stip Oranje te licht voor krachttoer Branco en de kracht van God Nooit meer een type als Jan Wouters RAGEN Koning of koningin Zeventien spelers in Oranje op WK B2 liFERSC^ (voetbal :e opmars Verloren kwartfinale tegen Brazilië einde van WK-avontuur Legioen heeft vrede met uitschakeling Castro brengt geluk WORLD CUP USA 94 B3 Autosport sport KORT 11 JULI 1994 up US A 91 ËRS (Bra), Raducioiu (R0e) nero (Spa), Bebeto (Bra) Garcia (Mex), Goicoechea 'ol), Amin (Sau), Canigoj3 lokachi (Nig), Voller (Duty Houghton (Ier), Chaouch 3au), Finidi, Yekini (Nig) ico (Bra), Bregy, Sutter Grün (Bel), Milla, Siasia' long, Seo Jung-won (ZKo)' lalbo (Arg), Rekdal (Noo)' leguinstain (Spa), Stewart' Petrescu (Roe), Gaviria' t Sanchez (Bol), Ratsjenko Tassler, Klinsmann, Voller. Ivanov, Stoitsjkov, Mihai- Bakero, Caminero, Abelar- nori, Dino Baggio, Maldinl pon, Ljung, Thern, Ingesson! Popescu, Selymes, Panduru. Koeman, Winter, Wouters! jjVIazinho, Jorginho, Dunga! Etcheverry, Cristaldo. Tzvetanov, Kremenliev. Leonardo. Pagliuca, Zola. Song. Luis Garcia. Vladiou. Gorloekovitsi. Nadal. Clavijo. Schwarz. DESTEM MAANDAG 11 JULI 1994 314339. 6922630 he lotto: 9-11-13*15-21-30. Reserve- ^0566471. ifeft voor het eerst in een WK-toernooi bereikt. |ook Roemenië was daar is Ilballen," verklaart.de 'Mara- 'a van de Balkan', h hebben de Oosteuropese ien ook onder het communis- Ihe regime op WK's gepres- ■d. Hongarije (1938 en 1954) Tsjechslowakije (1934 en 12) haalden de finale. In 1950 eikten het voormalige Joego- 'ië en Tsjechslowakije de ste acht. Polen legde in 1911 1982 beslag op de derk iats. ft meest succesvolle WK speel de Oosteuropese staten in 62 in Chili. Vier landen be kten de laatste acht. Tsjecho- vakije plaatste zich voor de Jale, maar verloor met 3-1 van gzilië. It is nu 34 jaar geleden dat een steuropees land zover kwam, wereldbeker winnen, lukte nooit. Volgens Iordanescu |ren de Oosteuropese landen tijde van het communisme arvoor niet sterk genoeg. „Nit n ze dat zeker wel. Het is arom ook geen toeval dat twee isteuropese landen zich aatst hadden bij de laatste ht. De negatieve en steriele jl van het verleden is verdwe- ;n en heeft plaats gemaakt ior een verfrissende en aan- |ekkelijke speelwijze." Van onze verslaggever Dallas - Wouters was nogal snel weg na zijn laatste inter land. Hij was geheel tegen zijn gewoonte in zelfs niet bereid even zijn visie op de wedstrijd te geven. Pas een paar uur later, in het hotel van de spelfts, kwam hij met een duidelijke mededeling. „Natuurlijk ben ik ér wel een beetje trots op dat men vindt dat er nu geen type Jan Wou ters meer is voor Oranje." Jan Wouters speelt nooit meer voor het Nederlands elftal. Na zeventig interlands is het mooi geweest. De bedoeling was dat k hij op 17 juli de finale had vool'1)IJ gespeeld in de Rose Bowl van Los Angeles. 17 juli, de dag waarop hij 34 jaar wordt. Brazilië voorkwam het feest za terdagavond in de Cotton Bowl van Dallas. De klap kwam hard aan. Even ging het gerucht dat het brok graniet van Oranje na afloop was vol geschoten. „On middellijk na de wedstrijd was ik even geëmotioneerd.. Nu, een paar uur later, heb ik dat ver werkt. Wat niet wegneemt dat ik nog steeds zeer teleurgesteld ben." Wouters bekende er even aan te hebben getwijfeld of hij op een waardige manier afscheid zou kunnen nemen. Tegen Marokko, de laatste wedstrijd in de groep, kreeg hij de tweede gele kaart van het toernooi. Wegens een schorsing ontbrak hij tegen Ier land. Nederland speelde goed. „Even heb ik gedacht dat het voor mij voorbij was. Dat de bondscoach vast zou houden aan het winnende team. Achteraf verrast het me niet zo dat ik tegen Brazilië weer speelde. Eer lijk gezegd denk ik dat ik vaak genoeg heb bewezen dat ze me nodig hadden." Daarin had Wouters geen onge lijk. Hij was de motor van de ploeg die in 1988 de Europese titel veroverde, hij was de 'grand old man' die er met zijn toon aangevende spel voor zorgde dat Oranje in aanloop naar het WK in Amerika niet vroegtijdig werd uitgeschakeld. Jan Wouters, FC Utrecht, Ajax, Bayern München en PSV, was niet de mooiste, maar vaak wel de belangrijkste speler van het Nederlands elftal. Plaats Advocaat mist hem nu al. Zo'n speler die altijd op de goede plaats staat, een 'winner', die het elftal nooit in de steek laat. Die op gezette tijden even een 'pro fessionele' overtreding maakt. „Helaas heb ik in de Nederland se competitie nog geen type ont dekt die zo kan spelen als hij." De bondscoach was graag nog even met hem verder gegaan. „Nederland zal gaan spelen met andere types," zei Wouters. Hij wilde het ook niet hebben over het einde van een tijdperk. „Het is altijd al een komen en gaan geweest van spelers in Oranje. Het zal wel goed komen." In zijn laatste interland speelde Wouters op Bebeto, die één doel punt maakte en er één voorbe reidde. „In het eerste geval wa ren we in de aanval. Plotseling kwam er balverlies. Ik liep naar voren en Bebeto was weg." Aan het tweede geval wilde hij geen woorden vuilmaken. Dat was ge woon buitenspel. Het was best een aardig af scheid, vond Wouters. „Het hoogtepunt was misschien 1988, het jaar waarin we Europees kampioen werden. Maar dit was Jan Wouters (Links) in actie tijdens zijn laatste interland. De Braziliaanse aanvoerder Dunga probeert de Nederlander tever geefs de bal te ontnemen. foto anp ook mooi. Elk groot toernooi is voor een voetballer een hoogte punt. Bovendien, om door Brazi lië te worden uitgeschakeld, is geen schande." Of hi j er nog een moment bij had fotoep^ Dallas - Gestrand in Texas. Ruim drie weken na de start van het WK kwam ook voor het Nederlands voetbalelf tal een eind aan het Amerikaanse avontuur. De sprong naar de halve finales mislukte met krap verschil tegen Brazilië: 3-2. Als verslagen kwartfinalist keert Oranje vanmorgen terug op Schiphol. Voor een geestdriftig en massaal onthaal door de thuisgebleven Oranje-fans, zoals de Ieren vori ge week beleefden, is het van morgen tegen achten vermoede lijk veel te vroeg dag. Een ont vangst op het koninklijk paleis, zoals in België, zal weinig animo losmaken en zou overdreven aandoen. Oranje nam zaterdag dapper strijdend afscheid van de Cotton Bowl in Dallas, maar zonder dat het WK hardop treurde Over het vertrek van een smaakmaker. „Ik ben trots op deze groep. Twee overwinningen in de groepswedstrijden, daarna ge wonnen van Ierland en nu tegen Brazilië had er toch echt meer ingezeten voor ons," zei bonds coach Dick Advocaat, die vooral woedend was over het buiten spelkarakter dat de twee eerste Braziliaanse goals droegen. Maar welk effect de omstreden treffers op de uiteindelijke score hadden, bleef een onbeantwoor de vraag. Brazilië Een plaats bij de top-acht had eerder al tot opluchting en vol doening bij Oranje geleid, tevre den dat een vroegtijdige en ge ruisloze uitschakeling daarmee was voorkomen. Een extra krachttoer zat er niet meer in. Oranje maakte de overige drie resterende Europese halve fina listen zaterdag in Dallas wel duidelijk dat ook Brazilië geen superieure ploeg hoeft te zijn. „Brazilië heeft het gezicht van de wereldkampioen laten zien. We zijn weer een stap verder bij ons doel," sprak Romario op gedragen toon. Vanuit die visie had, met enig geluk zoals in 1978 tot de finale, ook een we reldtitel voor Oranje binnen be reik gelegen. Op het beslissende moment wo gen gehaaide acties en trefzeker heid van Romario en Bebeto en de vrije-schoppentechniek van Branco net iets zwaarder dan die van tegenstanders als Bergkamp, Wouters, Koeman of Rijkaard. Vrije schoppen a la Branco wa ren Koeman amper gegund,' om dat Oranje er maar een kon afdwingen. Het schot van Koe man smoorde in de blauwe muur. De mooiste kans van de wedstrijd, een kopbal in de eer ste helft, was aan Bergkamp niet besteed. En op een belangrijk moment taxeerde Wouters zijn bewakingswerkzaamheden ten WorldCup USA 94 Door Henk Mees opzichte van Bebeto verkeerd nadat hij na een mislukte diepte pass van Rijkaard even uit posi tie was geraakt. Rijkaard Daaruit resulteerde, na een wei nig opwindende eerste helft (0-0), de Braziliaanse openings- goal van Romario, die bij zowel de eerste als tweede treffer (van Bebeto) in buitenspelpositie van start ging. Oranjes^erste inhaal race, via Bergkamp en Winter naar 2-2, slaagde nog. Op de treffer van Branco had Oranje geen antwoord meer. Zodat Koe man en Wouters met zure blik ken hun laatste interland ver teerden en Rijkaard zich nu zal afvragen hoelang hij nog door wil gaan als international. Wouters, verkozen boven Frank de Boer als bewaker van Bebeto, was zijn tegenstander op de be slissende momenten kwijt. „Een tactische wissel," noemde Advo caat de ingreep De Boer te pas seren en Wouters nog een laatste interland op niveau te gunnen. Rijkaard was zaterdag de zwak ste Oranje-speler. Bij vrijwel elk duel reageerde hij te traag en slechts twee keer kon de Ajacied zijn fysieke kopkracht succesvol aanwenden. Zijn mislukte diep tepass in de tweede helft was niet alleen de inleiding voor het plotselinge doelpuntenfestijn met vijf goals in een half uur, maar ook aanleiding voor een wissel met Ronald de Boer. Winter Tegenover de afgang van Rijk aard op het WK stond de opmars van Aron Winter. Zes jaar lang is hij meestal reserve geweest, veelal achter Rijkaard. Tegen Brazilië was de middenvelder van Lazio opnieuw de krachtig ste motor van Oranje. Met de gelijkmaker (2-2) als illustratie daarvan. Aron Winter lijkt zijn plaatsje bij Oranje nu steviger in handen te hebben gekregen. De winst van het WK is ook dat Wim Jonk Dennis Bergkamp (10) is Marcio Santos (15) voorbij en tikt de bal langs doelman Taffarel: 2-1. en Dennis Bergkamp als nieuwe as van Oranje uit de schaduw van Gullit en Van Basten zijn gekomen, dat met Stan Valckx de defensieve kracht is toegeno men en doelman Ed de Goey tot de internationale top kan wor den gerekend. Frank de Boer Daar staat evenwel tegenover dat het rendement van vleugel spelers gering is gebleken en Frank de Boer nog niet de in druk heeft kunnen wekken dat hij zoveel talenten heeft dat de opvolging van Ronald Koeman als libero met hem is geregeld. Voornaamste overeenkomst is dat beiden traag zijn en in de hitte snel naar adem happen. Tijdens het duel met Brazilië trof Oranje plotseling Europese omstandigheden. Dat bleek een voordeel voor Nederland, dat vooral in de tweede helft zoveel energie over had dat het Brazilië in de verdrukking bracht. „Ik heb in die fase echt gedacht dat we door zouden drukken naar 3-2. Die Brazilianen wisten niet meer waar ze het zoeken moes ten en wij voelden ons steeds sterker worden," had Dennis Bergkamp bemerkt. Voor een stunt tegen Brazilië bleek Oranje te licht. Tot nieuwe incidentele, internationaal aan sprekende prestaties lijkt Neder land in de toekomst nog wel in staat. Maar of na het afscheid van de laatste EK-kampioenen van 1988 nieuwe titels in het verschiet liggen, is zeer de vraag. Dallas, Cotton Bowl BRAZILIË - NEDERLAND 3-2 (0-0). 52. Romario 1-0, 64. Bebeto 2-0, 65. Bergkamp 2-1, 77. Winter 2-2, 82. Branco 3-2 Scheidsrechter: Badilla (CRi). Toeschouwers: 63.998 (uitverkocht). Gele kaarten: Dunga (Bra), Winter, Wouters (Ned). BRAZILIË: Taffarel; Jorginho, Al- dair, Marcio Santos en Branco (87. Cafu); Dunga, Mauro Silva, Mazin- ho (81. Rai) en Zinho; Bebeto en Romario. NEDERLAND: De Goey; Valckx, Koeman en Wouters; Winter, Rijk aard (66. Ronald de Boer), Jonk en Witschge; Overmars, Bergkamp en Van Vossen (54. Roy). Dallas - Het Oranje-legioen heeft vredig afscheid geno men van de wereldtitelstrijd voetbal. Veel van de naar schatting vijf- tot zesduizend fans die Nederland in de Cotton Bowl zagen verliezen van Brazilië, dronken na afloop een glas in het uitgaanscentrum. Daarbij lieten ze het. Rond de wedstrijd verrichtte de politie vier arrestaties. Onder de aangehoudenen is geen Nederlander. Wel twee Brazilianen die een grote vlag het stadion in wilden meenemen. Toen ze hoorden dat dat niet mocht, gingen ze uit protest op de weg zitten. Eddy Lassche, leider van de Nederlandse politiedelegatie, was uitermate tevreden over de samenwerking met de Amerikanen. In april was hij al in Dallas geweest voor het maken van afspraken met de plaatselijke politie en de FBI. „De controle was hier wel strakker dan in Orlando. Texanen zijn een stuk minder uitbundig dan de agenten in Florida. Daar ruilden ze petjes, liepen ze op oranje klompen en bevestigden ze een oranje balletje aan de antenne. Hier hielden ze meer afstand." Van een verslaggever Dallas - Vijf jaar na dato weten we waarom Nederland en België met een gezamenlijke kandidatuur op het EK van 2000 mikken en niet voor het WK van 2002 in aanmerking komen. Joao Havelange, de voorzitter van de wereldvoet balunie FIFA heeft uitsluitsel gegeven. „In 1989 hebben de bondsvoorzitters van Nederland en België mij gevraagd of de twee landen gezamenlijk in aanmerking konden komen voor de organisatie van het WK in 2002," vertelde Havelange in Dallas. „Ik heb de twee voorzitters vijf vragen gesteld. Op geen van de vragen wisten ze een antwoörd. Ik vroeg welk van de twee landen automatisch gekwalificeerd zou zijn. Wie verantwoordelijk zou zijn voor de veiligheid, voor de financiën, voor de organisatie en welke monarch de verant woordelijkheid zou dragen: de koning van België of de koningin van Nederland. Geen antwoord. Daarom blijft de FIFA tegen een WK dat door twee landen wordt georganiseerd." stilgestaan dat het hier zijn af scheid betrof? „Nee, eigenlijk niet. Ik heb alleen maar aan de wedstrijd op zich gedacht. Niet aan het vertrek van Jan Wou ters." Van onze verslaggever Dallas - Zeventien van de 22 Nederlandse WK-spelers zijn in de Verenigde Staten aan bod gekomen. Danny Blind bleef voor de derde keer tijdens een eindronde het gehele toernooi langs de kant. Ook John Bosman kwam in geen van de vijf wedstrijden in de Verenigde Staten in actie. John de Wolf keerde al voor de eerste wedstrijd met een blessure naar huis. De twee reserve-doelmannen Edwin van der Sar en Theo Snelders speelden evenmin. In vergelijking met de ope ningswedstrijd tegen Saudi- Arabië startte Oranje zaterdag tegen Brazilië met een op vier plaatsen gewijzigde ploeg: Valckx voor Van Góbbel, Wit schge voor Frank de Boer, Winter voor Ronald de Boer en Van Vossen op de plaats van Roy. Vier spelers voltooi den in alle vijf wedstrijden de negentig minuten: Ed de Goey, Ronald Koeman, Wim Jonk en Dennis Bergkamp. De speeltijd van de 17 spelers luidt: De Goey 450 minuten (5 wedstrijden), Koeman 450 (5), Jonk 450 (5), Bergkamp 450 (5), Frank de Boer 360 (4), Valckx 360 (4), Wouters 360 (4), Rijkaard 335 (4), Overmars 317 (5), Witschge 304 (4), Win ter 270 (3), Roy 249 (5), Van Vossen 198 (4), Ronald de Boer 160 (3), Taument 121 (3), Van Gobbel 90 (1), Numan 11 (1). Oranje maakte in vijf WK- wedstrijden acht doelpunten. De doelpunten kwamen op naam van Bergkamp (3), Jonk (2), Taument, Roy en Winter. Oranje verzamelde twaalf gele kaarten, waarvan drie voor Jan Wouters. Van onze verslaggever Havana - Ook de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken Celso Amorim, die een officieel bezoek van drie dagen bracht aan Cuba, kon het niet over zijn hart verkrijgen het werk boven het pleziertje te stellen. Hij moest en zou de wedstrijd Ne derland - Brazilië zien en deed dat dus, in de Braziliaanse am bassade en in gezelschap van een andere grote supporter: Fidel Castro. De Cubaanse televisie bracht in het journaal beelden van het Triathlon DE AMERIKAANSE triatleet Bernie Donner verkeert in le vensgevaar. Hij is besmet met de gevreesde 'vleesetende' bacterie. Volgens de artsen van 'een zie kenhuis in Los Angeles heeft de 35-jarige Amerikaan het virus vermoedelijk opgelopen bij het scheren van zijn benen. Daarbij zou een wondje zijn ontstaan. Donner is al meer dan de helft van de spiermassa in zijn linker been kwijt. ARIE LUYENDIJK heeft bij de eerste training voor de IndyCar- wedstrijd in Cleveland de zes tiende tijd gereden. De Neder lander was bijna twee seconden langzamer dan de Canadees Paul Tracy, die met een gemiddelde snelheid van ruim 230 km/uur rondging. Nigel Mansell, terug in tweetal, gekluisterd aan de buis. Amorim sprong bij elk Brazili aans doelpunt een gat in de lucht, Castro veerde ook op en applaudiseerde mee. „Magnifiek, schitterend," vond Castro de Braziliaanse zege en de wed strijd. „We hadden momenten van grote vreugde, maar ook van onzekerheid." De Cubaanse leider roemde ook het Nederlandse spel. Amorim verklaarde opgetogen te zijn over het resultaat. „De wedstrijd bekijken met Castro heeft geluk gebracht." de VS na een uitstapje naar de formule I, is voorlopig tweede. Atletiek JACKY JOYNER-KERSEE heeft het 'Olympic Festival' in St. Louis opgeluisterd met een goede verrichting op de 100 meter hor den. De Olympisch kampioene op de zevenkamp finishte na 12,69 seconden. Ze bezet daar mee de vierde plaats op de we reldranglijst van 1994. Golf ERNIE ELS is zaterdag in Gle- neagles, waar hij de cut niet haalde, gehuldigd als Europees golfer van de maand juni. De 24-jarige Zuidafrikaan won als eerste speler uit het Europese circuit de US Open. Els is vanaf 21 juli in Hilversum te bewonde ren bij het Heineken Open. Uit een hoekschop van Mare Overmars kopt uitblinker Aron Winter Oranji unga en Taffarel komen te laat. e weer naast Brazilië. FOTOS ANP Van onze verslaggever Dallas - Claudio Ibraim Vaz Leal, oftewel Branco, betrok vooral God in de hulde na de zege op Oranje. God gaf hem kracht, klasse en vertrouwen terug te vechten na een blessure, Overmars volledig uit te schakelen en de beslissende vrije trap langs Ed de Goey te schieten: 3-2. Zaterdagmiddag in de Cotton Bowl van Dallas: Het gebeurde in de 82e minuut, toen Jonk een overtreding beging op Branco en Koeman hem nog een stiekem schopje meegaf. Het duurde even voordat de Braziliaan was opgelapt. Toen legde hij de bal neer en haalde hij van bijna 25 meter verwoestend uit, met de buitenkant van zijn gouden linkerbeen. Het was eigenlijk ongelooflijk dat de bal rechts langs de vijfmansmuur ging en precies tussen de lichamen van Valckx en Romario vloog. Romario sprong naar vo ren om de bal te ontwijken, Valckx hield zijn buik in om geen andere richting aan de bal te geven. Laag, via de binnenkant van de paal, sloeg de bal tegen het net. Op die wijze heeft de 30-jarige Branzo al talloze malen gescoord. „Voordat ik schoot, keek ik naar het scorebord. Ik zag de stand, 2-2, en dat nog tien minuten waren te spelen. Ik besefte dat dit het juiste moment was voor een doelpunt. God gaf me de kracht zo uit te halen." Ruim een maand had Branco geen enkele wedstrijd gespeeld. De verdediger van Fluminense voelde voortdurend pijn in de rug. Er was al kritiek op bondscoach Parreira geweest dat hij überhaupt in de selectie was opgenomen. Zijn plaats in de basis was hij wel kwijt. Leonardo bleek een uitstekende vervan ger, misschien wel de beste linksachter van het toernooi. Maar de voetballer van Sao Paulo vergreep zich in de wedstrijd tegen de Verenigde Staten aan Ramos, door hem met de elleboog te vellen. De FIFA sloot Leonardo voor de rest van het toernooi uit. Branco was de logische vervanger, hoe wel de critici nu vonden dat hij te lang zaam was om Overmars af te stoppen. Maar van de snelle Ajacied had hij weinig last. „Ik was ook helemaal niet bezorgd toen ik de opdracht kreeg een de beste spelers van de wereldbeker te bewaken. Ik was erg rustig. Overmars heeft wemig klaar gemaakt. Ik dank God dat hij me de kracht gaf." Branco is een van de Braziliaanse spelers voor wie het geloof belangrijk is. Samen met onder anderen Jorginho studeert hij tijdens het WK een paar uur per week in de bijbel. Als voetballer is hij ervaren, rustig en sportief. Het duel met Oranje was zijn 77e interland, hij maakte zijn negende doelpunt. Hij voetbalde alle vijf duels mee tijdens het WK in Mexico, alle vier in Italië. Jarenlang was hij actief in Europese competities. Hij speelde voor onder meer FC Porto, Genoa en Brescia. Ruim twee jaar geleden liet John van 't Schip hem alle hoeken van het veld zien, toen Ajax tegen Genoa uitkwam in de halve finales van de UEFA-beker. Waar Ronald Koeman geen succes had met vrije trappen, lukte het die andere specialist wel. Branco schiet gewoon, al denkt de toeschouwer wel eens dat de afstand tot het doel veel te groot is, of de hoek te moeilijk. Hij probeert het dan toch, met die machtige linker. In de eerste helft ging een vrije trap van hem net over, na rust haalde De Goey een tweede poging uit de bovenhoek. In de 82e mi nuut was de afstand kansrijk. Na afloop was Branco snel bij dokter Toledo, om hem te omhelzen. Het was de dokter die hem op tijd fit kreeg voor de belangrijkste treffer in zijn lange loop baan. Tijdens de trainingen deed hij ritme op. Waar de meeste ploeggenoten met de handrem op voetbalden tijdens de partij tjes tegen amateurs, was Branco gretig als een pupil. Boos als hij een kans miste, klaar om op elk moment in te vallen. „Ik heb veel belangrijke goals gemaakt, maar deze was de belangrijkste van allemaal. Ik ben blij dat ik van iedereen in het team het vertrouwen heb gekregen. Van tech nische staf, medespelers en doktoren. God gaf me de kracht dat vertrouwen niet te beschamen." Ed de Goey is verslagen, voor 3-2 gezorgd. Branco heeft FOTO ANP

de Stem | 1994 | | pagina 13