Fokker gered met miljard gulden m F?nntax Frits Bom zaait paniek over bosbranden Spanje r Oranje is fit In de wachtkamer •P TV I 4* 1L2 Koninck Voetbal Delen lijk van één persoon Tijs Wöltgens burgemeester van Kerkrade België Weerzien met oude vriend WorldCup USA 94 Kanaries alvast oranje ingepakt Bijdrage van Nederlandse staat via ingewikkelde belastingconstructie met Rabo-Bank Yates (34) nieuwe leider in de Tour Tour de France94 jië verbiedt reclame sekslijn VVV Zeeland: Toerist brengt dit jaar veel minder geld in het laatje In de ban van de maan Veel boeren raken uitkering kwijt door nieuwe aaw Prijzen vorige maand gedaald 2 Cf 7 éS> 8 M LeMond stapt af AKATURES^ 0p zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 100 vakatures. Maak er werk van Autotelefoons nü volop leverbaar Telecommunicatie L-l [DAG 8 JULI 1994 D3 foto anp fcetballer Escobar, die tijdens I schoot, heeft Karin Bloemen pp televisie fascineren haar, i uitkijkt. Vanavond lucht de ilémi van der Elzen in 'Teevee if uitzendingen testen hoe het fnge automobilisten. Onder de of the Year Award' komen buwen tussen de 18 en 25 jaar fit 1990. Regie: Joram Lürsen. en Jeffrey Leeflang. Abe was hltalent, maar heeft het door geschopt. Tijdens de EK-wed- interesseerd voor de buis en eelfilm uit 1960. Regie: George Jmd, Marilyn Monroe en Tony (chatrijke Fransman Jean-Marc slechte reputatie dat er een isoontje wordt gemaakt. Wan- bezoek brengt aan de show, pt uit de hoofdrol te spelen, fmet de miljardair. r tilm uit 1988. Regie: Nicholas jsnan, Saeed Jaffrey en Shashi werkt de Engelsman William [Ie East India Company. Geruch- vreemde cultus, die mensen Liegen. William ontdekt dat de len reeks rituele moorden die al laanse speelfilm uit 1975. Regie: 1: Peter Fonda, Warren Oates, Ih en Harry Dean Stanton. Tom jen moerasgebied in Florida, wil Issers en toeristen, maar stuit 1 gidsen Dan en Carter, die geen In geen enkel middel om Tom in i uit 1974. Regie: David Lowell 111, Karen Black, Joe Don Baker, py. Earl Macklin en zijn broer caat. Bij de overval wordt Eddie fevangenis terecht. Wanneer Earl DE VERSCHILLEN ■|3iM0/U0S3j 'pjoq do uaaq 'a[jse>l !l Buiöiz 'daal uba uappiui 'siqoaj >||om pajqoe 'jnnjs uee pueq 'jaduinqjooA iets te koop aan te bieden? Met een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ,.kIointjes"-rubnek ..Te koop aangeboden" DE STEM 8 "710311 000225 134e 'JAARGANG Dallas, Texas. Big sky. J.R. Ewing. Enorme biefstukken smelten op de tong. Country dancing in The Stampede. Buiten staat de kachel aan. Van verre al verheft zich op de trillende prairie het fata morgana van spiegelend downtown. Elm Street. Lee Harvey Oswald. Het raam op de zesde verdieping. Ze zijn nog maar een paar uur in de stad, de Oranje supporters. Maar ze weten al feilloos waar 't te doen is. In West End en Market Place. Op schootsafstand van waar het gebeurd is. Hoogblonde Texaanse schonen. Straat- jazz. De sheriff. ,Ze zijn behalve in vliegtuigen gekomen in auto's en treinen. Vol verhalen van New Or leans, van platzak, van het gulle hart van de Amerikaan se gastvrijheid. Ze zijn diep in de minder heid, dat wel. Met duizenden flaneren de geel-groene Bra zilianen. Maar kijk: Daar wandelt het halve Neder landse elftal. Applaus klinkt op van het Oranje-terras. 'Holland! Holland!'. Maar de spelers geven geen sjoege. „Schande! Na alles wat we hebben doorgemaakt om ze hier te komen aanmoedigen. Stelletje kwallen", zegt Piet uit Naaldwijk. Holland, in Dallas. Maak van je hart geen moordkuil. Ook onze voetballers drente len rond waar het gebeurd is. Het wegdek, de stoep, de heg, het muurtje, het viaduct. Het raam op de zesde verdieping. Niets aan te zien. Alles aan te voelen. En te horen. Knal, knal, knal, klinkt de echo van 31 jaar geleden. Ze bestonden nog niet eens, toen John F. Kennedy.... Het zou nog zes jaar duren eer Dennis Bergkamp, nog tien lange jaren eer Marc Over man geboren werd. Van avond Nederland-Brazilië in Dallas, Texas. Schieten op het doel. Knal, knal, knal, klinkt de echo al. Mare de Koninck Eetranchement - Een 'tweede zoekactie van de politie in de wijde omgeving van het Zwin dorp, waar eerder deze week de len van een menselijk lichaam zijn gevonden, heeft gisteren niets opgeleverd. Wel is vastge steld dat de stoffelijke resten toe behoorden aan één persoon. ZIE ZEELAND-Cl Den Haag - Het PvdA-kamerlid Thijs Wöltgens wordt burge meester van Kerkrade. Wöltgens (50) is sinds 1977 lid van de Tweede Kamer. Vanaf 1989 was bij fractievoorzitter. Na de Ka merverkiezingen van 3 mei werd hij opgevolgd door Wim Kok. ZIE OOK PAGINA-A2 HET WEER l ZATERDAG 9 JULI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Voor Stan Valckx bete kent de kwartfinale van Nederland tegen Brazi lië een weerzien met een oude vriend: Romario. In gezamenlijke PSV- tijden waren ze stap- maatjes. Als bondscoach Advocaat er zijn goed keuring aan hecht, kleeft Valckx vandaag weer aan de hielen van Romario. Zoals bijna vier jaar lang op de trai ning van PSV gebeurde. ZIE SPORT - B3 Dallas - Een dag voor de ontmoeting met Brazilië (vanavond om half tien Nederlandse tijd) in de kwartfinale van de we reldtitelstrijd is bij Oranje iedereen fit verklaard.. Van Vossen (lies) en Over- mars (kuit) konden voluit trainen. Ook tweede doelman Snelders, die tegen Ier land wegens problemen met de knie niet beschik baar was, is inzetbaar. Bondscoach Advocaat wil geen mededelingen doen over de opstellingen. Afgaande op de laatste oe fensessie - Advocaat: „Het was zomaar een training; dit zegt nog niets" - keert Wouters terug en komt Blind rechtsachter te staan. De opstelling zou er dan als volgt uit komen te zien: De Goey, Blind, Koeman, Valckx, Witschge, Rijk aard, Jonk, Wouters, Overmars, Bergkamp en Van Vossen. Bij de Brazilianen ver vangt Branco de geschor ste Leonardo. In het Duitse kamp rom melt het ondanks het ge dwongen vertrek van Ef- fenberg, die lang niet met iedereen goed door de deur kan. Brehme heeft openlijk kri tiek geuit op bondscoach Berti Vogts, nadat hij te horen had gekregen dat hij is gepasseerd voor de kwartfinale tegen de Bulgaren. ZIE SPORT-B1 - B2 -83 Joop den Hollander van de Bredase dieren winkel 't Gupke: „De Goddelijke Kanaries (bijnaam voor het Bra ziliaanse elftal, red) worden vanavond inge pakt door Oranje." Vandaar dat hij -alvast een kooi met elf van de ze vogeltjes heeft inge pakt met een oranje strik. fotocor viveen Van onze verslaggever Rennes - Sean Yates (34) werd gisteren de vierde leider in de Tour. De Brit nam de gele trui over van de Italiaan Vanzella door alert mee te gaan in een ontsnapping van zeven man, van wie etappe winnaar Gianluca Bortolami kort voor het einde al leen wegsprong. Yates nam de eer ste plaats in met een seconde voor sprong op Bortola mi. Yates, die momen teel in topvorm verkeert, dankte zijn succes voor een deel aan de aanwijzingen van ploegleider Hennie Kuiper, die de Brit had geadviseerd, in Engeland niet aan te vallen, maar te wachten tot de ronde terug was in Frankrijk. ZIE SPORT - B4 EN - B5 alg. klassement top 10 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nederlandse staat en de grootaandeelhouder van Fokker, Deutsche Aerospace (Dasa), steken ruim een mil jard gulden in Fokker om deze vliegtuigbouwer door een eco nomisch moeilijke periode te helpen. Dasa tekent voor 600 mil joen gulden en de Nederlandse staat voor 400 miljoen. De positie van Fokker is zwak. Vorig jaar leed het bedrijf 460 miljoen gulden verlies. Terwijl in andere sectoren lang zaam weer betere tijden aanbre ken, zit de vliegtuigmarkt nog in een diep dal. Er worden weinig vliegtuigen verkocht. En als dat al gebeurt, worden ze met verlies verkocht. Een ander probleem is dat er voor reeds gebouwde vliegtuigen niet meteen een koper is. Ook dat kost geld. De hulp-operatie van Dasa en de Nederlandse staat moet er vol gens minister Andriessen (Eco nomische Zaken) voor zorgen dat Fokker voor langere tijd uit de problemen is. „Ik hoop dat er over twee jaar niets meer ge hoord wordt over problemen bij Fokker." De 400 miljoen gulden die de Ne derlandse staat bijdraagt, komen door een ingewikkelde belasting constructie via de Rabo-Bank bij Brussel België gaat reclame voor sekslijnen of 'roze telefoons' verbieden. Een uitzondering wordt gemaakt voor ontmoeting sclubs, consultatiebureaus en centra voor gezinsplanning. Het Belgische kabinet wil overtre dingen bestraffen met maximaal een jaar cel en 8000 gulden boete. Zomer warm Vandaag de aanloop naar opnieuw warm tot zeer warm zomerweer. Het blijft droog. Vooral zondag belooft een zonnige, warme dag te worden. Er is weinig wind. Prima strandweer. Frits Bom: weer een blindganger Van onze verslaggever Middelburg - Aan de vooravond van het hoog seizoen in Zeeland ver wacht de WV dat de toe risten dit jaar al met al minder geld in het laatje zullen brengen dan vorig jaar het geval was. „Ik teken ervoor om dezelf de omzet te halen als in 1993, maar ik ben niet opti mistisch. Het besteedbaar inkomen van de toeristen, ook de Duitsers, is terugge lopen, men koopt dus min der," zegt directeur Ter He- ijde van de Provinciale WV. Hij verwacht dat na een ma tig voorseizoen, het hoogsei zoen korter dan gebruikelijk zal zijn. „Als het na 5 augustus al wat minder wordt is dat niet zo goed, meestal is na half augustus het hoogseizoen pas voorbij." Zoals bekend zit alles in Zeeland in het hoogseizoen vol. Het zijn het voor- en naseizoen die bepalen of een toeristisch jaar bijzonder geslaagd is en het voorsei zoen matig is geweest. Ter Heide verwacht wel een prachtig hoogseizoen. „Na het weekend geven ze 28 graden af, de vooruitzichten zijn gewoon goed." Op dit moment is er genoeg ruimte op de campings, maar ook de mini-campings en de bugalo-wparken lopen langzaam vol. Komende week beginnen de vakanties in Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland. Limburg, Rijnmond, Zee land en Noord-Brabant hebben al een week vakan tie. De ANWB waarschuwt al voor vertragingen en files dit weekeinde op de Zeeuw se wegen. Fokker terecht. Die constructie zit als volgt in el kaar. Fokker draagt de eigen technologische kennis over aan de Rabo-Bank. Die is enkele mil jarden guldens waard. De Rabo-Bank kan dit bezit in de loop der jaren afschrijven en be taalt daardoor honderden miljoe nen minder belasting. Dat belas tingvoordeel is de Rabo-bank op dit moment 400 miljoen gulden waard. Fokker zelf kan niet het bezit van de technologische ken nis afschrijven omdat ze geen winst maken. Andriessen verwacht dat de Tweede Kamer deze constructie goedkeurt. De belasfing-mspec- teur zou ook met de constructie kunnen instemmen. Overigens heeft Andriessen be dongen dat de Nederlandse staat 15 jaar lang 25 procent van de winst krijgt van Fokker. De kapitaalsinjectie is een on derdeel van een groot plan om Fokker weer gezond te maken. Een andere onderdeel is de op richting van een lease-maat schappij die vliegtuigen van Fok ker gaat leasen. Uiteindelijk moet die maatschappij een ver mogen krijgen van vijf miljard gulden. De Nederlandse staat neemt daar niet in deel. De vakbonden reageren positief op het reddingsplan. Bestuurder G. van den Heuvel van de Indus triebond CNV is 'blij dat er nu wat gebeurt en dat de kabinets formatie geen probleem is geble ken'. „Er moest iets komen", zei hij, „want we krijgen het volgend jaar nog ongelooflijk moeilijk." De lopende reorganisatie, die ge paard gaat met 1100 gedwongen ontslagen, moet nog dit jaar wor den uitgevoerd. Ook in 1995 zul len de gevolgen nog wel merk baar zijn. „Als dit nfet was gebeurd, dan denk ik dat deze reorganisatie niet genoeg was geweest," aldus Van den Heuvel. „Maar nu geloof ik dat we het met het huidige aantal werknemers kunnen red den." Bestuurder B. van Bers van de Industriebond FNV toont zich 'zeer tevreden met de gevonden constructie, die Fokker uit de ge varenzone haalt'. CD A-fractieleider Brinkman zit te wachten op de gang van het gebouw van de Eerste Kamer tot hij door informateur Kok wordt ontvangen. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT De wereld hield 25 jaar geleden, toen de eerste mensen midden in de nacht op de maan zou den landen, zijn adem in. De televisie zond alles uit, maar de meeste Ne derlanders bleven toch maar in bed. zie weekend - d1 INHOUD 5 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Weekendbijlage deel D Weekendgids D4 RTV-programma's D5/D6 Kleintjeskrant Den Haag - Het RTL-pro- gramma 'De vakantieman' van Frits Bom heeft gisteren voor grote paniek gezorgd on der vakantiegangers in spe en familieleden van Nederlandse toeristen in Spanje. Bom waarschuwde donderdag avond zijn kijkers dat de beken de Spaanse vakantieplaats Salou vanwege grote bosbranden zou worden ontruimd als de wind niet snel zou draaien. Zo'n 100.000 toeristen, onder wie vele duizenden Nederlanders, zouden daar de dupe van worden. Gevolg: vele honderden telefoon tjes van ongeruste mensen naar de ANWB en de Algemene Ne derlandse Reisvereniging met vragen over hun familie in Salou. Ook honderden mensen die op het punt stonden naar Salou te vertrekken trokken bij de reisor ganisaties aan de bel. Er bestaat, verzekert de ANWB, vooralsnog geen enkel gevaar voor de toeristencentra aan de Rijswijk (anp) - Ongeveer 7500 boeren dreigen hun bedrijf te moeten beëindigen door de nieu we regels van de aaw. Dat is een arbeidsongeschikt heidsverzekering voor iedereen die niet in loondienst is. Omdat de meeste boeren eigen baas zijn moeten ze als ze arbeidsonge schikt raken een beroep op de aaw doen. In totaal zijn 200.000 boeren en tuinders volgens deze regeling verzekerd. Volgens de oude regeling was de hoogte van de uitkering afhanke lijk van de hoeveelheid werk die een deels arbeidsongeschikte boer of tuinder nog in zijn bedrijf kon verrichten. Was dat 50 pro cent dan kreeg hij een halve uit kering en kon hij zijn bedrijf - soms in afgeslankte vorm - voort zetten. Met de nieuwe aaw-regels is de kans dat een gedeeltelijke arbeidsongeschikte boer of tuin der nog een uitkering krijgt nihil. Er hebben momenteel 23.000 boeren en tuinders recht op zo'n uitkering. Van hen zijn er 8000 ouder dan 50 jaar. Voor hen gel den de nieuwe regels niet. Van de resterende 15.000 mensen zal ruim de helft uit de boot vallen. Voorburg (anp) - De prijzen voor de consument zijn tussen midden mei en midden juni gemiddeld met 0,3 procent gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Vooral kleding, schoenen en bloe men werden goedkoper. Daaren tegen stegen de prijzen van aard appelen, vers fruit en koffie. De inflatie neemt iets af. Tussen midden juni vorig jaar en midden juni dit jaar stegen de prijzen ge middeld met 3 procent. In mei be droeg de prijsstijging op jaarba sis 2,9 procent. 23:44.22' Sean Yates (GB) 1 Gianluca Bortolami (Ita) op 0.01 Johan Museeuw (Bel) op 0.04' Franky Andreu (VS) 4 Flavio Vanzella (Ita) op 0.05' M op 0.06' Miguel Indurain (Spa) op 0.20' 6 - M Djam. Abdoejaparov (Oez) op 0.31' Lance Armstrong (VS) op 0.32' ^Thierry Marie (Fra) op 0.37' Armand de Las Cuevas (Fra)op 0.38' 40 sec. 30 sec. 20 sec 10 sec. r 10 11 12 11 20 19 18 17 16 15 14 13 Rennes - De Amerikaan Greg Le Mond is gisteren halverwege de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk van Cherbourg naar Rennes afgestapt. De drievoudige Tour-winnaar moest bij de beklimming van één van de cols lossen uit het peloton en gaf er na een discussie met zijn ploegleider de brui aan. „Ik ben dodelijk vermoeid. Ik herstel niet meer," verklaarde de Amerikaan. Na het uitvallen van Baffi, Wilf- ried Nelissen en Steve Bauer ver liest de Tour de France opnieuw een grote naam. ZIE SPORT - BI EN - B2 ADVERTENTIES Showroom Lissenveld ,15 (ind.terr. Dombosch II) Raamsdonksveer - 01621-19111 Spaanse Middellandse-Zeekust. Wel moest bij Barcelona een camping worden ontruimd en zijn enkele dorpen geëvacueerd. Maar dat zijn geen toeristische bestemmingen. Waarom Frits Bom voor paniek heeft gezorgd is niet helemaal duidelijk. Bom zelf zegt dat zijn redactie voor de uitzending contact heeft gehad met een zegsman van de ANWB, maar die organisatie weet van niets. De Spaanse brandweer, politie en leger beginnen de hevige bos branden inmiddels onder contro le te krijgen. De branden hebben tot nu toe 20 doden geëist. Van de aanvankelijk 17 brand haarden zijn er nu 10 bedwon gen, wat voornamelijk te danken is aan een omslag in het weer. Zeven branden in Catalonië, Va lencia en Andalusië woeden nog voort. „De situatie verbetert, maar is nog altijd ernstig, zegt minister van Landbouw Luis Atienza. BRAZILIË Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:^ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:I Postcode:Plaats kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT IEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1