Tour-renners genieten van Oranje IK. Leblanc redt Tour-weekeinde M Vt/Tr (r Toni Rominger voelt zich slecht Raas geeft Armstrong deze week uitsluitsel sap van de s gemaakt' Laar Atletico Bo Hamburger ademt vrij in Franse lucht Bauer uit ziekenhuis Yermey met rode lantaarn B4 K valt tegen DE STEM TOUR DE FRANCE 94 B5 Harmeling leeft tussen Vandaag begint de Tour de France met tijdrit opnieuw en vrees hoop TOUR IN MEERVOUD VANDAAG RADIO&TV AG 11 JULI 1994 1-0 heeft gezorgd. Ed de FOTO AFP jverstag portverslaggevers en com- inst van de Braziliaanse t 3-2 eindelijk achter hun ediging heeft de wedstrijd nnodig gecompliceerd ge- aakt, maar wie Romaria en ebeto in zijn midden heeft kan bijna niet verliezen", al dus het chauvinistisch getinte commentaar. 'Braziliaanse team reinigt de zielen van voetbalfans', zo schreeuwen de enorme krante koppen in de zondagskrant Jornal dos Sports. 'Brazilië heeft eindelijk bewe zen dat het ook kan winnen door mooi te voetballen', schrijft de sportverslaggever Edilson Campos. 'Braziliaanse ploeg blinkt uit in kwartfinale', staat er met grote letters op de voorpagina van Jornal do Brasil. 'De galavoorstelling van Bra zilië tegen Nederland kent zijn weerga niet', schrijft sporta- nalist Armando Nogueira. „Voor het eerst kreeg de ploeg kans om te spelen. Het resul taat was echt Braziliaans voetbal gekenmerkt door bal vaardigheid, snelle passes en creativiteit". Na weken van onophoudelijke kritiek op zijn tactiek, kon Parreiras besluit om maar twee spitsen op te stellen 'door de beugel'. 'Romario en Bebeto hebben laten zien dat ze gelijk zijn aan drie of zelfs vier aanvi- lers', aldus het dagblad O Glo- bo. 'Parreira is niet langer het doelwit van de voetbalverslag gevers', zo sprak een Brazili aanse TV-commentator na de overwinning van zaterdag. upporters zijn zuinige mensen, miljard dollar omzet verwacht- 1. Het is waarschijnlijk slechts -een-half. pporters geven veel geld uit," zegt ket City Café in Pasadena, op vijf se Bowl stadion. „Van voetbalfans Nu weten we dat het spaarzame dollar aan WK-inkomsten. Het is n 600 miljoen. Die tendens is over zichtbaar. De horeea-ondernemers dan gehoopt. café-eigenaren hun winst uit, de d lagen onder de normale zomer- n weg uit vrees voor de voetbalsup- je nerveus omdat we hopen dat de rzaakt is door het WK. Als dat niet n," aldus Phil Wright, president van e net als in Washington rond de 100 kende op 250.000 overnachtingen, Detroit was de ontnuchtering nog e had de organisatie de inkomsten t bleek uiteindelijk 80 miljoen. 00 fans uit Italië, Ierland en Mexico 'e hadden zeker 25 miljoen- meer s, de directeur van de New York edstrijden hebben veel positieve PR balans in Boston: 225 miljoen dollar mogelijk," vindt Casola. „Ze nemen zelf mee." Braziliaanse supporters 'ni-bussen en douchten zich in de goedkoopste motels vonden zij te Voor de Amerikaan is een bezoek je uit," aldus Casola. eeft persoonlijk een akkoord bereikt >e club moet over het transferbedrag ;e bereiken met FC Porto, de huidige nvaller. Kostadinov heeft in Portugal iaar mag eerder weg. MAANDAG 11 JULI 1994 Treüssac - De Nederlandse Tour-renners en ploegleiders hebben zaterdagavond zon der uitzondering een gedeelte van hun nachtrust opgeofferd om naar de verrichtingen van Oranje tegen Brazilië te kij- ken. Stuk voor stuk hadden ze genoten van het spel van het elftal van bondscoach Dick Advocaat, al vond bijna niemand de overwinning van de Brazilianen discutabel. Wat een mooie partij," meende Erik Breukink, die gistermorgen bij de start in Poitiers nog en thousiast was. „Vooral de twee de helft was imponerend. Ik vond het echt razend knap hoe Nederland terug kwam in de wedstrijd na die 2-0-ach- terstand. Maar eerlijk is eerlijk, Brazilië heeft verdiend gewon- nen. Hoe jammer ik het ook vind dat Oranje is uitgeschakeld." De ONCE-renner denkt niet dat het verlies van het Nederlands elftal een positieve invloed zal hebben op de belangstelling voor de Tour. „Welnee, het WK en de Tour zijn geen concurrenten van elkaar. Ten eerste wordt er niet elke dag gespeeld in Amerika, en bovendien zijn de wedstrijden altijd 's avonds." Rob Harmeling was één van de weiningen, die van mening was dat Oranje het verdiend had te winnen. „Ik was doodmoe, maar ik had de wedstrijd voor geen goud willen missen," aldus de Nijverdaller. „Brazilië was goed, maar bleef onvoldoende bij de les. Het was spijtig dat Neder- Tour de France 94 Door Jacques Eestermans land daar niet optimaal van heeft kunnen profiteren, want dat had het verdiend. Ik heb grote bewondering voor de spe lers en ik hoop dat ze onze prestaties ook waarderen." „Oranje kan Amerika met opge heven hoofd verlaten," vond Er- win Nijboer. „Soms vind ik het Nederlands elftal een slappe hap, maar daar was dit keer geen sprake van. Ik vind het wel terecht dat Brazilië heeft gewon nen, want dat was in m'n ogen toch een tikje beter." Jean-Paul van Poppel had alleen naar de eerste helft gekeken. Gistermorgen had hij daar vre selijk veel spijt van. „Stom, want ik heb begrepen dat ik het leuk ste heb gemist. Maar ik had zo'n slaap, dat ik de TV in de rust heb uitgezet. Voor ons hier in de Tour wordt het er nu alleen maar moeilijker op. Een ritzege is leuk, maar de mensen willen graag Iemand voorin het klasse ment zien. Ik zie alleen niet wie dat zou moeten zijn. Breukink heeft volgens mij nog lang niet de goede vorm om een rol te kunnen spelen. Ik hoop dat ik het mis heb, maar ik vrees dat ik het bij het rechte eind heb." Ook Peter Post denkt niet aan een enorme opleving van de be langstelling in Nederland voor de Tour. „Dat zie ik nog niet zo zitten," filosofeerde de Amstel- veense manager, die de Oranje gekte de afgelopen dagen thuis van nabij had meegemaakt, in Poitiers. „De Tour leeft van suc cessen, en die zullen ook dit jaar niet dikgezaaid zijn. Ik verwacht zelfs dat we in Nederland in dat opzicht nog heel wat jaartjes geduld zullen moeten hebben." Als groot liefhebber van voetbal had Post 'geweldig genoten'. „Het Nederlands elftal is op 'n schlemielige manier de boot in gegaan, als je het mij vraagt. Bij het tweede Braziliaanse doel punt dacht ik serieus aan bui tenspel. Maar ach, Nederland heeft in elk geval bewezen dat het zich nog altijd kan meten met de wereldtop. Jan Raas meende dat Nederland tegen Brazilië net dat tikkeltje geluk ontbeerde, dat aan de top het verschil uitmaakt tussen winnen en verliezen. De Zeeuw gistermorgen: „Het hangt vaak van hele kleine dingen af. Als wij geluk hadden gehad, was Ekimov gisteren winnaar van de etappe geworden. Als Oranje een beetje fortuin had gekend, was het halve finalist geworden. Het mooiste moment van de wed strijd vond ik het doelpunt van Romario. Ik zou willen dat ik zo'n afmaker in de ploeg had." Treüssac - Luc Leblanc is een brave jongen, maar een beetje ouderwets. Daarom zal hij - ondanks zijn grote kwaliteiten - wel nimmer het podium halen in Parijs. Want Le blanc, die vroeger priester wilde worden, laat zich meer leiden door senti menten dan door zijn ver stand. Gisteren in de rit door de Haute Vienne, reed Leblanc door de streek waar hij geboren is. En dus liet hij - de beste Franse klassementsrijder - zich verleiden tot een slo pende marathonvlucht. Uitgerekend op de dag vóór de grote tijdrit, als de favorieten hun krachten sparen. De enorme inspanning, die Le blanc in gezelschap van de Deense etappe-winnaar Bo Hamburger, de Colombiaan An gel Camargo en de Duitser Rolf Aldag leverde, weegt geenszins op tegen de twee minuten en elf seconden winst, die hij boekte. Vandaag, in de tijdrit, zal de Fransman er de rekening voor gepresenteerd krijgen. Kopmannen in de Ronde zijn koele rekenaars geworden, die hun inspanningen doseren. In de tijdritten móeten ze, in het ge bergte ook. Voor de rest rijden ze tussen de wielen en sparen hun krachten. Indurain en Rominger hebben een week lang nog geen trap te veel gedaan. Ze wachten, zoals vroeger de Indianen in de prairie, geduldig op hun prooi. Dat is de discipline die Luc Leblanc mist. Maar het publiek is de Fransman dank verschul digd, want zonder hem zou het weekeinde saai zijn verlopen. Want zaterdag in Futuroscope won de Slowaak Jan Svorada de massasprint. Twijfels Luc Leblanc heeft lang getwij feld of hij wel wielrenner wilde worden. Hij werkte als kok in dure sterrenrestaurants in de omgeving van Limoges. Toen zijn broer stierf, wilde hij pries ter worden om de rest van zijn Ritwinnaar Bo Hamburger: vrij ademen. Luc Leblanc met latere etappe-winnaar Bo Hamburger op weg naar 'niets'. Vandaag zal de Fransman in de tijdrit waarschijnlijk de tol moeten betalen voor zijn inspanningen van gisteren. FOTO ANP leven in een klooster te medite ren. Uiteindelijk haalde zijn be roemde streekgenoot Raymond Poulidor hem over tóch beroeps renner te worden. Zijn intrede te doen in een wereld, die zelden of nooit mediteert, maar flikt en ramt en rost, zoals in de jungle. Poulidor, zes jaar later: „Luc is de meest getalenteerde Franse Trelissac - Steve Bauer heeft het ziekenhuis verlaten. De Canadees onderging vorige week een operatie nadat een spin hem had gebeten. De renner uit de Motorola-ploeg van Hennie Kuiper liep door de beet een infectie op. De gevolgen noopte de 'veteraan' de Tour te staken. Wanneer de Canadees terugkeert in koers is nog niet bekend. Hij moet eerst een week rust nemen en dient antibiotica te slikken. renner. Maar een renner moet 's nachts slapen en dan ligt Luc wakker. Hij denkt na over het leven." De grote 'Poupou' haalde zijn schouders op. „Niks aan te doen, je kunt uren met hem praten, maar hij doet toch wat hij wil." Aanvaring Zijn eigenzinnigheid bracht Le blanc in aanvaring met ploeglei der Cyrille Guimard. Het kwam tot een breuk. „Guimard is tac tisch een geweldige ploegleider, maar te weinig mens. Ik moet warmte om me heen voelen, om te kunnen presteren," vertelde Leblanc. Hij verhuisde naar de Spaanse Festina-formatie, die hem als kopman naar de Ronde afvaardigde. Hij maakte, na zijn knie-opera tie, een mooie come-back in de Ronde van Spanje. Zijn zesde plaats in het eindklassement be vestigde zijn talent als ronderen ner. Toen het viertal met Le blanc gistermiddag na 155 kilo meter ruim acht minuten voor sprong telde, sloegen de favorie ten alarm. Ze stuurden hun hel pers naar de kop van het peloton en in de jacht, die anderhalf uur duurde, verspeelde Leblanc uit eindelijk nog zes minuten. De Haute Vienne beleefde met Leblanc een mooie dag. Maar tenslotte stond Johan Museeuw gewoon op het podium om zijn gele trui in ontvangst te nemen. Museeuw lachte, maar niet van harte. Hij had hoofdpijn en zijn scheenbeen lag open. Het gevolg van een massale valpartij. Mu seeuw: „Toen mijn ploegmakkers me terugbrachten in het peloton, wilde ik aanvankelijk de trui niet meer verdedigen. Maar uit eindelijk heb ik voor mijn ploeg toegestemd. Want die trui levert publiciteit en geld op." Astma Vreugde in de ploeg van Cees Priem, die met Hamburger het eerste succes vierde, 's Ochtends had de Zeeuw zijn renners op het hart gedrukt met elke ont snapping mee te gaan. Toen Le blanc bij de bevoorrading de ruimte in snelde, koos Bo Ham burger zijn wiel. De kleine Deen, professional sinds drie jaar, kwam dit voorjaar in opspraak wegens een vermeend dopingge- val. Hamburger neemt op advies van Van onze verslaggever Trelissac - Rob Harme ling zal het vandaag in de individuele tijdrit tussen Perigueux en Bergerac rustig aan doen. De ren ner uit de ploeg van Cees Priem ziet de race tegen het uurwerk als een idea le gelegenheid voor hem om zijn geblesseerde knie te ontzien. De Nijverdaller, die elke etappe met grote achter stand binnenkomt, wordt al een paar dagen behandeld aan het gewricht. „In de etappe naar Portsmouth heb ik m'n knie aan het stuur gestoten. Dat heeft irritatie aan een of andere aanhech ting veroorzaakt en daar heb ik ontzettend veel last van. Ik kan nauwelijks een zware versnelling trappen. Rust is de remedie, maar daar kom je niet aan toe. Morgen in de tijdrit kan ik het gelukkig wat kalmer aan doen. Ik hoop dat het enige soelaas biedt. Want als het niet snel beter wordt, dan vrees ik dat ik straks de bergen niet over kom," Van onze verslaggever Trelissac - Toni Rominger klaagt, drukt zich in de rol van underdog. Miguel Indurain zegt helemaal niets, straalt slechts zelfvertrouwen uit. De Tour staat voor de tweede acte van het duel Miguel Indurain-Toni Rominger. Vandaag begint de Tour opnieuw, met de tijdrit tussen Perigueux en Bergerac, over 64 kilometer. Het domein van Indurain, de superatleet. In de Tour won hij zeven tijdritten, de achtste liet hij vorig jaar op de voorlaatste dag liggen. Hij was al zeker van zijn derde eindzege, maar Rominger haalde uit de met 42 seconden voorsprong afgeslo ten chronorit de motivatie dat de Bask ook geen robot is. Het matige voorseizoen van Indurain gaf Rominger nog meer het idee in Frankrijk niet kansloos te zijn. Alleen is zijn vorm van het voorjaar, waarin hij Parljs-Nice, de Ronde van Baskenland en de Ronde van Spanje volledig naar zijn hand zette, verdwenen. „Ik herstel niet zo snel als eerder in het jaar. Ik heb nog geen dag in de Tour gehad dat alles naar wens verliep. Dat baart me zorgen," zei de voormalige boekhouder dit weekeinde. Vandaag volgt de eerste confrontatie en Rominger heeft twijfels. „Ik heb geen idee op welk niveau ik Voor Franse wieler- liefhebbers, maar vooral voor de in richters van de Tour was de opkomst van Andre Leducq een geschenk uit de hemel. Nadat de Ronde in 1903 van start was gegaan, hadden Franse coureurs de eerste acht edities op hun naam ge bracht. Daarna volgde er nog een Franse triomf in 1923, maar voor de rest gingen de hoofdprijzen telkens naar bui tenlanders, voornamelijk Bel gen. Dat deed de belangstel ling geen goed en ook de /verkoop van het organise rende sportdagblad L'Auto, dat het vooral van de verkoop in de Tour-maand moest heb ben, leed er onder. Met Leducq en diens metge zel Antonin Magne werd alles anders. Frankrijk telde weer mee, zou in de jaren '30 zes overwinningen vieren en voel de zich weer het grote wieler- land dat het wiide zijn. Geen wonder dat de charmante, al tijd correcte Andre een popu lariteit verwierf die sindsdien nauwelijks is gehaald, hoog stens door Bobet en Poulidor. 'Dede' werd Leducq liefko zend genoemd. Afkomstig van Montmartre, knap van aanzien, met een fanclub, die louter bestond uit vrouwen. Na zijn eerste Tour-zege in 1930 kreeg hij ruim 4000 brie ven thuis, waarbij nogal wat huwelijksaanzoeken, hoewel hij inmiddels was getrouwd. Andre was dan ook geen on bekende: zijn resultaten in drie voorgaande Rondes mochten er zijn met achter eenvolgens 3, 4 en 5 gewon nen etappes (in zijn hele loop baan was hij goed voor 25 ritten). Wat ritzeges betreft was 1930 een der minste, slechts twee. Als rittenkaper gold Charles Pelissier, die acht keer als eer ste eindigde. Maar Leducq had nu een ander doel voor ogen. de eindzege. Daar zag het lang niet naar uit, want de Italiaan Learco Guerra droeg het geel en hij werd pas laat gepasseerd. Voor de Tour van 1930 had leider Desgrange een nouveauté bedacht, lan denploegen van acht. De Fransen vormden een eenheid en dat gaf de doodslag. Zes eindigden bij de eerste 10. Een jaar later dwong een ma tige start Leducq tot een knechtenrol voor zijn ploeg maat Magne, maar in 1932 Door Frans Oudejans was hij er weer volop, sterker dan ooit. Zes ritten won hij, waaronder de laatste twee: In de Pyreneeën klom hij mid delmatig, maar hij maakte dit goed door als daler elk risico te nemen dat denkbaar was. En in de twee Alpen-ritten bleek hij inmiddels ook om hoog de beste. Twee keer won hij ondanks sneeuw en ijs, modder en slijk, waardoor de route ging. Buiten de wie lersport mocht Andre Leducq nog zo elegant tonen, als ren ner stond hij voor niets. Zijn carrière is grillig geweest, maar daar leefde hij ook naar. In 1934 werd hij zelfs gewei- Geschenk uit de hemel gerd voor de Tour, trok zich toen een tijdje terug om te trainen en won enkele grote wedstrijden, zoals het Crite rium des Azen. Waarna hij weer een tijdje onzichtbaar was. Op het moment dat de opgewekte Andre zich weer meldde lag Frankrijk meteen aan zijn voeten. Morgen: Antonin Magne Andre Leducq, Tour-win naar in 1930 en 1932. FOTO ARCHIEF DE STEM FOTO ANP zijn arts al geruime tijd salbu- tamol, een middel dat hij ge bruikt omdat hij last heeft van (inspannings)astma. Hamburger moest in september 1993 na af loop van de tiende etappe in de Tour de l'Avenir naar de doping controle. Op de vraag of hij bepaalde middelen gebruikte, schreef de Deen 'salbutamol' op blad bij de controle. Het middel komt niet voor op de lijst van het International Olympisch Co mité en ook niet op de lijst van de UCI, maar staat wel op de lijst van verboden middelen van het Franse Ministerie van Ge zondheid. De Fransen oordeelden dat Hamburger positief was. Het duurde ruim een half jaar eer hij, door bemiddeling van de UCI zelf, werd vrijgesproken. Twee dagen vóór de Tour lieten Hamburger en zijn ploegmakker Meinert de medische dienst van de Tour weten dat zij tijdens de Ronde wéér salbutamol zouden gebruiken. De Tour-artsen ga ven, na overleg met de directie, hun fiat. Zo kan Bo Hamburger eindelijk onbekommerd de Franse lucht inademen. Trelissac - Na de zevende etappe bezet Marco Vermey de 177e en laatste plaats in het algemeen klassement. De Nederlander is dus, zoals dat in wielertermen heet, drager van rode lantaarn. Vermey, die vrijdag ruim 21 minuten moest toegeven en na een nacht met een koortsaanval in zevende rit nog eens bijna vijftien minuten verloor, probeerde het van de zonnige kant in te zien. Hij informeer de bij een van de mecaniciens van de Chazal-ploeg of deze een echte rode lantaarn op zijn fiets kon monteren. Dat kon hij helaas niet. Misschien kan een van de mecaniciens het probleem in de komende dagen oplossen, met 1 uur, 8 minuten en 55 seconden achterstand op leider Museeuw zit Vermey voorlopig vast aan de laatste plaats. op dit moment zit." Van de knieblessure, die hij tijdens de ploegentijdrit opliep, voelt hij niets meer. Het pijnverzachtende zalfje van Tour-arts Porte heeft kennelijk geholpen. Rominger vreest de tijdrit, zegt hij. „Het verlies mag niet hoger oplopen dan een minuut." Vorig jaar bedroeg zijn verlies in Lac de Madine 2.42 op 59 kilometer. „Dat was, na het verlies in de ploegentijdrit, dodelijk. Nu hebben we ten minste in de ploegentijdrit de marge beperkt gehouden." Zo onzeker als Rominger zich, in elk geval naar buiten toe, voelt, zoveel zelfvertrouwen straalt Indurain uit. „Hij is sterk", zegt Erwin Nijboer, dit seizoen voor het eerst knecht van de drievoudig Tour-winnaar. „Iedereen twijfelt aan zijn vorm, behalve hij." De slechte generale in de Giro d'Italia, die hij na twee voorgaande overwinningen moest afstaan aan de Rus Berzin, hield de hoop op een spannende editie van de Tour levend. Van paniek was bij de Bask geen sprake, hij had door ziektes weinig koersen in het voorjaar gereden, miste ritme. „De tijdrit van maandag zal aangeven hoe het mijn vorm zit. Het zal een eerste indicatie zijn. Maar het zwaartepunt van deze Tour ligt op de laatste anderhalve week." Het peloton kijkt met ontzag naar zijn machtige pedaalgang. „Hij staat er in de tijdrit," weet Nijboer zeker. Van onze verslaggever Trelissac - Deze week krijgt Jan Raas van de directie van WordPerfect te horen of hij met wereldkampioen Lance Armstrong rond de tafel kan gaan zitten voor contractbe sprekingen. De ploegleider wil de Amerikaan, die een transfer naar de Nederlandse ploeg wel ziet zitten, graag inlijven. Het belangrijkste obstakel vormt de duur van een eventuele ver- Tourde France94 T 9e etappe 11 juli 64 km Fty Individuele tijdrit Perigueux 64 km Bergerac bintenis. Raas: „Armstrong wenst, zoals elke topper, per se een contract voor een periode van twee jaar te tekenen. Ik kan hem dat niet aanbieden, omdat ik nog niet weet of de sponsor na volgend jaar, als het contract met de ploeg afloopt, nog geld in de wielersport wil blijven ste ken. Deze week komen er een paar directieleden over naar Frankrijk. Dan zal daar over worden gesproken. Ik heb Arm strong beloofd dat ik hem aan het einde van de week uitsluitsel zal geven." Hoewel de huidige werkgever van Armstrong, het Motorola- team van Hennie Kuiper, on langs besloot nog twee seizoenen in het wielrennen actief te blij ven, wil de Amerikaan graag naar Nederland komen. Hij kan in dat geval wat vaker bij zijn vriendin, de wielrenster Danielle Overgaag, zijn. Rob Mulders heeft zijn contract met de formatie van Raas zater dag met een jaar verlengd. Tour de France/fff) 94 anp Societé du Tour de France MAANDAG 11 JULI Nederland 2: 14.30: Tour de France, 9e etappe: Périgueux- Bergerac (tijdrit 63 km) Nederland 2:18.38: Studio Sport met Tour België 2: 15.05: Tour de France Duitsland 1: 16.30: Tour de France Eurosport: 15.00: Tour de France Eurosport: 22.00: Tour, samen vatting 1

de Stem | 1994 | | pagina 15