Cécile Vinke valt buiten de boot Teambuilding in Rotterdam Medaille-winnaars willen naar WK-ploegentijdrit Oranjekoorts steekt de kop voor Davis-Cup-duel met Verenigde Staten \ourM' 94 Van Moorsel trekt zich terug voor rest seizoen DE STEM SPORT B7 Door Mijntje Donners vervangen spits van MOP mist voldoende ritme Verlies Brenda t Schultz in finale SPORTNIEUWS KORT 11 JULI 1994 B6 u Jansen uit Baarle-Hertog -trui van Tour-miss Colin FOTO HENK THEUNs Molders uit Hulst samen FOTO HENK THEUNS al dagen lang aangevoerd br J. Remie uit Breda. Hij wist Jelopen weekeinde drie punten zijn totaal toe te voegen lat nu met 18 punten stevig op p. Mevrouw Van de Kelen fete van de tweede naar de ptste plek. t puntenklassement: Remie (Breda) 18 punten; Linda Machielsen (Prinsenbeek); E. Lernout (Heikant); W.P.J. Buyks (Etten-Leur); E.J. van de Made (Made); J.C. Marijnissen (Zundert); P. van der Veeken (Sint-Jan- len) 14 punten; fVIevrouw Van de Kelen (Clinge); W. Molders (Hulst); H. van Bezouw (Breda) 13 ■nten. J totaal 27 deelnemers hebben 11 Inten. negende etappe van vandaag de Ronde van Frankrijk zal len verandering brengen in Ingschikking van het punter.- lassement, omdat een tijdrit Tblgens het reglement geen pun- jn kan opleveren voor de strijd de groene Stem-trui. Uiter- krd valt er wel een dagprijs te linnen. Het zal niemand verras- In dat voor de 64 kilometer Inge, individuele race tegen de lok van vandaag de Spanjaard ttiguel Indurain bij de deelne- Jiers aan het Tourspel van De ptem de grote favoriet is. De Engelsman Chris Boardman is len goede tweede. J)e Tourstaf ontvangt trouwens (egelmatig een onvolledig inge- ulde deelnemerskaart. Contro leer daarom voor de kaart wordt Ingeleverd de gevraagde gege- MAANDAG 11 JULI 1994 Inder meer Bugno (Ita). 155 km: Ekimov probeert het |oor de tweede keer. Zijn vlucht tuurt tot 500 meter voor de Jtreep. |59.5 km: Slowaak Jan Svorada dnt de massasprint aan het ein- |e van de zevende etappe. Ab- loesjaparov eindigde als tweede, Ludwig (Dui) derde. Museeuw peemt door het veroveren van bonificatieseconden onderweg Jeiderstrui over van Yates (GBr). ZONDAG 10 JULI 177 renners gaan zondagoch tend van start voor de achtste etappe, die over 218,5 kilometer voert van Poitiers naar Trelis- pac. De temperatuur loopt op naar tropische waarden. Par- fcours: golvend. 12 km: le bonificatiesprint: 1. Bortolami (Ita/6), 2. Museeuw j(Bei/4), 3. Andreu (VSt/2). |13 km: Durand (Fra) ontsnapt. ■23 km: Durand weer ingelopen. ■75 km: Durand en Mario de Cler- |cq (Bel) op de vlucht. ■82 km: tweetal ingelopen. Il08 km: aanval Leblanc (Fra)- [Camargo (Col), Aldag (Dui) en [Hamburger (Den) volgen. 1118 km: voorsprong viertal 1.15. [128 km: 2e bonificatiesprint: 1- [Leblanc (6), 2. Aldag (4), 3. Ham- I burger (2). Peloton op 3.30. F132 km: voorsprong al opgelopen I naar 6 minuten. 1146 km: Cöte de Chez Yonnet (4e Icat): 1. Camargo, 2. Hamburger, 3. Leblanc. Peloton volgt op 7.45- 1155 km: gat tussen vier leiders en E peloton 8.00. De ploegen Word- Perfect en Banesto zetten de jacht in. 174: Chapelle Notre Dame (4e cat): 1. Leblanc, 2. Hamburger, 3. Camargo. 206 km: 3e bonificatiesprint: 1- Aldag (6), 2. Leblanc (4), 3. Ham burger (2). Peloton op 4.30. 218.5 km: Hamburger, uit de ploeg van Cees Priem, wint etap pe. I Museeuw behoudt na een lange inhaalrace de gele trui. De Itali aan Gianvito Martinelli haalt de streep niet op tijd en moet naar huis. Van onze verslaggever Amstelveen - Mijntje Don- ners stapt vandaag op het vliegtuig naar Ierland. De hockeyster van Den Bosch gaat als vervangster van Cé- cile Vinke met Oranje mee naar het WK in Dublin, dat woensdag begint. MOP-speelster Vinke was net J hersteld van een enkelblessure, - maar heeft nu een ontstoken kniepees. Geen onoverkomelijk probleem, maar door.de enkelk- wetsuur die ze in de competitie opliep, mist de 21-voudige inter- national ritme. Dat bleek vrijdagavond al, toen Oranje op het MOP-terrein in - Vught oefende tegen Australië 1 (ï-i). Vinke viel in de 41e mi nuut in en liep na het duel met betraande ogen en een pijnlijke knie door haar eigen clubhuis. Bondscoach Bert Wentink wilde er die avond nog geen conclusies aan verbinden, maar de volgen- de dag stond Donners in Amstel veen in de basis in de tweede oefenwedstrijd tegen de 'Aus sies', die Oranje met 3-1 won. Op de rechterspits-positie liet de 20-jarige speelster zich nadruk kelijk gelden. Ze stelde MOP- speelster Margje Teeuwen in staat de tweede treffer te produ ceren. Vinke was nergens meer te bekennen. Donners was twee weken gele den net buiten de selectie van zestien gevallen. De koffers in huize Donners stonden wel al klaar, omdat Wentink haar had laten weten dat ze zich gereed moest houden. De twijfels rond Vinke waren toen al groot. Afge lopen donderdag had Wentink nog individueel met Donners ge traind. Hoewel Donners zich' als laatste bij Oranje meldde, hoeft ze niet bang te zijn het hele toernooi op de bank te zitten. „De ruil Vinke - Donners was de makkelijkste die ik kon maken," verklaarde Wentink zaterdag. De Nederlandse hockeysters kunnen vandaag met een opge togen gevoel vertrekken naar Dublin. De titelverdediger kreeg zaterdag met de 3-1-winst op Australië de zekerheid dat de vorm groeiende is. Oranje is dit jaar nog ongeslagen, in dertien oefenwedstrijden speelde het slechts twee keer gelijk. In Amstelveen toonde de vorm van enkele belangrijke speelsters een stijgende lijn. De derde oe fenwedstrijd in vier dagen was de beste. Na de moeizame 3-1 tegen Argentinië en de fortuin lijke 1-1 tegen Australië, vrijdag in Vught, liet de ploeg zaterdag vooral een gedreven indruk ach ter op het kunstgras van het Wagener-stadion. „We zijn er klaar voor," zo verzekerde coach Bert Wentink, die middenveld ster Steenberghe, door een ge broken neus de afgelopen dagen toeschouwster, wel voor het WK beschikbaar heeft. Nieuwkomer Donders hockeyde in Amstelveen de volle zeventig minuten. Hanneke Smabers kreeg rust. Zo bood de rechter kant van de Nederlandse aanval een verrassend beeld. Rechtsach ter Appels schoof een linie naar voren, Duyster nam haar plaats over. Bij de terugkeer van Steen berghe kan Wentink uit meerde re opties kiezen. Links op het middenveld hervond Lewin haar geliefde spel, met Derks achter zich, De Ruiter voor zich. Donners bracht vaart in de Ne derlandse aanval, haar enthou siasme werkte aanstekelijk bij zowel Kuipers als De Ruiter. Donners was direct betrokken bij de 2-1, afgemaakt door Teeu wen, die als vliegende wissel even De Ruiter mocht komen vervangen. Daarvoor was de wedstrijd vooral die van Noor Holsboer. De aanvoerster pro beerde in de vijfde minuut in de eigen cirkel een pirouette uit te voeren, maar verloor de bal aan Hawkes (0-1). Negen minuten later was Holsboer aan de ande re kant van het veld attent, zij benutte de rebound van de eerste strafcorner van collega-verde digster Grijpma: 1-1. Na de rust maakte Wentink ge bruik van zijn wisselmogelijkhe den. De Tilburgse coach beroept zich erop voor elke positie twee speelsters te bezitten. Van Hae- ringen kwam na twaalf minuten Touw vervangen. Beide doel- vrouwen grepen resoluut in. Au stralië kreeg meer strafcorners, Nederland meer kansen. Dank zij spelmaakster Susan van der Wielen, na een zwak optreden tegen Argentinië door Wentink op haar plichten gewezen. „Ze heeft het goed opgepikt," aldus de coach die De Ruiter uit een strafcornervariant voor 3-1 zag zorgen. Amstelveen. Oefenwedstrijd, vrou wen NEDERLAND - AUSTRALIË 3-1 (2-1). 5. Hawkes 0-1, 14. Holsboer 1-1, 20. Teeuwen 2-1, 41. De Ruiter 3-1." Toeschouwers: 100. NEDERLAND: Touw (47. Van Hae- ringen); Duyster, Grijpma. Holsboer en Derks; Appels, Van der Wielen en Lewin (50. Dijsselhof); Donners, Kuipers en De Ruiter. Vliegende wissel: Teeuwen. Van onze verslaggever Léon Krijnen Rotterdam - Een goede tip voor handelaren in oranje- parafernalia, die na de eliminatie in Dallas met de handen in het haar zitten: spoedt U naar de Möllerpier in Rotterdam. Daar valt, zo mag verwacht worden, de komende week nog wel het een en ander in oranje te slijten aan de vaderlandse tennissupporters. Van vrijdag tot en met zondag ontvangt de Nederlandse ploeg onder leiding van Stanley Fran ker de Amerikaanse équipe, die wordt gecoacht door Tom Gul- likson, de rechtshandige helft van de tennissende tweeling van weleer, wiens linkshandige broer Tim de privé-coach van Pete Sampras is. Gisteren oefende het Nederlands team tegen Zweden, het land dat precies een jaar geleden op het Haagse Malieveld Franker en de zijnen een ongenadig pak slaag gaf. Nederland won de revanche om spek en bonen met 3-0, maar daar is dan ook het meeste mee Tegen de tweeduizend Den Haag (anp/rtr) - Brenda Schultz is er niet in geslaagd het graveltoernooi van Paler mo op haar naam te brengen. De 23-jarige speelster uit Heemstede verloor in de fina le van de Roemeense Irina Spirlea in drie sets: 4-6 6-1 6-7. Schultz was in het 180.000 gul den-toernooi op Sicilië als eerste geplaatst. Vorig jaar won ze zo wel het enkel als het dubbel, met Debbie Graham. Spirlea was als tweede geplaatst. De 20-jarige Roemeense uit Boekarest sloeg in de derde set toe in de tiebreak met 7-5. Sergi Bruguera was voor de der de maal op rij de sterkste in het open Zwitsers kampioenschap. De nummer vier van de wereld versloeg in Gstaad in de finale de Fransman Guy Forget: 3-6 7-5 6-2 6-1. Bruguera laste in de finale een extra pauze in. De Spanjaard ging bij 5-5 uit protest op de grond zitten. Volgens de twee voudige winnaar van Roland Garros waren de lijnrechters er barmelijk. „Hun beslissingen kostten me de eerste set. Het Stag ten koste van m'n concen tratie. Ik had geen zin nog een set op die manier in te leveren, wilde zorgen dat ik niet overver hit aan die belangrijke games begon," aldus de 23-jarige Bru guera, die een cheque van 120.000 gulden in zijn zak stak. De in Zwitserland woonachtige Forget was niet rouwig over het verlies. „Ik heb hier gewoon heel goed gespeeld. Vandaag had ik geen kans. Sergi speelde als een muur", sprak de 29-jarige Fransman die dank zij een wild card in Gstaad mee kon doen. Forget was door een knieblessu re een jaar uitgeschakeld. Hij daalde daardoor naar de 1130e plaats op de wereldranglijst. de™1""' (VSt)' Mannen' 430.000 gul- Halve finales: Wheaton (VSt) - Petchey ni 4-6 6-3 6-4, Woodbridge (Aus) - Black (Zim/6) 4-6 6-4 7-6. Ostaad (Zwi). Mannen, 950.000 gulden, aalve finales: Forget (Fra) - Kafel- ™°v (Rus/6) 7-5 6-3, Bruguera wpa< I) - Gaudetai (Ita) 6-4 6-1; finale: n! F°rget 3-6 7-5 6-2 6-1. oucbclsjich finale: Emilio Sanchez/ L66 4 0ostinS/Vacek (Ned/Tsj) Bastad (Zwe). Mannen, 600.000 gul- S'r'ma'ea: Skoff (Oos/7) - Fleurian Fm u 7~5, Karbacher (Dui) - ftomberg (Aus/8) 6-2 3-6 7-6; finale: &cher-Skoff 6-4 6-3. IZu; /nSp i- ''"ale: Apell/Björkman Bwe/i) Kulti/TUlstrom (Zwe/4) 6-2 Balermo (Ita). Vrouwen, 180.000 gul- Halve finaies: Schultz (Ned/1) - Cec- DoÏÏ 1 S 7-6 6'4' SP'rlea 'Soe/2) Seh4te 6 4le1-6"4; fi"ale: Spirlea toeschouwers, van wie sommi gen, gezien de kleding, recht streeks van Cotton Bowl naar de Möllerpier schenen te zijn gevlo gen, sloegen in de ook al Texaans aandoende hitte drie trainingen gade. Die slechts van wege het gegeven dat er scheids- en lijnrechters de stand bijhiel den, het predikaat 'wedstrijd' kregen opgespeld. Telling Voor Jacco Eltingh was de eer weggelegd om het groene 'Plexi Pave' voor het eerst te betreden. De Eerdenaar versloeg Tomas Nydahl in drie sets (2-6, 6-1, 6-4), waarin voor alle aanwezi gen de telling even wennen was. Om de trainingen niet al te lang te laten duren, was afgesproken om op 'deuce' het eerste het beste punt beslissend te laten zijn. Zodat niet, zoals normaal het geval is, degene de game wint die vanaf de 40-40 twee punten voorsprong weet te pak ken. Extra regeltje: op 'deuce' bepaalt de ontvanger vanaf wel ke kant geserveerd moet worden. Een en ander is een voorstel van de Association of Tennis Profes sionals (ATP), die de regel al na het komende toernooi van Flus hing Meadows in wil voeren. Vooralsnog lijkt het niet aanne melijk dat de spelersraad er ak koord mee zal gaan. Elting had maar meteen gecon cludeerd dat hij vrijdag in het enkelspel aan zal treden, net als Richard Krajicek, en dat hij sa men met Haarhuis het dubbel zal vormen. „Stanley heeft tegen ons gezegd dat de opstelling van de ploeg tegen Zweden hetzelfde zou zijn als de definitieve. Dus ik neem aan dat ik speel." Ook Richard Krajicek verspeelde een set, dit nadat hij de eerste gewonnen had van Thomas En- qvist en in de tweede met 3-1 en 15-40 had voorgestaan. De uit eindelijke uitslag'. 6-2, 4-6, 6-3. Met de opslag van Kraai' zit het wel snor, ook al gezien de drie daverende aces op rij die hij produceerde op 4-3 en 0-40 in de derde set. Ook hij gaf, net als Eltingh dat eerder had gedaan, aan dat er aan partijtjes als die van giste ren, weinig concrete conclusies opgehangen kunnen worden. Richard Krajicek (links) wrijft het zweet uit zijn ogen; naast hem coach Stanley Franker. FOTO ANP „Ach," aldus 'Kraai', „beetje teambuilding, beetje trainen, beetje aan de baan wennen, dat is allemaal meegenomen." Bergen Nadat hij in de eerste ronde van Wimbledon had verloren van de Australiër Darren Cahill, had hij tweeëneenhalve week geen racket meer in zijn handen ge had. „De bergen in geweest, beetje langlaufen, zwemmen, hardlopen. Even geen tennis, ik had er even genoeg van. Voetbal gekeken had hij ook, „maar alleen de wedstrijden van het Nederlands team. Die tegen Brazilië had ik bijna helemaal gemist. Ik was doodmoe van het trainen, en om zeven uur in slaap gevallen. Om tien over half elf werd ik wakker, zette ik de televisie aan, zag Bebeto die pass op Romario geven en hoorde ik de commentator iets roepen van 'alweer die Romario.' Ik schrok me rot, want ik dacht dat hij er al twee of drie ingetrapt had. Daarna werd het toch nog leuk, tenminste, tot die vrije trap van Branco. Volgens mij een fout van De Goeij, ook al kon die bal er natuurlijk niet beter in." Terug naar tennis. Kansen tegen Amerika? „Natuurlijk", aldus Krajicek, „ik schat onze kansen op fifty-fifty. We zullen min stens twee singles moeten win nen, ervan uitgaand dat Jacco en Paul het dubbelspel kunnen winnen. Nou, en verder heeft Jacco twee keer van Sampras gewonnen en nog nooit van hem verloren, ik heb hem een keer op hard-court verslagen en we heb ben allebei overwinningen op Courier achter onze naam staan. Dat zijn die jongens heus nog niet vergeten hoor..." Vager Maar een Sampras in de vorm die hij op Wimbledon gedemon streerd heeft? „Maakt niet uit," aldus Krajicek, „toen ik hem versloeg, had hij ook net zo'n onwezenlijk goede periode ach ter de rug. We gaan er voor, ook al omdat dit en de US Open de laatste twee grote kansen van dit seizoen zijn..." De reprise van Nederland - Zwe den werd besloten met het dub belspel. Aan Nederlandse zijde uiteraard de wereldkampioenen Eltingh en Haarhuis, aan Zwee- de zijde: Nydahl en Enqvist.... Meer Zweden waren er gisteren niet voorhanden. De wereldkam pioenen versloegen het gelegen- heidsdubbel met 6-1 en 6-1. Waarmee de schande van Malie veld dan wel niet uitgewist, maar wel een beetje vager ge worden was. Rotterdam. Oefenwedstrijd. NEDERLAND - ZWEDEN 3-0. El tingh - Nydahl 2-6 6-1 6-4, Krajicek - Enqvist 6-2 4-6 6-3, Haarhuis/El- tingh - Nydahl/Enqvist 6-3 6-1. Opluchting bij bondscoach Van Diepen Maria Jongeling gewonnen kampioenschap tijdrijden hakte Van Diepen snel een aantal knopen door. Jongeling en Natascha den Ouden (derde op het NK) fietsen de tijdrit op Sicilië. Daniëlle Overgaag (tweede op het NK) staat re serve. De vriendin van Lance Amstrong rijdt wel de Tour en de wegwedstrijd op het NK. Voor de Tour wees hij verder Yvonnen Brunen, Elsbeth Vink, Marion Borst en Lenie Dijkstra aan. Meike de Bruijn en Margaretha Groen zijn kandidaat voor het zesde startbewijs. Monique Knol was niet aan wezig in Maren-Kessel. Ze raakte onlangs bij een val in het Franse Finistère gebles seerd aan haar knie. Zonder de kopvrouw voelt haar ploeg Bose er ook niets voor om binnenkort naar de Tour Fé- minin te gaan. Voor Van Die pen is de sprintster nog altijd in beeld voor het WK. „Wan neer Monique hersteld is, ver dient ze een eerlijke kans," aldus Van Diepen. Van onze verslaggever Maren-Kessel - Vrouwen- bondscoach Frans van Diepen klonk na afloop van het NK tijdrijden in Maren-Kessel op gelucht. „Leontien van Moor sel rijdt dit jaar geen enkele grote wedstrijd meer," zei hij. Enerzijds is er de teleurstel ling dat hij zonder zijn onbe twiste topper naar de Tour Féminin en het WK moet, maar aan de andere kant is hij oplucht dat er een einde is gekomen aan een periode van onzekerheid rond de met een geestelijke inzinking kampen de Brabantse. „De rest van de ploeg lijdt immers onder haar twijfels. Rijdt ze wel of niet de Tour? Gaat ze wel of niet naar het WK? Steeds weer dat af wachten. Deze beslissing om de rest van het jaar geen grote wedstrijden meer te rijden, is dan ook de beste," aldus Van Diepen, die ervan overtuigd is dat Van Moorsel volgend jaar terugkomt. Na het verrassend en met overmacht door de 19-jarige Van onze verslaggever Ad Pertijs Maren-Kessel - Het idee werd zaterdagavond in het wachtkamertje bij de doping controle uit armoe geboren. Mario Gutte, Jos Wolfkamp en Jaap ten Kortenaar - de nummers een tot en met drie van het open Nederlands kampioenschap tijdrijden - gaan de KNWU vragen of de unie hen alsnog wil inschrij ven voor het wereldkampi oenschap ploegentijdrit, dat eind augustus op Sicilië voor de laatste keer wordt gere den. Want ondanks de medailles en de fraaie gemiddelden van bijna 47 kilometer per uur kunnen de drie tempobeulen het nieuwe in dividuele WK tijdrijden op hun buik schrijven. Bondscoach Ger- rie Knetemann liet zaterdag in Maren-Kessel, waar de solisten traditiegetrouw om de nationale titels streden, immers weten dat Erik Breukink en Frans Maassen de twee WK-tickets al voor zich hebben opgeëist. „Ik ben hier om te kijken of we nog tijdrijders hebben in Nederland. En ik heb ze gezien," deelde de Kneet een welgemeend compliment uit aan de mannen die voor het oog van wat familieleden en verzorgers eenzaam het warme gevecht met de 47 Brabantse polderkilome ters aangingen. Het was een schrale troost voor de medaillewinnaars. „Neder land mag maar twee renners naar het WK sturen. Dan weet je dat bij voorbaat dat de keuze valt op mannen als Breukink en Maassen," aldus Mario Gutte, die ook in Maren-Kessel bewees de sterkste amateur-tijdrijder van Nederland te zijn. Arend Schepping, ploegleider van de Vredesteinploeg, waarvoor Wolf kamp rijdt, laat zich wat minder snel uit het veld slaan. In de wachtkamer van de dopingcon trole smeedde hij zijn plannetje. „Laten we proberen naar het WK ploegentijdrit te gaan. Ik zorg voor de begeleiding. Met een man als Peter Boeve erbij, hebben we een uitstekend kwar tet. Ik heb John Kooij (amateur coördinator, red.) al gevraagd of hij ons alsnog kan inschrijven." Bondscoach Piet Hoekstra schrapte begin dit seizoen de viermans-ploeg uit zijn plan ning. Omdat het onderdeel na 1994 van de WK-kalender ver dwijnt. „Zonde van alle geld en moeite die je er nog in stopt," vindt Hoekstra. Jaap ten Kortenaar is het daar niet mee eens. „Want dit jaar kunnen we op de ploegentijdrit scoren. De meeste landen sturen een B-ploeg. Dit is onze kans," zegt de renner uit Zoetermeer. Tegenover het enthousiasme van Ten Kortenaar staat de scepsis van ploeggenoot Mario Gutte. „Eigenlijk zijn we al te laat met de voorbereiding. Ik doe mee, maar dan moeten we deze week nog beginnen met trainen." Veel geld hoeft de missie volgens Ten Kortenaar niet te kosten. „In 1991 hebben we ons als nationale ploeg voorbereid in de Nederlandse polders. Zonder du re buitenlandse trainingskampen werden we dat jaar vijfde. Voor de Olympische Spelen in Barce lona gooide de KNWU er ineens veel geld en duur materiaal te genaan. En toen werd het dus niets." Een week geleden dacht Mario Gutte ook nog dat het op het NK niets zou worden. Na zijn in drukwekkende zege in de Grote Rivierenprijs (hij was daar een halve minuut sneller dan Wolf kamp), kreeg de Ossenaar last van zijn linkerknie. „De afgelo pen week ben ik iedere dag twee keer naar de fysiotherapeut ge weest. Zonder hem had ik hier vandaag niet gestaan," aldus de oud-prof, die zich dit seizoen helemaal heeft toegelegd op het tijdrijden. „Het gedrang in weg wedstrijden is niets meer voor mij." Amateurs/profs: 1. M. Gutte (Oss) 47,6 km in 1.00.52 (46,922 km/u), 2 J. Wolfkamp (Raalte) 0.03, 3. J. ten Kor tenaar (Zoetermeer) 0.10, 4. P. van Dijken (Dodewaard) 0.26, 5. D. van Elven (Rucphen) 1.10, 6. F. Pasquino (Geleen) 1.29, 7. E. Schurer (Oud Gas tel) 1.43, 8. S. Knaven (Zevenaar) 1.46, 9. N, van der Steen (Hoogland) 1.52, 10. R. Rozendaal (Warmenhuizen) 2.12, 14. W.J. Lambrechts (Ulvenhout) 2.40, 21. G. Romme (Made) 3.40, 30. J. Leijten (Etten-Leur) 5.56, 37. en laat ste M. Dierks (Fijnaart) 10.59. Vrouwen: 1. M. Jongeling (Rijswijk) 23,8 km in 33.08 (43,099 km/u), 2. D. Overgaag ('s-Gravenzande) 0.04, 3. N. den Ouden (Galder) 1.13, 4. S, van der Heide (Westbeemster) 1.37, 5. K. Bouwmeester (Groningen) 1.46, 6. M. van Scheppingen (De Kwakel) 1.47, 7. Y. Brunen (Swifterbant) 1.48, 8. M. de Bruijn (Amsterdam) 1.50, 9. M. Groen (Nieuw-Lekkerland) 1.59, 10. N. Ver mast (Vianen) 2.05, 19. S. Brocks (Breda) 3.01, 25. M. van Leeuwen (Oos terhout) 4.07, 29. E. de Weert (Steen bergen) 5.19, 32. A. Bollaart (Lage Zwaluwe) 5.35. Junioren: 1. Peter Schep (Lopik) 23.8 km in 31.45 (44.976 km/u), 2. W. Bos (Alkmaar) 0.02, 3. M. Barendse (Hon- selersdijk) 0.06, 10. F. Kools (Baarle- Nassau) 0.26, 23. R. Raadtgever (St.- Willebrord) 1 44. Nieuwelingen: 1. Daniel Derksen (Rijs wijk) 12.6 km in 16.56.18 (44.646 km/ u), 2. C. van den Bergh (Rucphen) 16.56.45, 3. R. Hoogendijk (Blokker) 0.02, 21. A. Masseurs (Steenbergen) 0.42. Titel Van der Meer, brons voor Thoen Leiderdorp - Almar van der Meer heeft zondag in Leiderdorp zijn eerste nationale zwemtitel op de langebaan behaald. De aanstaande piloot uit Bussum versloeg op de 5 kilometer vrije slag titelverdediger Hans van Goor in een verwoede eindsprint. Bij de vrouwen won Wendy Kater met handslag in de sprint van Edith van Dijk. Titelverdedigster Carla Geurts kwam niet aan de start. De schoolslagtitels gingen naar Karin Stein en Lesley Voorn. De titelhouders van 1993, Ria Willemse en Nico Wempe, ontbraken in Leiderdorp. Op de schoolslag veroverde Thoen (Koewacht) het brons. Leiderdorp. NK langebaan 5 km. Mannen: vrije slag: 1. Van der Meer (Torpedo) 1.01.27,4, 2. Van Goor (Hoorn) 1 01.27,8, 3 Van de Hoek (Gouwe) 1.01.28,2, 4. Folkertsma (Otters) 1 10.29,4, 5. Van dartel (Zeester) 1 10-36,8, 6. Van Heusden (Otters) 1.01.47,1; schoolslag: 1. Lesley Voorn (Otters) 1.19.49,3, 2. Schultz (Dolfijn) 1.19.49,9, 3 Thoen (Koewacht) 1.19.54,1, 4. Hoofman (Barracuda) 1.19.59,8, 5. Hauwert (Y) 1.20.909,3, 6. Marco Voorn (Otters) 1.20.46,1. Vrouwen: vrije slag: 1 Kater (Zij)/LGB) 1,07.17,2, 2. Van Dijk (Donk) 1.07.17,5, 3. Kuiper (Tolhekke) 1 07.17,9, 4. Veldhuizen (SGG) 1.07.18,2, 5. Mantel (Hoorn) 1.07.42,2, 6. Van der Laan (Dolfijn) 1.10.25,4; schoolslag: 1. Stein (VZC Vlaardingen) 1.27.15,4, 2 Aleven (Rapdio 82) 1.27.15,9, 3. Zieltjes (Rapido) 1.27.17,4, 4. Louwerse (Koewacht) 1.27.17,8, 5. Van der Fluit (Dolfijn) 1.27.24,4, 6. De Booy (Koewacht) 1.27.25,4. Scheerwolde. Langebaan. Mannen: vrije slag 2 km: 1 Van der Meer (Torpedo) 23.47,1, 2. Van de Hoek .(Gouwe) 23.47,1, 3. Folkertsma (Dolfijn) 23.50,2; vrije slag 5 km: 1. Van Dartel (Zeester) 1.08.33,3, 2. Beerse (Dolfijn) 1.08.40,4, 3. Koop (DAW) 1.12.26,8; schoolslag 2 km: 1 Lesley Voorn (Otters) 30.14,8, 2. Marco Voom (Otters) 30.15,8, 3. Schultz (Dolfijn) 30.17,5. Vrouwen: vrije slag 2 km: 1. Kater (Zijl/LGB) 23.47,7, 2. Veldhuizen (Groningen) 23.47,8, 3. Kuiper (Tolhekke) 23.48,9; vrije slag 5 km: 1. Van der Laan (Dolfijn) 1.18.56,6, 2, Bouwmeester (Veenendaal) 1.22.01,6; schoolslag 2 km: 1. Stein (VZC Vlaardingen) 33.14,9, 2. Aleven (Rapido 82) 33.15,2, 3. Zieltjes (Rapido 82) 33.15,5. Rellen na duel Kaiserslautern-Basel Germersheim - Bij een massale vechtpartij tussen Duitse en Zwitserse voetbalsupporters in Hordt in de buurt van Germers heim zijn zaterdag tenminste drie gewonden gevallen. Vier vandalen werden gearresteerd. Twee van hen zullen worden voorgeleid. De ongeregeldheden ontstonden tijdens een oefenwedstrijd tussen de Duitse Bundesligaclub FC Kaiserslautern en FC Basel, dat uitkomt in de tweede divisie in Zwitserland. De reden is nog onduidelijk. Het kleine oord Hordt werd in een mum van tijd omgetoverd in een slagveld. Toen de politie een kennelijke leider van de raddraaiers in de kraag wilde grijpen, werden de dorpsagenten door de meute op hun nek gesprongen. Pas nadat ze versterking had gekregen, kon de politie de vechtende supporters uit elkaar drijven. Leven Jean-Marie Pfaff wordt verfilmd Antwerpen - Het leven van de voormalige Belgische topdoelman Jean-Marie Pfaff wordt verfilmd. Een Belgische produktiemaat- schappij heeft de rechten voor een onbekend bedrag van de 41-jarige levensgenieter gekocht. De titel staat al vast; 'A Hero from Zero' (van niets tot held). Pfaff, die als kind werd gepest wegens zijn kleine en dikke gestalte, beëindigde drie jaar geleden zijn succesvolle loopbaan. Bij het WK van 1982 en 1986 werd hij gekozen tot beste doelman van het toernooi. Edmund Vriesde heeft een tweejarig contract getekend bij eerste-divisieclub Emmen. De 25-jarige middenvelder speelde de afgelopen seizoenen voor ADO Den Haag. Daar kwam hij niet in aanmerking voor een nieuwe verbintenis. De afgekeurde profvoetballer Robin Schmidt hervat zijn loopbaan bij de Duitse club Stadtlohn uit de Oberliga. De 29-jarige middenvelder, die wegens een zwakke enkel on non-actief raakte, heeft anderhalf jaar geen officiële wedstrij den gespeeld. Hij stond onder contract bij Dordrecht'90, FC Twente en Sparta. FC Nürnberg heeft op het laatste moment alsnog een proflicentie gekregen voor het komende seizoen. De club uit de tweede Bundesliga kon vrijdag in hoger beroep het dreigende einde afwenden. Louganis voert actie tegen Cobb County St. Louis - Als het aan Greg Louganis ligt, zal in 1996 het olympisch volleybaltoernooi niet in Cobb County worden afge werkt. De tweevoudige olympische kampioen schoonspringen (Los Angeles en Seoul) heeft zich aangesloten bij de actiegroep die zich verzet tegen die gemeente in Georgia wegens de daar heersende homohaat. Die komt volgens de oud-schoonspringer onder meer tot uitdrukking in de plaatselijke wetgeving, die een uitgesproken anti-homoseksueel karakter heeft. Louganis, die nooit een geheim heeft gemaakt van zijn voorkeur voor het eigen geslacht, kreeg bijval van zijn landgenote Cathy Turner. De shorttrackschaatsster, die in Lillehammer twee maal goud won, meent ook dat in Cobb County een vorm van racisme heerst, die de Amerikanen niet kunnen tolereren. John-Ivan Waever, die het protest coördineert, was blij met de steun van Turner en vooral Louganis. „Het beste wat ons kon overkomen." Hij schat dat in 1996 meer dan een miljoen adhesiebetuigingen kunnen worden overlegd, als er in de tussentijd niets verandert in Cobb County. Het organisatiecomi té van de Olympische Spelen in Atlanta heeft mede door deze protestgeluiden besloten pas in januari definitief te besluiten waar het volleybaltoernooi (mannen en vrouwen) wordt gehou den. Dynamo in EC tegen Kuopio Luxemburg - De volleyballers van Piet Zoomers/Dynamo spelen in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen tegen Telecom Kuopio (Fin). De wedstrijden zijn in de weekeinden van 5 en 12 november. Bij winst gaan de Apeldoorners andermaal op reis. Tegenstander in de tweede ronde is CSKA Sofia of Vildoga-Murjani Riga, de titelhouder van Letland. Volco/Ommen, landskampioen bij de vrouwen, treedt in de eerste ronde van de Europa Cup aan tegen BTV Luzern (Zwi). De winnaar daarvan speelt vervolgens tegen Amkodor Minsk uit Wit-Rusland. De mannen van Kuipers/Zwolle zijn voor het toernooi om de CEV-beker direct toegelaten tot de tweede ronde. Ze spelen daarin tegen Arfelik Istanbul (Tur). De volleybalsters van Martinus beginnen in hetzelfde toernooi ook in de tweede ronde. Ze treffen daarin Olympia Praag (Tsj). Vierjarige merrie loopt wereldrecord New York - De vierjarige merrie Beat the Weel heeft bij draverijen op The Meadowlands in New York een kilometertijd gelopen van 1.09,4. De mijl ging in 1.51,6. Sneller was een paard nog nooit in een officiële wedstrijd over 1609 meter. Het oude wereldrecord stond sinds 1987 op naam van Mack Lobell, die in Springfield/Illinois 1.52,2 nodig had voor de mijl. Dat komt overeen met een kilometertijd van 1.09,7. Het Duitse paard Sea Cove bracht drie weken geleden in Parijs de beste kilometertijd op de middenafstand (vanaf 2000 meter) op 1.12,0. Nortan twee jaar naar TOP Oss - Paul Nortan heeft gistermiddag verrassend voor twee jaar getekend bij TOP Oss. De ex-RKC'er zou vandaag beginnen bij AZ, maar de onderhandelingen liepen in de laatste fase stuk op enkele details. „Ik had al in een vroeg stadium contact met Nortan," meldde TOP-trainer Hans Dorjee gisteren. „Maar hij was toen al in onderhandeling met Volendam en AZ. Ik heb 'm toen gezegd dat-ie me altijd nog kon bellen als het mis zou lopen. Hij belde vanochtend, waarna we rond de tafel zijn gaan zitten. Vanmid dag waren we rond. Eerder lijfde de Osse eerste divisieclub Winnie Haatrecht (Cambuur), Stanley McDonald, Gerrie Schaap (beiden Heeren veen), Marco de Jong (PSV), Anton Königstein (Vitesse) en Markwin van Uden (FC Den Bosch) al in.

de Stem | 1994 | | pagina 17