L -team bureau Kring werkgevers tegen racisme 4Ben ik nou in België of in Nederland?' 39,95 Fokveedag Oostburg in teken van vernieuwing PLAATSELIJK NIEUWS DUIVEN SPORT GOED VOER VOOR ECHTE HONDEN Werkgevers in kanaalzone komen met verklaring tegen rassendiscriminatie Het gaat heel slecht met de Zeeuwse natuur DE STEM ZEELAND 1st m/v rs m/v m/v uitzendbureau en zaak draaiend, I De werkgevers in de kanaalzone, I verenigd in de kring, 'veroorde- I len de discrimenerende uitlatin- I gen en gedragingen, beschouwen die als een sociaal onrecht en een I aantasting van de fundamentele I waarden en normen in onze de- I mocratische samenleving'. Pnem levert kou aan hogeschool Wedvlucht Limoges 25 kg Pittah Maxi voor slechts Verkrijgbaar bij de vakhandel ZATERDAG 9 JULI 1994 C3 |-manager m/v Inkten. U hebt een HBO- kervaring met aantoonbare I spreekt u het Frans, Duits en 1 is voor lange tijd. Woont u I bereid te verhuizen? DO, Philippe van Wersch polenstraat 125a Sewerkers m/v Lrs-diploma, enkele jaren bij voorkeur enige talen- korte termijn. DO, Jackeline Dekkers nolenstraat 125a esse m/v |U bent een enthousiaste VP en u beheerst de lm een afwisselende full-time |6, Marika Vos lenstraat 38 Inist m/v If in Breda. Naast het bedienen In het ontvangen van klanten, (werkzaamheden zoals faxen ante werkervaring en bij voor- en Duits. Deze afwisselende k voor langere tijd. 16, Marika Vos nenstraat 38 Irker m/v Irhout. In deze baan op lid- en nachtdiensten tegen ht langere tijd beschikbaar |i 20, Peter van der Veeken lekl9 kuffeur m/v Irhout. U hebt beslist ervaring beginnnen. Deze interessante ■Leeftijd: 20 tot 35 jaar. 1 20, Peter van der Veeken |oek 19 nauffeurs-diploma. Er zijn regel- kom langs met uw diploma £nt van harte welkom. I 00, Margriet Royackers kmolenstraat 125a Verker m/v |et bedienen van machines bent gemotiveerd om alles aan I te werken. Deze baan is 25 tot 30 jaar. i 00, Jackeline Dekkers ^molenstraat 125a m/v |ten. Uiteraard wordt voor orgd. Bent u gediplomeerd? 00, Philippe van Wersch Ismolenstraat 125a m/v len aanpakker? lij diverse projecten. |5 00, Margriet Royackers Ismolenstraat 125a ■rijf in Gilze zijn wij op zoek Dnist voor de middagen (van |cte, vriendelijke telefoonstem, se taal is een must, Frans is een een baan voor zeer lange tijd. dt, tel. 01612-2 28 88, a en omgeving zijn wij met truckchauffeurs. Heeft u f reach heftruck? Kom dan zo gelijkheden te bespreken, irs, tel. 076-20 20 68, ti/v verschillende projecten in en eigen handgereedschap en dan zo snel mogelijk langs. id, tel. 076-22 30 05, gaat u niet op vakantie in de Het is een pre als u over eigen »d, tel. 076-22 30 05. van Siemens PLC's. Bent u »is te werken of voor lange tijd vervoer? Kom dan zo spoedig jlum vitae en legitimatiebewijs, hd, tel. 076-22 30 05, )e Stem, 076-236911 Van onze correspondent Oostburg - De fokveedag in I oostburg die op woensdag 20 juli op het Ledelplein om 9.30 I uur al voor de 57e keer van start gaat, staat in het teken van de vernieuwing. Het be stuur heeft wat nieuwe pun ten in het programma inge voegd. Verder wordt er dit jaar nauw samengewerkt met Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Als het in Oostburg dit jaar 'aanslaat, zal Kloósterzande geen fokveedag meer hebben. Namens de veefokkers zit com- missielid J. Vinke in het gewes telijk bestuur. Op die manier willen we de contacten met de veefokkers uit het oostelijk deel meer aanhalen en promotie ma ken voor onze fokveedag," ver telde vice-voorzitter I. Risseeuw gisteravond in Du Commerce bij de presentatie van het program ma. „De fokveedag in Oost- Zeeuws-Vlaanderen liep ook niet meer en de uitwisseling werd ook steeds minder. Uit die hoek hebben we nu ook iets meer aanmeldingen." Het loopt nog niet meteen storm, meldt secretaris Connie Pieters. „Dat zal zeker in de toekomst nog moeten groeien," zegt ze. Bestuurslid J. de Rijke zegt dat de uitwisseling hard nodig is om meer concurrentie te krijgen. „En dat was heel hard nodig. De laatste jaren kwamen de boeren met hun vee naar Oostburg in de wetenschap dat ze met een prijs aan de haal zouden gaan." Het bestuur beschouwt dit jaar dan ook als een proefjaar. Slaagt de nieuwe opzet niet, dan zal Kloosterzande hoogst waar schijnlijk in het najaar alsnog een fokveedag organiseren. Om de dag wat aantrekkelijker te maken voor het publiek staat ook een kalveropfokwedstrijd op het programma. Om 13.00 uur ■mag de jeugd laten zien hoe zij een kalf aan de jury kan presen teren. Er staan 11 deelnemers genoteerd tot 14 jaar. De jongste is de tweejarige Stijn Driessen uit Hoek. De dag zal geopend worden door burgemeester J. Kruize. Om 9.45 uur worden de individuele dieren gekeurd. Aar digheid hierbij is ook, dat de veebeoordeling tevens gedaan wordt door cursisten. Om 15.00 uur worden de kampioenen ge keurd en om 16.30 uur worden de prijzen uitgereikt op het ge meentehuis. Hoewel het aanbod van fokvee de laatste jaren iets terugloopt, worden toch nog 200 stuks vee aan het publiek tentoongesteld. Vooral de Belgen met hun wit blauwe stamboekvee redden de fokveedag. Zij komen met 76 stuks vee. Verder staat er han dels-, melk- en vleesvee. Ook een veertigtal schapen kunnen be wonderd worden. Tijdens de keuring zal het publiek via de omroepinstallatie geïnformeerd worden over allerlei wetens waardigheden. Jan van Baar, voorzitter van de winkeliersvereniging Oostburg laat weten dat de fokveedag bij het grote publiek goed aange schreven staat. "Uit de enquête die de drie heao-studenten laatst over Oostburg presenteerden komt ook duidelijk naar voren dat dit evenement kenmerkend is voor de Eenhoornstad." Van Baar vertelt verder dat op deze dag ook een standwerkerscon cours gehouden wordt. Ongeveer 10 standwerkers zullen aanwezig zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - De Kring van Werkgevers in de Zeeuws- I Vlaamse kanaalzone sluit zich met een verklaring te- I gen racisme aan bij eerder genomen initiatieven om de afkeer van rassendiscri- I minatie kenbaar te maken. I De bedrijven die aangesloten zijn bij de Kring verplichten zich I in de verklaring 'tot een geza- menlijke inzet om alle vormen I van vooroordeel en discriminatie I te voorkomen en te bestrijden'. I De recente racistische terreurac- I ties zijn voor de Kring van I Werkgevers aanleiding geweest I om de verklaring op te stellen. I Het geschrift is toegestuurd aan I de colleges van burgemeester en I wethouders van de gemeenten I Sas van Gent en Terneuzen en I aan Gedeputeerde Staten van I Zeeland. Bijdrage I De werkgevers in de kanaalzone I van Zeeuws-Vlaanderen hopen J met hun verklaring een bijdrage te leveren aan de bevordering van een tolerant klimaat ten op zichte van minderheden. De kring heeft nog niet gespro ken over mogelijke financiële bijdragen aan projecten die het begrip tussen Nederlanders en vreemdelingen beogen te verbe teren. „Dat is niet aan de orde j geweest, dus kan ik daar ook geen uitspraken over doen", al dus A. Saman, secretaris van de Kring van Werkgevers. „Maar alles is bespreekbaar." kerkbezoek Volgende week donderdag komt I (demissionair-)minister Hedy d'Ancona (welzijn) naar Terneu zen. Met het werkbezoek wil ze, aldus gistermiddag een woord voerder van de gemeente, 'haar solidariteit betuigen aan de slachtoffers van de racistische aanslagen en de hulpverleners aan asielzoekers en vluchtelin gen een hart onder de riem ste- I ken'. d'Ancona praat in Terneuzen verder met B en W, politie en met vertegenwoordigers van de Turks-Islamitische gemeen schap, het Comité Scholen zon der Racisme en het Actiecomité Tegen Racisme Terneuzen. Ten slotte brengt zij een bezoek aan het asielzoekerscentrum in het Roosevelthotel. Van onze verslaggeefster Breda - De Pnem tekent voor een absolute noviteit. Het West brabantse energiebedrijf gaat binnenkort geen warmte maar..kou leveren. Afnemer wordt de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda. Het afnamecontract wordt maandagmiddag officieel onder- lekend door Pnem-directeur J. Hendriks en NHTV-bestuurder IH Huilmand. Dat gebeurt om 14.00 uur op het Pnem-kantoor aan de Drui venstraat 45. Met 'kou' wordt in dit geval een nieuwe vorm van airconditio ning bedoeld. De Pnem wekt de koude lucht op met gebruikma king van de Bredase stadsver warming, waarop een zogeheten absorptie-koelmachine wordt aangesloten. Volgens de Pnem werkt dit systeem erg milieu vriendelijk. „De stadsverwar- "mig is de energiebron. Daar door is de uitstoot van C02 aan zienlijk minder dan wanneer een traditioneel koelsysteem wordt gebruikt." He Pnem beschouwt deze eerste kou-levering' als een proef. Mettertijd wordt bekeken of het systeem voor ruimere distributie m aanmerking komt. Het mosselmonument van Philippine. Zuiddorpe - Beurse plekken aan de binnenkant van mijn benen, een pijnlijke rug en loodzware beenspieren. Dat is'het resultaat van vier da gen fietsen op een oude Peu geot. 's Avonds probeer ik wat te rusten in een klamme slaapzak. In mijn slaap vecht ik met het tentdoek dat bij gebrek aan haringen steeds verder omlaag zakt. Ook het luchtbed doet me weinig goed. Elke ochtend word ik met een enorme ka ter wakker, terwijl ik geen druppel alcohol drink. Wie beweerde dat fietsen en kamperen in de natuur ge zond is? Vannacht ga ik in de vrije na tuur kamperen, dacht ik gister avond toen ik IJzendijke ver liet. In de buurt van Biervliet ontdek ik een klein grasveldje. Het ligt goed verscholen onder bomen en tussen dichtbegroeide struiken. Het stikt er van de muggen en brandnetels. Maar dat houdt een echte kam peerster toch niet tegen, spreek ik mezelf bemoedigend toe. Ik barst van de honger en ver heug me al op de groentesoep en de doperwtjes met warme knakworstjes. Vanavond ga ik voor het eerst echt koken. In IJzendijke heb ik een gasflesje opgesnord. Want na twee dagen komt de friet mijn neus uit. Het blijkt echter nog een hele kunst om het pitje aan de gasfles te bevestigen. Als dat maar goed gaat, denk ik nog. Even later spuit het gas de fles uit. Weg eten. Muggen Wat nu? Tussen de brandnetels gaan slapen met een lege maag en mezelf als voer voor de mug gen aanbieden? Snel werk ik de koude knakworsten met een paar sneden oud brood naar binnen. Daarna vergeet ik het hele idee van vrij kamperen. Op naar Braakman, op naar de luxe. „Kan ik hier nog wat eten," is het eerste wat ik vraag als ik de receptie binnenloop. De snack bar naast de kantine is nog open en voor de derde dag vul ik mijn maag met friet. De man van de receptie moet geweten hebben wat voor leed ik heb geleden. Ik kreeg een heuse VIP-plaats toegewezen. Een' rustig plekje met een prachtig uitzicht over het Braakman- meer. Als ik eindelijk moe en voldaan voor mijn tentje zit, is het al middernacht. Het meer heeft een lichte gloed. Het sil houet van de akkers en bomen steekt scherp af tegen de paarse hemel, die langzaam overloopt in donkerblauw. Als ik een half uur later in m'n tentje kruip, val ik meteen in slaap. Philippine is de eerste bestem ming van de volgende dag. Het dorp blijkt bijna alleen maar uit nieuwbouw te bestaan. Als op het dorpsplein aankom, rijd ik tegen een reusachtige mossel op. Stichting Mosselmonumen ten, staat op een steen aan de voet van de mossel geschreven. Echtpaar Om het plein liggen verschillen de restaurants. Het maakt een wat vreemde indruk, zo'n klein dorp met zoveel restaurants in het centrum. Op het terras van een van de restaurants smult een Belgisch echtpaar van mos selen uit een pannetje. „Uit heel de omgeving komen mensen hier om mosselen te eten," ver telt de man. „Het dorp heeft altijd geleefd van de mosselvis- 'Zeeuws-Vlaanderen, een landje apart'. Met deze reclameleus probeert het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen deze streek aan de toerist in binnen- en buitenland te verkopen. Ester Segers, studente aan de Academie voor Journalistiek en Voorlichting in Tilburg, is deze week op zoek naar die 'apartheden'. Óp trektocht per fiets door Zeeuws-Vlaanderen doet zij dagelijks verslag van haar ervaringen. serij. Die is nu verdwenen, maar de mosselen zijn hier nog altijd lekkerder dan waar dan ook." Ongegeneerd stopt hij zijn mond vol, waarmee hij aangeeft dat hij ongestoord ver der wil eten. Even overweeg ik om ook een pannetje te bestel len. Dan denk ik terug aan die keer dat ik een mossel open maakte en een soort zwart hart ontdekte. Toch maar niet. De sluiproute van Philippine naar Sas van Gent is onvind baar. Dan maar over de provin ciale weg. De kilometers lijken steeds langer. Als ik eindelijk in het stadje aankom, ben ik uit geput. Nummerborden Volgens de kaart zit ik vlak aan de Belgische grens. En inder daad kom ik steeds meer Bel gische nummerborden tegen als ik over de Vissers verkorting tussen de aardappelvelden rijd. Even navragen waar ik me pre cies bevind. Ik rijd het erf op van een grote boerderij. Een boer in blauw overall kijkt me wantrouwig aan. „Ben ik nou in België of in Nederland," vraag ik hem onschuldig. De man is nu gerustgesteld en wijst naar een boom, midden op zijn erf. „Deze kant van de boom is België. Aan de andere kant ligt Nederland," zegt hij in een bijna onverstaanbaar dialect. „Bent u dan Nederlander of Belg," vraag ik verbaasd. De man krijgt er plezier in en neemt me mee naar een sloot langs de weg. „Kijk," zegt hij, „deze sloot vormt de grens. Vroeger stond hier een gren spaal, maar die is omvergere den." Met zijn voeten schuift hij wat gras weg en er komt een vierkante steen tevoorschijn. De oude grenspaal. Regenwolken Ik laat België voor wat het is en fiets terug naar Nederland. Er hangen donkere regenwolken in de lucht als ik van Westdorpe naar Zuiddorpe fiets. Af en toe valt er een dikke druppel en de vogels vliegen opvallend laag. Ik fiets hard door, maar de tegenwind zorgt voor nogal wat vertraging. FOTO WIM KOOYMAN Bezweet fiets ik Zuiddorpe bin nen, een gezellig plaatsje. Rondom het marktplein staan fraaie lindebomen voor statige, oude herenhuizen. Aan de rand van het plein de kerk met een aantal afbeeldingen van Maria. Ik ben op zoek naar een oud kasteel, dat vroeger net iets buiten het dorp gestaan heeft. Er bestaat een griezelige volks legende over het kasteel. De kasteelvrouwe is 'ten eeuwigen dage' verdoemd. Een leeuw be waakt een schatkist, die in een van de gangen verborgen ligt. Het beest heeft de sleutel in zijn muil. Wie moedig genoeg is om de sleutel daaruit te halen, kan de kasteelvrouwe verlossen en wordt beloond met de onmete lijke schat. Nieuwsgierig De legende heeft me nieuwsgie rig gemaakt. Aan een dorpsbe woner die zijn vier St. Bern- hards uitlaat, vraag ik de weg naar het kasteel. Hij herinnert zich nog vaag iets van de legen de. „Die gaat over een wilde hond die een schat bewaakt," weet hij te vertellen. „Maar er ligt geen kasteel meer," voegt hij er aan toe. „Rondom de plaats waar het vroeger stond, ligt nu in een cirkel een rij bomen. Veel mensen hebben nog naar oude munten en voor werpen gezocht. Er is heel wat uit de grond gekomen daar." Vanuit de verte zie ik onder de donkere hemel de bomenrij op doemen. Ik sla een onverharde weg in en loop de cirkel binnen. Wat een teleurstelling. Een stinkende mesthoop ligt in een hoek te dampen en de binnen kant van de cirkel staat vol wortelplanten. Daar gaan mijn plannen om op deze geheimzin nige plek de nacht door te bren gen. Toch maar weer op zoek naar een camping. Groede CONCERT - De muziekvere niging Breskens/Groede geeft maandag een concert en een muzikale rondgang in Groede. Aanvang 19.30 uur. Ook de IJzendijkse muziekvereniging Geduld Overwint neemt deel. Hoek OUD PAPIER - De leden van de supportersvereniging De Purperen Hei van HSV Hoek halen vandaag oud papier op. Terneuzen - In de provinciale wedvlucht, gehouden op 3 juli, vanuit Limoges werd door 3007 oude duiven, ingekorfd door leden van zaterdag- en zondagvliegers deelgenomen. Winnaar werd een vierjarige duif G. (Staf) Dusarduijn uit Groede. De winnende vogel noteerde een gemiddelde snel heid van 1131,12 meter per minuut. 2. H. van de Veeke, Westdorpe, 3. J. en J. P. Nolet, Axel, 4. M. Scheele en zoon, Zaamslag, 5. A. Stroo, West- kapelle, 6. Mevrouw Martens, Hoofdplaat, 7. J. Nijsen, Souburg, 8. Combinatie Japio-De Nooijer, Sou burg, 9. L. de Waal, Kloosterzande, 10. R. van de Bilt, Koewacht. Kring West-Zeeuws-Vlaanderen/W- elcheren, 480 oude duiven, 1131,12mpm: 1. G. Dusarduijn, Groede, 2. Mevrouw Martens, Hoofdplaat, 3. J. Nijsen, Souburg, 4. Comb. Japio-De Nooijer, Souburg, 5. K. Wielemaker en zoon, Souburg, 6. A de Poorter en zoon, Hoofd plaat, 7. Comb. Den Hamer, Hoofd plaat, 8. J. van Oostenbrugge, Bres- kens, 9 J. Boerman, Waterland kerkje, 10. A. Duininck, Cadzand. Concourscombinatie West-Zuid-Be veland, 170 oude duiven, 1109,75mpm: 1 J. van 't Westeinde, Heinkenszand, 2. P. Pieters, Lewe- dorp, 3, 6 en 10. P. de Vos, 's-Hee- renhoek, 4. Mevrouw De Jonge, 's- Heer Arendskerke, 5 en 8. C. Her mes, Lewedorp, 7 en 9. P. van de Hemert, Lewedorp. Pont Sint Maxenee Steed Sneller IJzendijke, 304 jonge- duiven, 1259,84mpm: 1 en 5 S. Martens, 2 en 6. P. de Smet, 3. R. Thomaes, 4 en 7. A. du Puij, 8. M. Kuijl, 9. H. Baute, 10. F. Dieleman, 94 oude duiven, 1273,46mpm: 1 en 2. Comb. Dellaert, 3 en 9. P de Smet, 4. Comb. Groosman, 5. Joh. Claeijs, 6 en 10. A. Noteboom, 7 en 8. M. Rodts. De Uiver 's-Heer Arendskerke, 204 jonge duiven, 1247,27mpm: 1, 3 en 9. D. Rijk, 2 L. Goedegebure, 4, 6 en 8. J. van Maldegem, 5. A. Geluk, 7. J. van 't Westeinde, 10. J. Bayens. De Postduif Lewedorp, 147 jonge duiven, 1231,47mpm: 1, 3 en 9. A. Hazen, 2 en 4. Mevrouw De Jonge, 5, 7 en 8 M. de Jonge, 6. J. Franse, 10. Th. Hoondert. Barcelona Fondclub Terneuzen, 161 oude dui ven, 726,91mpm: 1. Ch. de Bruyn, Heikant, 2. A. de Groote, Hoek, 3. J. Ridderhof en zoon, Kloosterzande, 4 en 8. H. Calon, Hoofdplaat, 5. J. Hinderks, Vogelwaarde, 6. J. Huigh, Cadzand, 7 A. van de Velde, Spui, 9. J. van de Bosch, Hengstdijk. 10. G. Platjouw en zoon, Lamswaarde. VERVOLG VAN - C1 Het gaat, jammert de brochure, heel slecht met de Zeeuwse na tuur. Want, en dat is de kern, die natuur verandert maar, zonder ons te vragen of dat wel mag. Er komen andere landschaps typen, Zeeland verzoet en ver- mest, schorren verdwijnen, geu len stikken van de zandhonger, dekzandgebieden verdrogen, he meltje, wat erg allemaal. Laten we snel nog honderd vergunnin gen om zeekraal te mogen snij den intrekken, en gauw zeehon- dendoorlatend prikkeldraad om heel de Voordelta slaan. We graven met subsidie een sluf ter in Neeltje Jans omdat de zee dat weigert, en we betalen ton nen om nieuwe natte duinval leien te maken. Krijgt de vlees kleurige orchis tenminste nog een kans. Dat orchideetje moet inmiddels het duurste bloemetje van Zee land zijn. Tonnen al, zijn uitge geven om een omgeving te scheppen waarin dat tere kelkje gedijt. Zes Zeeuwse bejaardente huizen hadden open kunen blij ven, maar dan hadden we dat orchideetje natuurlijk niet ge had. Schoner Maar goed, het zal allemaal on getwijfeld nodig zijn, want het gaat slecht met de natuur zeggen ze. En in dezelfde brochure ko men we tegen dat de Ooster- schelde schoner is dan ooit. In ternationale wetenschappers concludeerden vorige maand dat de Zeeuwse Delta nu zo schoon is, dat plaats geboden kan wor den aan maar liefst 4000 zeehon den. Is nu het schrikbeeld dat 'er straks maar vier, hooguit vijf vogelsoorten in Zeeland rond vliegen? Nee, er blijven er nog genoeg over, soorten zelfs waar de Zeeuw nog nauwelijks van heeft gehoord, zoals de groen- ling, die neemt in aantal toe, samen met de grutto, de kui- feend, het visdiefje, de scholek ster. De lijster, tien jaar terug nog een schuwe parkvogel, zit op mijn tuinschutting arrogant te doen met een prop wormen in zijn snavel. Op Neeltje Jans leven misschien wel een miljoen konij nen. Niemand heeft ze ooit ge teld, maar de vos is ook weer terug in Zeeland, vertellen ja gers. Jaarlijks neemt het aantal overwinterende ganzen explosief toe. Het gaat zo slecht met de natuur in Zeeland. Dat de geelgors en de boompie per achteruit gaan, lezen we, och jee. Maar ook dat de roodborst- tapuit vooral in Zeeuws-Vlaan deren sterk is toegenomen. En dat de patrijs zich hier in tegen stelling tot de rest van Neder land goed handhaaft. De grote karekiet en de roer domp, die zie je niet meer in Zeeland, de kluut en de aardige tureluur, ze verminderen bij het jaar. Maar in het droge rietland is een opmars van de bruine kiekendief te bespeuren, en ook van de blauwborst. Valkje Eigenlijk, is het maar net waar je van houdt. Van een valkje of van een dodo. Van een groene kikker of van een dino. Natuur- specialisten weten niet te garan deren dat een ecosysteem met honderdduizend soorten in prin cipe gezonder en weerbaarder is dan een systeem met vijftigdui zend soorten. Het is dus maar net waar je van houdt. De zilvermeeuw is bij Zeeuws beleid vogelvrij ver klaard, evenals de rondschijten- de Abdijduif. Er zijn er veel te veel, doodschieten maar of eie ren rapen, vinden mensen. Het zand in Zeeland neemt af, maar de zee wordt op plaatsen dieper, of zandbankiger. Bossen verzuren, maar sommige in heemse bomen worden vitaler. Door goed beheer van stukken Yersekse Moer door Het Zeeuw se Landschap, trad een toename op van weidevogels van 80 tot 150 procent. En boeren gaan natuur beheren. Het gaat slecht met de natuur in Zeeland. De dekzandgebieden verdrogen, we len veralgen, help! Huismus Wat er dus feitelijk aan de hand is, is dat de natuur verandert en dat benauwt veel mensen. Dat kun je een verslechtering noe men, maar dat hoeft het niet te zijn. Is een ijsvogeltje wezenlijk van meer waarde dan een simpe le huismus? Natuurorganisaties en overhe den, het is hun dagelijks werk om scheppertje te spelen en te bepalen welke vogelsoort waar mag vliegen en welk soort na tuur voor ons welzijn het meest geschikt is. Die roepen dus al snel dat het slecht gaat. Maar per saldo vliegen er meer vogels dan de laatste tien jaar in Zee land. En al zijn ze dan niet zeldzaam, ik blijf domweg den ken dat de natuur zichzelf wel kan regelen. Ik blijf alle vogels zo mooi vinden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1994 | | pagina 21