Italië mazzelt naar laatste vier Nederlanders en Brazilianen verbroederen in Dallas Roberto Baggio schiet 4Azzurri' tegen Spanje opnieuw in slotfase te hulp Bo Hambur 6Wij hebben sap van de Nederlanders gemaakt' Kostadinov naar Atletico DE STEM WORLD CUP USA 94 Luis Enrique vier weken uitgeschakeld Sacchi bezorgd over spelers Milutinovic twijfelt nog DESTEM Braziliaanse pers gaat overstag Omzet tijdens WK valt tegen Bauer uit zi Harmeling lei tussen hoop en vreet Van onze correspondent Mare de Koninck Dallas - Brazilianen dansten op oranje-klompen. Neder landse meisjes probeerden hun lijven de samba te laten schudden op het opwindende Latijns-Amerikaanse ritme. Market Place, het uitgaans centrum van Dallas, was za terdagavond na de wedstrijd Nederland-Brazilië een dave rend cultureel uitwisselings- feest. De Amerikanen keken hun ogen uit. Nog nooit in zijn 150-jarige geschiedenis had Dallas zo'n exotisch, omvangrijk en spon taan straatfestijn gezien. De Nederlandse supporters, sterk in de minderheid, hadden de teleurstelling van het verlies in de Cotton Bowl snel verwerkt en dansten, zongen en dronken enthousiast mee in de geel-groe- ne zee van Brazilianen. Voor de fans uit Holland was dit het slotfeest van een vrijwel smette loos verlopen WK. In de toer- nooiplaatsen Washington, Or lando en Dallas hebben zich praktisch geen incidenten voor gedaan met de in totaal tiendui zenden Nederlanders die op het voetbalevenement zijn afgeko men en die vooral herinneringen bewaren aan internationale ver broederingsfeesten. Bij de wedstrijd in Dallas zaten naar schatting zo'n 8.000 Neder landers en 25.000 Brazilianen op de wel zeer bonte tribune, waar de 'soccer samba' en de hoempa orkesten door elkaar heen voor een uniek carnavalsconcert zorg den. Geen moment was waar dan ook in het publiek van on derlinge spanning sprake. Na de match gaf de voortzetting van het feest in de straten en bars van downtown Dallas de merkwaardigste taferelen te zien. Een Amerikaanse Hare- Krishnagroep (in oranje uni form) trok met een trommel voorbij en werd tot de eigen verbazing opgenomen in een uit zinnige Braziliaans-Nederlandse polonaise. Agenten van de Dal las Police, uitgerust met terrein- fietsen, keken toe in sympathise rende verwarring. Nederlanders met oranje en rood-wit-blauw beschilderde ge zichten poogden - tevergeefs - tussen ernstige Amerikanen met cowboyhoeden op, de Texas Twostep onder de knie te krijgen op de dansvlo.er van The Road- house. Later op de avond waren Nederlanders en Brazilianen niet meer van elkaar te onderschei den, want er had een massale uitwisseling van klederdrachten en attributen plaatsgehad. Am sterdammers liepen rond in geel groene shirts van Romario (num mer 11) en mensen uit Rio de Janeiro hadden oranje-pruiken op en portretten van koningin Beatrix op de rug. Tot diep in de zwoele Texaanse nacht dreunden vooral de inge wikkelde Braziliaanse ritmen door de buurt, waar pal om de hoek in 1963 president John F. Kennedy is vermoord. „De men sen van Dallas hebben altijd een zekere schaamte gevoeld voor wat hier is voorgevallen. Maar wat er vanavond gebeurt, is om trots op te zijn," zei Dallas-com missaris Lupe Fernandez. „Jammer dat we er door een blunder van de scheidsrechter uitliggen. Maar die 'Streetpar- ty's' die ik in Orlando en Dallas heb meegemaakt, maken alles weer goed. Schitterend! En mijn petje af voor de Amerikaanse politie. We hebben een grandioze tijd gehad," aldus gisteren John Luyten uit Arnhem, in de hal van zijn hotel in Dallas. Samen met duizenden andere Nederlan ders stond hij op het punt de terugreis naar Amsterdam te aanvaarden. Boston - Italië zet in Amerika een rijke traditie voort. Bij de eindronde van een WK voetbal kan het land altijd vertrouwen op de factor 'mazzel'. Zaterdagmiddag in Boston besliste de drievoudig wereldkampioen de Euro pese klassieker tegen een beter Spanje door een late treffer van Roberto Baggio (2-1). Tot vijf minuten voor het einde leek alles in het Foxboro-stadion - net als drie dagen eerder in de achtste finale tegen Nigeria - in het nadeel te werken van de Italianen. De extreem hoge vochtigheidsgraad - honderd procent volgens het scorebord - sneed de adem af. De klamme hitte knaagde vooral aan de con ditie van de 'Azzurri', die tegen Nigeria een verlenging nodig hadden. Bovendien kreeg Spanje drie dagen langer rust voor het kwartfinale-duel. De Italianen raakten naarmate de tijd vorder de steeds meer uitgeput. Voor Spanje lag de winst - nadat Caminero een kwartier na de pauze gelijk gemaakt had - voor het grijpen. Maar het rekende buiten het geluk, de 'Culo', dat Sacchi altijd bij zich draagt. Twee momenten beslisten de Zuideuropese klassieker. Pagliu- ca en Zubizaretta vertaalden het verschil in geluk tussen beide landen. De beide doelmannen moesten in het laatste kwartier allebei opboksen tegen een door gebroken tegenstander. Pagliuca deed angstig een stapje terug, maar keerde op miraculeuze wij ze de zwakke inzet van invaller Salinas met de voet. Zubizaret ta, de Spaanse doelman, hield even in op zijn weg naar de doorgebroken Roberto Baggio. Die kleine aarzeling was fataal. Baggio kreeg de ruimte die hij nodig heeft en kapte de keeper fraai uit. Hij liep door tot bijna aan de achterlijn en schoof de bal net voor het been van de glijdende Abelardo langs in de korte hoek. In bescherming Bondscoach Clemente nam zijn falende, bij Cruijff uit de gratie geraakte schutter, in bescher ming. „Normaal scoort Salinas altijd in een situatie alleen voor de keeper. Maar de druk was kennelijk te groot." Pagliuca, na een schorsing van twee wedstrij den vanwege zijn rode kaart te gen Noorwegen weer terug in de basis, voegde zich bij Roberto en Dino Baggio in het rijtje Itali aanse helden. „Met die ene red- WorldCup USA 94 DoorWilberHack ding heb ik revanche genomen voor die uitsluiting. Ik ben blij dat ik ook in positieve zin wat voor de ploeg kon betekenen," aldus de Italiaanse doelman, die volgens de statistieken twaalf reddingen verrichtte tegen Zubi zaretta maar één. Pagliuca nam onder de lat de positie over van Marchegiani. Sacchi gooide ook voor de vijfde krachtmeting zijn elftal weer eens door elkaar. Tassotti, Conté en Dino Baggio waren de nieuwe veldspelers. Door het opstellen van Conté gebruikte de Italiaan se keuzeheer nu twintig van zijn 22 spelers. Alleen derde doelman Bucci en verdediger Minotti kwamen nog niet in actie. Faalde Sacchi bij zijn eerdere pogingen, het vernieuwde Italië speelde nu een acceptabele eer ste helft. Grote man was Dino Baggio. De 22-jarige middenvel der versleet al drie clubs in de serie A. Maar bij Torino, Inter en Juventus, de club die hij verlaten wil,, kon hij zich niet vinden in de rol die hem was toebedacht. Dino Baggio ondersteunt graag de aanval, maar moest meestal op het middenveld als stofzuiger fungeren. Bij Italië kreeg hij za terdag van Sacchi eindelijk een wat vrijere taak en dat vertrou wen beschaamde hij niet. Na 25 minuten produceerde het rug nummer dertien de openingstref fer. Albertini zette met een verre pass Donadoni op de linkerflank aan het werk. Die gleed uit op het door de hoge vochtigheid gladde veld, maar kon de bal toch nog afgeven. Vanaf 25 me ter schoot Dino Baggio - bij de 1-0-zege op Noorwegen al de redder van Italië - raak. Boston - De Spaanse spits Luis Enrique is zeker vier weken uit geschakeld. Hij brak zaterdag in het duel met Italië (1-2) zijn neus. In blessuretijd kreeg de 24-jarige aanvaller van Real Madrid van verdediger Tassotti in het Itali aanse strafschopgebied een elle boogstoot. Scheidsrechter Puhl zag de overtreding niet. Hevig bloedend speelde de furieuze Luis Enrique de wedstrijd uit. De bondscoach van Spanje, Cle mente, constateerde de aanslag wel. Hij veroordeelde het optre den van Puhl. „De wedstrijd was te hard, de scheidsrechter had veel sneller moeten ingrijpen." De Spanjaarden Andoni Goicoechea (links) en Josep Guardiola vinden troost bij elkaar na de nederlaag tegen Italië. fotos epa Roberto Baggio gaat van vreugde op zijn hoofd staan nadat hij Italië naar de halve finale heeft geschoten. Eliminatie van Italië leek nog slechts een kwestie van tijd. Spanje kreeg genoeg kansen om een knock-out toe te dienen. Be halve de enorme misser van Sali nas was er nog een daverend afstandsschot van Hierro. Costa- curta werkte een kopbal van Nadal vlak voor de doellijn weg. Na de uiteindelijk beslissende treffer van Baggio leek Spanje op weg naar een nieuwe doelrij- pe kans. Luis Enrique kon in het strafschopgebied echter niet om de elleboog van Tassotti heen. De Hongaarse arbiter Puhl wuif de het appèl voor een strafschop weg. Dat Enrique een gebroken neus opliep bij die actie geeft wel aan dat Tassotti eigenlijk niet vrijuit had mögen gaan. Clemente maakte er geen woord meer aan vuil en vond dat Span je met het bereiken van de kwartfinale terug kan zien op een redelijk geslaagd toernooi. Zijn Italiaanse collega Sacchi bereikte het doel dat hij zich vooraf had gesteld; een plaats bij de laatste vier. De voormalig schoenverkoper wil nu meer. Woensdag in New York kan Ita lië voor het eerst sinds twaalf jaar de WK-finale bereiken. Boston. Foxboro Stadium ITALIË - SPANJE 2-1 (1-0). 26. Dino Baggio 1-0, 59. Caminero 1-1, 88. Roberto Baggio 2-1. Scheids rechter: Puhl (Hon). Toeschouwers: 54.000 (uitverkocht). Gele kaarten: Abelardo, Caminero (Spa). ITALIË: Pagliuca; Tassotti, Costa- curta, Maldini en Benarrivo; Conté (66. Berti), Albertini (46. Signori), Dino Baggio en Donadoni; Roberto Baggio en Massaro. SPANJE: Zubizarreta; Ferrer, Abel ardo, Nadal, Alkorta en Otero; Goi coechea, Caminero, Bakero (65. Hierro) en Sergi (60. Salinas); Luis Enrique. Verdedigen Het doelpunt was een van de schaarse hoogtepunten uit de eerste helft. Beide ploegen leg den het accent zoals te verwach ten viel zwaar op de defensie. Massaro (Italië) en Luis Enrique (Spanje) stonden eenzaam in de frontlinie. Er was pas sprake van gevaar wanneer een van de vleu gelverdedigers het veld over durfde te steken. Na de pauze besloot Sacchi - in de wetenschap dat zijn spelers steeds meer uitgeput raakten - de voorsprong te verdedigen. Di no Baggio moest zijn vrijheid inleveren om de Spaanse uitblin ker van voor de pauze, Camine ro, in te tomen. Even was Dino Baggio het zicht kwijt. Costacur- ta gleed bij het uitverdedigen uit. Sergi trapte de bal voor het Italiaanse doel. Otera miste, maar Caminero reageerde alert en maakte via het been van Benarrivo gelijk, 1-1. Martinsville - De gevaarlijkste opponenten van de Italiaanse voet balploeg in de halve finale zijn volgens de Italiaanse bondscoach Sacchi de toeslaande vermoeidheid en fysieke aftakeling. De voetballers zijn uitgeput na de verlenging tegen Nigeria, twee wedstrijden met tien man en het slopende duel van afgelopen zaterdag met Spanje in de vochtige hitte van Boston. Roberto Baggio had zelfs te weinig energie om zijn armen omhoog te steken na zijn winnende doelpunt in de 88e minuut. „De spelers waren totaal aan hun eind van hun krachten tijdens de tweede helft. Ik hoop dat ze in de drie dagen tot de halve finale zowel fysiek als mentaal op krachten kunnen komen," aldus Sacchi. De bondscoach, die in Italië onder hevige kritiek staat vanwege het matige spel van zijn elftal, voegde hieraan toe dat de overwinning van zaterdag „hopelijk werkt als een nieuwe impuls." Ondanks de uitspraken van de spits Baggio die na de wedstrijd van zaterdag voorstelde tot een minder vermoeiende tactiek over te gaan, zei Sacchi dat „we de Wereldcup alleen kunnen winnen als we blijven jagen." Bora Milutinovic besluit pas na 13 augustus of hij zijn contract als bondscoach van de Verenig de Staten verlengt. De verbin tenis van de 55-jarige Serviër loopt eind dit jaar af. De Ame rikaanse voetbalbond (USSF) wil graag door met de trainer die de nationale selectie bij het WK in de tweede ronde bracht om daar ternauwernood te ver liezen van Brazilië (0-1). Milu tinovic heeft zijn aanblijven echter afhankelijk gesteld van de herverkiezing van Alan Ro- thenberg, bondsvoorzitter en WK-chef. Er zou ook belang stelling voor hem zijn vanuit Japan, kandidaat voor het WK van 2002.. Het WK is voor Boston een groot succes geweest, want de kassa's rinkelden. De toeristen branche telde alleen al tot eind juni een omzetstijging van 325 miljoen gulden. In totaal wordt dank zij het voetbaltoernooi gerekend op een half miljard meer aan inkomsten. Vooral de hotels hebben geprofiteerd van de extra toeloop. Alle zes wed strijden in het Foxboro-stadion waren uitverkocht. Gemiddeld zaten er 53.953 toeschouwers, hoewel de officiële capaciteit zo'n 300 plaatsen minder is. Het bestuur van de Chileense club Colo Colo heeft een groot deel van de selectie op de transferlijst gezet, maar niet de Boliviaanse speler Marco Etcheverry, net teruggekeerd van het WK. Hij werd in San tiago als een held verwelkomd. 'El Diablo1, zeven maanden ge blesseerd aan de knie, stond in de Verenigde Staten maar even in het veld. Etcheverry werd er als invaller tegen Duitsland na drie minuten, tamelijk overdre ven, uitgestuurd. Maar hij is weer fit en dat stemt zijn Chi leense werkgever zeer tevreden. De jacht op zwarthandelaren is in Detroit succesvol geweest. De politie, die zes jagers inzet te, maakte bekend voor de vier wedstrijden in het Silverdome 1700 tickets in beslag te hebben genomen. De aandacht concen treerde zich op mensen die zes of meer plaatsbewijzen tegen woekerprijzen in de aanbieding hadden. Orlando heeft het voetballe gioen uitgezwaaid, de horeca ondernemers hebben eindelijk tijd zich in de handen te wrij ven. Hoewel de dorstige Neder landers zich zeker niet onbe tuigd lieten, ging de eer naar de 15.000 Ierse bezoekers. Zij zet ten hun team niet onder druk, maar de bierpompen des te meer. Becijferd werd dat er in totaal 4800 vaten doorheen zijn gegaan, acht tot tien maal zo veel als de normale maande lijkse consumptie. In het Zweedse stadsdeel Hornstull kan niemand meer om international Thomas Bro- lin heen. Sinds Zweden zich plaatste voor de kwartfinales hangt er in Hornstull een twaalf meter hoge en acht me ter brede poster van de mid denvelder van Parma. Volgens de Zweedse krant Svenska Dagbladet blikt Brolin als een majesteit vanaf het portret naar de verbaasde voorbijgan gers. Een Nederlandse boer orga niseerde vrijdag de generale re petitie van de kwartfinale tus sen Oranje en Brazilië. De man liet op zijn weiland in Reeuwijk 22 koeien in blauwe en oranje hesje tegen elkaar aantreden. Beide elftallen deden het rustig aan. De uitslag is onbekend. Uit telefonische peilingen van onderzoeksbureau Trend box onder 3.332 personen van zestien jaar en ouder blijkt dat de interessse in het WK voetbal groeit. Na Nederland-Ierland is de belangstelling toegenomen tot 73 procent. Tussen eind mei en eind juni was dit nog tussen de 60 en 65 procent. Nederland en Duitsland zijn met respec tievelijk 66 en 69 procent nog steeds de grootste favorieten voor een plaats in de halve WorldCup USA 94 finales. De kansen voor Brazilië zijn gedaald van 63 naar 46 procent. Ruim een derde van de ondervraagden denkt dat Ne derland op 17 juli in de finale zal staan. De Duitsers en Brazi lianen maken met respectieve lijk 23 en 28 procent de groot ste kans tegenstander van Oranje te worden. België is voorlopig het sportiefste team van het WK. Volgens een opgave van de FIFA hebben de Rode Duivels in hun vier wedstrijden 35,50 punten behaald. De ploegen in Amerika worden beoordeeld op het aan tal gele en rode kaarten en op het algemene gedrag van de spelers en de reserves. Neder land staat in het tussenklasse- ment op de derde plaats met 34.00 punten, achter Zwitser land (34.65). Robert Eenhoorn heeft het organisatie-comité in Dallas verbaasd doen staan. De Ne derlandse honkballer, spelend in de Major League bij de New York Yankees, richtte zich tot de voetbalofficials met het ver zoek of ze de groeten wilden doen aan Feyenoord-doelman Ed de Goey. Eenhoorn houdt namelijk buiten het seizoen in Rotterdam-Zuid de conditie op peil en dat schept natuurlijk een band. Was hij in Brabant geboren dan zou Stoitsjkov gewoon Christ hebben geheten, nu spel je zijn naam als Hristo, fone tisch Engels vanuit het Bul gaars. Journalisten wilden we ten of de Bulgaarse steraanval ler daar eigenlijk bijzondere in spiratie uit put. Getuige zijn antwoord is zijn voornaam een garantie voor geloof. Geloof in eigen kunnen. „Christus? Daar zijn er maar twee van. De een speelt in de Hemel, de ander'in Barcelona." Spanje is niet boos, maar wel verdrietig over de uitschakeling van het nationale team. 'Jon gens, jullie kunnen met opgehe ven hoofd terugkeren', schreef de sportkrant El Mundo Depor- tivo. 'Spanje sterft waardig', gaf El Pais aan. 'Ze zijn eervol tenonder gegaan', meende As. El Periodico drukte een drama tische kop af: 'God moet een Italiaan zijn'. Een andere Spaanse krant vermoedde dat het elftal spaghetti als ontbijt gegeten moet hebben voor de fatale wedstrijd. De Italiaanse kranten kwa men superlatieven te kort om de triomf van Italië te beschrij ven. Vooral de doelpuntenma kers Dino en Roberto Baggio prezen zij de hemel in. 'Dyna mite Dino en Magic Roby, we zitten in de halve finale', jubel de Gazetta dello Sport. 'Roby, bedankt .voor die laatste actie'. Corriere dello Sport: 'Wat is het mooi om Italiaan te zijn!' Het WK voetbal en met name de wedstrijd Italië-Spanje (2-1) liet ook de economische top conferentie G-7 in Napels niet onberoerd. De Italiaanse minis ter-president Berlusconi, eige naar van AC Milan, sprak tij dens een persconferentie profe tische woorden. „Ik geloof in een nieuw Italiaans wonder," orakelde de media-magnaat. Enkele minuten later maakte Dino Baggio 1-0. Het oorverdo vende gejuich drong door tot in de perszaal van het Koninklijk Paleis. „Wonderen zijn besmet telijk," zei Berlusconi gevat. De Franse president Mitterrand stelde zijn gehoor voor de pers conferentie, die tijdens de wed strijd begon, zo kort mogelijk te houden. „Dat zou prettig zijn, zowel voor u als voor mij," glimlachte hij. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Christopher verontschul digde zich voor het slechte tijd stip van de persbijeenkomst. „Ik voel me schuldig," sprak hij deemoedig. Trelissac - De Nederlandse Tour-renners en ploegleiders hebben zaterdagavond zón- her uitzondering een gedeelte van hun nachtrust opgeofferc 0m naar de verrichtingen var Oranje tegen Brazilië te kij-1 hen. Stuk voor stuk hadden ze genoten van het spel var het elftal van bondscoach Dick Advocaat, al vond bijné niemand de overwinning var de Brazilianen discutabel. Wat een mooie partij," meende Erik Breukink, die gistermorger bij de start in Poitiers nog en thousiast was. „Vooral de twee de helft was imponerend, vond het echt razend knap hoe Nederland terug kwam in de wedstrijd na die 2-0-ach terstand. Maar eerlijk is eerlij! Brazilië heeft verdiend gewon Romario juicht nadat hij voor 1-0 heeft gezorgd. Ed de Goey is boos. fotoafp Rio de Janeiro - Braziliaanse sportverslaggevers en com mentatoren staan sinds de winst van de Braziliaanse voetbalploeg op Nederland met 3-2 eindelijk achter hun elftal. Ondanks drie overwinningen en een gelijk spel had de Bra ziliaanse pers tot de wedstrijd van zaterdag geen goed woord over voor het 'lelijke en onar tistieke' voetbal van de Brazi lianen. Vooral de coach Carlos Alberto Parreira kreeg het zwaar te verduren. Het feit dat Brazilië sinds het begin van het WK-voetbal over de gehele wereld als grote favoriet werd beschouwd maakte absoluut geen indruk op de Braziliaanse media, die weigerden mee te doen aan de euforie over het team. Maar sinds de overwinning op Oranje zijn de Braziliaanse voetballers op slag heilig ver klaard. O Globo uit Rio de Janeiro prijst op de voorpagina de vechtlust van het Braziliaanse elftal. 'Brazilië, onze sinaas- appelpersmachine. Wij hebben sap van de Nederlanders ge maakt', zo luidt de kop van het sportsupplement. De woordspeling heeft betrekking op onze nationale kleur. Oran je wordt in Brazilië geksche rend de 'Sinaasappel' ge noemd. Het Nederlandse spel kon de Folha de Sao Paulo niet beko ren. In een hoofdartikel van de sportbijlage wordt het team van Dick Advocaat langzaam en variatieloos genoemd. „Veel zinloos getik met de bal. Mooi om te zien, maar zo win je geen wedstrijd. De Hollan ders durfden alleen uit hun schulp te komen toen ze met 2-0 achter stonden. Onze ver dediging heeft de wedstrijd onnodig gecompliceerd ge maakt, maar wie Romaria en Bebeto in zijn midden heeft kan bijna niet verliezen", al dus het chauvinistisch getinte commentaar. 'Braziliaanse team reinigt de zielen van voetbalfans', 2o schreeuwen de enorme krante koppen in de zondagskrant Jornal dos Sports. 'Brazilië heeft eindelijk bewe zen dat het ook kan winnen door mooi te voetballen', schrijft de sportverslaggever Edilson Campos. 'Braziliaanse ploeg blinkt uit in kwartfinale', staat er met grote letters op de voorpagina van Jornal do Brasil. 'De galavoorstelling van Bra zilië tegen Nederland kent zijn weerga niet', schrijft sporta- nalist Armando Nogueira. „Voor het eerst kreeg de ploeg kans om te spelen. Het resul taat was echt Braziliaans voetbal gekenmerkt door bal vaardigheid, snelle passes en creativiteit". Na weken van onophoudelijke kritiek op zijn tactiek, kon Parreiras besluit om maar twee spitsen op te stellen 'door de beugel'. 'Romario en Bebeto hebben laten zien dat ze gelijk zijn aan drie of zelfs vier aanval lers', aldus het dagblad O Glo bo. 'Parreira is niet langer het doelwit van de voetbalverslag- gevers', zo sprak een Brazili aanse TV-commentator na de overwinning van zaterdag. Trelissac - Luc Leblanc een brave jongen, ma, een beetje ouderwet Daarom zal hij - ondan zijn grote kwaliteiten wel nimmer het podiuij halen in Parijs. Want L blanc, die vroeger priest wilde worden, laat zi meer leiden door sent menten dan door zijn vel stand. Gisteren in de ri door de Haute Viennl reed Leblanc door c streek waar hij geboren i En dus liet hij - de bes Franse klassementsrijder zich verleiden tot een sl pende marathonvluel Uitgerekend op de d; vóór de grote tijdrit, als favorieten hun krachti sparen. Los Angeles (dpa) - Voetbalsupporters zijn zuinige mensen Vinden de Amerikanen. Vier miljard dollar omzet verwacht ten zij tijdens het WK voetbal. Het is waarschijnlijk slecht! drie miljard, misschien drie-en-een-half. „Boksfans of American football-supporters geven veel geld uit," Sal Sasola, eigenaar van het Market City Café in Pasadena, op vijl minuten loopafstand van het Rose Bowl stadion. „Van voetbalfan) wisten wij tot voor kort niets. Nu weten we dat het spaarzaw mensen zijn." Pasadena rekende op 660 miljoen dollar aan WK-inkomsten. Het is ruim 10 procent minder, net geen 600 miljoen. Die tendens is ovet' alle steden in de Verenigde Staten zichtbaar. De horeca-ondernemeri klagen niet, hoewel het minder is dan gehoopt. In Orlando telden de bar- en café-eigenaren hun winst uit, hotelboekingen rond Disneyworld lagen onder de normale zomtt- quota. De vakantiegangers bleven weg uit vrees voor de voetbals) porters. „Wij blijven een tikkeltje nerveus omdat we hopen dat terugval in overnachtingen veroorzaakt is door het WK. Als dat met het geval is, hebben we problemen," aldus Phil Wright, president de horeca in centraal Florida. De omzet in Orlando schommelde net als in Washington rond de miljoen dollar. De hoofdstad rekende op 250.000 overnachtingen, maar had er 30.000 minder. In Detroit was de ontnuchtering groter. In en rond de Silverdome had de organisatie de inkomst® begroot op 180 miljoen dollar, het bleek uiteindelijk 80 miljoen. In en rond New York gaven 60.000 fans uit Italië, Ierland en Mexico 430.000 miljoen dollar uit. „We hadden zeker 25 miljoen- meer verwacht," zegt Nicholas Lyras, de directeur van de New Yorf Sports Commission, „maar de wedstrijden hebben veel positieve opgeleverd voor New York." De balans in Boston: 225 miljoen dollar omzet. „Voetbalfans leven zo goedkoop mogelijk," vindt Casola. „Ze nem® het liefst de hotdogs en drank zelf mee." Braziliaanse supporters sliepen in San Francisco in mini-bussen en douchten zich in de openbare zwembaden. Zelfs de goedkoopste motels vonden zij te duur. „Dat zijn wij niet gewoon. Voor de Amerikaan is een bezoek aan de sportwedstrijd een avondje uit," aldus Casola. Van onze verslaggever New York - Emil Kostadinov heeft persoonlijk een akkoord bereft' met Atletico Madrid. De Spaanse club moet over het transferbedrag nog wel overeenstemming zien te bereiken met FC Porto, de huidige werkgever van de Bulgaarse aanvaller. Kostadinov heeft in Portugal nog een contact voor een jaar, maar mag eerder weg. De enorme inspanning, die I blanc in gezelschap van Deense etappe-winnaar Hamburger, de Colombiaan A gel Camargo en de Duitser R Aldag leverde, weegt geensz: op tegen de twee minuten en seconden winst, die hij boek Vandaag, in de tijdrit, zal Fransman er de rekening vd gepresenteerd krijgen. Kopmannen in de Ronde z koele rekenaars geworden, hun inspanningen doseren. In tijdritten móeten ze, in het bergte ook. Voor de rest rijder] tussen de wielen en sparen II krachten. Indurain en Romin| hebben een week lang nog g trap te veel gedaan. Ze wach) zoals vroeger de Indianen in prairie, geduldig op hun pril Dat is de discipline die IT Leblanc mist. Maar het publl is de Fransman dank verschj digd, want zonder hem zou weekeinde saai zijn verloj Want zaterdag in Futurosc won de Slowaak Jan Svorads massasprint. Twijfels Luc Leblanc heeft lang geb feld of hij wel wielrenner w_ worden. Hij werkte als kol I dure sterrenrestaurants in I omgeving van Limoges. t| zijn broer stierf, wilde hij pr ter worden om de rest van Trelissac - Steve Bauer heel onderging vorige week een oi De renner uit de Motorola-plJ een infectie op. De gevolgen Wanneer de Canadees teruf moet eerst een week rust nei Van onze verslaggever Trelissac - Rob Har ling zal het vandaag i individuele tijdrit tu Perigueux en Berg rustig aan doen. De ner uit de ploeg van Priem ziet de race t het uurwerk als een i le gelegenheid voor om zijn geblesseerde te ontzien. De Nijverdaller, die etappe met grote ac stand binnenkomt, wo een paar dagen beha aan het gewricht. „1| etappe naar Portsmout 'j

de Stem | 1994 | | pagina 14