'Verlies is onze eigen schuld' Zweden vloert favoriet Roemenië vanaf de penalty-stip Nooit me* Berti Vogts denkt nog niet aan ontslag na uitschakeling door Bulgarije Oosteuropees voetbal bezig aan sterke opmari Verloren kwa DE STEM WORLD CUP USA 94 Afscheid Illgner IN CIJFERS gSg SPORT PRIJSVRAGEN DE STEM MAANDAG 11 JULI 1994 B New Jersey - „Het is onze eigen schuld dat we onze koffers moeten pakken." Lothar Matthaus, de aanvoer der van Duitsland, stond er gisteren onwennig bij in het Giant Stadium van New Jersey. De 33-jarige libero is tijdens zijn drie voorgaande wereldbekers gewend geraakt aan alleen maar finale-plaatsen. Door de sensa tionele 2-1-nederlaag tegen Bul garije moet hij met de 'Mann- schaft' nu het toernooiveld ver laten voor de prijzen worden uitgedeeld. Bondscoach Berti Vogts droeg het verlies manmoedig. Hij be reidde zich geestelijk al voor op de gepeperde kritieken die in eigen land over hem zullen wor den uitgestort. Maar over een mogelijke ontslag-aanvraag wil de hij nog niet reppen. „Natuur lijk ben ik enorm teleurgesteld. Maar ik wil eerst het toernooi eens op gemak analyseren voor ik conclusies ga trekken. Daarna zal ik in overleg met de spelers, de voetbalbond en mijn vrouw een beslissing nemen. Zelfs na deze smadelijke nederlaag tegen Bulgarije heb ik er nog voldoen de plezier in om bondscoach te blijven," aldus Vogts, daarmee aangevend dat hij zelf niet op zal stappen na het WK-echec. Duitsland naar huis. De vijftien de editie van het wereldkampi oenschap blijft een vat vol ver rassingen. Na de moeizame groepszege leek Duitsland zich in de achtste finale tegen België te herstellen. Bulgarije mocht vervolgens geen te zware hinder nis zijn op weg naar de traditio nele plaats in de halve finale. Tot een kwartier voor tijd ver liep alles op rolletjes. Duitsland kwam zelfs met 1-0 voor. Klins- mann lokte een strafschop uit. Matthaus, die met zijn 21e WK- duel het record van Seeler, Zmu- da en Maradona evenaarde, mocht de strafschop verzilveren. Duitsland, toch de oudste en meest ervaren ploeg dit toernooi, stortte daarna op onbegrijpelijke wijze in. „Fouten," doelde Mat thaus op het gemak waarmee Duitsland in drie minuten tijd twee tegentreffers weggaf. „Het is te makkelijk om elkaar nu verwijten te maken. Winnen en verliezen doe je samen. We haal- WorldCup USA 94 Door Wilber Hack East Rutherford - Bodo Illg ner, doelman van het Duitse team dat zondag met 2-1 van Bulgarije verloor, heeft zijn afscheid aangekondigd. De 27-jarige goalie 'van FC Köln maakte dat een uur na de pijnlijke uitschakeling bekend. Illgner stond 54 keer in het doel. „Deze beslissing heeft niets met dit WK te maken. Ik had vooraf al besloten me voortaan op m'n club te wil len richten." den opnieuw niet ons topniveau. En dan blijf je kwetsbaar op een WK." Vrije trap Berti Vogts had minder moeite met de schuldvraag. De eerste treffer rekende hij doelman Bo do Illgner aan. Een kwartier voor tijd mocht Bulgarije een vrije trap nemen nadat Stoitsj- kov zich theatraal had laten val len in een duel met Andy Möller. De aanvaller van Barcelona toonde zich de baas binnen de lijnen. Hij duwde Balakov en Ivanov weg en krulde de bal sierlijk over de muur in de hoek die noch door de muur, noch door Illgner voldoende werd af geschermd. Drie minuten later kwamen de Bulgaren uit een counter op voorsprong. En opnieuw ging de Duitse defensie bij die treffer niet vrijuit. De snel mee naar voren gekomen Iordan Letchkov werd bij een hoge voorzet vanaf de rechterflank door de Duitse kabouter Thomas Hassler ge dekt. „Een geweldige blunder," vond Vogts, die Hassler naar de kant haalde. „Dat werk had hij nooit op zich mogen nemen. Daar hebben we langere verde digers voor. Hassler trapte ver volgens uit woede, onmacht en frustratie tegen de dug-out. Want Letchkov had de voorzet keihard achter Illgner in de tou wen gekopt. Uitgerekend een speler die voor Hamburger SV uitkomt in de Bundesliga, had de Duitse WK-droom wreed ver stoord. Zonder verwachtingen Bulgarije, dat zich in Parijs dankzij een doelpunt van Kosta- dinov in de slotminuut voor de eindronde plaatste, was zonder verwachtingen naar Amerika af gereisd. Bij vijf eerdere WK- deelnames hadden de Bulgaren nog geen wedstrijd gewonnen en slechts eenmaal (1986) de tweede ronde bereikt. De start in Ameri ka verliep met een kansloze ne derlaag tegen Nigeria drama tisch. De overwinning in de laat ste groepswedstrijd op Argenti nië, een andere voormalige we reldkampioen, verstevigde het moreel. In de achtste finale tegen Mexico loerde Bulgarije alleen maar op strafschoppen, waarin doelman Mihailov zich zeer bedreven toonde. Gisteren in New Jersey deden de Bulgaren eigenlijk het- WorldCup USA 94 i DOELPUNTENMAKERS 1. Salenko (Rus) 6. 2. Klinsmann (Dui), Stoitsjkov (Bul) beiden 5. 4. Dahlin (Zwe), Batistuta (Arg), Romario (Bra), Raducioiu (Roe) Kennet Andersson (Zwe) allen 4. 9. Hagi (Roe), Roberto Baggio (Ita), Caminero (Spa), Bebeto (Bra) Bergkamp (Ned) 3. 14. Jonk (Ned), Brolin (Zwe), Lechkov (Bul), Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), Dumitrescu, Knup (Zwi), Valencia (Col), Amin (Sau), Caniggja (Arg), Hong Myung-bo (ZKo), Amunike, Amokachi (Nig), Voller (Dui) Albert (Bel), Dino Baggio (Ita) 2. 30. Bernal, Garcia Aspe (Mex), Aldridge, Houghton (Ier), Chaouc), (Mar), Al Jaber, Owairan, Al Ghashayan (Sau), Finidi, Yekini (Nig) Massaro (Ita), Rai, Marcio Santos, Branco (Bra), Bregy, Sutyer Chapuisat (Zwi), Ljung (Zwe), Degryse, Grün (Bel), Milla, Siasia Embe, Omam-Biyik (Kam), Hwang Sung-hong, Seo Jung-won (ZKo) Winter, Taument, Roy (Ned), Maradona, Balbo (Arg), Rekdal (Noo) Salinas, Guardiola, Hierro, Luis Enrique, Beguiristain (Spa), Stewart Wynalda (VSt), Sirakov,- Borimirov (Bul), Petrescu (Roe), Gaviria Lozano (Col), Riedle, Matthaus (Dui), Erwin Sanchez (Bol), Ratsienko (Rus) 1. Eigen doel: Escobar (Col) 1. GELE KAARTEN (Kwartfinalisten) Duitsland (7):Helmer (2), Wagner (2), Hassler, Klinsmann, Voller. Bulgarije (6):Sirakov, Jordanov, Kirjakov, Ivanov, Stoitsjkov, Mihai^ lov. Spanje (6):Goicoechea, Ferrer, Camarasa, Bakero, Caminero, Abelar- do. Italië (5):Massaro, Costacurta, Signori, Dino Baggio, Maldini, Zweden (4):Nilsson, Ljung, Thern, Ingesson Roemenië (6):Hagi, Selymes, Dumitrescu, Popescu, Selymes, Panduru Nederland (3):Koeman, Winter, Wouters Brazilië (3):Mazinho, Jorginho, Dunga RODE KAARTEN (Lijst van het gehele toernooi) Bolivia (2):Etcheverry, Cristaldo. Bulgarije (2):Tzvetanov, Kremenliev Brazilië (1):Leonardo Italië (2):Pagliuca, Zola. Kameroen (1):Song. Mexico (1):Luis Garcia Roemenië (1):Vladiou Rusland (1):Gorloekovitsj Spanje (1):Nadal Verenigde Staten (1):Clavijo, Zweden (1):Schwarz, Lotto 27:1-2-33-35-37-41. Reservegetal: 8. Cijferspel: 613458 Duitse lotto: 17-18-25-27-28-36, Reserveoe- tal: 45. Supergetal: 4. Super 6:314339. Spel 77: 6922630. Belgische lotto: 9-11-13-15-21-30. Resem, getal: 12. Joker: 8566471. i Bulgarije viert feest na de sensationele zege op Duitsland. foto epa zelfde. Bondscoach Dimitar Pe ne v koos voor zes verdedigers. Het Duitse spitsenkoppel Klins- piann-Völler kreeg zelfs dubbele bewaking. Slechts sporadisch sloten verdedigers bij de aanval lers Stoitsjkov en Kostadinov aan. De Bulgaren bleken in die situaties te beschikken over een prima, technische ploeg, ge bouwd rond zijn buitenlandse vedetten. Balakov toucheerde in de twaalfde minuut de paal na dat Illgner een schot van Sira kov moeizaam had verwerkt. Niet opzettelijk Pas na de openingstreffer van Matthaus - Letchkov ontkende later dat hij Klinsmann in het strafschopgebied opzettelijk had aangetikt - etaleerde Bulgarije hoe goed het eigenlijk wel kan voetballen. De twee treffers kwamen niet eens onverwacht. Kostadinov had al eerder net over het Duitse doel gekopt. En bij bijna elke hoekschop en counter waren de Bulgaren ra zend gevaarlijk. Duitsland kon op nog maar één kans bogen. Möller mikte van afstand op de paal. Voller tikte de bal in de rebound in. De uitstekend leidende arbiter Torres annuleerde de treffer we gens actief buitenspel. De Co lombiaan maakte maar één, voor Duitsland uiterst kostbaar foutje door even later in een tuimeling van Stoitsjkov te trappen. Maar de fraaie vrije trap van Stoitsj kov - die daaruit zijn vijfde treffer tijdens de WK eindronde maakte - en de keiharde kop stoot van uitblinker Letchkov waren'een terechte beloning. Voor de kalende speler van HSV kwam de zege niet eens al een verrassing. „Ik had er al op gerekend. Maar eigenlijk ben ik deze zege nu alweer vergeten," probeerde Letchkov nuchter te blijven in de euforie. Bonds coach Penev slaagde daar niet in. Hij repte geëmotioneerd over „de mooiste zege uit de historie van het Bulgaarse voetbal, die de voetbalwereld zich nog lang zal blijven heugen." Duitsland zeker East Rutherford. Giants Stadium DUITSLAND - BULGARIJE 1-2 (0-0). 48. Matthaus 1-0 (strafschop), 75. Stoitsjkov 1-1, 78. Lechkov 1-2. Scheidsrechter: Cadena (Col). Toe schouwers: 75.338 (uitverkocht). Ge le kaarten: Helmer, Wagner, Has sler, Klinsmann, Voller (Dui), Ivan ov, Stoitsjkov, Mihailov (Bul). DUITSLAND: Illgner; Helmer, Mat thaus, Kohier en Berthold; Möller, Buchwald, Wagner (59. Strunz) en Hassler (83. Brehme); Klinsmann en Voller. BULGARIJE: Mihailov; Kirjakov, Hubchev, Tzvetanov en Ivanov; Jan- kov, Lechkov, Sirakov en Balakov; Kostadinov (89. Genchev) en Stoits jkov (84. Jordanov). San Francisco (rtr) - Bulgarije heeft voor het eerst in i geschiedenis de halve finales van een WK-toernooi bereikt Het had maar een haar gescheeld of ook Roemenië was daar geslaagd. Volgens de Roemeense bonds coach Anghel Iordanescu heeft de verdwijning van het commu nistisch regime de opmars van het Oosteuropees voetbal ver sneld. „Voor de revolutie speelden de meeste nationale teams met een minderwaardigheidscomplex. Niemand twijfelde aan de indi viduele klasse van de spelers. Maar door dit complex faalde het collectief. Pas toen de voet ballers in West-Europa gingen spelen, kregen ze echt zelfver trouwen." Dertien Bulgaarse en acht Roe meense internationals verdienen hun geld bij westerse clubs. Gheorghe Hagi en Florin Radu cioiu speelden met succes voor verschillende buitenlandse vere nigingen. Hagi, een van de beste spelers van het WK, vindt ook dat de politieke veranderingen invloed hebben gehad op het voetbal. 'Alles ist vorbei' voor de Duitse aanvoerder Lothar Matthaus, die in 1986 en 1990 nog in de finale van het WK stond. Doelman Illgner troost zijn captain. foto epa „We zijn verlost van een dwang buis. De voetbalgeest was er al tijd wel, maar we konden er nooit iets mee doen. We kregen een andere denkwijze opgelegd. We moeten nog steeds hard en gedisciplineerd spelen. Maar we kunnen nu ook mooi en vrijuit voetballen," verklaart, de 'Man dona van de Balkan'. Toch hebben de Oosteuropa landen ook onder het commuii tische regime op WK's gepres teerd. Hongarije (1938 en 1951 en Tsjechslowakije (1934 e 1962) haalden de finale. In IJl bereikten het voormalige Joi slavië en Tsjechslowakije laatste acht. Polen legde in l!j en 1982 beslag op de plaats. Het meest succesvolle WK speell den de Oosteuropese staten ii 1962 in Chili. Vier landen be-j reikten de laatste acht. Tsjech- Slowakije plaatste zich voor di finale, maar verloor met 3-1 vai| Brazilië. Het is nu 34 jaar geleden dat Oosteuropees land zover kwam| De wereldbeker winnen, li' nog nooit. Volgens Iordanes waren de Oosteuropese landf ten tijde van het communisi daarvoor niet sterk genoeg. „Na zijn ze dat zeker wel. Het il daarom ook geen toeval dat twi Oosteuropese landen zich plaatst hadden bij de laats# acht. De negatieve en steriel stijl van het verleden is verdwt nen en heeft plaats gemat' voor een verfrissende en at trekkelijke speelwijze." Van onze verslaggever San Francisco - Hij leek uit te groeien tot de ster van het toernooi. Gheorghe Hagi maakte bij het WK grote in druk met prachtige doelpun ten, geniale acties en mees terlijke vrije trappen. De Roemeense artiest stelde Ro mario, de andere grootheid van het evenement, zelfs een beetje in de schaduw. De geweldenaars leken af te stevenen op een per soonlijk gevecht in de halve fi nales. Zweden hield Roemenië zondag in San Francisco echter van de laatste vier af. De Scandinaviërs wonnen na een verrassend scoreverloop via strafschoppen. Na negentig mi nuten was de stand 1-1, na de verlenging 2-2. In de adembene mende strafschoppenserie miste verdediger Belodedici de zesde trap. De jubilerende doelman Ravelli keerde de slappe inzet. Eerder hadden Mild (Zweden) en Petrescu van elf meter gefaald. De uitschakeling was voor Ra ducioiu extra sneu. De 24-jarige spits had met twee treffers Roe menië op het juiste spoor naar de Rose Bowl gezet. Zweden eindigde het langdradi ge duel, waarin de angst om te verliezen overheerste, met tien man. Middenvelder Schwarz moest in de 102e minuut naar de kant na zijn tweede gele kaart. Hij ontbreekt derhalve woens dag in de halve finale tegen Brazilië in Los Angeles. Voor de eerste keer sinds 1958, finalist tegen Brazilië, schaarde Zweden zich bij de laatste vier van het WK. De groepswedstrijd tussen beide landen eindigde in 1-1. Roemenië trad in de sterkste opstelling aan. Raducioiu, ver lost van een schorsing, verving in de aanval zoals verwacht Mi- hali. Zweden incasseerde een paar uur voor de wedstrijd nog een flinke tegenvaller. Aanvoer der Thern, in de laatste wed strijd tegen Saudi-Arabië uitge vallen met een knieblessure, werd op het laatste moment niet speelklaar bevonden. Mild nam de plaats in van de dynamische middenvelder, verdediger Nils son nam de aanvoerdersband over. De Zweedse bondscoach Svens- son hinkte vooraf op twee ge dachten: Of voorzichtig en be houdend beginnen om de Roe meense 'sluipmoordenaars' uit hun tent te lokken, of zo snel mogelijk een doelpunt trachtten te maken om de onvervalste counterploeg tot meer initiatief te dwingen. Svensson besefte dat in een suc cesvolle strategie de bestrijding van het fenomeen Hagi centraal moest staan. Het was de bedoe ling de spelmaker zoveel moge lijk op eigen helft te houden en zijn aanspeelpunten voorin (Ra ducioiu, Dumitrescu) af te scher men. „Hagi uitschakelen is een voorwaarde voor een overwin ning," liet Svensson realistisch weten. „Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan." Zweden, dat een maand geleden in Amerika nog oefende tegen Roemenië (1-1), koos na het be- ginsignaal van de Engelsman Don voor een overrompe lingstactiek. Onder aanvoering van de sterke middenlinie kwam de Roemeense afweer meteen onder druk te staan. Beste kans in de beginfase kreeg Dahlin. De begeerde spits kopte vallend vol op de paal uit een voorzet van Ingesson. Een te zachte terugs peelbal van Petrescu kon doel man Prunea ternauwernood on derscheppen. Het gretige, maar weinig slag vaardige Zweden had in het eer ste half uur niets van Roemenië te vrezen. Hoewel Hagi opval lend genoeg geen stringente be waking kreeg, kon hij zich aan vankelijk amper onderscheiden. Ingesson, Mild en Schwarz pak ten hem beurtelings flink aan. Pas in de slotfase van de vlakke eerste helft kwam de 'Maradona van de Balkan' meer in beeld. Met een knappe solo en een onzuiver schot liet Hagi zich in de 30e minuut voor de eerste keer gelden. Lupuscu volgde kort daarna met een knal op de vuisten van doel man Ravelli, die zijn 115e inter land speelde. Hij evenaarde daarmee het Zweeds record van Björn Nordqvist (ex-PSV). De 34-jarige sluitpost hoopt binnen een jaar het wereldrecord over te nemen van zijn oud-collega Peter Shilton, die 125 A-inter lands op zijn naam heeft. Na de rust trok Roemenië de opgaande lijn in het spel door. Met dank aan Zweden, dat in de kleedkamer kennelijk instructies had gekregen niet met de krach ten te smijten, bouwde de Hagi- brigade geduldig aan een licht overwicht. Verdediger Petrescu kondigde de verhoogde ambitie in de 47e minuut aan met een schot in de korte hoek, dat Ra velli bekwaam pareerde. Brolin antwoordde in de 65e minuut met een projectiel, waarop Pru nea attent reageerde. Het wan kele evenwicht tussen beide ploegen duurde, onder gefluit van het publiek, lang. Twaalf minuten voor tijd schoot Brolin de muurvaste wedstrijd eindelijk open. De middenvelder van Parma dook bij een vrije trap verrassend achter het muurtje op en knalde keihard raak, 1-0. Roemenië schrok wak ker, maar de jacht op de gelijk maker leek vergeefs. Totdat Ha gi in de 88e minuut achter de bal kroop voor een vrije trap. Via het muurtje belandde de bal bij de attente Raducioiu, die be heerst scoorde, 1-1. De onver mijdelijke verlenging stelde bei de ploegen tevreden. Raducioiu, opnieuw in balbezit na een gelukkige kluts, leek het uitgebluste Zweden naar huis te knallen. In het wanhoopsoffen sief, met invaller Larsson (Feye- noord) in een opvallende rol, kwam eindelijk de kopkracht van Kennet Andersson tot ui ting. De lange spits, even vrij gelaten door Popescu, knikte raak met dank aan de misgrij pende doelman Prunea. De Zweedse koelbloedigheid was Roemenië daarna in de climax te veel. San Francisco. Stanford-stadion ROEMENIË - ZWEDEN 2-2 (0-0). Zweden wint na strafschoppen 5-4. 78. Brolin 0-1, 88. Raducioiu 1-1, 101. Raducioui 1-2, 115. Kennet An dersson 2-2, Scheidsrechter: Don (Eng). Toeschouwers: 60.000. Rode kaart; 102. Schwarz (Zwe/2x geel). Gele kaarten: Popescu, Selymes, Panduru (Roe), Ingesson (Zwe). Strafschoppen-serie: Mild mist - Raducioiu 0-1, Kennet Andersson 1-1 - Hagi 1-2, Brolin 2-2 - Lupescu 2-3, Ingesson 3-3 - Petrescu gestopt, Nilsson 4-3 - Dumitrescu 4-4, Lars son 5-4 - Belodedici gestopt. ROEMENIË: Prunea; Petrescu, Pro- dan, Popescu en Belodedici; Sely mes, Hagi, Lupescu en Munteanu (83. Panduru); Raducioiu en Dumi trescu. ZWEDEN: Ravelli; Nilsson, Patrick Andersson, Björklund (83. Kamark) en Ljung; Schwarz, Mild, Brolin en Ingesson; Dahlin (108. Larsson) en Kennet Andersson. Van onze verslaggever Dallas - Wouters was nogal snel weg na zijn laatste inter land. Hij was geheel tegen zijn gewoonte in zelfs niet bereid even zijn visie op de wedstrijd te geven. Pas een paar uur laterin het hotel van de spel#s, kwam hij met een duidelijke mededeling. Natuurlijk ben ik er wel een beetje trots op dat men vindt dat er nu geen type Jan Wou ters meer is voor Oranje." jan Wouters speelt nooit meer voor het Nederlands elftal. Na zeventig interlands is het mooi geweest. De bedoeling was dat hij op 17 juli de finale had gespeeld in de Rose Bowl van Los Angeles. 17 juli, de dag waarop hij 34 jaar wordt. Brazilië voorkwam het feest za terdagavond in de Cotton Bowl Dallas - Gestrand in Texas, van het WK kwam ook vooij tal een eind aan het Ameril, naar de halve finales misluf Brazilië: 3-2. Als verslagen| vanmorgen terug op Schipha Voor een geestdriftig en massaal onthaal door de thuisgebleven Oranje-fans, zoals de Ieren vori ge week beleefden, is het van morgen tegen achten vermoede lijk veel te vroeg dag. Een ont vangst op het koninklijk paleis, zoals in België, zal weinig animo I losmaken en zou overdreven aandoen. Oranje nam zaterdag dapper strijdend afscheid van de Cotton Bowl in Dallas, maar zonder dat het WK hardop treurde óver het vertrek van een smaakmaker. „Ik ben trots op deze groep. I Twee overwinningen in de I groepswedstrijden, daarna ge-1 wonnen van Ierland en nu tegen I Brazilië had er toch echt meer| ingezeten voor ons," zei bonds coach Dick Advocaat, die vooral J woedend was over het buiten spelkarakter dat de twee eerstel Braziliaanse goals droegen. Maar welk effect de omstreden I treffers op de uiteindelijke score| hadden, bleef een onbeantwoor de vraag. Brazilië Een plaats bij de top-acht hadl eerder al tot opluchting en vol-l doening bij Oranje geleid, tevre-| den dat een vroegtijdige en ge ruisloze uitschakeling daarmeel was voorkomen. Een extral krachttoer zat er niet meer inJ Oranje maakte de overige drieT resterende Europese halve fina-i listen zaterdag in Dallas wel] duidelijk dat ook Brazilië geen superieure ploeg hoeft te zijn| „Brazilië heeft het gezicht van de wereldkampioen laten zien! We zijn weer een stap verder bil ons doel," sprak Romario op gedragen toon. Vanuit die visid had, met enig geluk zoals iif 1978 tot de finale, ook een wel reldtitel voor Oranje binnen bel reik gelegen. Op het beslissende moment wol gen gehaaide acties en trefzekerl heid van Romario en Bebeto en de vrije-schoppentechniek val Branco net iets zwaarder dan dil van tegenstanders als Bergkamjf Wouters, Koeman of Rijkaarq Vrije schoppen a la Branco wa ren Koeman amper gegund,' on dat Oranje er maar een kol afdwingen. Het schot van Ko^ man smoorde in de blauv muur. De mooiste kans van wedstrijd, een kopbal in de eeJ ste helft, was aan Bergkamp nis besteed. En op een belangrijl moment taxeerde Wouters zip bewakingswerkzaamheden tèf •Git een hoekschop van Mal Dunga en Tajfarel komen te Klas Ingesson (links) brengt de Roemeen Gheorghe Hagi ten val.

de Stem | 1994 | | pagina 12