50% Fransen in Ruanda in het nauw Belgische vice-premier Willy Claes gaat vrijuit in fraudezaak Duitse Bondsraad blokkeert abortuswet Twisten bedreigen regering-Berlusconi Pinnen in Spanje met De Europas Amerikanen op weg naar Haïti ed colors 3enetton. Frankrijk vraagt internationale gemeenschap om hulp Noord-Jemen kondigt algemene amnestie aan 4X__74 DE STEM BUITENLAND iD colors Ienetton. juli 1987 juli 1994 jtton al haar klanten (te ïer persoonlijk aan te t, om te profiteren van /an 50% op de gehele Imodekollektie. Voor 'hem en de kids: o.a. |ymps - accessoires - ilijn - enz. - enz. Meer Duitse vrouwen verwacht in Nederlandse abortusklinieken BUITENLAND KORT Goldstone naar Joegoslavië-tribunaal Duitse Bondsraad blokkeert Transrapid Tachtig doden bij scheepsrampen Frankrijk pakt snelheidsmaniakken aan Irak verbiedt drank en discotheken Li Peng breekt bezoek Duitsland af Tv-ster 'Buck Cannon' overleden ABN'AMRO De bank ZATERDAG 9 JULI 1994 A4 ISLUIS TERNEUZEN ^netton-store in Z.-Vlaanderen (7 jaar later) OP OP OP OP 1 ■■MP Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken Willy Claes zal geen ontslag nemen uit de regering-Dehaene. Claes had daarmee gedreigd als hij voor het Hof van Cassatie - in Nederland de Hoge Raad - zou moeten verschijnen in verband met een fraude zaak Volgens een speciale kamercommissie, die de affaire onderzoekt, gaat Claes vrijuit. De voormalige vice-premier Guy Coëme, die begin dit jaar moest opstappen wegens zijn rol in de Agusta-affaire, zal wel opnieuw voor het Hof van Cassatie moeten verschijnen. De socialisten Coëme, Claes en de vroegere minis ter van Sociale Zaken Moureaux, werden ervan beschuldigd onder een hoedje te werken met Uniop, een Brussels bureau dat opiniepeilingen uitvoert. De drie zouden op kosten van de belastingbetaler enquêtes hebben laten uitvoeren om onder meer hun eigen populariteit of die van de partij te peilen. Ook zou Uniop een deel van de door de departementen van de betrokken ministers betaal de kosten hebben doorgestort naar rekeningen van de beide socialistische partijen, of zelfs naar privé-rekeningen. In het geval van Claes en Moureaux werd volgens de speciale onderzoekscommissie van de Belgische Eerste Kamer onvoldoende bewijzen gevonden om de beschuldigingen hard te maken. De commissie bleek daarover wel verdeeld. Volgens de Vlaamse liberaal Coveliers had Claes, zelfs voor zijn kleine misstap, doorverwezen moeten worden. Uiteindelijk werd besloten dat alleen ex-vice-pre- mier Coëme, die wegens zijn betrokkenheid bij de Agusta-affaire in februari moest aftreden, zich voor het Hof van Cassatie moet verantwoorden voor gesjoemel met overheidsgeld. Het Hof van Cassatie is het hoogste rechtscollege. Tegen het oordeel van het Hof is geen beroep mogelijk. Nairobi (afp/rtr/dpa) - Frankrijk kan de situatie in het Centraalafrikaanse Ruanda niet meer alleen aan en heeft de internationale gemeenschap gisteren dringend om hulp verzocht. De door de Fransen ingestelde veiligheidszone in het zuidwesten wordt overspoeld door honderdduizenden vluchtelingen. De Franse premier Balladur reist maandag naar de Verenigde Na ties in New Vork in de hoop dat hi] de hulpmissie kan overdra gen aan de internationale ge meenschap. Balladur wil de komst van internationale troe pen versnellen zodat de Fransen zich, volgens afspraak, vóór eind juli kunnen terugtrekken. Vooruitlopend op de ontmoetin gen van Balladur met secretaris- j generaal Boutros Ghali en de Veiligheidsraad pleitte de Franse minister van Buitenlandse Za ken Juppé voor internationale ondersteuning. Hij deed dat tij- dens een ontmoeting met dertien niet-gouvernementele organisa ties. Volgens Juppé slaagt Frankrijk er niet in voldoende voedsel aan te voeren voor de groeiende massa vluchtelingen. Tijdens de oproep van Juppé drong een kleine groep rebellen van het Ruandees Patriottisch Front (FPR) de Franse veilig heidzone binnen, aldus meldin gen. Het FPR, dat vooral bestaat uit leden van de Tutsi-stam, is op jacht naar Hutu's die mas saslachtingen onder Tutsi's op hun geweten zouden hebben. De Fransen zelf meldden dat het FPR tot aan de grens van de zone is opgerukt. Tegelijkertijd uitten belangrijke Ruandese politieke partijen, waaronder het FPR, hun veront rusting over de Franse interven tiemacht. Zij willen een terug trekking vóór het einde van de maand, zoals Parijs zelf had be loofd. De Verenigde Naties hervatten na een onderbreking van een maand de vluchten op de Ruan dese hoofdstad Kigali. Behalve hulpgoederen gingen Ghanese militairen mee die het contin gent van vierhonderd blauwhel men versterken. Volgens een be sluit van de Veiligheidsraad moet de VN-vredesmacht uitein delijk 5500 man omvatten. Sana/Dubai (rtr/anp/afp) - Jemens noordelijke leider presi- I dent Ali Abdallah Saleh, heeft de seperatisten uit het zuiden I verslagen. In de zuidelijke stad Aden werd hij gisteren echter 1 geconfronteerd met de directe gevolgen van de burgeroorlog: een ernstig gebrek aan voedsel, water en medicijnen. aan tolerantie, nationale eenheiql en het opslaan van een nieuwe pagina'. Hij herhaalde wat hij ook tijdens de oorlog geregeld verklaarde en wel dat hij niet zozeer tegen de socialistische partij van al-Baidh is, maar te gen hemzelf en zijn vijftien 'kor nuiten'. Hij doelde op de Zuidje- menitische regering van wie een aantal ministers woensdag naar Saudi-Arabië vluchtte. Al-Baidh houdt zich inmiddels in Oman op. Na de verovering van Aden zijn troepen in de Zuidjemenitische havenstad begonnen met het treffen van maatregelen om het lijden van de burgerbevolking te verzachten. In de straten deelden militairen water en voedsel uit. Een hoge VN-functionaris riep op voor een internationale hul pactie om het tekort aan voedsel, water en medicijnen te bestrij den. Hij zei dat veel mensen ernstige vormen van diarree hebben. Ook malaria is een grote bedreiging voor de burgerbevol king. I In een brief aan secretaris-gene- I raai Boutros Ghali van de Vere- I nigde Naties kondigde de rege- I ring van president Saleh een I algemene amnestie aan en be- I loofde een schadeloosstelling l voor de oorlogsslachtoffers. Ver- der verklaarde ze zich te zullen I inzetten voor democratie, poli- I tiek pluralisme, persvrijheid en I bescherming van de mensen- I rechten. I Ondertussen kan de regering van I Saleh op weinig steun rekenen van zijn belangrijkste buurland I Saudi-Arabië. Dat land deed I donderdag een scherpe aanval I op de regering van Saleh. Het I verweet Jemen geen gehoor te I hebben gegeven aan internatio- I nale resoluties. I President Salehs overwinning op I zijn rivaal Ali Salem al-Baidh, I met wie hij in 1990 van Noord- I en Zuid-Jemen een eenheids staat maakte, biedt de mogelijk heid een minder centralistische koers te varen. In een overwin ningsrede zei Saleh dat 'het land nu meer dan ooit behoefte heeft Amerikaanse militairen gaan aan boord van het schip USS Portland. Het schip gaat richting Haïtiaanse wateren om toe te zien op het internationale embargo tegen Haïti. Ondertussen houdt de vluchtelingenstroom uit Haïti aan. Deze week heeft de Amerikaanse kustwacht bijna 10.000 Haïtiaanse bootvluchtelingen uit zee opgepikt. foto ap Door onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse Bondsraad heeft gisteren de onlangs in de Bondsdag aangenomen ruimere abortuswet afgewe zen. In de Bondsraad, waarin de deelstaten direct zitting hebben, zijn de socialisten in de meerderheid. Dat in te genstelling tot de Bondsdag. In Duitsland wordt er rekening mee gehouden dat nu nög meer teleurgestelde zwangere vrou wen voor een abortus naar Ne derland zullen uitwijken. Vooral de Stimezo-kliniek in Heemstede is favoriet. Sinds begin dit jaar hebben zich in Heemstede 25% méér Duitse patiënten gemeld. Duitsen die zich in Nederland laten aborteren hebben daarvoor twee hoofdredenen: in Neder land zijn hun anonimiteit en pri vacy verzekerd omdat ze er niet verplicht zijn tot de medische consultatie die de Duitse abor tuswet voorschrijft. En daar naast kost een behandeling in Nederland gemiddeld tussen de 500 en 600 mark. In Duitsland moet tussen de 1000 en 3000 mark worden betaald. Vooral in Zuid-Duitsland is een abortus duur. Alleen in de oostelijke deelstaten kost de ingreep maar een paar honderd mark. De abortuswetgeving heeft de laatste jaren in de Bondsrepu bliek bij herhaling voor emotio nele en heftige debatten gezorgd, zowel in de Bondsdag als daar buiten. Bij de Duitse eenwording werd bepaald dat er snel een nieuwe wet op de zwangerschap sonderbreking moest komen, vanwege onacceptabel grote ver schillen in het land: in de 'oude' Bondsrepubliek was abortus strafbaar, in de oude DDR daar entegen vrij. In de zomer van 1992 nam een Bondsdagmeerderheid die dwars door de fracties liep, een vrijere abortuswet aan. Abortus zou niet worden bestraft, mits de ingreep plaats zou vinden ih de eerste twaalf weken van de zwangerschap en de vrouw ten minste drie dagen van tevoren een arts zou hebben geraad pleegd en dat ook schriftelijk kon aantonen. Een aantal CDU- Bondsdagleden en de regering van Beieren dienden prompt een klacht in bij het Constitutionele Hof, dat een jaar later de nieuwe wet terugverwees: de wet werd geacht niet te sporen met de Grondwet. Met name de be scherming van het ongeboren le ven moest beter worden gere geld. Dat oordeel zorgde voor bittere teleurstelling en veel politieke verwarring. De christen-demo cratisch/liberale regeringscoali tie en de oppositionele socialis ten konden het in het afgelopen jaar niet eens worden over een gemeenschappelijk nieuw ont werp. Belangrijk geschilpunt bleek de financiering van de in greep Door de ziekenfondsen, zoals de socialisten willen, öf uit eigen zak, danwel via de sociale dienst, zoals de coalitie het wil. Andere strijdpunten zijn het we zenlijke doel van de medische consultatie en de hoogte van de strafmaat voor ouders, verzor gers en anderen die minderjari gen onder druk zetten om abor tus te plegen. Het wetsontwerp van de coalitie werd enkele weken geleden met slechts vier stemmen meerder heid in de Bondsdag aangeno-' men, maar gisteren door de Bondsraad afgewezen. Een werkgroep moet nu een parle mentaire bemiddelingscommis sie assisteren om aan het eind van deze zomer alsnog een com promisvoorstel te kunnen doen. Daar rekent evenwel niemand op, omdat tegen die tijd de ver kiezingscampagnes op gang ko men en de partijen deze gevoeli ge zaak liever over de verkiezin gen heen tillen. New York - De Zuidafrikaanse rechter Richard Goldstone is genomineerd als aanklager bij het tribunaal voor oorlogsmisda den in voormalig Joegoslavië. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros-Ghali, gaf Goldstone's naam door aan de Veiligheidsraad, aldus diplomaten in New York. Goldstone moet de Venezolaan Ramon Escovar Salom opvolgen. Salom werd eind vorig jaar benoemd, maar trad in februari af om minister van Binnenlandse Zaken te worden. De Australiër Graham Blewitt was sindsdien waarnemend aanklager bij het tribunaal van de VN in Den Haag. De 55-jarige Goldstone was voorzitter van de commissie die in Zuid-Afrika de geweldsuitbarsting van 1992 onderzocht en de betrokkenheid van de politie daarbij. Zijn onderzoek werd door zowel zwart als blank gerespecteerd. Bonn - De Duitse Bondsraad, vergelijkbaar met de Eerste Kamer, heeft vanwege de miljardenkosten een stokje gestoken voor de magneetzweefbaan, de zogeheten Transrapid. De so ciaaldemocratische meerderheid in de raad weigerde gisteren in te stemmen met een wet die de plannen voor de bouw van het ultramoderne vervoermiddel regelt. Die wet was al aangenomen door de Duitse Bondsdag, de Tweede Kamer. In de Bondsdag beschikken de voorstanders van de Transrapid, de christendemocraten en liberalen, over een meerderheid. Zij pleiten voor een eerste traject tussen de hoofdstad Berlijn en de belangrijke havenstad Hamburg. De kosten zijn begroot op bijna tien miljard gulden. In de Bondsraad, de vertegenwoordi ging van de zestien deelstaten, zijn de Bonner regeringspartijen in de minderheid. Een speciale commissie gaat nu proberen een compromis te bereiken tussen de standpunten. Lagos - Bij scheepsrampen in Nigeria en Sierra Leone zijn donderdag en gisteren zo'n tachtig mensen om het leven gekomen. Naar schatting 40 mensen kwamen donderdag om toen het schip waarop zij zaten zonk in de haven van Lagos in Nigeria, zo meldden Nigeriaanse kranten. Het schip werd door een grote golf tegen een betonnen pijler geduwd waarna het doormidden brak. Aan boord waren voornamelijk scholieren en handelaren. Voor de kust van Sierra Leone verdronken gisteren waarschijn lijk veertig mensen toen hun schip op een rots liep en zonk. Parijs - De Franse minister van Vervoer Bernard Bosson heeft gisteren maatregelen aangekondigd die het aantal ongelukken op de Franse wegen als gevolg van te hard of in beschonken toestand rijden moeten verminderen. De maatregelen worden maandag van kracht. Besloten is meer patrouillewagens in te zetten voor snelheids controles. Ook gaat maandag een verlaging in van het promilla ge alcohol dat automobilisten in hun bloed mogen hebben. Het was 0,8 en wordt 0,7 promille. Automobilisten die bij controle een alcoholpromillage tussen de 0,7 en 0,8 hebben, raken vier maanden hun rijbewijs kwijt en krijgen een bekeuring van 5.000 franc (1.625 gulden). Automobi listen met een hoger promillage kunnen rekenen op inbeslagna me van hun auto, een boete die kan oplopen tot 30.000 franc (9.750 gulden) en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar. Baghdad - De Iraakse regering heeft alle bars, nachtclubs en discotheken opdracht gegeven binnen vijftien dagen de poorten te sluiten. De regerende Revolutionaire Commando Raad vaar digde een decreet uit waarin alle vergunningen van bar- en restauranteigenaren om alcohol te verkopen, werden ingetrok ken. Tevens kregen alle uitgaansgelegendheden bevel binnen twee weken te sluiten. „Het drinken en het verkopen van alle soorten alcoholische dranken wordt verboden in clubs, restau rants en hotels", aldus het decreet. Hoewel de nieuwe maatregel geen algeheel verbod op alcohol betekent, werd het door officiële kranten wel verwelkomd als in overeenstemming met 'Arabische en islamitische waarden'. Irakezen kunnen thuis nog steeds drinken en alcohol kopen in speciale winkels. Münnchen - De Chinese premier Li Peng, die tijdens zijn zevendaags bezoek aan Duitsland is achtervolgd door demon stranten en kritische politici, is gisteroctend een joint venture met DASA en Siemens aangegaan en heeft 's middags de rest van zijn programma afgebroken en zich in zijn hotel terugge trokken. Li zei gisteren alleen over zaken en niet over politiek te willen discussieren. Hij vertrekt vanmiddag naar Roemenie. Li Peng toonde zich eergisteren zeer geïrriteerd door kritiek op de mensenrechtensituatie in zijn land. Los Angeles - Cameron Mitchell, de Amerikaanse acteur die in Nederland bekend werd met zijn rol van Buck Cannon in de televisieserie 'The High Chaparral' is woensdag op 75Tjarige leeftijd overleden. De acteur stierf in zijn huis in Pacific Palisades aan de gevolgen van longkanker. In zijn veertig jaar lange carriere heeft hij in meer dan 90 films gespeeld. Hij deed alles van comedies tot westerns. (ADVERTENTIE) I Door onze correspondent I Aart Heering Napels - Alles gaat uitste- kend in Italië hield premier I Silvio Berlusconi de buiten- I landse journalisten voor die dit weekeinde in Napels de topconferentie van de zeven grootmachten verslaan. Het Bruto Nationaal Product stijgt dit jaar met 2,5 procent, de inflatie is in 20 jaar niet zo laag geweest, er zijn nu al •10.000 nieuwe banen gescha pen en de regering is een toon beeld van eensgezindheid. De werkelijkheid is evenwel lang biet zo rooskleurig. Inderdaad is er sprake van een conjuncturele opleving en heeft Berluscom 100.000 nieuwe ar beidsplaatsen in de overheids sector beloofd, maar de eensge zindheid is voorlopig nog ver te zoeken. De rechtse regerings coalitie is de afgelopen dagen °oor interne geschillen ver scheurd, zodat Berlusconi zich genoodzaakt zag om het ge jacht tegen te spreken dat en- Kele ministers van zijn kabinet °P het punt zouden staan op te sappen. De onzekerheden over e Italiaanse regering zorgden psteren voor een verdere Koersdaling van de lire die nu aanhangt tegen de symbolisch oeiangrijke grens van 1000 lire ™°r één Duitse mark. Ben belangrijk twistpunt vormt Berlusconi de hervorming van de kieswet. Iedereen is het er over eens dat de huidige wet, een wonderlijke, hybride tussen een districten stelsel en een stelsel van even redige vertegenwoordiging, op de helling moet. De discussie gaat erover of in plaats daar van een districtenstelsel met een kiesronde, zoals in Groot- Brittannië moet komen, of met twee rondes zoals in Frankrijk. Berlusconi zelf heeft zich on langs tot het eerste stelsel be keerd nadat opiniepeilingen hadden uitgewezen dat zijn partij Forza Italia dan op een absolute meerderheid in het parlement zou kunnen rekenen. In een pagina-grote advertentie in de grootste landelijke dag bladen riep Forza Italia daar om gisteren op tot steun voor het Angelsaksische stelsel als de beste garantie voor een 'waarlijk democratische, vrij heidslievende en hervormings gezinde maatschappij'. Het 'post-fascistische' Natio naal Verbond dat in nauwe harmonie met Berlusconi leeft, is het met hem eens, maar zijn andere coalitie-partner, de Le- ga Nord, is mordicus tegen om dat een dergelijk stelsel de Le- ga vrijwel kansloos zou maken. Maar ook binnen Forza Italia zelf, waar steeds meer protes ten opgaan tegen de overmacht van de mannen van Berlusco ni's Fininvest-concern is lang niet iedereen het met de leider eens. Minister van Institutione le Hervorming Giuliano Urba- ni, die tot voor kort beschouwd werd als partij-ideoloog, kiest voor het Franse systeem en heeft al met aftreden gedreigd als de partij hem niet zou vol gen. En omdat te voorkomen is voorlopig maar niets besloten. Datzelfde geldt voor het tweede netelige punt van de afgelopen week. Minister van Justitie Alf redo Biondi (Forza Italia) heeft een wetsvoorstel ingediend waarin de voorlopige hechtenis voor corrupte politici wordt af geschaft. Bovendien zouden die in de meeste gevallen kunnen rekenen op fikse strafkortingen en automatische omzetting in voorwaardelijke straffen. Het enthousiasme van Biondi en zijn partijgenoten, van wie ve len goede vrienden hebben on der de voormalige politieke eli te, wordt echter niet gedeeld door Gianfranco Fini, de leider van het Nationaal verbond. Fi ni heeft zijn veto uitgesproken over het voorstel van Biondi omdat hij niet mee wenst te werken aan een dergelijke be slissing die ongetwijfeld tot een storm van protest zou leiden. Ook in dit geval is de beslissing daarom voor onbepaalde tijd opgeschort. Verder ligt er nog een slepend conflict tussen de economische bewindslieden en de rest van de regering. Minister van schatkist Dini en zijn collega van begro ting Pagliarini willen nieuwe accijnsen invoeren om het be grotingstekort te dekken. Maar volgens Berlusconi die in de verkiezingscampagne belas tingverlaging voor iedereen heeft beloofd, is dat niet nodig omdat de nieuwe banen die hij wil creëren vanzelf tot een ho gere belastingopbrengst zullen leiden. Ook in dit geval is er daarom nauwelijks sprake van een samenhangend beleid. De Financial Times schreef daar om gisteren dat 'Berlusconi's public relations uitstekend zijn, maar zijn politiek zwak'. i.e. mmm-wimi Tr^Tó 789 5432 Op vakantie naar Spanje? Ongetwijfeld zult u er Peseta's nodig hebben voor een heerlijk Paella-gerecht of voor als u de stad ingaat. Dan is het heel handig te weten dat u ook in Spanje terecht kunt met de ABN AMRO Europas PIN voor geld opnemen bij meer dan 13.000 geldautomaten, herkenbaar aan de volgende vignetten: jgSP En sinds kort kunt u óók betalen* met de Europas PIN bij meer dan 200.000 betaalautomaten in winkels, herkenbaar aan de volgende vignetten: edp U heeft nog geen Europas. Vraag er dan nu een aan bij uw ABN AMRO kantoor.

de Stem | 1994 | | pagina 5