'Huisd Rotter op noi Tv-schermen zorgen voor 'stadionsfeer' in caféi Een denker kan niet veel doen Bestuurdei Paars pakket gaat FNV-voorzitter Stekelenburg al ver genoeg Voorkeur (Prertffefhr- -DE STEM- DE STEM Hypocrisie in i DE STEM Vakantie Bier in bekers BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Lev&y een Vèrst i Ras-parlementariër Wöltgens kiest voor burgemeesterschap a*- iflHHHHHHBHBHIHiH In de jaren dat de ouders nog niet de schoolleiding lastig vielen met het ver zoek hun dochter of zoon eer der vrijaf te geven met het oog op een al maanden gele den geplande en gereserveer de reis naar Sardinië of de Portugese Algarve en het au toverkeer ook nog zo beschei den van omvang was dat daar voor geen voorgeschreven spreiding van de vakanties noodzakelijk was, begon die eenendertig dagen durende vrije tijd steevast op 1 augus tus, wat voor dag dat ook zijn mocht. En overeenkomstig de etymologie van dat woord scheen de vakantie te bestaan uit een eindeloze rij van zono vergoten dagen waarop we verlost waren van de schoolse leerplicht, de telkens terugke rende katechismusvragen en eigenlijk ook wel van het da gelijkse kerkbezoek, dat nor maal bestond iiit het min of meer verplichte bijwonen van de schoolmis. Er waren nog geen op glan zend kunstdrukpapier uitge voerde reisgidsen, geen aan biedingen van meerdaagse verblijven in het buitenland, geen wervende fotografieën waarop tegen een achter grond van hoge, hagelwitte hotels meisjes met een uitda gende glimlach hun gebruinde lijven toonden, oben ohne. Onze vakantie voltrok zich in de straat waar we woonden, met het opzetten van tentach tige bouwsels, waarbij juten 'aardappelzakken vaak als 'deur' de toegang afsloten. We trokken van vochtig geel zand kasteelachtige forten op, lieten gemarmerde glazen stuiters over zorgvuldig glad gemaakte banen naar bene den rollen, sneden fluitjes van wilgetakken en verzamelden uit de dichte beukenhagen een jampotje vol meikevers, waarmee wij meisjes de stui pen op het lijf joegen door die op een onvoorzien ogenblik met hun kriebelende pootjes in hun hals te zetten. We probeerden zo lang mogelijk met onze benen tegen een schutting op onze handen te staan, daarin soms nagevolgd door eem meisje dat het 'liet bliksemen' wanneer daarbij haar rok als een kleurige pa rasolletje langs haar lijf naar beneden hing en we haar on derbroekje te zien kregen. Slipjes bestonden nog niet. In die weken viel meestal ook het ja^jyJ^spj JapvJipbQzoek, waarvoor'we ons in onze zon dagse kleren al vroeg naar het -station begaven-em daar in wolken locomotiefstoom op hes perron op de trein te wachten, die ons langs baan wachtershuisjes bij neergela ten spoorwegbomen en achter het coupéraam voorbijdraai- ende landerijen vol koren naar de stad bracht waar een oom ons meestal al stond op te wachten met een paar neef jes met wie wij geacht werden die dag te spelen, maar die al vlug met hun eigen kame raadjes verdwenen waren. En we dachten aan onze eigen straat waar we de melkboer met zijn hondekar hadden kunnen helpen of stekelbaars jes of dikkoppen hadden kun nen scheppen uit de brede sloot bij de rijksweg. In die maand ook liepen we soms naar het zwembad, een enigermate gefatsoeneerde waterpartij tussen dennenbos sen, waar we, door rieten mat ten gescheiden van het andere geslacht, ons in tot aan de knieën reikende zwembroe ken te water begaven en daar na weer de voetreis naar huis ondernamen om daar verhit ter aan te komen dan we vertrokken waren. Op de eerste dag van septem ber begon het nieuwe school jaar, wat voor dag dat ook was, uitgezonderd de zondag uiteraard. Niet alleen betra den we dan vol verwachting een .ander klaslokaal bij een nieuwe onderwijzer. Tot onze schooluitrusting behoorde ook steevast een nieuwe inkt lap, een paar tot gelijk for maat verknipte delen van een oude jurk of jas, die moeder met een broeksknoop als sluitstuk stevig op elkaar had genaaid. De vakantie was voorbij. De lessen konden weer beginnen. uj.ttniï Het crematorium is altijd te klein. Eerst men z'n allen opeengepakt wachten in het voorportaal dat warm is en zonder verse lucht. Daarna vindt slechts een klein aantal een plaats in de gebedsruimte, op stoelen en langs de wanden. De anderen schuiven hooguit enkele meters op in het zuurstofarme voorportaal. Je hebt het graag over voor wie je liefhad. En steeds meer zijn het juist de mensen met grote familie- en vriendenkringen, die de voorkeur aan crematie blijken te hebben gegeven. Maar daar is het crematorium niet op gebouwd; dat blijft die beperkte ruimte voor afwijkend gedrag van minderheden. In het moderne crematorium droom je van het ouderwetse kerkge bouw. Met plenty stoelen en banken, eindeloos hoge wanden en koelte. Dan maar begraven worden. HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. TerneUzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. jj De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. s De politie in Tilburg heeft horeca-exploitanten ver zocht alcoholische drankjes vanavond tijdens Neder- land-Brazilië niet te tappen in glazen, maar in plastic bekers. De politie hoopt zo te voorkomen dat er net als na de wedstrijd Ierland-Ne- derland gewonden vallen als gevolg van rondgesme- ten glaswerk. De Bredase politie is bekend met het initiatief van haar Tilburgse collega's, maai heeft geen soortgelijk ver zoek gericht aan de Bredase horeca. „Wij zien geen enke le aanleiding om ongere geldheden te verwachten. Rellen zoals in Den Haaf Nee, we gaan uit van een normale zaterdagavond. Dan is het altijd al druk. Na zal het nog wel wat drukker worden," aldus inspecteur A. de Been van het Team Centrum. De Bredase politie heeft be sloten geen M.E. achter dl hand te houden. je beter in het café kijken," vini zij. „De verhuur van t.v.-projectoï» en schermen loopt inderda» ontzettend goed," zo bevesBJ M. Cormaux van Jongenelen deo in Roosendaal. „Al va februari kregen we aanvrage binnen en sinds mei waren installaties gereserveerd". Ook gewone televisietoestel^ worden de laatste dagen massa' gehuurd. „We hebben allee®? laatste paar dagen al zo'n vij® aanvragen gehad. klanten huren tien of vip[' toestellen tegelijk. Dit nooit!", aldus E. Hoonincx het t.v.-verhuurbedrijf Ap°' uit Prinsenbeek. Preston Palace. Hotel, c REGELS ZIJN er om ontdo instemming van de autoriteit, van de Rotterdamse Paulusker een toevlucht kunnen vinden aanzeggen. De dominee had indertijd, o ongecontroleerde en oncontro daarbij behorende overlast, benoemd. Anderen werden verkochten goede kwaliteit te zelfs belasting. De hoofdofficier van justitie accepteren lijkt op oogluikend drugs en dat is bij wet en inter De dominee heeft evenwel hebben dominee en officier mag niet meer openlijk geha een portier die ongewenste dealers mogen binnen, concu De handel gaat dus gewoon van een pilaar. Dominee en o uit hun eigen positie. De een beheersbaarheid, de ander ge De situatie is natuurlijk hypoc drugbeleid, ledereen weet dat vervolging ontoereikend zijn. er echter wat aan te doen. vervolgen noch vrij geven va eerste is maatschappelijk o geaccepteerd door internation Angst voor het buitenland m serieuze discussie gevoerd strafbaarheidstelling. De voo Ballin heeft indertijd zijn eige strijd gegooid om zo'n discus toch wordt het daar hoog burger de meeste last van h door verslaving aan hard dru P'J en de burger is een van afgelopen verkiezingsstrijd. H nu Hirsch Ballin naar de acht te situatie in de Rotterdams uing om gewoon maar met z ZATERDAG 9 JULI1994 A Van onze verslaggevers 1 Zoelen - Drie bestuursleden 1 van peuterspeelzaal de Blok- 1 kendoos in Zoelen (gemeente 1 Buren) hebben hun functie 1 neergelegd, omdat een drieja- 1 rig seropositief kind is toege- laten. j De bestuurders durven de ver- j antwoording niet aan en zijn i bang voor het risico van besmet- i ting van de overige peuters door j Van onze verslaggevers Rotterdam - Dominee Visser moet zijn experiment met twee huisdealers die drugs I verkopen in de Rotterdamse I Pauluskerk, beëindigen. Dit heeft het Openbaar Ministe- I rie in Rotterdam gisteren be- I kendgemaakt. Hoofdofficier van justitie mr. L. I de Wit heeft Visser in een ge- I sprek meegedeeld, dat de aan- I stelling van twee vaste dealers I zich niet verdraagt met het be- I leid ten aanzien van de handha- I ving van de opiumwet. Visser heeft inmiddels een por- I tier aangesteld, die ongewenste I dealers buiten de deur moet hou- I den. Op die manier wil hij door- I gaan met het selectief toelaten I van drugverkopers in de kerk. I Justitie is niet van plan Visser te I vervolgen voor het gelegenheid I geven tot dealen. Wel zal de I situatie in de Pauluskerk de ko- I mende weken scherp in de gaten I worden gehouden. Legalisering „Maar ik ga echt niet terug naar I de situatie van vóór januari I (toen de dealers begonnen met I hun werk in de kerk)", zegt I dominee Visser., „JDg Wit heeft I daar begrip voor, maar heeft I geen duidelijk alternatief voor B onze méthode' die dé drugproble- I matiek beheersbaar houdt. Hij I (AD VER Preston Palace in Almelo I een unieke all-in-formule I p.p. voor de ovemachtil maaltijden en consumptie! I Daarnaast vrij gebruik va I fietsen en alle sport- en I spelfaciliteiten. Info: 0546-542121. Boek 0546-542125. (o.v.v. De ^1 Van onze verslaggever C. van Ineveld van het Breda se café Boerke Verschuren: „We willen net zo'n sfeertje scheppen als in het stadion!" Het is het motto dat talloze horeca-gelegenheden in West-Brabant en Zeeland morgenavond hanteren bij de vertoning van Nederland- Brazilië. Honderden en honderden bal lonnen in de kleuren rood, wit, blauw en oranje en twee enorme projectieschermen (de grootste meet 3x3 meter) moeten ervoor zorgen dat de verwachte 250 bezoekers zich niet in Breda maar op de tribune in Dallas wanen. „En bij ieder doelpunt van Oranje draaien we keihard het plaatje 'En we gaan nog niet naar huis, nog lange niet', legt Van Ineveld van het café op de Ginnekenmarkt enthousiast uit. Nog groter is het scherm waarop in recreatiepark Bosbad Hoeven morgenavond vanaf 18.00 uur het voetbal wordt vertoond. Maximaal 500 mensen - bezoe kers van de camping en omwo nenden - kunnen Spanje-Italië en Nederland-Brazilië bekijken op een 'Megascherm' van 4x4 meter. Een stadionsfeer moet er mor genavond ook hangen in café- bar Markt 15 in het Zeeuws- Vlaamse Oostburg. Om zo dicht mogelijk in de buurt van 'the real thing in Dallas' te komen bouwt eigenaar G. Boonman een tribune in zijn zaak. Ongeveer zestig mensen kunnen vanaf de ze stellage de wedstrijd volgen op een levensgroot tv-scherm. Nog eens honderd andere bezoe kers kunnen het voetbal op een van de vele andere televisietoe stellen in de zaak volgen. Het commentaar wordt versterkt door een keten geluidsboxen de zaak ingestuurd. 'Je künt ge woon niks van de wedstrijd mis sen, zelfs al zou je het willen', aldus de nu al schorre Boonman. Om er zeker van te zijn dat geen In recreatiepark Bosbad Hoeven was Nederland-Ierland op een groot scherm te zien, vanavond is dat ook het geval met de wedstrijd tegen Brazilië. foto cor viveen enkele voorbijganger onkundig blijft van de WK-koorts in zijn zaak, heeft Boonman een enorm Oranje spandoek (6x4 meter) over de gevel van zijn pand gehangen. 'Ais u niet naar Ame rika gaat, weet u waar uw pilsje staat' luidt de tekst van het doek. Binnen in de zaak sieren iets kleinere doeken met sfeer- verhogende teksten als "We love Dick', 'Marok k.o.' en 'Pol, lik me hol(land)!' de wanden van het café. 'Best wel komisch alle maal', vindt eigenaar Boonman. Kermisgangers in Schijf hoeven morgenavond ook niets te mis sen van de wedstrijd. In de grote tent op het kermisterrein is een king size projectiescherm ge plaatst waarop alle wedstrijden van de kwart-finale kunnen worden gevolgd. Het plan van horeca-onderne- mers in Bergen op Zoom om voor de wedstrijd Nederland- Brazilië een enorm t.v.-scherm te plaatsen op de Grote Markt gaat niet door. De ondernemers kon den geen scherm meer vinden dat groot genoeg was om de verwachte duizenden bezoekers een goed beeld van de wedstrijd te bieden. „We hadden wel een toezegging voor een scherm, maar we hebben te laat ja ge zegd. Het is vreselijk jammer," aldus een teleurgestelde P. de Bie van bar Don Camillo. B. van Elsakker van het nabij gelegen café de Kleine Vijzel legt uit dat er nog wel een scherm van drie bij vier meter gehuurd had kunnen worden voor de Grote Markt. „Maar daar kun nen hooguit honderd tot twee honderd mensen naar kijken. Dus dat schiet niet op. Dan kun Door Pieter Willemsen DE REGERINGSPLANNEN van het mislukte paarse kabi-' net gingen de FNV al meer dan ver genoeg. Als informa teur Wim Kok straks met voorstellen komt die nog iets dieper ingrijpen, verwacht voorzitter Johan Stekelen burg van de FNV dat er pro blemen ontstaan tussen de vakbeweging en het nieuwe kabinet. Stekelenburg heeft begrip voor de moeilijke positie waarin in formateur Kok zit. „Als zijn po ging mislukt, kan hij mede-ver antwoordelijk worden voor de vorming van een centrum-rechts kabinet (CDA, WD en D66)." Ook de FNV zit met dat pro bleem: hoe ver moet de vakcen trale meegaan met bezuinigings voorstellen? „Het paarse pakket vonden wij op zichzelf al een probleem. Voor ons wordt het erg moeilijk als er een kabinet komt dat nog meer wil bezuini gen." Johan Stekelenburg vindt dat de politici éindelijk eens moeten proberen onder het juk van de cijfertjes uit te komen. „Wim Kok zou nu meer informateur en minder minister van financiën moeten zijn." Stekelenburg vindt ook dat de lijn van steeds weer meer en nog meer willen bezuinigen moet worden verla ten. „Laten we met het terug dringen van het financieringste kort niet steeds weer roomser willen zijn dan de paus." Er zal vooral werk moeten ko men aan de onderkant van de arbeidsmarkt. De politieke par tijen komen in hun verkiezings programma's niet verder dan goed honderdduizend banen extra in de komende vier jaar. „Ik geloof dat er veel meer ba nen moeten en ook kunnen wor den gecreëerd. Dat kan onder meer door herverdeling van werk. Wij houden niet meer'star vast aan de vierdaagse werk week. Maar er moet wel serieus worden gewerkt aan goede af spraken over herverdeling van werk. Als dat niet gebeurt, loopt het straks geheid mis. Dan ko men er weer looneisen op het moment dat het economisch be ter gaat." De FNV vindt dat niet alleen herverdeling voor meer banen moet zorgen. Er moet ook nieuw werk komen door arbeid goed koper te maken. De belasting op arbeid moet worden verlaagd en in plaats daarvan moet milieu vervuilende produktie extra worden belast. Met de overheid en met de werkgevers moeten harde afspraken worden ge maakt over het scheppen van meer werk aan de onderkant van de arbeidsmarkt. In het paarse akkoord zaten al 'veel vuiltjes', zegt Johan Steke lenburg. „Dat er al vast vlug even tweeëneenhalf miljard werd bezuinigd op de ambtena ren, dat vond ik toch wel erg gemakkelijk." Maar dat hoogte en duur van de uitkeringen voor lopig onaangetast zouden blijven bij de paarse coalitie, stelde de FNV wel enigszins, maar toch niet helemaal gerust. „Wij zouden zo graag zien dat er eens wordt gekozen voor een andere invalshoek als het over de sociale zekerheid gaat." De FNV wil dat uitkeringsgeld tij delijk wordt gebruikt voor het scheppen van arbeidsplaatsen. Is de FNV van mening dat er nogal wat goede afspraken en maatregelen nodig zijn om de sociaal-economische problemen op te lossen, het VNO meent dat het toekomstige kabinetsbeleid op één bierviltje kan worden neergeschreven: flink bezuini gen, de collectieve lasten verb gen, honderdduizend ba scheppen in de marktsector,te paar miljard besteden aan m heidsinvesteringen en een nies systeem van sociale zekert:} opzetten. „Dat is me veel te simpel,"® geert Stekelenburg. „De lijm het VNO leidt ertoe dat aft jaar weer opnieuw fors té worden bezuinigd." De FNV«i! nu juist af van het voortduren® debat over een miljard meeri minder bezuinigen. Alle nexcercities van het CPB diet effecten van bezuinigingen aai geven, beginnen Stekelenburg irriteren. „Al die cijfers suggeie ren een nauwkeurigheid die nif 'bestaat." Thijs Wöltgens: ras-parle mentariër foto de stem/johan van gurp Door Jan Greyn Thijs Wöltgens heeft de knoop doorgehakt. Na veel dralen. Zonder veel plezier voorzag hij voor zichzelf een problematische tijd in de PvdA-fractie. Want als een oud-voorzitter in de fractie blijft zitten, belast hij hoe dan ook zijn opvolger. Vaak dacht Wöltgens aan de door hem bewonder de Den Uyl, die als fractieleider-af onrustig in de fractie het werk van zijn opvolger Kok gadesloeg. Iedereen dacht ook steeds: wat zou Den Uyl van die opmerking van Kok vinden? Voor de harmonie man Wöltgens was het een schrikbeeld. Al maanden worstelde Thijs Wöltgens - onder meer om die reden - met een dilemma, dat zelfs drievoudig was. Moest hij hopen op een minister schap, op een burgemeesterschap in zijn geboorte plaats of diende hij uit te gaan van een voortzet ting van zijn 'gewone' kamerlidmaatschap? Hij maakte zijn keuze afgelopen donderdag, min of meer onder druk, want er moest langzamerhand een burgemeester uit de bus komen voor Kerkrade. Hij kon ook niet langer op twee of drie gedachten hinken, verzuchtte hij gisteren in alle eerlijkheid. Met zijn vertrek uit de PvdA-fractie verdwijnt een ras-parlementariër uit de Tweede Kamer, waarvan hij sinds juni 1977 lid was. De Kamer zal een begaafd spreker - met de toonzetting van de carnalvaleske buuttereedner - gaan missen, een liefhebber van het politieke spel ook. Wöltgens was bovendien een'van de weinige kamerleden die uit zijn blote hoofd boeiend het woord voerde; het is triest dat dit in Nederland een opvallend plus punt van een politicus moet zijn. PvdA-voorzitter Felix Rottenberg gaf in een dag- blad-interview september vorig jaar het signaal dat Wöltgens na de verkiezingen niet als fractielei der zou terugkeren. Het hielp later geen zier dat Rottenberg ontkende dat hij het zó kwaad had bedoeld. Rottenberg en Wöltgens lagen elkaar niet, vóór en na het interview niet. De een (Rottenberg is springerig, de ander (Wöltgens) bedachtzaai De 'baaierd van rust' moest niets hebben van c voortdurende storm die Rottenberg omgeeft,; tolereerden elkaar, maar dat betekende voorna® lijk dat ze elkaar negeerden. De kwaliteiten van Wöltgens als fractieleider zi; omstreden. Hij gaf te weinig leiding aan de fraai hield zich teveel bezig met beschouwen en ontke de problemen te vaak, zeggen zijn tegenstand!: Zijn voorstanders wijzen op de grote eensgez« heid in de PvdA-fractie in het parlementaire weri dat zou voornamelijk zijn verdienste zijn. Een van de PvdA-Kamerleden - uit het 'Wöltgeu kamp' - liet zich nog onlangs ontvallen: „Ik jj benieuwd of Wallage in de vernieuwde fran zoveel unanimiteit teweeg brengt als Thijs." Wji gens trad in elk geval niet op toen de PvdA vl voor de wao-crisis stond. Hij zag niet dat j partij een duikeling zou maken met de plan! dat was een blunder van formaat. Hij had i fractievoorzitter de ellende kunnen voorkom maar dan had hij ruzie moeten maken met Kok.i in. ruzie maken is Wöltgens hoe dan ook fct slecht; het is voor sommigen een deugd, yj anderen een nadeel. Wöltgens' kennis van sociaal-economie en ove heidsfinanciën is alom erkend. Met groot ges sprak hij jarenlang namens de PvdA-fractie o\ de financiële kant van het regeren. Steeds m humor, vaak met relativeringen, altijd met inzicl Zijn opponenten ontweken hem in het debat. 1 hij de interruptie-microfoon naderde, begon mei kamerlid te hakkelen. Maar toen hij fractievoora ter was, verdween veel van het esprit. Of Thijs Wöltgens werkelijk heeft genoten van a fractieleiderschap is te betwijfelen. Hij moest a in het keurslijf van een strakke organisatie wn gen en teveel plichtmatige bezoeken brengen. Ii denker moet niet teveel doen, is Wöltgens opt; ting, en juist dat bracht Rottenberg op het ideec I hij met een 'luie Limburger' te maken had.

de Stem | 1994 | | pagina 2