht Schalken, u het 't beste zijn om niet 85 'ljoen extra aan het OM te ven voor reorganisaties, zoals commissie-Donner voorstelt, aar juist om te bezuinigen, an gebeurt er eindelijk wat lang had moeten gebeuren: ijden in eigen vlees. Overbodi- taken afstoten, precies op- 'euw bepalen waar het OM nu genlijk toe dient." MAANDAG 11 JULI 1994 opingspunt bij het verzame- van meer bewijsmateriaal, e loopt dan in elk geval niet t risico dat de videoband door rechter niet wordt toegelaten je vervolgens met lege han- n staat." breuk ofessor G. Corstens van de kgroep Strafrecht van de rtholieke Universiteit Ni'jme- n heeft ook al vaker geconsta- ~rd dat het gebruik van came- 's weinig wettelijke hinder- ssen ondervindt, e mogen alleen niet gebruikt orden om bepaalde mensen elselmatig te volgen. Dat zou n inbreuk zijn op hun per- onlijke levenssfeer. Het ge- uik van camera's is gerecht- ardigd als de politie objecten bewegingen wil waarnemen, aar niet kijken welk café één paald persoon binnenstapt." ndanks alle gevoeligheden en ridische onduidelijkheid lij- en politie en justitie zeer yer- Id met het gestaag groeiend ntal (particuliere) camera's de constatering dat niemand ch daaraan lijkt te storen. 'et gebruik van videocamera's schering en inslag. Je ziet ze eral en iedereen vindt het rima," zegt een politie-woord- oerder die graag verwijst naar :en onderzoek waaruit blijkt lat meer dan de helft van het antal bankovervallen dankzij ideo-registraties wordt opge- ost. De hoge score heeft zelfs e banken zelf aangenaam ver ast. „Als het zoveel scheelb angen we overal camera's op," uidde de reactie van de Neder- andse Vereniging van Banken. Den Haag (anp) - De bruto loonkosten lopen in Neder land niet uit de pas bij die in het buitenland. Wel blijken Nederlandse'werknemers ge middeld veel minder van hun bruto loon over te houden dan hun buitenlandse colle ga's. Ook moeten Nederlandse werk nemers van een loonsverhoging relatief veel inleveren aan hoge re belastingen en premies. Dit blijkt uit een onderzoek naar de inkomensverhoudingen in acht Europese landen en de VS. Het onderzoek is uitgevoerd door Hay Management Consul tants en is opgenomen in de bijlage van de Bouwstenennoti- tie die staatssecretaris Van Amelsfoort (Financiën) vorige week aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het onderzoek wordt gekeken naar vier verschillende functie- en inkomensniveaus. Zo lopen de vier functieniveaus van telefo niste, programmeur, chef pro- duktieafdeling tot ervaren ma nager in een grote onderneming. De vier inkomensniveaus varië ren van minimumloon tot vier keer modaal. Bij een vergelijking van de bruto loonkosten blijkt Nederland re latief goedkoop tot middelmatig duur. Bij een vergelijking naar functieniveaus neemt Nederland een middenpositie in. Gemiddeld Is Nederland zo'n 5 a 40 procent duurder dan Spanje, Zweden, Engeland en de VS. Nederland is 5 a 60 procent goedkoper dan België, Duitsland, Frankrijk en Italië. Zo kost een Engelse telefoniste 40 procent minder dan haar Ne derlandse collega, terwijl een Duitse directeur 60 procent meer moet opbrengen. Bij een verge lijking op inkomensniveau blijkt Nederland zelfs tot de vier goed kopere landen te behoren. Na aftrek van belastingen en premies blijken Nederlandse werknemers van hun bruto loon relatief weinig over te houden. Alleen in Zweden is het besteed baar inkomen even laag of lager (afhankelijk van de vergelij kingsmaatstaf) dan bij ons. Dit effect doet zich voor bij alle functie- en inkomensniveaus, zij het bij hogere functies en hogere inkomens in sterkere mate. Zo houden minimumloners elders gemiddeld 11 procent meer over. Bij vier keer modaal is dit 40 procent. Ook van een kleine loonsverho ging blijken Nederlandse werk nemers relatief weinig over te houden. De belasting- en pre miedruk op een extra verdiende gulden varieert in Nederland van 61 procent voor het laagste functieniveau tot 66 procent voor de hogere functieniveaus. Alleen België komt daar nog boven uit. In Frankrijk, Duits land en Zweden is die lasten druk gemiddeld 10 procent la ger. Groot-Brittannië en de VS komen zo'n 20 procent lager uit. Deze cijfers zijn van belang in de discussie over het nut van loon matiging. Voorstanders van loonmatiging wijzen op de stij gende loonkosten per eenheid produkt in Nederland. Dit zou de internationale concurrentie positie en de werkgelegenheid kunnen schaden. Loonmatiging is dan nodig om meer banen te creëren. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat niet zozeer de loonkos ten in Nederland uit de pas lo pen alswel de hoogte van de belasting- en premiedruk. Hengelo (anp) - De Begemann Groep in Breda heeft zich de woede op de hals gehaald van de vakorganisaties. In een brief aan de bonden sluit het concern opsplitsing van het dochter bedrijf Holec niet uit. Die opmerking spoort volgens de Industriebond FNV niet met wat Begemann eerder deze week heeft verklaard. De bonden wil len daarom nadere uitleg van de concerntop. Begemann en de vakbonden lie ten dinsdag na een gesprek we ten dat de verkoop van Holec of onderdelen van het bedrijf niet nodig is om de financiële positie van het concern te verbeteren. Wel zou uit nader onderzoek kunnen blijken dat Holec gebaat is bij nauwe samenwerking met andere elektronicabedrijven. Maar dat zou niet tot een opde ling hoeven te leiden. In de brief aan de vakbonden stelt Begemann nu dat er geen concreet plan is voor de splitsing van Holec. Niettemin acht de onderneming 'het denkbaar dat zich mogelijkheden voordoen die voor de continuïteit van Holec International als geheel of een van haar dochterbedrijven zo belangwekkend zijn, dat de mo gelijkheden voor splitsing se rieus nader dienen te worden onderzocht'. Holec informeert de bonden 18 juli over de plannen de kosten te reduceren. Dat zal ten koste van gaan enkele honderden arbeids plaatsen, vrezen de bonden. Bij Holec in Hengelo werken 1500 mensen. In Amersfoort 300. De bonden hebben steeds verklaard alleen over de reorganisatie te willen onderhandelen als er geen opdeling dreigt. Door splitsing zou het bedrijf aan kracht inboe ten. Amsterdam (anp) - Shell opent eind dit jaar als experi ment bij twee benzinestations in Tiel en Roermond een avondzaak, waar honderden levensmiddelen te koop zijn. Mogelijk volgen er meer winkels. Vanuit het CDA kwam er eer- gen dit krachtens de Wet Win der dit jaar protest tegen het initiatief, maar demissionair minister van Economische Za ken Andriessen liet vorige maand de Tweede Kamer we ten dat de ontwikkeling zeer beperkt zal blijven. De avondwinkels zijn moge lijk dankzij een versoepeling van de Wet Winkelsluiting, die officieel de avondverkoop van kruidenierswaren na 18.30 uur verbiedt. Een ondernemer mag door de recente wetswijziging avondwinkels exploiteren, maar daarbij moet dan mini maal zeventig procent van de geldomzet van zo'n winkel voortkomen uit kruideniers waren. Per 15.000 inwoners mag een gemeente een vergun ning voor zo'n avondwinkel geven. Naast het nog te starten expe riment in Tiel en Roermond heeft Shell Nederland Ver koopmaatschappij (SNV) al bij zo'n veertig benzinepom pen het winkelassortiment in grijpend verbreed, zegt J. Ver stappen, directeur winkelbe drijf van SNV, in het jongste nummer van Shell Venster. Maar mimsupermarkten mo- kelsluiting niet worden. Shell Nederland kijkt afgun stig naar de mogelijkheden van haar zuster in Groot-Brit tannië. Daar is Shell al vee] verder gevorderd en opent de oliemaatschappij wekelijks vijf zogenaamde Select Shops, die 24 uur per dag open zijn. Daar is de wetgeving op dit terrein soepeler. Over twee jaar mikt Shell Groot-Brittan nië op ruim 900 van dergelijke 'gemakswinkels'. Momenteel bevindt zich bij 500 van de 2300 Britse SheÜ-tankstations een gemakswinkel. Het is nog niet duidelijk of het, afgezien van de juridische belemmeringen, voor Shell in Nederland ook haalbaar is om een netwerk van dergelijke avondwinkels te starten. „Ik ken de Nederlandse markt on voldoende om een kansbereke ning te maken," zegt J. Law- ler, shop marketing manager bij Shell United Kingdom in het jongste nummer van Dis- trifood, een blad voor de le vensmiddelenbranche. „Ik zie geen reden waarom de twee winkels niet zouden slagen." Een bezoeker van de Nationale Vlootdagen neemt de HMS Coventry van dicht bij in ogenschouw. foto anp Den Helder (anp) - Bijna 150.000 be langstellenden hebben! tijdens het week einde de Nationale Vlootdagen in Den Helder bezocht. De Koninklijke Mare chaussee heeft één vredesactiviste aan gehouden, die een toegangsverbod ne geerde. De veteranendag trok donderdag 2500 oud gedienden. De belangstelling voor de open dagen is ongeveer gelijk aan voorgaande jaren. Alleen in 1993 werden ruim 300.000 toeschouwers geteld. Toen vielen de vlootda gen samen met de maritieme manifestatie Sail Den Helder. Een onbekend aantal vredesactivisten heeft vrijdag, zaterdag en zondag actie gevoerd tegen de vlootdagen. De aangehouden vrouw, die deel uitmaakt van een groep rond de vredesactivist Kees Koning, plakte zater dag en zondag een onbekend aantal stickers met de tekst 'Militarisme is moord' op de marineterreinen. Bewakingspersoneel sommeerde haar zater dag, de terreinen te verlaten en legde haar een toegangsverbod op. De actievoerster heeft zich vrijwillig verwijderd maar keerde zondag terug en hervatte de sticker-actie. De marechaussee hield haar daarop aan voor verhoor. Op enkele plaatsen op de marineterreinen zijn graffiti-teksten tegen de vlootdagen ge spoten. Van een militaire Landrover zijn twee banden lekgestoken. De daders van deze acties zijn onbekend. TERWIJL NOORD-KOREA rouwt, kijkt de rest van de wereld gespannen toe. De 'Grote Leider', de 'Briljante Onoverwinnelijke Commandant Met De IJzeren Wil' en het 'Genie van de Revolutie' Kim ll-sung is niet meer. De Noordkoreanen wenen, want dat hij een dictator was in de beste tradities van Stalin, Hitler en Pol Pot hebben ze weliswaar aan den lijve ervaren, maar nooit hardop kunnen zeggen. Er is nauwelijks een ander land ter wereld dat zo van de buitenwereld afgesloten is en dat de knoet van het orthodoxe stalinisme zo hard voelt. Kim ll-sung zag zichzelf als een god, die alleen rekenschap hoefde af te leggen aan zichzelf en aan zijn eigen gestelde ideaal. Vandaar dat hij, in afwijking van de geldende beginselen van het marxisme, zijn zoon als 'koninklijk' erfgenaam aanwees. Of deze zoon Kim Jong II door iedereen geaccepteerd wordt als leider en dictator is onduidelijk. Het feit dat de begrafenis van zijn vader een min of meer besloten karakter krijgt, suggereert dat de machtsovername niet vanzelfsprekend is. Dat er nog concurren ten zijn, die een bewieroking van de dynastie trachten te voorkomen. Voor Noord-Korea zal het weinig uitmaken wie nu de baas wordt. De hele kliek rond Kim ll-sung is van hetzelfde tirannieke sop overgoten. Veel vrijheid staat de Noordkoreanen voorlopig nog niet te wachten. Voor het buitenland komt de dood van de roerganger van Pyongyang buitengewoon ongelegen. De laatste jaren heeft Kim il-sung voor grote onrust weten te zorgen door zijn nucelaire ambities. De situatie was nu net, door het bezoek van de vroegere Amerikaanse president Carter, enigszins gedeëscaleerd, in Genève werd er onderhandeld en een broederontmoeting tussen de presidenten van Noord- en Zuid-Korea zou over twee weken plaats vinden. Volgens de eerste indrukken wil het nieuwe regime geen verandering aanbrengen in deze recent ingeslagen koers, maar hoe definitief de berichten daaromtrent zijn, weet niemand. Komt er een opvolgingsstrijd, dan neemt de spanning toe in de beide Korea s. Hoe paradoxaal het ook klinkt: voor de ontspanning is het voorlopig wenselijk dat de zeker niet minder autocratische Kim Jong-il het roer van zijn vader overneemt. Utrecht (anp) - Hoe kan je jongeren nog bezig houden, die wat vermaak betreft het meeste al hebben gezien. In en om de Jaarbeurs in Utrecht probe ren de organisatoren van Megafestatie '94 een week lang de 'generatie nix' te amuseren met cyberspace, bungyjum- pen - met een elatiek aan je enkels geknoopt van een hoogwerker sprin gen piramide-klimmen en granaat- werpen. Tijdens het eerste weekeinde van de tot 17 juli durende beurs kwamen ruim vijftien duizend jeugdige belangstellenden opdra ven. De Megafestatie wordt dit jaar voor de tweede maal gehouden. De opzet van de beurs is 'jonge mensen een sensationele mix van amusement en informatie' voor te schotelen. In de praktijk betekent dat bijvoorbeeld, dat de jongerenorganisatie van de FNV, naast een stapel folders, een vluchtsimula tor heeft laten opstellen. De Koninkijke Landmacht verleidt de bezoeker tot onder meer het nemen van een hindernisbaan en het rennen door een niet-ontploffend mij nenveld, onder het motto Werken aan vrede en veiligheid. Alleen de aanmel dingsformulieren ontbreken. De organisatie heeft geprobeerd aan te sluiten bij de belevingswereld van de jon gelui, waarbij een duidelijk belerende on dertoon valt te bespeuren. Zo kunnen bezoekers bij een stand van de Stichting Sexueel Overdraagbare Anndoeningen meedoen aan een wedstrijd condooms schuiven. Even verderop wordt gewerkt aan het 'Kiss the wall-project' van het Rode Kruis. Hier kunnen jongeren een vredesboodschap op een groot laken schrijven en er vervolgens een lippenstift- afdruk op zetten. In de 'Cyberspacehal', de ruimte met futu ristische elektronica-snufjes, zijn moder ner vormen van tijdsverdrijf te beleven. In de hal, waar een houseparty-achtige sfeer hangt met veel rook en laserstralen, kun nen eomputerkids elkaar bestoken met Virtual Reality machines. Even verderop is een slagveld temidden van beschilderde autowrakken, waarbij deelnemers elkaar met laserstralen kunnen beschieten. De lange wachttijden bij de Een jongen beklimt de 'piramide' die buiten de Utrechtse Jaarbeurs staat op gesteld. Tot en met 17 juli is daar de Megafestatie voor jongeren. foto anp attracties ontlokken mopperende geluiden. Maar moe geworden van al het wachten kan de jonge, moderne beursganger vervol gens plaats nemen in een van de ligstoelen, waar met een koptelefoon met lage ge luidsfrequenties 'Mind Fitness' wordt toe gepast. Na een half uurtje dommelen in de stoelen, kan je er geheel opgefrist weer flink tegen aan. Ondertussen draait voor de ingang van de Jaarbeurs een ouderwets reuzenrad, met erin slechts een enkele bezoeker. Want dat vermaak lijkt bij al het elektronische cy- berspace-geweld nu echt uit de tijd. Chinese asielzoekers terug naar China Den Haag - Nederland heeft mét China een overeenkomst gesloten dat de volksrepubliek 500 Chinezen die in Nederland asiel hebben aangevraagd terugneemt. Dat heeft het ministerie van Justitie zaterdag bevestigd. Eerder sloot Nederland een dergelijk akkoord met de regering van Vietnam over Vietname- zen die na de -'fluwelen revolutie' in Tjechoslowakije, waar zij werkten, in Nederland asiel hadden aangevraagd. Volgens een woordvoerster van het ministerie hoopt Justitie met Sri Lanka ook eenzelfde overeenkomst te sluiten over de terugkeer van Tamils. Met andere landen wordt over terugname van asielzoekers niet gepraat, aldus Justitie. Conflict bij RT1 4 om Wester Den Haag - De hoofdredactie van het RTL 4 Nieuws heeft drie van de vier parlementaire journalisten van de Haagse redactie overgeplaatst naar Hilversum. De drie, verslaggever T. Elias en de redacteuren B. Jochems en M. Smit, moeten weg na een conflict met de nieuwe chef van de Haagse redactie, F. Wester. In een brief aan de redactieraad van RTL 4 hebben de drie forse kritiek geleverd op Wester. Centraal staat diens journalistieke geloofwaardigheid. Wester was voor zijn aantreden bij RTL 4 woordvoerder van CDA-leider Brinkman. Volgens de journalis ten weet Wester zijn huidige baan niet goed te scheiden van zijn vorige werk. De hoofdredactie van RTL 4 Nieuws weigert commentaar te geven op de kwestie. „Het gaat hier om een interne aangelegenheid", aldus een woordvoerder. Brand op Nederlands vistrawler Den Haag - Op de Nederlandse vistrawler Geertruid Margreta uit Katwijk heeft zaterdagmiddag voor de Ierse kust een felle brand gewoed. Alle 23 opvarenden zijn in veiligheid. Dat hebben woordvoerders van de Nederlandse kustwacht en van het Britse kuststation Land's End Radio meegedeeld. De brand brak uit in de machinekamer. Diverse schepen schoten de trawler te hulp met brandblusmiddelen. De Nederlandse kotter Franziska nam de bemanningsleden van de Geertruid Margreta aan boord. Drie uur nadat de brand uitbrak was die onder controle. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Nederlander eet meer kip Den Haag - Nederlanders zijn meer kip gaan eten. Uit de jaarcijfers van het produktschap voor Pluimvee en Eieren blijkt dat vorig jaar per hoofd van de bevolking bruto 18,9 kilo pluimveevlees is verorberd. Gemiddeld in de Europese Unie was dat 18,8 kilo. Vijf jaar geleden lag het verbruik van pluimvee vlees in Nederland nog ongeveer 1,5 kilogram lager dan het Europese gemiddelde. 'Lastenverlichting moet doorgaan' Hilversum - Demissionair minister Andriessen van Economische Zaken vindt dat de aangekondigde lastenverlichting van 2 miljard gulden voor 1995 gewoon moet doorgaan. Hij zei dat zondag voor de Avro-radio. Zijn collega Kok van Financiën opperde onlangs de lastenverlichting te schrappen wegens tegenvallers in de rijksbegroting. Andriessen vindt dat de 2 miljard vooral het bedrijfsleven ten goede moet komen. „Het accent moet liggen op maatregelen die de werkgelegenheid bevorderen," aldus de bewindsman. Over de inkomensontwikkeling zei hij 'niet veel positiefs' te kunnen zeggen. FNV wil koppeling in 1995 Den Haag - De FNV vindt dat de uitkeringen volgend jaar weer met het zelfde percentage moeten stijgen als de lonen. De vakcentrale stelt dat in haar Nieuwsbrief Uitkeringsgerechtig den. Naar verwachting stijgen de lonen in 1995 met ongeveer 1,5 procent. In veel tweejarige cao's dié dit jaar zijn afgesloten is dat percentage voor volgend jaar overeengekomen. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau bedraagt de inflatie in 1995 om en nabij de 2,75 procent. Zonder extra maatregelen in de belasting- of premiesfeer zullen werknemers er dus in koopkracht op achteruit gaan. De afgelopen jaren is er geen, of slechts gedeeltelijk sprake geweest van koppeling tussen lonen en uitkeringen. De verhouding tussen het aantal werkenden en het aantal niet-werkenden was volgens het kabinet te ongunstig voor een (volledige) koppeling. Methanolfabriek Akzo stilgelegd na brand Delzijl - De produktie bij Methanor, een methanolfabriek van Akzo Nobel in Delfzijl, ligt sinds zondag stil door een brand. Niemand raakte gewond bij de brand. Voor de omgeving is er geen gevaar of hinder geweest. De brand ontstond nadat een leiding door onbekende oorzaak lek was geraakt. Daardoor ontsnapte gas dat onmiddellijk vlamvatte. De produktie werd meteen stopgezet en de fabriek gasvrij gemaakt. De technische schade is volgens een woordvoerder van Akzo Nobel beduidend, al kan hij nog geen bedrag noemen. Volgens hem kan er ook een aanzienlijke economische schade ontstaan aangezien de verkoop van methanol momenteel uitstekend is. Methanor is de enige methanolproducent in Nederland. Het is nog niet bekend wanneer de fabriek de produktie kan hervatten. Dode in Rotterdamse discotheek Rotterdam - In een discotheek aan de Katshoek in Rotterdam heeft de politie zondagmiddag een dode en een zwaar gewonde man gevonden. Het gaat om twee Rotterdammers. De gewonde man is overgebracht naar een ziekenhuis. In de discotheek vond in de nacht van zaterdag op zondag een houseparty plaats. De recherche is een onderzoek begonnen. (ADVERTENTIE) blikje 70 gram pak 400 gram vanjSKt kilo ongegarneerd, kilobak van 259 Voer de dichtstbijzijnde Jac.Herm del: 02154-83333 JacHermam, Geldig van maandag 11 t/m woensdag 13 juli 1994 V I

de Stem | 1994 | | pagina 3