E DE STEM 'Galgemaal' Oranje valt slecht Zege Valckx zonder waarde 38.- per stuk 49.- Privé MOTORVERHUUR C1P3 breda 06-96.88 scorTBredeT 76-226258. osa Escorts 76-421370 LONING special lloxtcl «MACHINES Woedende Nederlandse spelers vechten twee Braziliaanse doelpunten aan leendert v.d. born doorschakelen 06-340.350.60 06-340.340.30 litzendbureau >opprijs 1.198.^) eoopprijs 548.- per stuk Toer- en choppermodellen bij tigchelaar Breda Tel.: 076-281481 WorldCup USA 94 B Twee keer Veerkracht Romario: 'Hij is een van de beste mandekkers die ik ken' USA 94 Aad en Oranje Luxemburg volgende tegenstander TELEVISIE*.;-' Korte vakantie voor Advocaat Braziliaanse complimenten voor Oranje KOOP MET ZEKERHEID ■wet v.d. Born valt te praten MICRA SUNNY 3-, 4-, 5-DRS CLAIR PRIMERA 4-, 5-DEURS BENZINE Naar dames thuis door het hele land 4 u/p.d. 100 c.p.m. m)"Heb je dit wel 'ns en?" vroeg ze aan de n v. haar vriendin, toen d ze haar b.h. los. p.m.) Opeens knoopte 'n broek los "Maar U t toch de vader van m'n ndin!" R echt privé en genot ons word |e niet bedot uw Dolly. 076-202513. m.v.dame, echtp., slavin, '-meesteres. 24 uur p d B.g.g.06-52747392. Iden tot het oplossen rugverkrijgen van een tor B30, kleur blauw Ie sticker met daarop prijf B. Binnendijk', i 6 juli 1994 vanaf waterstaat te Wouw/ Plantage. mngen kunt u bellen met: pisselkoen Experts en Taxateurs - 44 35 860 (tijdens kantooruren) f36 - 93 661 (buiten kantooruren) rciewerk? De maanden juli, Jals je 18 jaar of ouder bent, ■betekent dat je |verschillende gezinssituaties. 1 uur per week. tel. 01623-1 95 55, I GLAS- ZONWERING Breda tel. 076-651377. Breda tel. 076-148966 Breda tel. 076-224375 en op een grote partij overlock- n fabrieksnieuw. Met volledige r geschikt voor naaisters, naai- rs en huishoudelijk gebruik. os zonder beschadigingen jktijdig vastnaaien, afsnijden en en op allerlei soorten stof zoals lakens, stretchstoffen etc. et garantie. :ag-naaimachines geheel cotTi- it 10 jaar garantie op alle onder- jen en motor. /echt stikken, zigzaggen, knopen popsgaten maken, ritssluitingen idzoomsteek, overlocksteek en >teek voor rekbare stoffen. ;ie en verkoop alle merken Eigen servicedienst port - export - groot- en kleinhandel Tevens 'YOTA-NAUMANN naaimachines ntplein 6-4817 LR Breda 076-205454 erdagavond - koopavond ■1- RUIME PARKEERGELEGENHEID Sport MAANDAG 11 JULI 1994 DEEL Dallas - De keuken van Mansion on Turtle Creek, het Oranje-verblijf in Dallas, is er een voor fijnproevers. Slechts twee andere restaurants in heel Amerika hebben ook drie Michelin-sterren verworven. Een heerlijke maal tijd was zaterdagavond niet besteed aan de voetballers van het Nederlands elftal. Het 'galgemaal' werd met as grauwe blikken, veelal zwijgzaam, verteerd. „Dit had niet gehoeven. We heb ben toch echt niet van een super- Brazilië verloren. Die gedachte doet het meeste pijn," mompelde Dennis Bergkamp vlak voordat hij, bijna drie uur na de uitscha keling door Brazilië (3-2), aan ta fel werd geroepen. Ontgoocheling en woede waren toen nog lang niet verwerkt. „Onbegrijpelijk dat voor zo'n be langrijke wedstrijd een scheids rechter uit Costa Rica wordt aan gewezen met grensrechters uit Bahrein en Iran," zuchtte Berg kamp moedeloos. Zonder te kun nen zeggen hoeveel invloed de eerste twee Braziliaanse treffers uiteindelijk hadden gehad op de eindscore. „Ik denk dat de FIFA met de aanstelling van deze grensrech ters en scheidsrechter de belang rijkheid van deze wedstrijd niet 'd heeft ingezien. Wat verder op mijn tong ligt, zeg ik niet. An ders heb ik dadelijk net zo'n ho ge boete als Jack Charlton te pakken," stelde bondscoach Dick Advocaat, ook al teneergeslagen, vast. Rob Witschge durfde wel te zeg gen wat zijn bondscoach dacht: „Die man is gewoon blind. Een dergelijke arbitrage zou op dit niveau niet mogen voorkomen." l itleg regel Het toeval wilde dat de laatste avondmaaltijd van Oranje op I Amerikaanse bodem juist begon nadat Guillermo Canedo in het zelfde restaurant uitgebreid en voldaan had zitten tafelen. Cane do, een welgestelde Mexicaan, is vice-voorzitter van de wereld- voetbalunie FIFA en voorzitter van het WK-comité van de FIFA. Een invloedrijke FIFA-bobo, die vier jaar geleden zijn landgenoot Codesal pushte als scheidsrech tervoor de WK-finale. Nadat Co desal daarin uiterst dubieuze be slissingen had genomen die vaker in Duits dan Argentijns voordeel uitvielen, stopte hij prompt als scheidsrechter. De FIFA liet zich nooit meer over hem uit. Voor Oranje kon Canedo zater dagavond bij het afscheid van het WK niet eens een troostend woordje opbrengen. Nog geen blik keurde de Mexicaan de Ne derlanders waardig voor hij zich in een dure limousine liet weg zakken. „Buitenspel heb ik bij geen van beide doelpunten ge- WorldCup USA 94 DoorHenkMees constateerd. Met de nieuwe in terpretatie van de buitenspelre gel willen we juist voorkomen dat spelers, die in de actie geen rol spelen wegens buitenspel, worden afgefloten. Die verander de toepassing van de regel ver hoogt het spektakel," verklaarde Canedo nog wel. Met die uitleg had Canedo zater dag weinig begrip kunnen kwe ken bij Oranje. „Aan het eerste doelpunt zat een sterk luchtje. Over het tweede hoef ik niet eens te discussiëren," stelde Advo caat. Beide keren betrof het Ro mano. Bij het eerste doelpunt, in de zevende minuut van de tweede helft, bevond Romario zich nog in buitenspelpositie toen Aldair met een dieptepass Bebeto lan ceerde. De tweede treffer, tien minuten later, werd ingeleid door een fla grant geval van buitenspel van Romario. Behalve Koeman, Valckx en Wouters bleef ook Ro mario staan, allen in afwachting van het buitenspelsignaal. Maar met de nieuwe interpretatie van de buitenspelregel en het verbod bij twijfel te vlaggen, is kennelijk ook de beslissingsbevoegdheid verlegd naar de grensrechters: dit maal in beide gevallen naar Yousif Al-Ghattan, een 39-jarige ambtenaar op een postkantoor in Bahrein. Al-Ghattan vlagde op nieuw niet, scheidsrechter Rodri- go Badilla Sequeira uit Costa Ri ca corrigeerde niet waardoor Be beto een vrije loop had: 0-2. De protestactie van Oranje, een minuut lang tierend en vloekend, had geen baat. Alle kracht daar mee bleek evenwel lang niet ver bruikt in de Nederlandse ploeg. Binnen 35 seconden na de aftrap sloeg Dennis Bergkamp terug met zijn derde WK-goal: 1-2 en twaalf minuten later kopte Aron Winter strak raak, vlak voor de mistastende armen van Taffarel: Een boze Dick Advocaat doet zijn beklag bij grensrechter Yousif Al-Ghattan. 2-2. Rob Witschge vond dat Oranje vooral na de rust goed had ge speeld. „Min of meer door pech waren we met 2-0 achter geko men," blikte hij terug. „Daarna zijn we voluit gegaan. We hebben de Brazilianen onder enorme druk gezet. Daaronder zijn ze bijna bezweken. Na de 2-2 had den we het duel onder controle. En dan komt zo'n vrije trap, van Branco. Dat kwam vreselijk hard aan." Inclusief blessuretijd streed Oranje na deze nieuwe achterstand nog wel een kwartier voor een nieuwe gelijkmaker. Maar bij de nieuwe inhaalpogin- gen was woede geen drijfveer meer en bleef een stunt buiten bereik. „Het is spijtig," zei Ro nald Koeman, de aanvoerder, na zijn 77e en laatste interland. „Vooral na de rust speelden we prima. We hebben een zeer hoog niveau bereikt. Het was het bete re Oranje dat toen te zien was." Mare Overmars vond dat hij met een enigszins teleurstellende prestatie een goed toernooi had afgesloten. „Ik heb helaas geen al te sterke wedstrijd gespeeld. Ge woon te weinig acties gemaakt tegen die Branco. Toch hebben we als ploeg uitstekend gespeeld.' Na onze gelijkmaker zat Brazilië volledig klem. Ze waren rijp voor de nederlaag. Maar Branco heeft ze gered met die vrije trap." FOTO'S ANP Bebeto (midden) maakt met een wiegend gebaar duidelijk dat hij zijn treffer tegen Nederland op draagt aan zijn afgelopen donderdag geboren zoontje Mateus. Mazinho (links) en Romario sollicite ren zo te zien naar de functie van baby-sitter. Dallas - Stan Valckx won za terdag van Romario, maar de individuele zege van de Oran je-verdediger was van nul en generlei waarde. De onfor tuinlijke uitschakeling van de Nederlandse ploeg door Bra zilië beheerste zijn gevoelens. Van tevredenheid of ook maar berusting was geen sprake. «Iedereen zit volledig kapot," zuchtte Valckx, „ook ik." Met het shirt van Romario had de Arcenaar de Cotton Bowl in Dal las verlaten. Hij hield het waar devolle souvenir niet lang in zijn bezit. Voor de 'Mansion on Turt le Creek', het riante spelershotel, overhandigde Valckx het tricot aan televisiemaker Harry Ver- Halve finales WorldCup dew York - woensdag 13 juli - 22.00 uur* Italië - Bulgarije Los Angeles - donderdag 14 juli - 01.30 uur* Brazilië - Zweden •Nederlandse tijd meegen, die er zijn 'Nieuwe Koeien' mee kan opsieren. Wat Valckx rest van het WK in de Verenigde Staten, zijn slechts herinneringen. Aan het hoogte punt uit zijn carrière? „Nee," zei Valckx, „als mijn ploeg verliest, kan ik dat moeilijk een hoogte punt noemen." Toch heeft Valckx veel waarde ring geoogst. „Hij is een van de beste mandekkers die ik ken," was het compliment dat Romario gaf na de confrontatie met zijn ex-teamgenoot uit gezamenlijke PSV-tijden. „Ik wist dat hij me veel problemen zou bezorgen. Om van hem los te komen, moest ik veel meer bewegen dan ik ge wend ben." Valckx heeft op het WK furore gemaakt als verdedi ger van internationaal formaat. Heeft hij er toch niet een beetje spijt van voor het WK zijn eon- tract met Sporting Lissabon voor twee jaar te hebben verlengd? „Nee hoor. Als een club me per se wil hebben dan meldt die zich wel." De wedstrijd in een wed strijd verliep niet zonder glim lach. Ondanks de Immense be langen die op het spel stonden, verloren de Braziliaanse vedette WorldCup USA 94 Door Bert Willemsen en zijn Hollandse schaduw hun gevoel voor humor niet. Valckx: „We hebben een paar geintjes ge maakt. Ik heb hem een goede ar tiest genoemd." Op de momenten dat het serieus werd, trok Valckx vrijwel steeds aan het langste eind. „Ik heb me goed op Roma rio ingesteld. Slechts één keer ben ik erin gestonken. Dat ge beurde bij een sleepbeweging van Romario. Ik wist dat die kwam, maar hij was me toch te snel af." Dat Romario toch een keer wist te scoren, weet Valckx aan een foutieve beslissing van de arbitrage. „Toen Aldair voor het eerste doelpunt de bal speel de, stond Romario achter me ze ker twee, drie meter buitenspel. Daardoor kreeg hij net voldoen de voorsprong om de voorzet van Bebeto in te tikken." De tweede Braziliaanse treffer, van Bebeto, werd nog veel feller aangevochten door de Nederlan ders. Valckx: „Romario stond wel vijf meter buitenspel. Daar om bleef iedereen staan. Ook Ro mario reageerde niet. Met schel den op de scheidsrechter kom je niet verder, maar het waren wel twee dubieuze doelpunten." De wereld stortte voor Oranje in een. Valckx: „In de rust had Ad vocaat er nog op gehamerd dat we meer moesten aanvallen. Het was niet genoeg om de Brazilia nen alleen van doelpunten af te houden. Ondanks de 2-0-achter- stand hebben we aangetoond dat Brazilië kwetsbaar is. Nadat we op 2-2 waren gekomen, gingen we er echt in geloven. Helaas is het niet gelukt." Brazilië haalde opgelucht adem. „Ik heb veel waardering voor Nederland," loofde Romario. „Dit was de bes te wedstrijd van het toernooi. We hebben gewonnen omdat we in de tweede helft meer ijver toon den dan voor de rust. We zijn harder achter de bal aan gaan rennen. Ik dank God dat ik bij de voorzet van Bebeto op de goede plaats stond om de bal in het doel te schieten. Het was knap van Nederland dat het een achter stand van twee doelpunten weg werkte, maar we hebben geluk kig toch gewonnen." Aan de ho rizon ziet Romario de wereldbe ker al gloren. „Toen we Brazilië verlieten om naar de Verenigde Staten te reizen, stond het woord Afgelopen zaterdag ochtend gaat om tien uur de telefoon. „Hallo," roep ik met een slaperige stem. „Wat hal lo, je hebt het wel tegen de trainer van een topclub hè." „Hoi Aad, hoe durf jij nou te zeggen dat ik met de trainer van een topclub spreek," zeg ik lachend. „Het komend sei zoen wordt PSV weer een top club waar rekening mee ge houden moet worden, dat zijn we verplicht ten opzichte van onze trouwe supporters. Ge loof me nou Hans. Maar daar bel ik niet voor. Heb je zin om vanavond samen met'een paar vrienden van mij Nederland- Brazilië te kijken?" Natuurlijk had ik zin, dit was per slot van rekening voor het eerst in achttien jaar betaald voetbal dat ik een aanbieding kreeg van een toptrainer. Ruimschoots van tevoren zit ten we te kijken naar Ruud Krol en Wim van Hanegem, volgens mij waren deze twee ex-internationals bij nog meer mensen in de huiskamer, en Aad begint warm te draaien voor de wedstrijd. Het lijkt wel of hij Oranje moet gaan coachen. „We beginnen geluk kig goed. Weinig balverlies. Wouters ziet er lekker afge traind uit. Dat is gunstig voor PSV." De Mos is zeer positief die eerste minuten, maar con stateert gaandeweg de eerste helft dat, ondanks het feit dat verslaggevers hun best doen om ons te doen geloven dat dit topvoetbal is, er van beide kanten wel heel erg matig wordt gespeeld. En ik was het honderd procent met hem eens. „0-0 met de rust is toch niet echt verkeerd, ik vertrouw op een lekkere tweede helft." Dat zijn geen loze kreten geweest van De Mos in de rust. „Let op, die kleine (Romario) heeft nog geen bal geraakt, maar schiet er straks gewoon weer eentje in." Tien minuten later is het GOOOOAAAAAL ROMARIO DE SOUZA FARIA. Weer even later zien we drie volwassen Brazilianen met drie baby's op hun arm in het veld. „Dit is eindelijk wereldvoetbal wat Brazilië laat zien. Baltem po hoog, veel beweging en nauwelijks balverlies." On danks de 2-0 voor Brazilië ge niet liefhebber De Mos van het sambavoetbal „Eindelijk, we durven nu pas echt van de goal af te spelen, het is nog niet gedaan hè," hoor ik met een Belgisch-Haags accent. De PSV-trainer springt hoog op na de 2-1 van Bergkamp. Dan een corner. Overmars legt de bal neer. „Die kan er weleens in gaan." Heel even later. „Ja, schitterend wat een lekkere goal. Aad leidt spontaan de polonai se. „Kun jij mij vertellen wat ik op 4 maart 1999 aan het doen ben?", vraag ik aan Aad. To taal verloren kijkt 'ie me aan. „Ja, je hebt vanavond alles nog goed voorspeld. Dan moet dit een makkie voor je zijn." „Krijg het heen-en-weer Han- sie." En ja hoor, het spel gaat ook heen en weer, het lijkt wel een wonder. „We gaan win nen, we maken 3-2," zegt Aad tegen zijn vriend Eddie Dub belboer. Even later maakt Brazilië 3-2 en is de droom voorbij. De Mos pakt zijn gla zen bol van tafel en kwakt hem als een raket tegen de muur. Van ellende slaat de PSV-- coach maar een paar pilsjes achterover en om half twee zingt hij uit volle borst: „En we gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet. En we gaan nog niet naar huis Aad de Mos zong dit lied zit tend op zijn eigen bank in zijn eigen huiskamer! Gisteroch tend liep hij om negen uur al weer in het Eindhovense bos. Aad ik hoop op een mooi sei zoen voor jou en PSV! Van onze verslaggever Dallas - Binnen twee maan den na de WK-uitschakeling start voor het Nederlands voetbalelftal alweer een nieu we serie wedstrijden. Op woensdag 7 september begint met de wedstrijd Luxemburg- Nederland de kwalificatie voor de EK-eindronde van 1996 in Engeland. Noorwegen, Tsjechië, Wit-Rus- land, Malta en Luxemburg zijn de vijf tegenstanders van Oranje in groep vijf. De eerste twee ploe gen plaatsen zich voor het EK. Na de uitduels met Luxemburg en Noorwegen (12 oktober) volgt de eerste thuiswedstrijd voor Oranje op 16 november tegen Tsjechië. WorldCup USA94 Romario (11) wordt fel op de huid gezeten door zijn bewaker Stan Valckx. foto anp wereldkampioen al vaag op ons voorhoofd. Het begint steeds dui delijker te worden. Tegen Neder land hebben we ervaring en doel gerichtheid getoond. Brazilië Iaat zijn voetbalhart zien. We hebben bewezen dat we wereld kampioen kunnen worden." Van onze verslaggever Dallas - Voor Dick Advocaat is deze zomer slechts een korte vakantie weggelegd. Volgende week woensdag vertrekt hij alweer met de nationale jeugdselectie tot 18 jaar naar Spanje voor het EK voor jeugdploegen. Hetzelfde geldt voor KNVB-arts Frits Kessel en fysiotherapeut Rob Ouderland. De meeste spelers krijgen twee tot drie weken vrij voor ze zich bij hun clubs moeten melden. Met premies en ver goedingen verdienden de Ne derlandse WK-spelers 75.000 gulden de man tijdens het WK. Daar komt nog een aan deel uit sponsorinkomsten vah 40.000 gulden bovenop. MAANDAG 11 JULI 07.00: Eurosport: WK-nieuws. 07.00-14.00: België 1: WK-journaal (elk half uur). 08.00: Eurosport: WK-hoogtepunten. 11.25: Nederland 1: Bulgarije -Duitsland (herhaling). 12.30: Eurosport: Studio Pele. 13.45: Nederland 1: Roemenië-Zweden (herh.) 17.30: Eurosport: WK-hoogtepunten. 22:55: België 1: Good Morning Belgium. Van onze verslaggever Dallas - Met de 3-2-zege op Ne derland kwalificeerde Brazilië zich voor het eerst sinds 1970 voor de halve finales van een WK-toernooi. „Een moment om supergelukkig te zijn," sprak bondscoach Carlo Parreira. Oranje kreeg van hem de compli menten mee. „Ik kende de kwali teiten van Nederland en daarmee hebben ze het ons moeilijk ge maakt. Nederland heeft er in be langrijke mate aan bijgedragen dat dit een spectaculaire wed strijd kon worden. Nu willen we verder gaan naar de finale," al dus Parreira. Parreira bestreed zaterdag op nieuw dat hij Brazilië een defen sieve, op Europese leest ge schoeide stijl oplegt. „We hebben nooit de intentie gehad in een Europese stijl te spelen en willen nu met Braziliaans spel wereld kampioen worden." (ADVERTENTIE) WEL0 33 en 37. 4815 HR BREDA Tel. 076-223166 actiemodellen Jive, Tango, 1.0, 16V 3- drs. multipoint injectie v.a. 22.595.- met o.a. stuurbekr., centr vergr., brede banden, bumper in carr.kleur, elektr. schuifkan- teldak v.a. 31.295.- met o.a. gratis airco, cen tr. vergr., 4 speakers, kantelende bestuurders stoel v.a. 37.195.- Prijzen excl. rijklaarmaakkosten

de Stem | 1994 | | pagina 11