Vrouwe Justitia wankelt Het spiedend oog is in opmars 4Looi n ->** c De voortdurende identiteitscrisis van het Openbaar Ministerie Vakbonden c mogelijke oj Van de rege DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Retourtje Würzburg Stofzuigen van luchtkussen vaartuigen u FLODDERS DE STEM In strijd tegen criminaliteit wordt rol van observatiecamera's steeds groter Inkomensonde Shell opent ah avondwinkels DESTEM Waar in Nederland zelfs de langste rij voor een sta tionsloket zich doorgaans bin nen vijf minuten oplost, daar zorgt in Duitsland één reizi ger aan het loket in veel ge vallen voor langdurig opont houd. Je struikelt in de Bondsrepubliek weliswaar over kaartjesautomaten, maar die zijn alleen voor het lokale en regionale verkeer. Wie verder wil sporen kan niet aan de lokettist(e) voorbij. Maar gezien de gecompliceerde wensen van veel lange af standsreizigers is het onver standig en zelfs riskant, om op 't laatste nippertje een kaartje te kopen. „Ha!," dacht ik toen ik in Bad Godesberg de stationshal bin nenstapte en niemand voor het enige geopende van de twee loketten zag. Vlak voor me schoof toch nog een vrouw van vergevorderde middelbare leeftijd naar het loket. „Nou ja," dacht ik, „die brengt mijn tijdschema niet in gevaar". Maar toen ze haar tas voor zich op de balie zette en er kalmpjes in begon te rommelen, had ik al beter moeten weten. Want prompt begon die vaak voorkomende, tijdrovende klantvriendelijk heid van de Bundesbahn. Ze haalde een brief tevoor schijn, vouwde die open en las er de raadgevingen uit voor, die klaarblijkelijk haar doch ter had geschreven. „Ik ga m'n dochter opzoeken, in Würzburg. Ze is daar gaan wonen toen ze trouwde. Haar man heeft er een slagerij geo pend. Hij komt zelf uit Kitzin- gen. Dat ligt vlakbij Würz burg, weet u wel?" De loket- tiste knikte. Voor haar - en voor mij - leek de zaak sim pel: een retourtje Bad Godes- berg-Würzburg. „Maar ik wil op de heenreis even bij mijn nicht in Heidel- berg langs. Nu heeft m'n dochter geschreven dat ik van daaruit het beste via Heil- bronn kan reizen, en niet over Mosbach. Dat wilde ik zo graag, omdat ik vroeger met m'n man vaak over Mosbach en Tauerbischofsheim naar Würzburg reed. Toen woonde m'n dochter daar nog niet, maar wel onze oude buren met wie we altijd contact heb ben gehouden. Denkt u dat ik over Mosbach kan reizen?" Ik zag dat de lokettiste het leuk begon te vinden en zich klaar maakte voor het vraag- en antwoordspel met haar computer over routes, reistij den en overstapplaatsen, over 'Grossraum' en compartimen ten, plaatsreserveringen, ro ken en niet-roken. „Wanneer wilt u gaan?" vroeg ze. „Oh, dat weet ik nog niet zo pre cies. Misschien wel in een weekeinde, dan is het niet zo druk." „In een weekeinde," herhaalde de lokettiste... Ik zette m'n tas op de grond, en bevroor m'n geduld. „U zou de IC van 10 uur 50 kunnen nemen. Vanuit Bonn. U kunt wel vanuit Godesberg, maar met de stoptrein en dan moet u in Koblenz overstap pen. De IC is sneller en u kunt lekker blijven zitten. 10 uur 50 weg, dan bent u om 12 uur 48 in Heidelberg." „Da's mooi", zei de vrouw. „Ben ik op tijd voor het mid dag-eten. Mijn nicht kookt zo lekker, weet u. En dan wilde ik de volgende ochtend vroeg naar Würzburg. Ik wil daar uiterlijk om elf uur zijn. Dan haalt m'n dochter me af. Met m'n kleindochter, Jutta". „Hé," deed de lokettiste en thousiast, „ik heet ook Jutta." ijEn ze wees op haar naamp laatje op haar blouse. „We blijven dan in de stad omdat ik 's middags nog even heen en weer wil naar Som- merhausen. Daar heeft een neef van mijn man zaliger een Konditorei, aan de rivier. Kunt u ook even kijken voor een retourtje, zodat ik 's avonds weer terug kan zijn in Würzburg?" De computer le verde alles wat ze vroeg, en ze kreeg het keurig uitgeprint voor zich: van Bonn naar Hei delberg, in een weekeinde en door-de-weeks; de vervolgreis naar Würzburg, inderdaad via Mosbach, 'want over Heil- bronn is echt om'; het mid dagretourtje Sommerhausen. „En wanneer wilt u terug?" „Dat weet ik nog niet; dat hangt ook een beetje van m'n dochter af. Ik bel haar van middag en dan kom ik nog wel even langs om de kaartjes te kopen. Dank u vriende lijk." Ze stopte de brief van haar dochter in haar tas, knipte die dicht, knikte nog eens en liep tevreden de stationshal uit. Het reis-advies had 24 minu ten geduurd. Ik moet toege ven: zoiets valt ook niet te automatiseren. Maar ik wan trouw stationsloketten in Duitsland. Zelfs als er nie mand voor staat... De Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben een president gehad, die Hoover heette: Herbert Hoover, en ook een firma die stofzuigers pro duceerde en aan de man bracht met dezelfde naam: The Hoover Company. Zo al om bekend werden die stof zuigers dat men ze gewoon een Hoover noemde. Met de soepelheid van de En gelse taal kon dat zelfstandig naam woord al gauw gebruikt worden als werkwoord. To hoover a carpet betekent daarom niet meer dan: het tapijt stofzuigen. Moeilijkhe den met de uitspraak leverde dit woord niet op voor niet- Engelsen. In Nederland spra ken wij moeiteloos van een hoever. De moeilijkheden met de uit spraak begonnen pas toen En gelse ingenieurs een luchtkus sen vaartuig uitvonden en dat hovercraft noemde, niet omdat een ingenieur genaamd Hover het uitvond, maar omdat ze al eeuwen beschikten over een werkwoord 'to hover' uitge sproken 'hovve'. Ze gebruik ten dat werkwoord voor zwe ven en voor vliegend stilstaan in de lucht, zoals insekten en roofvogels wel doen. De zweefvlieg dankt er zijn naam aan. Hij heet in het Engels hoverfly, uitgesproken: hovve flaai. De Nederlanders die een eigen uitspraak hebben van Engelse woorden, afwijkend van die der Britten, het zogeheten Dunglish, spreken bijvoor beeld het Engelse woord pri vacy uit als praaivussie terwijl de BBC uitsluitend 'priwesie' zegt. In dat Dunglish kunt u nu op alle Nederlandse zuilen horen hoe een hovercraft niet wordt uitgesproken als ho- wekraaft maar hoeverkraaft, alsof het woord werd gespeld met twee o's. Dit houden ze zo standvastig vol dat dagblad De Stem van 28-01-94 in Deel Door John O'Mill C het ook maar spelde met twee o's, gedachtig de wijs heid If you can't beat 'em, join them! De zin: 'Een luchtkussenvaar tuig een goede beurt geven met de stofzuiger kost zweet druppels' kunt u kort en bon dig vertalen in het Engels: Hoovering a hover is hot work en dat dan 'hover' uitspreken met de o van hot: hoevering howe is hot wu(r)k. U kunt zich met uw Dunglish uitspraak: hoeverkraaft ook niet verstoppen achter de Amerikanen die immers net als u praaivussie zeggen voor het Engelse priwesie want ook zij spreken Hovercraft uit met de o van hot shots, wel licht gevolgd door krèft i.p.v. kraaft, hoewel het hoofd van de FBI inderdaad ook Hoover heette: John Edgar Hoover 1895-1972. John O'Mill P.S. Een eeuw geleden werd de Ierse rentmeester Captain Boycotte door alle uitgezogen pachters van elk persoonlijk contact uitgesloten en geme den als een pestlijder. Uit zijn naam ontstond het werkwoord boycotten. Deze eeuw (dit jaar) werd de seksueel veeleisende John Bobbitt door zijn vrouw Lore- na ontmand. Men gebruikt nu al - zo las ik in The Spectator - het werkwoord bobbitten voor alle gevallen waar een vrouw drastisch ingrijpt of greep in een mannen gemeen schap, bijv.: just as The Iron Lady in her political prime bobbitted the Labour Party. DE Amsterdamse hoogle raar strafrecht T. Schal ken windt er geen doek jes om. „Het aanzien van Justitie is geschaad," vindt hij. Zijn collega Wiewei spreekt zelfs van ernstige schade. Er zijn de laatste tijd net iets teveel affaires geweest. Door Debbie Langelaan Het imago van het Openbaar Ministerie was de laatste jaren al niet denderend, met bijvoorbeeld de regelmatig voorkomende vor mfouten. Al blijken die fouten maar in drie procent van het aantal vonnissen voor te komen, zo is onlangs onderzocht, 'een vormfout is toch iets anders dan een flesje bier dat naast de lo pende band valt,' aldus Schal ken. Ook een kwestie die regel matig de aandacht trekt: de heenzendingen. Van tijd tot tijd slaagt justitie erin om zware cri minelen weg te zenden wegens het cellentekort, terwijl iemand die een achterstallige boete moet betalen, vastzit. En dan zijn er nog de gerucht makende zaken, waarin echt dingen fout gingen. De gerucht makende IRT-zaak, de CRI-dos- siers over grootscheepse cocaïne handel die zoekraakten, en re cent de Gonsalves-affaire. Ze tasten het gezag van het OM aan. Vrouwe Justitia wankelt op haar sokkel. Uit het rapport van de commis- sie-Donner: 'Aan het vermijden van vormfouten wordt derhalve, al dan niet bewust, weinig aan dacht besteed.' De affaires, en ook de structure le fouten die het OM maakt, duiden op problemen. Hoe erg is het eigenlijk? „Het gaat veel te ver om te zeggen dat het appa raat verrot is," zegt Schalken. „Er werken fatsoenlijke mensen, die met de beste bedoelingen het OM overeind houden. De Neder landse justitie is, zeker vergele ken met sommige buitenlanden, nog steeds betrouwbaar. Maar het gaat de verkeerde kant op, dat is duidelijk." Toen onlangs de VPRO dertig jaar oude dossiers lichtte over procureur-generaal Gonsalves, kwam naast het gedrag van de man in voormalig Nederlands Nieuw Guinea ook even het Openbaar Ministerie in de schijnwerpers te staan. Even wa ren de contouren te zien van een felle strijd, waarin Gonsalves zijn hoge positie misgund werd door sommige collega's. Maar ook kwam het OM naar voren als een moloch, die Gonsalves eenmaal opgeslokt heeft en ver volgens, zonder ooit nog vragen te stellen steeds heeft laten pro moveren. Mysterieus Dat beeld riep bij velen de vraag op, wat het OM nu eigenlijk voor een mysterieus soort organisatie is. Is het dan niet een verzame ling van fatsoenlijke juristen, belast met 'de handhaving der wetten', zoals de Wet op de Rechterlijke Organisatie het stelt? Zijn het baantjesjagers, die niet het zelfreinigend vermogen hebben om een rotte appel uit de mand te stoten? Procureur-generaal Gonsalves...hoge positie misgund... foto anp tekening matt REIJNDEP.: De commissie-Donner, die on langs het OM doorlichtte, geeft een onthullend beeld. Opsporing, vervolging en uitvoering van vonnissen vormen de hoofdmoot van het OM-werk. Maar in de loop van de jaren is er zo'n enorme hoeveelheid taken bijge komen, dat niemand meer pre cies weet wat het eigenlijke werk is van het OM, concludeert de commissie-Donner. De criminaliteit is enorm ge groeid de afgelopen twintig jaar, en het OM heeft plaats moeten nemen in overleg-circuits van allerlei aard. De milieu-crimina- liteit vraagt om overleg, net zo als de zware criminaliteit en de heenzending van verdachten. Officieren van justitie zitten kortom, zo stelt de commissie- Donner, meer te vergaderen dan dat ze in de rechtszaal verschij nen. Schalken kan het tamelijk ab stracte verhaal van de commis sie-Donner uit eigen ervaring aanvullen. „Het OM verwordt tot een Nationaal Instituut voor Veiligheidszorg," zo vat de Am- sterdamse hoogleraar strafrecht samen. „De officieren spelen lie ver manager, want ze weten in middels dat het strafrecht toch de criminaliteit niet oplost. Ze maken zich breed in allerlei- overleg-clubs." Uit het rapport van de commis sie-Donner: 'In de heersende cul tuur zou het een bewijs van ervaring zijn, dat een officier van justitie zonder veel voorberei ding zaken ter zitting kan be handelen en zich 'eruit' kan pra ten.' Schalken was tot 1985 advocaat- generaal bij het gerechtshof in Amsterdam. Na een paar jaar rechter op Curasao te zijn ge weest, werd hij hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Nu nog is hij af en toe plaatsvervangend raadsheer bij het Amsterdamse Hof. Bij het Openbaar Ministerie heerst wat hij noemt een 'knuf felcultuur'. „Iedereen kent ieder een. Er heerst een grote indivi duele verantwoordelijkheid. Met persoonsgerichte kritiek kunnen ze niet omgaan. Ze laten ieder een in zijn waarde en redeneren erg formeel-juridisch als er fou ten worden gemaakt." De verhouding tussen het OM en het ministerie van Justitie is een bijzondere. De minister van Jus- neraal te zeggen dat-ie maar een andere oplossing moet zoeken voor zijn probleem. De procu reurs-generaal rijden in een auto van het ministerie; Justitie voert het personeelsbeleid van het OM. Dan wordt het vervelend om nee te zeggen. Alles gaat by gentle man's agreement, er wordt ge masseerd in plaats van knopen doorgehakt. .Daardoor kan men moeilijke beslissingen ontlopen." Als 'de politiek' beslist dat er jaarlijks 100.000 extra proces sen-verbaal moeten worden op gemaakt tegen snelheidsovertre ders, dan doet het OM dat. .„De pg-vergadering zegt dan niet: titie is politiek verantwoordelijk' voor wat het OM doet, maar verder bestaat er voor het OM een grote zelfstandigheid. De lei ding van het OM, de vijf procu reurs-generaal, komen regelma tig bijeen onder leiding van de hoogste ambtenaar van het mi nisterie van Justitie, de secreta ris-generaal. Dodelijk Ook op deze verhouding is het woord knuffelen van toepassing. Sterker: de partijen houden el kaar gevangen in een dodelijke omhelzing. Schalken: „Het OM leent zich overal voor. Het is not done om tegen de secretaris-ge- wij hebben een eigen beleid. Ze laten zich voor alles gebruiken," zegt Schalken. Pas onlangs heb ben de pg's besloten om een dergelijke taak niet meer auto matisch te accepteren. - Uit het rapport van de commis sie-Donner: 'Binnen het heer send beeld is het de rechter die 'fouten' van een officier afstraft. Een opvatting die geen rekening houdt met het feit dat dan de samenleving het werkelijke slachtoffer is in plaats van de officier.' In zo'n sfeer van bijna kleffe eensgezindheid is het opmerke lijk, dat twee jaar geleden een openlijk meningsverschil ont stond tussen de minister van Justitie en de procureurs-gene raal. Hirsch Ballin wilde een grotere greep krijgen op het OM, ook in individuele strafzaken. Het OM kwam daartegen en masse in opstand en schreef de zogenoemde Paasbrief: of de mi nister van Justitie met zijn ten gels van de onafhankelijkheid van het OM wilde afblijven. „Ze schreven dan wel die brief, maar ze hebben nooit conse quenties uit hun standpunt ge trokken," zegt Schalken. „Dit was nu een uitgelezen moment geweest voor hen om daadwer kelijk weer te doen waar ze voor zijn: het OM leiden." Uit 'het rapport van de commis sie-Donner: 'Noch in professio nele zin, noch in hiërarchische zin is het gebruikelijk elkaar aan te spreken op de kwaliteit van het eigen handelen of de uitvoe ring van afspraken. In een derge lijke cultuur is leiding geven, laat staan sturing van het OM als geheel, een bijzondere opga ve.' Het rapport-Donner laat zich het beste samenvatten met een citaat van Schalken: „Het OM verkeert in een permanente identiteitscrisis." Organisatie en werkwijze zijn zo onduidelijk dat 'het' OM niet blijkt te be staan. Het is een verzameling parketten en ressorten waarin iedereen zijn eigen rijkje heeft. In die sfeer hebben de affaires kunnen ontstaan. In de IRT-af- faire was geen sprake van lei ding over het speciale recherche team door het OM, en bleek er grote onduidelijkheid over welke opsporingsmethodes nu wel en In de strijd tegen de cri minaliteit speelt de be veiligingscamera een steeds grotere rol. In banken en winkels heeft het wakende oog zijn ef fectiviteit al ruimschoots bewezen, maar nóg va ker registreren willekeu rige camera's bij toeval strafbare feiten. In Engeland speelt de bewakingscamera regel matig zelfs een hoofdrol bij het oplossen van ka pitale misdrijven; de moord op de peuter Ja- mie Bulger, een IRA- bomaanslag in de Lon- dense binnenstad en nu blijkt een baby-ontvoe ring uit een ziekenhuis weer op video vastge legd. Ook in Nederland houden, naar tevreden heid van politie en justi tie, camera's steeeds va ker een oogje in het zeil. Van onze verslaggever Het winkelpubliek zal het zich nauwelijks realiseren, maar me nig binnenstad wordt tegen woordig voortdurend met came ra's en video's in beeld ge bracht. Niet alleen weten we ons in winkels, banken, zieken huizen en overheidsgebouwen, permanent bekeken, ook op straat zwengt, zoemt en loert menig elektronisch oog. Op par keerplaatsen, bij tankstations, in tunnels, winkelcentra of bij verkeersknooppunten. Ze hangen er, zo wordt verteld, voor onze veiligheid. Om crimi naliteit te registreren of, nog beter, in de kiem te smoren. Maar de lens die de ingang van een bank of postkantoor in de gaten moet houden, bestrijkt ook een groot deel van de open bare weg. En de strategisch op gestelde verkeersvideocamera ziet veel meer dan een dreigen de opstopping of frontale bot sing. Om nog maar te zwijgen over de vele tienduizenden snorrende camcorders van particulieren die soms nietsvermoedend van uit de handpalm een criminele activiteit filmen. De mishande ling door de politie van de Ame rikaan Rodney King is daarvan nog het beste voorbeeld. De op name en de gevolgen werden wereldnieuws. „Het is een ontwikkeling die volop in beweging is," zegt de Nijmeegse oud-advocaat en strafrecht-specialist mr. H. Sackers over de schijnbaar on stuitbare opmars van de camera en zijn juridische gevolgen. Accepteren „Het lijkt erop dat we de aan wezigheid van camera's steeds makkelijker accepteren omdat ze ons gevoel van veiligheid vergroten. Het vervelende idee permanent bekeken te worden en het mogelijke verlies van privacy nemen we kennelijk op de koop toe." In veel grote steden worden te genwoordig ambitieuze plannen gemaakt om met behulp van videocamera's de openbare orde te bewaken. Volgens de politie een logische ontwikkeling nu steeds vaker blijkt dat er te weinig agenten op straat kun nen zijn. In Nijmegen wordt bijvoorbeeld gedacht aan het plaatsen van camera's op loka- ties waar verkeersovertredingen aan de orde van de dag zijn. En misschien is het, zegt het stads bestuur, ook nog wenselijk om 'video-ogen' op te hangen in de buurt van onveilige plaatsen waar veel geweldsdelicten en vandalisme voorkomen. „Maar er moet eerst een zorg vuldige afweging worden ge maakt. De voordelen zijn duide lijk, maar je hebt ook te maken met de privacy van mensen," zeggen de Nijmeegse bestuur ders. Alleen georganiseerde privacy- bewakers als de Stichting Waakzaamheid Persoonsregis tratie heeft zich tot nu toe druk gemaakt over de gevolgen van schijnbaar willekeurig camera gebruik. De stichting pleit voor controle op het gebruik en de opslag van videobanden en vindt dat burgers altijd gewaar schuwd moeten worden als ze door een camera worden geob serveerd. Dat laatste gebeurt lang niet altijd. Wordt er vaak vanuit gegaan dat duidelijk zichtbare observa tiecamera's van politie, stadsbe stuur of beveiligingsbedrijf hun preventieve werking niet mis sen, de heimelijk opgestelde particuliere beveiligingscame ra's zien niet zelden en door gaans bij toeval veel meer. Zo waanden de bomleggers van de ERA zich vorig jaar onbe spied, maar werd hun actie vastgelegd door een camera die tegen de gevel van een Londens bankgebouw was geplaatst. Voor Scotland Yard was de vi deoband een geschenk uit de hemel en datzelfde gold voor de toevallige opnamen uit het Brit se winkelcentrum waarop de moordenaars van Jamie Bulger waren te zien. En nu blijkt een bewakingscamera van een En gels ziekenhuis een complete ontvoering te hebben vastge legd. „Bij dit soort zaken is het elke keer weer de vraag of die came raregistraties als bewijs kunnen dienen," zegt mr. H. Sackers. „In het verleden is vaak gerede neerd dat er sprake was van onrechtmatig verkregen bewijs materiaal omdat de bewuste op namen niet met een voorop ge zet doel zijn gemaakt. Als ik advocaat van de verdachte was, zou ik mijn verdediging daarop gooien." Is het, door gebrek aan voldoen de jurisprudentie, nog altijd moeilijk om te voorspellen hoe een rechter met dit soort video registraties omspringt, mr. Sackers is ervan overtuigd dat het openbaar ministerie nu de wind mee heeft. „Tegenwoordig wordt bijna alles als bewijsma teriaal toegelaten. Wat dat be treft horen camera-registraties in dezelfde categorie als die omstreden richtmicrofoons. Het mag bijna allemaal. Voor een advocaat is de lol er inmiddels goed vanaf." in de strijd tegen de misdaad is de 'impact' van 'op alternatieve wijze verkregen bewijsmateri aal' erg groot. Rechters moeten stevig in hun schoenen staan om zeer belastende video-opnames als onrechtmatig verkregen be wijs terzijde te leggen. Boven dien heeft de Hoge Raad al eerder laten weten dat het be grip 'opsporing' ruim mag wor den geïnterpreteerd. Sackers: „De maatschappelijke druk wordt ook groter. Veel mensen vinden dat het, ondanks dat onaangename 'big brother-gevoel', nu moet kun nen om toevallig gemaakte ca mera-opnames als bewijs te ge bruiken. Zeker als het om zware delicten gaat." Veel vaker, zegt Sackers, zullen politie en justitie video-opna mes echter gebruiken als aan knopingspunt bij het verzame len van meer bewijsmateriaal. „Je loopt dan in elk geval niet het risico dat de videoband door de rechter niet wordt toegelaten en je vervolgens met lege han den staat." Inbreuk Professor G. Corstens van de vakgroep Strafrecht van de Katholieke Universiteit Nijme gen heeft ook al vaker geconsta- teerd dat het gebruik van came ra's weinig wettelijke hinder nissen ondervindt. „Ze mogen alleen niet gebruikt worden om bepaalde mensen stelselmatig te volgen. Dat zou een inbreuk zijn op hun per soonlijke levenssfeer. Het bruik van camera's is gerecht vaardigd als de politie objecten of bewegingen wil waarnemen. Maar niet kijken welk café één bepaald persoon binnenstapt." Ondanks alle gevoeligheden en juridische onduidelijkheid lij ken politie en justitie zeer yer- guld met het gestaag groeiend aantal (particuliere) camera's én de constatering dat niemand zich daaraan lijkt te storen. „Het gebruik van videocamera's is schering en inslag. Je ziet ze overal en iedereen vindt het prima," zegt een politie-woord- voerder die graag verwijst naar een onderzoek waaruit blijkt dat meer dan de helft van het aantal bankovervallen dankzij video-registraties wordt opge lost. De hoge score heeft zelfs de banken zelf aangenaam ver rast. „Als het zoveel scheelt, hangen we overal camera's op,' luidde de reactie van de Neder landse Vereniging van Banken. Den Haag (anp) - De bruto loonkosten lopen in Neder land niet uit de pas bij die in het buitenland. Wel blijken Nederlandse'werknemers ge middeld veel minder van hun bruto loon over te houden dan hun buitenlandse colle ga's. Ook moeten Nederlandse werk nemers van een loonsverhoging relatief veel inleveren aan hoge re belastingen en premies. Dit blijkt uit een onderzoek naai de inkomensverhoudingen ip niet door de beugel kunnen. Achter de affaire-Gonsalve's sta! een machtsstrijd, die alleen plaats kan vinden als er ee machtsvacuüm is. Niet voo niets kwam deze affaire buiten op een moment di Hirsch Ballin Gonsalves 'oppa pg' wilde maken, de landelij! leider van de bestrijding vani; criminaliteit. Uit het rapport van de commi sie-Donner: 'Bij zowel politie rechterlijke macht valt kritieki beluisteren op de verregmidi afwezigheid van de noodzakelij', geachte leiding van het OM concrete zaken.' De commissie-Donner bevefi aan om de macht van de pg's: te perken door een commis boven hen te stellen. Deze cli van 'managers' zou het OM bet. kunnen sturen. Ze zouden zelf vanuit hun toppositie, kunnen omzeilen en rechtstreeks afspraken kunnen maken een niveau lager, de officieren van justitie. Maar het probleem is nu juist, stelt Schalken, dat de pg's tt weinig macht hebben. Daarom zitten ze constant 'op schoot' het ministerie van Justitie. Zt zouden een eigen budget moetc krijgen, hun eigen personeelsbe leid moeten kunnen voeren meer bevoegdheden moeten heb ben. Eigenlijk, verzucht Schalken, zou het 't beste zijn om niet miljoen extra aan het OM geven voor reorganisaties, zoals de commissie-Donner voorstelt, maar juist om te bezuinigen „Dan gebeurt er eindelijk wal allang had moeten gebeuren snijden in eigen vlees. Overbodi ge taken afstoten, precies i nieuw bepalen waar het OM eigenlijk toe dient." Hengelo (anp) - De Begemar woede op de hals gehaald vaf aan de bonden sluit het conc bedriif Holec niet uit. Die opmerking spoort volgens d( Industriebond FNV niet met wat Begemann eerder deze week heeft verklaard. De bonden wil len daarom nadere uitleg van d( concerntop. Begemann en de vakbonden lie ten dinsdag na een gesprek we ten dat de verkoop van Holec o: onderdelen van het bedrijf nie' nodig is om de financiële positit van het concern te verbeteren| Wel zou uit nader onderzoei kunnen blijken dat Holec gebaa is bij nauwe samenwerking me1 andere elektronicabedrijven Maar dat zou niet tot een opde ling hoeven te leiden. In de brief aan de vakbondei stelt Begemann nu dat er geei concreet plan is voor de splitsin; van Holec. Niettemin acht di Amsterdam (anp) - Shell ment bij twee benzinestal avondzaak, waar honderdt Mogelijk volgen er meer Vanuit het CDA kwam er ee; der dit jaar protest tegen he initiatief, maar demissionaij minister van Economische Za ken Andriessen liet vorig maand de Tweede Kamer we ten dat de ontwikkeling ze^ beperkt zal blijven. De avondwinkels zijn mogi lijk dankzij een versoepelir van de Wet Winkelsluiting, d officieel de avondverkoop ve kruidenierswaren na 18.30 ui verbiedt. Een ondernemer mi door de recente wetswijzigii avondwinkels exploitere maar daarbij moet dan min) maal zeventig procent van geldomzet van zo'n wink voortkomen uit kruidenier waren. Per 15.000 inwone mag een gemeente een vergu: ning voor zo'n avond wink geven. Naast het nog te starten exp riment in Tiel en Roermoi heeft Shell Nederland Ve koopmaatschappij (SNV) bij zo'n veertig benzinepoi pen het winkelassortiment i grijpend verbreed, zegt J. Ve stappen, directeur winkelbji drijf van SNV, in het jong: nummer van Shell Venstf Maar minisupermarkten m w. :er TERWIJL NOORD-KOREA gespannen toe. De 'Grote Li Commandant Met De IJzerei Kim ll-sung is niet meer. De een dictator was in de besti hebben ze weliswaar aan u kunnen zeggen. Er is nauwe; van de buitenwereld afgei orthodoxe stalinisme zo hart Kim ll-sung zag zichzelf a hoefde af te leggen aan zie! Vandaar dat hij, in afwijkinc marxisme, zijn zoon als 'ko zoon Kim Jong II door ieder dictator is onduidelijk. Het een min of meer besloten machtsovername niet vanz^| ten zijn, die een bewier voorkomen. Voor Noord-Korea zal het De hele kliek rond Kim overgoten. Veel vrijheid st niet te wachten. Voor het buitenland kom Pyongyang buitengewoon ll-sung voor grote onrust ambities. De situatie was vroegere Amerikaanse pres; In Genève werd er ondei tussen de presidenten van weken plaats vinden. Volgens de eerste indru verandering aanbrengen i hoe definitief de berichten er een opvolgingsstrijd, da Korea's. Hoe paradoxaal h het voorlopig wenselijk d< Kim Jong-il het roer van zij J

de Stem | 1994 | | pagina 2